Ds. Aangeenbrug nam afscheid van Herv. Gem. Goedereede Lv.m. vertrek naar Zwitserland Kon. Zilver voor concierge M. Buskoop bouwt nieuw ontmoetingscentrum Donderdag 3 mei fiamStom^ »-||L]4i^ Abonneert U op Eilanden-Nieuws Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Zang op de Olijfberg 3 Nieuw orgel Ger. Gem. De Open Deur 56e Jaargang DINSDAG 1 MEI 1984 No. 5291 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief De Herv. Gem. van Goedereede heeft in haar ruim vierhonderdjarig bestaan al 41 predikanten gehad onder wie de thans vertrekkende ds. M. Aangeenbrug wel een heel bijzondere plaats heeft ingenomen. Hij was de opgewekte animator van de gepleegde restauratie van Kerk en Verenigingsgebouw, werken die zijn bijzondere interesse hadden. Een klein jaar na het gereedkomen ervan juli vorig jaar nam hij een beroep naar elders aan; Thusis in Zwitserland wordt zijn nieuwe standplaats. Goeree en ds. Aangeen brug zullen elkaar wederzijds nog lang in gedachten houden. Ds. Aangeenbrug geeft dat graag toe: „Ik heb nu al ervaren hoeveel betekenis een eerste gemeente in het leven van een predikant heeft", bevestigt hij; ,,we waren voor Goeree geen overkanters maar voel den ons echt in haar midden opgenomen. De jongste dochter uit het vier kinderen tellende gezin werd in Goedereede gebo ren. De Goereese ambtsperiode van ds. Aangeenbrug heeft ruim 5 jaar geduurd. Vrijdagavond bereidde de Gemeente de fam. Aangeenbrug een hartelijk afscheid en zondagmiddag nam ds. afscheid van de gemeente in een zeer drukbezochte af- scheidsdienst. Op zondag 20 mei hoopt ds. Aangeen brug in zijn nieuwe Zwitserse gemeente intrede te doen. De fam. Aangeenbrug zal vooralsnog niet de Zwitserse nationaliteit krijgen en ds. kan ook niet voorzien of dat wat hen betreft ooit de bedoeling zal zijn. Gevraagd naar het waarom van zijn vertrek naar Zwitserland verklaart ds. Aaneenbrug een duidelijke trekking daar heen te voelen en zich gezonden te weten. Wanneer zijn gezondheid optimaal zou zijn geweest zou hij als jong predikant naar het zendingsterrein hebben willen gaan. Wetend dat de opdracht het Evangelie te verkondigen niet tot Nederland beperkt is wil hij in Zwitserland, waar de nood hoog is, graag aan het werk gaan. Zijn gemeente is een zgn. Bijbelse Gemeente, in tegen stelling tot de Liberale gemeenten die een vrijzinnige signatuur hebben. Binnen de kerken daar bestaat niet de polarisatie die binnen de Nederlandse kerken soms al te veel de kop opsteekt. De „atmosfeer" zal daar dan ook een andere zijn. Alhoewel de omgeving van Thusis in Graubünden niet specifiek toeristisch is, hoopt ds. Aangeenbrug toch ook kerk diensten in de Nederlandse taal te gaan houden. In eigen gemeente zal hij Duits spreken, een taal waarin hij redelijk ge oefend is. Afscheidsdienst Zondagmiddag nam ds. Aangeenbrug afscheid met een prediking over de woor den van Paulus uit Hebr. 13 20 en 21. Ds. zag daarin de kern vervat van zijn ambtsbediening in Goedereede, nl. de verkondiging van Christus in Zijn hoge priesterlijk werk. Zoals Paulus de Hebreen groette, zo deed.het ds. Aangeenbrug met de gemeeiUe ie binden op het Woord, haar benadrukkend dat het horen en door leven daarvan niet gebonden is aan een predi kant; „niet het menselijke -, maar het Goddelijke bepaalt uw geloof', zo legde hij