EIÜVriDEII-niEUWS Op z'n flakkees gezeit: JIKKEMIEN Overdenking Goede Vrijdag „Giên hangd vol, mar 'n langd vol KINDERBINGO uit de Heilige Schrift Oranjevereniging Dirksland Begrafenisonderneming „VOORZORG" HET "^KÏJkVENSTER Rectificatie Mevr. A. P. Hermans-Kornet overleden 2e Blad VRUDAG 20 APRIL 1984 No. 5289 blik op kerk "^P en samenleving L) - De Centrumpartij - Publiciteit - Pasen De Centrumpartij, en in het bijzonder haar vertegenwoordiger in de Tweede Kamer, zijn de laatste week weer be hoorlijk in het nieuws geweest. Allereerst was daar de min of meer officiële ver klaring van het partijbestuur dat geweld tegenover ethnische minderheden niet uit gesloten moet worden geacht. „Neder land voor de Nederlanders" is natuurlijk een kreet die het bij bepaalde delen van de bevolking goed doet. En wanneer de rege ring in de ogen van de CP dat niet voldoende realiseert zal de bevolking ge dwongen worden het recht in eigen hand te nemen.... Er is reeds van verschillende kanten op gemerkt dat de CP nu haar masker heeft afgerukt en zich in haar ware gedaante vertoont. Ik denk dat we die ware ge daante al langer konden kennen. De CP, en vooral Janmaat, hebben er nooit een geheim van gemaakt hoe men stond tegen over buitenlanders. En ook al zijn we niet altijd even gelukkig met het regerings beleid, toch kan de visie van Janmaat ons alleen maar met afgrijzen vervullen. Dit is niets meer en niets minder dan je reinste fascisme. En de ouderen onder ons weten maar al te goed uit de tijd van voor de oorlog wat dat betekent.... Janmaat zelfheeft ook voor nieuwe onrust gezorgd doordat hij te kennen gaf weer enkele uren les te willen geven op scholen waaraan hij voorheen verbonden was. Hij geeft het vak maatschappijleer en zou graag weer wat kontakt hebben met jonge ren. Uiteraard kan het alleen maar zijn bedoeling zijn de jongeren te indoctri neren. Of hem dat zal lukken is vers twee. Jongeren laten zich vandaag de dag niet zo gemakkelijk indoctrineren.... Maar de di rectie van bedoelde scholen is natuurlijk niet gelukkig met de sollicitatie. Alleen welke middelen zijn er voorhanden om Janmaat te verhinderen weer voor de klas te gaan staan? Men moet dan ook wel heel goed weten waar men aan begint. Als vandaag Janmaat wordt geweerd, wie volgt dan morgen? Al die publiciteit rondom de CP ik heb er voorheen ook al eens op gewezen kan alleen maar in het voordeel van Janmaat werken. Hij zal het verzet tegen het ge bruiken om de martelaar te spelen en dat is nu juist wat we het allerminst nodig heb ben. Het voorbeeld van de NSB vóór de oorlog ligt ons nog te vers in het geheugen. De paralellen tussen dè crisisjaren en de tijd waarin wij nu leven liggen voor de hand. Ook toen oorlogsdreiging en werke loosheid. Ook toen de roep om een sterke man die orde op zaken stelde. Ook toen een partij die niet terugdeinsde voor ge weld. En ook toen afgeven op bepaalde bevolkingsgroepen die van alles de schuld kregen. We zijn dus gewaarschuwd! Temidden van alle verwarring, in binnen- en buitenland, mogen we weer Pasen vieren. Het feest van Hem Die alle godde loze machten heeft overwonnen en ont troond. In Zijn rijk zal alles door de vrede bloeien. We zien daar nog niet veel van. Maar we mogen op grond van Zijn Woord geloven dat Hij komt en dat Zijn rijk komt. Gezegende Paasdagen toegewenst' WAARNEMER Jae, dat zeië ze tegen Kees as 'n over een meisje begon. Mar hiê kwam