EIIAIIDEII-IIIEIJWS Huwelijk van ds. J. H. Becker en mej. S. M. M. had grote belangstelling Op z'n flakkees gezeit: Openbare Mavo te Oude Tonge M. Verolme(5 uit 5) loopt uit in Se ronde om scliaai(l(ampioen- scliap G.O. 1984 Ooltgensplaat - Den Bommel: Zang in de raadzaal, verkondiging in de kerk Cadeau's en toespraken in „'t Centrum" Dam- en Schaakvereniging „Ontspanning" te Ouddorp Nog geen schaakkampioen Boottoclit en broodmaaltijd geliandicapten PTT tijdens UW vakantie POST Ze modde mi f r tied mee 2e Blad DINSDAG 5 JUNI 1984 No. 5302 THOLEN Kerknieuws De Christelijk Gere formeerde Kerken van Tholen en Oud Vossemeer hebben een beroep uitgebracht op ds. G. Bouw te Scheveningen. Het huwelijk van ds. J. H. Becker met mej. S. M. M. van Loon is vrijdagmiddag bepaald niet onopgemerkt voorbijgegaan. Een stroom van mensen was er op de been, bij het raadhuis, bij de kerk en ook in de kerk om toch maar niets van het kleurrijke gebeuren te misseu. Een dominee trouwt er niet elke dag en dat er een gereformeerd predikant in zijn eigen gemeente in het huwelijk trad is te Ooltgensplaat nog nooit voorgekomen. Wel bekend zijn twee hervormde predikanten, in 1938 ds. H. Hiensch met mej. J. v.d. Berg en in 1976 ds. H. Talsma (van den Bommel) met mej. A. Meinster hier op het raadhuis in de echt werden verbonden. Drs. Jo hannes Becker al zes jaar verbonden aan de gereformeerde kerk van Ooltgensplaat, eerst als kandidaat, later als predikant, ook in combinatie met Den Bommel, bewoonde met zijn ouders de pastorie aan het Weespad. Dat wordt nu anders nu hij huwde met mej. Sophia Magdalena Maria van Loon Pd. uit Oude Tonge. Hans en Magda gaan sinds vrijdagmiddag 1 juni 1984 de pastorie bewonen als ds. en mevrouw Becker. Het huwelijksgeschenk van God Met de oude A-Ford van de heer Andries de Vos werd bruid en bruidegom ten raad- huize vervoerd. In een overvolle raadzaal werd door de heer KI. Baas het huwelijk voltrokken. Op zijn eigen wijze vertelde hij aan de talrijke gasten van „de over kant" hoe alles hier in zijn werk gaat. Deze ambtenaar van burgerlijke stand was goed geïnformeerd over het wel en het wee van het jonge paar. Spreker vond het wel interessant te constateren dat het huwelijk, zowel op het raadhuis als in de kerk wordt voltrokken door een vrijgezel. Na het ,Ja woord" van Hans en Magda gebeurde er iets dat ook bode C. Kik in zijn loopbaan niet heeft meegemaakt. On der aanvoering van de „opperzangmees- ter" student in de theologie Bernard Ter- louw zongen de aanwezigen Ps. 33 11 „Laat ons alom Zijn lof ontvouwen, In Hem verblijdt zich ons gemoed...." Heel plechtig. Nadat de heer Baas de jong gehuwden een goede dag en Gods zegen had toegewenst werd de akte, voorgelezen door bode Kik, mede ondertekend door enkele vrienden en vriendinnen, n.l. Ja cobus (Koos) DuUemond, constructie- werker; Margriet van der Voet, ver pleegster; Lily Burggraaff, predikante te Terzool (Fr.) en Pieter van Oosterom, hoofd Chr. School, vroeger te Oude Tonge, van wie Magda haar les kreeg. Na de gebruikelijke „statiefoto's op het bor des en in het raadhuis ging het te voet en onder klokgelui naar de hervormde kerk. Deze was spontaan beschikbaar gesteld door kerkvoogdij en kerkeraad, daar de eigen kerk te klein zou zijn om alle be zoekers te ontvangen. En inderdaad was deze verwachting niet