de gemeente voor. Ds. paste Paulus' gebed dat de Heere de achterblijvende gemeente zou volmaken in alle goed werk ook op de gemeente van Goedereede toe, niet als een loze belofte maar als een MIDDELHARNIS Dhr. Traas, rector van de Rijksscholen gemeenschap te Middelharnis heeft jl. vrijdag, bij de uitreiking van Koninklijk Zilver aan concierge Buskoop met welgekozen woorden uitdrukking gegeven aan zijn- en anderer instemming met de toekenning van de Onderscheiding. In zijn gelukwens beschreef dhr. Traas dhr. Buskoop als een man die graag gewoon en onopvallend zijn werk doet terwijl juist dat hem opvallend maakt: „hij vraagt nooit voor zichzelf, stelt geen eisen maar vraagt wat h ij voor anderen doen kan, hij bewaart altijd zijn goede humeur en is een soort rustpunt binnen de school", zo stelde dhr. Traas met grote waardering vast. Ook de volgende woorden van dhr. Traas waren behartenswaardig: „Ik vind zei hij dat degene die een lintje krijgt op een bepaalde manier een voorbeeld moet zijn voor anderen: en dan niet op de manier die ons tegenwoordig nogal eens wordt voorgehouden: door anderen te slim af te zijn; door zich naar voren te dringen, door te zorgen datje zelf in ieder geval niks tekort komt nee want dan zouden we vandaag lintjes tekort komen. Wat hier vandaag beloond wordt zijn eigenschappen die letterlijk langer meegaan: n.l. trouw, eenvoud, hartelijkheid, verdraagzaamheid, eerlijkheid, dienstvaardigheid", aldus dhr. Traas, trots op het feit een man als dhr Buskoop als lid van de schoolgemeenschap te mogen hebben en eren. belofte van de Heere Jezus Christus om verder te gaan met Zijn kerk en haar te vervolmaken, terug te brengen in de oude toestand, zonder gebrokenheid in de staat van het paradijs. In de Herv. Gem. van Goedereede zijn de toerustingen vele ge weest maar ds. liet ook nu niet na de gemeente te bepalen bij de allebeheersen- de vraag of dat werk steeds op Hem gericht is geweest. „Het is voor de ge meente zeker niet allesbepalend of de pastorie is bewoond-, maar of de Heilige Geest in uw harten woont", zo legde ds. de gemeente voor. De vele stoffelijke en geestelijke zegeningen belijdend drukte ds. daarvoor zijn hartelijke dankbaarheid uit: „Gode eeuwig dank dat wij deze Christus onder u mochten prediken. Hij die Gids, die Stuurman wil zijn aan boord van uw schip. Zie op Hem Die het schip van Zijn kerk zal binnenleiden. Dan zal de lof van Zijn Naam uit aller monden klin ken", zo besloot ds. Aangeenbrug, waar op de gemeente antwoordde met het zingen van Psalm 149 1. Persoonlijke woorden In een persoonlijk woord nam ds. Aan geenbrug vervolgens met een groet af scheid van velen met wie hij in de voorbije jaren kontakten en soms veelvuldige had gehad. Dat liet hij zeker ook gelden voor burg. van Velzen, hem dankend voor de grote medewerking die van de zijde van de gemeente bij de restauratie was ont vangen. Voorts sprak de scheidende pre dikant hartelijke woorden ten afscheid tot o.a. de VHedberg,Woord en Daad", het Jeugdwerk, Ring en Classis, de kerkeraad en tenslotte tot de gemeente, haar verze kerend de pijn van het afscheid te voelen: „God ga met u", zo wenste ds. de ge meente toe, onder wie hij heel nadrukke lijk ook de kerktelefoonluisteraars betrok. Wederkerig werd hij toegesproken door burg. van Velzen namens de