EIIIVI1DEt1-niEUW5 goed Maas en Scheldebode JIKKEMIEN Abonneert U op Eilanden-Nieuws 18en25meil894 RIJKSVEER HET^ '"tajkVENSTER Feike Asma concerteert MEDISCHE DIENSTEN 2e Blad VRIJDAG 25 MEI 1984 No. 5299 blik op kerk "^P en samenleving tj - Prof. Velema - De abortuswet - Discriminatie Waar verdraagzaamheid al toe leiden kan.... Dat is te constateren in Den Haag, waar de gemeenteraad had besloten een openbare discussie te organiseren over discriminatie. Diverse sprekers zouden, ieder vanuit hun eigen overtuiging of levensbeschouwing, het woord voeren en daarna een forum vormen om de vragen te beantwoorden. Het raadslid voor de RPF-SGP, de heer Van Popering, wist te bereiken dat ook Prof Dr. W. H. Velema, Chr. Ger. hoog leraar in Apeldoorn, in dat forum zitting zou nemen. Velema werd gevraagd en reageerde positief Maar wat gebeurde? Er kwam protest vanuit kringen van homoseksuelen. Vele ma werd beschuldigd van discriminatoir optreden. Hij zou schoolbesturen van pro- testants-christelijke scholen hebben ge adviseerd sollicitanten die praktiserend homofiel zijn, niet te benoemen. Boven dien was hij tegenstander van de Wet gelijke behandeling. En het ongelooflijke is geschied: Prof Velema heeft te horen gekregen dat hij beter weg kan blijven. Niet officieel namens het gemeentebe stuur. Maar vanuit de commissie die het programma voorbereidt is hem meege deeld dat hij niet welkom is. Prof Velema heeft te kennen> gegeven tóch te zullen gaan. Dat kan wat worden in Den Haag! We zullen er nog wel van horen. Maar hoe dan ook, zó handelen mensen die tegen discriminatie zijn, en die dis criminatie willen bestrijden. Iemand die hun standpunt niet deelt wordt al bij voor baat gediscrimineerd. Binnenkort treedt de nieuwe abortuswet in werking. Met daarbij de Algemene Maat regel van Bestuur die bepaalde details van die wet nader moet regelen. Daaronder valt ook de vraag hoe te handelen met mensen in de medische sektor die princi piële bezwaren hebben tegen abortus. Destijds is toegezegd dat hun rechts positie zou worden beschermd. Het moet niet kunnen gebeuren dat, zoals in Middel burg is geschied, verpleegsters die mede werking weigeren aan een abortus, op straat komen te staan. Maar het is nog helemaal niet zeker dat dat ook niet zal gebeuren. Want de AMvB is op dit punt uiterst vaag. Dat zal in bepaalde ziekenhuizen nog wel proble men opleveren. We zien hier weer dat mensen die in onze maatschappij nog willen leven bij het Woord en handelen naar het Woord, het hoe langer hoe moei lijker zullen krijgen. Twee berichten die in eerste instantie weinig met elkaar te maken hebben. Prof Velema niet welkom in Den Haag. En de nieuwe abortuswet die van kracht wordt. Maar er is wel een grote overeenkomst tussen die twee. Discrimineren mag niet. Is zo ongeveer het grootste kwaad waar aan mensen zich schuldig kunnen maken. Alleen de minderheid die zich beroept op het Woord van God en daarbij wenst te leven, die mag gediscrimineerd worden. Wat zei de hooghartige minister Cap- peyne van de Copello ook weer, een eeuw geleden, in de kwestie van de schoolstrijd? „En als er dan in dit land minderheden zijn, dan moeten die minderheden maar onderdrukt worden". Waarnemer >>4°-Aï i.-.-.'.. ?^"i.