Weinig ambitie om aan te sturen op budgettaire problemen Vertrektijden %immï$ familieberichten JIKKEMIEN VVV-informatiepost Herkingen onder een nieuw dal( Cursus „Leiding geven" I EILANDEN-NIEUWS mmmimm „Indiase indrukken'' in Goedereede P.V. „De Postduif' Middelhamis y, Het fijnste voor de kleinste Leven met groen Raad Oostflakkee: ASTMAKOLLEKTE Abonneert U op Eilanden-Nieuws is het blad voor uw 3 Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS' DINSDAG 15 MEI 1984 Het meest hete hangijzer dat in de donderdagavond gehouden raads vergadering moest worden gesmeed was zonder twijfel de vaststelling van het investerings- en dekkingsplan 1984/1987, zoals door het College voorgeschoteld. Het was voor de raad geen geringe zaak zich voor die periode een uitgaaf van ruim 18 miljoen voor te nemen in de wetenschap dat dat ingaande 1986 tot budgettaire problemen zou leiden! Niettemin vonden B en W dat het er van komen moest en ze bestempelden de uitvoering van de voorgestelde werken dan ook als „een terechte zaak", leidend tot de nodige verbetering van de infrastructuur, juist nu de tijden slechter worden. „Een noodzaak!" vond het College. In het investeringsplan wordt gerekend met de uitvoering van het centraal riole- ringsplan, de huisvesting van het ge meentelijk apparaat, nieuwbouw van de MAVO, de integratie van de kleuter- en lagere scholen, een accomodatie voor sociaal-cultureel werk en de ontsluiting van het bedrijventerrein Tonnisseweg, sa men goed voor een investering van 18.356.400,— Ruim 8 miljoen kan uit de reserves worden geput zodat de kapi- taalslasten ruim 9,7 miljoen groot zullen zijn. Bij het voorstel aan de raad liet het College er geen twijfel over bestaan dat er maatregelen nodig zullen zijn om dat financieel te kurmen dragen. Gedacht wordt aan „het verwerven van extra mid delen door meer dan trendmatige ver hogingen van belastingen en rechten", waarbij de invoering van een gematigd rioolrecht niet wordt uitgesloten. Op lange termijn wordt ook gedacht aan o.a. de beperking van de uitgaven voor de brand weer en er zou misschien zo filosofeert het College bezuinigd kunnen worden op de Gewone Dienst en door eCn latere uitvoering van voorgenomen investering. Donderdagavond beluisterden we hoe de raad het ambitieuze voorstel begfoette. Het werd al snel duidelijk dat de heren raadsleden er weinig voor voelden om willens en wetens op budgettaire proble men af te sturen. Zelfs klonk het geluid dat dat „tot elke prijs moet worden voor komen" uit de mond van dhr. Bax (WD) die in dat gevoelen zeker niet alleen stond. De discussie was uitermate verwarrend en onsamenhangend en had weinig decorum doordat de raad zich verloor in ogen schijnlijke kleinigheden. Temidden van die verwarring viel het volgende te distil leren: Voor de CDA fractie is het onbestaan baar een gemeentehuis van 5 miljoen te bouwen: „te kostbaar", overwoog dhr. S. Moerenhout „we trekken als gemeente een te grote broek aan en praten over miljoenen als over gebakken broodjes". Het moest volgens dhr. Moerenhout duide lijk zijn dat de burgers weliswaar wensen hebben maar dat die minder worden naar mate er meer voor betaald moet worden. Dhr. Moerenhout wilde dan ook zeker geen budgettaire problemen oproepen te meer omdat er best nog tegenvallers te verwachten zijn. „Laten we ervoor zorgen van een gezonde gemeente niet af te glijden naar een artikel 12 gemeente", waarschuwde dhr. Moerenhout. Ook voor dhr. C. L. M. de Wit was het investeringsplan wat te ambitieus. Hij maande het College het dan ook wat kalm aan te doen: als alles door zou moeten gaan zoals in het plan beschreven dan worden we arm.!" waarschuwde hij. Dhr. Bax (WD) leek zich daarin te kunnen vinden, ook hij maande tot voorzichtig