EIÜVtlDEII-niEUWS Politieberichten Tijdrede SGP Nieuw stuk fietspad te Dirksland in gebruik Hondelucht? Volendams Opera Koor en Marker Koperkwartet in het jubileumconcert van „Exceisior te Dirksland TAALPRAATJE Fietsen graveren in Dirksland Goedereede Vrienden van de Hartstichting Wericgroep M'harnis-S'dijlc Geschiedenis cliristeiijice pers in ons land Resultaten IC. de Gooye in zwemcompetitie P.V. „de Luchtbode HOLLAND 3e Blad VRIJDAG 18 MEI 1984 No. 5297 - Inbraak Op 11 mei werd ingebroken in een woning op een camping te Ouddorp. Via de wo ning wisten de daders zich toegang te verschaffen tot de kampwinkel. Ont vreemd werd een vrij grote hoeveelheid rookartikelen. De daders werden door iemand gestoord en namen de vlucht. Er werd gebruik gemaakt van een personen auto. Een onderzoek wordt ingesteld. Eveneens werd .op 11 mei 1984 in twee woningen ingebroken. De toegang tot een der woningen werd verkregen doordat de dader de huissleutel in de geopende schuur aantrof. De andere woning werd door middel van verbreking van een raam binnengedrongen. In beide woningen werd niet veel vermist. Wat betreft het vinden van de huissleutel in de schuur, waarschuwt de politie: dat het zeer onverstandig is de huissleutel te verstoppen in een schuur, of onder de buitenmat danwei de vuilnisemmer en dergelijke soorten van verstopplaatsen. Een eventuele dader zal dikwijls het eerst op die plaatsen kijken, zodat de toegang tot Uw woning veel makkelijker verloopt. Wees op Uw hoede. NB Mocht u iets verdachts zien, treuzel dan niet doch waarschuw oimiiddellijk de politie. Voorkomen is beter dan.... - Ongeval Op 11 mei 1984 omstreeks 19.30 uur stak de 8-jarige N.F. uit Ouddorp plotseling de rijbaan over van de parallelweg van de Oosterweg te Ouddorp. Een naderende personenauto kon de jongen niet meer ontwijken. Ten gevolge van het ongeval brak hij zijn scheen- en kuitbeen. NIEUWE TONGE D.V. woensdag 23 mei om 19.30 uur hoopt ds W. Roos van Harskamp een tijdrede voor de SGP te houden in de Ned. Herv. Kerk. Onder grote belangstelling werd voor de laatste maal in dit seizoen in Middel- harnis-Sommelsdijk wederom een cursus HART-REANIMATIE, dat is uitwen dige hartmassage en mond-op- mond-beademing gegeven en wel op 7 en 14 mei 1.1. De cursus werd georganiseerd door de werkgroep van de Nederlandse Hartstichting afdeling Middelhamis-Som- melsdijk. Heeft u interesse, dan kunt u zich nu al weer opgeven voor de cursus in september of oktober 1984. Aanmelden kan bij: Mevr. C. Kroos-Vijfliuizen, Marietjespad 21, Middelhamis (tel. 01870 - 4849). Mej. J. Joppe, Hoflaan 69, Middelhamis (tel. 01870-2318). De heer L. Dijkgraaf, Pr. Beatrixlaan 5, Middelhamis (tel. 01870 - 3311). De geslaagden zijn: De heer Sj. Bommel, Sommelsdijk, mevr. T. Campfens-Jacobs, Middelhamis; de heer J. S. van Dijk, Sommelsdijk; de heer A. van Es, Sommelsdijk; mevr. M. van Es-Jacobi, Sommelsdijk; mevr. E. de Geus-Rooij, Dirksland; mevr. E. D. Ghy- sels-Melaard, Middelhamis; mej. I. Groe- neveld, Middelhamis; mej. C. M. Jacobi, Middelhamis; mevr. W. Kik-Mourik, Middelhamis; mevr. C. Koese-Verwey, Middelhamis; mej. A. P. vanNoort, Mid delhamis, mevr. C. J. Quist-van Noort, Middelhamis; mevr. L. Rooij-Visser, Mid delhamis; mej. A. Stuurman, Middel hamis; de heer