EIUVriDEft-IIIEUWS Droom van zoet water uit de zee een stap dichter bij de werlcelijldieid MUS Spanning en strijd in 4e ronde Schaakkampioenschap Goeree-Overflakkee 1984 Plannen uw huis te verkopen? ONROERENDGOED Bel 01877 - 1309 Vergadering Stichting Sportraad IVliddelliarnis 3e Blad VRIJDAG 25 MEI 1984 No. 5299 Zout water bezit de wereld volop, zoet water is er op menige plek veel te weinig en bovendien loopt vooral in de industrielanden de zuiverheid van water vaak groot gevaar. Welkom is dus een methode om zout water of vervuild zoet water drinkbaar te maken. Maar dan wel tegen een redelijke prijs. Dat is ook wat de Verenigde Naties beoogden toen ze de jaren tachtig uitriepen tot het internationale decennium om de wereld gezonder te maken door overal veilig drinkwater te brengen en het water met afvalprodukten gevaarloos te maken. Nieuwe techniek Een nieuwe techniek om water te ont- zouten is nu zover gevorderd dat prak tische en betaalbare toepassing op grote schaal in nabij verschiet schijnt. De uni versiteiten van het Canadese Toronto en het Saudiarabische Ryadh hebben een samenwerkingsakkoord gesloten om de verdere ontwikkeling van de methode te bespoedigen. De eerste getuigen dat de oude droom der mensheid om zoet water uit de zee te halen werkelijkheid wordt, verrijzen nu iii de beide Amerika's, het Nabije Oosten en op nog enige droge plekken elders. Deze zoetwaterfabrieken, waaraan nu wordt gebouwd, of waarvan de bouw bijna is voorbereid, passen het principe van de omgekeerde osmose toe. De fabrieken zijn zelf allesbehalve goedkoop. De installa ties vergen een pittige investering en de bedrijfskosten zullen ongeveer een gulden per kubieke meter water belopen. Dat betekent voorshands dat de economische bruikbaarheid der installaties beperkt blijft tot grote steden in de welvarende delen van de wereld en agrarische onder nemingen die een goed winstgevende oogst opleveren. Maar men mag rede lijkerwijs verwachten dat in de niet te verre toekomst nieuwe technische ont wikkelingen de investeringen en de liter- prijs omlaag zullen brengen zodat ook de armste gebieden zich zoetwaterfabrieken kunnen aanschaffen. Kilometers lopen Die mogelijkheid is des te waarschijnlijker door de Canadees-Saudische samenwer king, die voorziet in gezamelijk vorsen, het opleiden van Saudische studenten in Toronto en gasthoogleraarschap van Canadezen in Ryadh. Zoet water is voor Ryadh van zodanig belang dat ook na de prijsdaling op de oliemarkten met Sau dische programma voor de bouw van ontziltingsfabrieken geen dollar hoeft te bezuinigen. Maar in de Derde Wereld is de behoefte aan goed drinkwater en daarmee samenhangend de afvoer van afvalwater een nog dringender zaak. Tachtig procent van alle ziekten daar wordt op rekening van gebrek aan be trouwbaar water geschreven. Een ander aspekt is dat nu ook miljoenen kinderen en vrouwen dagelijks vele kilometers lopen om een klein beetje, vaak niet eens veilig water te halen voor het gezin. Een goede watertoevoer zou niet alleen de gezond heid verbeteren maar ook de mogelijkheid scheppen de landbouw produktiever te maken, al was het alleen doordat de nu aan waterhalen bestede energie op de akker meer resultaat heeft Varende fabrieken De Saudi's zijn al zeer aangewezen op ontzilt water. Er zijn twintig fabrieken in gebruik en tegen het eind van de eeuw moeten het er vijftig zijn. Sommige fa brieken zijn op schepen gebouwd zodat ze naar behoefte op verschillende plekken voorraden kunnen aanleggen die toerei kend zijn tot het schip weer komt. Ont- zilting dient overigens niet alleen om zee water drinkbaar te maken. Het verwij deren van zouten (en andere opgeloste stoffen) komt ook van pas om in industrie gebieden vervuild water weer zuiver te maken. Het Noordamerikaanse en Australische grondwater is hier en daar onbruikbaar geworden en ook hier kan een ontziltings- fabriek hoognodig werk doen. De gebrui kelijke ontzilting is destillatie koken en de damp vervolgens laten condenseren waarbij zouten en andere ongewenste stoffen achterblijven. Dit is iets wat zoveel energie verbruikt dat slechts rijke landen het zich kunnen veroorloven. En veelbelovend zijn de vooruitzichten niet dat de destillatie ooit met minder energie toekan. Dat is anders met de „omgekeerde osmose" die de ingenieurs in de loop van de laatste vijftien jaar van de natuur hebben afgekeken. De ontwik keling is dus nog maar in een begin periode, maar in vergelijking met destil latie halveert omgekeerde osmose toch al het energieverbruik per geproduceerde li ter water. En er wordt op gerekend dat het onderzoek van Ryadh/Toronto of elders er binnen niet al te lange tijd toe leidt dat nieuwe materialen voor de membranen en andere technieken worden ontwikkeld, waardoor de kosten nog eens dalen. Nu al vergen de nieuwe installaties maar de helft van de ruimte en tweederde van de bouw tijd die voor destillatiefabrieken normaal is. Truc van de vissen Omgekeerde osmose is een truc van de vissen. Als een membraan, een door latend vlies, een sterke en een slappe oplossing van elkaar scheidt, zal gewoon lijk de sterke oplossing steeds sterker en de slappe steeds slapper worden. Zo halen planten ook de voedingsstoffen uit de grond. Het omgekeerde doen bijna alle zeevissen die anders nog zouter dan het zeewater zouden zijn. Voor de waterbe handeling gebruikt men membranen van kunststof waarin miljoenen haardikke ka naaltjes voorkomen. Onder grote druk, honderden kilo's per vierkante centi meter, wordt het zeewater erdoor geperst dat daarvoor zijn zoute bagage moet ach terlaten. Een Algerijnse installatie van dit type maakt een papierfabriek mogelijk. Bij de Kaspische Zee hebben de Russen er een bij een energiecentrale, de Venezo- lanen bezitten iets dergelijks. Een aantal Noordamerikaanse en Australische os- motische waterzuiveraars zijn in aanbouw om de landbouw en het leefmilieu te ver beteren. De Koning-Saud-universiteit van Ryadh is in 1957 gesticht en heeft zich ont wikkeld tot een belangrijk centrum van onderzoek ook op het gebied van zonne- energie. Toen in de jaren zeventig na de olie-crisis de Saudische rijkdom snel toe nam, is de universiteit vooral met Ameri kaanse hulp uitgebreid met modem in gerichte laboratoria. De Saudi's die zor gen voor de financiering van de samen werking met de universiteit van Toronto, hebben ook andere universiteiten be naderd voor samenwerkingsprogramma's op het gebied van stadsplanning, land bouw, taalwetenschap, bouwkunde en nog andere vakgebieden. Tekenen dat het olierijk een fors tempo in zijn ontwikkeling wenst. Thomas Land GRATIS: Onze fraaie, vernieuwde foto-woninggids Taxatie van uw woning bij verl^oop Advies bij uw voornemen tot aan- ofverl^oop van een woning Postbus 27 3247 ZG DIRKSLAND Telefoon 01877- 1309 Ten noordoosten van Stellendam ligt een terrein ingeklemd tussen het Zuiderdiep, de Rijksweg en de Binnenhaven. Op onze kaart heeft dit stukje grond nog geen naam. Je zou het een poort kunnen noemen die ook toegang verschaft tot de grens van een uniek natuurreservaat. We zijn er de vorige keer doorgetrokken en hebben nu de hier wonende mollen, konijnen en nestbouwende vogels achter ons gelaten. Nu klimmen we tegen een heuvel op waarvan de top is afgeplat. Daarop kunnen zeker wel dertig tot veertig mensen een