heid en passant duidelijk makend zeker niet in te zullen stemmen met een meer dan trendmatige belastingverhoging waar bij hij ook duidelijk maakte niet in te zullen stemmen met een evt. heffing van riool recht Dhr. G. W. J. Poortvliet bouwde een wijds betoog op waarvan hij later zelf zou zeggen dat het veel algemeenheden be vatte.... Ook hij meende dat het plan wat zal moeten worden aangepast. Budgettair leek dhr. Poortvliet geen al te grote be zwaren te zien omdat er toch nog een reserve van ca. 4 miljoen aanwezig zal blijven. M.b.t de bouw van een nieuw gemeente huis stelde hij zijn waardering afliankelijk van het bekend zijn met wat er met het pand aan de Voorstraat zal gebeuren. Ook wil dhr. Poortvliet de raadsvergaderingen in het bestaande gemeentehuis gehouden zien. „Een minder groots plan" bleek ook het verlangen van dhr. van Dam (SGP) ten einde de burgers niet meer lasten op te Iepen dan die welke strikt noodzakelijk zijn. „Regeren is vooruitzien" citeerde dhr. van Dam, wat hij ook toepaste op het beperken van de lasten die voor de burger toch al steeds hoger en hoger worden.... „De gemeenteraad is het orgaan dat beslist en dat prioriteiten stelt", was daar op het antwoord van de raadsvoorz. burg. de Vos. De voorz. nam in dat verband stelling tegen de gehoorde opmerking dat de burgers niet het kind van de rekenmg mogen worden: „u doet het tenslotte voor de burgers door wie u op uw raadszetel bent geplaatst. Bij de volgende verkiezing blijkt dan wel of u het goed hebt gedaan" was 's burgemeesters logica, nog eens nadrukkelijk vaststellend dat het geen an der instituut dan de raad zelf is die uit maakt of de wensen die er leven bij uit voering ten goede komen aan de burgers van Oostflakkee. Niet dat de voorz. licht dacht over de budgettaire gevolgen, maar wel legde hij de raad voor dat Oostflakkee zeker niet de enige gemeente is voor wie structurele tekorten dreigen al zullen die zo klein mogelijk moeten worden gehouden waar toe de voorz. enkele suggesties deed. De raad putte zich daarin in tweede instantie, ook uit en het ging tot in details over de ook in het plan genoemde aan schafvan gereedschappen zoals een hout- versnipperaar en een tractor, de aanleg van parkeerplaatsen waarvoor zelfs een bedrag van 383.000,is genoemd, de aanleg van een gemeentewerf en de kosten van de brandweer, kompleet met een filosofie hoe daar dan op bezuinigd zou kunnen worden. Het College besloot zich even terug te trekken voor beraad na 't welk ze mee deelden zich op de beantwoording van de vele vragen en gedane suggesties te be raden. Voor de beantwoording werd een nieuwe vergaderdatum uitgeschreven: dinsdag 5 juni a.s. Vanaf 16 mei is in Galerie „De Vloei- planke" in Goedereede een expositie zeefdrukken van Ad van Otterloo te be zichtigen. Ad van Otterloo (geb. 1951) exposeerde eerder (1980) in „De Vloei- planke". De gezamenlijke titel van de tentoongestelde werken is „Indiase in drukken". De voorstellingen zijn patro nen van tekens en symbolen, gezien tij dens een reis door India en Nepal. De gebruikte kleuren zijn zoveel moge lijk die, welke in deze landen gebruikt worden. De patronen worden verstrekt door de wijze waarop van Otterloo de komplete oplage (6-15 exemplaren!) in zijn geheel inlijst of aan elkaar plakt. Van de getoonde werken bestaat dus maar één exemplaar. Het gebruikte papier is zelf gemaakt en handgeschept. Sinds 1971 exposeerde van Otterloo op tal van plaatsen in Nederland en daar buiten. Zijn werk is te vinden in officiële en particuliere koUekties en diverse kunst- uitleencentra. De expositie is geopend tot 10 juni. Openingstijden van Galerie „De Vloei- planke": Woensdag- en zaterdagmiddag van 15.00 - 18.00 uur; vrijdagavond van 19.00 - 21.00 