L Visser Gijzeling in Oude Tonge liep zonder bloedvergieten af rlomeétefiuui Jeugd Schaak- Damtoernooi 1984 Garage KNÖPS B.V. AUTO PESCH htnbredttse I Onze SHOWROOM Belangstelling voor 105-jarige (^5^ -Lf^^ Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen- Hesselink YAMAHA Koelkast KTL160 f 759,- X Ie prijs (met lof van de jury) voor „Avondklanken" Middelhamis Inspraak keuze zout of zoet Grevelingenmeer 56e Jaargang No. 5304 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief t C B RENAULT-dealer J voor 1662 Verkoop na 17.00 uur: Verkoop Service 01871 C. Breen, 01878 - 2496 Dirksland, 01877 - 1357 OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS In goede samenwerking met de schaak vereniging „De Zwarte Pion" en de dam- vereniging „Denk en Zet" organiseerde de Rabobank Middelhamis voor de basis scholen in haar werkgebied op dinsdag 12 juni jl. een jeugdtoernooi in het centrum „De Hoeksteen" te Middelhamis. De uitslagen zijn: Schaken: Prins Johan Frisoschool Groen van Prinstererschool O.L.S. Middelhamis Groen van Prinstererschool Prins Johan Frisoschool O.L.S. Middelhamis Ie prijs: 2e prijs: 3e prijs: Dammen Ie prijs: 2e prijs: 3e prijs: Voor de toekomst zijn er plannen een dergelijk evenement ook te houden voor de vervolgscholen. FORD - TOYOTA IMieuvi/ en Occasions Buitenboordmotoren VOORDELIG zekerheid, kwaliteit en zuinigheid Netto inhoud 153 liter Adviesprijs 899, 3 jaar volledige GARANTIE is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Op het terrein van transportbedrijf Maliepaard aan de Heerendijk te Oude Tonge, waar norma liter de transporten af en aan rijden is het vrijdag namiddag en -avond macaber stil geweest. Het was urenlang het toneel van een gijzelingsaktie waarin chauH'eur Lauw Maliepaard de vrouw van zijn broer Stoffel, Leny Maliepaard-van Heemst, gewapenderhand in gijzeling hield. Pas 's nachts om half drie kwam zonder bloedvergieten een eind aan de gijzeling die gemakkelijk ook in een drama had kunnen eindigen terwijl in de Oude Tongse straten de vlaggen feestelijk wap perden tg.v. de komende viering van het 700- jarig bestaan van het dorp. Wél dramatisch was het zware verkeersongeval dat de nu 32-jarige Lauw in febmari 1982 nabij Praag overkwam. Zeer ernstig gewond lag hij dagenlang in coma en voor zijn leven moest dan ook worden gevreesd. Zijn broer en werkgever Stoffel betoonde het medeleven en de zorg die verwacht mochten worden want de verhouding tussen de beide broers was tot dan een goede. Vrijdag evenwel was de verhouding tot een dieptepunt gekomen en liet Lauw zijn broer Stoffel telefonisch weten ervoor te zullen zorgen dat hij Stoffel) voor zijn verdere leven invalide zou zijn als niet binnen 14 dagen het geld van de verzekering zou zijn uitgekeerd. Groot was dan ook de schrik toen Lauw vrijdagmiddag met een geweer ten kantore verscheen en zijn dreigement tot uitvoering leek te willen brengen. Terwijl hem de kogels om de oren floten zag Stoffel kans het kantoor via de keuken te ontvluchten, gevolgd door zijn zoon Stef (15) en de telefoniste welke laatsten tevergeefs hadden geprobeerd Lauw te kalmeren. Toen broer Stoffel hem ontglipt was nam hij zijn schoonzus Leny in gijzeling en verschanste hij zich met haar in het kantoor, en passant de omgeving goed in de gaten houdend. Daarmee hield hij een Volvo van de groep Oude Tonge van de Rijkspolitie op afstand, de wagen werd meerdere keren met de pnt. 22 munitie geraakt maar de twee inzittenden konden on gedeerd wegkomen. Op dat moment bleek de ernst van