g^i7 Betrapt op vee-diefstal Aangehouden Politieberichten Rectiflcatie: Herenhuis Voorstraat 14 ernstig door brand beschadigd A.S. zomer dagelijkse schoonmaakbeurt voor 't strand Nieuw systeem van mollen vangen Abonneert U op Eilanden-Nieuw s Ooltgensplaat: Jeugdbrandweer Ouddorp eerste t^VI L(S Tóch weer oud papier Koopavond-concert in Middelharnis Jongens A Intermezzo plaatst zich voor eindronde N.K. Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Slotavond jeugdwerk 8-12 jr. te Goedereede Middelharnis Brandweer Sommelsdijk eerste op provinciale brandweerwedstrijden eerste klas Geen persoonlijke ongelukken Goedereede Zeekraal en Lamsoren thans als kweekgroente op de markt S6e Jaargang DINSDAG 22 MEI 1984 No. 5298 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief In kader van werkloosheidsprojekt: Wanneer de meerderheid van Goe- rees' gemeenteraad in de a.s. don derdagavond te houden raadsver gadering met het voorstel instemt zullen in het zomerseizoen gedeel ten van het strand een dagelijkse schoonmaakbeurt krijgen. Perio diek-, eenmaal per ca. drie weken, zal het hele strand zo'n opruim- beurt krijgen. Het initiatief daartoe is uitgegaan van de Stichting Bezig Wezen die bij de ge meente een aantal ideeën aandroeg voor karweien die door werklozen met behoud van hun WW-uitkering zouden kunnen worden uitgevoerd. Al in de vorige ver gadering maakten B en W bekend weinig te voelen voor het ophalen van schillen, glas en oud papier omdat dat tegenover de te verwachten opbrengst te kapitaalsin- tensief zou zijn en wat het ophalen van oud papier betreft ook concurrentievervalsend zou zijn. De regionale toetsingscommissie heeft in Ooltgensplaat zo'n oud papierophaal- projekt afgewezen. Een projekt heeft de instemming van de toetsingscommissie nodig willen de betrokkenen in het genot van hun uitkering blijven. De toetsingscommissie gaat wel akkoord met het strandreinigingsprojekt. B en W stellen de raad voor het verzoek van de Stichting Bezig Wezen op dat onderdeel te accepteren. De inbreng van de Ge meente bestaat uit het beschikbaarstellen van een man met traktor en aanhang wagen. Ook zal oud ijzer worden op gehaald en in het schurverlingengebied worden gewerkt, dat laatste onder be geleiding van het gemeentepersoneel. SOMMELSDIJK Koor- en samenzangdienst De koor- en samenzangdienst die a.s. zaterdag 26 mei gehouden wordt vangt aan om 19.30 uur in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk. De kerk is open vanaf 19.00 uur. Toegang is vrij. Medewerking zal verleend worden door het Chr. Flakkees Maimenkoor o.l.v. Jaap de Geus; het kinderkoor „Het Jeugd land" o.l.v. Nelly de Krey en de muziek groep van de Pr. Mauritsschool o.l.v. dhr. J. van Hoorn. Het orgelspel is in handen van dhr Kees van-Eek. De meditatie zal verzorgd worden door ds. L. Kruijmer. DIRKSLAND Zoals u hebt kunnen lezen is het ophalen van het oud papier gestopt. Jongeren echter uit de Hervormde gemeente von den dit jammer en zij willen dit werk weer ter hand nemen. Wij hojjen dat u het oud papier weer wilt bewaren en we komen het dan iedere tweede zaterdag van de maand bij u ophalen. Als u zorgt dat het voor 9.00 uur aan de weg staat zorgen wij dat het zijn doel bereikt. De eerstvolgende keer is dan zaterdag 9 juni. Ook doen we langs deze weg nog een indringend beroep op jong en oud zijn of haar medewerking te geven. Vele handen maken licht werk. De opbrengst zal worden besteed voor kerk en kerkewerk. Doch hierover hoort u later meer. Opgeven als vrijwilliger/ster kunt u bij Marcel de Jager, Molenzicht 36, tel. 3319. In Zeeland gaan de 24 mollenbestrijders, die tot dusver met klemmen werkten om de gravers van gangen in veld, weide en tuin te bestrijden een nieuw middel ter hand nemen. Met een z.g. leggeweer wordt een fosfor- tablet in de gangen gebracht en dat tablet zorgt er voor, dat birmen acht uur de zich in de gang bevindende mollen een zachte dood sterven. De tabletten zijn 3 x 24 uur werkzaam. De mollenvangers worden opgeleid door het Consulentschap voor de tuinbouw, in z.g. dagcursussen. In een dag kan het zetten van een leggeweer met daarbij behorende fosfortablet worden geleerd. Ook tegen woelratten kan de fosfortablet worden gebruikt. De bestrijding van de