Dhr. H. L. van Kampenhout eerste op de lijst van aanbeveling voor Dijkgraaf Waterschap Goeree Overflakkee 5-10 april AUTOSHOW A UTOMOBIELBEDRIJF J. VAN GEEST Politieberichten Oud en jong legden de eerste stenen voor nieuwe O.L. School Middelhamis Voorwaarde voor benoeming LOM schoolhoofd door Kröon vernietigd Presentatie modellen 1984 Schaakkampioenschap van Goeree-Overflakkee 1984 Ouddorps toren Ledenvergadering/ Scholenmiddag Middelhamis Goedereede „Zonder werk en toch niet werkloos toezien" 56e Jaargang DINSDAG 3 APRIL 1984 No. 5284 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie} tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief MIDDELHARNIS Voor het eerst in de geschiedenis van het Waterschap Goeree Overflalclcee en haar rechtsvoorgangers lijkt een niet- landbouwer tot Dijkgraaf te worden benoemd. De Verenigde Ver gadering, vrijdagmiddag in „Oostdam" te Goedereede tot het malden van een aanbevelingslijst ter benoeming van een dijkgraaf geroepen, gaf met een stemmenverhouding van 22 15 de eerste-, de voorkeursplaats aan dhr. H. L. van Kampenhout te Sommelsdijk, heemraad voor het gebouwd in het dagelijks bestuur. Op de tweede plaats zou de thans functionerende wnd. dijkgraaf dhr. J. F. Warnaer zijn geplaatst ware het niet dat dhr. Warnaer te kennen gaf die plaatsing niet te accepteren. Uit de uitslag van de stemming trok dhr. Warnaer de uiterste consequentie. Hij verklaarde zich met ingang van de benoeming van de nieuwe Dijkgraaf (bij Koninklijk Besluit) uit het Waterschapsbestuur terug te zullen trekken. De benoeming van een nieuwe Dijkgraaf betreft de vervulling van de vacature die ontstond toen dijkgraaf Joh. Koert vorig jaar augustus plotseling overleed. Dhr. J. Voogd uit Ouddorp zou zijn plaats ver vanger zijn geworden maar dhr. Voogd werd door een lichte beroerte getroffen zodat dhr. Warnaer als tweede waar nemend dijkgraaf met de waarneming werd belast. Met dhr. van Kampenhout was dhr. Warnaer een van de beide „interne" kan didaten die naar de functie van Dijkgraaf solliciteerden. Omdat ze door het Col lege van dijkgraaf en heemraden én een commissie van hoofdingelanden beide geschikt werden bevonden werd tegen over de Ver. Vergadering geen voorkeur uitgesproken. Om zelfs de schijn van voorkeur te vermijden werden de beide kandidaten zelfs niet onder-, maar naast elkaar geplaatst. Dat ontlokte sommige leden van de Ver. Vergadering overigens wel wat kritisch commentaar. Dhr. L. C. Kievit uit Mid delhamis noemde die opstelling van de zijde van het dagelijks bestuur zelfs wat hypokriet, daarom omdat hij allerminst verwachtte dat de heren heemraden hun stembriefles blanco zouden laten. Het leek dhr. Kievit beter wanneer de heren over de plaatsing van de kandidaten had den gestemd. Ook dhr. van Renswoude uit Oude Tonge verklaarde daaraan de voor keur te hebben gegeven. Temeer maakte hij daar aanspraak op omdat de Ver. Vergadering het dagelijks bestuur de op dracht had gegeven een voordracht te maken. „Het kenmerk van een voordracht zou de vaststelling van een volgorde zijn geweest en dat is juist nagelaten!" zo stelde dhr. van Renswoude kritisch vast „het feit dat er geen voordracht is is spijtig en minder juist". Ook dhr. J. H. Koppelaar maakte duide lijk een voordracht aan de Verenigde Vergadering te hebben verwacht. „Het zal stellig een moeilijke aangelegenheid zijn geweest tot een voordracht te komen maar u had met de commissie, ook aan de hand van de facetten die ons als Ver. Ver gadering misschien zouden kunnen ont gaan, alles kunnen overwegen en daaruit een voordracht hebben kunnen distille ren", beoordeelde dhr. Koppelaar. Met