EiüvriDEn-niEuws V.V.V.-folder lijkt tot topless-baden in Goedereede uit te nodigen Jongerendag van de HGJB Dijkbeheer Paas wij ding JIKKEMIEN Alpenkapel van muziekver. ApoUo eerste op concours Kantongerecht Sommelsdijk: Gezinsdienst in Geref. Kerk ONS DORPSHUIS 2e Blad DINSDAG 17 APRIL 1984 No. 5288 TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M DD Elk kampeermiddel 's nachts weg van Brouwersdam en Kabbelaarsbank De meeste van de delicten waarover de OK. van Justitie mr. Scheffers en de kantonrechter Mr. Schravendijk tijdens de vrijdagmorgen gehouden kantongerechtzitting te oordelen kregen bleken zich in het westelyk deel van het eiland-, zelfs op 't Ouddorpse strand en duin te hebben afgespeeld. Meerdere dames waren er die op de warme zomerse dagen van vorig jaar zelfs het laatste kledingstuk van zich geworpen hadden en daarmee handelden in strijd met de gemeentelijke verordening die gebiedt dat men op 't strand en in hiet duin gekleed moet gaan in tenminste een behoorlijk badkostuum. Had het badpak hen niet gesierd-, het boetekleed sierde hen thans evenmin want elk van de dames en de ene heer vroegen zich af hoe 't kon bestaan dat de gemeente Goedereede zoveel bezwaar tegen de naaktrecreatie heeft terwijl dat bijna overal elders wordt toegestaan.... Dat laatste bleek overigens een vol strekte misvatting, zo liet de kantonrech ter de verdachten duidelijk weten. Op hun klacht dat het verbod nergens met borden staat aangegeven wees hij hen erop dat de gemeente dat allerminst verplicht is. Naaktrecreeëren is nergens toegestaan mits het met borden staat aangegeven dat het op die veelal wat afgezonderde plaatsen wél wordt getolereerd. Een van de dames had als belastende voorwerp een kleurige folder van de Oud dorpse VW meegebracht. Op de omslag daarvan een zonnebadende schone die heel duidelijk geen topje draagt maar wel discreet de handen voor haar boezem houdt „....als je zo'n folder ziet dan wekt die toch de schijn dat topless zonnebaden daar helemaal is geaccepteerd?" verbaas de zich een van de dames. De Off. er kende overigens dat de folder wel „enigs zins misleidend" is.! Mevr. A. P. W. uit Rotterdam die was verbaliseerd in het natuurreservaat de Kwade Hoek omdat ze topless lag te zonnen verklaarde zoals na haar ook de anderen zouden doen dat ze van het verbod niets geweten had: „nergens in Nederland wordt er nog wat tegen ge daan", zo trachtte ze zich te verontschul digen. Ook haar raadsvrouwe voegde daar aan toe dat toch tenminste mag worden verwacht dat het gemeentebestuur het verbod duidelijk aangeeft bij de toegangen tot het strand. Bij zó'n nalatigheid van de autoriteiten vond ze dat haar cliënte dien de te worden vrijgesproken wegsns af wezigheid van alle schuld. „De folder suggereert toch óók dat het topje best uit mag?" vond de raadsvrouwe. Mr. Scheffers, de Off. van Justitie ver zekerde de raadsvrouwe dat de Gemeente vele tientallen bordjes heeft geplaatst maar dat er kort nadien „een andere horde" langs is gegaan die ze allemaal weer heeft weggehaald. De Off. had er best begrip voor dat de gemeente niet wéér nieuwe bordjes aanschafte: „niemand schijnt er enige notie van te hebben wat zo'n bordje per stuk kost en dat in een tijd waarin moet worden bezuinigd"bezag de Officier. Hij dong niets af op de gemeente lijke bevoegdheid het in behoorlijk bad kostuum gekleed gaan in de Strandver- ordening vast te leggen: persoonlijk zou het mij geen snars kunnen schelen al deed men het midden op de Lijnbaan