Per 1 april openbaar vervoer gemiddeld 10% duurder imker JIKKEMIEN Chr. Openbare bibliotheek zou minder weigevoegiijice woorden overpiai(i(en Kantongerecht Raad Dirksland: Winst voor de Stelle Wat brengt ons de wintermode'84/'85? Spreekbeurt G.B.S. Natuurvereniging Met melk fijner van smaak Grote onrust bij indeling ziekenliuis Goes Studie naar eerste volledige bijbeluitgave Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS' DINSDAG 27 MAART 1984 Nieuwe gemeenschapsbibliotheek te grote investering De stichting van een gemeenschapsbibliotheek in Dirksland zou zó kapitaal veel geld kosten dat de realisering daarvan zéker niet op het bibliotheekplan 1986-1988 voorkomt. J.l. donderdagavond werd de raad voorgesteld met die visie van het College in te stemmen omdat een berekende exploitatielast van 157.000,voor de gemeente niet te dragen zou zijn. Geen nieuwe bibliotheek derhalve; waarschijnlijk wel een aanpassing van het bestaande gebouw in de Kapoenstraat waarin de Stichting Christelijke Openbare Bibliotheek Dirksland is gehuisvest. ,In het verleden hebben ze wel woorden Door de PvdA werd ten dezent de hou ding van de gemeente wat te passief bevonden. Het ware dhr. Eshuis liever dat de gemeente voorbereidend werk zou ple gen en zou onderzoeken of wellicht een gemeenschapsbibliotheek gesticht zou kunnen worden in het pand waarin nu de secretarie tijdelijk is gevestigd-, in het nog te bouwen Verzorgingshuis of in de leeg gekomen huishoudschool, zo die al niet verkocht is. Dhr. Eshuis liet alras blijken wat bedenkingen te hebben tegen som- niige handelingen van de Chr. openbare bibliotheek. „Andersdenkenden worden geconfronteerd met betuttelingen die ik nog geen censuur zal noemen", liet dhr. Eshuis weten. Hij doelde erop dat kenne lijk sommige woorden zijn overplakt zodat ze onleesbaar zijn geworden. Vooruit ziend op de mogelijkheid dat van de Gemeente een financieel helpende hand zal worden gevraagd liet dhr. Eshuis nu al weten alsdan prijs te stellen op een ge meentelijke inbreng in het bestuur: „en dan niet van de confessionele partijen", maakte hij duidelijk. Uit de bevestiging van dhr. Eshuis en het stilzwijgen van de overige raad begreep de voorz. dat de raad mét het College van inening is dat aan de stichting van een nieuwe bibliotheek niet te denken valt. „Dat zou een financieel blok aan onze nek en aan ons been worden", verzekerde de voorz. Verbetering van de accomodatie in de Kapoenstraat ligt volgens het College dan ook het meest voor de hand en uit gevoerd overleg kon de voorz. verzekeren dat het bestuur van de Stichting bereid is die verbeteringen aan te brengen. „Het bestuur neemt zéker geen afwachtende houding aan en daar zijn we bijzonder gelukkig mee.!" verklaarde de voorz. De vrijheid van het bestuur om zelf de boekenselectie toe te passen wilde de voorz. ongemoeid laten. Hij geloofde er trouwens niets van dat er nu nóg recente boeken worden afgeplakt al trok hij het niet in twijfel dat dat vroeger wel gebeurd zal zijn maar ook daarover liet de voorz. zich niet kritisch uit. afgeplakt, maar dat doen ze nu niet meer. Dan zouden ze helemaal niks meer over houden", was een practical joke van dhr. D. A. H. van Dis. Bouwgrond voor de burgemeester Burgemeester Oversier is erin geslaagd een stukje bouwgrond te vinden teneinde daarop een nieuwe woning te bouwen. Het perceel ligt aan de Maannezee, achter de woningen Oudewei 4 en 6. De gemeente kwam eind 1980 in het bezit van die grond „teneinde de mogelijkheid open te houden woningbouw langs de Maannezee te rea- Useren", zo