r Holle Bolle dagen 13,20 en 27 juni V isser 5 e Haventocht Weer grote rommelmarkt in Goedereede Europa of Verenigde Staten f 1799,- Garage KNOPS B.V. Fd]©[f© Q(ó)[k©D©Di] w©Di] d® \Pw@®ü^mïïïf" MüM^WWmwm Aan de burgerij Grote rommelmarkt Gediplomeerd stadsbeiaardier Bezoek de Sommelsdijkse in het hartje van Flakkee Volgende week één krant Citroen-Hesselink FISHER P-615 J% Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee AUTO-SCHADE G.O. 26 had aanvaring spreekvaardigheidsclub Bootreis voor bejaarden A. J. V. Rumpt 56e Jaargang V 4i^:--.l-r;^, y VRUDAG 8 JUNI 1984 No. 5303 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Hoofdartikel: Hetjaar 1984 is om meerdere redenen een bijzonder jaar. Is het enerzijds het jaar waarin we een nieuw Europees Parlement verkiezen, anderzijds gedenken we hoe vier eeuwen geleden Willem van Oranje werd vermoord. Dit laatste is op zich weer aanleiding tot het spreken en schrijven over het ontstaan van de Nederlandse Staat. Eigenlijk is daar al aandacht aan geschonken toen de Unie van Utrecht werd herdacht, maar de vraag waar Oranje stond, wat hij nu precies wilde wordt momenteel nogal eens gesteld. Allereerst moet hierbij opgemerkt worden dat wie spreekt over de Nederlandse Staat in die dagen in wezen spreekt over Ver enigde Nederlanden. De Staten Generaal bestonden uit afgevaardigden per gewest. Nederland als Staat, met een centraal bestuur, een grondwet, volksvertegen woordiging enz. dateert uit de vorige eeuw. Het was Napoleon die dat centraal geleide „invoerde". Er zijn trouwens meerdere processen aan te wijzen die het nationaal besef versterkten. Drievoudig snoer Hoe dan ook het besef een Staat te zijn een nationale eenheid is van groot belang. Daarbij speelt het begin een grote rol. Het is in zekere zin bepalend voor het proces wat volgt. Daarom wordt het begin zo uitvoerig vermeld in de historie (Dr. W. Aalders in de Oranjebijlage van het Refor matorisch Dagblad). Wie niet omkijkt, alleen maar eigentijdse geschiedenis schrijft maakt zich los van de wortel. De theoloog Kohlbrugge heeft die geschiedenis gekenschetst als een voor de Nederlander drievoudig, heilig, onverbre kelijk snoer de kerk (wellicht beter dan God), Oranje en Vaderland. Het zal dui- deliujk zijn dat hij de kerk van de Refor matie bedoelde die met name de Ge- neefse Reformatie in deze streken haar sporen trok (werd geplant). Deze kerk en daarmee Gods Woord heeft oimiis- kenbaar grote invloed gehad op de vor ming en het voortbestaan van onze volks aard en ons land. Niet voor niets heette Nederland een christelijke natie. Dat is zichtbaar (geweest) inde wetgeving, in het onderwijs, in de relatie kerk-staat. Het is ook tot uiting gekomen toen de Staat zich steeds meer als een neutrale grootheid ontwikkelde: de mogelijkheden om zich met een gelijke financiële behandeling qua levensrichting te or ganiseren werden geaccepteerd. Het Christelijk onderwijs naast openbaar onderwijs is een voorbeeld. Een ander voorbeeld waaruit het oor spronkelijke christelijke karakter van ons land blijkt is het feit dat onze koningin regeert bij de gratie Gods. Dat èn de onlosmakelijke band die de geschiedenis van Nederland met die van het huis Oranje Nassau bindt maakt duidelijk waarom de trits Kerk-Oranjehuis-Neder- land voor ons van belang is, ook als de soms wat romantische franje ervan af gehaald is. Eenwording Tegenover dit alles kan men een streven stellen naar een Verenigd Europa. Het socialisme kan zo „de arbeiders-aller- landen" bijeen brengen. Het humanisme, de bevrijde