AUTOSHOW Autobedrijf Van dei Velde M m 5 en 10 april AUTOSHOW A UTOMOBiELBEDRIJF J. VAN GEEST Voorjaar Koninklijk Zilver voor scheidende ambulancechaufTeur Bram van Dam W Visser Garage KNOPS B.V. Citroen-Hesselink tlamêmmoH v.7-127VÖ biuwTOYOTA-DËALER fnubredftse Presentatie modellen 1984 Honger in Brazilië Datum: 30 en 31 maart en 2 april i^ DE NIEUWE CARINA II DE TERCEL XG DE COROLLA LIFTBACKSXLl DE STARLET STAR* AUTO-SCHADE l M%. Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Koekaktie U.D.I. geslaagd Nieuwe voorz. R.kruis afd. A. J. V. Rumpt EO-avond in Dirksland op donderdag 5 april Nieuwe EO-voorzitter op 5 april in Middelharnis 56e Jaargang VRUDAG 30 MAART 1984 No. 5283 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Dorpsweg 28-34, SOMMELSDIJK, tel.. 01 870 - 4466 PÜMPWTAD RUMPTSTAD B.V. PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Men vraagt meer naar kwaliteit. Dat bieden wij voordelig met nog extra zelcerheid 3 jaar volledige GARANTIE incl. Boxen Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS t M m RENAULT-deaier t voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Dirksland, 01877 - 1357 OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Mr. Iman Caustraat29, Stellendam, tel. 01879-1100-1593 Hoofdartikel: Verleden week met het mooie weer was het een genot om door de polders te rijden. Wanneer is dat trouwens geen genoegen? Nu was het extra mooi. Vooral in onze landbouwgebieden braken de akti- viteiten los. Het land wordt klaargemaakt. De werktuigen trekken hun sporen, de mens legt de natuur zijn bouwplan op. En al heeft de boer niet alle factoren in de hand, ook zijn bedrijf wordt steeds meer een produktiebedrijf zonder franje. Er is veel gemechaniseerd, de bedrijfsvoering is efficient. Het is overigens niet alleen het boerenland, de akker die je op zo'n voor jaarsdag doen genieten. Of zegt een hout wal die op uitbotten staat of waar de eerste katjes slingeren ons niets? Is het terug keren van de vogels, het baltsen van de kievitten en het jonge vee, het lichtspel tussen zon en wolken niet genoeg om eens stil te staan? Stilstaan Stil te staan en na te denken. Dat mag toch wel eens? Want ondanks al die macht van tjoekende machines, ondanks de steeds hogere scholing, ondanks het in zicht in de modernste methoden, ondanks de opkomst van mammoetbedrijven blijft een ding staande. Dat is het best weer te geven met een citaat: „Het is Gods mach tige en alomtegenwoordige kracht, door welke Hij hemel en aarde, mitsgaders alle schepselen, gelijk als met Zijn hand nog onderhoudt, en alzo regeert dat loof en gras, regen en droogte, vruchtbare en onvruchtbare jaren, spijze en drank, ge zondheid en krankheid, rijkdom en ar moede en alle dingen niet bij geval, maar van Zijn vaderlijke hand ons toekomen". Zo zegt het troostboek van de Kerk het Zouden we daaromheen kunnen? Hebben we dan geen biddag gevierd? Was dat soms een verplichting zonder beleving? Biddag Er is een oud tegelplateau dat hier en daar nog wel in de huiskamers te vinden is. Het stelt een ploegende boer voor. Het is een beetje primitieve tekening, het kon heel wat beter. Toch was en is het voor velen een soort belijdenis, want er sta^^ onder. „De bouwman wacht van 's Hee- ren hand, een milde zegen op het land". Nu weten we best dat de tijden ver anderen. We hebben als het goed is biddag gehouden voor gewas en arbeid. We denken dan ook aan handel en nijver heid, aan de verzorgende beroepen, aan de visserij. We zullen ook aandacht ge schonken hebben aan hen die om wat voor reden