maar Goerees' gemeentebestuur vindt dat niet gewenst", maakte de Off. duidelijk. Hij eiste een geldboete van 30,Op ver zoek van de raadsvrouwe zal de kanton rechterop27 aprilschriftelijk vonnis wijzen. Ook een mevrouw uit Utrecht moest zich voor overtreding van de Strandverorde- ning verantwoorden: „Ik heb het niet geweten en niemand heeft me erop ge wezen", zo verdedigde ze zich: „een pu blicatie in een hoekje in de badkrant had al voldoende geweest; die krant krijg je als vakantieganger toch in je boodschappen- mand gesplitst". „Er zijn helemaal geen mededelingen of borden nodig want deze manier van re- creëeren mag gewoon nergens.!" liet de kantonrechter ook deze verdachte weten, Ouddorp maakt daarop geen uitzonde ring. „Maar...." probeerde verdachte, „er is toch in den lande een ontwikkeling in de richting van het topless recreëeren en je zou dan toch verwachten dat justitie zich aan zo'n ontwikkeling aanpast?" „Ouddorp hoeft niet tegen zijn zin met zo'n ontwikkeling mee te gaan" repli ceerde de kantonrechter. Wanneer u in Ouddorp te gast bent dient U zich te ge dragen naar de regels die zijn gesteld". De verdachte verklaarde zich daartoe overi gens best bereid nu ze weet hoe de regels luiden. Eis en uitspraak 30, Een jongedame uit Hellevoetsluis kreeg voor het naaktrecreeëren 50,boete omdat ze metterdaad helemaal niets droeg, haar vriend kreeg een boete van 40,het aanvankelijke schikkingsbe drag dat hij niet had kunnen betalen omdat zijn girosaldo ontoereikend was. Ook Westenschouwen! Een van de verdachten had er op gewezen dat de naaktrecreatie, op het strand van Westenschouwen druk be oefend, daar wel ongemoeid wordt ge laten. De Off. mr. Scheffers meent even wel dat er vanaf deze zomer opgetreden zal worden. De Off. van Justitie te Middelburg heeft verklaard metter daad tot vervolging over te zullen gaan. Al meermalen hebben we beluisterd dat de reputatie van de badplaats Ouddorp voor het kantongerecht geen goed wordt gedaan. De verdachten zijn soms bitter ontstemd zoals die gepensioneerde die vorige zomer een plekje op een camping had gezocht voor zijn kampeerauto maar dat niet had kunnen vinden: „....'t ja" zei hij: „ik kwam bij een boer die z'n zakken stond te vullen van de duitsers en die mij voor één nachtje 22,- vroeg. Ik heb 'm gezegd dat'ie d.... kon valle" verhaalde verd. die naar zijn zeggen bijna nog een pak slaag had opgelopen. Hij was vervolgens naar een parkeerplaats gegaan om daar te overnachten maar de politie had hem duidelijk gemaakt dat dat verboden was. „Toen ben ik maar ge vlucht naar de Kabbelaarsbank" ver klaarde verdachte, maar ook daar was hij in overtreding. „Dan moet u niet meer naar Ouddorp komen", was een ongewenste opmerking van de Griffier waarop de verdachte ver zekerde dat hij dat ook helemaal niet meer van plan is. „In alle landen om ons heen gaat het veel soepeler", liet hij weten, duidelijk die vrijheid verkiezend. De Offi cier eiste een geldboete van 150,- De kantonrechter maakte er/125,- van: „er zijn tenslotte plaatselijke verordeningen waarmee we rekening moeten houden". Ook een inwoner van Eindhoven was verbaliseerd omdat hij na zonsondergang nog met een kampeerbus op de Brouwers- dam had gestaan. De man meende vrijuit te gaan omdat hij niet in de bus over nachtte. Hij keek er alleen t.v. en speelde een spelletje kaart om daarna, in zijn boot, te gaan slapen. Voor hem bleef het onbestaanbaar dat zelfs de aanwezigheid van zo'n kampeer middel op dat tijdstip aldaar verboden