burgerlijke gemeente, ds. v.d. Linden uit Dirksland namens Classis en Ring en vervolgens in wat gebroken Hollands door twee predikanten uit Zwitserland die een schrijnend beeld gaven van de diaspora, de verstrooiing waarin de kerk in Zwitser land leeft. „De meeste van de predikanten vrezen meer het woeden van de heidenen dan dat ze de Heere zouden vrezen", was het getuigenis van een van hen. Zij konden ds. Aangeenbrug dan ook niet de geeste lijke steun van een meelevende kerkeraad en gemeente in het vooruitzicht stellen, zoals hij dat in Goedereede heeft gekend. De predikanten vroegen de gemeente van Goedereede dan ook te bidden voor ds. Aangeenbrug opdat hij in zijn nieuwe standplaats zegenrijk zou mogen werken. Op verzoek van ouderling T. Akershoek zong de gemeente de scheidende predi kant en zijn gezin aan het einde van de dienst Psalm 52:7 toe. DIRKSLAND - Beroepen. Door de kerkeraad van de Herv. Gemeente is in de vakature die ontstond door het vertrek van ds. Dekker een beroep uitgebracht op ds. P. H. van Trigt te Aalst. Ds. van Trigt bedankte kortgeleden voor een beroep naar Goede reede. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 DINTELOORD Aanstaande vrijdagavond om half acht hoopt de Ger. Gem. te Dinteloord haar nieuwe orgel in de Maranathakerk in gebruik te nemen. De dienst zal worden geleid door ds. J. J. Tanis van Tholen; het orgel zal worden bespeeld door Arie J. Keijzer. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 [Jg OUDDORP - Woensdagavond 7.30 uur ds. J. C. Weststrate, 's-Gravenpolder. MELISSANT - Donderdagavond 7.30 uur ds. J. Koster, Klaaswaal. NIEUWE TONGE - Donderdagavond 7.30 uur ds. Chr. v.d. Poel, Yerseke. STAD aan 't HARINGVLIET- Woens dagavond 7.30 uur ds. A. Hoogerland. Consulent ds. Hage metselde herinneringstegel in fAimiS84 Wanneer het leggen van een eerste steen ooit symbolisch is geweest was het dat zeker j.l. vrijdagmiddag toen ds. J. Hage, Geref. predikant te Stad aan 't Haringvliet en consulent van de Geref. Kerk te Melissant genood werd de „eerste steen" van het nieuwe ontmoetingscentrum achter de kerk aan de Nieuweweg te leggen! Het gebouw staat er bijna en zal nog voor de bouwvakvakanties in gebruik kunnen worden genomen. Vooruitlopend op dat volgende hoogtepunt werd nu al de wens verwoord dat het nieuwe gebouw een gemeenschapscentrum zal zijn waarin de gemeenschap met elkaar en met Jezus Christus levend gehouden wordt tot eer en getuigenis van Zijn Naam. In de heren W. A. J. Baart als voorzitter van de kerkeraad en Jan van Kempen als voorzitter van de bouwcommissie gaven beide instituten uitdrukking aan hun blijd schap over de goede vordering van het werk. Dat gevoelen werd ten volle gedeeld door ds. Hage die daaraan uiting gaf in zijn gelukwens na de steenlegging en de daar aan verbonden toespraak ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van de kerk. Geconstateerd hebbend dat het gebouw er al bijna staat koos dhr. Hage als thema boven zijn toespraak: „het meeste werk is al gebeurd", wat hij deed culmineren in een dankbare verwijzing naar God de Heere die het flakkerende vlammetje van de Geref. Kerk van Melissant met Zijn Geest brandend heeft gehouden. ,,Als Hij het huis niet bouwt, tevergeefs bouwen de bouwlieden daaraan", zo benadrukte ds. Hage. Het „flakkerende