EIIAIIDEII-mEUWS De Rabobank in 1983 SECRETARESSE speedcentrum Het goed koopste adres voor: I BANDEN UITLATEN ACCU'S Dodenherdenking Inzameling restanten bestrijdings- en diergeneesmiddelen C.P.B, afdeling Fiakkae 1 Volautomatische WASSEREHE Zangavond Ger. Gem. te Dirksland Ooltgensplaat - Stad aan 't Haringvliet: Sluiting Tholense Gat Dam- en Schaakvereniging „Ontspanning" te Ouddorp Adverteert in Eilanden-Nieuws I VERKOOP GRASGEWAS i Schokbrekers 4e Blad VRUDAG 11 MEI 1984 No. 5295 HET 'KIJKVENSTER ingU blik op kerk en samenleving i - Kruisraketten - Een compromis - De realiteit Er zit een bijsmaakje aan, wanneer je in de dagen tussenS mei (bevrijdingsdag) en 10 mei (het begin van de oorlog) over kruis raketten schrijft. Je moet dan allereerst maar constateren dat we sinds de jaren '40 nog niet veel verder zijn gekomen, ook weinig hebben geleerd. „Dat nooit weer", hebben links en rechts na de oorlog in koor geroepen. Maar intussen heeft de be wapening vormen aangenomen, waarvan we, als we onze gedachten de vrije loop laten, eigenlijk wakker moeten liggen. Kruisraketten. Het onderwerp begint lang zamerhand afgezaagd te worden. Op welk moment van de dag ook, en welke knop van je radiotoestel je ook maar omdraait, altijd is er wel een spreker te beluisteren die zijn visie op deze materie ten beste geeft. Zeker nu een politieke beslissing onontkoombaar begint te worden is er geen einde meer aan het pro en contra. Moeten er kruisraketten komen in Woens- drecht? En zo ja, hoeveel? Daar ligt, enigszins versimpeld, het probleem voor het kabinet Lubbers-van Aardennen. Het is tot een vraagstuk geworden waarvan het voortbestaan van de regering afhankelijk schijn te zijn. De V.V.D. staat erop dat we onverkort onze bijdrage aan de NAVO leveren, dat wil zeggen: er moeten 48 kruisraketen komen in Woensdrecht Maar Lubbers zit ermee. Ook hij is gebonden aan het ak koord. Maar hij heeft tevens te maken met zijn achterban, waarin de visie van het I.K.V. (kruisraketten, nee!) steeds luider opklinkt. En onze minister-president is een uitermate vingdingrijk man. Hij heeft een compromis bedacht Op Woensdrecht moet het mogelijk wor den gemaakt dat er 48 kruisraketten ko men. Maar die dingen zelf moet je dan ergens anders opslaan om ze in tijd van nood of crisis binnen de kortste keren naar Woensdrecht over te vliegen. Op het eerste gezicht lijkt het dè oplossing. De voorstanders van plaatsing krijgen hun zin: alle 48 kruisraketten kunnen worden ingezet. De tegenstanders kunnen even eens tevreden zijn: er komen geen kruis raketten in Woensdrecht. Toch wordt er met deze oplossing niets wérkelijk opgelost Want het doet er wel degelijk toe waar de kruisraketten in ge reedheid worden gehouden. Volgens het NAVO-plan moeten ze gespreid staan, zodat het mogelijk is ze in te zetten waar het nodig blijkt. THOLEN Op de Markt vond vrijdag de plechtige herdenking plaats van de gevallenen in de TWeede Wereldoorlog, georganiseerd door de Vereniging Thoolse Stadsaktivi- teiten. Om 19.30 uur was er een stille tocht vanaf de Eendrachtsweg naar de Markt waar leden van de Nationale Re serve de dodenwacht hielden. Om 19.45 uur werd door de Kon. Muziekvereniging „Concordia" enige koralen gespeeld, dat werd afgesloten met The Last Post. Na de twee minuten stilte werd het Wilhelmus gespeeld en konden de aanwezigen bloe men leggen terwijl het Geref Gem. Koor Canticum enkele liederen zong. Na afloop werden de bloemen overgebracht naar de militaire ere-begraafplaats te Bergen op Zoom. op D.V. 25 mei a.s. hoopt het Dirks- landse Mannenkoor in samenwerking met het Mannenkoor „Ethan", uit Yerseke een zangavond te organiseren in de kerk van de Geref Gemeente te Dirksland. Beide Mannenkoren hopen zowel samen als individueel psalmen en gezangen ten gehore te brengen, allebei de koren heb ben meer dan 100 leden, zodat een avond als deze best uniek genoemd mag worden, de aanvang Van deze avond is 20.00 uur, iedereen hartelijk welkom. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M UZI DD En is er in geval van oorlogsdreiging nog gelegenheid de kruisraketten door de lucht te transporteren? En zo ja, zal de Sowjet- Unie daar oogluikend op toekijken? Nee, dit is hoogstens een verlegging van het probleem, géén oplossing. Er is één punt dat de discussie tussen voor- en tegenstanders zo onuitsprekelijk vermoeiend maakt Wie oog heeft voor de realiteit de SS 20's die in het Oostblok op ons gericht staan en dus Voor plaatsing is, wordt meteen afgeschilderd als een oorlogszuchtig mens die vóór het bezit en het gebruik van kernwapens is. Natuurlijk is er geen zinnig mens die ent housiast zal zijn voor deze massa-vernie tigingswapens. Maar ik denk dat zij gelijk hebben die zeggen: er is geen andere keuze. De oude zegswijze heeft nog niets aan aktualiteit verloren: wie de vrede wil wapene zich tot de oorlog. Middelijker- wijze is om met Luns te spreken de NAVO in de afgelopen 35 jaar de beste vredesbeweging geweest... Waarnemer Sparen stabiel, Balanstotaal en winst iets hoger Het bestuur, directie en medewer- kers(sters) van de Coöp. Rabobank B.A. te Ooltgensplaat - Stad aan 't Haringvliet kunnen terugzien op een bevredigend 1983, aldus een passage uit het jaarverslag. Naast de verant woording via een groot aantal cijfers worden de leden in een toelichting dienaangaande volledig op de hoogte gesteld met de gang van zaken. Hier uit blijkt dat het balanstotaal met 2,3 miljoen is gestegen ten opzichte van 1982. Er werd een hogere winst ge noteerd van bijna 3000, Rondleiding scholen Volgens het verslag is er vorig jaar veel aandacht besteed aan de bedrijfsrelaties en aan de vooriichting. Zo was er een rondleiding van de hoogste klassen van de lagere scholen in het kantoor te Ooltgens plaat. Door een nieuwe hypotheekvorm, de z.g.n. Rente Stabiel Hypotheek, en een gunstige prijsstelling kon men het markt aandeel van nieuwe verstrekte woning hypotheken handhaven. Op het gebied van sparen heeft zich een stabilisatie voorgedaan. Dit is volgens het bestuur toe te schrijven aan de minder goede inkomensontwikkelingen in ons land. Gematigd optimistisch is men voor de komendejaren. Verheugd is het bestuur over het aantal jeugdspaarders. De in 1982 geïntroduceerde Rabobank Tiener rekening blijkt goed aan te slaan bij de jeugd in Nederland. Vorderingen In 1983 zijn op het gebied van verzeke ringen grote vorderingen gemaakt bij de ontwikkeling van z.g. „Rabopolissen". Ook de reislustigen wisten de weg naar de bank te vinden. De technologie die ook aan de bank niet voorbij gaat o.a. de vergaande automatisering van de admini stratie maakt dat er meer tijd vrij komt voor een goede dienstverlening. Verdie ping van het persoonlijk kontakt met de leden en cliënten. Tot slot wordt nog aangehaald het af scheid van de heer P. W. Vogelaar, als voorzitter van de Raad van Toezicht we gens het bereiken van de gestelde leeftijds grens en dankt het bestuur directie en personeel voor de voortreffelijke wijze waarop zij hun taak hebben verricht. Spaargelden gelijk Hieronder vermelden wij nog enkele cij fers uit het jaarverslag. Het balanstotaal steeg van 47.721.709,— in 1982 naar 50.090.901,— in 1983, een verhoging dus van/2.369.192,—Hieruit blijkt dat de post debiteuren praktisch gelijk ge bleven is: 29.900.785,— in 1982 en 29.892.073,— in 1983. De post ef fecten werd gehalveerd van 80.000,^ naar/40.000,— De post spaargelden bleef gelijk: 34.847.457,— in 1982 en 34.649.275,— in 1983. Nog een post uit de balans. De Algemene Reserve steeg van 2.810.713,— in 1982 naar 3.061.067,—in 1983. De winst met alle aftrekposten bedroeg 50.698,— in 1982 tegen/53.604,— in 1983, een stijging van/ 2.906,— De z.g.n. kerncijfers die achter in het verslag