Kustplan AUTO-TIP Visser Moeder (28) en zoontje (4) bij felle brand omgekomen „Ook de jeugdige werkloze is door God op uw weg geplaatst Garage v.d. Velde Garage KNÖPS B.V. Citroen-Hesselink Ramoco b.v. hiubredfise AUTO-SCHADE Streekmuseum Goeree-Overflakkee bestaat 35 jaar Appèl op christelijk Flakkee: Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief 18 Jaar diesel-ervaring KOOP UW DIESEL BIJ DE MAN DIE HEM OOK REPAREREN KAN! bij: Laag in energie gebruik en nog in prijs ook Marijnen wasautomaat NU f y^y,^ Dirksland, 01877 - 1357 Monofunctioneel Multifunctioneel Bedrijfswagen tot 101. G.V.W. A. J. V. Rumpt 01871 - 1553 Vert. C. Bakker; 01877 -1589 RENAULT-dealer W/// voor Goeree-Overflakkee OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 PEUGEOT TALBOT A iitobedrijf Pt/MPrSIAD RUMPTSTAD B.V. Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten Alternatief Innovatie „Konkreet iets doen!" Vragen S6e Jaargang No. 5290 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Een interprovinciale werkgroep heeft een lesbrief ontwikkeld bij de film „Nog net niet te laat". Je kunt hem gebruiken op school, waarook in groepen die zich met de zorg voor het miUeu bezig houden. Dat is inder daad zo. Behalve dat men voor wat betreft het ontstaan van de aarde uitgaat van het evolutiemodel, is deze brief goed te ge bruiken. In wezen blijkt dan dat het nog steeds gaat over de vragen die jaren terug al door de Club van Rome werden uitgevoerd. Twee van die vragen herhalen we. Hoe zal het gaan met onze grondstoffenvoorraad en wat te doen tegen de vervuiling? Over met name het laatste gaat de lesbrief. Het kan geen kwaad er nog eens op te wijzen dat het hierbij niet gaat over een hobby van milieu groepen enz. Er is veel meer aan de hand. Het natuurlijk evenwicht dat in deze goede Schepping is gelegd wordt verbroken. Daar waar de natuur het vuil zelf kan opruimen worden de hoeveelheden zo groot dat de capaciteit van de opruimers wordt over troffen. Verder worden er stoffen in het milieu gebracht die volkomen milieuvreemd zijn. Zij worden niet afgebroken, en zijn dikwijls nog schadelijk ook. We geven twee voorbeelden. Olie op zich kan afgebroken worden. De strandvervuiling van 13 juni 1982 keerde ons wel dat grote hoeveelheden alleen maar mechanisch zijn weg te werken. Het tweede voorbeeld is het havenslib. De havens (van Rotterdam) moeten uitgebag gerd. Het slib bevat echter o.a. verontreini gende metalen. Waar laat je het? Tel. 01870 - 4466 Dorpsweg 28-34, Sommelsdijk LT 9030 Adviesprijs 1349, Min inruil I DU,~" 3 jaar volledige GARANTIE vooraBe zefwrheulf VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-3518 Die vraag houdt velen bezig. Natuurlijk worden er voor dit soort problemen ook oplossingen aangedragen. Als zo'n oplos sing toegespitst is op het afwerken van het probleem noemen we dat monofunctioneel. Het zal ook duidelijk zijn dat dan gezocht wordt naar oplossingen die afdoende zijn en die met vertrouwde technieken realiseerbaar zijn. Nu zijn wij sterk in waterwerk, daarom heeft men ook in die richting gezocht. Zo zijn er plannen (geweest) voor een industrie eiland in zee, voor mogelijkheden voor over slag van gevaarlijke stoffen in zee en voor het bergen van de baggerspecie. Zo'n mono- functionele oplossing heeft haar nadelen: Zij „werkt" maar naar een kant, verder kun je er weinig mee doen. Het is daarom interessant in een advertentie in dit blad te lezen dat de berging van het slib gecombineerd wordt met natuur, recreatie, havenaktiviteiten, indus trie en glastuinbouw. Vanavond is dit alles aan de orde in een lezing die de heer Waterman (lid van de Staten van Zuid Holland) in gebouw Oostdam in Goede- reede geeft. Waterman zal daar ongetwijfeld spreken over zijn visie op het zogenaamde Slufter- damprojekt. Het gaat dan over de aanleg van een schiereiland aan de Maasvlakte voor de berging van