ongegrond. Gaat niet alleen door 't leven.... Organisten waren vader en zoon F. en Adrie Braber. Onder het spelen van „Gaat niet alleen door 't leven...." schreed het bruidspaar naar hun plaatsen. De dienst yerd geleid door ds. H. A. Speelman van Krabbendijke (Zeel), vriend van de brui degom. Veel werd er gezongen, o.a. Ps. 103, ps. 133, ps. 118, ps. 100, gezang 94, ps. 134 e.a. Het jeugdkoor „Jehoshua" en het kinder koor o.l.v. mevrouw Van Steeg-v.d. Steen- hoven zongen met gitaarbegeleiding „A new commandment" (Johannes 13 34 en 35), „Zoek eerst het Koninkrijk", „Dit is de dag" en „It's happy day". Het kinder koor zong met hun blokfluiten „Christus zegt dat men van ons verwacht..Enkele werken werden met trompetgeschal door Lian Duim ondersteund met orgelspel van Adrie Braber. Door ds. Speelman volgden een viertal korte Schriftlezingen en de tekst die hij had gekozen uit 1 Johannes 4910 en 11 „Hierin is de liefde Gods jegens ons geopenbaard, enz." Het thema luidde „Het huwelijksgeschenk van God". Ds. Speelman bracht deze tekst pok in toe passing met de gelijkenis van de Verloren zoon. „Op het stadhuis is het huwelijk wettelijk gesloten maar voor ons is het wezenlijke hier in Gods Huis, daar bij het Woord van God en dat is het belang rijkste. Zoals nu het licht buiten flitst door een onweersbui zo wordt het Licht van God in Zijn liefde geopenbaard. Daar gaat het over in deze trouwtekst van Hans en Magda. „Dat is de basis van ieder leven en dat hebben we gisteren op Hemelvaartsdag ook gehoord en beleden. God Die van ons houd, houdt deze liefde niet voor Zich. Niet dat wij God kunnen lief hebben maar God heeft ons het eerst liefgehad en dat is nu het huwelijks geschenk van Hem. Hij heeft Zijn Zoon gezonden, ook voor de verloren zoon. Er was een wachtende Vader en toen de verlorene terugkwam was er feestvreug de. Hij kuste Hem. Dat was nog maar het prille begin. Hij kreeg ook het mooi ste kleed, een ring en een gemest kalf. Heel het huis, dus heel de gemeente deed daar aan mee. Ook hier horen wy de feesttonen bij orgel, trompet, zin gende gemeente, jeugd en kinderen". „Maar er was ook een oudste broer", aldus ds. Speelman. „Hij had het Evan gelie niet begrepen en werd boos. Wat een misverstand. Hij voelde geen connectie met zijn broer. Hij denkt overal recht op te hebben, omdat hij braaf was geweest. Maar ook de Vader dringt bij hem aan „kom naar binnen, al het Mijne is het uwe". Zo is het ook in een huwelijk, al het mijne is van jou, er zijn geen geheimen meer. Ook de gemeente en de vrienden mogen gelukkig zijn met deze verbintenis. „Bijna 6 jaar is Hans uw predikant, van ons is het een goede vriend. We. spraken veel over beider eerste gemeente. Jij van Ooltgensplaat en ook van Den Bommel waar je geboren bent. Nu geeft God je vanuit zijn liefdevolle zorg een vrouw. Adam kreeg Eva tegenover zich. Het ver langen gaat naar elkaar uit en hierbij denken we ook aan de wederzijdse ouders die mogen delen in de vreugde van hun kinderen. Aan het slot van zijn preek maande ds. Speelman aan om in deze liefde te blijven opdat wij als de verloren zoon bij Jezus mogen schuilen en dat wij met het koor Hem mogen loven die gezeten is naast de rechterhand Zijns Vaders, want Hem zij de Lof, de Aanbidding en de Dankzegging nu en tot in alle eeuwigheid. Huwelijksbijbel Na de