NIEUWS uit de Kerken Leerling- straatmakers aan de slag JIKKEMIEN Het kind in gezin en samenleving Grote belangstelling Alg. Ledenverg. Rabobank Stellendam Goedereede Holle Bolle dagen in Sommelsdijk Wethouder Versluijs geeft voorbeeld Boekbespreking: Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS' DINSDAG 5 JUNI 1984 De schrijver, dr. R. W. M. Croughs is thans verbonden aan de poli kliniek van het Wilhelmina Kinder ziekenhuis te Utrecht. Daarvoor was hij kinderarts te Goes en tevens als consulent voor stoornissen in ontwikkeling verbonden aan het Wilhelmina Kinderziekenhuis. In zijn boek waarin hij in twaalf hoofd stukken onder meer verschillende studies en opvoedingstheorieën bespreekt en ver werkt, komt zijn jarenlange praktische ervaring met en rond de ontwikkeling van het jonge kind steeds naar voren. De schrijver gaat uit van een bijbels mens en kindbeeld. Vanuit zijn christelijke le vensovertuiging neemt hij het op voor het kind, dat mede door invloedrijke aktie- groepen dreigt te worden opgeofferd aan maatschappelijke idealen. In zijn woord vooraf zegt dr. Croughs zelf: „Dit boek is zeker niet bedoeld als een soort vraagbaak vooor opvoedingspro blemenWel wil het een bijdrage le veren aan een hernieuwde bezinning op de wezenlijke psychologische behoeften van het jonge kind". Het eerste hoofdstuk behandelt in vogel vlucht de relatie tussen het gezin en de samenleving in de laatste eeuwen. Met name de industriële revolutie had ver strekkende gevolgen. Het gezin werd als het ware losgepeld uit de grotere ver banden van familie- en dorpsgemeen schap. In veel gevallen werd dit verlies niet gevolgd door verdieping van de funkties welke het gezin heeft voor de huwelijksverhouding en opvoeding. In tegendeel, niet zelden brokkelde het gezin steeds verder af door egoïstische zelfverwerkelijking van de vader of het buitenshuis werken of studeren van de moeder; daardoor moesten de kinderen in crèches en dergelijke worden onder gebracht. Zo kwamen en komen de op groeiende kinderen tekort aan nest- warmte, geborgenheid en leiding. Dat dezen ontsporen moeten, is duidelijk. In de volgende hoofdstukken gaat de schrij ver dieper in op de behoefte van het kind aan de liefdevolle en trouwe zorg van de moeder. TA] kan bijna niet zonder schade door een ander vervangen worden. Yooral ook het geven van borstvoeding bevordert de ontwikkeling van een sterke band tus sen moeder en kind. In hoofdstuk acht worden meerdere voordelen van de borst voeding besproken. Verder zijn vooral liefde, ruimte (leef- en woonruimte, economische ruimte, psy chologische ruimte) en tijd nodig om een goede en hechte verhouding tussen ouders en hun kinderen te zien opbloeien. Indien de ouders aan één of meerdere voor waarden niet kunnen of willen voldoen, kan het kind lichamelijk en/of geestelijk achter raken. In hoofdstuk negen dat handelt over de vaderfiguur, zegt de schrijver onder meer: „Juist omdat de vader in de liefde en de binding met het kind de tweede is, verkeert hij in een bij uitstek gunstige positie om de leiding op de weg naar zelfstandigheid van het kind als eerste in handen te nemen". Hij haalt daarbij de volgende woorden van Meerlo aan: „Psychologisch gezien is het de vader die de navelstreng afbindt". Vervolgens zegt dr. Croughs belangwek kende dingen over de eerste dagen na de geboorte, de vroegste ontwikkeling van het kind en het bevolkingsvraagstuk. Hij besluit het laatste hoofdstuk dat als titel heeft: „Kind en gezin in de huidige samen leving" met