>";2^' Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. GRAF-ket Mijn man was natuurvorser. Mag ik op zijn graf een zwerfkei laten plaatsen in plaats van zo'n afgemeten steen met kunstmatige plichtplegingen Antwoord: De wet schrijft voor, dat een graf met 60 cm aarde moet worden af gedekt, maar spreekt zich niet uit over hetgeen daarop kan worden aangebracht. Het kan dus gerust een eenvoudig houten kruis zijn in plaats van een stenen monu ment en o.i. ook een zwerfkei. Maar u zult daarover wel in kontakt moeten treden met de beheerder van de begraafplaats. Anders ziet men uw gedenksteen aan voor een verdwaald voorwerp en wordt de kei bij een komende schoonmaakbeurt ver wijderd. Ook om diefstal te voorkomen, raden wij u aan, een kei van behoorlijk formaat te kiezen en er toch een inscriptie op te laten aanbrengen en de kei aan een grondplaat te laten verankeren. De be grafenisondernemer zal dit voor u kunnen regelen. Een steenhouwer verdient er wei nig aan en zal liever een bestaand model leveren. Maak wel een duidelijk en en schriftelijke afspraak met een uiterste da tum van plaatsing, anders schuift men het op de lange baan. SNcue LeeERs Ik begrijp niets van de snelheid, waarmee met name Napoleon zijn infanterie ver plaatste. In enkele dagen van Parijs naar de Rijn, in vijf „dagmarsen" door de Zwitserse Alpen naar Italië en ga zo maar door. Hoe konden die vermoeide, hongerige kerels nog al die veldslagen winnen? Antwoord: Bij veel geschiedschrijvers worden weinig details vermeld over de uit rusting van de vroegere legers. H. Th. Chappuis doet dat wel in zijn boek over Napoleon. Hij schrijft o.m. „De garde infanterie transporteert hij in 6 dagen van Parijs naar de Rijn op duizeijden karren die elk tien man kunnen vervoeren. ledere man is voorzien van drie paar schoenen. Twee voertuigen per bataljon transpor teren brood. In lederen tassen voerden jagers te paard kaarten en papieren mee. Om de twee uur gaans stonden verse paarden gereed". Als de infanterie te voet moest gaan, kon ze natuurlijk niet zo snel oprukken en moesten de manschappen eerst uitrusten voor ze slag konden le veren. En met die hongerige magen viel het ook wel eens mee. Tot ver in Rusland werden vers vlees en wijn aangevoerd. MOHAin RSINieCN Wij hebben een mohair bankstel, maar er zijn vlekken in gekomen. Hoe kunnen we die eruit krijgen? Antwoord: U kunt uw bankstel reinigen met een lauw sopje van een gewoon syn thetisch wasmiddel, maar u moet dan de gehele zitting behandelen. Maak een doek vochtig in het sop en wrijf daarmee de stof af. Sommige tapijtenreinigingsmiddelen zijn ook bruikbaar en uw drogist kan u wel vertellen, welke u wel en niet voor mohair kunt gebruiken. gitf-M In de concertserie 1984 zal Feike Asma op zaterdag 2 juni a.s. te 20.15 uur een orgelconcert verzorgen op het Garrels- orgel van de Grote Kerk te Maassluis. Het programma luidt als volgt: 1. a) Voorspel en koraal Psalm 47 Jan Zwart b) Koraalinleiding: „O heil'ge Geest, daal op ons neer" 2. Praeludium undFuge inc-mollJoh. Seb. Bach 3. AdagioT. Albinoni 4. Sonata nr. 1 in f-mollF. Mendelssohn a) allegro moderato e serioso (mit dem Choral: „Was mein Gott wil") b) adagio c) andante - allegro assai vivace 5. Choral no. 1 in ECesar Franck 6. a) Voorspel en koraal Psalm 73Feike Asma b) Toccata over Psalm 75 Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar op de concertavond in de kerk, die vanaf 19.30 uur open is. Toegang 5,kinderen tot 12 jaar en bouviers van een CJP en PAS 65 3,50. SPAANPLAATGEVAAR? In mijn huis van 1963 is ook spaanplaat verwerkt. Moet ik die er nu ook maar uithalen vanwege het vergiftigingsgevaar? Antwoord: Na circa 20 jaar is de formal dehyde er wel uitgedampt. Het is trou wens de vraag, of er bij de fabricage in die tijd al formaldehyde werd gebruikt! Als u er nooit iets van merkte, is er niets aan de hand. U kunt veiligheidshalve een stukje spaanplaat van een vierkante decimeter wegnemen en in een droge pan verhitten. Komt er dan geen typische geur uit, dan ontsnapt er ook geen gas uit. Ruikt u (of een kenner) het gas wèl, dan hebt u nog de keuze uit verwijderen of luchtdicht af dekken met plastiek. Maar laat éérst eens een deskundige aan de pan