het al gaauw te weten: As je de goeie wil ha, daer je het héle leven mee deur kan, dan is tiê nie zoe makkelijk te vinden. Toen 'n Jenneke pas kon docht t'n dat t'n een héle naed stikkende, mar hie had het wel bie 't verkeerde aande. Hie wou Jenneke wel ha, mar hie wist niet, of het kwam niet in z'n gedachten op, dat f n de héle fummielje oak mee kreeg. Hij was t'r een paer kéér geweest in ze wazze aerdig oor, dat niét, mar toch, het gieng niét zoe as 'n het z'n eige gedocht had, mar waerom, dat kon 'n niét zoe zage. Mar op 'n naevund, toen 'n Jeimeke kwam haele, zei d'r voader: „Ik mot nogs mit je praete, mar dan mod' 'k je wel alléén ha". „Da kan oor", zei Kees". Mot 't trek, of azze m'n nae Menheerse geweest ha?" „Laede m'n het tan éérst mar doewe", zei voader Buth. Hie gieng Kees voor, nae de goeie kaemer. D'r gae wat fout, docht Kees, in hoosje kreeg 'n al beet. Hie kreeg een stoel in Buth dé nogal gewichtig in begon: „Je bin nog al blië mi mien dochter, is 't niet?" „Och.... je mot éérst mekoare mar 's lére kenne, m'n loape nog mar 'n minke weken mi mekkoare in dan kan je d'r nog zoe weinig van zage. Mar ik wille ze wel ha", was het antwoord van Kees, mar, liet t'n d'r op voUege, „waerom vraeg je dat?" „Waerom dat 'k dat vraege; Het is miên dochter in ze is nog zoe jong, dus wil 'k d'r toch het oage op houwe, want ik geve m'n kinders niét an Jan in aolleman, dat kan je toch wel begriepe?" „O, bedoel je dat? Mar je had toch giên bezwaer méér, toen 'k miên diêngene vertaald had, doet 't?" „O, zoe bedoel 'k dat noe niét, mar ik wille mar zage: Dan neem 'k je op, in miên huüsouwen. In de goeie in kwaeie diên gene. In 'k hope dat je dan overal in meeleeft. Dat wil 'k mar zage. Wiele bepraete oalles ongder mekoare". „O mar Buth, dat vind 'k wel een goeie diêngene. In of tat'n wanraed rook, liet t'n d'r op voUege: Zei mar, watje op je harte heit". „Zoe ma'k het hoare, want noe is m'n harte gerust. Joe weet wat 'k an je toe- vertrouwe in daerom kan 'k het an joe wel vraege". „Zei mar op, wat wil je vraege". „Wel ijc zitte op 't oagenblik een beetje moeilijk, d'n oest hei nie geweest wat 'k t'r van docht in dan is het wat krap as je onverwachs wat mó betaele". Kees voelende wat t'r zou komme in docht, dat is 't angeltje ongder 't gras. Past op! In toen kwam het; „Wel Kees, ik dochte, joe zal noe niê wille dat 'k het an de groate klokke hange in daerom wil 'k bie joe mar vraege of je m'n drie hongderd gulden wil lène. Want 'n vreemde heit tan mit ongs hüusouwen niks te maeke, wasjoe? In joe hoart t'r noe oak ommers bie?" Het viel Kees toch wel 'n beetje koud op z'n dek in was t'r geweun een beetje veraltereerd van in hie zei het tan oak mar: „Jae mar Buth, ik vind het o zoe goed van je datje zoe'n vertrouwen in m'n heit in dat 'k daerom in je zurregen mag dele, mar daer mod 'k dan toch éérst mar 's over dienke. Ik kanne toch oak giên naeker zienke in dan mot je op jè caanten passé. Dat zal je toch wel kanne billeke". Mar dat schoot wel verkeerd bie voader Buth in dat zeiën dan wel oak. „Zo, dienk joe d'r zoe over. Ik magge an joe wel m'n kind geve, mar as 'k an joe NIEUWE TONGE In de paasvakantie organiseert dé Dorps- groep van Nieuwe Tonge een Bingo middag voor kinderen van 6 t/m 12 jaar. Op donderdagmiddag 26 april zijn de kinderen dan weer van harte welkom in het Padvindershuisje aan de Koninginne- laan. De middag begint om half 2 en duurt