worden vermeld zijn: Leden in 1982 558 en in 1983 totaal 550; spaar rekeningen resp. 4437 in 1982 en 4490 in 1983; leningen 439 in 1982 en 451 in 1983 en tot slot het aantal rekening- couranthouders steeg van 1600 in 1982 naar 1655 in 1983. Algemene Vergadering Op dinsdag 15 mei a.s. wordt de Alge mene Vergadering van genoemde Coöpe ratie gehouden in het Verenigingsgebouw „'t Centrum", van Weelstraat 10 te Oolt gensplaat. Aanvang 20.00 uur. De jaarstukken komen dan in behande ling en ook een bestuursverkiezing; af tredend in het bestuur zijn de heren P. H. van Rossum en J. Wagner, die beiden herkiesbaar zijn. Van de Raad van Toe zicht is aftredend en herkiesbaar, de heer P. Kagchelland. OOSTFLAKKEE In de gemeente Oostflakkee zullen in de week van 14 t/m 18 mei a.s. restanten bestrijdingsmiddelen alsmede diergenees middelen worden ingezameld (geen lege embalage). Genoemde middelen kunnen onder kan tooruren (8.30 - 12.00 uur en 13.00 tot 16.30 uur) kosteloos worden ingeleverd bij: i De Jager's Gewasmiddelen B.V., Tonisseweg 6 te Oude Tonge. Het is vaak een probleem om op een „geoorloofde" wijze van restanten bestrij dings- en diergeneesmiddelen af te komen. Uit hoofde van allerlei wetten en ver ordeningen is het verboden om deze goe deren mee te geven aan de reinigings dienst van de gemeente. Om aan dit probleem tegemoet te komen heeft de gemeente, waarin de bedrijven zijn gevestigd, zijn medewerking verleend aan deze inzamelingsaktie. Ook bestrijdingsmiddelen, waarvan het gebruik niet meer is toegestaan, kunt u op deze datum inleveren zonder dat u het risico van strafvervolging loopt. Maakt dus van deze gelegenheid gebruik, zoek alles eens nauwkeurig na en lever het overtollige op bovengenoemde datum. De Chr. Plattelandsvrouwen Bond afd. Flakkee hoopt donderdag 17 mei 1984 D.V. haar laatste bijeenkomst van dit seizoen te houden in hetDienstencentrum aan de Doetinchemsestraat te Middel- harnis. Deze avond hoopt dhr. Pater, leraar aan de Chr. Scholengemeenschap voor Mavo en Havo te Middelhamis, te spreken over „de Jehovagetuigen". Indien ook u geïnteresseerd bent om meer te vernemen over de achtergronden van het geloof van deze groep in onze samenleving, houdt dan deze avond vrij en u bent van harte welkom. Het bestuur THOLEN Naar werd vernomen wilde rijkswater staat het Tholense Gat in de Ooster- schelde ten behoeve van de aanleg van de Oesterdam met zand afsluiten. Dit zou dan 15 miljoen,gulden goedkoper zijn dan afsluiting met stortsteen, zoals aanvanke lijk de bedoeling was. Het storten met zand gaat vlotter dan met stortsteen zodat de scheepvaart voor korte tijd hinder van het werk zal ondervinden. De afsluiting van het Tholense Gat zal plaats vinden in de winter van 1986 - 1987, na voltooiing van de stormvloedkering van de Ooster- schelde. De Scharrezeeweg bü Stellendam voert ons op de drukke Eendrachts- dijk. Zodra we dan ook de haven zyn gepasseerd, duiken we naar beneden het dorp in. Met een suk- kelgangetje gaat het dan onder langs de dijk, dwars door het dorp in noordwestelijke richting. Als we goed hebben gekeken sturen we nu over het Spuipad. Buiten de be bouwde kom buigen we met de rijbaan mee naar rechts de Zuider- diepse straatweg op. Volgens VW- informatie moeten we nu voorbij het bungalowpark Onder de Molen komen en even verder zouden we dan een blik kunnen slaan op de camping De Scheelhoek. We zien ook nog verlaten tennisbanen. Dan nog wat licht bochtwerk en een be tonnen brug draagt ons over het Zuiderdiep. Vlak daarachter is er rechts een dijke waarop net plaats is en was voor één klein autootje; het onze.... „Scheelhoek" Daar stappen we dus uit en gaan te voet verder langs en over de hoge linkeroever van de plas. Twee maanden geleden lie pen we hier ook. Er was een excursie van Natuurmonumenten. Dat wisten we niet vooraf en behoorden dan ook niet bij de