Boekhandel Poortvliet op d'n diek Koninklijk Zilver voor buschauffeur v/d Linde Ds. A. L Bos 40 jaar predikant T.B.P. dir. Plooy wii graag rond de tafai met bewoners „Vroonlande" te Dirksiand Predikbeurten Oom Ko is ziek Oud papier stop Schapen scheren is een kunst Middelharnis: Vergadering Sportraad Mededeling voor de leden van de CPB ,,Goeree" Ooltgensplaat: ■^r Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' VRIJDAG 11 MEI1984 Boek- en kantoorboekhandelaar Poortvliet van wiens voornemen zich vanuit Sommelsdijk op d'n diek in Middelharnis te vestigen we al enige tijd geleden melding maakten heeft donderdagmorgen de deur van zijn nieuwe vestiging geopend. Woensdagavond ontving hij een groot aantal genodigden die met grote instemming en bewondering kennis namen van de opzet en inrichting van het bedrijf. Het pand biedt ruimte om in tegenstelling tot de Sommelsdijkse situatie alles overzichtelijk uit te stallen waardoor het lijkt alsof het gevoerde assortiment sterk is uitgebreid. Dhr. Poortvliet is dan ook bijzonder gelukkig met de nieuwe accomodatie in het drukbezochte Winkelcentrum. De jongelui die trouw het jeugd- hoekje van Oom Ko lezen zullen hun onbekende ome al enkele we ken hebben gemist, en wederkerig zal oom Ko ook hen missen! Hij is n.l. ziek en niet in staat het weke lijkse hoekje te verzorgen zodat de jongelui even geduld moeten heb ben. Zo gauw Oom Ko weer in staat is neemt hij het wekelijkse kontakt weer op. Kinderen en misschien ook ouders die hem een kaart willen sturen kunnen dat doen via Postbus 8 te Middelharnis. Samen wensen we Oom Ko een snel herstel toe. Extra Icerldiienst Ger. Gemeente STAD aan 't HARINGVLIET - dins dagavond 7.30 uur ds. C. J. Meeuse, Rotterdam-Zuid. MIDDELHARNIS De Stichting Sportraad Middelharnis zal maandag 14 mei a.s. een vergadering houden in de kantine van de Olympiasport- hal in Middelharnis. Aanvang 20.00 uur. Belangstellenden zijn daar van harte wel kom. De CPB „Goeree" houdt op 17 mei a.s. haar laatste vergadering van het seizoen 1983-1984. Deze avond zal er aan de leden een enquêteformulier uitgereikt worden. U kunt daarop invullen aan welke onderwerpen U de voorkeur geeft voor het nieuwe seizoen. Dit stencil kunt U gelijk op de vergadering ingevuld inleveren, zo dat U de kans krijgt mee te beslissen over het nieuwe programma. Omdat het de laatste avond is zal dan tevens het reisje dat wij in september hopen te maken, besproken worden. MIDDELHARNIS ZWN- chauffeur C. v.d. Linde uit Middel harnis heeft gisteravond zéér tot zijn verrassing bezoek gehad van zowel ZWN directeur dhr. Delst als burgemeester van Welsenis van Middelharnis. De verrassing werd te groter toen dhr. van Welsenis het doel van beider aanwezigheid dui- delijii maalite; de uitreiking van Koninlclijlc Zilver voor 40 verdien stelijke jaren bij RTM en ZWN. Weken geleden al had dhr. v.d. Linde zich voorgenomen het jubileum in stilte voorbij te laten gaan maar vanwege de „Maatschappij" werd daar anders over gedacht waarom dir. Delst en dhr. Schel- linger de tocht naar Middelharnis onder namen om daar een verbaasde v.d. Linde aan te treffen. Herinneringen werden opgehaald aan de tijd dat dhr. v.d. Linde, geboren Oud- dorper, als stoker van 16 op de tram begon, een bezigheid die in de oorlogs jaren werd onderbroken, maar, opgeroe pen voor de Arbeidsdienst wist v.d. Linde onder te duiken bij een boer in Epe. In mei 1945 was hij terug om zijn dienstverband met de RTM weer op te nemen maar er was onvoldoende werk waarom het dienst verband pas in december 1946 weer vaste vormen aannam. V.d. Linde werd reserve machinist en machinist twee om in 1956, toen de tram werd opgeheven tot