tot half 4. De entree bedraagt/2,00. Er zijn ook deze middag weer een heleboel prijsjes te winnen, en elk kind krijgt in ieder geval een troostprijs. vraege om bie te sprienge, zoe dat tat kind niet in d'r aremoe komt, dan hei munhéér daer gien zinnen in. Je val m' n wel tegen in as 'k het tegen Jenneke zal zage, dan zal die wel d'r maetregelen neme, houdt taer mar rekenienge mee. Of dienk je dat het oallemaele fanself gaet as je voor 'n huüs ouwen staet". „Nee, dat dienk 'k niét, hélemaele niét, mar ik wille d'r dan toch éérst zellef wel 's mi Jenneke over praete. Want dat zal je toch zeker oak wel gedaen ha", zei Kees weer. „Welnéènt, dat haauw 'k niet, doch je dat 'k daer éérst mi m'n kinders over praete, ik houwe de zurregen voor heulje verbur- rege. Daer bin 'k toch voader voor". Dat gieng Kees toch oallemaele wel een beetje te voare in hie docht: Ik ha je in m'n zak vriend Buth, het is alléén voor je eige voordeel in Jermeke zou het wellicht héle maele gunnééns wille ha. Hie hieuw al vorens dat t'n een volslaege antwoord gaf, éérst nog mar een slag om z'n naarm in zei: „Na jae, ik zal het dan nog wel 's bekieke in dan za 'k het een weunsdag wel as 'k Jen komme haele". Hie wou noe mitterhaest z'n pas ver- wurreve meisje oak zoe mar nie kwiet. Mar toch stieng het wel al vast bie z'n: Ik lééne die vaant gien caant, want as 'k niet üükieke dan binne kommende jaere in plekke van rieke, deur oalles heen in dan speult Buth de moaie man. Jenneke had gezeid: Je kan m'n voader nog niét, mar noe had t'n die voader al in z'n zak. Buth liet nog nie zoe gaauw los mar op 't leste zei 'n dan toch: „Goed, je weet noe wat 'k gezeid ha in je hei gezieë hoe 'n vertrouwen dat 'k in je ha, dus as 'k joe was, zou 'k dan mar gaauw, ofsténe". „Allicht, joe zal d'r wel gebrek an ha in dan wil je wel, ofsténe. Mar je kriegt dan het antwoord. Mar noe zie 'k dat 'k bie Jenneke komme, wantje wil m'n toch gien naevund deur m'n neuze boere, je bint toch oak jonk geweest je weet wel hoe dat 't gaet", Hie zei het wat vertrouwelijk in gekscherend, mar hie menende d'r eigelijk niks van. Mar hie wil goeie vrienden bluve. De schoanvoader in spé wou toch Kees zeker oak wel te vriend houwe want hie zei: „Je maekt t'r mar 'n goeie naevund van. As je mar netjes bluuft. Wantje mot te fummielje ni te schangde maeke". Vulen huuchelaer, docht Kees. Ik ha je in m'n zak. Hie liep achter d'n baes van 't huus, de gange deur, nae de keuken, daer het hele huüsouwen zat. Hie zag an 't gezicht van Jenneke dat ze docht: Nou pa, had tat noe zoe lange motte dure, d'n naevund is haest om. Mar ze had het harte niet dat ze dat zei. Nee, d'r voader was héèr in meester. „Ik zou éérst nog mar 'n bakje doewe", zei d'r moeder. „Dan mot het niét te héét weze oor, zei Kees, want m'n hawe noe haest gunnééns tied om nae Menheerse te gaen. D'n naevund schiet al op". „O, 'k doewe d'r wel 'nbeetje maallekbie, zei Jennie d'r moeder, dan hoefje niet te blaezen. Zoe hier hie j't zei ze, twint tat ze het kommetje an z'n gaf'. Een veul te goed maans, docht Kees, voor zoe'n lêlijken baes van 'n vaant. Jenneke had t'r mangtel al an gedaen: „Kwa, schiet noe 's op. Die vaanters oaltied. Het is al zoe laete het is zoa donker". Ze stappende op te fiets in gienge richting, Menheerse. „Zouë m'n nog wel nae je zuster gaen", zei Jenneke, toen ze richting Langewegt gienge. ,,D'n naevund is zoa om in ze wou toch nog