Middelharnisse vissers aten dikwijls „Jan in de Zal(" Staatssecretaris Van Zeil ontvangt tuinboeic Uw camera houdt van het vroege voorjaar Begrafenisonderneming „VOORZORG" mm Prachtig stripboel( cadeau in de NMS voorjaarsaktie IVIEDISCHE DIENSTEN Bestel Uw visitekaartjes Gevonden en verloren voorwerpen Bladz. 2 tfm )m0mt^fmÊÊm Ingrediënten Bereiding NUT OF ONNUT? HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g KRYPTO-KKONKELS bij Drukkerij Gehrs. de Waal LangeweglS SOMMELSDIJK Verloren voorwerpen: Vermiste dieren Gevonden voorwerpen Gevonden dieren „EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 13 APRIL 1984 Kent u Jan in de Zak? Het is een echt ouderwets nagerecht uit groot moeders tijd dat ook veel door de vissers werd gegeten: een kruising tussen pudding en krentebrood. Jan in de Zak is door de lange bereidingstijd langzamerhand in onbruik geraakt. Vroeger deed men er liefst IVi uur over! Als u in het gelukkige bezit bent van een snelkookpan, tovert u het gerecht al binnen een half uur op tafel. Dit hebt u nodig: 200 g bloem, 25 g gist, 1 theelepel suiker, 1 ei, 2 dl lauw warme melk, zout, 60 g krenten, 60 g rozijnen, 30 g sucade. Jan in de Zak is een gezellig gerecht, dat u in een doek gebonden in een pan met kokend water klaarmaakt. Die ongewone manier van bereiden maakt Jan in de Zak vooral aantrekkelijk als u in de keuken kinderen als pottekijkers hebt. U gaat als volgt te werk. Doe de bloem in een wijde kom. Maak in het midden een kuiltje waarin u de gist strooit of kruimelt. Een theelepeltje suiker toevoegen. Met wat lauwwarme melk een voordeegje van gist en wat bloem maken. Ongeveer een kwartier afgedekt met een vochtige doek op een warme plaats laten rijzen, tot u de dubbele hoeveelheid heeft. Daarna de gewassen en gedroogde krenten en rozijnen en de gesnipperde sucade toevoegen. Doe ook het ei en de rest van de lauwwarme melk erbij en begin vanuit het midden stevig te kneden tot er blazen in het deeg ontstaan. Een schone doek met warm water uitspoelen en op het aanrecht uitspreiden. De doek zorgvuldig bestuiven met bloem, zodat tijdens het koken geen water in het deeg kan doordringen. Plaats nu de doek op het inzetbakje van de snelkoker, waarop u vervolgens het deeg legt. Daarop gaat een passende deksel, waarna u de doek dichtbindt. Er moet voldoende ruimte overblijven om het deeg te laten rijzen. Vul de pan voor niet meer dan de helft met licht gezouten kokend water. Zet het bakje in de pan. Pan sluiten en op de laagste druk brengen. Na 25 minuten de pan van het gas of de kookplaat nemen en laten afkoelen. Als na de bereiding de pan is afgekoeld, kan Jan uit de zak. Even laten drogen. Met een dun scherp mes of een draadje in mooie plakken snijden. Warm serveren als dessert met boter en (bruine) suiker. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelhamis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Welk nut hebben eigenlijk vliegen, mie ren, slakken? Kunt u mij dat vertellen? Antwoord: Het is maar wat u onder „nut" verstaat. Als u denkt: wat de mens ten voordeel strekt, dan komt u er niet ver mee, want de geit van uw buurman ver schaft hem en zijn gezin melk, boter, kaas, kwark, huid, haren, vlees, vleeswaren, bikkels enz. Maar als dat dier op zekere dag losbreekt, vreet het uw tuin kaal en verontreinigd het uw terras. We moeten dus nagaan, wat de functie van de insekten en andere dieren is in de natuur. Vliegen brengen ziekten over, maar sommige rui men kadavers op en ook mest, via hun larven, vormen voedsel voor bepaalde vogels en vissen of zorgen voor bestuiving der planten. De mier heet wel eens nuttig, want hij ruimt rommel op in het bos en zorgt voor de opbouw van stabiele humus. Toch ziet u die mieren niet graag in huis. Sommige soorten vernielen zelfs hele bouwwerken. De wijngaardslak is een voortreffelijk voedsel, maar zijn familie leden vreten aan mijn groenten. In prin cipe heeft elk levend wezen zijn taak op aarde. Helaas kan niet ieder mens de Schepping waarderen.... UN GOUOEN LIJSTJE Een „gouden" schilderijlijst werd lelijk en ik ging aan het repareren met gips, dat ik wou vergulden. Maar dat lukt niet best. Wat doe ik verkeerd? Antwoord: Als u een gipspapje maakt en dat op de beschadigde plaatsen smeert, zal het nooit behoorlijk „pakken", want het gips krimpt bij het opdrogen. Handige knutselaars brengen daarom eerst me talen pennetjes aan in de gedeelten die nog op hun plaats bleven. Als zij dan later zo'n lijst vergulden, ziet het er weer behoorlijk uit. Als u dat niet lukt, of als de lijst verder afbrokkelt indien u er met pennen aan komt, kunt u beter porion gebruiken, want dat hecht beter en het laat zich goed dekkend beschilderen en vergulden. Het blijft wel wat langer taai. Alabastine is voor grotere reparaties bruikbaar. Veel verschil met gips is er verder niet. VKEEMDE VOGEL Kent u de vogel dié op dit naamloze albumplaatje staat? Antwoord: Dat is de caerulescens mela- notis, of Blauwkop-spoüijster die van zuid-Canada tot in zuid-Argentinië en Chili voorkomt en die zijn naam ontleent aan zijn gewoonte om andere vogels, boerenwagens en andere geluiden na te bootsen, waarmee hij al heel wat mensen in verwarring bracht. TINTELENDE VINGERS Hoe komt het, dat 's winters wel je vingers gaan tintelen, maar je armen en de rest van je lichaam niet? Antwoord: Vroeger dachten de mensen wel eens, dat de stekende pijn veroorzaakt werd door de vorming van scherpe ijs kristallen, vooral omdat het tintelen vaak optreedt na sneeuwruimen of sneeuw ballen gooien met de blote handen. Maar dat is onjuist, want dan zouden de vaat- wandjes ernstig beschadigd worden. Nee, de vingers zijn tastorganen en onze ze nuwen zijn juist daar bijzonder gevoelig. Ze vertalen ook koude door pijn en tegelijk prikkelen zij de bloedtoevoer. Trouwens, veel mensen gaan zich warm „kloppen" als ze koude handen hebben, dat wil zeggen de armen met een klap rond de borst slaan. Dan stroomt het bloed wat rijkelijker toe en komt mèt het bloed de lichaamswarmte tot in de toppen van de vingers terug. De Stichting Nederlandsche Midden stands Spaarbank, kortweg NMS, op gericht in 1927, is een spaarbank die landelijk werkzaam is. Eind 1983 bereikte de NMS een in gelegd bedrag aan spaargelden van ruim 2,7 miljard gulden. Het balanstotaal be droeg op hetzelfde tijdstip bijna 3 miljard gulden. De NMS mag zich daarmee rekenen tot één van de grootste spaarbanken binnen Nederland. De NMS biedt haar diensten in eerste instantie aan middels een lande lijk gespreid net van 640 zelfstandige agenten. Naar de cliënt toe ligt de nadruk op persoonlijke benadering, waarbij het de plaatselijke spaaragenten zijn die met het uitdragen van de soliditeit van de NMS de vertrouwensbasis scheppen die van groot belang is om spaarders aan te trekken. De veelal in de kleinere plaatsen werk zame zelfstandige agenten worden in het uitoefenen van hun commerciële taak on dersteund in het uitoefenen van hun com merciële taak ondersteund door specia listen van het hoofdkantoor van de NMS. De NMS heeft tot doel de spaarzin in het algemeen te bevorderen en voert daartoe een totaalpakket van spaardiensten. Gedurende 16 t/m 30 april a.s. organi seert de NMS Spaarbank een grote spaar- aktie. De NMS biedt aan nieuwe en be staande spaarders een twee jaars vaste termijn spaarvorm aan tegen een uit zonderlijk hoog rentepercentage. De mini mum inleg bedraagt 1.000, Naast de extra rente-aanbieding ver schijnt een stripboek van deze spaarbank, waarin de bekende tekenaar Ron Ver brugge zijn visie weergeeft op de ge schiedenis van het sparen door de eeuwen heen. In een luchtig stripverhaal, waarin de spaarhamster „BIBI" de rode draad vormt, komt in het nu verschenen deel, de periode vanaf de Ijstijd tot en met de Noormannen aan de orde. Dit aantrekkelijke premium wordt aan nieuwe spaarders in de aktieperiode bij de NMS ter beschikking gesteld, (of/ 7,50 gratis eerste inleg). Na de leuke, leerzame kwis voor de jeugd in de voorgaande maand trekt de NMS wederom de aandacht van vele spaarders. Ik begrijp niets van die kryptogrammen in sommige puzzelbladen. De omschrij vingen zijn mij te gek. Kunnen de makers het niet anders zeggen? Antwoord: Kryptos komt uit het Grieks en betekent: verborgen, geheimzinnig of raadselachtig. Gram stamt van grafein, of griffen, dat is schrijven. Een kryptogram is dus juist een raadselachtige omschrijving, of een verzameling van zulke aandui dingen. Als de puzzelmaker als raadseltje opgeeft alles is niet kapot, dan snapt Jan meteen dat hij „heelal" bedoelt, want dat bevat