de wens naar meer bereid heid, vooral van ouders, tot serieuze stu die over de behoeften en noden van het kind. Voor alle ouders en anderen die met kinderen in aanraking komen een bij zonder boeiend en leerzaam boek! N.a. V. „Het kind in gezin en samen leving" door dr. R. W. M. Croughs. Uitgeverij Oosterbaan Le Cointre te Goes. Tweede druk. 220 pagina 's. Prijs f 26,90 M. K. THOLEN Henry Dunant Het bestuur van het Rode Kruis Tholen/Sint Philipsland is thans bezig met de ontvangst van de vakantieboot Henry Dunant op dinsdag 3 juli in de haven van Tholen. De boot zal afmeren in de vluchthaven omdat de voor zieningen van de oude haven onvoldoende zijn voor de 90 meter lange vakantieboot De Sommelsdijkse Holle Bolle dagen zijn in zicht op de woensdagen 13, 20 en 27 juni zal de Historische Kern van Som melsdijk weer bruisen van aktiviteit en ge zelligheid. De ondernemers doen hun best om hun artikelen te presenteren al dan wel of niet een nieuw produkt. De Rabobank staat er met een geldmachine. Diverse vereni gingen zoals EHBO, Rode Kruis, Wereld Natuurfonds etc. prijzen hun waar aan om de goede doelen te steunen. Ook de over bekende „Kruukplaetjes" van de Ned. Herv. Vrouwenvereniging zijn daar volop te koop. Er zijn ook kraampjes waar de jeugd hun zelfgemaakte of oude spulletjes kan ruilen of verkopen. Verder zijn er diverse andere mogelijk heden voor een dagje „Sommelsdijk" zo als het bezoeken van het Streekmuseum; open van 10.00 - 12.00 en van 14.00 - 17.00 uur. Een rondvaart over het Ha ringvliet met de „Stormvogel"; afvaart 14.00 uur; opstapplaats Havendijk in Middelharnis bij de jachthaven. En een rondwandeling door Sommels dijk en Middelharnis. De beschrijving kunt U op het V.V.V. kantoor halen. Zandpad 54 of bij de stand van het Wereld Natuurfonds. U ziet er is voor elk wat wils, wij als middenstand van Sommelsdijk hopen U op de Holle Bolle dagen te begroeten in het hartje van Flakkee. Op vrijdag 25 mei jl. werd in het verenigingsgebouw „Oostdam" te Goedereede de jaarlijkse Algemene Ledenvergadering van de Rabo bank „Stellendam Goedereede" gehouden. Er waren niet alleen le den, maar ook andere belangstel lenden aanwezig, totaal bezochten bijna 100 personen deze vergade ring. Uit het openingswoord het volgende: „In de tweede helft van 1983 werd het steeds duidelijker dat niet voor een verdere ver scherping van de recessie hoefde te wor den gevreesd. Vooralsnog ziet het er ook niet naar uit dat in economisch opzicht 1984 een somber jaar zal worden. Wel stemt nog steeds de ontwikkeling van de werkeloosheid tot zorg. Het sociaal-desta biliserend effect ervan mogen wij niet te licht opvatten. Wij kunnen over 1983 de volgende positieve punten vaststellen: De particuliere consumptie daalde niet verder. Een aantal bedrijven maakte meer winst. De investeringen trokken weer wat aan. Het aantal faillissementen daalde verder. De effectenbeurs beleefde een hausse in omzet en koersen. De ontwikkeling van onze nationale export verliep beter. Minder gunstige punten zijn, behalve de hoge werkeloosheid, de verdere stijging van het financieringstekort van de over heid. Wat het Europees Landbouwakkoord betreft, er is op de valreep een landbouw akkoord bereikt in de E.E.G. Het is een combinatie van het bevriezen van prijzen, verlaging van prijzen en produktiebe- perking omdat anders de Europese land bouw niet meer te betalen zou zijn. We moeten vaststellen dat dit akkoord be tekend een structurele achteruitgang van de inkomens van de boeren. Het zal voor