is. „Hoe bestaat het nou dat zo'n wagen daar in al die ruimte niet mag staan, ik betaal toch wegenbelasting?" verbaasde hij zich; „er staat daar toch helemaal geen parkeerverbod?" Dat laatste bleek overigens wel het ge val, zelfs wordt in meerdere talen duidelijk gemaakt dat het verblijf aldaar na zons ondergang verboden is. De Officier eiste een geldboete van 100,maar dat liet de wat opgewonden verdachte koud. De kantonrechter kwam tot 90,sub 2 dagen. „Ik betaal ze niet, ik ga gewoon zitten" kondigde hij aan: „ik woon alleen en dan wil ik het wel eens twee dagen krijgen opgediend". Eenmanszaak Een verdachte uit MeUssant, C. D. ging vrijuit omdat op de dagvaarding en op het proces verbaal niet hetzelfde kenteken- nummer van de betreffende auto voor kwam. Met die auto was een overtreding begaan maar de verd. werd ontslagen van rechtsvervolging omdat een van de num mers een verkeerde was. Verd. had overi gens niet duidelijk kunnen maken wie er met de auto gereden had en ook nu bracht hij daarin geen klaarheid. Het enige wat wel vaststond was de merkwaardige firma naam die verdachte voert: „De eenmans zaak firma twee in een". Dodelijk ongeluk Magazijnmedewerker K. van S. van Pad mos machinefabriek te Stellendam stond te recht omdat hij op de Mr. Snijderweg, zijnde een openbare weg, met een vork heftruck had gereden die een veel te brede lading had, 6 meter maar liefst. Er waren geen veiligheidsvoorschriften in acht genomen, geen begeleiding nóch een zwaailicht of een waarschuwende toeter waren aangebracht. Service mon teur Pantel van Sliedrecht uit Middel- harnis was in een bocht tegen het gerij aangebotst waarbij hij dermate ernstige verwondingen opliep dat hij het leven verloor. Verd. ging zichtbaar gebukt onder het gebeurde en zijn raadsvrouwe benadrukte ook dat verd. er bijzonder onder geleden heeft. Om van het dok naar het bedrijf te komen moest en moet van de openbare weg gebruik worden gemaakt maar thans zijn terwille van de veiligheid wel maat regelen genomen. De eis luidde: een geld boete van 500,10 dgn. en een voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid van 6 maanden. De voorwaardelijke ontzegging hield ook de kantonrechter aan, de boete beperkte hij tot 300, Mini camping te vol De Ouddorpse mini-campinghouder W. S. had teveel caravans (en een tent), negen in totaal op zijn mini camping toegelaten. Hij had een gemeentelijke vergunning voor 5 caravanplaatsen. Verd. werd ver tegenwoordigd door gem. van Kampen hout. Deze vroeg begrip voor de omstandig heden van vorige zomer, een warme zo mer waarin velen naar Ouddorp kwamen om er slechts met grote moeite nog een plaatsje te kunnen bemachtigen. De Verd. had aan die druk ook toegegeven met de geconstateerde overbezetting als gevolg. Gem. voerde aan dat zijn cliënt een exploitatievergunning voor een gewone camping heeft aangevraagd en het lijkt er alleszins op dat hem die ook zal worden verstrekt. Merkwaardig vond gem. het trouwens wel dat de gemeente toch wetend van de 5 plaatsen zijn cliënt toch ter betaling van toeristenbelasting heeft aangeslagen voor 10 plaatsen waar aan de verd. van gemeentewege een stil zwijgende instemming van de gemeente had ontleend. Op D.V. 31 mei (hemelvaartsdag) hoopt de HGJB (Hervormd-Gereformeerde Jeugdbond) zijn jaarlijkse jongerendag te houden in „De Doelen" te Rotterdam(de naam ,Jongerendag" wordt voortaan ge bruikt in plaats van „bondsdag"). Het thema is „JIJ EN....?" Luisterend naar de Bijbel zal aan de hand van dit