bus chauffeur te worden gepromoveerd. „M'n petje af voor een man als u die zoveel jaren heel veel voor het bedrijf heeft betekend", zo complimenteerde dhr. Delst de jubi laris: „u hebt weinig van u laten horen maar u hebt gewerkt zoals wij dat graag van onze mensen zien!" Dienstbaar beroep Waardering was er ook van 's burge meesters zijde als vertolker van de ge meenschap ten dienste waarvan dhr. v.d. Linde veertig jaar heeft gewerkt „Juist in de transportsector houdt lang niet ieder een het zo lang vol", aldus dhr. van Welsenis, zijn waardering uitsprekend over het feit dat dhr. v.d. Linde zijn werk met opgewektheid en een grote gelijk matigheid heeft verricht. Met instemming maakte dhr. van Welsenis gewag van de toekenning van de Kon. Onderscheiding. Ook dhr. Schellinger voegde er zijn ge lukwens aan toe. Graag had hij die gelar deerd met anekdotes uit een zo langdurig dienstverband maar die vielen van dhr. v.d. Linde nauwelijks op te diepen of het moest zijn dat hij nog „op 't klompje" op de tram begonnen was. „Altijd goed ge werkt en nooit correctiemaatregelen nodig geweest" zo concludeerde dhr. Schel linger, dhr. v.d. Linde de waardering en gelukwensen van de hele vervoersdienst aanbiedend. De gemeente Dirksiand krijgt het zomaar gepresenteerd; werkgelegenheid voor twintig a vijfentwintig mensen, een milieuvriendelijk bedrijf dat daarenboven naar buiten geen enkele herrie produceert en dat staat te popelen om zijn intrek te nemen in de leegstaande school aan de Vroonweg.! Het Gemeente bestuur geeft graag zijn medewerking maar desniettemin kwam er roet in het eten dat met zoveel zorg en overleg was bereid; de directeur van het betreflende bedrijf TBP Electronics, dhr. Plooy is hevig teleurgesteld.... en dat lijkt begrijpelijk. De Vereniging van eigenaars Verzorgingsflat „Vroonlande" heeft bij het gemeentebestuur bezwaar gemaakt, overigens zonder enige verdere motivatie. De brief, vergezeld van de handtekeningen van de meeste-, zo niet alle bewoners van Vroonlande vermeldt niet méér dan dat er bezwaar gemaakt wordt tegen het voornemen op het betreffende perceel aan de Vroonweg bedrijfsvestiging mogelijk te maken. Het bezwaarschrift zou oorzaak kunnen worden van een langdurige vertraging en dhr. Plooy, die met zijn bedrijf vooruit wil is niet van zins dat lijdzaam af te wachten. Hij hoopt dat er met de bewonersver. te praten valt naar aanleiding van welk gesprek ze hun bezwaar in zouden kunnen trekken, „want" zo verzekert dhr. Plooy „wanneer er in de vroegere huishoudschool tien naaimachines hebben gedraaid hebben die méér lawaai gegeven dan ons bedrijf ooit zou produceren.!" „Uw eigen bedrijf kent u van binnen en van buiten, T.B.P. Electronics nog niet. Daarom nodigen wij u uit om eens vrijblijvend te komen praten over uw wensen en eisen ten aanzien van aanbesteden", zo nodigt dhr. Plooy potentiële klanten naar zijn bedrijf en met een variant zou hij die uitnodiging ook willen toepassen op de bewoners van Vroonlande. Dhr. Plooy wil er een bus voor inzetten om ze allemaal of een deputatie van hen in het bedrijf, thans nog gevestigd te Stellendam, persoonlijk te ontvangen om hen te laten constateren datje er welhaast een speld kunt horen vallen.... Dhr. Plooy (34) Rotterdammer van origine maar al jarenlang wonend in Ooltgensplaat wil weg uit Stellendam waar hij is gevestigd in het bedrijvencentrum. Al anderhalfjaar geleden reageerde hij op de advertentie waarin de Dirkslandse huishoudschool te koop werd aangeboden. De architect maakte een plan, dhr. Plooy oriënteerde zich op de aanschaf van nieuwe apparatuur ter uitbreiding van zijn bedrijf en er werd met de gemeente over aankoop onderhandeld. In