uitgenodigde schare. Daarom plakten we ons maar een beetje aan de staart van het natuurminnende peloton. Een mevrouw liep wat verdwaald achteraan. „Bent u op weg naar de Scheelhoek", vroegen we. Ja, dat was ze. Tweede vraag: ,,Kunt u ons ook zeggen waar dat gebied ligt". Ja, datwistze. „Daar", zei ze. Haar wijsvinger van een uitgestoken rechterarm wees resoluut in de richting van een bos- sage, aan de andere kant van het water. Niets wetend en of vermoedend werd de camera in stelling gebracht en.... knip. We gingen ons al een beetje blij maken dat we zo gauw het doel van deze trektocht hadden opgespoord. Maar, het kon eigenlijk niet. Daarom keken we nog eens met temeer opmerk zaamheid naar het voorwerp van de zo juist geschoten plaat. Toen ontdekten on ze verbaasde kijkers lichtmasten op de „Scheelhoek". En een rustgebied voor velerlei vogels konden we niet combineren met aan- en uit-flikkerende schijnwerpers. Want vogels in de vrije natuur hebben geen kunstlicht nodig. Bovendien moest hetgeen we zochten aan deze zijde van het „riviertje" liggen. Nog snel even vragen. Maar onze informante en al haar wande lende vrienden en vriendinnen waren in geen velden of wegen meer te zien. Die waren al lang en breed op weg naar de echte Scheelhoek. Voor ons was er verder die zaterdagmiddag geen doen meer aan en daarom zijn we nu hier weer. Klank en kleur We houden het er maar op dat mevrouwtje ons niet moedwillig het bos heeft in gestuurd. Heeft ze dat wèl gedaan, dan kan ze nu gaan gniffelen. Ook wij hebben er maar wat om gelachen maar zullen toch wel in den vervolge beter op eigen waar neming vertrouwen. En daar gaat-ie dan weer. Eerst een flink stuk langs het water van de zuiderpias waar forse bomen hun armen alsmaar hoger uitstrekken. Af en toe staat een struik laag te hurken aan de zilveren waterspiegel. Opeens loopt het pad naar binnen. Je gaat wat voorzichtiger lopen want onder je voetzool veert een bruin rood mostapijt. Deze mosdeken is gefor meerd om laag bij de grond te blijven. Toch weerhoudt dat de nietige plantjes niet om een veelkleurige vlag uit te steken. Het mosdek veranderd steeds van kleur als het door de zonnestralen wordt ge streeld. Boomkruinen en -toppen, die het hemellicht breken, toveren nog eens een aparte tint op de al kleurrijke kussens. Ook hier wordt door de natuur een grote va- riëtei aan kleurregisters opengetrokken. De schaduw van een mensengedaante is er één van. Maar het is niet alleen het oog dat zich kan verlustigen in steeds wisselende patronen, ook het gehoor wordt niet verzadigd van klanken die worden voortgebracht door vogels die als solisten van een natuur orkest ieder een eigen repertoire vertolken uit een compositie van de Schepping. Dan moet je wel eens even luisteren en kijken. Eigenlijk worden alle zintuigen geprikkeld. De reuk van pas ontloken bloesem maar ook die van verse konijnen keutels. Een heerlijk gevoel van warmte onder een blauwe hemelkoepel waarvan de zon haar bundels zendt ook op deze plaats waar de frisse voorjaarsbries wordt tegengehouden door een uitbottende hout singel. Katjes Allemaal mooi zo, maar, het is wel een ellende dat we steeds maar moeten wach ten op onze mede-padvindster. Die heeft dan weer een katjesboom gevonden en daaraan is steeds weer wat anders te zien. Dat komt omdat verschillende bomen dingen naar de gunst van de katjes om die te mogen dragen. De hazelaar, populier, berk, tamme kastanje en de wilg kunnen allemaal fungeren als poesjesdrager. Bij de bestuiving zijn de katjes van de haze laar en ook die van de els aangewezen op de medewerking van de wind. Maar bij de wilg hebben hommels en bijen weer een groot aandeel in deze cyclus. We willen nog meer vertellen maar onze inmiddels gearriveerde toehoorster, op pert, dat we die wijsheid ook maar uit een boek hebben opgelepeld. Ze bedoelt te zeggen dat we veel