thema op een persoonlijke wijze ingegaan worden op vragen die bij jongeren leven. Vragen over: Eenzaamheid en alleen-zijn Zekerheid en onzekerheid De toekomst De jongeren zelf God Hun verhouding tot God. Het programma is opgebouwd als een soort drie-luik. In elk „luik" staat het onderdeel „De Bijbel open" centraal. Tussen het eerste en tweede „luik" is een koffiepauze, en tussen het tweede en der de „luik" is de middagpauze. Medewerking aan deze dag verlenen: „De Bijbel open": ds. A. C. Kortleve (Ede) en ds. C. G. Geluk (HGJB). Zanggroep Mirt. Samenzang en pauzeconcert: John Propitius. De toegangsprijs is 7,50 in de vóór verkoop en 8,50 bij de ingang van „De Doelen". Kaarten kunnen tot 15 mei besteld worden door het overmaken van 7,50 p.p. op giro nr. 39.80.81 tav. Lande lijk Centrum van de HGJB te Bilthoven, met vermelding van „Jongerendag 1984" De dag begint om 10.00 uur. DEN BOMMEL Op Paaszondag 22 april a.s. wordt er in de Geref Kerk te Den Bommel 's mor gens een gezinsdienst gehouden. In deze dienst, met als themSi„Nietzien en toch geloven" zal ds. Krol uit Gorin- chem voorgaan. De dienst begint 9.45 uur met samen zang van bekende paasliederen, verder zullen kinderen zingen, declameren en musiceren. Een ieder wordt van harte uitgenodigd om bij deze feestelijke Paasdienst aan wezig te zijn. Het leek de Officier toe dat verd. de teveel betaalde belasting bij de gemeente terug zou vragen om daarmee de boete te betalen. Die bepaalde de Off. op 250,- De kantonrechter reduceerde die tot 175,- Dhr. van Kampenhout trad ook op als gemachtigde in de zaak tegen transport ondernemer van Rumpt en zijn chauffeur Maliepaard. Deze had een wagen met aanhanger te zwaar met uien beladen. Ter verontschuldiging voerde gem. aan dat de containers niet door de chauffeur-, maar door een teler in de Noordoostpolder waren geladen, derhalve lag daar de mees te schuld aan de overtreding die door de chauffeur pas was geconstateerd toen het hele gerij werd gewogen. Ook de rem- vertraging zou niet in orde zijn geweest, maar gem. kon thans het bewijs over leggen dat daaraan ten bedrage van ruim drieduizend gulden reparatie was verricht Gem. meende dat een en ander zeker pleitte voor de verantwoordelijke werk gever die er alles aan doet om overbela- ding te voorkomen. Desniettemin trac- teerde de Off. de werkgever op een eis van totaal 700,en chauffeur Maliepaard op 350,De rechter maakte er resp. 400,-en 300,-van. J. N. uit Achthuizen had op zijn woning een schoorsteen gebouwd zonder daar voor van B en W vergunning te hebben. De vergunning die verd. voor de verbouw van de woning had bleek niet in de bouw van een schoorsteen te voorzien terwijl die overigens wel ingetekend stond. Nadat de overtreding was geconstateerd had verd. alsnog een vergunning aangevraagd en die ook probleemloos gekregen. Voor de Off. was dat aanleiding te con stateren dat derhalve de soep niet zo heet te hoefde te worden gegeten als ze was opgediend, al was zijn eis er altijd nog een van/250,— De raadsman vond daarom dat er straf rechtelijk niets aan de hand is waarop hij pleitte voor ontslag van rechtsvervolging. Op 27 april doet de kantonrechter schrifte lijk uitspraak. De Alpenkapel van de muziekvereniging Apollo uit Nieuwe Tonge, welke in de regio reeds bekendheid verwierf, werd zo'n twee jaar geleden geformeerd door een groepje enthousiaste leden uit de fanfare. De doelstelling was in de eerste plaats, met elkaar gezellig te musiceren met als genre de Egerlander muziek. Een eenvoudig Egerlander kostuum werd aangeschaft en er werden optredens verzorgd bij diverse culturele en com merciële aktiviteiten, waarvan de opbrengst de verenigingskas steunde. Al snel werden twee zangeressen geëngageerd en tot voor kort is ook een accordeoniste aan het gezelschap toegevoegd. Na twee jaar werken werd besloten deel te nemen aan een concours en wel, verschenen zaterdag 14 april in Veldhoven (N.