ruiken, voor u uw huis gaat slopen. Volgens deskundigen is het gas in elk geval niet kankerver wekkend. SnOMFIETSOUE Hierbij de gegevens van mijn bromfiets voor olie en benzine. Er staat nergens, welke dikte olie ik moet kiezen. Weet u dat? Antwoord: U moet SAE 30 niet zelf- mengende tweetaktolie gebruiken. En dat had o.i. wel op dat speciale olietankje mogen staan. PLAATSELUK NIEUWS NIEUWE TONGE Toen gepasseerde zondagmorgen, de Wed. F. haar dochter wilde gaan be zoeken, die onder deze gemeente woon achtig is en aldaar eenigen tijd had vertoeft werd zij plotseling door een beroerte ge troffen, waaraan ze kort daarna overleed. OOLTGENSPLAAT Zaterdagavond had in het stille Acht- huizen een groote opschudding plaats, daar een 21-jarige arbeider de gesloten deur van de woning zijner moeder open trapte en zijne moeder op ergerlijke wijze mishandelde; gelukkig werd door het flin ke optreden van den gemeente Veld wachter spoedig een eind aan dit schan daal gemaakt en den woesteling met pak en zak buiten de woning gezet. MARKTBERICHTEN BrielleSl mei. Boter/0,50. Eieren/3,-. de 100 stuks. Rotterdam. Tarwe met tragen kooplust /4,25 a/5,60p. heet enp. 100 kilo van/ 6,- a 6,85. Canada tarwe 4,50 a 4,80. Rogge 4,- a 4,50. Haver 1,50 a/ 3,90 per heet. Bruine boonen van/7,-tot/8,50. BURGERLUKE STAND NIEUWE TONGE GEBOREN: Jannetje d-v. L. van den Ouden en L. v.d. Tonnekreek - Paulus z.v. M. Vreeswijk en F. v.d. Broek- Adriana d.v. N. Kievit en C. Bestman. GETROUWD: Com. Lugtenburg, 24 jaar en G. v.d. Hoek, 26 jaar - Adrianus C. Holleman, 37 jaar en J. Tijl, 20 jaar-Joh. G. Knops, 24 jaar eri E. van Alphen, 25 jaar - Corn, van Ham, 22 jaar en J. Koppenaal, 22 jaar-Joh. Zaaijer, 30 jaar en H. Buurveld, 23 jaar - Leendert Luch- tenburg, 34 jaar en A. Felsbourg, 3 3 jaar. van zaterdag 26 mei tot maandag 28 mei 1984 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter v.d. Peppel, tel. 01870-2117. Dokter v.d. Peppel is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur hebben dienst de doktoren K. J. Huisman en T. v.d. Doel, tel.01877- 1412, b.g.g. 1752. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter R. P. van Rijswijk, tel. 01879 - 1207. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter W. Westra, tel. 01874 - 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter A. J. M. F. Janssen, tel. 01871 - 1306. APOTHEEK „MENHEERSE" J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur en 17.00 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In overige uren via tel. of dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Dogterom, tel. 01875 - 2325 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441; L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870-2897. DEN BOMMEL GETROUWD: Abraham Kameriing, 25 jaar enJ. Kroon, 26 jaar-Jan Raap, 28 jaar en J. v.d. Tonnekreek, 27 jaar. GEBOREN: Johanna d.v. Franciskus Ver- vloet en M. Huijsman - Willem z.v. Joh. A. Hagens en W. v.d. Stad - Jan z.v. J. Driesprong en J. Snauw - Bastiaan z.v. J. Naaktgeboren en J. Huijer- Cornells z.v. A. Maris en M. Bresijn. STAD AAN 'T HARINGVLIET ONDERTROUWD: Job Mijs, van Den Bom mel, 28 jaar en Adriana C. v.d. Veer, 29 jaar. OVERLEDEN: Pieter Diepenhorst, 56 jaar, echtgenoot van L. Mijs. MIDDELHARNIS GEHUWD: Josias den Engelsman, 25 jaar en D. van Wezel, 21 jaar - Krijn Schel- lius, 26 jaar en L. H. Breeman, 26 jaar- Andries Blok, 24 jaar en J. v.d. Velde, 26 jaar - Jan v.d. Meide, 27 jaar en H. v.d. Nieuwendijk, 29 jaar. GEMENGD NIEUWS De gestolen dief De president, beschuldigde sta op. Uit de akte blijkt dat ge een paard uit de weide gestolen hebt. Durf je te ontkennen? B eschuldigde: Ik loop de wei in, en voor de uitgang staat een paard, kwaad als