baggerspecie. Zijn plan behelst meer dan dat. Hij staat niet alleen de berging van baggerspecie voor, maar wil de slufter multifunctioneel maken. Gezien de ligging voor Oostvoome dient het milieu, het natuur belang zwaar te wegen, hij wil een (vaar) weg- Verkoop -I- Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 a IS C3 a q^ci e a a Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS ununt -gazonmaaiers HUnDA -generatoren - pompen - frezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER - hogedrukreinigers KONGSKILDE -luchtverhltters L.V. Poldersedijkla Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS 1 verbinding met de Maasvlakte, er moet recreatiegebied mogelijk zijn, er kan in dustrie gevestigd worden. Op zich is dit plan het tweede deelplan van een voorstel dat hij noemde: „Naar een integraal kustbeleid voor Zuid-Holland". Het eerste deel gaat over een kustuitbreiding tussen Hoek van Holland en Scheveningen. Uitgangspunt is bouwen met de natuur- ofwel de natuur moet zoveel mogelijk zelf doen, wij helpen een handje. Ongetwijfeld zal in Goedereede ook de vraag beantwoord moeten worden welke gevolgen zijn plan voor de vaarroutes in het Haringvliet heeft In het Vrije Volk van 9 februari 1984 wordt een ander kustplan besproken. In een docto raalscriptie ontvouwt de landschapsarchi tect Terreehorst het plan om vijf kilometer uit de kust een viertal kunstmatige eilanden aan te leggen, vanaften noorden van Goeree t/m de Banjaard bij Schouwen. Volgens hem een goed alternatief voor de Slufter. Achter de eilanden zou een tweede „Waddenzee" ontstaan met de bijkomende voordelen van kustbescherming, kraamkamer voor Noord- zeevis, een grotere slibberging, recreatie, enz. enz. Ook al multifunctioneel. Het gaat nu niet over de haalbaarheid. Wel over de mogelijkheden die dit soort plannen bieden. Ontwikkeling en toetsing op zich leveren mogelijkheden die als deelplan of in zijn geheel toepasbaar zijn, hier of in het buitenland. We begonnen met de vraag waar blijft het afval. Een bredere invulling leidt tot plan nen die met recht innovatief genoemd mogen worden. Innovatie, invoering van nieuwigheden. Ons land kan er alleen maar mee gebaat zijn. Dit jaar is het 35 jaar geleden dat enkele inwoners van Goeree-Overflakkee beslo ten een museum op te richten. Doel: het bewaren van die historisch-cultu- rele voorwerpen welke kenmerkend zijn voor het eiland. Deze opzet mag als geslaagd worden be schouwd, want in de Kerkstraat te Som melsdijk is een prachtige verzameling op gebouwd welke de geschiedenis van geheel Goeree en Overflakkee weergeeft. Dinsdag 1 mei wordt het weer opengesteld! Openingstijden: Dinsdag t/m zaterdagmid dag van 2-5 uur; bovendien woensdag morgen van 10-12 uur. Entree volwassenen 1,50; Kinderen 1 Leden gratis toegang. In verband met dit jubileum wordt aan iedere bezoeker een kleine attentie uitgereikt. Voor de kinderen is er een vragenformulier, goede invulling hiervan geeft kans om een boek te winnen. Leer uw streek nog beter kennen door het museum te bezoeken, en wordt lid a 10,- per jaar. SOMMELSDIJK De bewo ners van een deel van Sommelsdijks nieuwbouw en vele anderen die van het gebeurde hadden vernomen hebben in de voorbije dagen mee- getreurd met de heer J. van Rij en zijn zesjarig zoontje Gerrit Roe land in wier leven een diep verdriet gekomen is. Bij een fel uitslaande brand, vrijdagmorgen in hun wo ning aan de Meerkoet, kwamen de 28-jarige mevr. N. C. van Rij-de Ruiter (geb. te Strijen) en haar 4- jarig zoontje Peter om het leven. Onder grote belangstelling zijn de slachtofl'ers dinsdagmiddag op de begraafplaats te Sommelsdijk in één graf ter aarde besteld. Vanaf de daken van de naastgelegen woningen wordt het vuur in de woning van de fam. van Rij bestreden. Het omgekomen ventje is 's morgens in de woonkamer geweest waar de brand uitbrak; hij was het ook die aan zijn vader de brand