vlammetje" had zowel in het prille begin van de kerk, in april 1904, als in het begin van de zeventiger jaren, met resp. een handvol - en in 1970 nóg slechts 89 leden, het flauwst gesche nen. Thans telt de kerk 139 leden en dat deed ds. Hage hopen dat er van een duidelijke opleving sprake is wat hij ook afleidde uit de grote betrokkenheid die vanuit de gemeente bij het kerkelijk gebeu ren en de bouw van het nieuwe ontmoe tingscentrum aan de dag wordt gelegd. De twijfels of de gemeente als zelfstandige kerk zou kunnen voortbestaan zijn daar mee weggenomen en dat deed ieder deugd, temeer omdat men over enige tijd kan beschikken over de nieuwe ruimte die ertoe bij zal kunnen dragen dat de onder linge gemeenschap nog nauwer ervaren zal kunnen worden. Ds. benadrukte dat in de wetenschap dat daaraan ook in Melis sant, zoals op zoveel andere plaatsen zeker nog het nodige mankeert. Het nieuwe centrum zal ook tot een Evangelisatie centrum kunnen worden gemaakt waarin ook de ander, o.a. de toeristen kunnen worden ontvangen. Het enthousiasme waarmee wordt ge werkt, ook door ds. Hage aangestipt, werd door dhr. van Kempen graag bevestigd al verheelde hij niet dat er aanvankelijk ook grote zorg was over het laatste regeltje dat een investeringsbedrag van 105.000,- aanwees terwijl vorig jaar ook al een nieuw orgel was aangeschaft. Het leek te zwaar voor een kleine gemeente als de Melissantse maar tot zijn verwondering kon dhr. van Kempen thans meedelen dat het tekort thans niet meer dan 29000,- lijkt te zullen bedragen, dankzij de offer bereidheid van de gemeente en giften van de Stichting Steun Kerkbouw, het Evan gelisatiefonds uit de classis Brielle en de bereidheid van kerkeleden zelf de handen uit de mouwen te steken. Er is nu al een goede belangstelling voor het gebruik van de nieuwe ruimte, o.a. door zangkoren die ook van het kerlcorgel en de kerkruimte gebruik zullen kunnen maken. „Voor allen die met ons mee willen leven willen weeën open deur zijn", aldus dhr. van Kempen, benadrukkend dat het nieuwe gebouw er niet alleen maar is voor wat in de volks mond „een gereformeerd clubje" zou he ten te zijn. Onder degenen die gelukwensen aan boden was o.a. burg. Oversier van Dirks land die het bijzonder knap noemde dat een klein gemeente in deze tijd van geeste lijke vervlakking en ongeïnteresseerdheid tot de stichting van zo'n fraai gebouw als het ontmoetingscentrum kan komen. Geschiedenis De aanwezigen ontvingen elk het jaar boekje 1984 van de Mehssantse Geref. Kerk waarin de scriba, dhr. B. Kooijman de 80 bestaansjaren heeft vervat in een „Kleine Kroniek". O.a. ziet hij daarin terug op de eerste ledenvergadering d.d. 27 april 1904, gehouden in een dijkhuisje in aanwezigheid van de kerkeraad van Stellendam en 5 Melissanters. In 1910 bleek de kerk nog „zeer klein" te zijn, zo constateerde de visitatoren. Een kerkge- De gedenktegel zit op z'n plaats; links ds. Hage, rechts dhr. Baart. bouw bezat men nog niet. De diensten werden gehouden in het huisje aan de Molendijk waarbij een kuipachtig meubel als preekstoel diende. In 1912 verrees aan de Bouwdijk een „schuurachtig bouw werk" zo ziet dhr. Kooijman in zijn kro niek terug. In de loop der jaren kwam er een eigen pastorie en werd de kerk door een viertal predikanten gediend, als laat ste ds. Netjes in combinatie