bevestiging en inzegening sprak ouderling W. de Geus namens kerke- raad en gemeente enkele woorden van genegenheid. „Wë moeten denken aan uw preek van j.l. zondag waarvan we de tekst enigszins gewijzigd weergeven „Hij Die u beiden roept is getrouw. Die het ook doen zal". Spreker wenste ds. en mevrouw Becker-van Loon Gods Zegen toe voor hun verdere leven en overhandigde onder de woorden „die God bewaard is wel bewaard zijn weg zal veilig wezen" de huwelijksbübel. Tijdens het zingen „Ga dan heen in vrede" verliet het bruidspaar de kerk. Bij deze dienst waren ook veel mensen van Den Bommel aanwezig. Als kosters fun geerden de heren S. v.d. Welle en C. Bogerman van beide kerken. In „'t Centrum" volgde hierna een druk bezochte receptie, waarbij ook velen van buiten Ooltgensplaat en Den Bommel tegenwoordig waren. Mevrouw Sprong- Doeland en ds. Speelman namen hier de ceremonie waar. Veel cadeau's werden de predikant en zijn vrouw overhandigd, ook van de jeugd van De Plaat enDenBommel. Namens de gemeente Ooltgensplaat bood ouderling C. van Steeg een foto-album aan waarin heel de gemeente voorkomt, en het oudste lid van de gemeente, mevr. J. Korteweg- Oosterlee een volledige eet-kassette; na mens Den Bommel door Agnes van Dam en Cora Post een hangklok en voorts nog een stroom van geschenken van particu- heren en instanties. Met enkele wel gemeende woorden dankte ds. Becker mede namens zijn vrouw voor het vele goede deze dag ontvangen en allen die zich hiervoor hebben ingezet. Op deze receptie (400 personen) en in de kerk een bijna gelijk aantal waren ook vele kolle ga's zowel van het eiland als daarbuiten aanwezig. O.a. de plaatselijke hervormde predikant ds. K. van Meijeren met enkele kerkeraadsleden, eveneens twee leden van de kerkeraad van de Ger. Gemeente, de gereformeerde predikanten Hage, Van der Kooij, Mink, Rotte, Burggraaff, Végh, Zeemel (oom van ds. Becker Jr.), Staat, enz. Voorts veel kandidaten, allen vrien den en de heer I. W. Verstraten, die te Ooltgensplaat nogal eens voorgaat. Ook gaf pastoor W. J. de Jonge van Acht- huizen blijk van belangstelling. Het is in zijn totaliteit genomen een vreugdevolle dag geweest, allereerst voor de families Becker en Van Loon, voor de gemeenten en allen die zich hierbij be trokken voelden. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur gg 01870-3477 flO Aanbouw lokaal Door de stijging ook uit Zeeland van het aantal leerlingen, dat per fiets of brommer naar de openbare mavo te Oude Tonge komt, ontstond er behoefte aan een grotere overblijfruimte bij de school. De gemeenteraad heeft op 8 maart jl. dan ook besloten een extra lokaal te laten plaatsen bij het huidige gebouw, waarin nu de mavo is gehuisvest. Er wordt naar gestreefd, dat m.i.v. het schooljaar 1984-1985ditlokaal in gebruik kan worden genomen. Fietsenstalling In verband met de eerdergenoemde toe name van het aantal leerlingen worden momenteel plannen ontwikkeld om een overdekte fietsenstalling te bouwen. Computer Het college van burgemeester en wet houders van de gemeente Oostflakkee en de staf van de openbare MAVO te Oude Tonge zijn voorts van mening, dat enige elementaire kermis van computers tegen woordig onontbeerlijk is voor de leer lingen. In verband hiermede oriënteert men zich momenteel over het type computer, dat op de openbare mavo kan worden