uur en na afspraak 01879 - 2236 (v.a. 18.00 uur). Henk van Buren In weinig plaatsen in onze omgeving is in de laatste drie jaren het toerisme zo ge groeid als in Herkingen. De opening van de nieuwe Jachthaven (ini 1981) en de snelle groei van het aantal vakantiebunga lows doen het aantal bezoekers van dat dorp snel toenemen. Vanzelfsprekend stijgt de behoefte aan toeristische infor matie in dezelfde mate. In Theetuin „de Bongerd" (Studio Lohr, Molendijk 65) is men hier in 1981 reeds op in gaan spelen, waarbij kontakt gezocht werd met de toen in oprichting zijnde streek-VW te Middelhamis. Na een lan ge periode van officieuze samenwerking kon deze in 1983 een meer officieel ka rakter krijgen door het besluit van de gemeente Dirksland om zich bij de nu „VW Flakkee" geheten streek-VW te Middelhamis aan te sluiten. De toeneming van het aantal bungalows brengt bovendien mede, dat ook buiten het zomer-hoogseizoen (van half juni tot half september) nogal wat recreanten naar Herkingen komen, vooral in de weken van de herfst-. Kerst- en Paasvakanties enz. Om ook in die tijd van verder 's zomers bij minder gunstig weer aan bezoekers een behoorlijke accommodatie te kunnen bie den, heeft het echtpaar Lohr nu in de tuin een ruim houten onderdak gebouwd. - Daarin kunnen niet alleen gasten van de theetuin beschutting vinden, maar er is ook een royalere ruimte voor de VW- funktie beschikbaar. Op vrijdag 25 mei a.s. om 17.30 uur zal de heer H. H. Grootenboer, Dirkslands wethouder voor Welzijn en Sport, dit nieuwe gebouw officieel openen, waarbij en waarna een ieder van harte welkom is. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 p Zaterdag 12 mei wordt een wedvlucht gehouden vanuit de stad Noyon (Fr.). De duiven die met een krachtige N.O. wind de vrijheid verkregen hadden het op deze vlucht niet bepaald gemakkelijk, door veel te lage temperatuur en harde kopwind zijn er op dit concours geen hoge snelheden gehaald, zodat deze vlucht een vrij traag verloop had. Dat de duiven van dhr. H. de Vos er ook deze week ondanks de kou en kopwind weer op tijd waren laat onder staande uitslag wel zien. Deze sportieve duivenliefliebber weet voor de derde maal beslag te leggen op de eerste prijs in de vereniging, een prestatie die niet gering is, de duif van dhr. de Vos de 2053271 wist de 256 km af te leggen met een snelheid van 884.96 mtr./min. wat goed was voor de eerste prijs. Ook dhr. B. v.d. Doel die wederom met z'n 600, zijn eerst getekende, formidabel wist uit te halen op deze vlucht zal te vreden zijn over de prestatie die zijn duiven afgelopen zaterdag leverden, met zes duiven mee wist deze lieftiebber vijf prijzen te winnen, een geweldige prestatie. Uitslag Noyon: Afstand 256 km., los 9.45 uur, in con cours 265 duiven, Ie duif 14.34 uur. H. de Vos: 1,3,6,9,11,12, 15,17,21, 22,27, 32,33, 35,40,52,55,58,64,68; B. v.d. Doel: 2,14,45,46,59; C. Polder: 4,8,13,34,51;M.deBlok:5,18,19,20, 39; B. Mans: 7; J. Springvloed-Dubbeld Sr.: 10,65,66; A. Sarelse: 16,26,28,30, 37, 38, 48, 54, 61; Gebr. v.d. Sluis: 23. 29, 31, 60; R. Kievit 24, 41, 42, 44, 57; D. Bakker: 25, 49; J. C. Polder: 36, 43, 56, 67; J. Jongejan: 47, 53, 62, 63; G. Slooter: 50. Ver. prijzen zijn gewonnen door: M. de Blok met no. 5 en no. 20; H. de Vos met no. 15. A.s. donderdag inmanden voor Soissons (Fr.). MELISSANT De vorige week gehouden koUekte voor het Astmafonds heeft 1.403,35 op gebracht (Ongeveer 25,— meer dan vorig jaar). Aan allen die zich hebben ingespannen om dit mooie resultaat te bereiken hartelijk dank! Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keus uit ons nieuwe modellen- boek Drukkerij Gebr. De Waa! SOMMELSDIJK i«-;^i^t«rMw^4^b^roH«->^4<^ Si^r» OUDDORP Uitslag verloting S.V. „Raak de Roos" Prijzen: 1. no. 01142; 2. no. 00520; 3. no. 01715; 4. no. 00981; 5. no. 01049; 6. no. 01747; 7. no. 01182; 8. no. 00707; 9. no. 00712; 10. no. 00530. De HGJB roept belangstellenden op om zich te melden voor deelname aan de jaarcursus „Leiding geven". Deze cursus is bedoeld voor allen, die leiding geven aan één of meer groepen medewerkers aan het jeugdwerk. Bij voorbeeld aan een jeugdraad, of een jeugdcommissie, aan een bestuur of kerngroep, aan een werk groep, een medewerkersteam of leid(st) ersteam, in ftinkties als voorzitter, jeugd werkleider, jeugdouderling, mentor, bege leider e.d. De cursus is deels praktisch van aard, gericht op de organisatorische en bestuur lijke kanten van het jeugdwerk, deels gericht op het inspireren, het geestelijk toerusten en de begeleiding van de deel nemers in hun situatie. Het programma omvat daarom onder delen als bijbelgebruik, inzicht in uit gangspunten en doelstellingen van het jeugdwerk, jeugdpastoraat, jeugdevange- lisatie, jeugddlakonaat de begeleiding van medewerkers, gespreksvoering, orga nisatie van het plaatselijke jeugdwerk en jeugdwerkbeleid. De cursus wordt gehouden op 15 zater dagen in het seizoen 1984-1985 te Bilt- hoven. De kosten van deze cursus zijn 300,per persoon. In veel gevallen worden deze kosten gedragen door de plaatselijke gemeente. Een voorwaarde om deel te nemen is, dat men zelf één of andere groep medewerkers begeleidt Meer inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de provinciale centra van de HGJB, bij „De Windroos" (Gert van den Bos, tel. 033 - 622802) en bij het landelijk centrum van de HGJB (Dick Schaap, tel. 030 - 785402). Reakties op deze oproep ontvangen we graag vóór 15 juni a.s. per brief aan: HGJB cursus „Leiding geven". Prins Bemhardlaan 1, 3722 AE Bilthoven. voor het reisje van „de Christenvrouw" afd. Diricsland Melissant: busgarage Mijnders (Julianaweg)7.10 uur Dirksland: Vroonlande7.20 uur Dirksland: de Schakel7.30 uur Er zijn nog enkele plaatsen in de bus vrij. Ook dames die geen lid zijn van onze vereniging kunnen zich opgeven. Telefoon 01877 - 1327. Van ons volkslied, het Wilhelmus", zijn bij de meesten wel een of twee cou pletten bekend. Maar wie kent nog het komplete lied? Boekhandel Van Horssen te Bameveld bracht onlangs een uitgaafle uit dat alle 15 verzen bevat Het boekje van 16 pagina's is uitgevoerd in een fraaie sierletter; het is voorzien van een kleurige omslag met een reproductie van Willem van Oranje. Per stuk kost het slechts 2,75 Bij grotere aantallen wordt korting gegeven. Aanbevolen. Dr. T. Brienen en dr. C. A. Tukker, Reformatie en Nadere Reformatie in Alblasserwaard en Vijfheren- landen. Uitgeverij De Groot-Goudriaan te Kampen. 61 pagina's. Prijs f 12,90 De regionale kerkgeschiedschrijving wordt niet veelvuldig toegepast Toch is ze boei end en interessant. De predikanten Brie nen en Tukker hebben zich er aan ge waagd. Het resultaat is in dit boekje te lezen. Het object van hun studie is in de titel weergegeven. Door archief- en litera tuuronderzoek kwamen zij een groot aan tal gegevens op het spoor die samen een beeld geven van de ontwikkelingen in deze eigengeaarde streek van ons land. Dr. Tukker besluit zijn artikel als volgt: „In volgende perioden (namelijk na de 16e eeuw) zal de Alblasserwaard, en dan ook de Vijfherenlanden, toegroeien naar verdieping, en tenslotte door een tijd van liberalisme heen het stempel gaan dragen van een schriftuurlijk-bevindelijk kerke lijk leven, dat naar mijn overtuiging veel te maken heeft met de calvinistische Refor matie in onze landen". Josine Bergeijk, Jij hoort er bij.' Uitgeverij J. H. Kok te Kampen. 