A. Vroegindeweij, Middel hamis; de heer J. Westhoeve, Sommels dijk; mej. N. Westhoeve, Sommelsdijk. Volgende week zal in de gemeente Dirks land alsnog gelegenheid bestaan tot het laten graveren van een(post)codenummer in het frame van fietsen. In elk van de drie dorpen vindt dat plaats in de brandweerkazeme. Maandag 21 mei van 18.00 tot 21.00 uur te Herkingen; dinsdag 22 mei op dezelfde tijd in Dirks land en woensdag 23 mei, eveneens van 18.00 tot 21.00 uur in de brandweer kazerne te Melissant. Het is vooral de schooljeugd die graag bezit heeft genomen van het nieuwe stuk fietspad achter de bebouwing van het Korteweegje langs naar het Schelpen pad. Nog voor het helemaal gereed was werd er druk gebruik van gemaakt, precies zó zoals het gemeentebestuur het heeft bedoeld. In de vorige situatie waren de fietsers gedwongen om ter hoogte van garage de Gast het dooi' auto's druk bereden Korteweegje over te steken. De aanleg heeft 3,5 ton gekost, waarvan de gemeente van het Rijk ruim de helft aan subsidie terug zal ontvangen. Een subsidie is toegezegd op de aanleg van het rijwielpad maar ook voor de tegelijk gepleegde aanleg van de riolering voor de langs het Korteweegje gelegen woningen. De foto geeft een kijkje op het fietspad dat aldaar fraai tussen twee rijen bomen is aangelegd op het tracé van een vroegere sloot. Niet zo fraai-, maar nodig terwille van de veiligheid werden bij de ingang naar boerderij van Es, „de Boomvliet", bij de monumentale inrijpoorten hardhouten brugleuningen aangebracht. De geschiedenis van de christelijke pers in Nederland vanaf de tijd dat mr. Groen van Prinsterer in de vorige eeuw zijn eerste stappen zette op het terrein van de joumalistiek dient nader te worden onder zocht en bestudeerd. Tot deze conclusie zijn de heren, prof. dr. E. Diemer, oud-hoogleraar in de com municatiewetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, en B. van der Ros, oud-chefredacteur van het Refor matorische Dagblad, gekomen bij een voorlopig onderzoek, dat zij thans in stellen naar de rol van de christelijke pers in ons land in de afgelopen 150 jaren en van degenen, die aan deze pers hebben meegewerkt. Zij willen een dringend beroep doen op allen, die op enigerlei wijze in het verleden bij de christelijke dag- en nieuwsbladen, alsmede familiebladen zijn betrokken ge weest om oude exemplaren van deze bladen of correspondentie of ander ma teriaal in de breedste zin des woords in bmikleen af te staan ten behoeve van dit onderzoek. Men wordt verzocht hiervan kennis te geven aan of zich in verbinding te stellen met Uitgeversmaatschappij J. H. Kok B.V., Gildestraat 5, 8263 AH Kampen. Op 7 april j.l. vond de laatste wedstrijd voor de zomerstop plaats in de E-compe titie van de Z.R.O. Carl Blokland en Hans Diepenhorst behaalden hier de 2e en 3 e plaats bij de 100 meter schoolslag heren, beiden in een tijd van 1.27.6. Na deze wedstrijd bezet De Gooye-2 in het veld van 13 deelnemende ploegen de 5 e plaats. Op 12 mei j. 1. vond de 3 e wedstrijd plaats in de B-competitie. Hier behaalden de zwemmers van De Gooye goede resul taten met maar liefst 7 ereplaatsen. Op de 100 meter vlinderslag meisjes onder 12 jaar zegevierde Wanda Jongejan met een tijd van 1.29.0. Theo Jan Tanis en Meimo Kiela werden respektievelijk