de vorige raadsvergadering werd de koop gesloten. Dhr. Plooy hoopt dat de aannemer gauw aan het werk kan om het gebouw wat aan te passen en te verfraaien, zelfs met een houten sierbetimmering tegen de gevel(s) en dubbel glas die eventuele geluiden zouden verhinderen naar buiten uit te stralen. Dhr. Plooy meent het, graag wil hij met de Ver. van eigenaren rond de tafel om hun zorg weg te kunnen nemen. Hij hoopt dat ze hem daartoe de gelegenheid bieden en niet volstaan met alleen maar hun verklaring dat ze tegen de vestiging zijn. Overigens accepteert dhr. Plooy het best dat de direct omwonenden wat tegen een bedrijfsvestiging opzien. Dat het echter niemand enige hinder zal geven illustreert dhr. Plooy met zijn voornemen om op het terrein een eigen woning te bouwen, „en", zegt hij, „nooit zou ik dat doen wanneer ik ook maar enige overlastte vrezen zou hebben....!" Die is ook niet te vrezen van het komen en gaan van personeel. Ze zullen veelal per auto, brommer of fiets komen zonder de behoefte te hebben rumoerig te doen. „De kern van de werkzaamheden zo zegt een brochure over het bedrijfbestaat uit het plaatsen en vastsolderen van electronische componenten op printpanelen". Het is een geluidloze bezigheid. Dhr. Plooy hoopt zich even geluidloos in Dirksiand te kunnen vestigen. Goed voor de Dirkslandse economie en de werkgelegenheid. Zó wordt er gewerkt bij T.B.P. Op het gezicht van dhr. v.d. Linde (l) fj^ brak tenslotte toch een glimlach door |Jf Zondag 13 mei 1984 OUDDORP-Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof, v.m. vopr- bereiding Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. J. J. van Noord, bediening Heilige Doop en 17.00 uur drs. T. M. Gilhuis - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur dhr. v.d. Dool, Rotter dam. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Codée, bediening Heilig Avondmaal en 18.30 uur ds. L. Trouw- borst, Hellouw, dankzegging Heilig Avondmaal. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. van Herk en 18.00 uur ds. J. Codée, voorbereiding Heilig A vond- maal; diakoniekollekte Hulp Oost Europa - Ger. Kerk 10.00 uur drs. T. M. Gilhuis en 17.00 uur ds. A. J. J. van Noord, voorbereiding Heilig Avond maal. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr., v.m. bediening Heilige Doop; extra kollekte De Poort-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. C. Versteeg, Bolnes. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. van der Linden, bediening Hei lig Avondmaal en 18.00 uur kand. drs. M. J. Paul, dankzegging Heihg Avond maal; 2e kollekte: beroepingswerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Hoogerland. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. Quist, bediening Heilig Avond maal en 18.00 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen, dankzegging Heilig Avondmaal; extra kollekte Quotum - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. Kruijmer, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal; extra kollekte kerkvoogdij- Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. Westra, Voorburg. LUKASKAPEL H.D.G. -10.15 uur ds. J. T. Cazander, bediening Heilig Avondmaal en 15.30 uur Samenzang- dienst. MIDDELHARNIS-Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. de Jong en 18.00 uur ds. L. Quist, Heid. Cat. zondag 18; extra kollekte kerk- Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. Kamstra, Goes - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Donderdag 17 mei a.s. is het 40 jaar geleden dat ds. A. L. Bos als kandidaat zijn intrede deed in de Geref. Kerk van Ooltgensplaat. Wij schrijven niet „te" Ooltgensplaat, want zijn bevestiging en intrede