meldde. Dhr. van Rij die nog slechts kort thuis was omdat hij op de Neeltje Jans nachtdienst had gehad kwam op de alarmering direct in aktie. Hij heeft getracht de vlammen in de woonkamer met water te doven maar inplaats daarvan verspreidde het vuur zich doordat deu ren werden geopend snel door het huis waarbij ook de trap in brand raakte en niet meer door de bewoners die nog boven waren kon worden gebruikt Dhr. van Rij is op het dak geklommen en heeft via het tuimelraam van de slaap kamer, van zijn vrouw het oudste ventje over kunnen nemen. Verbeten probeerde hij ook het jongste kind en zijn vrouw door het raam naar buiten te trekken maar de enorme rookontwikkeling maakte dat on mogelijk. Moeder en kind kwamen in de rook om: ook de Sommelsdijkse brand weer van wie direct enkele leden met perslucht binnengingen kon dat niet voor komen; zij moesten zich trouwens door het snel om zich heen grijpende vuur weer terugtrekken. De wetenschap dat zich in de brandende woning nog mensen be vonden legde een enorme druk op de brandweermensen, de politie, waarvan een agent wanhopige reddingspogingen deed en op hen die van de brand getuige waren. Toen de blusploegen van Som melsdijk en Middelhamis de brand onder controle hadden werden de slachtoffers dood aangetroffen. Ze werden naar de aula op de begraafplaats te Middelhamis vervoerd en later in de aula van de Sama ritaan opgebaard. op Goeree-Overflakkee weten zo'n 817 werkloze jongeren 40% van het totaal werklozental met hun vrije tijd nauwelijks raad. Direkteur A. Geurtsen, dir. van het Chr. Vormingsinstituut „de Proeftuin" heeft van een groot deel van hen kunnen getuigen dat ze met hun situatie „erg in de kneep" zitten; zodanig zelfs dat de vrees gewettigd is dat deze periode zelfs levenslange littekens achter zou kunnen laten. In een pogen de jeugd daarvoor te behoeden is op een vorige week gehouden bijeenkomst (in en georganiseerd door voornoemd Instituut) christelijk Flakkee in al zijn verscheidenheid bepaald bij de verantwoordelijkheid die ze ook hierin heeft. „Ook deze nood dient met diaconale bewogen heid te worden benaderd", zo werd vastgesteld. „De Proeftuin" magzoals dir. Geurt sen met blijdschap verhaalde „soms als wegwijzer en begeleider van de werk loze jongeren functioneren", maar ter- wille van een grotere aanpak werd een breder overleg nodig geacht. Vanuit de eigen identiteit had „de Proeftuin" de aandacht gericht op kerken en christe lijke verenigingen en het waren dan ook vertegenwoordigers van deze beiden die op de j.l. donderdagavond gehouden bijeenkomst aanwezig waren teneinde vanuit een gezamenlijke verantwoorde lijkheid na te denken en te spreken over het thema: „zonder baan en toch niet werkloos toezien". Dhr. Terlouw van de Herv. Geref. Jeugd- bond HGJB vertelde deze avond over zijn ervaringen met projecten waarin jeugdige werklozen zich met behoud van hun uitkering nuttig maken, van welke opsomming het de bedoeling was dat die, waar mogelijk, ook op Goeree- Overflakkee navolging vindt. „Het ge sprek van deze avond moet niet worden afgerond maar moet de start betekenen voor verdere aktieü" zo riep dhr. Ter louw daartoe op, de ca. dertig aan wezigen erbij bepalend dat veel werk loze jongeren zich overbodig, moede loos en machteloos voelen en zich de zin van het leven en van Gods bedoelingen daarmee afvragen. Met recht noemde dhr. Terlouw een dergelijke ontwikke- Ung dan ook onrustbarend. De jeugd werkloosheid benaderde hij dan ook als een ethisch vraagstuk tot de beschou wing waarvan hij een zevental stellingen aandroeg. De stelling dat het doen van arbeid méér is dan alleen maar het verrichten van werk vulde dhr. Terlouw aan met het gegeven dat de mens van Godswege een cultuuropdracht gekregen heeft, n.l. kreatief te zijn in Gods schepping. Voor een christen is het vervullen van arbeid méér dan alleen maar geld verdienen, het is ook het