wel graeg wete waer d'r voader het over gehad had". Mar Kees zei: „Nee, dat is tussen je voader in miên in dat vertaal ik je nog wel 's". Want hie wist noe al, dat ze toch niks an d'r voader zou zage. Hie had te wind t'r ongder. D'r moeder had ommers oak niks te zagen. Ze gienge tot an d'n ronden boam in Kees zei: „Modde m'n noe nae Mina of wil je nog 'n pas areges zitte?" „Nee", zei het meisje, „nee dat hoef noe niet m'n hoad staet t'r nie nae". VERVOLGVERHAAL door Dignate Robbertz G. F. Callenbach Nijkerli 31 ------------------------------------- Baas Wisse wil ons trug geve, wat we tevee an uure betaeld ebbe. Dat is goed uutgerekend vuuf gulden. Maer ik ver- staen nie, waerom 't dan noodig was dat kwartje d'r bie te doen. Jae.... jae.... Wisse zocht naar woor den.... kiek is.... mien vrouwe.... As de boerinne wil dat ons meer betaele en jie komt dat trug brienge, dan verstaen ik d'r nog minder van, ging ze met harde stem verder. Ik wil dat geld nie ebbe, je kan de uure verlage, dat is wat anders. Maer gin geld achterom je vrouwes rik. Wien dienk je dat ons bin? Krijn Wisse verschoof op zijn stoel. Ik bedoele 't goed.... hield hij vol, mien vrouwe is anders as ik, maer ik wil julder nie te kort doe, neem 't geld dan vor de kinders. Jikkemien legde de rijksdaalders op zijn knie toen hij zijn hand niet op wilde houden en streek met beide handen haar schort glad. Onze guus kun zonder een fooie. M'n man is bedankt omdat jie gin geld meer ad om te betaelen en noe kom je 't brienge of we van de bedeêlinge bin. Wat dienk je, dat jie alles mag, omdatje op 't Olmen-of weunt? Ze stond groot en recht voor hem en hij sloeg zijn ogen neer voor de hare. Kiek me gerust maer in m'n gezicht as je in je recht bin. Simen had haar nooit zo gezien, ze groei de en keek vanuit een waardige hoogte op de boer neer, die donkerrood werd. Simen zat moeite te doen om alles goed te begrijpen. Dat is nogal gezoute gesproke, vrouw Joosse, zei Wisse eindelijk en zocht naar zijn wanten. Ik zal maer trug gae as 't zó is. Zó is 't, zei ze kort. Haar gezicht werd zachter, toen ze hem bekeek: zijn bol gezicht met de schaapachtige ogen en de vele fijne lijntjes om zijn ogen en langs zijn neus. Hij had het niet gemakkelijk met Janne. Het was vreemd stil na haar laatste woor den. Buiten frutselden de dorre liguster blaadjes in de heg. Ze luisterden er alle drie naar. Jikkemien wachtte op wat de boer zou zeggen. Hij kon hen uit het huisje zetten en Simen voorgoed ook voor los werk bedanken. Maar hij zeide niets, knoopte zijn jas dicht en stapte zonder op te kijken naar de deur. Alia, den goeien aeven. Je moe me nie al te kwalik neme, ons begriepe mekaare verkeerd. Simen keek van de deur waarachter hij verdween naar de plek waar het geld gelegen had: Ik docht dat t' un dat geld toch wel ad laete legge. Dan ad ik 't zó achter-an gegooid. Wat dienk je toch, Simen, ei jie dan glad gin kennisse meer.... ons bin gin bedelaers en dan nog wé achter Janne's rik.ik ete net zó lief droog brood. Ze gloeide van verontwaardiging. Stil toch, vrouwe, je zou toch zó goed wat kunne gebruuke. Ik zal d'r voor werke.... en noe zwiege we daer over. Simen liet zijn hoofd weer zakken en ging in zijn gewone houding zitten, zijn handen tussen zijn knieën. Dit begreep hij niet van haar; ze had zoveel voor die twee rijks daalders kunnen kopen. Vol van zijn trage gedachten dutte hij in. Jikkemien stak haar