hadden door de evacuatie van de gehele bevolking een geheel ander verloop dan normaal. Kandidaat Bos werd op 17 mei 1944 als predi kant voor Ooltgensplaat bevestigd in de Geref. Kerk aan de Krispijnse- weg te Dordrecht en in die zelfde dienst deed hij ook zijn intrede. Grote belangstelling Even voor de evacuatie in februari 1944 had drs. H. A. L. van der Linden een beroep aangenomen naar Zutphen. Op 27 februari 1944 nam kandidaat Bos een beroep aan naar Ooltgensplaat maar zijn verbintenis kon aldaar niet meer plaats vinden, omreden, we schreven het al, de gehele bevolking was afgevoerd. Door de kerkeraad en kandidaat Bos werd evenwel een (nood)oplossing ge vonden. Rondom en in Dordrecht zaten vele Platenaren geëvacueerd. Besloten werd om kandidaat Bos in deze stad te bevestigen en men kreeg daartoe de volle medewerking van de kerkeraad. De be vestiging geschiedde door de pas ver trokken predikant van Ooltgensplaat, drs. H. A. L. van der Linden te Zutphen. Het was die 17e mei 1944 midden in de week een stralende zomer dag en die middag kwamen velen naar de kerk aan de Kris- pijnseweg om deze bijzondere dienst mee te maken. Vanzelfwaren een groot aantal evacuees, mensen uit de Plaat en Flakkee van alle kerken, hierbij tegenwoordig. Ook vele belangstellenden uit Dordrecht en omgeving. Bevestiging en intrede Ds. Van der Linden leidde zijn opvolger in met Johannes 102, „....maar die door de deur ingaat is een herder der schapen". Direct hierop verbond ds. Bos zich aan Ds. en mevrouw Bos-Dijkstra met hun 7 kinderen die allen in de loop der jaren de pastorie zijn uitgevlogen. Ooltgensplaat met de woorden uit 2 Cor. 4 16 - 18. Wie de toespraak namens de kerkeraad en de gemeente gehouden heeft weten wij niet meer. Mogelijk door ouder ling P. van Es. Na afloop van de dienst was er een gezellige ontmoeting van velen die overal elders hun toevlucht hadden gezocht en hopelijk gevonden. De kerk gangers waren het meest oudere mensen, de jeugd durfde zich toen niet zo in het openbaar te begeven door de vele razzia's die er plaats hadden door de Duitsers. Levensloop Ds. A. L. Bos werd geboren 16 augustus 1917. Hij was hulpprediker te Hengelo (O.) van 7 september 1941 tot 27 septem ber 1942, eveneens te Arnhem van 4 oktober 1942 tot 27 februari 1944. Toen volgde Ooltgensplaat, maar aangezien hij na zijn bevestiging aldaar niet aan het werk kon werd ds. Bos weer hulpprediker, nu te Deventer van 21 mei 1944 tot 15 juli 1945. Ds. en mevrouw Bos gingen op laatst genoemde datum naar hun eerste gemeente en verbleef daar tot augustus 1947. Vanaf 31 augustus 1947 stond hij te IJsselmonde, vanrf9 september 1951 té Katwijk aan Zee. Op 6 september 1956 verhuisde het gezin naar Rotterdam (Zuid)-Katendrecht en op 1 september 1962 werd ds. Bos benoemd als leraar godsdienstonderwijs aan het Chr. Ly ceum te Almelo. Op 1 september 1982 ging ds. Bos met emeritaat en woont nu Woudenbergseweg 28-3701BCte Zeist. Als een zachtmoedig man ging hij in zijn gemeenten rustig zijn gang en was mede daardoor ook te Ooltgensplaat een gezien en trouw predikant. Tijdens de ramp in 195 3 stond ds. Bos te Katwijk aan Zee en zorgde hij voor zijn oude gemeente van Ooltgensplaat dat er een vissersboot volmet tonnen drink water in de haven arriveerde, waaraan hier dringend gebrek was. ledere be woner kreeg een ton naast zijn deur. DIRKSLAND De Herv, Jeugdraad deelt mee dat zij is gestopt met het ophalen van oud papier zoals dat maandelijks werd gedaan. De schuld die rustte op de verbouwing van „de Wiek" is goeddeels afgelost terwijl er voor het oud papier ook geen opslagruimte meer beschikbaar is. Butter- Ger. Kerk 9.30 uur ds. A. v.d. Waal en 17.00 uur ds. P. Blokland - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 14.30 uur ds. G. J. Bruijn. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. van den Bom, nam. voorbereiding Heilig Avondmaal, Held. Cat. zondag 30; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte bouwfonds. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. de Jager, v.m. be diening Heilige Doop - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. C. Klok, v.m. bediening Heilig Avond maal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal; extra kollekte fonds chr. belangen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. Hage. DEN BOMMEL-Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzeg ging Heilig Avondmaal - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur dhr. A. v.d Schee, Spijkenisse. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur kand. C. M, Buijs, Krimpen aan den IJssel en 18.00 uur ds. W. H. van Kooten; extra kollekte varende gemeente. Donderdag 17 mei: 14.45 uur ds. K. van Meijeren, huwelijks bevestiging Magchiel Korteweg en C a- thalina Korteweg- Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. J. H. Becker, Heilig Avondmaal en dankzegging. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur eerw. hr. C. B. van Gils, Waddinx- veen. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon- Ger. Gem. in Ned. 3x lezen - Oud Ger. Gem. 3x lezen. YERSEKE - Ned. Herv. Ger. Bond 14.30 uur ds. P. de Jager en 18.30 uur ds. G. C. de Jong. In Nederland en tal van andere landen worden 's zomers kampioenschappen schapenscheren gehouden. Dit feit alleen al bewijst dat het scheren van schapen een hele kunst is. Een schaap moet op een speciale manier worden gepakt, neergezet en vastgehouden. Dit is een techniek die niet voor iedereen is weggelegd. Een schaap mag geen pijn lijden, maar de scheerder ook niet. Er moet dus een techniek worden gebruikt die aanvaard baar is voor het schaap èn voor de rug van de scheerder. Eén schaap is nog niet zo zwaar, maar wie er vijftig of zestig per dag scheert verzet al gauw zo'n 3000 kilo gram. De scheerder moet zich tijdens het sche ren rustig gedragen en het schaap in een zodanige houding zetten dat het rustig blijft zitten. Als de laatste wol is weg geschoren stapt het dier zo uit de vacht. Als het goed is blijft er dan een gesloten en schone vacht achter. Klungels maken er een maanlandschap van, zeggen ervaren schapenscheerders. Wolploegen De wol speelt overigens maar een kleine rol in de economie van de schapenhou derij. Maar niettemin kunnen schape houders met het leveren van een goede kwaliteit en vooral schone wol een rede lijke cent verdienen. De meeste wol wordt gekocht door de Coöperatieve Neder landse Wolafzet Vereniging „Wolfede ratie". Deze vereniging stuurt tussen half juni en half september dagelijks wol- ploegen op pad om op ongeveer 450 plaatsen wol te verzamelen. De inge nomen wol wordt ter plaatse gesorteerd naar kwaliteit, gewogen en in balen ge perst. Spoedig daarna worden de machi naal geperste balen naar een van de wol- wasserijen gebracht. De laatste Neder landse wolwasserij is een paar jaar ge leden verdwenen, zodat de wol uit ons land nu in Duitsland, België of Frankrijk moet worden gewassen. De Wolfederatie verwerkt een deel van de wol in eigen spinnerijen tot tapijt- garens. De kroesheid van de Nederlandse wol maakt het tot een uitstekend produkt voor de tapijtindustrie. Voorts verwerkt zij een deel tot breigarens, werktruien, sok ken en dergelijke. Het grootste deel van de wol wordt in het buitenland verkocht, vooral in Frankrijk, Duitsland en België.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 2