geen werk hebben. Er zal ook dat is de roeping van de christelijke gemeente met hen meegeleefd en gezorgd moeten worden. Of.... zegt dit alles ons niets? Heeft dat afgedaan? Nog erger, zijn we erin teleurgesteld? Dan kan het wijde vergezicht zoals dat tot ons komt ons misschien eens stilzetten. Stilzetten, om na te denken wie dit alles onderhoudt, ook om na te lezen, in Zijn Woord. Vragen Er is ook een andere kant aan de me daille. Daarover is de laatste tijd ettelijke keren op deze plaats geschreven. Wie het landschap beziet ontkomt niet aan de vraag hoever de mens mag gaan met het in cultuur brengen van de aarde. In hoeverre zal het eenzijdige bouwplan de variatie in de natuur terugdringen? Kan dat, ongestraft? Is dat nu echt waar dat er een dwaze milieu-oorlog tegen boeren wordt gevoerd? Zijn die natuurgebieden nu echt nodig, met hun dure onderhoud? Zijn het werkelijk fanaten of wereld vreemde gelukzoekers die dat plantje, die vogel willen beschermen? Die het land schap intact willen houden. Dromen bren gen toch geen geld in de la, ze kosten alleen maar veel. Of geven zij met hun streven, misschien wel onbedoeld, aan dat de mens zich steeds weer heeft te bezinnen op wat hij doet Dat het materiële niet het enige is. Dat de mens zeker de stads mens ook zijn rust en verantwoorde recreatie nodig heeft Dat de natuur best wat waard is. Afweging Natuurlijk hebben we de bovenstaande vragen niet gesteld om een partij wat een naar woord in dit verband tekort te doen. De vraagstelling is immers veel ruimer dan het afwegen van het agrarisch belang tegen het natuurbelang. Dezelfde vragen kunnen gesteld worden in het ka der van de industrie, de visserij, woning bouw enzovoorts. De beantwoording behoort dan te staan onder het beding van onze opdracht bou wen en bewaren. Wie zich hieraan ont trekt maakt of van het bouwen zijn afgod, of van het bewaren. Schaeffer heeft niet voor niets gewezen op pseudo-religieuze trekken bij sommige milieu-organisaties. Maar voordat we ze daar allemaal mee afdoen mogen we ook wel ïjedenken dat een oude spreuk van ons bezit zegt:,, waakt en let dat gij uw hart er niet op zet". We schreven enige tijd geleden over rent meesterschap. Het bovenstaande heeft er alles mee te maken. Waar een ritje door de polder al niet toe leiden kan. DIRKSLAND U boft maar wanneer er bij 't zien van de linker man op de foto geen flitsvan herkenning door U heen gaat...! Hij, Bram van Dam, was tientallen jaren ambulancechauH'eur van het Ziekenhuis te Dirksland en in die hoedanigheid hebben velen hem, meestal vanuit een ongewilde horizontale positie, bezig gezien. Maar goed dus als U hem niet kent en hij U nog nooit in snelle vaart naar het ziekenhuis heeft vervoerd. Woensdagmiddag nam dhr. van Dam afscheid als tuinman/ambulance chauffeur. Op 62-jarige leeftijd maakt hij gebruik van de OBU regeling (de VUT). In een feestelijk versierd Verenigingsgebouw „Onder de Wiek" zwaaide hij af, voorzien van vele goede wensen, mooie cadeaux en als blijk van Koninklijke Waardering de Zilveren Eremedaille in de Orde van Oranje Nassau. Hoezeer het gezegde waar is dat het in 't leven kan verkeren bleek aan dhr. van Dam te zijn bewaarheid. In de Oostdijk, waar hij opgroeide werd hij door astma zozeer geplaagd dat op 25-jarige leeftijd opname in het ziekenhuis nodig was. In zijn afscheidswoord releveerde de Econo misch directeur dhr. v.d. Ridder dat dhr. van Dam „een ernstige patiënt" was ge weest die alras opknapte van de Dirks- landse lucht en zelfs een baan aangeboden kreeg als tuinman van het