EIÜVIIDEfi-illEUWa E.G.-straf is onverdiend Wees zuinig op uw ogen Nieuw verwachten Dhr. Bakker geeft informatie over zijn jachthaven plannen in Stad Zendingsavond in Nieuwe Tonge FOTO- STRIP- VER- HAAL Vergadering Hoofdbestuur C.B. T.B. West-Nederland 2e Blad DINSDAG 27 MAART 1984 No. 5282 Het Hoofdbestuur van de C.B.T.B. West-Nederland is verontwaardigd over de voorlopige uitkomsten van het beraad van de E.G. ministers van Landbouw in Brussel. Dat beleek tijdens de vorige week gehouden HB- vergadering. Voorzitter Blokland stelde in zijn openingswoord: „Hoewel er nog vele zaken onduidelijk zijn, is de algemene lijn duidelijk: het inkomen van de melkveehouders zal sterk onder druk komen te staan. De kans is echter groot dat dat ook zal doorwerken naar andere sektoren, m.n. de intensieve veehouderij en de akkerbouw. Verwacht wordt namelijk dat een aantal melkveehouders noodgedwongen zal moeten zoeken naar andere inkomensbronnen in andere sektoren. Des te schrijnender is het dat de dis- kussie in Brussel puur wordt ingegeven door politieke en budgettaire achtergron den. Ondanks de bewogen verhalen van de verantwoordelijke ministers moet toch gekonstateerd worden dat één van de uitgangspunten van de EG, nl. een rede lijk inkomen voor de producenten, op deze wijze volledig naar de achtergrond wordt gedrongen". De voorzitter ging vervolgens in op de ontwikkelingen op het gebied van automa tisering. „Het gebruik van de computers en aanverwante apparatuur neemt sterk toe, ook in de landbouw. Toch zal ieder persoonlijk, maar ook de beleidsverant woordelijke organisaties, de ontwikke lingen nauwgezet moeten volgen. Zeker op dit moment is voorzichtig handelen en enige terughoudendheid geboden. Een aantal zaken verdient daarbij extra aandacht, ten eerste de privacy voor de gebruikers. Hiervoor zullen goede waar borgen moeten worden ingebouwd. Ten tweede zal gestreefd moeten worden naar een eenheid van programma's zodat (on derlinge) uitwisseling van gegevens moge lijk is. Een derde punt, niet onbelangrijk, is de kosten van de automatisering, hoe is de verhouding tussen kosten en nut. Voor veel bedrijven is het nut nog onvoldoende aantoonbaar om investeringen in automa tisering rendabel te maken. Tenslotte zullen we een duidelijke relatie moeten zoeken met onderzoek en voor lichting", aldus voorzitter Blokland. Onderwijs „Op het gebied van onderwijs is veel beweging. Het lager- en middelbaar be roepsonderwijs (l.b.o. en m.b.o.), waar onze organisatie belangrijke verantwoor delijkheid draagt, moet dat ook ervaren. Vooral de toenemende aandrang vanuit de overheid in de richting van fusies of sa menwerking vervult ons met zorg. Met name in het agrarisch onderwijs betekent het dat we voor een moeilijke keus wor den gesteld. Enerzijds voor samenwerking binnen de sektor landbouwonderwijs, waarbij we ons moeten afvragen hoe we de identiteit van het Christelijk onderwijs in stand houden. Anderzijds voor samen werking met scholen buiten de landbouw, waarbij de agrarische status van het on derwijs in gevaar kan komen. De keus hebben we nog niet gemaakt, maar moge lijk zullen we, afhankelijk van de situatie rond de verschillende scholen, per school of per regio tot verschillende oplossingen moeten komen", aldus voorzitter Blok land. Tenslotte ging de voorzitter in op de heroverweging van de overheidstaak die gaande is. „Op zich is dat een zaak die we al eerder bepleit hebben, het betekent echter wel dat