-Br.). Door een deskundige jury lieten in totaal acht kapellen zich toetsen aan hun muzikale kunnen. De Alpenkapel nam deel in de introductieklasse en behaalde hierin een totaal puntental van 295,5 wat goed is voor een eerste prijs (288). Een cijferlijst waar menig examinandus van droomt (8 - 8,5 - enz.). Met dit puntental waren zij tevens de hoogste in hun afdeling, hetgeen ook nog eens een prachtige beker opleverde. Deze werd in ontvangst genomen door de kapelmeester Hans Kom, wiens inzet in grote mate heeft bijgedragen tot dit resultaat. Dat de leden van de kapel zeer vereerd zijn met deze bekroning voor ontspannen, maar serieus musiceren behoeft nauwelijks vermeld. Op de terugweg werd het Van der Valk restaurant in Gilze aangedaan om te genieten van een feestelijk diner. De opvallende kleding wekte belangstellende vragen op en de bedrijfsleider nodigde uit tot enkele vrolijke noten, waarop natuurlijk positief werd gereageerd, tot genoegdoening van de verdere aanwezigen. Ook bij thuiskomst in „Ons Dorpshuis", waar „Het Zwarte Korps" hun jaarlijkse bijeenkomst hield, werden nog een paar nummers gespeeld. Vermoeid, maar voldaan keerde men huiswaarts. In het kader van het 60-jarig bestaan (in mei) van de muziekvereniging ApoUo is door de Alpenkapel een muzicassette gemaakt. De opbrengst hiervan komt ten goede aan de vereniging. Zij die geïnteresseerd zijn en de vereniging willen steunen door de aankoop van één of meerdere cassettes, kunnen kontakt opnemen met één van de leden of telefonisch bestellen bij dhr. J. Bruggeman, tel. 01875 - 1748. A.s. vrijdag en zaterdag, 20 en 21 april, beginnen voor de Vereniging voor Natuur en Landschapsbescherming Goeree- Overflakkee, in samenwerking met de gelijknamige Stichting, de zomeraktivi- teiten voor het dijk- en wegbermbeheer. Gestart wordt met het wegwerken van het achterstallige maaiwerk aan de Noord- landsedijk. Deze dijk ligt ten oosten van Nieuwe Tonge Nieuwe Tonge richting Stad aan 't Haringvliet Deze dijk is in 1983 gepacht en sinds lange tijd is goed onderhoud hier achter wege gebleven. Het zal dan ook geruime tijd duren voordat deze dijk weer het predikaat Bloemdijk kan voeren. Het ligt in de bedoeling het afkomende maalsel direct af te voeren om zo doende de dijk te verschralen. Een ieder die al een klein beetje om de natuur geeft, kan ons helpen met het wegwerken van het maalsel. De aktie is vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 8.30 - 12.30 uur. Verdere inlichtingen: 01870 - 4156 en 5566. MIDDELHARNIS Groen van Prinstererschool De leerlingen van de Groen van Prins tererschool hopen samen met hun ouders en belangstellenden op donderdag 19 april een paaswijding te houden in de Neder landse Hervormde kerk van Middelhamis. Het programma is samengesteld rond het thema: Het Lam ter slachting. Muzikale medewerking wordt verleend door fluitist Jaap van Dam, de trompet tisten Hans Kom en Henk Mackloet, terwijl Ab Vroegindeweij het orgel be speelt De bijeenkomst is via de kerktelefoons van de diverse kerken te beluisteren. Op de adressen die een