de draak van Baby Ion, voor bijt het naar me, achter slaat het naar me, 't blijft staan als de ezel van Bileam. U hebt me voor de toonbank laten roepen, dus ik moest toch voorbij. Sam zeg ik spring over 't beest heen, maar owai, ik kom midden op het beest en die ging er van door. President: je wilt ons dus wijs maken dat het paard jou gestolen heeft? Beschuldigde: Dat heb je netjes begrepen. Ik verzoek voor het dier een genadige sententie. De gestolen dief wordt voor eenige maanden op 's lands kosten ge huisvest! HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g WUKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 - 1440 Den Bommel01871- 1312 Dirksland01877 - 1500 Goedereede01879-1267 Herkingen01876 - 224 Melissant01877 -1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Nieuwe Tonge01875- 1390 Ooltgensplaat01873 - 1310 Ouddorp01878-1321 Oude Tonge01874 - 1289 Stad a/h Haringvliet.01871 - 2301 Stellendam01879 - 1296 HULP MAATSCHAPPELUK WERK „Goeree - Overflakkee" SPREEKUREN OUDE TONGE: Julianastraat 9, 01874- 1515. ma, di, wo, do, vr. van 9.00 -10.00 uur. MELISSANT: Plein 1, 01877 - 1592. ma, di, wo, do, vr. van 9.00 -10.00 uur. OUDDORP: Molentienden 6, 01878 - 1810. ma, di, wo, do, vr. van 9.00-10.00 uur; SOMMELSDIJK: St. Joris Doel- straat 32, 01870 - 5305. ma, di, wo, do, vr. 9.00 - 10.00 uur. KRISIS SITUATIES: ma Vm do.: 9.00 - 12.00 uur en 13.00 - 17.00 uur; telefoon 01873 - 1446. Vrijdag: 9.00 - 12.00 uur, 01874 - 1515 Vrijdag 13.00 -17.00 uur, 01870 - 5305 Een klikker Donderdagavond kwam de gemeenteraad van Zierikzee bijeen. Nadat een besloten zitting was gehouden, werd de vergade ring geopend en bleken slechts 2 leden tegenwoordig te zijn. Ingekomen was een schrijven van 9 raadsleden, mededeelen- de hun besluit geen besloten raadsver gadering meer bij te wonen, zoolang geen afdoende pogingen zijn gedaan om den persoon te vinden, aan wien het te wijten is, dat het als geheim behandelde wordt publiek gemaakt ADVERTENTIËN Heden behaagde het den Almachtigen onzen innig geliefde Echtgenoot en vader JAN MOSSELMAN na een korstondig lijden van onze zijde weg te nemen in den ouderdom van 71 jaar. De zaken zullen op begeerte van den overledene door wij op denzelfden voet worden voortgezet, en beveel ik mij dienst- volgens in uwe welwillendheid aan. Mede namens mijne kinderen. Wed. J. Mosselman-Bakker Den Bommel, 13 mei 1894 Heden trof de jonge dochtersvereeniging een gevoelge slag, daar het den Heere van leven en dood in Zijn vrijmachtig wel behagen behaagde, uit haar midden door den dood weg te nemen ADRIANA VAN DER KLOOSTER Zij was presidente onzer vereeniging en heeft een langdurig en smartelijk ziekbed gehad, doch alles zonder murmurering gedragen. Volgens getuigenis dergenen, die haar, in hare ziekte omringden en met haar spraken, is zij heengegaan in geloof en vertrouwen op den Heere Jezus. De Jongedochters vereeniging te Ouddorp 17 mei 1894 Hellevoetsluis op Overflakkee en Goedereede. Zomerdienst, aanvangende 2 mei 1894 Van Stellendam naar Middelharnis en Hellevoetsluis v.m. 5.30 uur en nam. 2 uur. Van Middelharnis naar Hellevoetsluis v.m. 6.45 uur, 10.15 uur en nam. 3 uur. De uren zijn volgens Amsterdamsche tijd. GEDACHTEN Wie aan oog en hart bescheiden eischen stelt, vindt spoedig wat hem bevredigt. Publikatie van de Vereeniging Streekmuseum Goeree - Overflakkee Kerkstraat Sommelsdiik A. J. K. WEEKENDDIENST in geestelijke of sociale nood: Gelieve in het weekend 01874 - 1515 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883 - 10 000 Sticliting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.00 - 9.30 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01879 - 2197 of 033 - 620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel. 