83 pagina's. Prijs f 12,90 „Jij hoort er bij!" wordt als jeugd-dag- boekje gepresenteerd. Welke leeftijd de schrijfster op het oog heeft, wordt niet vermeld. Ik schat van 9 a 12 jaar. Het boek bevat ongeveer 70 korte verhalen; vertellingen over gewone dingen die kin deren beleven. Zowel in de tijd van de bijbel als nu. Zij besluit elk stukje met enkele zinnen die als een soort „toe passing" moeten dienen. Het geheel kenmerkt zich door een boei ende en vlotte trant Me dunkt, af en toe iets te vlot en te vlak. „Leven met groen". Dit is de titel van een driedaagse manifestdltie op het land goed Velder in het Noordbrabantse Liemp- de. De tentoonstelling, die dit jaar voor het eerst wordt gehouden en wel op 18, 19 en 20 mei, wil het grote publiek laten zien hoe land- en tuinbouw en tal van organisaties omgaan met de groene ruimte en wat daarin leeft en groeit. Op het fraai gelegen, tien hectare grote terrein wordt op tal van manieren aandacht besteed aan: - recreatie op het platteland - huisvesting van en omgaan met dieren - technische ontwikkelingen in land- en tuinbouw - natuurbeheer - volks-, hobby- en moestuinen. Speciaal station „Leven met groen" zal dagelijks ge opend zijn van 9 tot 17 uur. De toegangs prijs bedraagt 7,50 per persoon, voor kinderen tot 10 jaar 2,50. Via trein toegangsbiljetten van de NS en voordeel cheques van de ANWB, CJP en aan bejaarden wordt een korting verleend van 20%. Tijdens de tentoonstelling zullen er per dag 80 treinen stoppen bij het speciale station naast de ingang van landgoed Velder. Ds. H. Veldhuizen en drs. R. H. Kieskamp. Wij belijden. Uitgeverij J. H. Kok te Kampen. 123 pagina 's. Prijs f 16,50 In de nacht van 1 op 2 november 1561 werd over de muur van het kasteel te Doornik (Zuid-België) een pakketje ge worpen. Het bevatte een geschrift van de predikant Guy Bray, ook wel Guido de Brés genoemd. Op deze wijze trachtte hij zich en de door hem beleden „nije lere" te verantwoorden bij koning Philips II. De inhoud van het boekje werd al snel door de vervolgde gemeenten in de Nederlanden erkend als „belijdenis des geloofs". Nu nog staat het bekend als de Nederlandse Geloofsbelijdenis. Aan dit erfstuk uit de Reformatietijd wijd den de bovengenoemde predikanten (bei de behorende tot de gereformeerde rich ting in de ned. herv. kerk) een instructief boekje. „Wij belijden" geeft per artikel er zijn er 37 een heldere toelichting, voorafgegaan door een korte bijbelstudie. De opgenomen illustraties en schema's zijn alle fiinctioneel. Elk hoofdstuk wordt besloten met een serie vragen en gespreks punten. Aanbevolen voor individueel en groeps- gebruik. Leven met de Psalmen; Hoe heer lijk is Uw Naam; Rivieren klappen in de handen. Uitgeverij J. H. Kok te Kampen. Per boek 80 pagina's. Prijs f 19,90 Deze boeken, samen met nog te ver schijnen delen de serie „Woorden uit de psalmen" vormend, zijn samengesteld vanuit een bekende formule: de combi natie van fraaie kleurenfoto's met frag menten uit de Heilige Schrift In dit geval citaten uit het boek der Psalmen, aan gevuld met korte meditatieve teksten. Elk boek bevat gedeelten uit een 16-tal opeenvolgende Psalmen. De begeleiden de teksten zijn afkomstig van wijlen ds. Jac. van Dijk, dr. N. H. Ridderbos, wijlen ds. J. Overduin, ds. G. Spilt en anderen. „Door deze eigentijdse uitgaven zullen velen op rijke inhoud van de Psalmen opnieuw ontdekken", zo noteerde de uit gever op de stofomslag. Het zij zo! J. K. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Opstapplaatsen van het reisje C.V.B, bejaarden op 24 mei Kantongerecht7.30 uur Dorpsweg- hoek Prinsesselaan7.35 uur Geref Kerk7.40 uur Muziektent7.30 uur Dienstencentrum7.35 uur Oude Tonge, busstation7.50 uur Manifestatie bestemd voor burgers „Leven met groen" wordt georganiseerd door dezelfde commissie die tweejaarlijks de Mgeheten „Werktuigendagen Liemp- de" op touw zet Deze werktuigendagen, die ook op het landgoed Velder worden gehouden zijn een vakbeurs voor boeren en tuinders. Het is de bedoeling de voor alle burgers bestemde manifestatie „Le ven met groen" ook tweejaarlijkse te gaan organiseren. Aan „Leven met Groen" wordt behalve door organisaties uit de agrarische wereld, meegedaan door over heidsinstanties en particuliere organisa ties, zoals die op natuurbeschermings gebied. VERVOLGVERHAAL door Dignate Robbertz G. F. Callenbach B.V. Nijkerk 36 ------------------------------------- Leune, je bin een gaef wuuf, wat een geluk datjie netje blinden open gieng doe, je was vroeg uut bed, meisse.... Weer viel hij in een lachbui, de schans loper lag naast hem. Bij het overeind komen sloeg hij tegen de pot, die als een bal over de plavuizen cirkelde. Leune stond donker te kijken. Noe oef je me gin meisse te noemen, want dat meen je toch nie.... 't Is anders de moeite, noe moe Simen in 't kot. Max ging staan, sloeg het zand van z'n buis, floot tussen zijn tanden en begon dan heen en weer te benen. Die moe nie in 't kot bin jie nie wiesder.... ie zal moete betaele, vor d'eêste keer moe je nie zitte. Leune had kou gekregen, ze rommelde in de haard, maar er was geen stukje vuur meer. Ik gae naer uus.maer je kan d' r op rekene, as je nog is zukke gevalletjes eit, dat ik nie meer steên-ard stae te liegen. Max hoorde haar wegsloffen. Hij had honger en dorst en begon vuur aan te leggen om koffiewater te koken. Achter de deur bonkten klompen. Haastig zette hij de schaal met brood en spek op tafel en wilde de deur op slot draaien, toen hij Jikkemien's stem herkende. Bin jie thuus, buurman? Max voelde zich niet helemaal op z'n gemak. Jie weet wat of't er gebeurd is.... dat is joe schuld! Tut, tut... mien schuld. Hij stond met zijn rug naar het raam, zij kon zijn gezicht niet goed onderscheiden, zag alleen dat zijn kin nerveus bewoog. J a, joe schuld.Ze zei het met bevende stem en Max raakte nog meer van streek door haar handen, die steeds langs de stoelleuning wreven. Wat moete we noe doe.... jie speldt de veldwachter wat op z'n mouwe, maer Simen is 't er an. Max keerde zich met een ruk om.... Oe weet jie dat ik.... Dat eb ik g'oore, omdat ik d'r even hier was en Leune oorde praate. Ze zeide dat jie de koose ad en dat ze bie joe gewaekt ad. Waerom bin jie d'r nie in gekomme? vroeg hij, dan ad je mien d'r in kunne laete vliege, dat was een kleintje geweest. Dat ad ik zeker kunne doe, buurman. Ze zei het treurig. Waerom dee je dat dan nie? Zijn stem sloeg over en zijn vuist bonkte op de tafel. Dat ze hem nu ook nog gespaard had, dat was erg. Verraaie kan altied, buurman.... Verraaie? Jie ad de waer-eid gezeid en niks meer. Afijn, 't is noe te laete. Met zijn knokkels tokkelde hij op het tafelblad. Jikkemien stond naar de vloer te kijken. Onder het raam scharrelden spreeuwen en op de schouwrand kroop een vroege vlieg. Max stond er naar te kijken tot ze opvloog, zoemend langs zijn gezicht streek en op de witte ballon van de lamp ging zitten. Ik zal de boete wel betaele, buure.... d'eêste keer is dat nie ooge. Ze gaf geen antwoord, keek hem alleen aan.... Je moe nie bange zien, troostte hij, 't is niks. Niks.... niks, Max? Hij schrok toen ze zijn naam noemde, dat deed ze anders nooit En de schande, êel 't durp weet et en as de boeren noe is gin werk meef geve? Ie is in de duunen van de beron gesnapt, den boer van Zeeduun zou um mee 't voorjaer in 't werk neme.... dienk je dat 't un dat noe nog doet? Kan jie voor êel mien uus-ouwen zurge as Simen nie verdiene kan? Max voelde kriebels op zijn rug, zijn orgen begonnen te gloeien, hij had zin om te vloeken, maar Jikkemien had zo'n stil, wit gezicht hij durfde zijn mond niet meer open doen. 