daarmee de individuele verantwoordelijkheid van de burgers ver groot wordt. Iedereen zal zich terdege bewust moeten zijn, niet alleen als in dividu, maar ook in zijn of haar bedrijfs- aktiviteiten. Daarmee bedoel ik onze eigen sektor, de landbouw, maar zeker ook andere sektoren, waarvan ik de in dustrie apart noem. Het staat voor ons vast dat geen sektor zo gebaat is bij een gezond milieu als de landbouw, en met name de industrie is een sektor die sterk negatieve invloed heeft op het milieu. Daarom kan niet vaak genoeg gezegd worden dat de verantwoordelijldieid van het bedrijfsleven duidelijk is en ook ver taald zal moeten worden in de praktijk", aldus voorzitter Blokland. Zuivel De voorzitter van de sektorvergadering Veehouderij, de heer W. M. van Herk, ging uitvoering in op de voorlopige be sluiten van de E.G.-landbouwministers: „Voor de Nederlandse zuivelsektor be tekenen de voorlopige besluiten een pro- duktiebeperking t.o.v. 1983 van zo'n 7,5%, omdat wordt uitgegaan van de produktie in 1981 als referentie plus 1%. Daarbij is gesteld dat eventuele hard- heidsgevallen (o.a. bedrijven die tussen 1981 en nu hebben uitgebreid, of be drijven die in 1981 door bijzondere om standigheden een lagere produktie had den) in iedere lidstaat afzonderlijk moeten worden opgelost. Dat betekent waarschijnlijk dat voor de meeste bedrijven een produktiebeper- king van 9 a 10% zal gaan gelden. Tijdelijk? In de voorlopige besluiten is gesteld dat de maatregelen voor een termijn van 5 j aar zullen gelden, met na 3 jaar een evaluatie van de uitwerking. Het bestuur achtte deze termijn te lang. Zo is er geen sprake van een tijdelijke maatregel. Bovendien vond men het onjuist dat een drietal landen is uitgezonderd Van de maatre gelen (Italië, Griekenland en Luxem burg), terwijl voor Ierland nog geen be slissing is genomen, maar wel de ge dachten uitgaan naar een uitzonderings positie voor dit land. Het bestuur stelde nogmaals vast dat onder de huidige omstandigheden een in greep in de zuivelmarkt noodzakelijk is, waarbij een superheffing tot een van de mogelijkheden behoort. Wel moeten daar aan duidelijke voorwaarden worden ver bonden: -een superheffing moet tijdelijk zijn, maximaal 2 a 3 jaar; - een superheffing moet gelijkelijk gelden voor alle gebieden, geen uitzonderingen; - als referentiejaar moet 1983 worden genomen, om bedrijven die tussen 1981 en nu hebben uitgebreid niet oneven redig zwaar te treffen, to.v. de be drijven die reeds voor 1981 een opti male bedrijfsgrootte hadden; - het prijsbeleid op basis van de objek- tieve rekenmethode moet in stand blij ven; - het interventiebeleid moet onveranderd worden voortgezet, mogelijk kan zelfs Het werken met beeldschermen of tele visie kijken en vooral het lezen bij on voldoende licht, vergt veel van de ogen. Een goede verlichting is dan ook heel belangrijk. Het is daarbij aan te raden om de ogen eens per jaar te laten controleren door de opticien of oogarts. Een beetje zuinig mogen we best op onze kijkers zijn. We hebben er tenslotte maar twee. Als men met beeldschermen werkt is het goed om regelmatig even naar een ver verwijderd punt te kijken. Hierdoor ont spannen de oogspieren zich. Zeer verzachtend is dan het spoelen met een steriele oogwassing als bijvoorbeeld Optrex. Deze oogwassing is ook geschikt voor degenen die contactienzen dragen. Als men zachte lenzen heeft, moet men na het spoelen wel een uurtje wachten voordat men de lenzen weer inbrengt. Bij