vermeldde de toelichting. Te genover de oorspronkelijke erfpachters moet een opzegtermijn van drie maanden in acht worden genomen. Voor de 378 m^ betaalt burg. Oversier 25.000,— 66,— per m^). Die prijs leek dhr. G. Robijn (PvdA) wat mager te zijn, alhoewel hij erkende dat de grond eerder diverse malen is aangeboden maar dat er geen belangstelling voor was. Dhr. Robijn wees erop dat de grond niet meer „maagdelijk" mag heten, zoals in de toelichting gedaan, maar dat er van bouw rijpe grond gesproken dient te worden. Hett leek dhr. Robijn dan ook juist dat de burgemeester als koper van de grond meebetaalt aan de voorzieningen de weg en de riolering waarvan de kosten in de koopprijs van de overige grond verdisconteerd is geweest. „Het zal de mensen die betaald hebben geen ver lichting brengen, maar principieel gezien lijkt het ons juist" meende dhr. Robijn. De voorz. bleek daartoe zeker bereid en in zijn koopprijs is dan ook een vergoeding van 2100,verdisconteerd. De betref fende grond kostte de gemeente in 1980 9440,Vermeerderd met de genoemde vergoeding voor de aanleg van de weg en de riolering wordt het een bedrag van 11.500,terwijl de burgemeesters 25.000,zal betalen, met welk bedrag rekening is gehouden met de tegen woordige marktwaarde van de grond. De raad ging akkoord. Per 1 april aanstaande zullen de tarieven van het openbaar stads- en streekvervoer een reële gemiddelde verhoging te zien geven van 10%, inclusief de 3% stijging voor de kosten voor levensonderhoud en de prijsverhogende effecten van inge voerde herzonering in een aantal grote steden. Dit in aansluiting op de maatregel van de minister van Verkeer en Waterstaat, in 1983 ge nomen, om tot 1987 jaarlijks een dergelijke prijsverhoging door te voeren. De 15-strippenkaart (voordeelkaart die alleen verkrijgbaar is op de voorverkoop adressen) gaat/7,55 kosten(was/7,10), terwijl de gereduceerde prijs ervan (ten behoeve van houders van Pas-65, kin deren van 4 t/m 9 jaar en bovendien honden) 3,80 wordt(was 3,55). De 6- en 10 strippenkaarten (alleen op de wa gens verkrijgbaar) worden aldus ver hoogd: 6-strippenkaart wordt/4,75 (was 4,50), 10-strippenkaart wordt/ 7,85 (was/ 7,40). Verder wordt er een nieuw abonnement voor jongeren van 10 t/m 18 jaar ingevoerd, duurder dan het abonne ment voor kinderen van 4 t/m 9 jaar. Hoewel een tariefverhoging van ge middeld 10% erop duidt dat in sommige gevallen, vooral voor abonnementhou ders in herzoneringsgebieden, het percen tage fors omhoog kan gaan is het toch ook zo dat in bepaalde situaties tot een voor deliger of „rijker" abonnement (en cen trumzone) overgegaan kan worden. Voor reizigers uit het verzorgingsgebied van Streekvervoer Zuid-West-Nederland zal de herzonering van de Rotterdamse- agglomeratie nagenoeg uitsluitend van in vloed zijn op trajekten van Voorne-Putten en Rozenburg in relatie met Rotterdam en omgeving. Zij krijgen te maken met de onderstaande nieuwe zone-indeling op de Unker Maasoever. - zone Rotterdam-Zuid (5314) wordt kleiner, doordat IJsselmonde en Be verwaard samen met Bolnes een nieuwe zone (5324) gaan vormen. - zone Hoogvliet (5326) wordt klei ner en zal alleen het gebied van Hoogvliet omvatten. - zone Albrandswaard (5316) is een nieuw gevormde zone, bestaande uit Melk kan erg goed gebruikt worden in plaats van water bij het bereiden van bijvoorbeeld rijst of aardappelen. Rijst gekookt in melk is heel fijn van smaak en wordt zelfs nóg lekkerder waimeer men kort voor het opdienen het stijfgeklopte wit van een of twee eitjes er vlak voor het opdienen