ziekenhuis. Hij kweekte er mooie rozen, óók voor 't meisje van de linnenkamer Suus Jongejan, met wie hij in november 1952 in het huwelijk trad. Terecht kon dhr. v.d. Ridder vast stellen dat de gemaakte gang naar 't ziekenhuis voor de rest van Bram's leven besHssend was geweest... Het dienstverband heeft 3 7 j aar geduurd. Begonnen als tuinman/stoker kwam dhr. van Dam in 195 3 bij de ambulancedienst een baan waarin hij alle dagen van de week alle uren beschikbaar moest zijn. Thans, aan 't eind van de rit liet dhr. v.d. Ridder dan ook niet na dhr. van Dam hartelijk te danken voor de geboden inzet die optimaal en steeds bijzonder korrekt is geweest „....het is mede aan jouw stimu lerende inzet te danken dat wij nu een goed functionerende ambulancedienst met twee auto's hebben die niet meer van Goeree Overflakkee valt weg te denken!" zo stelde dhr. v.d. Ridder waarderend vast „menselijkerwijs gesproken hebben talrijke mensen hun leven te danken aan het optreden vanjouw ambulancedienst" zo vervolmaakte dhr. v.d. Ridder zijn compliment Ook de ziekenhuistuin waarin dhr. van Dam zijn werk en hobby beleefde werd als OOLTGENSPLAAT De Muziekvereniging U.D.I. die mo menteel flink in de belangstelling staat door de groei van het aantal leden, onder neemt vele akties om aan de gewenste financiële middelen te komen. Door deze uitbreiding zijn er meer instrumenten en uniformen nodig. De gehouden koekaktie (verkoop pakken speculaas) leverde weer enkele honderden guldens op, waarvoor het bestuur de bewoners van Ooltgens- plaat e.o. hartelijk dank zegt In samenwerking met de Ridderkerkse kinderkoren en Credo Singers uit Rotter dam wordt een aktie gehouden met de langspeelplaat „Pompen voor eten". De opbrengst gaat naar Brazilië waar sinds bijna 5 jaar geen regen is gevallen. Deze aictie LP is nog steeds verkrijgbaar bij: fatn. J. de Keizer Specht 2 3245 TN Sommelsdijk Tel. 01870 - 3620 een „lichtend voorbeeld" op het eiland aangemerkt. Dhr. v.d. Ridder nam slechts node afscheid van de man op wie iedereen altijd een beroep had kunnen doen en die werkte ihet grote inzet toewijding en plichtsbetrachting en die „te velde" het ziekenhuis had gerepresenteerd op een wijze die het grootste respect verdient „bij alle onrust gaf je aanwezigheid rust. Je wist patiënten en slachtoffers op hun gemak te stellen. Dat was geen natuurlijke aanleg, maar een aangeboren talent!" zo sprak dhr. v.d. Ridder, samenvattend vast stellend dat Bram zijn werk had gedaan als ware het een roeping geweest hem voor het verdere leven de woorden uit Ps. 912 meegevend: Ik zal tot de Heere zeggen: Mijn Toevlucht en mijn Burcht mijn God, op welken ik vertrouw". De Zilveren Onderscheiding Tot zijn schrik moest burg. C. O versier ervaren dat dhr. v.d. Ridder hem niet alleen maar „wat gras voor de voeten had weggemaaid", maar dat deze het infor matieterrein zó glad had weggeschoren als ware een door dhr. van Dam gemaaid gazon. Geen nood echter omdat dhr. Oversier een tóch verrassender mede deling kon doen, die van de toekenning van de Zilveren Eremedaille. Dhr. Over sier deed dat niet dan nadat hij zijn waardering tot uitdrukking had gebracht voor de manier waarop dhr. van Dam zijn werk heeft gedaan, rustig en doortastend met een groot verantwoordelijkheidsbesef vooral voor de ander waarbij hij zichzelf wel eens voorbij heeft gezien: „....we schrijven thans 37 jaar maar wanneer we alle uren zouden tellen zouden het er zeker 40 zijn.!" verzekerde dhr. Oversier. De Koninklijke waardering die dhr. Oversier OUDDORP De afdeling Ouddorp