't Zal wè schikke.... mompelde hij eindelijk. Simen leit in bed, ie is êele-gans over- .oop.... mee deurnatte voeten en piene in 'z'n maege kwam un thuus. Een paer nieuwe klompen en z'n pet is z'n ook verspeeld.... en wat èb ik gewaeschoed.... 't is joe schuld, buurman.... Dat hoorde hij nog toen ze al lang weg was. Het vuur was weer uitgegaan en het water in de ketel had opgehouden te razen. Een streepje zon schitterde op het schone zand dat Leune gister op de plavuizen gestrooid had en dat nu op hoopjes en in lange strepen lag bij zijn krukstoel. Zijn plezier over de Padde was over. Het was een zware gang voor Max Wattèl, naar het landgoed Zeeduin, niet alleen dat het regende en een venijnige wind uit het Noord-Oosten blies, maar misschien wa ren de gevolgen wel, dat hij voorlopig niet achter de Blankert zou komen. Aan het begin van de oprijlaan bleef hij staan, draaide zijn gezicht in de wind en ademde diep. Hij nam de hele omgeving in zich op, de hoge dennen, de zandweg, die kronkelde tussen de lage lijsterbessen, de hulst- bomen en de braambossen waar 's zomers kamperfoelie omheen slingerde. De ber men waar hij graag in de koelte lag met het geurige gras, de boterblommen en de wilde zuring om zijn gezicht. Een eind verder groeiden de bosbessen en nestelden de vinken en roodborstjes. Max stond het allemaal te bekijken met een doomtakje in zijn mond. Het bos rook sterk, een vreemde geur, die hem altijd onrustig maakte, haast nog erger dan in het najaar als de spreeuwen en de zwa luwen begonnen te zwermen. Met beide handen in zijn zakken trok hij zijn broek hoger en stapte langs de fijne schelpjes, die zachtjes onder zijn beslikte klompen knet terden. In de vijver lagen de blaren van de waterlelies al in het licht te glanzen, een hele school goudvissen schoot uit de gras- kant toen hij passeerde. De zwanen wie gelden heen en weer en rekten even hun kop. In de verte zag hij de herten schuw weggalopperen. Alleen de grote bok bleef voor het hek staan, de kop in de hoogte. Max had dat allemaal wel honderd keer gezien, als hij over het buiten naar Stroo- kerke ging, omdat 's heren weg zo'n eind om was en ook wel als hij 's nachts door de bossen zwierf en er plezier in had vlak langs de boswachterswoning te lopen met de gestroopte konijnen over zijn schoudeï, De regen maakte kringen in het vijver water, die in elkaar vervloeiden. Het tik- kelde op de brede donkergroene blaren van de heesters en droop verdrietig van de dennetakken, in grote blinkende druppels. Max had zijn pijp leeggeklopt tegen z'n klomp en liep nu met de warme kop in zijn hand. Hij had graag een verse opgestoken, maar het herenhuis was al in 't zicht. De huisknecht deed de deur open, klopte een kleedje uit en verdween dan weer haastig. Uit een zijlaan kwam de stalmeester met een schimmel. Die deed net of er niemand was, maar Max wist dat hij uit alle hoeken van zijn ogen keek. Op de stoep talmde hij nog, voor hij de klopper liet vallen. Maar dan spoog hij een dikke straal in het witte grind, wreef in zijn handen en klopte luid, driemaal. De knecht deed open. Is de beron te spreken? De knecht knikte. Meneer de baron is thuis, maar hij is bezig. Max deed een stap naar voren, maar de knecht bleef pal in de opening staan. Het komt t'er vee op an. Vertel jie maer an de baron, dat Max Wattèl belet vraegt voor een uutzonderlijke boodschap. De knehct aarzelde nog! Wantrouwend nam hij Max op, maar die bleef vriendelijk. Ik ebbe weinig tied.... ik kan zeker d'r wel in komme. (wordt vervolgd) Nieuwe boeken ***^■**'^'^*^■'^4■•^^■•^^■4■*'^'^>^*>^>^4■'^^■>^^■'^'^l^l^^.'^l^4.^■^.^.l^4■*4■^■•^4■>^^■^■^■^^*^■^^'^'^>^^■**4■**'^*'^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 2