Delfts blauw van de porceleyne fles, ons nationale erfgoed Haar liefdedaad MIDDELHARNIS Ongetwijfeld K. Afscheidsavond drs. M. D. Geuze Landbouwtelling mei 1984 Oiietanks in waterwingebied aangetast Bergmans Brillen Decoratieve primeurs van iuxafiex LUXAFLEXVERDUISTERINGSROLGORDIJNEN Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 23 MAART 1984 eee^ic^ó ^t€^^^ t^a^^ Delft, beroemd om zijn grachten, de schilder Vermeer, de markt met de Nieuwe Kerk uit de 14e eeuw, en bekend als de plaats waar Willem van Oranje precies 400 jaar geleden vermoord werd....! Maar de echte wereldwijde faam verwierf Delft zich met zijn typisch blauw Delfts aardewerk. De geschiedenis van dit Delftse aardewerk voert terug naar het land van oorsprong, China. Uit dit land werd aan het begin van de 17e eeuw kunstig gedecoreerd porcelein met schepen van de Verenigde Oost-Indische Compagne naar ons land gevoerd. Dit Chinese porcelein was zo in trek bij de bevolking van Nederland en de naburige landen, dat de toenmalige pottenbakkers zich in hun bestaan bedreigd voelden, omdat de afzet van hun produkten sterk terugviel. Zij zonnen op middelen om het Chinese produkt te evenaren en ondanks veel tegenslagen lukte het hen met moeizame experimenten een prodykt van aardewerk te maken dat, althans uiterlijk, voor het Chinese porcelein niet behoefde onder te doen. Zo ontstond het Delftse aardewerk dat wij tot op de dag van vandaag nog kennen en dat wat de vormen en decoratie betreft het Chinese porcelein evenaarde en soms voorbij streefde. Naast het blauw Delfts aardewerk ontstond, in navolging van meerkleurig Chinese en Japanse porceleinsoorten, ook Delfts aardewerk in andere kleuren gedecoreerd. In het midden van de 17e eeuw zijn er in Delft alleen al meer dan 30 plateelfabriekjes; in de loop van de tijd hebben al deze bedrijven hun aktiviteiten gestaakt met uitzondering van „De Porceleyne Fles", die dit oude ambacht tot op de huidige dag heeft weten voort te zetten. De Porceleyne Fles produkten worden nagenoeg op dezelfde manier als dat ruim 325 jaar geleden gebruikelijk was, vervaardigd. De fraaie decoraties worden nog steeds in dit bedrijf door kundige plateelschilders en -schilderessen volledig met de hand beschilderd. Hoe herkent u het echte Delfts Blauw „door de eeuwen heen?" De verfijnde ontwerpen en het typische blauw van de Porceleyne Fles zijn voor de kenners goed herkenbaar. Bovendien is elk stuk op de achterzijde voorzien van de signatuur van de Porceleyne Fles. Dat de naam van de Porceleyne Fles anno 1653! en de signatuur in de loop der tijden vaak veranderd is, ziet u aan onderstaand schema. Hieraan herkent u dus het echte, originele, volledig met de hand geschilderde en ook waardevolle Delfts Blauw „door de eeuwen heen": Uniek herinneringsbord Willem van Oranje SINT ANNALAND Vrijdagavond 16 maart hebben alle Her vormde verenigingen een afscheidsavond aangeboden aan het gezin van de plaatse lijke Hervormde Predikant, drs. M. D. Geuze, wegens zijn aanstaand vertrek naar Noorden. Deze druk bezochte bijeen komst werd gehouden in de Nederlandse Hervormde Kerk van Sint Annaland on der leiding van ouderling W. P. Goedege- buure, de scriba van de Kerkeraad, die namens de gesprekskring een woord van welkom sprak en voorging in gebed. Hier na werd het programma onaangekondigd voortgezet. De oudste groep van de Zon dagsschool „De Zaaier" las de Gelijke nis van de Zaaier uit „Mattheüs 13 1-9 en 18-23. Mevrouw Kast las namens de Hervormde vrouwenvereniging „Tryfosa" een gedicht voor. De jeugdvereniging pre senteerde zich door een bijdrage over het onderwerp: „Wat betekende ds. Geuze voor de jeugdvereniging „Ichtus"? De meisjesvereniging „Sjaloom" en de Kna- penvereniging „Samuel" gaven een terug blik over de zesjarige periode van drs. M. D. Geuze. De jongste groep van de Her