doorroert Van aardappelen kan men ook iets spe ciaals maken met melk. Snijd ze in dunne ringetjes en snijd één of twee uien in dunne ringen. Houd een handig Pure-Pak melk bij de hand, een pakje boter of margarine, zout, peper en dille. Neem een vuurvaste schaal, beboter deze en leg een laagje aardappelschijQes 2-3 cm) op de bodem. Doe hier enkele klontjes boter, ui, wat zout, peper en dille op. Leg hier dan weer een laagje aardappel- schijfjes, boter, ui en andere ingrediënten op. Herhaal dit totdat de schaal bijna vol is. Vul haar dan met melk zodanig dat de bovenste laag nét onder is. Zet de schaal in een middelhete oven en laat de aardappelen in 40 minuten gaar worden. THOLEN De bevolking van Tholen en Sint Philips- land en de Thoolse Huisartsen Vereniging zijn verontrust over de plannen van de overheid om Tholen en Sint Philipsland bij de gezondheidsregio Zeeland in Goes in te delen. Men vindt dat de goede voorzieningen in ziekenhuizen in Bergen op Zoom en Roo sendaal voor de bevolking van Tholen en Sint Philipsland moeten worden gehand haafd. Ook de directies van de zieken huizen in West Brabant zijn zeer ver baasd over deze plannen van Ged. Staten van Zeeland. Als deze plannen doorgaan, dat brengt dan hoge onkosten en tijd verlies met zich mee, immers de afstand eiland Tholen riaar Goes is langer en de reis voor bezoekers lastiger. De huisartsen van Tholen en Sint Phi lipsland en de betrokken bevolking is met de huidige voorzieningen zeer tevreden. Men heeft in de buurt in West Brabant het ziekenhuis Lievensberg, en Alg. Burger Gasthuis in Bergen op Zoom, St. Fran- ciscus in Roosendaal, Vrederust in Hal steren, de ambulance dienst van West Brabant, het alarmnummer 0011, het zie kenfonds M.Z.B, en een ambulante gees telijke gezondheidszorg en specialisten ziekenhuizen in Breda, Tilburg en Rotter dam (hartoperatie, hersenoperatie en kan kerbehandeling, enz.) Over deze plannen zullen nog wel felle discussies plaats vinden. Rhoon, Poortugaal, Pemis, Heij- plaat en het industriegebied Waal haven. Vanaf Voorne-Putten zal e.e.a. tot ge volg hebben dat op de strippenkaart in een aantal gevallen voor één zone meer zal moeten worden afgestempeld dan voor heen. Voor abonnementhouders hoeft dit ech ter ook weer niet in alle gevallen te leiden tot een abonnement van hogere ster waarde, zoals uit volgend voorbeeld blijkt. Brielle-Rotterdam-Zuid is nu 6 zones, een 4-ster abonnement derhalve. Per 1 april wordt dit trajekt 7 zones, maar daarvoor kan eveneens met het 4-ster abonnement worden volstaan. Ditzelfde, maar dan van 4 naar 5 zones, gaat ook op voor Heenvliet/ Geervliet-Rotterdam-Zuid. Ieder geval zal op zichzelf moeten wor den bekeken en een goed advies is hier dan ook op zijn plaats: Doe Uzelf niet te kort Raadpleeg tijdig vóór 1 april Uw voor verkoopadres of Uw streekvervoerbedrijf, Z.W.N., Postbus 6003,4300 LA Zierik- zee, om U te helpen het voordeligste te kiezen. Tot slot wijzen wij U op de mogelijkheid om, voor klachten, ideeën en/of nadere informatie, behalve naar Uw eigen open baar vervoerbedrijf, te schrijven naar het landelijke openbaar vervoeradres: Post bus 55, 2501 CB Den Haag. In zwembad „de Louwert" te Hendrik Ido Ambacht opende de Stelle haar nieu we zwemseizoen met een twee-kamp te gen de Devel uit Zwijndrecht Aanvankelijk gingen beide ploegen gelijk op. Maar via nipte overwinningen in de programmanummers wist de Stelle hal verwege de wedstrijd een voorsprong van 9 pnt op te bouwen. Gesterkt door dit resultaat werd er in het tweede deel van de wedstrijd nog