geplaatst en die ook na de zomervakantie in gebruik zal kunnen worden genomen, al is het in het begin voor de leerlingen en docenten oriënterend. Het jaar daarop zal dan deze computer ingepast worden in het totale onderwijs. Nieuwbouw Het college van burgemeester en wet houders heeft aan de gemeenteraad het investerings- en dekkingsplan 1984-1987 aangeboden. De nieuwbouw van een openbare mavo te Oude Tonge, die ongeveer drie miljoen gulden zal gaan kosten, is een belangrijk onderdeel van dit plan. Het is het streven, dat binnen enkele jaren de openbare mavo in een nieuw permanent gebouw te Oude Tonge kan worden gehuisvest. THOLEN Fancy Fair De Evenementencom missie van het bejaardentehuis Ten Anker organiseert op donderdag 7 juni een Fan cy-Fair ten bate van de ontspannings- aktiviteiten voor de bewoners van het ver zorgingstehuis en voor de interne radio- omroep. BERGEN OP ZOOM B.B.A. naar Vrederust Met ingang van 3 juni rijdt er een lijndienstbus van de B.B.A. 4 maal per dag van het station Bergen op Zoom naar de Stichting Vrede rust te Halsteren en des zaterdags 3 maal. 's Zondags geen dienst. De bussen naar Vrederust vertrekken vanaf het station om 10.12 uur, 13.45 uur, 15.55 uuren 17.35 uur en des zaterdags om 9.44, 13.44 en 16.05 uur. Voorde bezoekers van buiten af is er aansluiting op de treinen en van Tholen met de B.B.A. dan overstappen bus naar Vrederust. THOLEN Geslaagd Marian van de Berge slaagde te Middelburg aan de rijksop- leidingsschool voor het examen onder wijzeres. Margo Blaas behaalde het eind diploma Mavo en Martin Fondse slaagde te Goes aan de Zeeuwse Muziekschool voor Dwarsfluit C. Vorige week werd de laatste competitie wedstrijd van de heer M. Breen tegen P. J. Glerum gespeeld. Bij remise zou de heer Breen al kampioen zijn. Maar het on gelooflijke gebeurde. De heer Breen ver loor. In verband hiermede is de heer Soeteman genoodzaakt om in ieder geval verder te spelen. De volgende wedstrijd speelt de heer Soeteman tegen de heer van der Wende. Beiden spelen dan ook gelijktijdig voor de beker en de Flakkeese competitie. Zij hebben namelijk tegen elkaar geloot. Dus drie vliegen in één klap. Overige uitslagen schaakkompetitie: C. Wassenaar - P. J. Glerum1-0 K. v.d. Wende - L. Jongkoen----Vï-Vi Bekerronde: K. v.d. Wende - C. Wassenaar 1 - O Deze wedstrijd viel samen met die van de Flakkeese competitie, omdat beide spe lers toen tegen elkaar lootten. De afdeling „Goeree-Overflakkee" van de Vereniging „Gehandicaptenzorg van de Gereformeerde Gemeenten" nodigt ter afsluiting van haar verenigingsjaar alle verstandelijk en lichamelijk gehandicap ten met hun begeleiders op D.V. 16 juni a. s. uit voor een boottocht met aansluitend een broodmaaltijd. De boottocht zal ge maakt worden met de „Stormvogel", die voor deze gelegenheid in zijn geheel ge reserveerd is. Men wordt verzocht om 10.00 uur aanwezig te zijn bij de aanleg steiger aan de Oosthavendijk 300 meter vóór de ingang van ,,Hemesser- oord"). In verband metde plaatsruimte op de boot en eventueel vervoer wordt iedere deelnemer verzocht, zich uiterlijk 9 juni a.s. op te geven bij Mevr. M. Mertens- Bleijerveld, tel. 01871 - 1958. Het verdient aanbeveling buren of ken nissen te vragen tijdens uw afwezigheid uw post uit de brievenbus te halen en te bewaren. Indien u naar een vast vakantie-adres