het niet uitspreken van een voorkeur achtte hij het vertrouwen in de commissie van hoofdingelanden te zijn ondergraven. De heren Stehouwer en Visser, die lid waren geweest van bovenbedoelde com missie bestreden het gehoorde verwijt. Zij hielden staande dat het niet goed zou zijn geweest dat vanuit een zo klein comité slechts een viertal leden een voorkeur zou zijn uitgesproken. Dat liet dhr. Ste houwer ook gelden voor de heemraden. Omdat zij met elkaar verder zullen moe ten zou het van hen teveel zijn gevraagd een voorkeur uit te spreken. Wnd. dijkgraaf Warnaer, die de Ver. Vergadering overigens voortreffelijk door een lange agenda had heengeleid had bij het onderhavige agendapunt de leiding van de Vergadering overgegeven aan heemraad D. Goekoop. De heren War naer en van Kampenhout verlieten beide de vergaderzaal om pas na de stemming hun plaats weer in te nemen. Zij waren derhalve getuige van het voorlezen van de stembriefjes. Voor de eerste stemming waren 37 stemmen uitgebracht. Aan vankelijk gingen de beide kandidaten nek aan nek maar nadat 13 stemmen waren geteld bleef dhr. Warnaer duidelijk achter. Op hem werden 15 stemmen uitgebracht; dhr. van Kampenhout schoot door naar de 22. Bij de stemming voor de tweede plaats werden 38 stembriefjes ingeleverd; 35 stemden voor dhr. Warnaer, twee voor dhr. van Kampenhout en 1 blanco. Toen de uitslag bekend werd gemaakt gaf dhr. Warnaer te kennen die plaatsing niet te accepteren. Het was een mededeling die dhr. Goekoop al bekend was maar waar van deze niet eerder mededeling had ge daan om de stemming niet te beïnvloeden. Op instigatie van dhr. SteholRer werd de Vergadering voorgesteld dhr."."3-^ ".koop als tweede te plaatsen. Toen dhr. Goe koop verklaarde daarin te zullen be willigen werden er van de 35 uitgebrachte stemmen 32 op zijn naam uitgebracht. Eénopdhr.G. C. Joppe, éénopdhr. A. C. van Rossum en één op dhr. C. L. M. de Wit. De op de eerste plaats gekozen kandi daat dhr. van Kampenhout zegde de Ver gadering dank voor het in hem gestelde vertrouwen, waarbij hij de hoop uitsprak óók spoedig het vertrouwen te zullen winnen van hen wier keus hij niet was geweest. Dhr. Warnaer maakte zijn aftreden be kend. Hij stelt er derhalve geen prijs op zijn eerdere plaats als heemraad weer in te nemen: „Naar aanleidingvan deze uitslag heb ik besloten het Waterschapswerk vaarwel te zeggen. Niet om persoonlijke moeilijkheden maar langzamerhand is de tijd gekomen met deze zaken op te hou den", liet hij veten. Dhr. Warnaer ver wacht dat de benoeming totDijkgraaf van dhr. van Kampenhout nog enkele maan den op zich zal laten wachten en tot zolang zal hij blijven functioneren: „het zou niet netjes zijn tegenover het bestuur er nu gelijk mee te stoppen", volstond hij. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Historisch besluit De verkiezing van dhr. van Kampenhout vertegenwoordiger voor het gebouwd is zonder meer van historische be tekenis. In het bestuur van het Water schap maakte het gebouwd pas in 1955 een voorzichtige entree. In het dagelijks bestuur in 1969 maar pas in 1981 werd een 50/50 verhouding tussen gebouwd en ongebouwd bereikt. Dat de gemoederen van gebouwd ten opzichte van het ongebouwd (en om gekeerd) nog licht ontvlambaar zijn werd vrijdagmiddag gedemonstreerd toen dhr. van Renswoude (vert. gebouwd) in de mond durfde nemen dat de Ver. Vergade ring een soort kermisachtige kruideniers- ■po'-vt'ek volgde. Overigens had dat niets mét de dijkgraafverkiezing te maken maar sloeg dat op de bespreking van de meer jarenplanning van kapitaaluitgaven over de periode 1984-1988. Daarin is de mo gelijkheid