8 Een dwaze milieu-oorlog tegen de boeren 50 jaar Wi Visser Talud van „d'n diek" met 1600 m^ graszoden gestoffeerd KLOK AUTO-TIP C.N.S. „'t Kompas te Den Bommel 75 laar AUTO PESCH tlomMienuui VAN DER VELDE Garage KNÖPS B.V. Ul^l-^D^ Citroen- Hesselink hiubredftse Bestuur RPF Kiesver. Middelhamis: Gevarieerd programma Ramoco b.v. een uur vooruit SHOWWEEKEND Onze SHOWROOM Van Weel-Bethesda ziekenhuis #- Diricsiand Stofzuigers P.T.T.-service na zes uur beëindigd wegens vandalisme voor zang- en muziekavond Goeree-Overflakkee speciale aanbiedingenl van TOYOTA Bijeenkomst gecoördineerd Bejaardenwerk S6e Jaargang VRUDAG 23 MAART 1984 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond No. 5281 ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief De aanvallen op de land- en tuin bouw als milieuvervuiler zullen voorlopig niet stoppen. Waarom worden boeren in een boosdoeners- rol gedwongen? De werkelijkheid is anders: boeren zijn milieubewust en erkennen hun verantwoordelijk heid voor een goed en schoon milieu. Het is eigenlijk vanzelfsprekend dat iedereen zich bekommert om het milieu, want de verontreinigingen van lucht, wa ter en bodem nemen hand over hand toe. In een landje waar veertien miljoen land genoten letterlijk en figuurlijk op eikaars tenen staan, wordt het milieu wel erg kwetsbaar. Wie mag en kan zich erop beroepen dat hem geen enkele blaam treft wanneer de miUeuvervuiling aan de orde is? En toch worden de boeren door heel veel mensen beschuldigd van een verre gaande milieuverpesting. Rijp en groen wagen zich aan semi-wetenschappelijke vervuilingstheorieën en schuiven alle milieu-ongerief op het bordje van de boer. Meestal wordt bij alle aanvallen op de milieuvervuilende agrarische sector de schijn van wetenschappelijke objectiviteit hoog gehouden. Waarom zijn de boeren de boosdoeners? Wij hebben maar één verklaring: de milieu aantasting is zo breed, allesomvattend en ingewikkeld dat het praktisch onmogelijk is om oorzaak en gevolg nauwkeurig vast te stellen. Het aantal „schuldigen" of milieuvervuilers is heel groot. Maar de samenleving zoekt graag een zondebok en vindt die bij een bevolkmgsgroep die rela tief klein is en dus makkelijk te „grijpen" valt. Daarin ligt een verklaring van de boosdoenersrol die de boer tegen zijn wil wordt opgedrongen. Milieudiscussies Ondanks de ondankbare milieurol die de boer toegemeten krijgt, blijft hij milieu- bewtist. Sterker nog: boeren voelen zich verantwoordelijk voor het milieu en willen daarvoor ook offers brengen. Uit een groots opgezette discussieronde in boeren- kringen komen frappante resultaten. De Katholieke Boeren- en Tuindersbond (met ongeveer 56.000 aangesloten leden) heeft afgelopen winter een „brede maat schappelijke discussie" in eigen kring ge organiseerd. Ruim 8.000 boeren, tuinders en platte landsvrouwen hebben meerdere gespreks bijeenkomsten over milieu en milieuwet geving bijgewoond. Een daaropvolgende enquête geeft aan dat een zeer groot deel van de agrariërs positief reageert op milieuzorg. De meeste ondervraagden ac cepteren een milieuregelgeving, ook als de land- en tuinbouw daarvoor een billijke of evenredige rekening moet betalen. Boeren voelen goed aan dat hun bedrijfs voering en het agrarisch produktieproces rekening moeten houden met de milieu effecten. Zij tolereren regels die het ge bruik of misbruik van milieu-onvriende lijke stoffen (mestoverschotten, water vervuiling, zware metalen, overdosis van ontsmettingsstoffen, enz.) aan banden leggen. Boeren wijzen een op stapel staan de Meststoffenwet niet bij voorbaat af Zo'n wet wil het onverantwoord gebruik van meststoffen voorkomen, want dat leidt tot schadelijke gevolgen voor lucht, water en bodem. De milieuwetgeving wordt in de komende tijd verruimd en regelt de bodembescherming, de water huishouding, de afvalstoffenopslag en de hinder voor het milieu. Milieu-oorlog Uit de milieudiscussie in boerenkringen blijkt de positieve instelling van de agra riërs. Het betekent echter niet dat boeren de volledige „miUeurekening" accepteren. Ook niet-agrariërs moeten opdraaien voor de kosten ten behoeve van een schoon milieu. De gehele samenleving profiteert immers van een