eer ste en tweede op het nummer 100 meter schoolslag jongens onder 16 jaar, met tijden van 1.23.6 en 1.24.4. Frank Franzen verdiende het brons met een tijd van 1.29.2 bij het nummer 100 meter vrije slag jongens onder 10 jaar en Meimo Kiela bereikte nogmaals een tweede plaats, met een tijd van 1.06.8, bij het nummer 100 meter vrije slag jongens onder 14 jaar. De estafetteploeg van De Gooye bij de 4x 100 meter wisselslag jongens onder 12 jaar behaalde de eerste plaats met een tijd van 6.47.9, terwijl de estafetteploeg van de jongens onder de 16 jaar tenslotte nog een tweede plaats bij de 4x 100 meter vrije slag behaalde in een tijd van 4.31.3. Dit alles leidde er toe, dat weliswaar de 5 e plaats in deze competitie bleef be houden, maar de afstand met nummer vier, Merwede, werd verkleind van 165 tot 34 punten. Tevens werd mimer af stand genomen van de drie achtervol gende ploegen. De Gooye werd tijdens deze wedstrijd derde met een puntentotaal van precies 3800. Met veel vertrouwen wordt het tweede gedeelte van de competitie te gemoet gezien. Het blijkt dat het dmkke wedstrijdprogramma van de laatste maan den bijdraagt tot deze goede resultaten. DIRKSLAND Opbrengst kollekte De kollekte t.b.v. het Astmafonds heeft opgebracht/2.272,50. Allen, die hebben meegewerkt om tot dit resultaat te komen, heel hartelijk dank. HAARFIJN is een nieuwe produkt, dat een uitkomst is voor iedere hondehouder, want het maakt radikaal een einde aan de z.g. „hondelucht". Dat luchtje komt zeker niet alleen voor bij onvoldoende verzorgde honden (al denken de buren dat vaak wèl). Het treedt spontaan op bij warm of regenachtig weer en het wordt,ook vaak veroorzaakt door het buiten dartelen van de hond op een plaats, waar het niet al te fris is. De hond iedere keer onder de douche of in het bad is niet gewenst (dan krijgt hij echt te véél van het goede!). Beter even HAARFIJN verstuiven, met een droge, schone doek nawrijven en de hond mikt weer fris. Maar ook de vacht glanst weer prachtig en 't vuil is verwijderd. HAARFIJN wordt verpakt in een mi lieuvriendelijke verstuiver, die goed is voor meer dan 500 spuitjes. Het kost rond de acht gulden en is verkrijgbaar bij de dierenspeciaalzaak. HERKINGEN Uitslag wedvlucht St. Quentin 12 mei 1984, 288 duiven, los om 8.10 uur bij N.O. wind. Afstand 215 km. Eerste duif 11.44 uur, laatste duif 12.19 uur. J. Molenaar: 1,23,30,40,47; M. Huizer en Zn.: 2, 3; J. de Boer: 4,5,6,7,13,22, 29, 31, 43, 45, 57,,59; Ph. Logmans: 8, 10,11,17,21,25,26,27,32, 33,37,39, 51,55, 60,68,69; C. Auperlee: 9,50; C. Vreeswijk: 12,15,16,24,41,42,48,54, 61; H. Kievit: 14, 28, 38, 46, 58, 72; A. Volaart: 18, 34,64,66; A. Molenaar: 19, 20; De Geus-Kievit: 35; Gebr. Volaart: 36,44,65; H. Kamerling: 49,71C. Log mans: 52; H. v.d. Ochtend: 56,62,63; J. Kievit 67; A. het Jonk: 70. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Gemengd Koor „Excel sior" uit Dirksland, organiseert zij op zaterdag 2 juni a.s. een jubileum concert waaraan medewerking wordt verleend door het internationaal befaamde Volendams Opera Koor o.l.v. Klaas Venneker, het Marker Koperkwartet o.l.v. Frans Pasdeloup, de Portugese sopraan Antonieta de Brégan en de jubilerende vereniging „Excelsior" o.l.v. L. M. Gebben. Het Bestuur van „Excelsior" prijst zich zeer gelukkig met de komst van het Volen dams Opera Koor naar Dirksland. Jaar lijks ontvangt het koor uit Volendam zo'n 70 aanvragen voor concerten. Het Volendams Opera Koor werd op gericht in maart 1951. Het koor is door gaans samengesteld uit 125 mammen en vrouwen, die het zingen tot hun grootste hobby hebben gemaakt. Het koor kreeg voor het eerst landelijke bekendheid toen de fameuze tenor Tito Schipa aan het eind van de vijftiger jaren zijn afscheidstoumee begon in Volendam en door het koor werd ingehaald op een echte Volendamse bot ter. Doordat foto's hiervan de wereldpers haalden, kwamen er uitnodigingen uit o. a. Amerika, Engeland en Denemarken, waaraan echter geen gevolg werd ge geven, doordat vanwege de hoge kosten een gedeelte van het koor werd gevraagd. In de loop van de jaren werd in Volendam vele concerten gegeven met solisten van intemationale faam. Zo trad het koor ondermeer op met Antonio Salvarezza, Christine Deutekom, Marco Bakker, Ni co Boer en vele anderen. In binnen- en buitenland is het V.O.K. zo'n 530 maal opgetreden. Het repetitie- en concert schema dat strikt wordt aangehouden laat niet meer dan 15 concerten per jaar toe. De kelen blijven in vorm. Dat tonen ook de elpee's „Volendam in Wenen", „Vo lendam in Israël" en „Volendam op reis langs de Rijn" ook duidelijk aan. Het koor staat sinds 1981 onder leiding van Klaas Venneker. Een zeer kundig dirigent, met al jarenlange ervaring op het gebied van de koorkunst. Hans Broek man begeleidt al mim 25 jaar de concerten van het V.O.K.; een dergelijke intensieve en langjarige samenwerking tussen een koor en een concertpianist is uniek in ons muziekleven. Als solisten 's avonds zullen aan het programma nog medewerking verlenen de Portugese sopraan Antonieta de Brégan, Jan van Doom (tenor) en Jaap Tol (bas). U ziet wel een muziekavond van hoog en groot niveau. Er wordt een zeer gevarieerd programma gezongen: zowel geestelijke, klassieke, als populaire werken. Zo staan o.a. op het programma werken als „het Soldaten- koor", „An der schonen blauen Donau", „Der Vogelhandler", „Slavenkoor", „Bediendenkoor", werken uit de „Caval- leria Rusticana", „Aida" en het „Oster- chor". Diverse werken hiervan zullen begeleidt worden door het Marker Koperkwartet (eveneens in klederdracht). Traditiege trouw tot slot van de avond een gezamen lijk optreden van de beide koren met een werk uit „Il figliuol prodigo" van Pon- chielle. Tevens heeft „Excelsior" voor deze dag een Nationaal Zangconcours uitgeschre ven, waaraan zo'n 30 koren deelnemen uit heel het land met zo'n 1350 koorleden. Totaal zullen er die dag zo'n 40 bussen naar Dirksland komen. Geen geringe prestatie voor het Bestuur van „Excelsior" om dit allemaal te orga niseren. De kaartverkoop voor dit jubileumcon cert vindt plaats via de gezamenlijke Rabo- banken op Goeree-Overflakkee en de WV-kan toren. De kaarten kosten 12,50 p.p. in de voorverkoop tot 25 mei, daarna 15, Het concert dat wordt gehouden in het sportcomplex „de Gooije" vangt aan om 19.45 uur en duurt tot 23.00 uur. De zaal is open om 19.00 uur. Tel. inl. inzake de kaartverkoop 01877 - 1658 of 1174. Het Bestuur TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 CÏ3 IZZI DD Het overbekende liedje, dat bij een kring