alles en héél is het tegendeel van kapot. Maar Piet kan die gedachten- kronkel niet volgen.... Niets aan te doen. Er zijn veel puzzelbladen en ze bevatten tal van andere raadselvormen en spel letjes. ROTTERDAM Ter gelegen heid van de opening van de 35 e Internationale Huishoudbeurs in Amsterdam, werd het eerste exem plaar van het „Margriet" Tuinboek aangeboden aan de heer P. H. van Zeil, staatssecretaris van Econo mische Zaken. Dit, door Zomer Keuning uit gegeven, boekwerk behandelt in bondig geschreven hoofdstukken on derwerpen als tuinieren, de grond en de mogelijkheden daarvan. Vervol gens wordt systematisch en concreet getoond wat er allemaal te doen valt met bijv. planten, bomen, coniferen, heesters, zomerbloemen, bodem bedekkers, het gazon. enz. Ook de mogelijkheden van de „doorsnee- tuin" komen aan de orde met dat gene wat gedaan kan worden in en met vijvers, rotsen en stenen, bakken en pergola's, zg. wilde tuinen en van zelfsprekend de moestuin. De auteur, Wim Oudshoorn, viert met dit tuinboek een jubileum. Dit vijf-en-twintigste groenboek heeft hem de gelegenheid geboden al zijn kennis en ervaring op het gebied van bloemen en planten, van heesters en gewassen, van tuinen en tuinaanleg, zodanig in een boekvorm te gieten, dat de grootst mogelijke groep tuiniers er van kan profiteren. En dat de schrijver een man van de praktijk is, blijkt uit de grote hoeveelheid tips. De lezer wordt als 't ware geprikkeld om in de tuin aan de slag te gaan, om te werken met planten en heesters, om zaad tot gewas te laten worden! Het „Margriet" Tuinboek, dat tevens een uitgebreide tuinkalender bevat waarin precies verteld wcjrdt wat wekelijks in de tuin gedaan kan worden van Januari t/m December, kwam tot stand in samenwerking met het weekblad „Margriet" en is vanaf heden verkrijgbaar bij de boekhandel. De prijs bedraagt 29,90. van zaterdag 14 april tot maandag 16 april 1984 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. J. Wieringa, tel. 01870 - 2090. Dokter Wieringa is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur heeft dienst dokter H. O. Zoon, tel. 01877- 1262. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter P. J. Bulthuis, tel. 01879- 1367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter G. C. A. M. van Hattem, tel. 01874 - 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter P. J. H. Kramers, tel..01873 - 1201. APOTHEEK „MENHEERSE" J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur en 17.00 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In overige uren via tel. of dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts van Ramshorst, tel. 01879 - 1050 (van 11.00 tot 11.30 uur) DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441 L. Tjebbes, Middelhamis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870-2897. WUKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 - 1440 Den Bommel01871-1312 Dirksland01877-1500 Goedereede01879 - 1267 Herkingen01876 - 224 Melissant01877 - 1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Nieuwe Tonge01875 - 1390 Ooltgensplaat01873 -1310 Ouddorp01878-1321 Oude Tonge01874 -1289 Stad a/h Haringvliet01871 - 2301 Stellendam01879 -1296 HULP MAATSCHAPPELUK WERK „Goeree - Overflakkee" SPREEKUREN OUDE TONGE: Julianastraat 9, 01874- 1515. ma, di, wo, do, vr. van 9.00 -10.00 uur; ma, WO, vr. van 12.30 - 13.00 uur. MELISSANT: Plein 1, 01877 - 1592. ma, di, wo, do, vr. van 9.00 -10.00 uur. OUDDORP: Molentienden 6, 01878 - 1810. ma, di, wo, do, vr. van 9.00 -10.00 uur; SOMMELSDUK: St. Joris Doel- straat 32, 01870 - 5305. ma, di, wo, do, vr. 9.00 - 10.00 uur. WEEKENDDIENST in geestelijke of sociale nood: Gelieve in het weekend 01874 - 1515 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883 - 10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.00 - 9.30 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01879-2197 of033-620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel.01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlijk ledere 1 e dinsdagavond van de maand moedergroep bij Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878 - 2511 Er zijn in parken en tuinen al een aantal bewijzen dat de lente er aan komt. Richt ernu de camera op want in het vroege voorjaar zijn er veel motieven waar