Tempel of hotel Visser te Middelhamis Kleuters van 't Havenhoofd naar trouw juffr. Jacqueline 1799- Garage KNÖPS B.V. iiamimrnMt FISHER P-615 huSifredftse AUTO-SCHADE Voorlichtingsavond OVD in Middelliarnis Opbrengst kinderpostzegelaktie ruim 14 miljoen Ramoco b.v. Goeree-Overflal(kee POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Hoofdartikel: Alweer een aantal jaren geleden ver scheen het boek „De naakte aap". Een treffend titel, die de inhoud volkomen dekte. Het was een populaire beschrijving van de evolutie (de ontwikkelingsgang) van de mens(heid). Een naakte aap. Duidelijk is hoe dat bedoeld, wordt. In de loop van miljoenen jaren zo werd beweerd ontwikkelde de mens zich uit een aapachtig wezen. Een van de kenmerken tijdens die ontwikkeling was het feit dat de lichaamsbeharing af nam. Daar moest een alternatief voor gezocht worden. Dat werd gevonden in het dierenvel of in kleding gemaakt uit draden van gesponnen wol. Zo is er een hele geschiedenis te schrijven van bere- huid tot en met een terlenJca overhemd. Ontwikkeling Die „naakte aap" vertoonde ook een bepaald gedrag. Omdat hij in tegen stelling tot andere dieren leerde spre ken was hij in staat dat gedrag in afspraken vast te leggen. Die afspraken waren eerst erg praktisch, maar werden later meer algemeen. Dikwijls waren ze het middel om de eigen soort of de eigen groep in stand te houden. Nu noemen we grof weg al die gedragsafspraken ethiek. Ook voor de religie zijn wel zulke ont- wikkelingsverhalen gemaakt Godsdienst is dan een slimme vorm om de groeps- of soortgenoten te overheersen. Denk maar aan de macht die de medicijnman in een primitieve cultuur heeft. Het zal duidelijk zijn dat binnen dit verhaal de gedrags regels niet vastliggen. Zij wijzigen zich gedurig. Of ze gewijzigd worden hangt af van de zeer grote macht van een enkeling of de macht van de meerderheid. Of de gedragsregels van de minderheid dan nog erkend of getolereerd worden hangt af van diezelfde meerderheid. Als de regels vast liggen in wetten, l-^jnnen die alleen maar fiinctioneren als ze het gedrag in de groep nog dekken. Ethiek Wie herkent dit niet? Wordt er zo niet gesproken, met name op het terrein van de ethiek? Wetten gelden zolang de geeste lijke draagkracht van het volk ze accep teert Gebeurt dat niet meer dan krijg je toenemende wetsontduiking. Er komt dan een tijdstip dat niet meer gezegd kan worden: dit of dat is straftaar, maar waarop de wet bijgesteld moet worden. Men ziet er geen kwaad meer in, die wet geving is achterhaald, we zijn er anders over gaan denken. Alles overziend gaat het ten diepste om de plaats die de mens zich toekent auto noom, zelfbewust, zelfnormerend. De kerk van alle eeuwen en plaatsen belijdt haar geloof in God de Vader, de Almachtige, Schepper van hemel en aarde. Daarmee belijdt de mens verant woording schuldig te zijn, schepsel te zijn. Zijn gedragsregels ontwikkelt hij ten diep ste niet zelf maar liggen verankerd in de Bijbel, Gods Woord. De eerste vraag die de mens die de ethicus in het bijzonder zich dus moet stellen is: „Heere wat, wilt Gij dat ik doen zal?" De mens is dus niet autonoom. Het is ook niet zo dat gesteld kan worden: de kerk belijdt dit maar wat een ander denkt moet hij weten. Nee, Gods Koninschap over deze aarde geldt een ieder. EXTRA VOORDEEL inclusief kwaliteit, service en garantie VHS videorecorder Adviesprijs 2199- 3 jaar volledige GARANTIE Kleding In het verhaal van de naakte aap was kleding een aanvulling op een dunne be haring. Later is het ook een symbool van schaamte geworden. Rond het ontkleden ontstond wat we noemen een taboe. Dat moet doorbroken worden. Hoe totaal an ders spreekt de Bijbel daarover. Ook daar is sprake van schaamte. Na de zondeval