vormde Zondagsschool „De Zaaier" gaf „De Klok" ten beste. De president-kerk voogd A. Wessles en de kerkvoogd P. J. van de Repe boden het predikantenecht paar een radio- platenspeler, stereo aan, waarvoor ds. Geuze zijn hartelijke dank betuigde. Namens alle verenigingen sprak ouder ling Mars J. Ampt een kort dankwoord en eindigde deze druk bezochte bijeenkomst met dankgebed. Aan deze afscheidsavond verleenden medewerking het Hervormd kinderkoor onder leiding van de heer Abr. P. Kasse en het Christelijk Gemengd Zangkoor „V.Z.O.S." onder leiding van dirigent H. W. van der Kaa uit Oud Vossemeer. Na afloop van deze bijeenkomst was er in het Hervormd Verenigingsgebouw ge legenheid om een kopje koffie te drinken. Als blijk van waardering kregen de leer lingen van de Hervormde Zondagsschool „De Zaaier" een gekleurde Bijbelse plaat en de schoolcatechisanten mochten een tegel in ontvangst nemen. Naast de leden van de Hervormde verenigingen waren tevens vele gemeenteleden aanwezig en maakten van de gelegenheid gebruik om met een handdruk afscheid te nemen van het gezin van Drs. M. D. Geuze, die men node ziet vertrekken naar Noorden. De Stichting tot Uitvoering van Land- bouwmaatregelen voor Noord- en Zuid- Holland (tevens Bureau van de Provin ciale Voedselcommissaris) deelt mede dat in het tijdvak van 2 april i/m 8 juni 1984 weer de jaarlijkse landbouwtelling zal worden gehouden ingevolge art. 24 van de Landbouwwet. De telling strekt zich uit over de be drijven van personen die in de landbouw geheel of gedeeltelijk hun bestaan vinden en heeft zowel betrekking op de vee houderij (rundvee, varkens, schapen, paarden en pluimvee) als de verbouwde gewassen in de akkerbouw en tuinbouw (fruit, groenten, bloepiboUén, zaden, boom- en bloemkwekerijgewassen). Tevens wordt een opgave gevraagd van de oppervlakte grasland, de op het bedrijf werkzame arbeidskrachten en enkele aan vullende gegevens, o.a. met betrekking tot de bedrijfsopvolging. Het doel van de telling is een zo volledig en nauwkeurig mogelijk inzicht te ver krijgen in de struktuur van de Nederlandse landbouw. De geregistreerde, die een oproep heeft ontvangen om op een zitting te verschijnen voor het versttekken van de gevraagde gegevens, wordt verzocht persoonlijk en op de aangegeven tijd te komen en het ingevuld oproepformulier mede te bren gen. Voor een gemachtigde dient de op het formulier gedrukte machtiging te worden ingevuld en ondertekend. Landbouwers, veehouders en tuinders, die geen tellingformulier hebben ont vangen, doch wel geheel of gedeeltelijk hun bestaan in de land- of tuinbouw vinden, dienen zich op het d.b.h.-kantoor te vervoegen. Een juiste opgave van het gebruik van de kulttuurgrond en de veebezetting is van groot belang, omdat voor verschillende landbouwmaatregelen, zoals ruilverkave ling, bedrijfsbeëindiging, ontwikkelings subsidies e.a., de verstrekte gegevens van invloed kunnen zijn op het al of niet in aanmerking komen voor deze regelingen. SINT ANNALAND Extra kerkdienst Op vrijdag 30 maart a.s. zal erD.V. des namiddags om 14.45 uur (kwart voor drie) een extra kerkdienst worden gehouden in de Neder landse Hervormde Kerk te Sint Annaland met als voorganger in de Dienst des Woords drs. M. D. Geuze uit Noorden. Tijdens deze extra kerkdienst zal het huwelijk worden bevestigd van Bram Boon en Elma Leune. Dit jonge echtpaar gaat wonen in Sint Annaland. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 H3 CD DD De toestand van de oude ondergrondse huisbrandolietanks in de Zuidhollandse waterwingebieden is alarmerend. De pro vincie heeft een serie keuringen laten uit voeren waaruit blijkt dat de tanks in het algemeen ernstig zijn aangetast Het gaat om tanks van centrale-verwarmingsinstal laties die bijna allemaal in de jaren tussen 1950 en 1965 in gebruik zijn genomen. De olie in de aangetaste tanks vormt een ern stige milieudreiging voor bodem en grond water. De provincie gaat alle eigenaren van de zevenhonderd oiietanks in de Zuid hollandse waterwingebieden waarschu wen dat het de hoogste tijd is om maat regelen te treffen. De provincie gaat er overigens op grond van het gehouden onderzoek van uit dat niet alleen de zevenhonderd oude onder grondse oiietanks in de Zuidhollandse waterwingebieden er zo slecht aan toe zijn, maar dat het beeld hetzelfde is bij de vele duizenden oude oiietanks buiten de waterwingebieden in Zuid-Holland en el ders in het land. Daarom zullen gedepu teerde staten biimenkort de gemeentebe sturen en de milieudiensten in Zuid-Hol land informeren over de resultaten van het onderzoek. Door tijdige maatregelen kan dan worden voorkomen dat over enkele jaren grote hoeveelheden olie in de bodem terecht komen. In 1980 is de provincie Zuid-Holland begonnen met de „anti tankaktie": het olievrij maken en met zand vullen van niet meer gebruikte ondergrondse oiietanks van centrale-verwarmingsinstallaties in de waterwingebieden. De meeste tanks buiten gebruik gesteld bij de omschakeling van de installaties op aardgas bleken er slecht aan toe te zijn. In drie jaar tijd zijn bij milieu-aktie in de waterwingebieden, vooral gelegen in Den Haag en Wasse naar, op kosten van de provincie 3.500 oiietanks behandeld en olievrij gemaakt Er bleven toen nog zevenhonderd oude oiietanks in de Zuidhollandse waterwin gebieden in bedrijf. Ruim vijftig daarvan heeft de provincie nu laten keuren door het Keuringsinstituut voor waterleidingarti- kelen (KIWA). Uit de keuringen is ge bleken dat de tankwanden plaatselijk door corrosie voor gemiddeld 70 procent van de wanddikte zijn aangetast. Normaal wordt een olietank al afgekeurd bij een wandaantasting van meer dan 25 procent Bij 30 procent van de onderzochte tanks was de wand plaatselijk geheel door geroest Enkele tanks waren zo slecht dat ze het bij het leeghalen en schoonmaken begaven. Alle eigenaren van de zevenhonderd tanks in de waterwingebieden krijgen binnenkort een brief van de provincie met de resultaten van het onderzoek. Daarbij komt het dringende verzoek om maat regelen te treffen. De provincie biedt aan, zoals al eerder voor de 35 00 andere tanks is gebeurd, om gratis de buiten gebruik gestelde tanks leeg te halen en met zand op te vullen. Ook blijft het mogelijk bij de provincie een premie aan te vragen voor de ombouw van de verwarmingsinstallatie van olie op aardgas. Deze regeling geldt uitsluitend voor oiietanks in de waterwin gebieden. Voorde eigenaren van oiietanks in waterwingebieden kan een lekkage ern stige financiële gevolgen hebben. (Mare. 14 8; Joh. 12 3) Ze was alleen vervuld van Hem Ze had Hem lief, Zijn Woord, Zijn stem vol innerlijk meedogen. Hij peilde al haar zorg en leed Hij wist hoe zij in stilte streed Ze zag het aan Zijn ogen. Ze dacht aan Hem bij dag en nacht haar liefde had een daad bedacht om Hem te danken, 't eren. Het duurste was niet duur genoeg toen zij de prijs van nardus vroeg ze had maar één begeren. Hem geven heel haar liefdeschat Hij was het liefste wat zij had ze brak de kruik aan stukken. De nardus vloeide, geurde zwaar ze droogt Zijn voeten met haar haar als ze zich diep gaat bukken. Maria, dacht zij aan Zijn dood? waaruit voor haar het leven sproot? Gods Geest stuwde heel haar denken. Wat vreugd' te luisteren naar Zijn stem het hart met Hem vervuld, aan Hem volkomen weg te schenken. LANERTA WE KRIJGEN WEER KLEUR Toonaangevend in schoenen ROTTERDAM De consument die dit voorjaar iets nieuws zoekt in raambekleding, hoeft vast niet ver te lopen. Elke woninginrichter die met zijn tijd meegaat heeft wel zonwering m zijn koUektie. Tien tegen één dat er „Luxaflex" op staat; een vertrouwd merk- beeld dat staat voor exact op maat ge maakte produkten