Grote diefstal opgelost AUTO-TIP Visser Een uitspraak Schuur met 11000 pakken stro in de as V-qir^^S /»r Auto- en Caravanshow VAN DER VELDE Garage KNOPS B.V. Raad Middelhamis geeft subsidie aan Wericgroep „Laat leven" ^B f 1979,- Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Negende Omloop van Menheerse Verkiezing ambtsdragers Geref. Kerk Slotavond jeugdwerk A.J.V. Rumpt J— ,^H AUTO-SCHADE weer óp Koninginnedag Oud-inwoner overleden 56e Jaargang VRUDAG 13 APRIL 1984 No. 5287 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief De politie op Schouwen Duiveland is er in geslaagd in samenwerking met de po litie in Raalte (Ov.) de diefstal van meer dan honderd kleurentelevisies en video recorders op te lossen. Regelmatig werden uit de recreatie- woniiigen in het Aquadelta gebied bij Bruinisse kleurentelevisies gestolen, maar dit door dieven druk bezochte bungalow park was niet het enige doelwit, op ver schillende andere plaatsen in Nederland, waar zomerhuisjes of bungalows bij elkaar stonden had men dezelfde ervaringen. Op 26 maart werd bij een verkeers controle in Tholen in de auto van de 32- jarige Duitse mejuffrouw M. P. vier kleu rentelevisies aangetroffen. De wakkere politiemensen bespeurden onraad en na men de Duitse dame mee voor een ver hoor. Tegelijk werd de vondst van de vier toestellen op het politietelexnet gemeld en in Raalte reageerde men, daar waren diezelfde nacht vier televisies die qua merk aan de omschrijving beantwoordden ontvreemd. De Duitse mej. M. P. bleek op Tholen te wonen, ze moest ten laatste wel bekennen dat de toestellen gestolen waren en het verdere spoor leidde toen naar de 42-jarige Duitser H. J. H., een man die van 14 december 1983 tot 29 januari 1984 ook al opgesloten had gezeten we gens diefstal van televisietoestellen. Een derde Duitser is nog voortvluchtig. Tevens zijn negen helers aangehouden, want het Duitse trio ging iedere nacht op stap, (nadat men overdag eerst nauw keurig de situatie had verkend, stal men 's nachts de begeerde goederen en altijd met vier of meer tegelijk. Men wist al direct naar welke heler men de toestellen ging brengen, die ze overnam a raison van 100,a 200,per stuk. Bungalows met z.g. schuifpuien hadden de voorkeur, men kwam daar makkelijk binnen en de politie adviseert vooral deze schuifpuien op eenvoudige manier beter afsluitbaar te maken. OOLTGENSPLAAT In de Geref. Kerk zijn de volgende dubbeltallen gezet tot verkiezing van 1 ouderling en 2 diakenen. Voor ouderling (vacature A. Duim J.zn.) Jb. Duim Janzn. en L. A. van Drongelen. Voor diaken (vac. mevr. C. Mooijaart-v.d. Heuvel) mevr. J. van Schelven-Sintemiklaas en mevr. F. Duim-v.d. Vliet; (vac. A. C. Korteweg) J. Witte en L. Moelker. Heden vrijdag 13 april des nam. 7 uur zal in „Elthato" een slotavond worden ge houden, ter afsluiting van het jeugdwerk van de diverse clubs. Deze avond staat in het teken van de zending, o.a. met een Bijbelverhaal, een zendingsverhaal en er z^ ook het een en ander over de zending te zien zijn. Behalve de jeugd zijn ook de ouderen hartelijk welkom. Bedrijfswagen tot 101. G.V.W. 01871 - 1553 Vert. C. Bakker; 01877 -1589 Uw stnaakprogramma of film bekijken als het schikt via uw Videorecorder PHILIPS de uitvinders van het V2000 systeem ZrBj;::HiÉ w - Vanaf J.V.C, de uitvinders van het VHS systeem Vanaf 1999" 3 jaar volledige GARANTIE A.s. vrijdag en zaterdag zowel nieuw als gebruikt bij: Dorpsweg 28-34 Sommelsdijk, tel. 01870 - 4466 OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 PUMPrsrAD RUMPTSTAD B.V. Tel. 01871-1202 Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten TEL. 01870 2222 MIDDELHARNIS X A utohedrijf Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS --- - RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Hoofdartikel: Verleden week werd in dit blad een uit spraak van de Kroon gepubliceerd. De geschiedenis was alsvolgt Er was eens een Vereniging die christelijk speciaal onderwijs voorstond. In feite was de Ver eniging al verder, want zij had de toe zegging te mogen starten. Het daartoe vereiste aantal leerlingen werd echter niet gehaald, de definitieve