plaatsje vinden. Misschien nog wel veel meer. Die staan dan allemaal aandachtig te luisteren naar de excursieleider. Vanaf deze hoge plaats heeft een ieder een prachtig uitzicht over de Plaat van de Scheelhoek. Maar die leidsman is er nu niet. Er staat wel een informatieplateau en mede werkers van Natuurmonumenten duiken voor ons in hun archief en sturen ondersteunende gegevens. Dank u wel, dames en heren van NM, want nu kunnen we het volgende verhaaltje vertellen. Vormgevers In de middeleeuwen ontstaat er schuin voor de noordkust van Flakkee een zandplaat. Langs de noordrand ervan stroomt de hoofdgeul van het Haringvliet in het ritme van eb en vloed. Door dit spel der elementen ontstaan er duintjes die wel dra worden bezocht door de grote stem, de dwergstern en visdieQes. Intussen slibt de plaat verder aan met in haar kielzog een bezettings leger van riet en zeebies. Maar als de boze wind gaat samenwerken met de getijdentabel dan komt er een grote vloed opzetten waardoor de mini- duintjes kopje onder gaan. En toch zou die duin- strook als waterkering moeten gaan fungeren. Daarom wordt er een zanddijk aangelegd die ook mede het gezicht van de Scheelhoek zal gaan bepalen. Want de plaat valt droog doordat de getijdenklok is stilgezet. Dan moet er wat ge beuren om het oorspronkelijk milieu min of meer te behouden. Rond het centrale deel van de plaat wordt een kade aangelegd. Dat schept de mogelijkheid om dit gebied perioden onder water te zetten. Er wordt een gemaaltje neergezet dat via een zij kanaal aan de westzijde water uit het Zuiderdiep pompt. Door deze ingreep wordt een uitgestrekt rietmoeras behouden met open water in de voor malige kreken. Langs de lange zuidrand wordt gras ingezaaid. Verstuivingen borduren zo hier en daar een natuurlijk patroon. Mens en natuur hebben vorm gegeven aan de Plaat. Bewoners In 1975 wordt door de Dienst der Domeinen de Scheelhoek in gebruik gegeven aan de vereniging tot behoud van Natuurmonumenten. Het is een onafzienbaar rietgebied met krekenstelsel en slik ken omsloten door duinen en grasgorzen. De totale oppervlakte bedraagt driehonderd hectare. Het grasland neemt hiervan zeventig-, het duin gebied legt beslag op vijfenvijftig- en het riet moeras strekt zich uit over 175 hectare. Met het Zuiderdiep vormt de Scheelhoek een uitgelezen rustgebied voor vogels met daarbij een grote vermaardheid als pleisterplaats voor gan zen. Voor deze dieren worden dan ook goede leefomstandigheden geschapen op de grasgorzen ten noorden van het Zuiderdiep. Maar ook voor andere vogels zijn in het voorjaar de gorzen van grote betekenis als broedgebied. De kievit, tureluur, scholekster, kluut, kemp haan, watersnip en zeker nog wel veel meer water- en weidevogels hebben dit unieke natuur reservaat ontdekt en profiteren dan ook van de grote rust die de ontoegankelijke rietvelden hen bieden. Er zijn ook nog opmerkelijke broeders. Bijvoor beeld blauwbeest, grauwe gans, bruine kieken- dief, grote en kleine karekiet De voornaamste zal wel de brandgans zijn want die komen er zo ongeveer zestigduizend uit de lucht vallen. En dan ieder jaar op en neer naar Spitsbergen. Dan moet de Scheelhoek toch wel een uitzonderlijk overwinteringskwartier zijn. Van de eenden is het vooral de smient die zich op de gorzen vermaakt. Er zijn ook steltlopers en die kijken niet op een beetje nattigheid. Die hebben graag natte voeten. Ook aan dit verlangen wordt tegemoetgekomen. Op de oostpunt wordt een weiland drassig gehouden. In de winter wordt een deel van het riet geoogst om verruiging en verbossing tegen te gaan. Op de grasgorzen grazen koeien om het gras kort te houden voor de