hand uit om hem wakker te schudden, maar dan zag ze ineens de diepe groeven om zijn mond. Die waren er tien jaar geleden niet. Er was iets kinderlijks nog in de ronding van zijn nek en de te smalle schouders. Ze draaide de lamp lager, alleen zijn hoofd en zijn haar werden nog helder beschenen. Met Laat ons toegaan met een waarachtig hart „En ziet, het voorhangsel van de tempel scheurde in tweeën, van boven tot beneden". (Mattheüs 2751a) Jezus is op Goede Vrijdag het voor hangsel binnengegaan tot in het hemels heiligdom. De schrijver van de Hebreeën brief doet ons nog dieper in dat heiligdom blikken. De opwekking klinkt door. Laat ons toetreden langs een verse en levende weg, welke Hij ons ingewijd heeft door het voorhangsel, dat is Zijn vlees. Hij liet Zijn vlees openscheuren aan de kruispaal van Golgotha. Hij opende een verse en levende weg naar het birmenste heiligdom van Gods vader- hart Vanuit dat geopende heiligdom klinkt de nodiging tot u: Treedt binnen. Wij mogen niet op afstand blijven staan. Er moet in ons leven een worsteling zijn om binnen te komen. Kom binnen zegt God langs deze weg. Elke andere weg is gebarricadeerd door onze zonde. Wij zijn zo arglistig. Wij zoeken gaten en kieren in dat voorhangsel om buiten Christus om tot God te gaan. We houden ons op de been met alles en nog wat. Ik ben toch dit en ik heb toch dat. Met harde hand wijst God u terug op al die sluipwegen. De weg naar het Koninkrijk Gods loopt langs de Man van smarten. We moeten als een gebroken zondaar terecht komen bij dat kruis van Golgotha. Worstelt u om binnen te komen en kunt u de ingang maar niet vinden? Zie de deur is voor u geopend, de toegang is vrijgemaakt, het Voorhangsel is ge scheurd. Kom naderbij en zie welk een ruimte er ligt in het volbrachte werk van Jezus Christus. Of hangt dat gordijn nog levensgroot voor u? Kunt u niet over uw zonde en ongeloof heenkijken? Hoe zou ik naar binnen kun nen gaan? Hoe kan een onheilig zondaar komen tot een heilig God? Als we zien op onszelf, dan valt het gordijn dicht. Alle zicht op de levende God is weg. Uit eigen kracht kunnen wij die gordijnen niet opzij schuiven. Die gordijnen tussen God en ons worden met de dag dikker. In onszelf vinden we geen enkele vrijmoedigheid om toe te gaan. de handen in haar schoot keek ze zo lang in het vuur tot haar ogen pijn deden en ze alleen maar donkere kringen en gloeiende stippen zag. De grote vergulde wijzer van de klok kroop onzichtbaar verder. De scherpe punt streek over de heirode roosjes, die op de plaat geschilderd waren. De wind was weer stil geworden, alsof hij weggekropen was achter de huizen. Een paar keer had Jikkemien met een ruk haar hoofd opgelicht en naar de klok gekeken. Om negen uur zou het Kerstfeest af gelopen zijn. Ze wachtte en dommelde tot Arend de deur openstootte. Hij had tranen in zijn ogen van de kou, maar stak triom fantelijk een grote appel in de hoogte. Kiek is moeder, gekrege.... Kee stapte bedaard achter hem aan en deed omzichtig de deur dicht. Noe moe je toch is kieke, wat een lillike schorte dat ik gekregen ebbe. Ze gooide een bundeltje op tafel, er vielen een paar grove gebreide kousen uit. Arend had ook kousten gekregen en twee onderbroekjes, die veel te groot waren voor zijn smal lijfje. Jikkemien bekeek het goed, de schort was grof opgehaald, maar stevig. Ze genoot mee van Arend's appel, die hij glanzend wreef Noe moet t'un op de