toestemming werd dus niet verstrekt. De Vereniging voor Openbaar Onderwijs had ook graag een school voor speciaal onderwijs in Middelhamis. Zij had geen toezegging, het aantal kinderen werd niet gehaald. Compromis Na als we het goed hebben bemidde ling door derden is er toen een compro mis bereikt. De Gemeenteraad ging daar mee zij het dat de SGP-fractie er de grootste moeite mee had in principe akkoord. Er zou een zogenaamde samenwerkings school komen. De bestuursvorm moest een bestuurscommissie volgens artikel 62 van de Gemeentewet worden. De voor zitter werd de Soc.) wethouder van onder wijs. Daarmee was het in feite een Open bare school. Het is de vraag of er voor een samenwerkingsschool geen andere con structie gevonden had kunnen worden, maar dat is een vraag achteraf De Raad ging 7 januari 1982 definitief akkoord met de voorgestelde opzet. Daar bij werd bedongen het christelijk onder wijs bracht immers het meeste in dat het hoofd lid van een der kerken die in de Vereniging deelnamen zou moeten zijn. Nu hadden de niet christelijke partijen de grootste moeite met het voorstel. Uit eindelijk stemden enkele leden uit die fracties tegen. Samenwerkingsschool Nu kan men zich afvragen wat met deze constructie beoogd werd. Drs. T. M. Gilhuis vat zijn boekje „De gezamenlijke school, voor of tegen?" sa men in een aantal stellingen. Een ervan luidt: Op een gezamenlijke school wordt de inbreng van christenen alleen dan aan vaard als ze geschiedt onder de noemer van de „Algemeenheid" d.w.z. als een déél van het totale mozaïek, dat zo'n school hier in levensbeschouwelijk op zicht vertonen wil. Hij is er ook op tegen omdat.... vrijwel altijd de invloed van de Overheid in zo'n samenwerkingsschool méér is dan die van de partner(s). Wetsartikelen De stelling die aangehaald werd stoelt op artikel 42 van de Lager onderwijswet. Daar staat: „Het schoolonderwijs wordt onder het aanleren van gepaste en nuttige kundigheden dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van de verstandelijke ver mogens der kinderen, aan hun lichame lijke oefening en aan hun opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden. De onderwijzer onthoudt zich van iets te leren, te doen ofte laten wat strijdig is met de eerbied, verschuldigd aan de gods dienstige begrippen van andersdenken den". Artikel 29 van de wet op het Basis onderwijs zegt het in wat modemer be woordingen: „Het Openbaar onderwijs draagt bij aan de ontwikkeUng van de leerlingen met aandacht voor de levens beschouwelijke en maatschappelijke waardeA zoals die leven in de Neder landse samenleving en met onderkeiming van de betekenis van de verscheidenheid van die waarden".... en.... „Openbaar onderwijs wordt gegeven met eerbiediging van ieders godsdienst en levensbeschou wing". Uitspraak Als we deze Wetsartikelen goed lezen zijn de stellingen van de heer Gilhuis goed te begrijpen. Dan is ook te begrijpen dat de Kroon overwoog dat de opgenomen voor waarde erop gericht is op de bedoelde school te geven onderwijs een bepaald levensbeschouwelijk karakter te geven, hetgeen in strijd wordt geacht met het karakter van het Openbaar onderwijs in het algemeen, zoals vastgelegd in artikel 42 van de LO-wet. Dit dan naast het feit dat volgens artikel 3 van de Grondwet alle Nederlanders op gelijke voet in openbare dienst benoembaar zijn. Conclusies We kunnen hier een paar gevolgtrek kingen uit maken. Allereerst dat het com promis, de samenwerkingsschool hier als Openbaar onderwijs gezien moet worden. Niet minder belangrijk is dat men het hoofd de teamleider— kennelijk (nog) van zo'n groot belang acht dat zijn levens beschouwelijke achtergrond medebepa lend, zo niet dominerend kan zijn voor de aard van het onderwijs, althans in de voorgestelde constmctie. Verder is het te hopen dat de politieke partijen zich als dat onverhoopt voor zal komen zullen herinneren eens een „herenakkoord" ge sloten te hebben. In verband met de bekend geworden Kroon beslissing dachten we terug aan de MELISSANT De blusploegen van Melissant, Dirksland en Herkingen hebben zich in de late avond van j.l. woensdag geplaatst gezien tegenover een