m ^LiCT {y[2}^P Bij een aktieweek M Visser varen op liet Haringvliet met rondvaartboot Uw Fotograaf A) Bejaardenreis Garage KNÖPS B.V. Ramoco b.v. Aanbesteding riolering in vier l(ernen Citroen-Hesselink Beveilig uw huis elektronisch htubredfise A. J. V. Rumpt Zoon van doktersfam. Boot promoveert Regionale Zendingsavond Goeree-OvBrflalckBB J. C. van Gentscliool en Groen van Prinstererscliool kampioenen sctioolvoetbai Goeree Overflakkee AUTO-SCHADE J Trouwreportages Op fietsdag molens te bezichtigen 56e Jaargang VRIJDAG II MEI 1984 No. 5295 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUV^SE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Hoofdartikel: Deze week is dus aktieweek. Tegen de kruisraketten wel te verstaan. Ergens vóór demonstreren is veel moeilijker. Zeker als het om dit soort zaken gaat. Daar is de materie veel te ernstig voor. Want wie is nu voor dit soort wapens? Waar het om gaat is veel meer welke prijs we voor onze vrijheid over hebben. Dat houdt nauw verband met de waarde die we aan die vrijheid hechten en hoe groot we de be dreiging achten. Heel konkreet: hoe we de grootmachten Amerika en Rusland waar deren. Het heeft ook te maken met de vraag of wij voorstanders die wij ons dikwijls tonen van een verenigd Europa nu degene zullen zijn die in de verdrags organisatie van na de oorlog als splijt zwam fungeren. Onze naam als bond genoot staat op spel. Tegen gevolgen Zo in de loop van het hele proces zijn een aantal zaken duidelijk geworden. Zij zijn het waard om eens te bezien. Allereerst dat de beslissing genomen dient te worden door de regering. Zij legt die beslissing voor aan het Parlement (ook de Eerste Kamer!) Het Parlement kan ook op een andere wijze haar mening geven. In het kader van de begroting van defensie moet ook gesproken worden over de nucleaire taken van ons leger. Dat deel van de defensienota komt in ieder geval voor het zomerreces aan de orde. De beslissing wordt ongetwijfeld bemoeilijkt door het feit dat zij op heel andere terreinen poli tieke gevolgen zal hebben. Er is gezegd door de VVD dat de beslissing een kabinetscrisis waard is. Gezien de huidige op onderzoek gebaseerde verhou dingen is een CDA-PvdA kabinet dan na verkiezingen voor de hand liggend. Wat er dan op sociaal-economisch terrein zal gebeuren laat zich raden. Het laatste zal een WD-PvdA kabinet echter op ethisch terrein voor een dras tische verandering kunnen zorgen. Het CDA Daarmee is de gevoelige plaats van het CDA weer eens getekend. Nog steeds is deze partij de aangewezen coalitiepartner van de winnaar of grootste verliezer. Daar mee heeft zij macht, het is tevens haar zwakte: er moeten altijd mogelijkheden zijn naar een andere partij. Het ligt voor de hand dat het interne eenwordingsproces biimen het Appèl een faktor is die het er niet eenvoudiger op maakt. Daarom speelt bij deze Partij de vraag naar de grenzen van de fractiediscipline het sterkst Zij wordt er in ieder geval op aangevallen. Deze kemrakettenzaak zou de Èezer nog meer moeten leren dat hij stemt op een partij, op een programma. Nu op dit moment de fractiediscipline ter discussie stellen is niet eerlijk. Wel mag men natuurlijk de leden benaderen om hun het gewicht van hun stem op het hart te binden. Parlement Want zij doen tenslotte een uitspraak over de regeringsbeslissing. Zo werkt dat in een parlementaire democratie. Het is een goede zaak dat dit alles dus beroert, maar wij hebben de beslissing in hun handen gelegd. Daar hebben velen het moeilijk mee. Naarmate de mens mondiger wordt, zonder te leren verantwoordelijkheid en gezag te respecteren, zal hij mee willen