schouwe, zei en hij Maar zie eens op dat gescheurde voor hangsel. De Hogepriester schreed achter dat voorhangsel heen met Zijn eigen bloed. Achter Hem viel het voorhangsel niet dicht. Hij hield de toegang open. Hij kreeg vrije doorgang. Ga achter Hem en door Hem tot God. Hij bedingt een vrije door tocht voor u, die nog overal buiten staat. Er ligt in Hem een geschonken vrij moedigheid. Hoe moeten wij langs die weg tot de Vader gaan? Niet als rechthebbenden voor wie de deur vanzelfsprekend wel openstaat. Vanuit dat geopende heiUgdom klinkt Gods hoog bevel: Scheurt uw hart. Staan op Golgotha is een vernederende bezigheid. Wanneer God ons naar dat kruis drijft, gaat er een scheur door al onze deugden en gerechtigheden. Onze kle deren worden voor en na in stukken ge scheurd. We houden wat raafsels over, die onze schande en schuld niet langer kun nen bedekken. De Heilige Geest scheurt ons hart open zodra wij naar God gaan vragen. Door alles van ons gaat een scheur. Waardeloos. Veroordeeld in de heilige ogen van God. Ons hart scheurt nog dieper open bij het zien van het gescheurde en verbroken lichaam van Christus Jezus. Dat is en pijnlijke en benauwende ontdekking. Maar wel heilzaam. Want Christus komt alleen binnen in gewonde en gescheurde zondaarsharten. In gescheurde harten druppelt Hij het vergevende en genezende bloed der verzoening. Treedt dan zo naar binnen. De deur van Gods heiligdom, de deur van Gods hart staat wagenwijd open. Wie dat gescheur de voorhangsel zonder blikken of blozen passeert zonder ooit binnen te gaan, zal eens voor een gesloten deur staan, die voor eeuwig op slot gaat. Wie echter vol verwondering blijft staan, die ontdekt welke schatten er binnen dat heiligdom te vinden zijn. God laat Zijn volk toe via dat gescheurde voorhangsel. Ze mogen verkeren in het heiligdom van Zijn paleis. Leven achter dat voorhangsel betekent de omgang ken nen met de drieënige God. Wie met vrij moedigheid door Christus tot de Vader mag gaan, mag leven in de zalige nabijheid van God. Want zo goed als er een begin is, zo is er ook voortgang in het leven met God. In Christus gaan de onvermoede diepten van Gods Vaderhart open. Wie zo geloof oefent op die lijdende Borg, ontvangt geleidelijk aan meer vrijmoedigheid, meer opening, meer diepgang in zijn gebeds leven. Dat gescheurde voorhangsel ziet vooral op het dagelijks toegaan tot de genade troon. Door Christus zullen uw gebeden de Vader bereiken. Soms lijkt het wel alsof uw gebed geen doorgang krijgt. Uw vragen ketsen terug tegen een koperen hemelgewelf Er hangt rekte zich op zijn tenen. Simen legde de vrucht naast de stenen hond. Die zal d'r op passé. Ze lachten allebei en Arend begon zijn kerstkoek te verdelen. Die schorte moet ik toch nie andoe, moeder? zeurde Kee. Jikkemien keek haar streng aan: Noe moe jie nie stae trotte, (sjagrijmn) Kee, as je zó vee goeie dienge gekrege eit. Je kan d'r je Zondagschen mee spaere. Arend zat met zijn benen onder zich naast zijn vader en vertelde opgewonden van het feest en het verhaal dat de dominees vrouw verteld had. En onderweg waren ze Max tegengekomen, viel hij zichzelf inde rede.... en morgen-ochen kriege we een knien. Zeiden dat zó maer op 't durp, waer ielekendeen 't oore kon? D'r was gin mensch op "t durp, moe der.... en.... noe neem je 't toch? Arend gleed van zijn stoel en vlijde zijn hoofd tegen haar arm, hij wreef zich als een poes. Ikluste graag