het gebeurde en op het politiebureau werd een beleidscentmm ingericht. Vandaaruit bestond ook telefonisch kontakt met de gijzelaar. De politie was gewaarschuwd vanuit de woning van de fam. van Dis waarin de gevluchte Stoffel z' n toevlucht had gezocht. Dhr. van Dis is zelf lid van de M.E. en lag pas van dienst temg op bed toen buurman Maliepaard hem alarmeerde. Het betekende het sein voor een grote aktie die 65 man politie, waaronder enkele tientallen M.E.'ers op de been bracht. Niemand kon overigens het kantoor benaderen zonder beschoten te worden. Een lid van het arrestatieteam werd in de rug geschoten en moest aan de overigens niet ernstige verwonding in het ziekenhuis worden behandeld. Er moest door politie en ME een afwachtende houding worden aangenomen. Het leek de bedoeling om 's nachts in te grijpen maar zover is het niet hoeven te komen. Telefonisch kontakt tussen gijzelaar, zijn vriendin Addy Prins en een politie-psychiater leidde ertoe dat de dader zich 's nachts half drie overgaf De politiemacht kon inrukken, de verslaggevers van een aantal landelijke bladen konden hun verhaal afronden, mevr. Maliepaard was vrij en Lauw werd meegenomen naar het districts bureau te Dordrecht, verdacht van wederrechtelijke vrij heidsberoving, poging tot doodslag en illegaal bezit van een wapen, dat hij kennelijk al enkele jaren binnen zijn bereik had. Broer Stoffel, die temauwemood aan de aanslag ontkwam blijft niet in wrok achter: „....als ze hem naar huis zouden sturen en hij kwam hier, dan zou ik hem zo weer helpen, in wezen is hij een arme bl...." zegt hij over de gearresteerde Lauw die zich nu wel heel diep in de put heeft gewerkt. Stoffel ontkent dat hij zijn broer zou hebben ontslagen; „het is Lauw zelf geweest zegt hij die woensdag avond bij thuiskomst liet weten donderdags niet meer te zullen rijden, vervolgens zijn spullen uit zijn cabine pakte en naar huis ging. Donderdag, terwijl Stoffel zelf (i.v.m. ziekte en vakantie van personeel) een rit naar België maakte kwam Lauw desniettemin op kantoor en sloeg daar zijn 18-jarige neef tegen de grond. Stoffel vroeg de politie Lauw ter verantwoording te roepen en het gebeurde met hem in der minne te regelen. Na zijn bezoek aan het politiebureau richtte Lauw evenwel vrijdagmiddag zijn schreden naar het kantoor van zijn broer om daar ge wapenderhand zijn geld op te eisen en mogelijk gevolg te geven aan het dreigement Stoffel invalide te schieten. Het is overigens heel discutabel of Stoffel zijn broer Lauw nog geld schuldig is. Lauw heeft na het gebeurde een bedrag ineens gekregen van de verzekering die verplicht was afgesloten. Daarenboven was door Stoffel vrij willig een inzittenden-verzekering afgesloten om gedekt te zijn wanneer passagiers iets zou overkomen. Het gaat om een bedrag van ca 8000,dat aan het transportbedrijf Maliepaard is uitgekeerd en waarop Lauw recht meent te hebben. „Ik had het hem wel willen geven maar men heeft mij geadviseerd dat niet te doen omdat ook mijn schade groot is geweest", aldus Stoffel. Het zou wrang zijn te zeggen dat men „gelukkig" is met de goede afloop, daarvoor wordt de zaak te zeer over schaduwd door het feit dat Lauw op de gevolgen van zijn daad zal worden aangesproken. „Jammer", zegt Stoffel, „ondanks zijn handicap deed hij zijn werk goed. We hadden in zijn cabine zelfs een heel speciale stoel laten monteren om hem het zitten te vergemakkelijken. We zijn misschien niet altijd lief voor elkaar geweest en er zijn best wel eens woorden gevallen maar zover had hij het