01879-1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlek ledere 1 e dinsdagavond van de maand moederg'roep bij Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878 - 2511 VERVOLGVERHAAL door Dignate Robbertz G. F. Callenbach B.V. Nijkerk 39 ------------------------------------- En nu popelde het volk naar de terug komst van Max, want het stond voor hen vast dat die weer zijn gang zou gaan in de duinen of er niets gebeurd was, terwijl de Padde en de boswachter er nachten aan zouden moeten wagen om hem te krijgen. De vier weken waren om voor Jikkemien er erg in had. Leune kwam met haar Zondagse kleren aan, nadat ze 's morgens het huisje van Max een grote beurt had gegeven. Ze wachtten tot zeven uur in de avond, maar hij kwam niet. En ik weet zeker dat t'un vandaege d'r uut komt klaagde Leune, ze zulle den ermen stumper toch nie langer ouwe? Met z'n drieën zaten ze onder de wilgen. De avond was zacht, een sterke geur van jasmijn en kamperfoelie woei over het land. De rozen bloeiden en de fluwelige vlieren stonden met dichtgevouwen blaad jes langs de bakkeetmuur. Een late vogel suisde insnelle vlucht over hun hoofden, in dul^e kwaakten de puuten en plonsde een rat. Leune zat half te dommelen. Simen rookte met langzame trekken. De huizen ver vaagden in de schemer en over de duin- toppen achter hen zweefde de lichtende nevel van de nacht Het vondertje kraakte en vanachter de overhangende vlierstruiken stapte Max in de hof Hij droeg een blauwe duindistel in zijn hand en het korte afgebrande pijpje hing in zijn mondhoek. Goee aeven saemen! Simen kwam overeind en Leune deed haar mond al open om te gaan praten, maar Max stak zijn hand in de hoogte dat ze stil moesten zijn. Dan knoopte hij zijn buis los en .liet een haas op het pad vallen. De witte staart was als een sneeuwklokje op de grijze grond. Van al haar zorgen had het Jikkemien het zwaarst gewogen, dat er deze zomer geen varken in het hok had gezeten. Dat was in al de jaren van hun trouwen niet gebeurd. De kamille groeide tussen de planken door en een wilde roos had zijn ranken om de grendel van het deurtje geslingerd. Over het schuin aflopende dak woekerde het uuslook, dikke ronde blaren hingen aan vlezige strengen langs de cementen muur. Ze kon er soms naar kijken als ze op het bankje de Zondagse kousen stopte of als de zon achter de duinen zakte en het dromerige praten van de kinders door het open dakvenster te horen was. Ze ge loofde niet dat Simen er zo aan dacht Hij had nu geregeld werk op Zeeduin, mis schien zou hij er tot diep in het najaar kunnen blijven. Het beviel hem bij Aar- noud van Hoeve en het daggeld was groter dan op het Ohnenhof ledere week legde ze wat weg, het spaarpotje groeide weer en Kée verdiende al zoveel dat ze een nieuw jak zelf had kunnen betalen. Jikkemien was er trots op en Arend had ogen te kort om het jak van zijn zuster te bekijken, hij wilde ook wel van school komen en iets doen waar hij geld voor zou krijgen. Maar Kee zelfwas er het minst mee ingenomen. Op guus passen beviel haar slecht en bij idie vreemde kinders, die dikwijls één- kennig waren en om de vijf minuten nat lagen, moest ze ook nog op Jantje letten. Het was een feestdag toen ze op een Zaterdagmiddag vrij was en met Bette Knuut langs het strand kon gaan om kurken te zoeken en daar later een vuurtje van te stoken. Dat rookte en stonk. Dikwijls moesten de kurken een paar dagen in de zon liggen drogen voor ze er vlam in konden krijgen. Die ene middag vond Jikkemien het goed dat ze Arend niet meenam. Hij moest thuis blijven en zat in het schommeltje. Dromerig wiegde hij heen en weer. As ik groot bin, moeder, dan zal ik vee geld verdiene om m'n rokken en buizen te