muskusrat zal eveneens intensiever ter hand worden genomen. Maar dan wel door meer be strijders te benoemen. Door de Rijkspolitie te Middel hamis zijn de afgelopen nacht de 19-jarige H. C. H. uit Herkingen en de27-jarigeN. van L. uitDirksland op heterdaad betrapt bij het stelen van vee uit een weiland. De kalveren werden in een per sonenauto vervoerd. Beide perso nen worden verdacht van meerdere veediefstallen op het eiland en daar buiten. De 30-jarige T. B. uit Nieuwe Tonge is kort na de aanhouding van beide bovengenoemden aangehou den verdacht van heling van ge stolen vee. OOSTFLAKKEE Een 34-jarige inwoner uit Achthuizen is door de politie aangehouden daar deze onder invloed van alcoholhoudende dran ken een auto bestuurde. Bij onderzoek bleek tevens dat de bestuurder een ont zegging van de rijbevoegdheid had. De auto is inbeslaggenomen, daar deze niet verzekerd was. A.s. vrijdagavond 25 mei a.s. vindt er een zgn. „Koopavond-concert" plaats in de aula van de L.T.S. te Middelhamis. Twee gerenomeerde orkesten uit de hoogste afdeling der Koninklijke Neder landse Federatie zullen dit concert ver zorgen n.l.: De muziekvereniging „Vlijt en Volhar ding" uit Oost- en West-Souburg, dirigent Peter de Rooij; en de Koninklijke Fan fare „Sempre Crescendo" te Middel- harnis-Sommelsdijk, dirigent Jaap Jonge- jan. De aanvang is bepaald op 20.00 uur. DEN HAAG Voor de meeste volleyballers in Nederland is het seizoen al afgelopen. Er worden nog wat tour- nooien verspeeld en er wordt nog wat getraind, maar dan houdt 't ook op. Voor de junioren van Intermezzo echter nog niet. Na het behalen van het Distrikts- kampioenschap mochten ze gaan deel nemen aan de gesloten Nederlandse Kam pioenschappen. De voorronde was voor Intermezzo afgelopen zaterdag in Den Haag. De jeugdige volleyballers waren succesvol: ze behaalden een 2e plaats. Wat inhoudt dat ze op 16 juni a.s. in Bussum met acht andere teams gaan vol leyballen om hetNederlandse Kampioen schap. In de voorronde werd simpel gewoimen van Tonedigo (distrikt Den Haag) en Set Up (Distrikt West-Brabant) met 2-0. Er werd dankzij goed en geconcentreerd vol leybal gelijkgespeelt tegen van Tortwijk (Midden-Brabant). De laatste wedstrijd tegen Be Fair (Zuid-Holland) was een formaliteit, omdat deze ploeg zich al ge plaatst had. Ze speelden 1-1 gelijk. Coach Piet Bal vertrekt met het team een dag voor het kampioenschap al naar Bus sum. En volgens hem zullen ze er alles aan doen om de titel te veroveren. OUDDORP - heden(dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. Koster, Klaaswaal. MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. Chr. v.d. Poel, Yerseke. HERKINGEN - donderdagavond 7.30 uur ds. A, F. Honkoop, Rotterdam-C. op D.V. vrijdag 25 mei willen we onze jaarlijkse slotavond houden. Deze avond zal in het teken van Bartimeüs staan. De meesten kennen wel iets van het werk van onze stichting, maar deze avond zult u daar meer over te zien en te horen krijgen. We nodigen in het bijzonder de ouders en andere belangstellenden uit. De aanvang is 19.30 uur in „de Ark". Allen hartelijk welkom. - Diefstal benzine uit een personenauto Tussen 18 en 19 meij.l. werd er vanuit een personenauto, staande op de parkeer plaats aan de Kerkstraat te Nieuwe Tonge, ongeveer 40 liter benzine gestolen. De benadeelde is een inwoner van die woon kern. - Diefstal schaap Ten nadele van een inwoner uit Sommels dijk werd een schaap gestolen. Dat beest liep aan de Oudelandsedijk te Middel harnis. De diefstal moet zijn gepleegd op 18 of 19 meij.l. - Rijden zonder rijbewijs etc. Een inwoner uit Middelhamis reed met een personenauto zonder rijbewijs. Hij had ook alcohol gedronken. Van hem werd daarom ook een bloedproef af genomen. Tegen hem zal verder nog pro ces-verbaal worden opgemaakt omdat hij het niet nodig vond te stoppen toen hem daartoe een stopteken werd gegeven. - Aanrijding met hond Op 18 meij.l. vond er op de Rottenburgse- weg te Middelhamis een ongeval plaats tussen een personenauto en een over stekende hond. De auto kreeg nogal wat schade. De hond, hoewel gewond, ging er vandoor als een haas. Later werd toch de eigenaar van het dier gevonden. - Diefstal fletsen In het afgelopen weekend werden weder om een viertal fietsen gestolen op