de landbouw verstrekkende gevolgen heb ben. Vooral melkveehouders zullen in inkomen fors achteruitgaan. De visserij heeft in 1983 over het al gemeen goed gevaren. Het vernieuwen c.q. hermotoriseren van de vloot is in het afgelopen jaar verder gegaan. Het Euro pees visserijbeleid gaat in de eerst komende jaren verder ingevuld worden. De vangvstvooruitzichten voor schol en haring zijn goed, voor tong de eerste jaren stabiel en voor kabeljauw zeer matig. De grote inzet van de plaatselijke over heid inzake de belangen van de visserij, zich vertalend in een zeer goede wal- accomodatie, heeft nog niet tot een hogere omzet in de plaatselijke visafslag geleid. Een voortdurende inspanning om de vaar geul in het Goereesche Gat nog dieper en breder te maken is noodzakelijk". Het huishoudelijk gedeelte van de ver gadering werd na de opening vlot af gewerkt. De jaarrekening 1983 die een balanssteiging tot bijna 60.000.000,— aangaf en een winst van 197.274, werd door de leden goedgekeurd. Het stemde een ieder tot tevredenheid dat de bank in 1983 een positief winstsaldo kon behalen. De verkiezingen gaven evenmin pro blemen, de heren Biemond en Visser resp. voorzitter van het Bestuur en voorzitter van de Raad van Toezicht, die beiden aftredend en herkiesbaar waren, werden herkozen. Na bij de rondvraag nog enkele vragen van de leden beantwoord te hebben, werd het officiële gedeelte afgesloten. Het informele gedeelte was hoofdzake lijk gericht op de afdeling reizen, er wer den een tweetal films vertoond, over de prachtige natuur in Canada en over het Engelse kanaaleiland Guernsey. Terwijl in de pauze een verloting plaats vond. Ongeveer 10 uur werd deze zeer druk bezochte vergadering afgesloten. THOLEN A.V.O.-kollekte De te Tholen (Stad) gehouden kollekte voor A.V.O. heeft 2.281,opgebracht. NED. HERV. KERK Beroepen te: Oud Beijerland en Wage- ningen (toez.) W. Chr. Hovius te Apel doorn (B. W.); Sint Annaland P. de Jager te Oude Tonge; Goedereede en te Sprang J. C. Schuurman te Zalk. Afscheid ds. E. F. Vergunst van Slikker veer: Wegens zijn vertrek naar de Herv. Gem. van Zoetermeer preekte zondag middag 27 mei ds. E. F. Vergunst afscheid te Slikkerveer. Hij bediende Gods Woord uit Handelingen 2032: „En nu broeders, ik bevele u Gode en het Woord Zijner genade. Die machtig is u op te bouwen, en u een erfdeel te geven onder al de ge- heiligden. Na de gebruikelijke toespraken, door ds. J. Seton namens classis Dor drecht en ouderling AGorseman namens de wijkgemeente, zong men de scheidende predDsant toe Ps. 37:3. Intrede ds. Oosten te Hedel: Na be vestigd te zijn door ds. J. P. Verkade in de morgendienst, preekte ds. Oosten intrede in zijn tweede gemeente, nl. te Hedel. Hij deed dit met de tekstwoorden uit 2 Ko ningen 2 9: „Het geschiedde nu, als zij overgekomen waren, dat Elia tot Elisa zeide: Begeer wat ik u doen zal, eer ik van bij u weggenomen van uwe geest op mij zijn!Ds. Oosten werd toegesproken door ds. D. J. Budding van Nederhemert en door ouderling van de Berg. Deze ver zocht om de nieuwe predikant toe te zingen Ps. 37 2. GEREF. KERKEN IN NEDERLAND Beroepen te: Epe drs. B. Aalbers te Halle; Gleinerbrug, C. A. Boonstra, kand. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar: Barendrecht drs. ir. G. Venhuizen te Oudehome; Middelburg G. Paulus te Zutphen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Bedankt voor: Dronten, Groningen- Zuid, Nieuwleusen, Schildwolde, Uit huizen en Utrecht-Noordwest H. van den Berg te Hoek. Aangenomen naar: Assen-Zuid H. van den Berg te Hoek. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Rotterdam-Oost/ Capelle a.d. IJssel W. van Benthem te Gene muiden; Tholen (i.c.m. Oud-Vossemeer) G. Bouw te Scheveningen. Tweetal te: Almelo H. de Graaf te 's Gravenzande en J. Plantinga te Leeu warden. Intrede ds. K. Boersma te Rotterdam- Zuid: Ds. J. Manni bevestigde ds. K. Boersma als predikant van de Chr. Ger. Kerk te Rotterdam-Zuid met de tekst- woorden uitEfeze 411 en 12. In dezelfde dienst verbond ds. Boersma zich aan zijn nieuwe gemeente met de woorden uit Efeze 4 15. NED. GEREF. KERKEN aBeroepen te: Bunschoten-Spakenburg L. W. G. Blokhuis te Schiedam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te: Gorinchem A. Moerker ken te Nieuw-Beijerland. Bedankt voor: Oud Beijerland en Krim pen a.d. IJssel A. Hoogerland te Dirks- land; Scherpenisse J. Koster te Klaas waal; Werkendam J. van Vliet te Veen. Afscheid ds. A. F. Honkoop van Rotter dam-Centrum: Ds. A. F. Honkoop nam na negen jaar afscheid van de gemeente te Rotterdam-C, met de tekstwoorden uit Matth. 28 20: „En ziet. Ik ben met ulieden al de dagen, tot aan de voleinding der wereld. Amen". Na toespraken van ds. P. Blok namens de classis en part. synode, en ouderling Snel als voorzitter van de kerkeraad zong de gemeente de scheidende predikant toe: Ps. 121 4. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 m POORTVLIET/THOLEN Met het straten van een aantal stenen aan de Kerkring heeft wethouder J. Versluijs woensdag het officiële startschot gegeven voor een halfjaar werkgarantie aan een leerlingenploeg straatmakers. De leerlingenploeg bestaat uit vijf jongens waarvan drie uit Tholen en een leermeester; zij allen zijn in dienst bij Van Dijck-Petit Wegenbouw maatschappij. Vier dagen in de week krijgen de jongens op het werk de praktijkopleiding van hun leermeester en de vijfde dag gaan zij naar de streekschool voor het theoretische gedeelte. Gezien de problemen van de jeugdwerkloosheid en het opleiden van jongeren tot vakmensen denken de betrokkenen aan de oplossing hiervan zij het in bescheiden mate hun steentje bij te dragen. Eén van de betrokkenen, de gemeente Tholen, heeft een werkgarantie van een halfjaar gegeven. Dit houdt in dat een gedeelte van het straatwerk gedurende een halfjaar door de ploeg zal worden uitgevoerd. De leerlingenploeg is een initiatief van Van Dijck-Petit Wegenbouw maatschappij en de Stichting Beroepsopleidingen Weg- en waterbouw. De ploeg die voorlopig uit vijf jongens bestaat krijgt de praktijkopleiding van hun leermeester de heer W. de Jong. Volgens het „open overleg" tussen werkgevers, werknemers en overheid zou het aantal leerlingen dat op deze wijze een vak leert verdubbeld moeten worden. De opleiding van deze jongens in het kader van de Wet op het Leerlingwezen houdt in dat er tussen de Wegenbouwmaatschappij en de leerlingen, ten overstaan van de Stichting Beroepsopleidingen Weg- en waterbouw een leerovereenkomst is afgesloten. Hierdoor krijgen zij naast hun praktijkopleiding gedurende twee jaar, één dag in de week beroepsbegeleidend onderwijs op de streekschool. Na twee jaar zullen zij opgaan voor het vakexamen „leerling straatmaker". De jongens hopen na een vierjarige opleiding gediplomeerd straatmaker te zijn. In verband met sierbestratingen en renovatie van straten tot woonerven wordt het straatmakersvak steeds moeilijker. Het is dan ook een kans voor de jongens om het vak goed onder de knie te krijgen. Met de vertegenwoordiging van drie jongens uit Tholen