ganzen. Op de duindijk tippelen de schapen met het doel een gevarieerde open begroeiing te kreëeren. U ziet, er wordt alles aan gedaan om het de gevederde gasten goed naar de zin te maken. Om nu al die duizenden vogels hun rust te gunnen is dit gebied niet toegankelijk voor publiek. Maar als Je hier op deze heuvel staat en het ganse vogelheir doet z'n mondje open, dan weergalmt het luchtruim van hun lofgezang als dank voor deze ongestoorde verblijfplaats. Met de naklank van het concert van dit grootste flakkeese ge mengd koor met de natuur als dirigent nog in de oren, verlaten we de Plaat van de Scheelhoek. J. V. P. Op 14 mei j.l. werd in de Olympiahal te Middelharnis wederom een vergadering gehouden van de Stichting Sportraad Middelharnis (SSM). De vergadering stond voor het eerst onder de leiding van de nieuwe voorzitter, de heer Kruik. Na mens het gemeentebestuur waren aan wezig de heren Kievit, wethouder en Je- lier. Na de gebruikelijke punten, zoals be spreking notulen en ingekomen/verzon den stukken, werd tijdens het punt mede delingen door de voorzitter melding ge maakt van zijn gesprek met enkele leden van het gemeentebestuur over het „plan de Staver". De heer Kievit verklaarde, dat het „plan de Staver" geheel rond is. Door de toe stemming, die 2 scholen voor voortgezet onderwijs gekregen hebben om 2 gym nastieklokalen te mogen bouwen, zijn de gemeentelijke plannen doorkruist. De be staande plannen moeten nu worden her zien. Een versoberd plan ligt nu ter tafel. Tevens deelde de heer Kievit mede, dat de goedkeuring voor een accomodatie voor Stad aan 't Haringvliet elk moment verwacht wordt. De gedachten gaan dan uit naar een multifunktioneel centrum. Vanuit de vergadering wordt de heer Kievit gevraagd een tijdstip te noemen waarop aan de sporthalperikelen een einde zal komen. Gesteld wordt dat er nu al zo'n 3 jaar gepraat wordt, maar dat resultaten achterwege blijven. De heer Kievit stemde erin toe dat alles in het werk gesteld moet worden onï tot een oplossing te komen. Het volgende punt dat op de agenda staat betrof de Open Dag. De ingestelde com missie zal op 24 mei a.s. bijeenkomen en een plan opstellen. De verenigingen kun nen hier op reageren en beslissen of ze mee willen doen op 1 september 1984. Tot slot deelt de secretaris mee, dat voor het volgen van diverse cursussen, die van belang zijn voor de verenigingen, te weinig animo bestaat. Deze cursussen zullen dan ook geen doorgang vinden. In de schitterende en oer-gezellige schaakruimte van hotel Duinzicht te Oud- dorp werd gespeeld, wat zeg ik, gevoch ten! Geen enkele partij eindigde in remise. Zeg ik te veel als ik u vertel dat sommigen letterlijk achter hun borden zaten te trillen om er tegenaan te gaan? Grootmeesterlijk waren de partijen niet, fouten waren on vermijdelijk, de belangen waren te hoog. Wie wil zich geen kampioen van Goeree- Overflakkee noemen? Iedereen, letterlijk iedereen! De spanning is dan ook nu tot een bij zondere hoogte gestegen. M. Verolme won zoals werd verwacht; eveneens de Glopper en samen met van Dongen en Boeter vormen deze een kopgroep van 4; met één verschil; nl. M. Verolme staat alleen op kop, met 4 uit 4. De achter volgers hebben elk een half punt minder. Hierna volgen Hollander, De Vos, Roon en Smit met 3 punten. Dan komt er een flink peloton dat naarstig tracht de kop lopers in te halen met elk 2Vi punt t. w.van Rossum, Verbeek, Minnaar, du Pree, van Maurik, Hagens, HameetemanenM. v.d. Waal. Onze arme Douw die de show stal door heersend kampioen de Glopper te ver tragen werd helaas nu door Smit terug gewezen en zucht aan de kop van een nog groter peloton met 2 punten. Resten