dank verschuldigd zijn aan allen die vóór ons sluiers hebben trachten op te tillen met onderzoekingen op allerlei gebied. Dan zitten we weer op hetzelfde spoor en stappen verheugd verder. Want het is nu prachtig weer, heerlijk rustig en heel dit bosachtig gebied, het zogenaamde Plaatje, is met alle flora en fauna dit tijdsdeel van ons alleen. Daarom komt u ons een volgende keer hier weer tegen als we verder oostwaarts trekken langs een krom zandweggetje, door jonge venijnige brandnetels en grote stappen nemend over de kris-kras ge graven metro's van mollen en konijnen. En dat alles voor en met het oog op Scheelhoek. J. V. P. Uitslagen 7 mei 1984: Schaken: Uitgespeeld werden de afgebroken par tijen J. Soeteman - K. v.d. Wende0-1 Verlies i.v.m. tijdsoverschrijding. M. Breen - C. Wassenaar1-0 Indien de heer Breen maandag a.s. remise speelt tegen de heer Glerum is hij kam pioen. Bij verlies zal de heer Soeteman de reste rende partij(en) moeten spelen. Daarbij mag hij dan geen partijen verliezen. Theo retisch kan de heer Soeteman dan nog gelijk komen met de heer Breen. Bekerronde: Uitgespeeld is de afgebroken partij J. W. J. Breve - C. Wassenaar O - 1 De heren K. van der Wende, J. Soeteman en C. Wassenaar bekeren verder. De eerstvolgende wedstrijd wordt ge speeld tussen de heren K. van der Wende en C. Wassenaar. Den Hollander Ekelmans Advocaten vragen per 1 september 1984 voor hun kantoor te Middelharnis een Zij heeft tot taak: - het verzorgen van de correspondentie en dossiers; - het bijhouden van de agenda's; - het verrichten van verder op een advocaten kantoor voorkomende werkzaamheden. Zij dient een middelbare schoolopleiding te hebben gevolgd, met daarnaast bij voorkeur de secretaresse-opleiding van het Instituut Schoevers of een daarmee gelijkwaardig instituut. Beheersing van de Nederlandse taal en het moeiteloos kunnen opnemen en uitwerken van steno is een vereiste. Haar wordt een prettige werksfeer en een goede honorering aangeboden. Sollicitaties kunnen worden gericht aan Den Hollander Ekelmans, Advocaten, Postbus 50, 3240 AB Middelhamis. Telefonisch kunnen inlichtingen worden ver strekt door mr. J. M. den Hollander of mevrouw J. A. de Beer, tel. 01870 - 5000. ^iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Gemeente Goedereede 1 Burgemeester en wethouders van Goedereede ma- S ken bekend, dat belanghebbenden in de gelegenheid 5 worden gesteld voor het jaar 1984 in te schrijven naar de aankoop van het grasgewas op de volgende 1 percelen grond: S 1. perceel nabij de Hofdijksweg/Vijverweg, kadas- 1 traal bekend gemeente Ouddorp, sectie D, nr. 1 1842 (ged) voor circa 5704 ca; 2. perceel liggend in de „Oude Oostdijk", nabij 1 camping „De Goede Ree", kadastraal bekend S gemeenteOuddorp, sectie F, nr. 283, ca. 12.500 E 3. perceel liggend in het bestemmingsplan ,,Nieu- S we Oostdijk", kadastraal bekend gemeente Goe- 1 dereede, sectie A,nr. 2037 (ged) ca. 51.195 ca. De betreffende percelen zijn reeds met kunstmest ingezaaid. Een ieder die voor de aankoop van dit grasgewas in aanmerking wenst te komen, kan hiertoe in een gesloten enveloppe een schriftelijk bod indienen bij burgemeester en wethouders van Goedereede, post- I bus 38, 3253 ZG Ouddorp. Termijn van aanbieden sluit op 23 mei 1984. Op de enveloppe vermelden „grasgewas". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii BRUINISSE Spreekbeurt voor de Mbuma zending D .V. vrijdag 18 mei des avonds om half 8 hoopt ds. S. de Jong, Herv. pred. te Katwijk aan Zee, te spreken voor de Mbumaöiending in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente in Ned. Molenweg 8a MIDDELHARNIS Tel. 01870 - 2293 alle merken onderdelen Reparaties door ons verricht of bij aankoop onderdelen brug- en gereedschap beschikbaar voor: de doe-het-zelver MethetoogopScheelhoek 3

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 9