vervullen van allerlei roepingen die God in de schepping heeft gelegd; ten diepste wordt de arbeid van een christen bepaald door de verwach tingvan de wederkomst van Jezus Chris tus", zo voerde dhr. Terlouw aan. Tegen dat licht benadmkte hij de verantwoor delijkheid die christenen voor elkaar hebben; „het is zei hij één van de wezenstekenen van een christelijke ge meente een diaconale bewogenheid over alle noden te kennen". „....als christenen zijn we medeverant woordelijk voor al die jongeren op flak kee die niet aan de slag komen. Ze zijn door God op onze weg geplaatst en we zullen ze niet alleen met woorden, maar ook metterdaad hulp moeten bewijzen", zo verwoordde dhr. Terlouw de op dracht waarvoor ieder zich geplaatst moet zien. Na woorden kurmen daden gesteld worden vanuit o.a. het jeugd werk, de christelijke gemeente, het onder- werk en de gespreksgroepen van de jeug dige werklozen zelf. Jongeren zouden kunnen worden ingeschakeld in het werk dat noodzakelijkerwijs in de kerkelijke gemeente moet worden gedaan en de kerkbladen zouden aan de jongelui mim- te kunnen verschaffen zich aan te bieden teneinde al werkend hun sociale con tacten te kunnen ontwikkelen. „Bezint wel eer ge begint.!" liet dhr. Terlouw waarschuwend horen waarmee hij bedoelde te zeggen dat het niet bij een avondje praten moet blijven om vervolgens weer over te gaan tot de orde van de dag. „Er moet heel konkreet over de mogelijkheden worden gepraat maar ze moeten waar mogelijk ook geboden worden", was de nadrukkelijke voor waarde. Konkreet iets doen is het devies van het vormingsinstituut „de Proeftuin", zo liet een van de leiders, dhr. Brinks weten. Hij propageerde de mogelijkheden die „de JProeftuin" biedt aan jongelui van 17 t/m 19 jaar en al zal hun aanwezigheid op „de Proeftuin" niet in alle gevallen tot het verkrijgen van werk leiden, wél is het uitermate zinvol het Vormingsinsti tuut te bezoeken opdat men van een goede opvang en verdere begeleiding verzekerd is. „De Proeftuin" kan al gauw het antwoord geven op tal van vragen", verzekerde dhr. Brinks, een reeks mogelijkheden noemend die via „de Proeftuin" openliggen. „Dóe wat..!" zo raadde hij de werkloze jongeren ook in die gevallen dat hen maar tijdelijk werk wordt geboden omdat dat mis schien tot een baan zou kuimen leiden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd goed gebmik gemaakt. O.m. werd gevraagd naar de kriteria waaraan de toetsingscommissie zich houden moet bij het beoordelen van de vraag of een werk in aanmerking komt om door werklozen met behoud van hun uitkering uitgevoerd te worden. Uit de beant woording door dhr. Jongejan, chef. Soc. Zaken van de gem. Middelhamis, bleek dat het werk niet concurrentieverval send of budgetvervalsend mag zijn. Dhr. Jongejan raadde het af al met een werkte beginnen vóór de toetsingscommissie daarmee heeft ingestemd. Warmeer die instemming nog ontbreekt zijn de deel nemers niet verzekerd bij evt. ongevallen. Uit het antwoord dat door de jeugd- consulent van het Arbeidsbureau op een van de vragen werd gegeven bleek dat momenteel 817 jeugdigen als werk zoekend staan ingeschreven op een to taal van 1878 werklozen op Goeree Overflakkee. Bij het aantal zijn al 280 schoolverlaters van dit jaar ingecalcu leerd. De probleemgroepen zijn zij zon der een afgemaakte opleiding en van het LOB, HAVO en MBO kennen geen langdurig werklozen. Tenslotte liet een van de heren uit het gevormde fomm, waarin trouwens ook een „beroeps" werkloze een waarschu wing horen waar het de benadering van de jeugdige werklozen betreft. Een ker kelijke gemeente die zich via het kerk blad tot de „werkloze jongeren" richtte kreeg nauwelijks respons maar dat werd anders toen men zich richtte tot de ge meenteleden zonder werk, waarmee werd geïllustreerd dat men er tegen moet waken de werklozen apart te zetten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1