aansluiting hebben wordt een programmaboekje afgegeven. De koUekte, die bij de uitgang gehouden wordt, is bestemd voor Woord en Daad. De paaswijding begint 's avonds 7.00 uur en duurt ongeveer een uur. U bent van harte welkom! VERVOLGVERHAAL door Dignate Robbertz G. F. Callenbach B.V. Nijkerk 30 ------------------------------- Hij trok ze op tot zijn knieën en kneep in zijn enkels. Dan vielen zijn ogen weer op het flesje cognac. De kurk leek wit in het maanlicht. Hij kon nog een mondvol ne men, dat zou warmte geven. Voorzichtig liet hij zich uit bed glijden. De kou trok langs hem door de reten van het raam en het was of de wind heen en weer suizelde van de zee naar het land en weer terug, maar bij iedere terugkeer werd het kouder. Simen wreef zijn neuspunt en warmde die even tussen zijn vingers. Dan dronk hij, een lange slok en nog één. Zijn hoofd bonsde en alle kou trok weg uit zijn benen en voeten. Het flesje trilde in zijn nerveuze vingers. Nog een paar keer dronk hij, hield het vocht op zijn tong en proefde de prikke lende smaaJc. Waarom dacht hij ineens aan dat halve verkochte varken en het werk op 't Olmen hof en het kwartje huur dat ze meer moesten betalen? Hij hield het flesje in de hoogte en zette het dan onvast neer. Het wankelde, maar hij kon het grijpen en recht zetten tegen het theeblad, het was meer dan half leeg. Onder de dekens was het behaaglijk. Hij draaide zijn rug naar den uuze en drukte zijn gezicht in het kussen. Zijn zwaar hoofd werd lichter en scheen los te laten van zijn lichaam. Hij zag rode en blauwe kringen, het wielde en draaide en dan viel hij in een diepte.... verder, al maar verder.... Met een schreeuw kwam hij overeind, sloeg zijn hand hard tegen de muur en merkte dat hij half bloot lag. De geheimzinnige wind was opgestoken tot een felle bries. Het hout en de muren kraakten en de bleke maan scheen op het kommetje waar Jantje's speen in lag. Op Kerstavond zaten Simen en Jikkemien alleen bij de haard. De kinderen waren naar het kerstfeest in de consistorie en Jantje sliep. De maan stond scherp boven het dorp en bescheen de verstijfde aarde met een metalen gloed. Jikkemien had er naar staan kijken toen ze Kee en Arend de deur uitliet. Een felle Oostenwind deed alles kraken, iedere voetstap weerklonk hol tegen de huizen, die ineen schenen te krimpen onder de onbarmhartige koude. De luiken waren overal dicht en de spleten opgestopt met zakken en kleden. Soms warrelde een kring grijs stof op de hoek van de dorpsstraat in de hoogte en ritselde neer langs ramen en deuren. Simen hoorde tussen de windvlagen door de geit bierren. Met bossen kanthooi had hij al een beschutting gemaakt en baai- zakken aan spijkers langs de houten aan slag gespannen. Ik zal de geite nog is een dekje op z'n rik binde. Ik gloove dat 't er nog een ouwe graenzak op 't diltje (hooizoUenje) leit Hij rekte zijn benen en armen en met de stallantaam, die flikkerde, half doofde en dan weer hoog opschoot ging hij naar het kot. Een snijdende vlaag snoof mee naar binnen toen hij terugkwam. Snel trok hij de deur dicht en rook dan de lekkere lucht van het blokje anijs, dat Jikkemien oploste in kokende melk. Hij nestelde zich weer in de krukstoel, spreid de zijn versteende vingertoppen uit naar het vuur en tuurde in de spelende vlam men. Na het rumoerig vertrek van Kee en Arend hadden ze weinig gesproken. De klok tikte, het vuur knetterde en om het huis zeurde de donkere wind. Zwijgend schonk.Jikkemien de kommen vol en legde er een ronde