gaat, kunnen zij u de post nazenden. In het binnenland gebeurt dit kosteloos. Bij door zending naar het buitenland moet in veel gevallen aanvullend port worden betaald. U kunt ook PTT vragen uw post naar het vakantie-adres na te zenden of tegen be taling op het postkantoor te bewaren. Verzoeken daartoe moeten uiterlijk drie dagen voor het vertrek schriftelijk worden ingediend bij de direkteur van het post kantoor in uw woonplaats. Wat betreft postpakketten verdient het bijzondere aanbeveling er voor te zorgen dat tijdens uw vakantie geen pakketten behoeven te worden besteld, aangezien de kosten voor nazending naar het buiten land vrij hoog zijn. Bovendien kunnen de postpaUcetten die niet moeten worden nagezonden slechts korte tijd op het post kantoor worden bewaard. Informeer voor de tarieven voor nazending van post stukken bij het informatienummer 0017 van de Klantenservice Posterijen. Voorkom in elk geval, dat tijdens uw afwezigheid de post in de brievenbus achterblijft. Bij jóe daer oak geweest? Welnéènt ik had t'r gien tied voor. 'k Had al een oare ofspraek gemaekt, mit een ouwe kamme- road van m'n. Je weet het je komt oaltied d'n éènen of t'n oaren tegen. Mar het is goed dat ik nie gegae binne, want daer hoarende 'k, dat het voor ge- noadigden was. D'n oaren dag bin 'k weer een helen dag in touw geweest oor. Ik most éérst nog 's goed kieke: Hoe was het in hoe is het noe. Want de Zangpad is oak zoe oares geworre. Ik wete het niét zoe goed vo mekoare te briengen, mar je heit hier in daer van die soort luifels. Mar dat staet aerdig oor. In dan loap je oak d'n één of oaren weer tegen z'n lief in die zei: Gae je mee, een rondvaert maeke over 't Hae- ringvliet. O, zaag 'k dat kan 'k wel doewe. Het was voor de ouwe maansen, dus daer hoor ik oak bie. Na, dat was gezellig oor. M'n gienge daer in de buurt van de wurft van Peeman, op te boat in toen nae het Hoad, schutte gloaf ik, dat ze dat genéèns méér deje. In dan het Haeringvliet op. Mar ze gienge niet zoe'n groat aande oor. Mar d'r wazze nogal wat maansen van m'n glieks. In dan kan je wel praete. Daer hei joe oares nogal gièn gebrek an. Joe praet wel al is het téèn een meerpaele. Dat is beter as dat je je mongd niét ope doet, waer of niet? O, je heit gliek oor. Mot je nog een bakje, dan kan je je hele us smere. Jae, schienkt mar in. Toen 'k nae die boat gieng mos 'k dienke an vroeger toene m'n daer sukerpeen gienge stele. Wete je dat nog, zei 'n tegen z'n zwaeger. Jae in of, wat hadde m'n dan een lol. Wiele hadde wel niet van dat diere speulegoed, mar zeker net zuvvel plezier as noe. O, ja, weetje wat 'k oak weer geprove ha? Nee, zei Anne Murrie. Welkruukplaetjes. Ze zeië, d'r binne d'r 7000 gebakke. Het is een hoap, mar ze konne d'r makkelijk oflcomme oor. In toene m'n weer an de walle wazze, dan loap je weer langs oallemaele kraempjes, gezellig oor. Z'n vrouwe zei: Doewe ze daer noe nog wat voor d ekinders, zoe as zakken loape in tafeltje dekke in oalderlei van die speu- len as vroeger. Nee, ik dienke dat ze daer oak zukke diengene nie meer doewe. Ik ha het ten- minsten niét gezieje. Mar weetje wat t'r wel wazze: crossfietsen in een waeter- urgel. Een kindermart, dat kom teenworig oak overal tegen. 