bijzonder hardnekkige brand die voedsel vond in II000 pakken stro, opgeslagen in een betonnen schuur van dhr. A. Struik aan de Achterweg te Melissant. De brand werd omstreeks kwart voor elf gemeld nadat er merkwaardiger wijs al eerder op de avond twee brandmeldingen waren gedaan. Voor één ervan rukte de brandweer van Melissant uit maar ter plekke gekomen bleek er niets aan de hand, waarom aan vals alarm werd gedacht. De tweede melding bleek andermaal loos maar bij de derde bleek het ernst te zijn. Bij de komst van de brandweer stond de dertig meter lange schuur al in lichterlaaie, waarom assistentie werd gevraagd van de ploegen van Dirksland en Herkingen. Laatstgenoemde ploegen mkten resp. pas weer in om half twee en om half vijf's nachts. De brandweer van Melissant bleef aanwezig voor de nablussingswerkzaamheden die een hele donderdag hebben geduurd. De politie die een onderzoek instelt naar de oorzaak van de brand heeft de eigenaar van de schuur, dhr. A. S. voor verhoor meegenomen. Het stro was eigendom van dhr. G. Mijnders; het was verzekerd. De brandweer heeft aan de blussing een lastig karwei gehad temeer omdat de regen urenlang neergutste en een dichte prikkelende rook hen hinderde. De schuur bleek al snel reddeloos; wel is het gelukt de bungalow die in de directe nabijheid daarvan staat voor brandschade te vrijwaren. Wel is er wat rook- en waterschade. Op de foto zijn de contouren van de schuur nog zichtbaar. De foto werd donderdagmorgen genomen toen de brandweer van Melissant nog druk aan 't nablussen was. MIDDELHARNIS Ook dit jaar zal volleybalvereniging In termezzo uit Middelhamis de traditionele Omloop van Menheerse organiseren. Op Koninginnedag hopen de wedstrijdlopers onderling hun krachten te meten over 6900 meter rond de bebouwde kom van Middelhamis en Sommelsdijk. Daarna is het de beurt aan de prestatielopers, voor wie het minder éen race tegen de klok is, maar meer een strijd met zichzelf om deze opdracht zo goed mogelijk te volbrengen. De belangstelling voor deze omloop is de laatste jaren langzaam groeiend en wordt al weer voor de negende maal gelopen en de 21 minuten - barrière staat op het punt doorbroken te worden. De wirmaar mag zich dan een jaar bezitter van de wissel- beker noemen. Voor iedere deelnemer is er ook nog een herinneringsmedaille. De wedstrijdloop begint om 11.15 uur en moet binnen een halfuur voltooid zijn. De prestatieloop wordt om 12.15 uur gestart. De deelnemers en deelneemsters hieraan dienen de omloop binnen een uur te vol tooien. Zij, die de omloop uitlopen, ont vangen een herinneringsvaantje. De inschrijfgelden bedragen voor de wed strijdloop 3,50 en voor de prestatieloop 2,50. De organisatie is in handen van Volleybalvereniging Intermezzo. STAD AAN 'T HARINGVLIET Opbrengst kollekte De gehouden kollekte voor Simavi medische hulp in de tropen heeft 1.060,opgebracht DIRKSLAND Opbrengst kollekte De gehouden kollekte voor het epilepsie- fonds heeft 1.701,85 opgebracht. recente perikelen omtrent de benoeming van een nieuwe schoolleider voor de open bare school te Dirksland. De opposanten verdachten het College ervan één van de sollicitanten naar achteren te hebben ge schoven op grond van zijn Jehova getuige zijn, alhoewel het College nadrakkelijk liet weten geen andere dan kwalitatieve normen te hebben laten gelden. De ge meenteraad volgde de aanbeveling en de man werd niet benoemd. Wél benoeming van een Jehova getuige als leider van een Openbare school zou gelezen de argu mentatie van de Kroonbeslissing zich toch evenmin hebben verdragen met de intentie van genoemd art. 42 dat verbiedt dat het openbaar onderwijs een levens beschouwelijk karakter zou hebben? Eindelijk zal de werkgroep „laat leven" uit Goedereede vanuit Middelhamis antwoord krijgen op het al in oktober vorig jaar gedane verzoek een gemeentelijke subsidie beschikbaar te stellen. De vrijwilligers organisatie zet zich in voor de bescherming van het ongeboren leven en biedt, ondersteund door de landelijke koepelorganisatie, hulp bij on gewenste zwangerschap met als doel het nog ongeboren leven te behouden, c.q. abortus te voorkomen. In de