opgenomen van de bouw van een dienstwoning bij het gemaal dat in Dirksland, aan de Havendijk zal worden gebouwd. Voor de woning wordt een prijs genoemd van 2 ton, waartegen, vooral door het ongebouwd nogal wat protest werd aangetekend. O.a. deed dat dhr. C. Stehouwer, dhr. G. Joppe, dhr. L. Visser, dhr. Biemond en dhr. J. L. Poortvliet. De heren vonden dat de automatisering zover is voortgeschre den dat een machinist niet meer persé „boven-op" het gemaal behoeft te wonen. Hij zou, veel goedkoper voor het Water schap en voor zichzelf, het best een wo ning in het dorp kunnen betrekken, zo bezagen bovengenoemde bezwaarden. Overigens werd nog allerminst gevraagd nu al een beslissing te nemen en zich dat realiserend bood de waarnemend dijk graaf de heren aan de filosofie over de bedrijfswoning uit de meerjarenplanning te schrappen. Even gemakkelijk zou die er tz.t. weer in kunnen worden opgevoerd, al naar gebleken behoefte. ,,Dat is wat kruideniersachtig, wat ker- misachtig" mopperde dhr. van Rens woude, wat hem een reprimande ople verde van dhr. Stehouwer. Die speelde zich voornamelijk in de pauze onder vier ogen af maar ook publiekelijk liet dhr. Stehouwer dhr. van Renswoude weten dat hij aan de wijze van beraadslaging door de Ver. Vergadering zal moeten wennen en dat het zeker niet aangaat die met kruide- nierspolitiek te vereenzelvigen. Mr. Iman Caustraat29, Stellendam, tel. 01879-1100-1593 Na het succesvolle toernooi van vorig jaar is het niet verwonderlijk dat er ook dit jaar een toernooi om het Schaakkam pioenschap van Goeree-Overflakkee zal worden gehouden. In de maand mei en juni organiseren de schaakverenigingen van Goeree-Over flakkee, dat zijn „Ontspanning" uit Oud dorp, „Oostflakkee" uit Oude Tonge, „Stellendam" uit de gelijknamige plaats, en „De Zwarte Pion" uit Middelhamis/ Sommelsdijk, in eendrachtige samen werking dit toernooi. Het plan is om op 2 en 30 mei in Oude Tonge te spelen, op 8 mei en 12 juni in Stellendam, op 14 mei en 4 juni in Som melsdijk, en op 21 mei in Ouddorp, maar helemaal zeker is e.e.a. nog niet. Gerechtigd tot deelname zijn de leden van bovengenoemde clubs en alle andere club- en huisschakers die op Goeree- Overflakkee wonen. De toernooivorm is opnieuw 7 ronden „Zwitsers". Het speeltempo is 35 zetten HERKINGEN Ophalen oud papier Morgen (woensdag) 4 april wordt weer oud papier opgehaald door de Pr. Joh. Frisoschool. Er wordt begonnen om half 6 bij de school. Wilt u het papier goed gebundeld gereed zetten s.v.p.? HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 |S| in 1 uur en 45 minuten; is de partij dan nog niet uit dan krijgen beide spelers 20 mi nuten bedenktijd er bij om de partij „uit te vluggeren". Elke speelavond worden de klokken om 19.30 uur aangezet. Inschrijving kan uitsluitend geschieden door vóór 21 april a.s. 10,over te maken op gironr. 38.57.603 t.n.v. M. Verolme te Sommelsdijk, bij wie U ook terecht kunt voor nadere inlichtingen om trent het toernooi, tel. 01870 - 3266. Nu de gerestaureerde toren van Ouddorp weer een fraai middelpunt vormt van de dorpskern, zou het jammer zijn dat be langstellenden geen kennis kunnen nemen van het interieur met onder andere de 18e eeuwse gevangeniscellen en het soldaten- verblijf De torentrans biedt ook een mooi uitzicht op de omgeving. Van gemeentewege heeft het bestuur van de Stichting Museum „Ouddorps Raad- en Polderhuis" toestemming gekregen om vanaf 1 mei 1984 rondleidingen naar de toren te verzorgen. Wel is er de voor waarde aan verbonden dat deze plaats zullen vinden onder leiding van een gids. Het bestuur van voornoemde stichting vraagt nu of zich