in de ploeg zullen de bestratingsbedrijven uit deze gemeente wellicht in de toekomst hun voordeel kunnen doen. VERVOLGVERHAAL door Dignate Robbertz G. F. Callenbach B.V. Nijkerk ----- 42 ------------------------------------- Samel had heel die verdere middag niets meer te zeggen, hij dacht maar aan zijn moeder die zuinig was en alles enige keren overrekende voor er iets verkocht of in gekocht werd, dat wist hij. En ieder half jaar kwam er een andere meid op het hof en in het hele dorp was er geen vrouw meer die wilde komen werken, dat wist hij ook. Tussen licht en donker zwierf hij naar de zeedijk. De steltlopers waren druk in de weer op de slikken, een paar kokmeeuwen draaiden met open snavels op en uitge spreide vleugels om elkaar heen. Hun scherpe rauwe kreten verklonken in de soezerige avond. In het metaal van het zeevlak spiegelden de oranje en rood- paarse kleuren van de ondergaande zon. Van hier af kon Samel over het land zien, de daken, de akkers en weiden en de lange rij olmen onder langs de Vrouwendijk. Hij was nu geen kind meer, over een paar jaar zou hij misschien zelf boer zijn op het Olmenhof Moeder had gezegd toen hij de eerste dag van school thuis was: Dienk 't ernoe om, datjie vee te leeren eit, as je een goeie boer wil oore. En een paar dagen geleden, toen hij op de hooizolder zat en moeder bij de kortmolen stond, had hij haar over een boeren dochter horen praten. Vaders antwoorden waren niet zo duidelijk, omdat die bij de welput stond, met z'n hoofd naar beneden om de slik van zijn beenschachten te spoelen. Dat ei den tied, had Krijn Wisse gebromd, de joen is amper veertiene. Maar Samel verstond moeder heel goed. Ze beginne tegenwoordig as ze nog in de jurk loope, 't beste is dat Samel mee een meisse trouwt, dat een flienke dodde mee- briengt, dan kun ons renteniere, of wou je de joen op een nieuw 'of zette, dan zal d'r nog wat moete gebeure. Verder had Samel niet meer geluisterd. Het was vreemd op de hooizolder te zitten en je moeder over je trouwen te horen praten, als je een paar maanden geleden nog voor een kind doorging en er geroepen werd datje op moest passen als je langs de dekstier kwam of rakelings voorbij de zwarte moest, die dadelijk sloeg als hij iets bij zijn achterlijf voelde. Van de stenen paal af, waarop Samel was gaan zitten, bekeek hij het hof van zijn vader en de landerijen. Dat zou dan allemaal van hem zijn als hij met een rijk meisse trouwde. Maar vanavond stak zijn rug nog van het vele bukken en waren zijn handen ontveld en vol blaren van het harde kapmes-heft. En in het dorp werd gezegd dat zijn moeder op de penning was en dat z'n vader er onder zat. Zó boertje.... klonk het spottend achter zijn rug. Met een ruk keek hij om. Kee Joosse stond daar met een lach op haar zonnegebruind gezicht. Wat doe jie ier noe weer, snauwde hij, wat loop je achter m'n an? Ze ging in het gras naast de paal zitten en zei: Ik bin om beuter geweest, gunter. Ze wees naar een klein hoQe beneden aan de grindweg, en joe achteran loope doe 'k glad nie, verheel je maer niks. Loop dan deur, as ik ier zitte oef je nie te bluuve staen. Zeker omdat jie een boer bin en ik een joenk van een errebeier. Je moeder kan mien ouwers wel van 't of jaege, maer jie mien nog nie van den diek. Ze stak haar tong tegen hem uit en sloeg haar armen om haar opgetrokken knieën. Samel zweeg. Ze verzon natuurlijk maar wat. Jie verheel je n'eige zeker êel wat. begon Kee weer toen hij maar geen ant woord gaf, omdat jie noe van schoole bin, maer ik