goede leef-, woon- en werkomgeving. Voor wat hoort wat: als milieuregels of milieuwetgeving nood zakelijk zijn, accepteren boeren dat daar bij ook rekening wordt gehouden met de niet-agrarische belangen. Interessant is ook dat driekwart van de geïnquèteerden meent dat er geen be- langenverschil is tussen agrariërs en niet- agrariërs als het gaat om het milieu. Waarom er dan toch een oorlog wordt gevoerd tegen boeren, is voorlopig nog een raadsel. Als boeren behoren tot een be volkingsgroep die vanwege zijn aantal beheersbaar is, en dus met maatregelen in toom kan worden gehouden, heeft de oorlogvoering niets meer met milieuzorg te maken. Een hetze tegen de boeren is op zich zelf al milieuvervuilend. Gelukkig dat boeren zich daar niet aan storen. B. Schouwing Dirksland, 01877 - 1357 De ouderavond van de C.N.S. „'t Kom pas" te Den Bommel, die gehouden wordt D.V. maandag 2 april a.s. des avonds om half acht in het verenigingsgebouw „Bom melstee", zal vanzelfsprekend in het licht staan van het 75-jarigjubileum in mei a.s. Voor de pauze zal op deze avond het woord worden gevoerd door drs. K. de Jong Ozn., oud-staatssecretaris van het ministerie van onderwijs en wetenschap pen en nu o.m. voorzitter van de Unie „School en Evangelie". Deze spreker zal ingaan op het voorrecht van 75 jaar Christelijk onderwijs in Den Bommel en ons bovendien wijzen op de hulp, die we kunnen verlenen bij het tot stand komen van- en in stand houden van Christelijk onderwijs buiten onze grenzen en in de „Derde Wereld". Na de pauze zullen alle kinderen van de school optreden, muziek, sketches enz. kortom een afwisselend programma, dat natuurlijk ook te maken heeft met het jubileum. Deze ouderavond is de eerste feestelijke gebeurtenis in een reeks van drie. Er volgt nog een officiële herdenking met een reünie op zaterdag 19 mei a. s. en tenslotte nog een gezellige feestdag speciaal voor de kinderen in juni a.s. Afgelopen donderdag 15 maart, vierden wij op gepaste wijze ons jubileum tijdens de officiële herdenkingsdag. Zowel de herdenkingsdienst als de receptie maakten deze dag voor ons ziekenhuis tot een mooie herinnering. Aan belangstelling ontbrak het ons niet op deze dag, en daarom willen wij een ieder hartelijk dank zeggen voor hun •3J^ aanwezigheid en de prachtige cadeaus welke wij mochten ontvangen. Onze bijzondere dank gaat uit naar allen die de op het eiland gevoerde aktie steunden en daarmee de fantastische op- brengst van ruim f 66.000,— mogelijk maakten en degenen die met de organisatie van de aktie waren belast. Namens bestuur en direktie, de jubileumcommissie Een voordelige schoonmaakster De merken: Miele Philips Holland Electro Erres 9 9 Q vanaf I b b «I j~" vooraOe iSterhetdi SINT ANNALAND In Sint Annaland maakte de P.T.T. het de laatste tijd mogelijk voor hen, die nog onverwacht postzegels no dig hadden of een telefoontjes moes ten plegen, dat ook de hal van het in Crooswijckte Sint Annaland staan de postkantoor te kunnen reali seren. De laatste dagen echter stoot ten deze inwoners in dat opzicht huil neus, want ze vonden de deur van de hal gesloten. De wezenlijke oorzaak is echter geen verminde ring van de P.T.T.-service, maar vandalisme van jongeren, die het interieur bevuilden en de appara tuur poogden onklaar te maken. Vandaar dat de directie van de P.T.T. besloten heeft, deze service na zes uur te beëindigen. D at gaat te veel geld kosten in een tijd, dat men moet bezuinigen. Daarom ging de buitendeur van het postkantoor na zes uur tijdelijk dicht. Hopelijk ko men er ook in dit opzicht weer snel normale toestanden en dus opening voor hen, die deze service na zes uur nodig hebben. FORD - TOYOTA Buitenboordmotoren YAIVIAHA MIDDELHARNIS In de onlangs gehouden jaarvergadering van de RPF-kiesvereniging van de afde- Ung Middelhamis is het volgende bestuur gekozen: Ing. G. de Jong, voorzitter; Mevr. J. G. Hey, secretaresse; Dhr. W. Kok, penningmeester; Dhr. C. J. Hameeteman, propagandisten Dhr. C. Besuyen, algemeen adjunct Het secretariaat is nu gevestigd op: Merel 35, 3245 TS Sommelsdijk. PEUGEOT TALBOT A utobedrijf WmX^V§H Het aanbrengen van de zoden begon maandag en kon gisteren worden afgerond Eind volgende