nooit mogen laten komen". Ieder prijst het voorzichtig optreden van de ME. Mevr. Maliepaard, wier leven bedreigd is geweest, is nog erg gespannen en depressief al doet ze haar best haar evenwicht te hervinden. Ze mag weten dat velen met haar hebben meegeleefd en haar van harte een snel herstel toewensen. Omdat we een honorabel lid van „klein rechts" niet graag van kwade trouw zouden verdenken, moet aangenomen worden dat RPF raadslid G. C. Joppe te Sommelsdijk niet snood de hand heeft gehad in de aanwezigheid van twee volmaakt symme trische ezelsoren in het verkiezingspamflet dat achter zijn woon- kamerraam heeft gehangen, vandaar den volke oproepend zijn stem uit te brengen. Het pamflet, zónder ezelsoren, maakte de lijstverbinding duidelijk die SGP, RPF en GPV in het kader van de Europese verkiezingen op lijst 5 had verbonden, maar U weet i hoe ongedurig papier kan zijn. Het kan krullen en zelfs zo dat 1 links en rechts van 't midden de namen van de broederpartijen wegvallen. Jammer dat de verkiezingen achter de rug zijn en de pamfletten niet meer hoeven, anders zou dhr. Joppe, gewekt t door dit artikeltje die plooien stellig hebben gladgestreken, S natuurlijk zou'ie dat... Het gemengd ouderenkoor „Avondklan ken" is op 8 juni naar een nationaal concours in Gorssel (bij Deventer) ge weest. Alwaar een 4-daags zangconcours werd gehouden waaraan liefst 58 koren deelnamen. Avondklanken zong in de hoogste af deling, moeilijkheidsgraad C en moest een verpUcht werk van „Palestrina" a capella uitvoeren. Dit werd zo voortreffelijk ge daan dat in het jury-rapport staat te lezen: „Is dit een bejaardenkoor?" Het zelf gekozen werk van „C. v.d. Laan" - in omnem Terram - werd als uitmuntend beoordeeld, juist temeer om dat dit in het Latijns werd gezongen. In het juryrapport staat dan ook: „Wat een klasse". Avondklanken verdiende dan ook 386 punten in totaal, met lof der jury. Dat is De Minister van Verkeer en Water staat verzocht advies uit te brengen over een nota met bijlagen inzake de keuze tussen een toekomstig zout of zoet Grevelingenmeer. Dit pro ject is aangewezen als proefproject voor toepassing van de milieu-ef fectrapportage (MER). In verband daarmede is in de nota een MER opgenomen. De nota geeft een beleidsanalyse ten behoeve van de keuze tussen een toe komstig zout of zoet Grevelingenmeer. De Raad van de Waterstaat stelt een ieder in de gelegenheid zijn of haar visie over de nota en/of de MER aan hem kenbaar te maken. Daartoe ligt de nota met bijlagen vanaf 14 juni 1984 t/m 3 augustus 1984 gedurende de openings uren ter inzage op de griffie van de pro vincies Zeeland en Zuid-Holland, de sec retarie van de gemeenten Brouwershaven, Bruinisse, Dirksland, Duiveland, Goede- reede, Middelhamis, Middenschouwen, Oostflakkee, Westerschouwen en Zierik- zee en het bureau van de waterschappen Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duive- land. Over de projectnota zal door de Rijks waterstaat voorlichting gegeven worden op: 2 juU 1984 in gemeenschapscentmm een eerste prijs geworden. Zij werden 2e van het hele concours want er was nog 1 koor dat 390 punten scoorde. In het jury-rapport werd in het bijzonder gewezen dat ademtechniek en uitspraak op vakbekwame wijze, door de dirigent dhr. G. Zoon, voortreffelijk was uitge voerd. Deze en de andere complimenten waarderen zijn werkzaamheden met het koor in hoge mate. Dat het koor met deze resultaten erg in haar nopjes is, dat zal men begrijpen. Temeer daar het koor op 11 juli 1984 haar 12y2 jarig jubileum