j.l. donderdagavond gehouden raads vergadering stelde Middelhamis' gemeenteraad een subsidie van 300, beschikbaar. Dat was het resultaat van een minder- heidsvoorstel, gedaan door weth. J. H. Koppelaar. De beide overige wethouders, de heren L. C. Kievit(PvdA) en J. Th. M. Jacobs (WD) vonden dat de werkgroep niet voor subsidiëring in aanmerking komt. Ze begeeft zich zo meende de College meerderheid op het terrein van de al aanwezige professionele dienstver lening zoals de Stichting Maatschappe lijk Werk Goeree Overflakkee en het Instituut voor ambulante geestelijke ge zondheidszorg Zuid Hollandse eilanden. Kreeg die opvatting in de gehouden be spreking instemming van dhr. Kersbergen; mevr. van Eek (CDA) meende die met kracht van argumenten te moeten be strijden: „De Stichting heeft wel degelijk professionele maatschappelijk werksters in dienst", zo verzekerde ze, benadrak- kend dat elke cliënt die zich bij een werk groep meldt aangemeld wordt bij de Stich ting die dan voor een professionele be geleiding zorg draagt. „In deze tijd wordt zo gemakkelijk met mensenlevens omge sprongen, het is daarom goed dat er een groep mensen in Nederiand is die deze moeilijke gevallen op een verantwoorde manier helpen en hen een andere op lossing dan abortus bieden", zo bepleitte mevr. van Eek. Ze diende een voorstel in de werkgroep een subsidie toe te kennen. Mevr. Mouw (PvdA) zag daarentegen geen aanleiding een subsidie te verlenen aan deze vrijwilligers die zo overwoog ze geen objectief advies maar een een zijdig gericht advies geven, gericht op het behoud van het ongeboren leven. Omdat van de werkgroep geen objectieve op stelling te wachten is verklaarde mevr. Mouw zich tegen. Voor de fractie Hoogzand daarentegen vormde de subsidiëring geen enkel pro bleem, zoals dhr. Hoogzand kenbaar maakte. „Soms weetje niet meer in welk een tijd je leeft, bij olierampen worden zeevogels gereinigd om ze van de dood te redden en verlaten zeehondjes worden in een soort couveuse verzorgd en nu het om mensen gaat moeten we minstens zo voor zichtig zijn.!" was zijn devies. Het speet dhr. Hoogzand dat er al te gemakkelijk over het leven en de beëindiging daarvan gesproken wordt waarom hij maande niet te veronachtzamen dat een abortus door soms een onherstelbaar berouw gevolgd wordt. Ook van de zijde van de SGP fractie kwam instemming, bij monde van dhr. KI. v.d. Ketterij. Weth. L. C. Kievit die het meerderheids standpunt verdedigde hield dat staande: „er is voldoende professionele hulp en als we nu een nieuwe organisatie gaan subsi diëren doen we dat dubbel op", weerde hij af. Het kreeg, in tweede instantie de in stemming van dhr. de Vries onder het motto dat hulpverlening professioneel en zo eenduidig mogelijk moet zijn. Een stichting als Maatschappelijk Werke.a. acht dhr. de Vries daartoe het meest geëigend. Dhr. G. C. Joppe (RPF) gaf geen com mentaar. Hij verliet i.v.m. het late uur de vergadering voor aan de stemming te hebben deelgenomen. Het voorstel, in gediend door mevr. van Eek kreeg 8 van de 14 stemmen, de meerderheid derhalve. Voorstemmers waren de 4 SGP leden, de 2 CDA leden en de twee leden van de groep Hoogzand. OOLTGENSPLAAT Op zondag 8 april j.l. overleed op de leeftijd van 87 jaar, de heer Gerrit van Rossum, echtgenoot van mevrouw P. M. de Vos en wonende Markelostraat 78, 2541 XE Den Haag. De bijzetting in het familiegraf heeft plaats gehad woensdag 11 april te 14.45 uur op „Nieuw Eyken- duynen". Kamperfoeliestraat, Den Haag. De heer Van Rossum had tot aan de evacuatie in 1944 een groente- en fmit- handel te Ooltgensplaat. Na de oorlog keerde hij niet meer temg en bleef te 's- Gravenhage-Scheveningen wonen. ï^H V ^H^ 1^ 1 1 .!.iJ.P""ii voor aOe tAet%tad* VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEl 01870-2518 C3 a ca <3 B a ca -gazonmaaiers HUNDA -generatoren - pompen - (rezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER - hogedrukreinigers KONGSKILDE -luchlverhltters L.V. Poldersèdijk la Stad aan het Haringvliet Kastanjelaan 41-43 >^^.>^.l^l|.4■>^'^'*■•^•^'^>^<^^^'^'^'^'^■>^'^'^<^•^^■•^'^i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1