je al fotograferend veel plezier aan kunt beleven. Je merkt het aan de dagen die langer worden, en aan de vogels die al voorzichtig beginnen te zingen. Aan de eerste wilgenkatjes en aan de bollen die boven de grond komen. De lente laat niet lang meer op zich wachten, ook al is het volgens de kalender en misschien ook wat het weer betreft nog winter. OOK DE MENSEN Die eerste tekenen van het voorjaar dat in de lucht zit hebben ook invloed op de mensen. Zo in de eerste weken van maart neem je een bloemetje mee naar huis. Je krijgt de kriebels om het huis schoon te maken of op een zaterdag de tuin in te gaan. Weer een ander pakt de camera en de fiets en trekt er op uit, de polder in, naar het park of de dierentuin. Op zoek naar vooijaarsmotieven. DE EERSTELINGEN Als nu het weer omslaat is het ineens lente, zeggen de mensen tegen elkaar. En dat is dan de tijd dat u die allereerste lentesymbolen erg goed in foto's kunt vangen. Een aarzelend sneeuwklokje, de eerste lammetjes, jong leven in het dierenpark.... als je er een beetje op let is er nu al van alles te zien waar u de camera op kunt richten. VROEG BEGINNEN Misschien denkt u dat het pas lente is als ze in Aalsmeer een bloemencorso houden en de Betuwe in bloei staat. Ook dan is het lente, maar die is nü al begonnen. Wie wacht tot de lente aan alle kanten losbarst ontdekt dat dit mooie seizoen dan al weer bijna voorbij is. Wie het voorjaar in foto's wil vangen doet er goed aan de camera te richten op de eerstelingen. Die leveren vaak sterke foto's op, waarop een onderwerp duidelijk uitkomt. Daarom houdt uw camera van het vroege voorjaar want in de tijd tussen winter en lente zorgen juist de allereerste lenteboden vaak voor aantrekkelijke foto's. MIDDELHARNIS 83. Een sleutelbos met diverse sleutels. 84. Een bril zilverkleurig montuur. 86. Een rijbewijs. 87. Een gouden collier met hanger en parel. 88. Een bloedkoralen armbandje met doublé slot. 89. Een gouden armband met naamplaatje „Sabina". 90. Een sleutelbos met 8 sleutels in donker bruin mapje. 91. Een bruine portemonnee met inhoud en pasje. 92. Een kap van Zündapp kleur rood rechter kant. 93. Een rood/blauwe paraplu. 94. Een bruine portemonnee met rij foto's en postzegels. 95. Een gouden ketting met hanger. 96. Een bankbiljet. 97. Een schoudertas van stof met rijbewijs, portemonnee, pasje. 98. Een bruine portefeuille met inhoud. 99. Een regenbroek, kleur blauw in blauwe zak met 2 wanten. 100. Een zilveren armband met naam „Jaqueline". 102. Een gouden horloge met zwart leer bandje. 103. Een donker bruine portemonnee met inhoud. 104. Een zilverkleurig horloge met zwarte band. Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroegindeweij, Emmalaan 18, Middelharnis Tel. 01870-2996 104. Een vulpen. 105. Een bordeauxrode trui met grijze streep. 106. Een bankbiljet 107Een parel armband 3 rijen met zilver slot 110. Een donkerrode portemonnee met in houd en bankpasje. 111. Een sleutel nr. 105 van Opel. 112. Een bordeauxrode portemonnee met in houd en paspoort, rijbewijs. 113. Een oranje skelter. 114. Een bankbiljet 115. Een giropas. 116. Een sleutelhanger met 4 sleutels. 117. Een bruin lederen portemonnee met in houd. 118. Een schooltas. 119. Een armband met gouden schakels. 120. Een blauw jongens jack. 121. Een sleutelbos met 6 sleutels en div. dingen. 123. Een ZWN weekkaart, gewone strippen kaart, bankbiljet 124. Een lichtbruine portemonnee met inhoud en pasje. 101. Een witte kat met klein bruin vlekje op de neus. 122. Een lapjeskat veel zwart/rood met witte bef. 52. Een giropas. 54. Een sleutelbos met 2 sleutels. 56. Een bruine handschoen. 57. Een fietssleuteltje. 58. Een pasfotootje. 59. Een grijze handschoen. 61. Een skelter. 62. Een blauwe spijkerbroek in plastic tas. 63. Een sleutel. 65. Een blauwe want 66. Een sleutelbos met 3 sleutels aan touw. 67. Een bankbiljet. 68. Een groen kinderwantje gebreid. 69. Een donker rode paraplu-etui. 70. Een zilverkleurig dameshorloge met zwarte wijzerplaat 71. Een pakje batterijen merk Sorbo. 72. Een witte sjaal gehaakt met franje. 73. Een bruine knip-portemonnee met inhoud. 74. Een bruine portemonnee met pasje. 53. Een bastaardhond kleur bruin (teef). 59. Een lichtbruine kortharige hond (reu).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 10