's Aevuns was t'r een boerekappel in nog méér muziek. Om zeven ure was t'r wel een buUonnewestreit. In ietewat van een bloemeaksje. Dat had meer voor joe ge weest. In tien ure nog een waeterspel, mar ik wete niét wat tat was. Want ik was toen weer een sommerdieker tegen gekomme. In daer bin 'k weer mee meegegaen. Oude Tonge, 30 mei 1984 In de toch wel wat lawaaierige „houten danszaal" waar elke verschuiving van de ijzeren stoelpoten waarop de gladiatoren* hebben plaats genomen een rilling teweeg brengt in de zielen der meest gemoti veerde spelers bleek van Dongen niet op gewassen tegen het Verolme-geweld ter wijl de belangrijke partij Boeter-De Glop- per (Vi - V2) vooruit werd verspeeld van wege de „voetbal"? er weken er nog een 10-tal uit Dat thuisschaken zonder toezicht van wedstrijd-leider Lesuis blijkt remises in de hand te werken; ditmaal waren er 6 puntendelingen. Opmerking van C. Smit „Dit is geen schaakzaal, wat een lawaai!" Hij verloor er door? De volgende ronde heeft weer plaats in een geheel andere omgeving, nl. de wat lage en soms erg warme, maar wel stille en gerieflijke omgeving van bovenzaal café de Koic te Sommelsdijk. Als belangrijke partijen zoals: Roon - Verolme De Glopper - M. v.d. Waal Hollander - Boeter Van Maurik - Van Dongen daar op 4 juni van start gaan ziet de kop van het peloton er als volgt uit: 1. M. Verolme met 5 punten. 2 t/m 5 met 4 punten; Boeter, de Glopper, Hollander en Roon. 6 t/m 8 met 3Vi punt; van Dongen, van Maurik en M. v.d. Waal. 9 t/m 18 met 3 punten; van Ast, Douw, Hagens, Hameeteman, Minnaar, Pee- man, Smit, Verbeek, de Vos en Wijnands. Gelukkig zijn er nu aan de staart geen hatelüke nutten meer te zien nadat A. van Huizen en G. de Jong hebben gedeeld en elk Vi punt hebben. Vooruitzichten op de titel Verolme zit op rozen nu inderdaad is gebleken dat heersend kaïhpioen de Glop per dit jaar niet zo gemotiveerd in de strijd is gegaan. Maarrr alles kan nog gebeuren! Roon kan best voor vertraging van de koploper zorgen en de uitslag Hollander-Boeter is volledig onzeker. De ervaring leert dit: van Maurik trekt bij via van Doingen en de Glopper gaat M. v.d. Waal het volle punt aftiakken. Vooruit nu op Verolme af, doe er wat aan! Of Roon kan schaken (als de beste) kunt u uit Na dan was het Saeterdags, dus dat is tan vandaege, nog een Haevendag. Jae, is oak te moeite wel waerd. Oal die moaie jacht- jes in de Kaoie. In op het Viengerlienk vanof Trui Roa- sant, zak mar zage, stonge d'r kraempjes. Het was overal nogal druk oor, mar toen 'k op een gegeven oagenblik op ten Diek kwam, was het taer doadstille. Zeker ete of ze wazze aregus oares kieke. Mar noe zag 'k t'n Diek pas goed. In noe zag 'k tan oak dat te stoepjes d'r nie meer biime. Noe liekent d'n Diek veul brejer oor. Ik had het daer nog over mit Kees B roere, die kwam ik nog tegen. Die zeit, ze hawe weer héél wat tot stand gebrocht, al kom- me ze dan mar van een eiland. Jae net, zei ik, ik binne d'r groas op oor, dat ze hier nog zoe ongdememend binne. Mar ik modde m'n pad weer vervordere, want ik modde nog nae Amersfoort. Na goeie reize oor in de groete an Murréè. jae in men auto haaw' 'k oalles nog 's overdocht, mar ik wiere toch nog wel een beetje weemoedig, want as oud-inweuner verwacht je oaltied nog wat van vroeger te vinden, mar het is Menheerse nie méér wat je achterliet. Nee, dat is het nie méér, mar het zal bluve trekke in ik weet het: Ze modde mit t'r