mens, die zelf zijn wetten stelt, ervaart zijn vrijheid door de banden van eng-nationaal denken te verbreken. On getwijfeld speelt er ook een machtsfaktor vanuit het Roomse denken mee. Zo zijn er altijd wel elementen geweest om gezame- lijk iets op te zetten. Na de Tweede Wereldoorlog zijn die versterkt door het gemeenschappelijk geleden leed tenge volge van een uitwas van nationaal den ken. Maar ook de noodzaak gezamenlijk de wederopbouw van Europa aan te vat ten en niet in het minst de dreiging van het communisme speelden een rol. Zo hebben we langzaamaan samenwerking zien ont staan. Samen met Amerika, de NAVO, het Europa van de zes, het Europa van de tien landen. Het is opmerkelijk dat samenwerking op economisch terrein, eerst op het gebied van de zware industrie, later op veel breder terrein ook de landbouw wel aansloeg. Politieke eenwording bleek veel moeilijker. Er is dan wel een Parlement, maar het adviseert en controleert. Er is een Europeese commissie, maar uiteinde lijk wordt het beleid gemaakt door de^ Raad van Ministers die op hun beurt weer onder controle staan van het nationale Parlement. Keuze In het bovenstaande werd aangestipt dat nationaliteit niet zomaar een „wegwerp artikel" is. Dat verplicht ons overigens wel de geschiedenis in acht te nemen. Daarna werd aangegeven dat er twee lijnen lopen als het gaat over de Europese samenwerking. De lijn van de idealisten: een groot bovennationaal Europa. Aan de andere kant de lijn van de noodzakelijke samenwerking vanuit de zelfstandige na ties. Onze keus ligt duidelijk in de tweede. Dat heeft uiteraard gevolgen voor het stemgedrag op 14 juni. Gelukkig zijn er partijen die die lijn willen trekken. GOEDEREEDE Op 4 juni slaagde de heer Jan Bezuyen uit Ouddorp voor het examen Uitvoerend musicus op de beiaard. Het behaalde diploma staat gelijk aan het conserva toriumdiploma. Onder leiding van de leraren Peter Bak ker en Jaap Zwart heeft dhr. Bezuyen 6 jaar gestudeerd aan de Nederlandse beiaardschool in Amersfoort. Met name voor de onderdelen Harmonie/ contrapunt en improvisatie werden zeer goede resultaten bereikt. In juni 1981 werd al het praktijkdiploma voor de beiaard behaald. Als we weten dat deze studie gedaan werd naast het dage lijkse werk en naast de aktiviteiten die dhr. Bezuyen ontplooit als organist en dirigent is een „van harte proficiat" zeker op zijn plaats. Dirksland, 01877 - 1357 Waar kan dit? voor deze prys met 3 JAAR volledige garantie VHS videorecorder Adviesprijs 2199- 3 jaar volledige GARANTIE OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 nU/APTSTAB RUMPTSTAD B.V. m RENAULT-dealer j voor J Verkoop Service 01871 - 1662 J Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 -N PEUGEOT TALBOT Al Kasta Tel. MIDI tobedrijf njelaan 41-43 01870- 3094 3ELHARNIS over Goeree-Overflakkee Op zaterdag 16 jurj a.s. or aantal trimmers uit Oude Tonge de „5 e Haventocht"een wielertocht over 90 km. De tocht gaat langs 10 verschillende ha vens op Goeree-Overflakkee en wordt in GROEPSVERBAND gereden; de snel heid bedraagt 25-30 km/uur. Dit houdt in dat zowel geoefende als minder geoefende trimmers mee kunnen rijden. Voor diegenen die onderweg pech krij gen, rijdt een materiaalwagen mee zodat defekten snel kunnen worden verholpen. De vertrektijd is 1330 uur vanaf de Kaai te Oude Tonge en de aankomst is gepland tussen 16.30 en 17.00 uur. Vanaf 13.00 uur kan worden ingeschreven in café „De Geit" op de Kaai (zonder herinnering 2,50 en met herinnering 7,50). Voor nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot de heren B. van Kampen, Ruychrock- straat45 (tel. 01874-2143) en/of S. van Wijk, Marshallstraat 4 te Oude Tonge (tel. 01874-2189). Morgen, zaterdag, wordt in het stadje Goedereede weer het jaarlijkse grote rommelmarkt-evenement gehouden ten bate van het restauratiefonds van de Ned. Herv. Gemeente. Elk jaar weer brengt dit evenement vele duizenden bezoekers op de been en de organisa toren beijveren zich dan ook om het gebeiiren extra aantrekkelijk te maken met het aantrekken van demonstraties van oude ambachten en ditmaal zelfs het schapenscheren en verkoop van de geschoren wol. Het hart van het stadje leent zich uitstekend voor een dergelijk gebeuren en het kan er echt gezellig toeven zijn. Er kan gekeken, gekocht en geconsumeerd worden want in Goede reede kermen ze ook de behoeften van de inwendige mens zodat ook de geuren van gebakken vis en andere lekkernijen er niet zullen ontbreken. Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS UD Het blussingswerk in volle gang Het houten gebouw van het Chr. Vormingsinstituut „de Proeftuin" te Middelharnis is woensdag middag voor een deel door brand verwoest. In totaal drie lokalen zullen geheel moeten worden vervangen. De cursussen die er gegeven worden zullen noodzakelijkerwijs enige tijd stil moeten liggen maar er zal naar gestreefd worden die tijd zo kort mogelijk te doen zijn; een schoonmaakploeg ontdoet momenteel de intakt gebleven rest van het gebouw van roet en andere sporen van de brand. De brand brak uit tijdens de lunchpauze terwijl enkele leiders en deelnemers in de gemeenschapsruimte hun boterham aten. De oorzaak moet gezocht worden in het lokad waarin 's morgens bromfietstechniek was gegeven waarbij ook was gelast Misschien is het een vonk geweest die heeft gesmeuld al wordt ook aan de mogelijkheid van kortsluiting gedacht Het personeel probeerde direkt na de ontdekking met de brandslang en twee schuimblussers het vuur te doven maar dat greep zo snel om zich heen dat dat pogen vruchteloos bleef. De brandweerploegen van Middelhamis en Sommelsdijk bestreden de brand en wisten die al snel te localiseren. Een dikke rook verspreidde zich door de tussenruimte van het dubbele dak maar de isolatie heeft de verspreiding van vuur tegengehouden; ook de gunstige windrichting heeft daartoe bijgedragen. Niettemin is de schade groot; ook veel werkstukken en voorbeelden die werden vervaardigd in de voorbije 9 jaar waarin het gebouw in gebruik is, zijn verloren gegaan. l.v.m. de vrije Tweede Pinksterdag zal volgende week maar één num mer van ons blad kunnen verschij nen. We hopen dat uit te brengen op vrijdag 15 juni a.s. Redaktie Tijdens de haringrace van vorige week werd de Goereese viskotter G.O. 26 „Maartje" van schipper Jan Lokker in dichte mist aangevaren door de 535 ton grote vriestrawler „De Hoeker" Sch. 23 van Rederij Jac. Zon. De G.O. 26 was aan het vissen, de Sch. 23 voer naar de haringgronden en raakte de „Maartje" aan bakboordzijde. De kotter was genoodzaakt de visserij te staken omdat de scheepshuid op sommige plaatsen was opengereten. Bij Maaskant Stellendam ligt het schip thans ter repa ratie. Op 26 april jl. deden 9 kandidaten exa men voor het diploma spreekvaardigheid van het Instituut Rhetorica waarvoor zij allen slaagden. Deze cursus bestaat al jaren en daarom moeten er inmiddels al heel wat gediplomeerde „praters" rond lopen op Flakkee. Om de opgedane kennis en ervaring op peil te houden en/of op te halen willen wij een praatclub oprichten. Wie heeft hier belangstelling voor? Niet