spelletje werd gezongen: „In Holland staat een huis, in dat huis daar woont een heer" nodigt uit een praatje te houden over Holland. In de betekenis van Nederland komt de naam Holland voor in heel veel vader landse liederen, zoals: „Hollands vlag je bent m'n glorie", „Holland met je malse wei, Holland met je paarse hei" en in „Holland, ze zeggen je grond is zo dras. Maar mals zijn je weiden en puik is je gras, en vet zijn je glanzende koeien. Mals is je boter en geurig je hooi, Holland mijn Holland, ik vind je zo mooi", om er maar enkele te noemen. Over de herkomst lopen de meningen uiteen. Volgens sommigen is Holland af geleid van holt (hout) en land. Deze be naming kwam het eerst voor in de om geving van Dordrecht, waar een streek houtland werd genoemd, om zijn grien den, ter onderscheiding van het omlig gende vlakke land. Deze naam Holtland was reeds vóór het jaar 1200 bekend. De streek Holland in Lincolnshire (Enge land) is afgeleid van het Engelse woord „hoU", dat diep of laag betekent. Ook in het vroegere Oost-Pmisen bij Koningsbergen bestond een plaats, die Holland heette. Dat was echter een neder zetting van Hollanders. Dat is ook het geval met de plaatsen Holland in de Noord-Amerikaanse staten New-York en Michigan, aan het gelijknamige meer. Het onderscheid tussen de provincie Noord-Holland en Zuid-Holland dateert pas van 1840 af. Een andere opvatting is, dat de naam Holland is ontstaan uit hol, diep land tegenover bolland, de benaming voor ho ger gelegen land. „Holland op zijn smalst". Oorspronkelijk was Holland op zijn smalst de smalle duinstrook tussen de Noordzee en het IJ, waar nu IJmuiden ligt. Het was eveneens de naam van een bekende buitenplaats in de gemeente Velzen. Later was „Holland op zijn smalst" een zegswijze met de figuurlijke betekenis: erg zuinig, krenterig en kleingeestig. Zo betekende „Nog altijd tussen Holland en Zeeland zitten" nog geen vaste woon plaats of verblijf hebben. Over Holland (laagland) en Bolland (ho ger gelegen land) hebben we het al gehad. Zo kende men in Brabant het spreek woord: „Holland van toepassing op men sen die bos en hei prefereren boven water en wei. „Holland is in last" wordt gezegd van iemand, die in moeilijkheden is geraakt of zich in de nesten heeft gewerkt en geen raad meer weet Misschien een herinne ring aan het rampjaar 1672. Ook vaak gezegd van kinderen die zich over kleine tegenslagen erg opwinden. Pas in later tijden kreeg Holland bij uit breiding de betekenis van heel Nederland. In de noordelijke provincies en in Brabant en Limburg spreekt men nu nog over Holland, als men de rest van Nederland bedoelt De uitdmkking „dat is goed Hollands" betekent dat is ronde, onverbloemde taal. Was die taal bovendien mw of onkies, dan kwam daarbij de toevoeging: „er is geen woord Frans bij". Dat is zeker ook van toepassing op het spreekwoordelijk gezegde: ,,Een Hollan der pist nooit alleen". We besluiten het praatje over Holland met de benaming „De Vliegende Hol lander" voor het spookschip, dat de zeeën m vroeger tijden onveilig maakte, bij de Engelsen gevreesd onder de naam The Flying Dutchman. Nu nog wel in zwang om snelle atleten aan te duiden. 9» •«';^^U«r»Ne-r^^;)cr^i«-^^^^^r«ii«>;;^4^l^c;*aM«'^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 9