even flink aan getrokken. Daardoor liepen de Stellendammers nog meer uit. Met de estafette voor de boeg stonden ze dan ook met maar liefst 22 pnt voor! Natuurlijk zou de estafette dan ook wel gewonnen worden. Maar wat gebeurde er tot ieders verbazing? De Devel nam bru taalweg de leiding. Hun voorsprong werd weldra een volle baan! De schrik zat er bij de Stelle gelijk goed in. Toen ze goed en wel begrepen dat ze vreselijk klop zouden krijgen, werden ze furieus. Als een orkaan gingen ze door het water en weldra was de achterstand weggewerkt. Ze gingen zelfs zo hard door, dat de Devel uiteindelijk zelf een baan achter lag! Door deze overwiiming werd de Devel in een gezellige en sportieve wedstrijd ver slagen met 116 tegen 92 pnt. Dat betekent dus dat de Stelle zich een goede uitgangs positie heeft verschaft voor de return op 16 juni te Stellendam. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 ffl DD THOLEN H. J. U. uitPoortvliethadop2juni 1983 een beoordelingsfout gemaakt toen hij met een volkswagenbusje een groep fietsende meisjes wilde inhalen toen er juist een tegenligger kwam. U. raakte toen één der meisjes die toen met verwondingen in het ziekenhuis werd opgenomen. De eis van officier van justitie was 300,boete, maar bij verklaringen van getuigen werd U. veroordeeld tot/ 150,boete. J. M. uit Sint Maartensdijk werd ver oordeeld tot 300,boete voor het zonder vergunning exploiteren van de bar De Veste te Sint Maartensdijk. L. L. M. V. M. uit Sint Maartensdijk kreeg een boete van 150,omdat zij met haar auto geen voorrang had verleend aan een van rechts komende auto. H. A. M. de G. uit Steenbergen had geen kentekenbewijs op de voorruit van zijn auto. Dit kostte hem/120,— boete. G. L. M. D. uit Bergen op Zoom had in de Molenvlietsestraat een stopteken van de politie genegeerd. Bij aanhouding bleek de auto niet verrekend te zijn en ook geen kenteken te hebben. Deze zaak werd aan gehouden voor nader onderzoek. Mevr. Van'tH. uitOud Vossemeer werd schuldig verklaard voor te hard rijden. Na haar betoog werd haar geen straf op gelegd. Voor het rijden met een gladde band kreeg D. A. S. uit Bergen op Zoom een boete van/ 65, Het modebeeld voor de komende winter staat al vast Vrij nauwe óf heel wijde rokken met een lengte van rond de 78 cm bepalen het beeld. De jasjes zijn kort en heel breed in de schouders. De blazers nét niet „over sized". Asymmetrie, dat wil zeggen dat de mo dellen links en rechts niet hetzelfde zijn (als bijvoorbeeld de sluiting van een jasje of kraag niet in het midden maar naar rechts of links gebracht is), kan men in iedere kollektie terugvinden. Veel van de blousevormen hebben, evenals in de zo mer, staande kraagjes of boordjes. Voor wat betreft de stoffen staat vast dat er weer een grote variatie van ruiten en strepen wordt gebracht. Héél bijzonder is één van de kleuren die het gaat maken. Het is een schitterend blauw dat bijna naar het paars toeneigt Een warm en mooi reebruin is ook nog het vermelden waard. Als maart z'n staart roert is het ge vaarlijk voor ieders gezondheid hoewel de zon zich Iaat zien blijft de wind nog vérraderUjk koud. Achter in de tuin waar een 6-tal bijenkasten staan heeft het maartse weer al menig bijtje verschalkt, want zodra de zonnestralen zich op de bijenkasten laat voelen komen er enkele bijen deze met een vlugge trippel over de vliegplank begroeten. Even later, als de zon geen verstek laat gaan, wordt het echt druk op de bijenstal. De bijen die de hele winter binnenshuis moesten blijven zie je nu rond de bijenstal vliegen, ondertussen