beslissen. Daarmee is niet gezegd dat de politiek na de verkiezingen maar met rust gelaten moet worden. Wèl, dat de ver antwoordelijkheid op de juiste plaats moet blijven, en dat gezag ook gehoorzaam heid, er zich bij neerleggen inhoudt. LAAT ZE NIET ONGESTOORD HUN GANG GAAN Wij geven U vrijblijvend prijsopgave vooraOeiekerheid! Bedrijfswagen tot 101. G.V.W. 01871 - 1553 Vert. C. Bakker; 01877 -1589 B a ca a t^^ aso OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Vragen Er ziin dus crenzen aan de wijze waarop de mening geuit kan worden. Als bv. het FNV oproept tot een werkonderbreking tegen dan is de vakbeweging over de schreef. Maakt de vakbeweging uit of haar leden voor of tegen zijn? Mag zij door haar leden het openbare leven plat leggen door o.a. te mikken op het openbaar vervoer? Zo is er ook hier en daar onrust ontstaan door de oproep van de Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel om in deze week aandacht te besteden aan het vrede sonderwijs In meerdere Gemeenteraden zijn vragen gesteld. Hoe kan dat gebeuren bij het openbaar onderwijs? Wordt er geen me ning opgedrongen? Echter.... de besturen van de bijzonder scholen hun plicht in deze verstaan? Ook daar wordt over deze problematiek gesproken. Weten zij hoe? Alternatief Zo maar een paar kanttekeningen. On langs kregen wij een partijpolitieke rede in handen. Titel: Wie heeft lust den Heer' te vrezen, 't Allerhoogst en eeuwig goed? Naïef, voor een politieke partij? Achter haald? Geenszins. Het heeft alles te ma ken met het onderwerp van dit artikel. Wie de oorzaak van al die nucleaire ellende zoekt moet terug, naar het Paradijs. Wie de oplossing zoekt moet zich wezenlijk bezinnen op de gestelde vraag: Wie heeft lust.... Dan vallen de oplossingen niet zomaar in de schoot. Wel weten we dan Wie in feite regeert. Evenzo of het be lijden van Zijn Naam, het in vrijheid Hem aanroepen in deze gebroken wereld de prijs van.... vult u maar in.... waard is. In ieder geval hoeft zo iemand die beslissing niet alleen te nemen. Er volgt namelijk op die vraag: God zal Zelf zijn leidsman wezen, leren hoe hij wandelen moet. Het overdenken waard. nUMPTSTAh RUMPTSTAD B.V. DIRKSLAND Op donderdag 3 mei promoveerde Pieter A. Boot, afkomstig uit Dirksland, aari de Vrije Universiteit te Amsterdam tot doc tor in de Economische Wetenschappen op een proefschrift getiteld: „Economische planning in de Duitse Demokratische Republieli". Promotoren waren de hoog leraren van Muiswinkel en Ellman. De lijvige dissertatie omvat een studie over de vraag óf en in hoeverre het doel bereikt kan worden, dat de D.D.R. zich in een bepaald aantal jaren voor ogen heeft gehad, op economisch gebied. De promotie, waar veel belangstelling voor bestond, werd o.a. bijgewoond door en kele Kamerleden en de handelsattachi van de ambassade van de D.D.R. Dr. P. A. Boot, 29 jaar, is werkzaam als wetenschappelijk medewerker aan de Universiteit van Amsterdam en de Theo logische Hogeschool te Tilburg. Voorts is hij redaktielid van het maandblad „Oost Europa verkenningen" en recensent van het Amerikaanse economische tijdschrift The A.C.E.S. Bulletin. MIDDELHARNIS De Rayonszendingscommissie der Ger. Gemeenten belegt op D. V. vrijdag 18 mei a.s. een regionale zendingsavond in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente te Middelharnis, Chr. de Vrieslaan 40. De opening wordt verricht door ds. A. Hoogerland. De heerH. M. Visser, onder wijzer in het Izi-gebied en thans met verlof in Nederland hoopt te spreken over „Mbam Uquru treJct naar de stad". De algemeen secretaris, drs. G. Nieuwenhuis zal spreken oVer „Het ontstaan en de