werkte vleê zeumer al. En van 't voorjaer gaen 'k diene. Samel luisterde niet, hij zat te denken of het toch waar kon zijn dat Simen Joosse weggestuurd was. As joe vader van ons of gejogen is, dan is dat zeker omdat t'un stroope mee Max. Zijn stem was zacht en klonk alsof hij niet wist wat hij zeide, maar Kee schoot over eind, haar gezicht vlak bij het zijne. Lillike leugenaar! Omdat ons te weinig eten adde is vader wel is bie Max geweest, en je weet êel goed dat Max de schuld ad en gezeten eit Mien vader is an z'n maege en kan nie meer voor een volle man werke, joe vrekkige moer stookte d'r in.... en dan diene je nogal in de kerke. Dat had Koba Knuut ook zo gezegd en het klonk goed, vond Kee, net of je veel van de grote mensen-dingen wist Samel zat verschrikt naar haar te kijken, haar warme adem streek langs zijn ge zicht hij schoof een beetje opzij en viel bijna van de paal. Noe.... zei noe is wat? Kee dreigde met haar handen, maar dan greep hij snel haar pols. Doe is wat as je durft? Ze lachte en duwde met haar knie in z'n zij. Papjoenk, schold ze. Maar hij was niet in de stemming om ruzie te maken. Hoe kon je ooiteen goeie boer worden als het hele dorp over je praatte en de mensen een hekel aanje hadden? Het zou wel waar zijn van Simen, hij had hem dikwijls genoeg in de goskant of achter de mispit- hoop zien zitten om te braken en Miete, de vorige meid, had het er altijd over dat hij niet oud zou worden, omdat zijn maag niet deugde. Maar hij had goed gewerkt piekerde Sa mel en Jikkemien kon beter boter op maken dan moeder zelf en ze had een goeie hand van kneden, dat had hij ook horen zeggen. Waer ga je diene? vroeg hij vriendelijk. Dienkelijk bie een zuster van de boe- rinne van Zeeduun, d'r is al spraeke van. Die weunt onder de stad. Samel begon respect te krijgen voor Kee, ze durfde hem tegen te praten en alleen onder de stad gaan wonen, dat zou hij liever niet doen. Is dat op een of? vroeg hij weer en keek haar bijna bewonderend aan. Natuuriik, wat docht je, dat ik bie de burgers zou gediene? Dus jie wil liever in de boerestand bluuve. Een beetje achterdochtig vinnigde ze: Wou jie soms een stadsche meneer óore? Ze zwegen allebei en keken naar het water, dat nu bijna zwart was geworden. In de verte hief zich de deining, het grijze schuim lichtte tegen de al donkerder wor dende hemel. De zon was helemaal weg, een vaag rood streepje scheen nog aan de horizon. De tureluten lawaaiden, een troep kraaien vloog in wilde vaart over de dijk. Dan werd alles stil, alleen het water aan de glooiing kabbelde, tussen de per koenen, (paien) Een stuk hout werd opgetild en hoger geduwd tot het op een witte steen lag. De zoute zeelucht maakte hen kil. Kee sloeg de schort om haar armen. Ik kriege kouwe, ik gae naer uus. Dan gaen 'k zoverre mee. Stil stapten ze naast elkaar. Samel's klompen kleep- ten door het gras en Kee zette vinnig haar voeten neer als wilde ze hem vooruit lopen. Maar ze bleven gelijk tot bij het hek. Hij lichtte het uit de haak en liet haar passeren, dan sloot hij het weer en keek naar haar. Ze had glanzende ogen en een harde mond, maar daar lette hij niet op. Ik zien je nog wel is, voor je gae diene. Net of je dat wat scheele kan, we specie noe toch gin rêesje meer, we bin te groot en jie zal je mee ons soort toch nie bemoeie. Half verlegen en half geërgerd keek hij opzij, zijn gezicht was in het donker nog witter dan anders. Dat is mien schuld nie, julder schelde altied op ons. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 2