beschuit bij. Ik denke dat ik morge 't strange is opgae, zei Simen ineens. Zijn stem klonk luid door het stille vertrek. Je zal toch nie mee Max gestroope? Hij wreef met zijn kous een stokje in de haard en bleef onbeweeglijk zitten kijken hoe het verbrandde. Dienk je dat ik ier as een uul op een staeke zitte, as jie werkt? Het klonk schor en verbeten. Ik bin nog gin ouwe vent. Stroope is verkeerd, hield Jikkemien vol. Max is niks minder as ik of jie.... wat zou et... Max ei gliek. Ze gaf geen antwoord, hij kraakte de rijsjes en gooide ze in de vlammen. Toen hij opkeek zat Jikkemien met haar handen in haar schoot gevouwen en haar ogen dicht Ze werd grillig beschenen door het vuur. Haar lippen bewogen en Simen verwonderde zich. Zou zij bidden? Over die dingen hadden ze nooit samen gesproken, daar hoorde je alleen van in de kerk. Hij deed zoals zijn vader hem geleerd had, bidden en danken bij het eten. Kon je anders doen? Zou je kunnen bidden op een stoel bij de haard? Hij zette zijn voeten op de stoelsport en keek weer in de vlammen. In het gangetje hoorde hij luide stappen, die dichterbij kwamen. Er werd aan de deur gerammeld en Krijn Wisse stapte binnen. Goeien aeven saemen. Tjoengen wat een weer, dat viel nie mee langs den diek. Simen was verbouwereerd. De boer knoopte zijn jas open en maakte zijn dasdoek los. Zijn gezicht was paarsrood, hij blies een paar keer in zijn handen en ging bij het vuur zitten. Hij vroeg naar de kinders, en vertelde dat Samel erg ver kouden was. Simen gaf weinig bescheid, hij draaide op zijn stoel. Wisse praatte maar aan één stuk door, over het vee, de paarden en het graan. Jikkemien luisterde nauwelijks, maar ze sprak toch een paar woorden terug en verdeelde het overschot van de anijsmelk. Als in de verte hoorde zij hem zeggen: Ik ben net bie den ouwen lengelse ge weest de man is uut z'n liën. Een eèle slag vor z'n vrouwe. Simen verstond dat ze over de wegwerker spraken, die maanden ziek gelegen had. Jikkemien sprak schande over het rieke volk dat zo weinig in de kerkezak gaf dat de diaconie amper de ouwe man had kunnen helpen. Krijn Wisse weersprak dat de tijden slecht waren en dat de boeren groter onkosten met hun bedrijf hadden dan een arbeider begrijpen kon. Je wist op de duur niet wat beter was, op een hof of in een klein huisje te zitten. Simen kneep zijn handen in elkaar tot de knokels wit werden. Met schuine ogen keek hij naar de met pels gevoerde duffel van Wisse en de bonte wanten, die naast zijn stoel gevallen waren. Het hamerde in zijn hoofd, hij wilde wat zeggen, moest Jikkemien gelijk geven, maar zijn stem was niet meer dan een schor geluid. Zijn voorover gezakt hoofd knikte nog dieper, de vlammen in de haard schenen te groeien en om hem heen te slaan. En telkens hoorde hij weer de stem van Krijn Wisse, die vriendelijk klonk. En Jikke mien die scherpe dingen zeide, dat be greep hij uit de afgebrokte korte woorden. Misschien hadden ze ruzie, hij wreef langs zijn moe hoofd en werd aandachtiger. Kai je begriepe, baas Wisse, ouw jie je geld, ons bin gin bedelaers. Simen zag dat ze twee rijksdaalders van zich schoof Noe verstaen we mekaare glad ver keerd, vrouw Joosse? Wat is dat? vroeg Simen en stak werk tuiglijk zijn hand uit naar het geld, maar Jikkemien legde het voor de boer. (wordt vervolgd) .^.^.l^>^^.^.^.^t^^tf.^.l^^.l|.^.^.^.l^^.^.l^l^l^l^l^^.l^l^l^^.l^.^.^.4.;^l^l^4.l^4.l^:t.l^^.l^.^.lf^.^.lt.4.}^^.^.l^^.>^•^lt.^.l^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 5