alleen afgestudeerden van Rheto rica kunnen zich aanmelden maar ieder een die ook weleens wil spreken in het openbaar is van harte welkom. Indien U geïnteresseerd bent kunt U een briefkaart met Uw naam en adres sturen naar: J. Bechtum-Redert Hoflaan 27 3241 CK Middelharnis STAD AAN 'T HARINGVLIET In september wordt een bootreis ge organiseerd over de Moezel naar Luxem burg. Deze mooie reis is geheel verzorgd. Ieder wordt in zijn/haar woonplaats op gehaald. Standaard en luxe hutten. In lichtingen en opgave z.s.m. bij mevr. J. C. Arensman-Braber, Vrouwtjesweg 15, tel. 01871 - 1617. Ingezonden: van Middelharnis/Sommelsdijk Volkomen onverwacht en zonder verdere opgaaf van redenen is mij dinsdag 29 mei 1984 mijn ontslag aangezegd als dirigent van de Kon. Fanfare „Sempre Crescen do" te Middelharnis/Sommels dijk. Dit feit heeft mij en mijn verdere familie erg getroffen, temeer daar ik nergens op was voorbereid. Er is mij ook verder geen gelegen heid gegeven me te verweren. Zo'n behandeling verwacht men niet na een 28-jarige betrokken heid met deze vereniging (waar van enkele jaren als voorzitter en de laatste zes jaar als dirigent). In die zes jaar heb ik gelukkig vele mooie momenten met deze ver eniging mogen meemaken, waar onder vele concourssuccessen. Die gedachte, en de vele blijken van medeleven op dit moment vanuit de burgerij en ook van menigeen uit de vereniging, zelfs in de vorm van bloemen en anders zins, geven ons op dit moment erg veel steun. Ik dank hierbij mijn publiek, waar van ik altijd zulke fijne reakties heb mogen ontvangen. Het ga u allen goed. Met dank voor plaatsing: Jaap Jongejan Rembrandtlaan 161 3241 AJ Middelharnis NIEUWE TONGE Op D.V. zaterdag 23 juni a.s. komt kerkelijk Nieuwe Tonge in aktie om voor Jan en alleman een zeer grote en uit gebreide rommelmarkt te organiseren, de opbrengst hiervan is bestemd voor de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge. Behalve gebruikte spullen en kleding zijn er ook gloednieuwe artikelen te koop. Hiemaast zijn er voor jong en oud di verse spelaktiviteiten zoals: Sjoelen Kegelen enz. enz. Tevens zijn er ook aanwezig: grabbelton, snoepstand, enveloppenstand, borduur- pakketten met de toren van de Ned. Herv. Kerk. In„Elim" zelf vindtueen zeer grote boekenafdeling waar tweede-hands en nieuwe boeken te koop zullen zijn. Ook zijn er diverse cassettebandjes te koop. Mocht u tijdens het snuffelen ergens trek in krijgen, ook daar is in voorzien, zowel in de grote zaal, waar u rustig kunt gaan zitten, maar ook buiten zijn er diverse middelen te koop om uw honger te stillen en uw dorst te lessen: zoals: Slaatjes PoH'ertjes Patat Frisdranken Frikandellen «Koffie 9 Kroketten Thee U bent van harte welkom in en rondom Elim vanaf half 10 tot 3 uur. Graag tot ziens D.V. 23 juni a.s. Comm. Kerkewerk Bedrijfswagen tot 101. G.V.W. 01871 - 1553 Vert.C. Bakker; 01877 -1589 GOEDEREEDE Spreekuur burgemeester Volgende week zal burg. van Velzen zijn wekelijkse spreekuur niet op de gebruike lijke vrijdag kunnen houden. Het wordt daarom een dag vervroegd, naar donder dag 14 juni van 2 tot half 4 's middags. sommelsdijk winkelhart ca ca ^o C3 - gazonmaaiers HONDA -generatoren -pompen-frezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER -hogedrukreinigers KONGSKILDE -luctitverhltters L.V. Poldersèdijkla Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 ^fJf**»*JHF****»*Jf M SCiJLJ.i.i:!^!. WXa ^^J.JL o AA Q ^^^^^^^^*^^^*^^0^^*^ 9 Spijkersslaan Touwtje trekken

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1