vleisch, moeder en je geef me zo dikkels gebakke spek.... dat kom zó op. Ze keek niet naar zijn vragend gezicht met de diepe glanzende ogen. Simen ging verzitten, hij zag haar mond zenuwachtig vertrekken en haar bevende handen, die de verachte schort weer in een dichte nevel van allerlei beslomme ringen voor mijn ogen. In uw hart hangen dichte gordijnen van twijfel, van duisternis, van ongeloof. In eigen kracht kunt u die gordijnen niet wegschuiven. Weer mag ik u wijzen op dat heilig ge beuren in de tempel. En ziet het voor hangsel is gescheurd van boven tot be neden. Dat gescheurde voorhangsel draagt deze belofte. God zal eigenhandig alle voorhangsels van uw hart verscheuren. Hij breekt met de kracht van Zijn genade door alle nevels en gordijnen heen. Staan uw overgebleven verdorvenheden u in de weg? God scheurt ook dat taaie eigen ik van boven tot beneden. Nu Christus door het voorhangsel is heengeschreden, valt dat gordijn nooit meer dicht. De genadetroon staat open, dag en nacht voor elke zondaar, die op dat volbrachte werk van Christus leerde pleiten. Hij houdt de weg tot de Vader open. Werd voor u de toegang geopend? Wie komt zoals hij is arm en schuldig, die heet Hij van harte welkom. Liep uw weg vast in uw onmogelijkheden? Weet de weg ligt open in de dood van die grote Middelaar. Ga dan met vrijmoedigheid tot de troon der genade en u zult genade vinden. De hogepriester droeg op de grote ver zoendag op zijn kleed een borstlap met 12 edelstenen. Hij nam daarin symbolisch heel Israël mee voor Gods aangezicht. Zo draagt Christus al de Zijnen mee in Zijn hart. Hij denkt aan u met Zijn eeuwige trouw. Hij is daar ons ten goede. Ik ga heen om u plaats te bereiden. Het voorhangsel is gescheurd. Waar staat u op deze goede vrijdag? Het is van tweeën een. U staat binnen of u bent nog buiten. Hoe kunt die ingang voorbijlopen, terwijl het voorhangsel ge scheurd is. Wie verspert u nog de toegang? Staat uw ongeloof u niet in de weg? Smeek of God dat zielsmoordende ongeloof verscheurt. Dan zult u met een gebroken hart toegaan. Doorboorde handen staan klaar om u binnen te halen. Het gescheurde voorhangsel is een hoop vol teken. Vanuit dat geopende heiligdom hebt u een vrij zicht op Gods heerlijke toekomst. Eenmaal zal God het gordijn wegschuiven van de dood. Alles wat scheiding maakte, is weggedaan Allen, die bij het kruis neerknielden voor de Man van smarten, zullen Hem dan zien als de Koning in Zijn schoonheid. Het gescheurde voorhangsel ziet uiteindelijk uit op het nieuwe Jeruzalem. Wie achter Christus binnenkwam, zal daar eeuwig bij God mogen wonen. En ik zag geen tempel in die nieuwe stad, want de Heere de al machtige God is haar tempel en het Lam. L. Kruijmer elkaar vouwden. Zeker neem je moeder 't noe. Hij wilde het flink zeggen, maar zijn stem was onzeker. Jae maer.... meende Arend nog niet overtuigd.... die andere keer wou je 't toch ook nie ebbe en Max ei 't weer mee genomen. Hij klom op Jikkemien's schoot, sloeg zijn armen om haar hals en blies in de kleine krulletjes, die vanonder haar trekmuts kwamen. Etewedaneenknien.... moeder?.... Zei noe is wat.... Ze keerde haar hoofd om. Verschrikt keek Arend naar de twee grote tranen, die langs haar gezicht rolden. Maar dan lachte ze weer al en zei met een vreemde klank in haar stem: Moeder zal dat knien is lekker voor julder brae. De baron, die op het grote landhuis achter het hof Zeeduin