ontwikkeling van de zending in Izi". Medewerking wordt voorts verleend door de gem. zangvereniging „Canticum" van de Ger. Gemeente te Middelhamis. Deze avond is belegd in het teken van een te voeren aktie onder de naam Zending in Izi - Ook ih Abakaliki". Aanvang half 8. Ieder is hartelijk welkom. jjf RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 J Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 J In de Paasvakantie werd weer het jaar lijkse schoolvoetbaltoemooi gehouden. De scholen waren verdeeld over 6 poules, waarvan 3 poules met eerste elftallen, 2 poules met meisjeselftallen en 1 poule met tweede elftallen voor jongens. Bij de tweede elftallen werd de J. C. van Gentschool eerste. Bij de meisjeselftallen werden de Groen van Prinstererschool en de St. Jozefschool uit Achthuizen eerste in hun poule. Bij de jongenselftallen wer den in Oude Tonge De Nobelaer, in Melissant de Combinatie Melissant en in Middelharnis de J. C. van Gentschool eerste in hun poule. Op 9 mei vonden de finalewedstrijden plaats in Stad aan 't Haringvliet om het kampioenschap van Goeree Overflakkee. Hier werd de Groen van Prinsterer bij de meisjes eerste en de St. Jozefschool uit Achthuizen goede tweede. De J. C. van Gentschool werd bij de jongens kampioen, de Nobelaer werd tweede en de Combinatie uit Melissant werd derde. De J. C. van Gentschool zal op 16 mei strijden om de Haringvliettrofee met de kampioen van Voome Putten en de kam pioen van de Hoekse Waard. De wedstrijden beginnen om 18.00 uur en worden gespeeld op het veld in Stad aan 't Haringvliet. en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Gedrieën hebben burg. van Welsenis en dhr. en mevr. de Vroom de naam op het achterschip onthuld. Middelharnis moet in het komende zomerseizoen aan aantrekkelijkheid hebben gewonnen nu de rondvaartboot „Stormvogel" er haar domicilie heeft gekozen en gereed is om tochten te maken op het Haringvliet. De aanlegsteiger aan de Oosthavendijk is met kleurige vlaggen gemarkeerd en er is inmiddels een kleurige folder verschenen die de aantreküeiijkheid van een vaartocht met het schip van dhr. de Vroom verder uit moet dragen. Dinsdagmiddag werd de rondvaartgelegenheid wat officieel geïntroduceerd. In de haven van Stad aan 't Haringvliet van waaruit „de Stormvogel" met een gezelschap genodigden voor een Haringvliettocht vertrok onthulden burgemeester van Welsenis en dhr. en mevr. de Vroom het naambord waarop de naam van de boot en de plaatsnaam Middelhamis in gulden letters geschreven staat. Het betekende de start van een toekomst die, naar ieder het schipperspaar toewenste een goede zal zijn. Moge de naam „de Stormvogel" de schijn wekken dat geen storm en geen zee de boot te hoog zou zijn, de praktijk zal een andere zijn. Wanneer de windkracht harder dan 6 is zal niet worden gevaren of het moest zijn dat de wind ter beoordeling van de schipper in een heel gunstige hoek zit. Niemand hoeft dan ook te vrezen dat de schipper enig risico zou lopen; daarvoor weegt de verantwoordelijkheid voor zijn passagiers hem werkelijk te zwaar. In de propere en gezellige salon kunnen 75 passagiers een plaatsje vinden, zo ook op het zonnedek. De rondvaarten zullen vanaf 1 juni worden gehouden tot 31 augustus, elke woensdag en zaterdagmiddag vanaf 14.00 uur. Buiten deze vastgestelde afvaarttijden wordt de boot beschikbaar gesteld voor gezelschappen die vanuit de scheepsbar van de gewenste consumpties kunnen worden voorzien. Wie informatie wenst kan die bekomen via de VVV Middelhamis, tel. 01870 - 4870 of bij de kapitein/eigenaar dhr. de Vroom, tel. 01870 - 6040. Reeds vanaf/ ^UU, plus