koopen, zei hij en keek met zijn grote bruine ogen naar Jikkemien, die de li gusterhaag snoeide. De schaar glinsterde in de zon en telkens vielen de kleine groene kroontjes neer, ze dwarrelden in het moddergootje en werden plat en kreu- kelig onder haar klompen. Arend keek aandachtig en vroeg: Dat is toch zonde, moeder? Al die bladjes gaen dood en ze blienke zó mooi. Ik kan ze toch nie laete groeie, kind, dan is 't op den duur een wildemisse. Dat begreep hij, maar toen er steeds meer bleven vallen liet hij zich op de grond zakken, zamelde ze in een grote bos en groef die in een kuiltje in de schaduw van de wilgen. Groeie ze noe, moeder? Dat kan wel.... je moe maeris oplette of 't er worteltjes ankomme. Hij stond dicht bij haar en volgde ge spannen de op en neergaande schaar. Het ijzer klikklakte over elkaar en sneed on barmhartig in de stelen en takjes. Arend legde zijn vinger op de witte wonde plek. 't Is nat... is dat noe bloed.... ou toch op. Jikkemien lachte en schoof hem opzij. Welnee, joen, dat is gin bloed, 't zie toch nie rood.... alia! gae nog is schommele. Stil ging hij terug naar de wilgen en volgde met verschrikte ogen en stijf dicht geknepen mond haar bewegingen. Hij was een vreemd kind, prakkizeerde Jikkemien, zo anders dan Kee. Die trapte zonder zich één ogenblik te bedenken een slak dood en verpletterde een torretje onder een klinker. Arend sloeg haar dan, ze vochten er om en rolden op en over elkander door de bleek, tot Kee's krullen krom stonden en Arend huilde van pijn en verdriet om het dode beestje. Ze had hem al dikwijls zien zitten, doodstil met een rups op zijn hand of ernstig kijkend naar het bedrijvige lopen van een goudgroene kakkerlak. Arend huilde toen hij in de nazomer van school moest om de kleine aardappels op het land te rapen. Gewillig deed hij het werk, maar 's avonds met zijn kleine rug gebogen van moeheid probeerde hij nog de sommen te maken en een lesje te lezen. Simen ergerde zich er aan en stuurde hem naar de zolder. Voruit joen, morge ei je zó'n slaap, dat je een kluute voor een erpel anziet Het najaar was droog en mooi. In het gouden licht van de stil geworden dagen, na het rumoer van de oogstwagens, trok Simen de laatste appels in de boogerd van Zeeduin en keerde de manden peren leeg in de linnen zakken. Het bleef ook droog bij het rooien en wegrijden van de suuker- peeën. Simen had geen last van nattigheid als hij over het land kroop en Jikkemien be hoefde niet iedere avond de lagen slik van haar schort en rok te krabben. 't Zal een milde winter weze, zei van Hoeve, toen hij het geld uitbetaalde en aan Simen vroeg of hij bij het dorsen en graan schoonmaken wilde helpen. Simen streek zijn loon op en ging met de andere arbeider van het hof mee om de helft van diens varken te kopen. Een paar dagen later hoorde Jikkemien hem de kruiwagen bij de deur neerzetten en ze merkte dat hij iets binnendroeg. Jie oef nie meer bezurgd te zien vor van de winter, spek en vleisch is 't er. Hij wees in de bakkeet. Jikkemien kon zich niet herinneren dat hij ooit zelf voor iets gezorgd had, maar ze was blij dat hij eraan gedacht had. Het was blank dik spek en goed vlees. De reuzel is as een laeken, zei ze, en wat een gaeve krippen. (wordt vervolgd) i^ i^ *H, ^«l verhuizen van west naar oost en omgekeerd van hoog naar laag en omgekeerd van klein naar groot en omgekeerd van dorp naar stad en omgekeerd van binnen naar buiten en omgekeerd met flakkee expresse kunt u alle kanten op flakkee expresse 01870-2188 middelharnis 01 883-20016 hellevoetsluis 01110-3163 zierikzee **•^*'^***********'^********'^'^****'^***^^^■'^^^^■^■*'^'^^■*'^'^'f■^■^■>^^.^■^■^■^■l^^.^.^■4■>^*^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 5