personen beschikbaar willen stellen voor enkele dagen, een dag of een halve dag om deze rondleidingen te verzorgen, gedurende de periode van 1 mei tot 15 september. Ook jongelui, die een beetje van ge schiedenis houden en het leuk vinden om met mensen om te gaan kunnen zich aanmelden. Voor inlichtingen kan men op 6, 7 en 9 april bellen naar nummer 01878 - 1303, bij voorkeur 's middags van 2 tot 4 uur. Prot. Chr. Rayonschoolraad De Prot. Chr. Rayonschoolraad „Bond van scholen met de Bijbel op Goeree- Overflakkee" houdt a.s. donderdag 5 april 's middags om half twee in het Verenigings gebouw „Onder de Wiek" te Dirksland de jaarlijkse scholermiiddag. Drs. K. de Jong, voorzitter van de Unie „School en Evan gelie" hoopt deze middag een lezing te houden over het onderwerp „de toepas sing van de wet op het voortgezet basis onderwijs en de betekenis hiervan voor het christelijk onderwijs". Werkelijk geïnteresseerden zijn op deze middag welkom. MELIS SANT Kerkdienst Woensdagavond half 8 hoopt voor de Ger. Gem. in Ned. voor te gaan ds. F. Mallan van Rhenen. - Diefstal fietsen Dit weekeinden werden drie fietsen ont vreemd, bij de O.L.S. aan het Zandpad twee en één bij de Boekanier aan het VingerUng. Eén dader kon worden aan gehouden te weten de 23-jarige G. F. uit Dirksland. - Diefstal uit caravans J.l. zaterdag deden twee personen aangifte van diefstal en vernieling van hun caravan die gestald stond in een schuur aan de Duivenwaardsedijk te Nieuwe Tonge. De toegangsdeuren tot de caravans werden opengebroken en het volgende werd er uit ontvreemd: Twee spiegels om op auto te monteren, één dubbeldaks tent uit de tweede caravan werd voor een waarde van 1.150,ontvreemd. - Winkeldiefstal J.l. zaterdag werden bij de Hema twee 14- jarige meisjes aangehouden terzake win keldiefstal ter waarde van 42,75. Beide meisjes verbleven op een camping te Me- Ussant en kwamen respektievelijk uit Schiedam en Vlaardingen. - Diefstal Door een inwoner van Rotterdam werd aangifte gedaan van diefstal van een bui tenboordmotor, merk Yamaha, 20 pk. De buitenboordmotor werd ontvreemd vanaf een visboot, liggende in de buitenhaven te Stellendam. Ook de besturing en de brand- stoftank werden ontvreemd. - Inbraak-poging Op een camping te Ouddorp werd ge poogd in te breken in een caravan waarbij verschillende vernielingen werden aan gericht. Er wordt niets vermist. - Verwachte stranding van een walvis Volgens een mededeling van de kustwacht bestaat de mogelijkheid dat een dezer dagen een witte walvis op het strand aanspoelt. De walvis is door de kustwacht reeds enige malen dicht onder de kust gesignaleerd. Vermoedt wordt dat het dier ziek is en binnenkort zal aanspoelen. - Diefstal Door een inwoner van Stellendam werd aangifte gedaan van diefstal van ongeveer 150 kg oud ijzer. Bij onderzoek bleek dat B. T. inwonder der gemeente Goedereede zich aan deze diefstal had schuldig ge maakt Het gestolene bleek aan een op koper te zijn verkocht Tegen de dader zal proces-verbaal worden opgemaakt. De meest vitale oud-leerling, de 90- jarige heer C. Boeter en de jongste leerling van de O.L. school te Middel- harnis, de 6-jarige Arco Voeginde- weij hebben vrijdagmiddag elk een „eerste" steen gelegd in de nieuw- bouty van de school aan de Prinses Marijkestraat. Jong en oud legden hun stenen links en rechts van de herinneringstegel waarop de eerste steenlegging tot in lengte van dagen zal zijn vermeld. Achter de tegel virerd door dhr. Boeter een loden koker met een geschreven herinnering aan de steenlegging neergelaten. De school die zal bestaan uit 8 leslokalen en een gemeenschapsruimte kan waar schijnlijk nog