van het Rode Kruis heeft sinds woensdagavond een nieuwe voorzitter in de persoon van dhr. W. Koek. Deze volgt dhr. Joh. Hameeteman W.zn.) op die het voorzitterschap twaalf jaar heeft bekleed. Dhr. Hameeteman kon zich door drukke werkomstandigheden niet meer beschikbaar stellen. Surg. Oversier heeft dhr Van Dam de Onderscheiding opgespeld; dit keer links omdat er op de rechter rever al zo'n fraaie corsage zat. overbracht maakte hij ook tot de zijne: „u had een bijzondere mate van phchtge- trouwheid en stond altijd gereed voor de naaste. Dat schept vriendschapsbanden", aldus dhr. Oversier terwijl hij het oog liet gaan over de velen die dhr. van Dam met zoveel sympathie omgaven. Namens het bestuur De waardering van het bestuur en naar hij meende te mogen zeggen ook die van de hele eilandbevolking werd uit gesproken door oud-burgemeester H. Bos, als voorz. van het ziekenhuisbestuur. Een deel van de pas, bij het 50-jarig jubileum gebleken populariteit van het ziekenhuis, bracht dhr. Bos op rekening van dhr. van Dam die zó lang een van de zeker niet onbelangrijkste visite kaartjes van het ziekenhuis is geweest Dhr. Bos bood dhr. van Dam een ge schenk onder couvert aan. Er volgden nog spreeksters, sprekers (namens de huisartsen en namens de medische staf) en amusante sketches. Daarin vielen ook die schaarse keren te beluisteren dat dhr. van Dam had gefaald. Ééns schatte hij de hoogte van de ambu lance te gering toen hij gezwind onder een portaal op de Botlekbrug door wilde sui zen. De blauwe zwaailichten en de venti lator bleven als stille getuigen achter. De. fam. van Dam die haar dankbaarheid over het grootste afscheid te keimen gaf zal zich welUcht nog deze zomer in Elburg vestigen. Hun kinderen wonen in de om geving daarvan. /■"T^ Bedrijfswagen tot 101. G.V.W. 01871 - 1553 Vert. C. Bakker; 01877 -1589 De Evangelische Omroep houdt donder dag 5 april a.s. een regionale avond in Dirksland. Iedereen is welkom. Op deze avond kan men tevens kennismaken met de nieuwe voorzitter van de EO, ds. J. H. Velema. De EO-avond wordt gehouden in de Nederlandse Hervormde Kerk aan de Ring en begint om acht uur. De toegang is vrij. Medewerking verlenen, behalve ds. Ve lema, ds. M. v.d. Linden, predikant te Dirksland, drs. L. P. Dorenbos, directeur van de EO, de chr. Gemengde zang vereniging „Surstmi Corda" o.l. v. Jaap de Geus, Krijn Kieviet orgel, en Feike ter Velde, algehele leiding. De Evangelische Omroep houdt donder dag 5 april a.s. in Middelhamis een bij eenkomst waarop men kan kennismaken met de nieuwe EO-voorzitter, ds. J. H. Velema. Iedereen is welkom. De plaats voor deze ontmoeting is het Hervormd Verenigingsgebouw „De Hoeksteen", en duurt 's middags van half drie tot vier uur. Ds. Velema (66) is op dit moment nog predikant van de Christelijke Gerefor meerde Kerk in Nunspeet Hij zal deze kerk blijven dienen totdat voor hem een opvolger is gevonden. Daarna zal hij meer tijd beschikbaar hebben voor het werk van de groeiende EO. Verder is aanwezig de directeur van de Evangelische Omroep, drs. L. P. Doren bos. Tijdens de bijeenkomst is er aiUe gelegenheid tot het stellen van vragen. 4^ Een show waarbij de totale lijn van Toyota aanwezig is, met o.a. nunUA -generatoren - pompen - (rezen CROWN - luchtkussenmaaler KARCHER - hogedrukreinigers KONGSKILDE - lucUlverhitters L.V. PoWersèdijkla Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 Kastanjelaan 41-43 voor oDe zdwrheid VINGERLIPJG 3-MlDDeLHARNIS-TEL 01B70-2518 -F. o ca ca Q^^ a o

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1