over vermoeide ogen helpt wrijven niet. Het tegendeel is zelfs waar. De irritatie neemt alleen maar toe en men kan door het wrijven zelfs een ooginfectie oplopen. Ook bij het zwemmen in chloorwater raken de ogen vaak geïrriteerd. Ze worden dan rood en gaan prikkelen. Spoelen met oogwassing en de ogen ontspannen is bij dergelijke irritaties de beste oplossing. THOLEN Wandelpaden in 't Bosje worden op geknapt Van gemeentewege worden de wandelpaden in de Wandeling, vanouds 't Bosje genoemd opgeknapt en beter be gaanbaar gemaakt. De dienst Gemeente werken zal ook aandacht besteden aan de vervuiling en de rommel opruimen en zonodig de vervuiler te wijzen op zijn gedrag. enige efficiëncy-verbetering plaats hebben; - een premiestelsel voor minder levering moet er komen. Besloten wordt om birmenkort, wanneer de exakte besluiten bekend zijn, nogmaals als veehouderij sektor bijeen te komen om de gevolgen te bespreken. Duidelijk was in ieder geval al dat er een goed beleid moet komen voor de hardheidsgevallen. Er zijn nu reeds talloze voorbeelden bekend van bedrijven die zonder extra maatregelen ten onder zullen gaan", aldus de heer Van Herk. Het bestuur stemde in met de inhoud van de brief van de afdeling Texel, waarin wordt bepleit voor vervroegd enten van jonge dieren tegen mond- en klauwzeer. Op deze wijze kan insleep van de ziekte vrijwel geheel voorkomen worden. De heer Van Herk deelde voorts mee dat de sektorvergadering veehouderij zich ver zet tegen een wijziging van de markt- verordening voor schape- en geitevlees. „De voorgestelde regio-indeling is een slechte zaak voor de Nederlandse Scha penhouderij. De marktprijs hier is al lager en door concentratie zal er een druk komen op de slachtpremie". „In de pluimveesektor is", zo stelde Van Herk, „gelukkig sprake van enige ver betering. Wel blijft hier de zorg voor een sterke uitbreiding, zoals in Dronten is gepland. Een dergelijke mammoetvesti ging zou 8% produictie-uitbreiding be tekenen. De markt zal zo'n extra aanbod niet kunnen opnemen". Akkerbouw Voorzitter W. J. Sanderse, van de sek torvergadering Akkerbouw en Fruitteelt, noemde de E.G.-voorstellen, ook voor de akkerbouw zeer negatief. „Direkt wordt de akkerbouw getroffen door de voorstellen voor granen en suikerbieten. Inklusief de m.c.b.-afbraak zal de graan prijs dalen met 6,3%, met dan nog de kans op opschorting van de interventie waar door de prijsdaling kan oplopen tot 10%. Als we dan nog zien dat zelfs de suikerbieten te maken krijgen met een prijsdaling, ondanks de reeds volledige zelffinanciering, dan moeten we zeggen dat hier een afbraakbeleid wordt gevoerd. Daarnaast is zeker voor de akkerbouw de ontwikkeling op de zuivelmarkt en de nieuwe voorstellen voor produktiebeper- king een grote zorg. Indirekt kan dit grote gevolgen hebben voor de akkerbouw om dat melkveehouders zullen zoeken naar alternatieven". De heer Sanderse zag mogelijkheden voor de Nederlandse graantelers wanneer een duidelijker onderscheid wordt ge maakt tussen bakwaardige-tarwe en voer- tarwe. „Het probleem is echter dat de handel nauwelijks bereid is mee te wer ken. Er zijn slechts enkele gevallen be kend van gescheiden ontvangst door de handel. Het Produktschap blijft zich in zetten voor een betere kwaliteitsonder scheiding. Mogelijk is de teelt van zomer- tarwe, die vroeg wordt gezaaid, een sug gestie, wel is er een risiko van uitvriezen. In ieder geval zullen de kwekers gestimu leerd moeten worden