woonde, was ernstig verstoord over de vele konijnen, die op zijn terreinen gestroopt en gespoord werden. De boswachter hield bij hoog en bij laag vol dat er in de bossen nooit een strop gezet was en dat hij dag en nacht de duinen doorging om de stropers te grijpen. (wordt vervolgd) „Is t'r wat Jen?" vroeg Kees,je bint zoe stille". „Wat wou d'r weze. Niks giên bezong- ders, waerom diênk je dat?" „Wel je kiek zoe benoad, dus tat heit toch een oarzaek". „Och jae, wat mod' 'k zage. Het is bie ongs oaltied wat, in voader diênk mar datte m'n kinders bluve. Zien haen mot keuning kroaie". Vanaevund ongder 't eten gieng het over de polletiek. De radio stieng an in daer was Hitler an 't schreeuwen. Moeder zeit: Doet tat diéng mar uut. Je kan d'r niet boven uut komme in wiele worre d'r niks wiesder van. In wat dienk je dat voader zei: Ze hawe het taer wel bie 't béén, die hawe teminsten wat voor 'n aarm maans over. In moeder spreekt voader noait van z'n leven tegen, mar noe gieng ze d'r wel tegen in. Ze zei: As je het van zoe'n groaten schrééwerd mot ha, dan kom je oak wel mit te kouse op te kop thuus. Wat maeke ze daer dan helegaere klaer. Het is éérst waepens in dan broad mar wi joe oorlog". „O, daer bluve wiele wel buten oor. Zoe vaore binne m'n nog niet", „'k Zou d'r mar niét te veul op ver trouwe". „Jae, moeder wier wel kwaed, mar voader drukt het tan de kop wel in; hie zeit, jule modde je eige mar mit het huüsouwen bemoeie, vrouwen hoare niet in de polle tiek. Ik ha Jenneke oak al te veul d'r zin gegeve". „Wat hei je toen gezeit?" „Ikke.... wel niks ik modde gien heibel. Hie weet het toch beter, moeder zie nog achter z'n gat: „Lege beurzen, maeke beroaide hoan". (wordt vervolgd) T. H. v.d. Vad Het bestuur van de Oranjevereniging Dirksland heeft het voornemen een feest avond voor de bejaarden van Dirksland te organiseren op dinsdag 24 april 1984. Aanvang 19.00 uur in de Schakel te Dirksland. U wordt ontvangen met een kopje koffie. Daarna worden er films vertoond, en er zal ook nog een verloting plaats vinden. Na afloop wordt er met de touringcars een rondrit door het verlichte dorp ge maakt. Het bestuur wil graag tevoren weten hoeveel mensen er aanwezig zullen zijn. Er is al kontakt opgenomen met de Be jaardencentra's. Maar zij die particulier willen komen zijn ook van harte welkom. Indien men opgehaald wil worden, graag een berichtje aan het bestuur. kunt bellen naar de heer A. Jelier, Voorstraat 50, Dirksland, telefoon 01877 - 1706. Het bestuur van de Oranjevereniging Dirksland TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 fi3 IZZI DD DEN BOMMEL Op zondag 15 april j.l. overleed op de leeftijd van ruim 89 jaar, mevrouw Anna Pietemella Kornet, echtgenote van de heer Leendert Hermans, wonende Emma- straat 66, Den Bommel. Deze vermelding ligt in het feit dat het echtpaar op 21 februari j.l. in besloten kring hun 70-jarig huwelijksfeest hebben herdacht, waaraan wij toen in ons blad aandacht aan hebben besteed. H: H: 99 ^^*^^»»**^^^^*^^4H^**^^^J^^^^^^f^n^^^^^^nn^»^^♦^^^^^Jf^^**A^^^^^JH^^^^,^^lf^4^4^^^^^4f^^^^^^^^^^^4^^f^fJ^^^^^^^^^J^^^Jf.^^f^.^^^^^^^^^^^^^f;lP Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroegindeweij, Emmalaan.18, Middelharnis Tel. 01870-2996 L♦♦^^♦»^^^^^^^^^l^l^^^^^^^^♦^^»♦^^^^^^^^»^^^^^^*♦»^^*♦*♦^^♦*^^^^***^^♦^^^^*^^^^♦^^***#♦**♦♦♦»♦»^^♦*♦♦»♦♦♦♦♦*♦♦♦♦♦♦»♦♦♦♦♦

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 5