hun endeldarm ontdoen van de hele winter bewaarde uitwerpselen, ze doen niets binnenshuis. Je ziet dan hier en daar op de kasten en omgeving kleine bruine streepjes vallen, een enkele keer tot wanhoop van de wasvrouw. Enkele bijen zie je nu ook de kast invliegen met aan hun achterste pootjes kleine geel oranje of witte stuifmeel bolletjes. Deze stuifmeel is broodnodig voor de ontwikkeling van het bijenvolk, de jonge bijen in wording, de larven, worden daarmee gevoerd. Als bijenhouder (imker) heb je volop stuifmeel leveranciers in de tuin gezet waaronder de crocus, sneeuwklokje, heide, paardebloem en wilgenkatjes in 't voorjaar de belangrijkste zijn. Ook in particuliere tuintjes en zelfs bij de plantsoenendiensten der gemeenten wordt veel aanplant daarop gericht. Alleen is het jammer dat de „openhaardziekte" onder het bomenbestand steeds grotere offers vraagt. Ik zei al in het begin dat maart een staart heeft die zodra als de zon even achter de wolken weg kruipt voor de bijen gevaarlijk wordt, want al vliegend van bloem naar bloem worden ze door de koude overvallen, pijlsnel proberen ze terug naar de warme bijenkast te komen, onderweg steeds kouder wordend. Hierdoor zie je deze diertjes vaak de bijenkast voorbijvhegen en kleumend op de grond bij elkander kruipen niet meer instaat in de bijenkast te komen. Maar niet altijd gaat het zo, er zijn ook dagen dat de bijen van Vi in de morgen tot een uur of 4 naar hartelust (of bittere noodzaak) hun krachten geven aan het bestuiven van al die vroege bloeiers. De imkefs, en dat zijn er heel wat op Goeree-Overflakkee, hebben naar deze momenten met verlangen en nieuwsgierige spanning uitgekeken. Ze krijgen hier de kroon op hun werk en zorgen, besteed aan het inwinteren van hun volken. Zodra de maand april gehalveerd is, staat de imker als de buitentemperatuur zo rond de 17° C komt een nog mooier en spannender avontuur te wachten, maar daarover later. STAD AAN 'T HARINGVLIET D. V, donderdag 29 maart om 19.30 uur hoopt ds. Hoogerland uit Dirksland een spreekbeurt te houden voor de G.B.S. in het kerkgebouw van de Gef. Gem. Boekentafel aanwezig. NIEUWE TONGE Opbrengst kollekte De kollekte ten bate van de Rheuma- bestrijding heeft opgebracht/ 2.401,20 Allen, die hebben meegewerkt om tot dit resultaat te komen, heel hartelijk dank. Op 1 augustus van dit jaar start in Helle- voetsluis de Christelijke Scholengemeen schap voor mavo en havo. De school, die op dit moment nog de naam „Angelus Meruia" draagt, wordt genoemd naar Jacob van Liesveldt, de Antwerpse drukker van de eerste vol ledige reformatorische Bijbel die in de Nederlanden is verschenen. Op het ogenblik is de vakgroep geschie denis van deze school op zoek naar ge gevens over de persoon van Jacob van Liesveldt Daarbij is het hun stille hoop een uitgave van de zgn. Liesveldtbijbel te kunnen bemachtigen. Ieder die over boeken of andere gegevens over Jacob van Liesveldt beschikt en iedereen die weet waar zich nog exem plaren van de Liesveldtbijbel bevinden, worden verzocht contact op te nemen met de heer A. J. de Leeuw van Weenen (tel. school: 01883 -16866 of tel. privé 01870 - 5459). VERTQN'S schoenen HAVENPLEIN 13 ZIERIKZEE Tel. 01110-2488 THOLEN Aansluitend aan de Boomplantdag wil de Natuurvereniging Tholen op 31 maart het Pluimpotgebied bij Scherpenisse gaan schooimiaken. De gemeente Tholen zorgt dan voor prikstokken en vuilniszakken. Op zaterdag 7 april wordt er in gebouw Haestinge te Sint Maartensdijk een Open Huis georganiseerd met een informatieve bijeenkomst en dia's over