ver schillende plaatsen in de gemeente Mid delhamis. Een fiets werd teruggevonden en kon aan de benadeelde worden temg- gegeven. In het verslag over de viering van het 75- jarig jubileum van de CNS te Den Bom mel is aan het eind, bij de opsomming van een aantal aanwezigen, een verschrij ving gemaakt. Niet het daar genoemde oud-schoolhoofd met echtgenote waren aanwezig; wel hun 6 kinderen. Onze excuses aan de fam. Verheul. Redaktie J.l. zaterdag werden de provinciale brandweerwedstrijden eerste klas ge speeld, uiteraard ook in de nieuwe stijl waarbij de blusgroep wordt gevormd door zes personen waarvan er vijf met pers lucht zijn uitgerust, aan deze groep wor den na vijf minuten twee brandwachten toegevoegd zogenaamde nakomers, wat in de praktijk ook voorkomt. Plaats van handeling deze dag was Rijns burg waar een baan werd gespeeld in de gemeente werkplaats en de andere in een gedeelte van de bloemenveiling Flora. Na de wedstrijden werd er door de jury geconstateerd dat er matig was gewerkt en dat er door veel ploegen wordt gedacht dat de oude regels niet meer gelden, niks is echter minder waar, men is alleen vrijer in het verrichten van de handelingen welke uiteraard wel volgens het „boekje" moe ten gebeuren. De uitslagen van deze wedstrijden waren als volgt: Baan 1: 1 e Oegstgeest776 punten 2e Westmaas- Mijnsherenland766 punten 3e Dirksland744 punten 4e Ouddorp744 punten 13e Heerjansdam584 punten Bij een gelijk aantal punten is het tech nisch totaal doorslaggevend, dit was voor Dirksland 724 en voor Ouddorp 714 punten, resterende punten worden ver diend door werk- en redtijd. Baan 2: 1 e Sommelsdijk808 punten 2e Maasdam801 punten 3e Hellevoetsluis768 punten 11 e Herkingen693 punten 14e Nieuw-Beijerland598 punten Met deze uitslag zullen van ons eiland de korpsen van Dirksland en Sommelsdijk deelnemen aan de selectiewedstrijden welke op 2 juni in Maassluis zullen wor den gehouden, buiten de ploegen van Zuid-Holland zullen hieraan ploegen uit Noord-Holland en Noord-Brabant (west) deelnemen. Zaterdagavond 19 mei 1984 is te Ooltgensplaat een van de mooiste herenhuizen aan de Voorstraat ern stig door brand beschadigd. Dit historische pand no. 14, is gebouwd omstreeks 1680. Vóór dat de stra ten een naam kregen en van huis nummers werden voorzien werd deze woning in de volksmond de „drij Orangen" genoemd. Het per ceel staat op de lijst van Monu mentenzorg. Zeer waarschijnlijk heeft Pieter Bigge er in zijn laatste levensjaren gewoond; hij overleed in 1721. Voor en na 1900 was de familie A. Hobbel (Zaadteelt en zaadhandel) eigenaar, vervolgens waren er diverse huurders de be woners en rond 1970 was het een verzorgingstehuis voor zieken en bejaarden. Sinds 1977 is de familie J. F. M. Baars bezitter van het pand met een nevenwoning Voorstraat 12. Door de heer Baars werd een grondige restauratie uitgevoerd. Vorig jaar verhuisde de familie Baars naar Brielle en werden de buren de familie Hotting-van den Heuvel toezichthouders. Grotere ramp voorkomen De heer Jos Hotting, die met zijn ver loofde en een echtpaar uit Baam in de achterkamer aan een diner zaten, werden door passerende kinderen gewaarschuwd dat er rook uit het dak kwam. Bij onder zoek bleek de tweede verdieping in brand te staan, waarna direct de brandweer werd gealarmeerd. Om 9 minuten voor 9 uur kwam de melding binnen en drie minuten later werd het vuur aan de achterzijde met vier stralen bestreden. Dat de brandweer zo vlug hulp kon bieden was mede een feit dat de kazerne aan de Noord-Achterweg grenst aan de achterzijde van de panden 12,14enl6 van de Voorstraat en ook had men water in de onmiddellijke nabijheid uit de watering, het toevoerkanaal naar het watergemaal aan de Noord-Achter weg. Den Bommel Door de grote vuurzee besloot de bevel voerder, de heer Jaap Tiggelman om as sistentie in te roepen van het korps te Den Bommel. Dat was drie minuten voor ne gen uur. Deze spuit kon zijn water putten uit de nortonpomp Zuid-Achterweg hoek Tuinstraat. Via de Molendijk werden de slangen uitgelegd naar de Voorstraat. Met drie stralen werd hierna het vuur aan de voorkant van het pand bestreden. Het gevaar, dat voor de aangrenzende huizen zeer denkbeeldig was, was toen vlug be zworen. De bevelvoerder van Den Bom mel was de tweede vervanger, de heer Nico Osseweijer. Om even tien uur kon dit korps inrukken, waarna door Ooltgens plaat nog tot ongeveer één uur in de nacht met nablussen en het verwijderen van dakpannen werd doorgewerkt. Dit na blussen gebeurde met hoge dmk. Het is nu wel gebleken dat het nieuwe materiaal, dat door Oostflakkee vorig jaar in gebruik is genomen, geen over dadige luxe is. Deze spuiten met uit rusting, o.a. de langere ladders en de perslucht waarmede men de huizen kon binnengaan, waren nodig om een ramp te voorkomen. Met het oude materiaal was het gevaar niet te overzien geweest. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g De adspirantafdeling 16-18 jarigen van Ouddorps Jeugdbrandweer is zater dag 1ste geworden op de gehouden se lectie wedstrijden in Krommenie. Daar aan werd deelgenomen door ploegen uit de provincies Noord Holland, Zuid Hol land en Zeeland. De Ouddorpse ploeg zal op 2 juni deelnemen aan de landskam pioenschappen in Capelle a.d. IJssel. Oorzaak Niet voorkomen kon worden dat de pan den Voorstraat 12, aangebouwd en in ver binding staande met no. 14, en no. 16 van de Familie Hotting nogal aanzienlijke waterschade kregen en op no. 16 ook nog enige schade aan de gevel door het vuur ontstond. De oorzaak van de brand is vermoedelijk ontstaan door een steunbalk tegen het plafond van de 2e verdieping (de zolder) die uitmond in een schouw van een open haard van een kamer op de begane grond. Brandende balken en planken van deze etage vielen toen naar de 1 e verdieping, kamers, slaapkamers, enz. waarin het vuur gretig voedsel vond. Belangstelling De politie moest het publiek uit het dorp en ver daarbuiten op een afstand houden, want aan belangstelling was er geen ge brek. De algehele leiding bij het bluswerk had de heer Tiggelman. Ook waren aan wezig burgemeester drs. C. M. de Vos, de adjudant van politie de heerR, Osinga, de brandweercommandant van Oostflakkee W. A. v.d. Welle en de gealarmeerde OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612-2120 - Auto botst met fietser Op 14 mei vond op de Langeweg te Stellendam een aanrijding plaats tussen een personenauto en een fietser. Op het moment dat dhr. A. T. uit Melissant met zijn personenauto de heer P. B. uit Stellen- dam op zijn fiets wilde inhalen, kwam de fietser plotseling naar links, waardoor hij door de auto werd aangereden. De fietser is met verwondingen aan rechterbeen, schouder en hoofd in het ziekenhuis te Dirksland opgenomen. - Brand Op 18 mei brak er brand uit in een schuurtje aan de Schoolstraat te Stellen- dam. De bewoner, dhr. A. B. was bij het schuurtje aan het slijpen aan een aanhang wagen. Vermoedelijk heeft een vat olie door de vonken vlam gevat. Enkele goede ren in het schuurtje werden door de brand geheel beschadigd. De brand werd door de brandweer Stellendam geblust. - Diefstal Dhr. W. K. uit Waardenburg deed aan gifte van diefstal van een buitenboord motor vanaf zijn boot in de binnenhaven te Stellendam. eigenaar van het pand de heer Baars. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De tijdelijke bewoners konden zich vroegtijdig in veiligheid stel len. Zeekraal en lamsoren twee in het wild groeiende planten op schorren en regel matig door het zoute water van de Zeeuw se Stromen overspoelde slikken, gelden in Zeeland al honderden jaren als een veel begeerde smakelijke voorjaarsgroente. Van ouds was het snijden van deze groente en het uitventen ervan een bijverdienste, velen sneden de laatste jaren ook zeekraal voor eigen gebruik en vroor die in in een diepvrieskast. Nu is men dit jaar voor het eerst be gonnen om deze groente ook te kweken. Enkele weken geleden veilde de Land- bouwmaatschappij De B athpolders in Ril- land Bath partijen zelf gekweekte lams oren. In de Nederlandse flora' s bekend als zee-aster. Op de veiling in Breda kwamen donder dag enkele kleine partijtjes op steenwol gekweekte zeekraal onder de klok, ge kweekt door de firma Schulte en Les- traden b.v. tuinbouwontwikkelingsbedrijf in Roermond. Drie kilo zeekraal in partijtjes van een kilo geveild brachten resp. 40,-, 20,- en 19,80 op, toch wel een stevige prijs voor Zeeuwse begrippen. ea C3 a C3 (3 ca e a ca

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1