voor de bouwvakvakantie worden opgeleverd om met ingang van het nieuwe schooljaar in gebruik te worden genomen. De officiële opening is voor lopig gepland op 5 oktober te welker gelegenheid ook het 100-jarig bestaan van de school zal worden herdacht De school aan het Zandpad die dit jaar verlaten zal worden werd 100 jaar geleden gebouwd en in gebruik genomen. Toen het huidige Hoofd van de school dhr. Zoo- mers tien jaar geleden zijn werk begon maakte hij tegenover wethouder Koppe laar een toespeling op de ouderdom van de school en het verlangen naar een nieuwe: „....daar moet u maar niet op rekenen, dat duurt nog wel tien jaar", zo werd hem toen door dhr. Koppelaar toegevoegd. Vrijdag middag kon dhr. Zoomers, zeker niet on tevreden, vaststellen dat de opmerking van de wethouder profetisch waren ge bleken.! De nog zeer bedreven- en de beginnend metselaar na het werk. Op een bijeenkomst in de aula van de school aan het Zandpad wedden geluk wensen aangeboden door weth. Jacobs, dhr. Ben Faber die als voorzitter van de Oudercommissie de school een plm. 3 meter hoge kastanjeboom aanbood, ter compensatie van het groen dat moest wijken voor het nieuwe schoolgebouw. De boom is vooralsnog aan de plantsoenen dienst van Middelhamis in bewaring ge geven om in het najaar te worden geplant Ook werd gesproken door aannemer Joost Boeter die met plezier had aangezien hoe zijn vader, na zo'n vijfentwintig jaar de troffel weer eens hanteerde! Over dat thema wordt op donderdag 19 april, 's avonds om half 8 in het Chr. Vormingsinstituut „de Proeftuin" te Mid delhamis een bijeenkomst belegd waarop de mogelijkheid/wenselijkheid zal worden besproken om voor de jeugdige werklozen projecten op te zetten waarin werkerva ring kan worden opgedaan, uiteraard met behoud van een evt uitkering. Dhr. Terlouw van de Herv. Geref Jeugd- bond zal op deze avond vertellen over zijn ervaring met projecten elders in het land. Voorts zullen aanwezig zijn vertegen woordigers van het Arbeidsbureau, het Chr. Maatschappelijk Werk, de afd. So ciale Zaken van de gemeenten en dhr. Brinks van „de Proeftuin". MIDDELHARNIS De niet direct betrokkenen zullen zich nauwelijks meer herinnerer( hoe moeizaam Middelhamis' gemeenteraad op 7 januari 1982 de verordening vaststelde waarin de samenstelling en de bevoegdheden werden geregeld van de bestuurscommissie voor de LOM samenwerkingsschool. De school kon worden gesticht dankzij het compromis dat voorstanders van openbaar- en christelijk onderwijs sloten. De voorstanders van het christelijk onderwijs bedongen evenwel opname in de Verordening van de voorwaarde dat het hoofd van de school lid zal zijn van een van de kerkgenootschappen vertegenwoordigd in het bestuur van de Ver. voor Chr. speciaal onderwijs op Goeree Overflakkee. Het was een beding waarmee de linkse fracties slechts zeer node instemden; drie raadsleden, de PvdA'er P. Tiggelman en de beide WD vertegenwoordigers Kersbergen en Jacobs verklaarden zich tegen. De Kroon heeft het genomen besluit thans vernietigd omdat de daarin vervatte voorwaarde in strijd wordt geacht met de Grondwet van welke artikel 3 bepaalt dat alle Nederlanders op gelijke voet in openbare dienst benoembaar zijn. De Kroon overwoog dat de opgenomen voorwaarde erop gericht is op de bedoelde school te geven openbaar onderwijs een bepaald levensbeschouwelijk karakter te geven, hetgeen in strijd wordt geacht met het karakter van het openbaar onderwijs in het algemeen, zoals vastgelegd in art. 42 van de LO wet Het besluit werd derhalve door de Kroon vernietigd. ca e ca ca ca a a

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1