met Stellen- dam, van 1956 tot 1965. Op de ledenvergadering van 5 oktober 1927 werd over de bouw van een nieuwe kerk gesproken; het zou 14 juni 1939 worden vooraleer de nieuwe kerk in ge bruik zou kunnen worden genomen. In de oorlog zou de Geref. Kerk een broeinest van verzet worden tegen de duitse tyran nic. Sinds mei 1965 is de gemeente vacant, een situatie die voorlopig lijkt voort te zullen bestaan. De preekvoorziening is dan ook een zorgenlijke zaak maarde Melissantse Geref. Kerk huurt een vakan tiewoning in Ouddorp die door predikan ten gratis mag worden bewoond wanneer ze maar in de zondagse diensten voor gaan....! In verband met de dodenherdenkingen op vrijdag 4 mei is de koopavond verplaatst naar Middenstandsver. „Middelharnis' Vanavond, dinsdag 1 mei, wordt door de E.G. op de T.V., via Neder land 2 om 20.45 uur het derde en laatste deel uitgezonden van het zang- en muziekstuk „Surely, Jesus is coming" („Waarlijk, Jezus komt spoedig"), opgenomen vorig jaar op de Olijfberg bij Jeruzalem. Dit grote werk, gebaseerd op hoofdstuk 24 van het evangelie van Mattheüs, is gecomponeerd door de bekende compo nist Arie Pronk. Uitvoerenden zijn: het Chr. Gemengd Koor „Deo Cantemus" en het Chr. Gemengd Koor „The Credo Singers", beide uit Rotterdam; een spe ciaal samengesteld orkest; Reinata Heemskerk, alt; Helena Rogers, sopraan; Femard Koenig, bas; Peter Bailey, tenor. Jan van Weelden, orgel en Loek van der Leeden, piano. Het geheel staat onder leiding van Arie Pron^. Langspeelplaten Nu dit prachtige koor- en muziekwerk door duizenden mensen is gezien en ge hoord, zal ongetwijfeld de vraag naar langspeelplaten stijgen. Deze platen. Su rely 1, 2 en 3 zijn bij „Deo Cantemus" te koop. Ze worden u toegezonden a 24,25 per stuk door dit bedrag of meervoud hiervan te storten op giro 39 47 052 tn.v. Alg. Adj. „Deo Cantemus" te Rotterdam, met vermelding welke plaat (platen) u wenst te ontvangen: Surely 1, 2 of 3. Voor informatie kunt u zich melden bij de werkgroep platenverkoop, telef 01806 - Zaterdagavond 5 mei a.s. zijn de jonge ren van 16 jaar en ouder, van harte welkom in de „Open Deur" te Goede reede. Die dag is het precies 39 jaar geleden dat Nederland werd bevrijd van de Duitse tyrannic. Wat heeft 5 mei ons, in 1984 te zeggen! - Echt vrede is het nog nooit geworden in de wereld; o.a. het fascisme en de onverdraagzaamheid tegenover bui tenlanders neemt ook in eigen land toe. De diskussie wel of geen kruis raketten komt in een beslissend sta dium. - Toch is het goed een moment stil te staan bij een gebeurtenis die bijna 40 jaar gele den plaatsvond. Zaterdagavond hoopt mevr. Eikelen boom uit Ouddorp in ons midden te vertel len over de Jodenvervolging in de Tweede Wereldooriog. Tevens zullen er films worden vertoond over o.a. de verschrik kelijke hongerwinter van 1944 en de be vrijding door de Canadezen van ons land in 1945. „De Open Deur" is te vinden in „De Ark" te Goedereede. De zaal is open om 19.30 uur. Aanvang 20.00 uur. De toe gang is vrij! 19293 (na 18.00 uur), de heer F. W. Moorman, Rietgors 51, 2991 MLBaren- drecht De foto's op de hoesen van de platen (drie verschillende) zijn heel mooi. Eén er van (no. 3) is genomen op de Olijfberg met alle medewerkenden. K^^U Geref. Kerk Melissant

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1