de natuur op Tholen. Voorts wil men op zaterdag 19 mei een excursie houden door de Bosjes van Tholen onder leiding van de heer M. van Loenhout, chef van de Plantkundige Dienst gemeente Tholen. Op 9 juni wil men dan een wandeling maken die om 4 uur begint Vrijdag 29 juni wil men dan de voorjaarsflora aan de dijken gaan be kijken. VERVOLGVERHAAL door Dignate Robbertz G. F. Callenbach B.V. Nijkerk 24 ------------------------------------- Het vuur brandde en de pot bonen hing aan de ijzeren haak in de vlammen. Jikke- mien haalde haar zilveren knip uit het kammenet En noe bin jie dan vor de leste keer geweest, Koba, oevee geld krieg je? Koba stond haar handen af te wrijven aan haar schort, haalde een paar keer flink haar neus op en zei dan verontwaardigd: Geld....? Gin cent, ik zou me schaeme, wat ebbe ik ier noe gedae.... een paer keer op een dag een oogenblikje.... om dien joen een droog gat te geven en joe is 't elpen. Ja men... Jikkemien hield haar ogen neergeslagen.... dat zal Simen ook nie goedvinde, jie kan nie voor niks werke, dat is gin stiele. Wat zei je toch.... Koba sloeg haar armen over elkaar en stond stevig midden in de uuze.... Mee Simen ebbe ik niks te schaften, as 't er al op an komt eb ik toch alleène vor joe gezurgd.... nee, nee, Jikke mien, as we goeie vrienden wille bluuve.... Ze schoofde twee rijksdaalders die Jikke mien neerlegde terug. Er was een donkere rimpel tussen haar ogen en ze trok haar onderlip een beetje naar beneden. Geen gezinder meer over centen en noe wens ik je 'tbeste. Ze stak haar hand uit... en ik mag toch zeker nog wel is naer die heve joen komme kieke? Dat spreekt, Koba.... maer ik zou ies wille geve.... Maar Koba luisterde al niet meer, ze stond bij de wieg en maakte smakgeluidjes tegen het kind. 't Is glad een wonder, zo'n klein mensje. Haar stem was zacht en beefde. Jikkemien bleef zitten luisteren tot haar zware stap in het gangetje verklonken was, dan rees ze langzaam in gedachten op om in de bonen te roeren, die begonnen te koken. De wasem sloeg in haar gezicht De knip met het geld lag nog op de tafel, ze legde hem van de ene in de andere hand en verbaasde zich over Koba. Je kende een mens toch niet eerder voor je d'r mee omging, dat was wel weer uit gekomen. Zij had in het begin bezwaren gehad tegen Koba. En nu zat ze zich te schamen. De kinders kwamen nogal druk binnen. Is de versite al weg, moeder? Kee neusde de boel af en tipte met haar vingers een suikertje op de rand van het theeblad. Bin d'r nog muusjes, moeder? In spinde, voor ielk twee beschuuten, waer bin julder geweest? Kee scharrelde in de duistere spinde en kwam met het bord beschuiten. Ze liet Arend en Bette er ieder twee afnemen en ging zelf met het bord op haar schoot en opgetrokken knieën in de krukstoel zitten. W'ebbe gebikkeld. Eêl de middeg? vroeg Jikkemien nog eens. Kee knikte.... is 't gin waer, Bette? En Arend was 't er ook bie. Bette at haastig haar portie op. Moeder is al weg zeker, dan gaen ik ook, dag oor. Ze liet de deur open. Kee zat schichtig te kijken, ze wilde nog met Bette mee, maar die holde al ver het dorp over. Arend knoeide met de muisjes langs zijn buisje, tot ze op de vloer vielen. Gae is biede tafel zitte, zei Jikkemien, en jie moe stil zitte, Kee, al dat gewemel vor m'n ogen. Ze schoof het neteldoekje voor de wieg dicht en ging de plankjes en de logge met het brood op tafel zetten. De schotel met reuzel in het mid den en de messen naast de plankjes. Kee.... noe loop je weer ommende weer. Wasch de bak en scheutels is af. Kee schrok, het was