tied mee. Nou, zei z'n vrouwe, dat hei joe toch oak gedaen. Het kan toch niét oares. Toen ik mit je trouwende hiete joe Henk in, zoe as Kees Broere zei. De groete an Murréè, in dat was ik. Zoe noem joe m'n oak nie méér oak al binnen m'n oaltied menhéèrs bluve praete. Joe bint Hein geworre in ikke Anne Murrie. Dus wat wil je. De baekens binne verzet Hein. In je mot vooruut kieke, dat doewe ze in Menheerse in in Sommerdiek in op héél Flakkee toch oak. Vroeger gienge je op te Spuië speule in noe bin je mit een rongfaertboat het Haering vliet op geweest in je heit gekuierd over de promenade van Menheerse. Een anderen tied briengt oare zeden, dat weetje toch, dus rus je hoad mar oor. M'n doewe nog een bakje in gaene nae bed. T. H. v.d. Vad SINT MAARTENSDUK Flinke boete De politierechter te Middelburg veroordeelde A. E. tot een boete van 4000,en een voorwaarde lijke onttzegging van de rijbevoegdheid van een halfjaar wegens het rijden onder invoed van alcohol. Op de Provincialeweg was hij met een promillage van 2.24 tegen een andere auto aangereden, dat met lichte verwondingen en materieële schade goed afliep. Omdat E. bijzonder afhanke lijk zou zijn van de auto eistte de officier van justitie een boete van 3000,en 4 maanden niet rijden. onderstaande partij zelf beoordelen. A. Roon (wit) - A. de Vos (zwart). Robatch verdediging (voorgek. uit Pirc) I. d4 gó 2. e4 Lg7 3. Pf3 dó 4. Pc3 e6 5. Lg5 f6 6. Le3 Pge7 Theorie is: 4. Le2 e6; 5. c3 Pd7 enz. 7. Dd2 0-0 8. h4!? d5 9. Lh6(?) de4x 10. Lg7x Lg7x 9. h5!? ziet er consequent sterker uit dan op loperruil spelen; immers met loper en Dame en „open" h-lijn op zwarte burcht gericht moet wel sterk aanvallend ge speeld zijn. II. Pe4x bó 12. Ld3 Lb7 13. De2? Pd5 14. Dd2 h5! en nu zit de h-lijn dicht (zie zet 9). 15. Tgl Pe7 16. g4! Th8 17. Ph2(?) Dd718. gh5x Th5x 19. PO Pf5 20. Pg3 Pg3x 21. Tg3 Lf3x 22. Tf3x(?) Dd4x Nu verliest wit enkele piormen. Wit had niet beter op 21 e Lxg6!? kunnen doen. Er kan volgen:.... Th4x! 22. Lh5-I-! Lg4 23. Tg4x-h Tg4x 24. Lg4x etc. 23. 0-0-0 Dh4x 24. Tg3 Tg5 25. Tdgl Tg3x 26. fg3x Dh6 27. Dh6x-f Kh6x28. Le4! c6 29. ThU- Kg7 30. Tdl f5 31. Lg2 KH 32. Td8! Ke7 33. Tg8 Kd7 34. Tgóx Paó Er dreigde 34. Lc6x! waarop Pc6x, niet kan. 35. Tg7-I- Kd6 36. c3 Pc7 37. c4 Th8 38. LO Th2! 39. Kbl a6 40. b4!? c5 En nu volgt met 10 min -I- voor wit de eindspelfase waarin Roon blijkt betere opleiding te hebben genoten. Zwart had ook best kunnen winnen! 41. bc5x bc5x 42. Tg6 Th7 43. Kb2! Te7 44. Kb3 Ke5 Natuurlijk dient de koning in 't eindspel op te marcheren en dat kan nu (na Th7 etc.) 45. Ka4 Td7 46. a3 Td4 47. Tg7 Kd6 48. Le2 Pb5 49. Lfl Pc7 50. Ka5 Tg4 51. Tg4x fg4x 52. Le2 en de kat in't bakkie.... en nu, U houdt het absoluut voor onmogelijk en het IS OOK ONMOGELIJK volgt 52Pc7 - e5!!!??? Zoiets gebeurt in snelschaakk als nie mand er iets van zegt....! Spanning, span ning, spanning. 53. Ka6x Pc6!? Hop, één, twee, daar gaat-ie weer54. Lg4x en toen.... toen het wit pion a4, die vrij was verklaard, promoveren en dat ging licht met flink tijdvoordeel. Toen een witte Dame als doornroosje uit haar slaap ontwaakte gaf de „sluwe" Vos het ongelijke spelletje op en wat Roon betreft; geloof niet dat hij nog kon verliezen met zo'n schone aan z'n zijde.... J. C. H.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 5