week zal de laatste hand kunnen worden gelegd aan het „bovengedeelte" van het verbeteringswerk aan Middelhamis' winkelcentrum „d'n diek". Voordat de aannemer het boven gedeelte eind april zal opleveren zullen op het Bovenzandpad nog zitbanken, bloembakken en fietsklemmen worden aangebracht wat als de „finishing touch" mag worden gezien. Wanneer die entourage is aangebracht dient het beeld nog slechts te worden aangevuld met winkelende mensen in een vrolijke voorjaarszon.... Begin deze week werd begonnen met het leggen van de graszoden door Hoveniersbedrijf MATA uit Ouddorp. In de eerste weken zullen de zoden vochtig gehouden moeten worden om de groei te bevorderen. Het is bijzonder spijtig vast te moeten stellen dat sommigen inplaats van de trappen te nemen via het talud naar boven en beneden gaan en daardoor aan de verse grasmat schade aanrichten. Ook hondenbezitters wordt gevraagd ertegen te waken dat hun dieren zich gravend en wroetend op het talud uitleven. Op die gedeelten waar geen graszoden zijn gelegd zullen bodembedekkers worden ingeplant. Het karwei aan het „bovengedeelte" begon maandag 19 september vorig jaar. Er moesten in de voorbije werkperiode slechts 16,5 onwerkbare dagen worden genoteerd. Terwijl het bovengedeelte in uitvoering was werd gelijk ook het Beneden Zandpad opgeknapt, o.m. door de kruising met de Schoolstraat te verbeteren en langs de dijk parkeerstroken aan te leggen. Begin Mei zal het Beneden Zandpad van een nieuwe slijtlaag worden voorzien. Daarin zal zelfs een nuance worden aangebracht, de parkeerstroken zullen met zwarte-, het wegdek zal met lichte split worden bedekt. De officiële opening van „d'n diek" zal plaats vinden op donderdag 17 mei. OOLTGENSPLAAT De zang- en muziekavond op za terdag 24 maart in de Hervormde kerk, ter gelegenheid van het 10 jaar in gebruik zijnde Leeflang-Keijzer- orgel wordt gepresenteerd met een gevarieerd programma. De organist Kees van Eek neemt ver schillende werken voor zijn rekening, o.a.: Ps. 24 van Anthoni van Noordt, Vater unser im Hiirimelreich van Dietrich Bux- tehude, Ps. 64 van zijn leermeester Arie J. Keijzer en een Improvisatie van Psalm 150 met samenzang. Het Chr. Gem. Koor „Jubilate" zingt een tweetal werken en het Chr. Flakkee's Mannenkoor staat op het programma met een vijftal werken, terwijl de beide koren samen het Ere zij aan God den Vader van Klaas Jan Mulder en Ode van Herman de Wolf ten gehore zullen brengen. De koren staan onder leiding van de dirigenten Cor C. v.d. Heuvel en Jaap de Geus. Er is ook een flinke plaats ingeruimd voor samenzang. Een meditatie zal wor den gehouden door de plaatselijke predi kant ds. K. van Meijeren. De koUekte ïs bestemd voor het Orgelfonds. Een ieder is hartelijk welkom; de her vormde kerk te Ooltgensplaat heeft veel plaatsen en kan dus een groot aantal gasten bergen. Aanvang 8.00 uur nam. De kerk is vroegtijdig open. RENAULT-deaier voor Verkoop -I- Service 01871 - 1662 i Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 In de nacht van zaterdag op zondag doet de zomer tijd weer zijn intrede. De klok dient zaterdagavond een uur vooruit te worden gezet. De zomertijd zal op zondag 30 september weer worden beëindigd. A. J. V. Rumpt 01871 - 1553 Vert. C. Bakker 01877 - 1589 OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Kom kijken naar de bij Garage Telefoon 01870 - 4466 Dorpsweg 28-34, Sommelsdijk OOSTFLAKKEE Onderwerp: „Beschikking Geldelijke Steun Huisvesting voor Gehandicapten De Stichting Gecoördineerd Bejaarden- werk „Oostflakkee" organiseert in sa menwerking met de Provinciale Revali datie Stichting Z-H en de Gemeenschap pelijke Medische Dienst te Goes een voorlichtingsbijeenkomst in het Diensten centrum te Oude Tonge op 28 maart a.s. om 19.30 uur. Inleidster zal Mw. E. Wiersma zijn. Zij is projektmedewerkster huisvesting P.R. S. Belangstellenden zijn van harte welkom. is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS M ^3ü V'"' s VINGEBLlNG 3-MIDDEL HARNIS-TEL 01870-2518 M Kastanjelaan 41-43 V Tel. 01870 - 3094 .-'^l MIDDELHARNIS %l^>^■'^■'^'^'^'^'^'^'^*'^4■>^'^'^>^■'^****•^^ ca B ca C3 13 Cl a e> a

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1