gratis album en.... vergroting Als U vergelijkt zijn wij die dag Hobbemastraat 49 MIDDELHARNIS ©k^obk,*.. Tel. 01870 - 2461 Fotografisch het beste Morgen, zaterdag 12 mei, is er weer een Landelijke Fietsdag, georganiseerd door de A.N.W.B., TROS en V.V.V. Ook dit jaar is er ook een route rondom Middelhamis uitgezet. Ook de molens van Stad aan 't Haringvliet, Nieuwe Ton ge, Herkingen, Dirksland en Sommelsdijk zijn geopend. U kunt die tijdens uw fiets route bezoeken. De start is tussen 9 en 13 uur bij het V.V.V. kantoor. Zandpad 54. De route is 35 km. U fietst door de vlakke polders en het mooie natuurgebied rondom Sommels dijk, Dirksland, Nieuwe Tonge, Batte- noord. Stad en Middelharnis. De op brengst is voor het goede doel. De radio op Hilversum II geeft de gehele dag infor matie over de fietsdag. OOSTFLAKKEE Woensdagmiddag 9 mei j.l. had op het Raadhuis te Ooltgensplaat de aanbeste ding plaats van de aanleg van riolering in de kernen Langstraat, Achthuizen, Zuid zijde en Oude Tonge, een en ander in opdracht van de gemeente Oostflakkee met als directie D.H.V. Raadgevend In genieurs Bureau B.V. te Amersfoort. Alhoewel er een groot aantal bestekken zijn aangevraagd (in totaal 47) en de raadzaal van het gemeentehuis tijdens de aanbesteding vol met belangstellenden zai kwamen er slechts 10 brieven uit de bus. De inschrijvingssom was exclusief B.T.W. Elk biljet bevatte twee bedragen, met risico regeling en zonder risico regeling. Er werd alsvolgt ingeschreven: Dirksland, 01877 - 1357 Wanneer er nog bejaarden zijn die be langstelling hebben in een vakantiereis naar Heerlen in Zuid-Limburg van zater dag 19 mei tot vrijdag 25 mei a.s. dienen zich zo snel mogelijk in verbinding te stellen met de fam. Koppenaal, Kerkring 20 te Oude Tonge, telefoon 01874 -1485 Deze reis wordt georganiseerd vanuit het Hervormd Streekcentrum op Goeree Overflakkee en is bedoeld voor alle be jaarden, zowel alleenstaanden als echt paren. In het gebouw de Eikhold in Heerlen wordt geslapen in twee persoonskamers. De leiding van deze reis zorgt voor de maaltijden en het totale programma. Een bus is de gehele week ter beschikking, zodat iedere dag uitstapjes worden ge maakt. De prijs is 350,per persoon. Ook wijzen we op de mogelijkheid deze reis als familie of kinderen aan uw ouders, vader of moeder aan te bieden, zodat zij een onbezorgde vakantie hebben met en onder mensen van hun eigen leeftijd. Neemt u in dit geval ook even vooraf kontakt op met de fam. Koppenaal te Oude Tonge. De begroting werd niet bekend gemaakt. De gunning werd aangehouden. Het is een van de grootste werken die in de loop van de jaren door de Gemeente Oostflakkee werd aanbesteed. VINGERLIMG 3 - MIDDELHARNIS - TEL 01870-2518 M Kastanjelaan 41-43 ununt -Sazonmaaiers HONUA -generatoren - pompen - (rezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER -hogedrukreinigers KOHGSKILDE -luchtverhltlers L.V. Poldersèdijk la Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 Voor al uw Vanuit Middelharnis: met risico zonder risico regeling regeling 1 A.V.K. B.V., Oude Tonge 1980000,- 1988000,- 2. Jaartsveld, Steenbergen 2085000,- 2125000,- 3. OsseweijerB.V., Oude Tonge 2144000,- 2209800,- 4. Aarts en Uytde- willigen. Steenbergen ...2198000,- 2265000,- 5. Dijkers en Pijl bv Middelhamis.2214000,- 2279000,- 6. Bezuyen B.V. v.h. Ouddorp.2264000,- 2329000,- 7. J ageren Klein bv Oud-Beijerland 2270000,- 2355000,- 8. N.B.M. B.V. Den Haag- Bergen op Zoom2278000,- 2324000,- 9. Fa. Oomen, Rucphen (N.br.)2430000,- 2460000- 10. Elshout de Bout, Steenbergen 2575000,- 2675000,-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1