nog 3 ronden en de kampioen van 1984 zal een feit zijn. Wie gaat het worden? Zal het Verolme zijn die de Glopper niet laat passeren? Of zal het Boeter zijn die de Glopper in een fantas tisch spel de nekslag geeft en daarna Verolme inhaalt? In elk geval wordt het bijzonder moeilijk voor de 3 achtervolgers aan de kop want Verolme gaat de nu eerstvolgende partij winnen (R. J. van Dongen tegen M. Verolme). Indien Boeter met wit remise speelt tegen de Glopper en die kans is groot is Verolme bijna ongrijpbaar. want dan moet de Glopper óf Boeter van Verolme gaan winnen! (dat nooit hè Mar tin?) Dat een van Dongen vorig jaar 28 ste nu op de 4e plaats staat moet gevierd met een partij: E. Verbeek (wit) tegen R. J. van Dongen (zwart). Aljechin opening I. e4 Pf6 2. e5 Pd5 3. d4 d6 4. Pf3 Lg4 5. a3 dxe5? 6. dxe5 e6? Openingen schijnen toch moeilijk te zijn. Aangewezen was: 5. c4 of h3 en zwart moest eerst Pc6 doen om rochade-ver- nieling te voorkomen. 7. c4! Pb6 8. Dxd8+ Kxd8 9. Lg5+ Le7 10. Pbd2 Lxg5 II. Pxg5 Ke7 12. b3 a5!? 13. Ld3 Pbd7 16. Pgf3 Lf5 17. Kdi! Pd3 18. Lxd3 Lxd3 19. g3 b6 20. Kcl Pc5? 21. Pd4! Pe4 22. Pxe4 Lxe4 23. Thel Lg6? 24. g4 h5 25. g5 Lf5 26. Ta2 Tac8? 27. Td2 Lg4? 28. Fc6+! Kf8 Zwart had er alles aan moeten doen om de koning naar het midden van het bord te brengen. 29. Td7 g6 30. Te3 Lf5 31. Pa7 Te8 32. Pb5 Te7 Pionverlies is onvermijdelijk. 33. Txc7 Txc7 34. Pxc7 Kg7? 35. Te2 Tc8 36. Pb5 a4! 37. Pd6 Tc6 38. Te3 axb3 39. Txb3 Le4?! 40. Fxe4 Txc4-I- Zwart wordt het gevangen zitten beu en gaat tot offer-aanvallen over!? 41. Pc3 Txf4 42 Txb6 Th4? 43. Tb2 Tg4 44. a4! Tgl 45. Pdl? Txg5 46. Tb5 Tg2 47. Tb2 Tg4 48. Ta2! Tb4 Het parool achter de pion kon zwart niet realiseren, dus moet hij ervoor gaan. 49. a5 Tb7 50. a6 Ta7 51. h4? Kh6 52. Pf2 g5 53. hxg5+ Kxg554. Pe4+ Kf4 HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling IZH 01870-3477 j^ DD SCHERPENISSE De eerste steen voor nieuwe kerk Ouderling N. Rijstenbil heeft zaterdag 19 mei officieel de eerste steen gelegd van het nieuwe kerkgebouw van de Gereformeer de Gemeente aan de Schoolstraat te Scherpenisse. De nieuwe kerk wordt ge bouwd naast het bestaande gebouw. Men hoopt dit jaar nog de kerk in gebruik te kunnen nemen. Bij de eerste steenlegging wees consulent ds. M. J. van Gelder in zijn toespraak op psalm 118 waar ge sproken wordt over de steen die gelegd is tot een hoofd des hoeks. Deze steen Christus is gelegd tot een hoofd van Zijn gemeente, niet alleen als fundament doch ook om samen te binden. 55. Pc5 Kxe5 56 en nuging de notatie de mist in. De partij werd immers na de 35e zet volgens reglement uitgevluggerd. Tijd nood was de oorzaak. Hoe liep het af? Het zal altijd wel een geheim blijven. De partij moest worden beslist en hoe? Zwart won!! Het is haast niet te geloven. Twee pionnen bleken sterker dan het paard waarvan één nabij Dame-promotie verkeerde! Maarr... van Dongen speelde het knap op de tijd nood van Verbeek die tenslotte nog 1 minuut had en van Dongen nog 5, waarbij ook een zwarte pion promotie rook, ja dreigde te promoveren, ja ging promo veren en dus gaf Verbeek de strijd op. Dat die beter of gewonnen staat ook wint, daarvan getuige deze partij is geen voorwaarde het volle punt in de wacht te slepen. Nerven tartend dat snelschaak aan het einde. Maar ook dat verlevendigt de ronde van schakend Goeree-Overflakkee in hevige mate. We komen spoedig terug met nieuws uit Oude Tonge waar op 30 mei de volgende ronde wordt verspeeld. J. C. H. Vissersdijk37, MIDDELHARNIS Vr.pr. i 81.000— k.k. Voorstraat 40, DIRKSLAND Vr.pr. f 55.000— k.k.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 9