ontdekt de mens dat hij naakt is. Hij is niet meer onschuldig. God Zelf geeft hem kleding, ofzoals Calvijn dat zegt God wilde dus, dat de eerste mensen, in deze kleding.... aan hun zonden zouden her innerd worden. Kleding en zondebesef tegenover onze Schepper zijn zo altijd gekoppeld geweest Dat is geen taboe om de sexualiteit maar het ernstig nemen van Gods Woord, het „bewaren van de mens als beelddrager Gods" (dr. W Aalders). Nog niet zo lang geleden heeft in ons blad een verslag gestaan van een kantonge rechtszitting. Daar vroeg men zich af hoe 't kon bestaan dat de gemeente Goede- reede zoveel bezwaar tegen naaktrekrea- tie heeft Die vraag heeft alles te maken met de vraag wie bepaalt wat de normen zijn de naakte aap" of de Schepper van hemel en aarde. Voor ons geen vraag. En voor een overheid die zich Gods diena resse weet (moet weten) ook niet Daarmee is nog niet alles gezegd. Want voor wie dit geen vraag is geldt meer. Dan kijk je bijvoorbeeld wel uit aan wie in het seizoen verhuurd wordt, desnoods voor wat minder. Of wint de dominee het 's zondags van de koopman en is het in de week andersom? Paulus zegt op meerdere plaatsen dat het lichaam een tempel van de Heilige Geest is. In dit verband werd eens als punt in een lezing over de jeugd opgevoerd: je li chaam.... tempel of hotel, uitstalkast? De Griekse tempel met bescheiden ope ningen naar de omgeving, maar met een buitenplaats gericht naar boven. Of een uitstalkast In het kader van het aankomend bad seizoen, met alle mogelijkheden om expres of niet als „uitstalkast" te fungeren is het goed dit eens naast het tempel-moeten-zijn te zetten. Omdat ook in gedrag en kleding moet blijken dat God heerst als Opperheer.... en niet „de naakte aap". Voor al uw MIDDELHARNIS en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 m PEUGEOT Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 3094 MIDDELHARNIS OOLTGENSPLAAT e.o. Kollekte voor het Rode Kruis De inwoners van Achthuizen, Den Bom mel, Langstraat Ooltgensplaat en Zuid zijde kunnen vanaf maandag 28 mei a.s. bezoek krijgen van een kollektant(e), die een gift komt vragen voor de jaarlijkse inzameling ten behoeve van het Ned. Rode Kruis. Deze kollekte duurt Vm 9 juni. De afdeling Ooltgensplaat van het Ned. Rode Kruis beveelt deze kollekte hartelijk bij u aan en rekent evenals voor gaande jaren op uw volle medewerking. Tevens wordt nog bekend gemaakt dat de bloedafname voor de bloedtransfusie- dienst zal plaats vinden op woensdag 20 juni a.s. in het Verenigingsgebouw „'t Centrum". Ongeveer 2 weken later dan voorgaande jaren. (Opl. en Vorming Detailliandei) Het leerlingstelsel verheugt zich in een steeds toenemende belangstelling van overheid en bedrijfsleven. Als beroepsop leiding in en voor de Detailhandel consta teert de Stichting Opleiding en Vorming Detailhandel ook in de provincie Zuid Holland een sterke groei. Sinds enige jaren worden ook in onze regio een aantal opleidingen verzorgd en wel in het gebouw van Vormingsinstituut „De Proeftuin" te Middelhamis. Om belangstellenden over de opleidings- mogelijkheden via het leerlingwezen te informeren, en de daaraan verbonden sub sidiemogelijkheden, is er een informatie avond georganiseerd. Deze avond wordt gehouden op woens- dag6 juni 1984 in Café-Restaurant Belle- vue. Zandpad 60, Middelhamis, aanvang 20.00 uur. Op deze avond zullen een tweetal des kundigen tevens een inleiding verzorgen over het thema Diefstalpreventie. De OVD hoopt op deze avond vele regionale Detailhandels-ondememers te mogen begroeten die geloof hebben in zowel de toekomst van de detailhandel als de toekomst van jongeren in de detail handel. Het Nederlands Comité voor Kinder postzegels maakt bekend dat de netto opbrengst