en dat, behalve ga rantie kwaliteit, tevewns een ongeëve naard assortiment inhoudt Het laatste nieuws van Luxaflex-Neder land komt geheel tegemoet aan de mo derne woonsmaak van vandaag-de-dag. De in de vorige kollektie aanwezige goede items zijn verder uitgebouwd, met als resultaat dat een kollektie op de markt kon worden gebracht die er zijn mag! Zomertijd. Tot laat In de avond is het licht in de kinderkamer. Maar niet lang meer. Nu is er een speciale serie 'Luxaflex' verduisteringsrolgordij nen. Vele kleurige en speelse dessins. Uit de aantrekkelijkste en meest uitgebreide kollektie van dit moment: 'Luxaflex' Rolgordij nen. Voor elk interieur Van klassiek eenvoudig tot gedurfd eigentijds. Vele stof- soorten in z.g. effen modekleuren. Ook met de illustratie- dessins of variaties in patronen en kleur- motieven. Het bedieningssysteem is in wit en sluit precies aan bij het kozijn. 'Luxaflex' Rolgordijnen worden altijd op maat gemaakt. Bewonder het laatste op mode gebied voor de raambekleding bij uw specialist in 'Luxaflex' produkten. Oostdijk 53-61, Sommelsdijk. Tel. 01870-2467 )p liet luxallex' merk. De öarantie voor kwaliteit. J Hofdijksweg 12 I OUDDORP I Tel. 01878 - 1249 Luxaflex is bepaald geen impulsartikel meer; eerder een modisch produkt dat dwars door de zonweringsbranche loopt met het accent op de woninginrichting als distributiekanaal. Gebleken is dat jaloe zieën in het algemeen en gordijnjaloe zieën en rolgordijnen in het bijzonder in toenemende mate worden ingepast in de totaalinrichting van praktisch ingestelde consumenten. Niet zonder reden worden de in deze tijd zo belangrijke fiinctionele aspecten gekoppeld aan een decoratief gebruik. Het leveringsprogramma voor 1984 is daarop volledig afgestemd. Met name de „Jalouette"-kollektie (met de supersmalle lamellen) is uitgebreid met een unieke serie van 4 borderdessins. Hierbij zijn de onderste lamellen voorzien van een doorlopende illustratie met een kleurechtheid van 6 a 7. Deze nieuwe transfer-bedrukking is trouwens ook te zien bij de gordijnjaloezieën, die nu qua stoffen en dessins over 3 prijsklassen gegroepeerd zijn. En om het geheel te completeren is er enerzijds een PVC- kollektie aan toegevoegd in wit en off- white met lamellen van 89 mm en 127 mm breed, terwijl voor het klassieke interieur een tweedachtig weefdessin is uitgebracht onder de naam „Fishbone". De groep „rolgordijnen" tenslotte kreeg een extra aanvulling in de vorm van de progressieve „Young Living" kollektie, bestaande uit 4 uni's en 5 verticale streep- dessins. Bovendien is sprake van een ver nieuwd bedieningsmechanisme; het is uit gevoerd in wit en past dus zondermeer beter bij het raamkozijn. Kleinigheden waarop wel degelijk gelet wordt bij de fabricage van deze „woonmode aan de rol". Deze en alle andere decoratieve Luxaflex-primeurs bevinden zich vanaf heden in het zonweringpakket van Dehnert Jansen B.V., tot wie de detaillist zich kan wenden voor nadere informatie. slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 20 maart 1984 Uien, maat veertig opwaarts. Klasse twee N.L. 92,30 Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer: twee en twin tig toa Anno 1653 Voor de Porceleyne Fles (anno 1653) wordt ter herinnering aan Willem van Oranje, die op 20 juli 1854 werd vermoord, een fraai herinneringsbord uitgebracht. Er lag in de archieven van de Porceleyne Fles nog een ontwerp dat nooit werd uitgebracht. De met de hand beschilderde borden worden genummerd en uitgebracht in maten, 19 en 25 cm doorsnee. SPEELS EN UCHTDICHT Laat maar zien, die frisgelakte teen. Pump met "Japanse" overslag op sierlijl<e hal<. Styled by Pour Eile. KEYZER LUXAFLEX® OOG VOOR DETAILS. Wettig gedeponeerd handelsmerk Een H produkt rerrn? i.^^t^M^*i ^,^^^^^^,^^^^V^^^,^>^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 10