meemaakt en dus nog steeds crescendo gaat. (voomit) De gemiddelde leeftijd van de leden ligt tussen de 60 en 83 jaar en zij repeteren elke dinsdagmiddag in het dienstencen trum. Aldaar kunt U hun prijzenkast eens bewonderen waarin menige hoge prijs van nationale of regionale concoursen staat opgesteld. Middelhamis kan trots zijn op een ouderenkoor dat met zulke voortreffelijke kwaliteit landelijk en regionaal bekend heid verwerft. MELIS SANT Opbrengst kollekte De ten bate van het Ned. Rode Kmis gehouden kollekte heeft opgebracht 1.958,85 (d.i. 100,— meer dan vorig jaar). Allen, die hebben meegewerkt om tot dit resultaat te komen, heel hartelijk dank. OOLTGENSPLAAT Geslaagd Aan de Guido de Bres scholengemeenschap te Rotterdam slaag de voor het eind-examen Atheneum B, Gerrit Korstiaan Timmerman, alhier. A. J. V, Rumpt 01871 - 1553 Vert. C. Bakker 01877 - 1589 „Het Tonnenmagazijn" aanvang 20.00 uur, Haven NZ 38 te Brouwershaven. Degenen, die hun mening over de pro jectnota en/of de MER kenbaar willen maken dienen dit schriftelijk te doen en hun brieven uiterlijk vóór woensdag 15 augustus 1984 te richten aan het Secreta riaat van de Raad van de Waterstaat, Postbus 20906,2500 EX 's-Gravenhage. De ingekomen reacties op de MER zul len tot aan de hoorzittingen ter inzage liggen bij de Directie Zeeland van de Rijkswaterstaat, Vrijlandstraat 33 te Mid delburg, gedurende de kantoomren. Zij die opmerkingen indienen over de MER kunnen verzoeken hun persoonlijke gegevens niet bekend te maken. De Commissie voor de Waterhuishou ding van de Raad van de Waterstaat stelt degenen, die in hun schriftelijke reactie daartoe de wens te kennen hebben ge geven, in de gelegenheid hun standpunt toe te (doen) lichten in een openbare hoorzitting. Plaats en datum zullen nog nader bekend worden gemaakt. OOLTGENSPLAAT Rectificatie In het verslag van het huwelijk van ds. J. H. Becker met mej. S. M. M. van Loon, vorige week dinsdag in ons blad, is per abuis vermeld dat Adrie Braber het orgel heeft bespeeld. Dit moet zijn Arie Braber. Ooltgensplaat-Sommelsdijk Zondag lOjunij.l. mocht mevrouw A. van Nieuwaal-de Vos in het Verpleegtehuis „De Samaritaan" te Sommelsdijk haar 105 e verjaar dag herdenken. Deze uitzonderlijke hoge leeftijd mocht zij nog in een redelijke ge zondheid herdenken. Lichamelijk heeft zij veel mst nodig maar gees telijk is zij nog bijzonder levendig en heeft zij deze denkwaardige dag en ook de volgende dagen heel bewust meegemaakt. Aan bezoek heeft het mevrouw Van Nieuwaal, haar enige dochter me vrouw C. van Hassent-van Nieu waal en familie niet ontbroken. De directie van het tehuis, de geeste lijke verzorger(s), o.a. ds. W. H. van Kooten, de hervormde predi kant van Ooltgensplaat (haar ge boorteplaats) ds. K. van Meijeren en meer andere kwamen de hoog bejaarde feliciteren. Ook de burge meester van Oostflakkee, drs. C. M. de Vos kwam de gelukwensen van de gemeente aanbieden. Vele bloemstukken werden er bin nengebracht, o.a. van de gemeenten Oostflakkee en Middelhamis, van de N.C.R.V., Muziekafdeling. Fmitmanden van de afdeling Oolt gensplaat van het Ned. Rode Kmis en van de E.O.-omroep en het Fmit- team. Verder nog veel post, ca- deau's, bloemen en fmit van in stellingen, familie, vrienden, enz. 4- ca e a G3 Q ea m M voordOe iiëkethetdl VINGÉRüNG 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-?513 ^^f\\^v.^^i^ri,^^tt.^^<^^i,^\\^^y^^%^v>^^',^^'.^^<^^\^^^^0^^.^^'.^\.0^^.,^\i^^>.^xK^'^K^V~^^'.^v.^^',^\K,^->^^^t^C^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1