te blijven werken aan goede bakwaardige tarwerassen", al dus voorzitter Sanderse. Slib In de sektorvergadering Akkerbouw en Fruitteelt is uitvoerig gesproken over de op stapel staande milieuwetten en de gevolgen voor deze sektoren, met name de Wet op de Bodembescherming en de Meststoffenwet. Ter vergadering was ir. J. Gerritsen van het Landbouwschap aan wezig om een en ander nader toe te lichten. Voorzitter Sanderse noemde naast de algemene facetten van deze wetten, met name de kwaliteit van de grond van het grootste belang. ,,De bemesting speelt daarin een grote rol, waarbij we onder scheid moeten maken tussen de mest stoffen en stoffen die enige bemestings waarde bezitten. In de laatste groep be vindt zich ook het zuiveringsslib. Deze stof, die achterblijft na de zuivering van riool en/of oppervlaktewater in zuiverings installaties, kan sterk van samenstelling verschillen, en bevat in veel gevallen schadelijke onderdelen, zware metalen maar ook p.c.b.'s. Hier en daar wordt het gebruikt als meststof in de landbouw, maar de vraag is of dat verantwoord is", aldus de heer Sanderse. Hij was van mening dat het gebruik van slib volledig moet worden afgewezen, en pleitte ervoor om op termijn het gebruik van slib in de land bouw geheel te verbieden. In de interimperiode zullen strengere normen voor slib moeten gelden dan nu het geval is, zowel t.a.v. zware metalen als ta.v. andere schadelijke stoffen. Ook meststoffen zullen aan deze eisen moeten voldoen. Dat zal betekenen dat de inbreng van schadelijke stoffen bij de bron (het vervoer) moet worden aangepakt". Naar aanleiding van de sektorvergade ring merkte de heer Sanderse nog op dat met name op het gebied van milieubeleid, de landbouw goed zou kunnen samen werking met milieubeschermingsorgani saties. Ondanks de verschilpunten die er zijn over bijvoorbeeld de inrichting van na tuurgebied en het beheer van landbouw gronden, ziet de landbouw in het milieu beleid duidelijke voorbeelden van gelijke belangen, het probleem van de zure regen is in dit geval sprekend!" aldus de heer Sanderse. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g De regionale zendingscommissie belegt a.s. vrijdagavond een zendingsavond in het Herv. Verenigingsgebouw „Elim" te Nieuwe Tonge; aanvang half acht. Mevr. Voortman uit Ouddorp zal deze avond dia's vertonen over Kenya en het daar verrichte zendingswerk. Het jeugd- koortje „Hetjonge land" uitMiddelharnis zal een vocale bijdrage leveren. De avond zal worden geopend door de voorz. dhr. C. Kabos en worden besloten door de plaatselijke Herv. predikant ds. J. v.d. Bom. Langs het pad dat ik moet gaan blijf ik stil verwonderd staan. Dorre bladeren de aarde dekken maar daartussen groene stekken van een heel nieuw plantenleven 't bladgroen heeft zich opgeheven stuwend groeikracht drijft ze aan 't nieuwe leven breekt zich baan. 't Is voor mij een zwijgend spreken een bewijs, opnieuw een teken van Gods grote wondermacht 't plan dat Hij heeft uitgedacht om het dorrend mensenleven nieuw verwachten, hoop te geven. Dat Hij heenwerkt door Zijn Geest naar een eeuwig lentefeest. LANERTA Volgende week donderdagavond zal Middelharnis' gemeenteraad be slissen of het bestemmingsplan Stad aan 't Haringvliet zodanig gewijzigd wordt dat de stichting van een jachthaven, zoals voorgestaan door dhr. Bakker, planologisch mogelijk wordt. Alhoewel dhr. Bakker erop durft te vertrouwen dat de raadsleden objectief en zonder last en ruggespraak