tien voor zevenen, over een klein kwartier kwam vader thuis, ze kreeg al een benauwd gevoel, als ze daaraan dacht In de bakkeet waste ze gehaast de kop en schotels en ging dan naar buiten. Het goudachtig licht van de dalende zon scheen over de toppen van de wilgen en op de vele koolbladeren, waar een stuk of drie zwarte kraaien bedrijvig tussendoor scharrelden. Als Arend nu maar niks ging verraden, maar vader zou het toch wel dadelijk zien. Ze draaide om het verwoeste akkertje en gluurde door de haag of vader al in 't zicht was. Een dikke groene rups kroop over haar klomp, langzaam met sierlijke gol vingen van het doorschijnend lijf. Het kopje bewoog tastend in de hoogte en raakte een graspol. Een merel begon hoog te fluiten en dan hoorde ze ineens het luide schreeuwen van Arend. Zijn overslaande stem klonk door het open raam. Weglopen! In de bocht van het AUemanspadje kwam vader. De lucht van gare bruine bonen kwam met Arend's gehuild door het raampje en nu voelde ze haar honger. Als ze wegliep moest ze toch vanavond terugkomen en de bonen roken lekker. Als ze te laat was, kreeg ze niks meer. Bedaard of er niks aan de hand was, kwam ze in de uuze. Arend leunde tegen moeder en snikte d'r was gin kindje in, moe der.... ikke.... kan 't nie elpe.... Leune zeide dat... Jantje ook uut de kooien gekomme is, en jie ad in een spieker getrapt.... Jikkemien hield haar hand op het schok kende schoudertje en vroeg aan Kee: Vertel is wat of julder uutgevoerd ebbe. Gebikkeld, zei Kee en keek haar moe der pal in 't gezicht Anders nie? Je mag nie leugene, Kee.... Jikkemien's tem was dringend. Arend vertelt dat julder de witte kool versnee ebbe. Bette geloofde dat de kinders d'r in- groeie.... en dat vertelde Leune ook tegen ons.... maer't bin leugens, d'rwas nergens wat in. Jikkemien schoof de hevig tegensparte- lende Arend van zich af en ging kijken. Haar gezicht was strak toen ze terug kwam, Dat is ook wat, Kee.... je vader ad die kooien an Boone verkocht... noe is 't er gin één meer wat waerd, ik kan d'r nie is een maeltje groente van bewaere. Kee stond met haar gezicht naar de vloer en ging dan achter de tafel op haar plaats zitten. In het geitekot zette Simen zijn schop neer en verwisselde hij zijn schoenen voor klompen. Met een bonzend hart luisterde Kee naar het geluid van zijn komende stappen. Het viel met het mennen van de tarwe niet mee. Krijn Wisse had nog een dag aan willen zien, en kele schoven waren nog niet droog genoeg naar zijn zin. Morge, zei hij tegen Simen, die de lucht niet stond en er op aandrong na vier uur nog een voer binnen te halen. Die nacht regende het en de aarde dampte zwaar toen Simen de volgende ochtend naar het Ohnenhof ging. Half in de kus sens zittend had hij de laatste uren van de nacht naar het eentonige geluid liggen luisteren. Het was drukkend heet geweest in de bedstee, vanonder het opgeschoven raam was maar weinig lucht binnen ge komen. Simen stak hettarweland over, de wagen- sporen stonden vol water. De lange rijen schoven glinsterden in de morgenzon. De schuur stond wijd open toen hij op het hof kwam. Krijn Wisse spande zelf de paarden in, hij keek somber. Morge baas, groette Simen, d'r is vee regen gevalle vannacht Vee, Simen, en 't ziet er naer uut om werm 't ooren, en broeierigheid kun we glad nie gebruuke. (wordt vervolgd) Maart F^'fcL," 1'e: Fe SCHUHMOOE MODELL SOLO >^^^■^■^■>^4■*4■>^^■^■**4■'^*^■¥*'^*'^*'^**■4■**>^^■4■*^■*^■*^■>^'^■^■>^**■^■4■4■**^■*^■'^'^^■**•^*4■***4■'*■**^■*^■* m i» Kc

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 2