van de kinderpostzegelaktie 1983 14.100.000,00 bedraagt Dit verheugende resultaat is behaald dankzij de aktiviteiten van de school kinderen en de plaatselijke comité's in de maanden november en december van het afgelopen jaar. Hun aktiviteiten werden in deze periode aanzienlijk belemmerd door de staking bij de posterijen. Deze ver oorzaakte een enorme vertraging in de aflevering van de kaarten en de kinder zegels door de schoolkinderen. Het Nederlands Comité voor Kinder postzegels helpt door middel van de in gezamelde gelden kinderen in binnen- en buitenland, ongeacht geloof, politieke overtuiging of huidskleur, die op één of andere wijze in de knel dreigen te komen. Juist in deze tijd, waarin ook op jeugd- welzijnsvoorzieningen enorm wordt be zuinigd, kan het comité een grote steun betekenen. De kinderpostzegelaktie 1984 begint op woensdag 3 oktober: dan gaan de school kinderen weer langs de huizen. De eerste dag van uitgifte is woensdag 14 november 1984. Bedrijfswagen tot 101. G.V.W. A. J. V. Rumpt 01871 - 1553 Vert. C. Bakker; 01877 -1589 THOLEN Zestig jaar getrouwd Het echtpaar M. A. Joppe-M. van Zetten in huize Ten Anker vierde dinsdag 22 mei zijn 60-jarig huwelijk. nUMPTSTAB RUMPTSTAD B.V. RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 J Sinds vorige week donderdag, toen het vernieuwde Winkelcentrum „d'n Diek" werd heropend heeft Middel hamis er twéé nieuwe straatnamen bij die weliswaar nog wat officieus waarschijnlijk tóch wel een eigen leven zullen gaan leiden. De naamgevers zijn overigens on bekend gebleven, maar ze werkten wel professioneel met keurige naambordjes. Het plein naast het buro van Archi tect Gestel kreeg de naam „Gestel plein" waarmee de architect kenne lijk wordt geëerd voor zijn bijdrage aan het nieuwe gezicht van „d'n Diek". De blauwe kunststoffen puntdakjes die dhr. Gestel op „d'n Diek" toepaste staan daar op het naar hem genoemde plein, keurig in 't gelid, zoals de overzichtfoto dat laat zien. Boekhandelaar Leen Vroegindeweij, die als secretaris van de Middenstandvereniging in de ver nieuwing een belangrijke rol heeft gespeeld werd ook vernoemd. Het slop naast zijn boekhandel dat verbinding geeft met het Spui werd het „Leenslop" genaamd! OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 De kleuters van de Chr. kleuterschool „Samuel" op Goere Havenhoofd hebben woensdagmiddag een uitstapje gemaakt naar Middelhamis om daar, voor het gemeentehuis, een erehaag te vormen voor hun juf Jacqueline Hartman uit Middelhamis die deze middag in het huwelijk trad met Maarten Kater, leraar aan de Chr. Mavo „Prins Maurits". Het Goereese kleingoed kwam in de beste stemming met de bus uit Goedereede, uiteraard feestelijk uitgedost met feestmutsen en versierde bogen. Ze woonden de kerkdienst bij waarin het huwelijk kerkelijk werd bevestigd. Ds. den Butter, Chr. Geref predikant, sprak n.a.v. Jeremia 3239; de kleuters zongen hun juf Ps. 81:12; „Opent uwen mond" toe. Ds. R. van Kooten te Zeist, initiatiefnemer tot de oprichting van de Chr. Kleuterschool „Samuel" overhandigde het jonge paar de trouwbijbel. Juf Jacqueline is weliswaar voomemens nog enige tijd bij haar kleuters te blijven maar het einde van haar 7-jarige Havenhoofdse periode waarin ze zich bij velen geliefd maakte komt heus in zicht! voor aOe zdwrfieid VINGERLIMG 3-M10D€LHAR(y;S-TEL 01870-2518 ►♦♦♦♦4 ununi -Sazonmaaiers HunDA - generatoren -pompen-frezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCncR - hogedrukreinigers KONGSKILDE -luchtverhlttefs L.V. Poldersèdijk la Stad aan hot Haringvliet Tel. 01871-1202 l^.4.,^l^.l^.l^>^l^^l^l^l^l^J^l^l^l^l^l^)^.lf.)^^.>^l^^'^% Nieuwe straatnamen ca B a iQ^ca o ca

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1