zullen handelen wil hij de burgers met het onderstaande van informatie dienen. Dhr. Bakker meent die verduidelijking schuldig te zijn aan hen die zich niet met enigerlei stroming mee hebben laten voeren. Zijn relaast luidt als volgt: Destijds, toen het Haringvlietplan en het beleidsplan voor de watersport van het openbaar lichaeun Rijnmond en het streek plan Zuid Holland Zuid is uitgebracht is er nóch van uw gemeentebestuur nóch door anderen of milieu organisaties be zwaren gemaakt tegen het aanwijzen van het buitendijks gelegen Gors ten westen van de bestaande havenmonding te Stad aan 't Haringvliet voor een nieuw aan te leggen jachthaven van 80 ligplaatsen voor 1985 en nog eens 100 ligplaatsen na 1985. Tachttig ligplaatsen in eerste instantie was niet realiseerbaar vanwege de hoge kosten, anders was dit na mijn stellige overtuiging wel gebeurd. Daarentegen waren 180 ligplaatsen ook nog te weinig, maar het aantal van 220 ligplaatsen is gezien de hoge exploitatiekosten voor mij het uiterste om er nog een redelijk bestaan van te kunnen maken. Dat dit echter een zeer grote Jachthaven zou zijn zo als men veronderstelt, is niet terecht, zie de ons omringende Jacht havens, zoals: Strijensas met± 370 stuks, Willemstad ±370 stuks, Hellevoetsluis 1400 stuks, Dinteloord 450 stuks, Den Bommel ±160 stuks, Stellendam 450 stuks, Numansdorp ±550 stuks. Nu zegt een klein gedeelte van de in woners van Stad geen Jachthaven te wil len, maar waarom niet? Het zou te druk worden op Stad, geluids overlast, te kijk staan, zondagsrust ver storing enz. Maar is dit wel terecht? Is dit niet erg kortzichtig? Vind u dit wel reëel? Zoekt u geen spijkers op laag water? Want zowel u als ik zijn inde gelegenheid geweest om dit stuk Gors aan te kopen. De tegenstanders van nu, die hadden kunnen weten dat er vandaag of morgen een exploitant zou kunnen komen die dit zou gaan realiseren. Had men hem dan niet het heft uit handen moeten nemen door het gors zelf in eigendom te verkrijgen voor beweiding van vee, zoals u nu doet voor komen? Maar dit heeft u verzuimd. Jam mer dan, en is er dan het spreekwoord niet dat zegt, als het kalf verdronken is dempt Had men dit dan niet eerder moeten doen? Nu ik het gors heb aangekocht en met een redelijk plan zowel voor u als gemeenschap als voor mij ben gekomen, heeft men ineens zeer veel bezwaren, die naar mijn stellige overtuiging niet terecht zijn, en ook geen enkele grond van waar heid bezitten. De infrastruktuur zoals toegangswegen, bereikbaarheid enz. is ruim voldoende, zie de rapporten die uitgebracht zijn door Provinciaal bestuur en streekplan Zuid Holland Zuid als ook de A.N.W.B. afd. Milieu, Recreatie en Landschap, alsook het Haringvlietplan. Van geluidsoverlast, zoals het slaan van het want tegen de masten is hier ook geen sprake, daar de geplande haven hemels breed ±130 meter van de dichtst bij- zijnde bebouwing verwijderd ligt en daar tussen in ligt ook nog een dijk met daar aanlangs een dichte haag van hoge bomen beplanting. Mijns inziens is er hier meer een hetze tegen mijn plan opgezet door enke lingen van de tegenstanders, zonder grond en zonder een echte motivatie. Enkelen zijn tegen, zelfs op een grond als deze, dat ze het leuk vinden om te zien hoelang ze het plan tegen kuimen houden. Weer een ander zegt, volgend jaar hoop ik toch weg te gaan, en al zou er dan een bom op Stad vallen, dan kan haar dat niets meer schelen! men de put! over drie soorten kinderfoto's /Ss Waarom worden er zoveel foto's van kinderen gemaakt? De vraag >»y\s niet moeilijk te beantwoorden. Kinderen zijn aantrekkelijke fo tomodellen waarvan iedereen met elk fototoestel leuke foto's kan ma ken. Kinderen veranderen bovendien tamelijk vlug van uiterlijk en ook dat is een reden om ze vaak op de foto te zetten. Voor later is het leuk om te zien hoe een kind er heeft uitgezien. En dan is er nóg een belangrijke reden waarom veel ouders vaak fotograferen. Ze vinden hun kind mooi of grappig of aandoenlijk. Ze zijn gewoon een beetje trots op hun kroost en vinden terecht dat hun kinderen het verdienen om vaak te worden gefotografeerd. Om die redenen worden er over de hele wereld miljoe nen foto's van kinderen gemaakt. Door velen wordt de zondagsrust aangehaald; die zou met dit plan ernstig worden verstoord. Zoals men wellicht weet ben ik zelf ook Gereformeerd kerklid. Vandaar ook dat de aktiviteiten bij mij op zondag gesloten zullen zijn behalve de toiletten en douches. Maar ik vind wel dat een ieder zijn vrije tijd, ook op zondag, door moet kunnen brengen zoals hij of zij dit wenst te doen, mits hij of zij een ander niet tot ergernis is. E n dat het druk zou worden op Stad, te druk, dat is nog te bezien. Maar dat het levendiger en gezelliger gaat worden dat is zeker, vooral in de zomer. Stad dat van oudsher altijd al een levendig scheep vaartdorp geweest is, zal zeker wéér kunnen worden. En dan de werkgelegenheid; na verloop van een a twee jaar kan die oplopen tot vijf arbeidsplaatsen en in het zomerseizoen zelfs oplopen tot 10 arbeidsplaatsen voor onderhoud, reparaties en schilderwerken. En dan nog de toeleveringsbedrijven en met name de ge vestigde middenstand in Stad zelf, zoals de bakker, de slager, de kruidenier en horeca en verdere bedrijven die zullen hiervan zeker ook hun graantje meepikken. Ik ben er van overtuigd dat degene die nu zogenaamd tegenstander van mijn plan zijn na verloop van tijd zullen zeggen dat het alles toch erg meegevallen is met de gevreesde overlast. Het zwemstrand dat zou maar 20 meter bij 8 meter zijn, zo wordt beweerd, maar dat is niet juist, het wordt 130 meter lang en 65 meter gemiddeld breed, dus lang geen kikkerbad. Ik hoop binnen niet te lange tijd mijn plan ten uitvoer te mogen brengen, zodat ik met mijn gezin hier in Stad verenigd een normaal gezinsleven kan krijgen. Nu kun je kinderen op veel manieren fotograferen. Gewoon recht-toe, recht-aan zoals de eerste foto. Het kind kijkt vrolijk in de camera en is nog op een leeftijd dat het niet poseert waardoor het niet een enigszins geforceerd plaatje wordt. Bij een groter kind is het vaak beter om het onopgemerkt te fotograferen of het in elk geval niet in de camera te laten kijken. Dat is op de tweede foto gebeurd; het kind is zo verdiept in het voeren van de duiven dat de fotograaf wordt vergeten. Zo ontstaat een spontane plaat. Wie meer 'werk wil maken van kinderfoto's kiest vaak voor een bijzonder standpunt zoals op de derde foto is gedaan. Toen de camera goed was ingesteld werden de kinderen geroepen en terwijl ze lachend naar bo ven keken werd er afgeknipt. Deze drie foto's tonen wel aan dat het er bij het maken van kinderfoto's niet erg toe doet hoe je ze maakt. Laten poseren of onge merkt een plaatje schieten of met zorg een beeld op bouwen: alle foto's van kinderen zijn leuk. Om de een voudige reden dat kinderen van zichzelf mooi zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 5