Twee kandidaten voor de post van Dijkgraaf Waterscliap Goeree-Overflakkee Ooitgensplaat's open riool, ,,het Spui", nog deze zomer sclioon in^^(5 Iti aktie tegen zure regen Kollekte kinderbescherming Wie van de 3 in De Open Deur Enorme klap van losscliietende veer Werkloosheid op Goeree-Overflakkee niet gestegen Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Bodedienst per fiets Ontwerpwedstrijd waterfletsen Last van de zenuwen? I Afvalwater naar 't Volkerak. \^cmltm/mut^ Vaste bel voor de fiets 56e Jaargang DINSDAG 20 MAART 1984 No. 5280 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Europese ministers voor milieubeheer hebben een eerste algemene richtlijn goed gekeurd die tot doel heeft de luchttver- vuiling die veroorzaakt wordt door de industrie aan banden te leggen. Als schul dige voor zure regen worden vooral indus triële stookinstallaties aangewezen. Op hun bijeenkomst in Brussel gaven ze verder toestemming voor een milieube- schermingsplan voor driejaar dat 33 mil joen gulden(600 miljoenBF) gaat kosten. Er werd echter geen overeenstemming bereikt over een ontwerp-verordening waarbij controle wordt uitgeoefend op het vervoer van gevaarlijke afvalstoffen over de grens. Deze „Seveso IF'-richtlijn ont leent zijn naam aan het geval in 1983 waarbij 40 vaten met dioxine spoorloos verdwenen. Gehoopt wordt dat de mi nisters op hun volgende vergadering die voor eind juni is vastgesteld het groene licht zullen geven voor deze richtlijn. De richtlijn tegen luchtvervuiling is de eerste in een reeks van meer uitvoerige voorstellen om de luchtvervuiling, met name de vervuiling die veroorzaakt wordt door elektriciteitscentrales en andere stookinstallaties, terug te dringen. Nieuwe fabrieken zijn voortaan verplicht de hand te houden aan technische en milieunormen van de Europese Gemeen schap. Het gaat hier om bedrijfstakken in de energie, metaal, de verwerking van niet-metaalhoudende minerale produkten, afvalverwerking en bepaalde chemicaliën. De richtlijn verplicht de Lid-Staten er tevens toe bestaande fabrieken geleidelijk schoon te maken door toepassing van de meest geavanceerde technologie die be schikbaar is. De Raad zal verder maxi male emissie Umieten bepalen die ge baseerd zijn op de beste technologie en de laagste kosten. De nieuwe wetgeving volgt op een besluit dat de ministers voor onderzoek van de Lid-Staten de afgelopen maand namen om nog eens 18,5 miljoen gulden (335 miljoen BF) beschikbaar te stellen voor onderzoek naar zure regen en de ver werking van giftige afvalstoffen. Toch zal de EG de komende .paar jaar slechts beperkte financiële bijdragen kun nen leveren a£m milieubeschermingspro- gramma's omdat de ministers voorstellen van de Commissie verwierpen om bijna 70 miljoen gulden (1,26 miljard BF) te verstrekken voor een driejarenprogranmia. Uiteindelijk werd genoegen genomen met de helft hiervan. In februari is de werkloosheid op Goe ree-Overflakkee niet gestegen, zelfs is ze iets afgenomen. Bij de mannen met 5, bij de vrouwen met 4, maar met aantallen werklozen van 1224 mannen en 428 vrou wen spreekt dat nauwelijks tot de ver beelding. De opgave van het Gewestelijke Ar beidsbureau over de februarimaand ziet er nog heel triest uit, met o.a. bij de mannen 470 werkloze bouwvakkers; 153 metaalbewerkers; 87 krachten uit de landbouw; 107 chauffeurs; 144 losse arbeiders; 40 kantoorkrachten; 15 verplegers en 15 onderwijzers. Bij de dames staan als werkloos geregis treerd, o.a.: 14 kapsters; 104 dames onder de noemder handelspersoneel; 11 uit de horeca; 77 kantoorkrachten; 28 uit het onderwijs; 81 uit de verpleging; 40 huishoudelijke fa-achten; 51 los ie arbeidsters en 26 uii overige beroepen. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling CU 01870-3477 m DD STAD aan 't HARINGVLIET- woens dag (bidd&s) 2.30 en 7.00 uur ds. J. Koster van Klaaswaal. OOLTGENSPLAAT - donderdagavond 7.30 uur ds. W. Hage van Kruiningen. Het geldt zal voornamelijk besteed wor den aan demonstratieprojecten om nieu we „schone" technologieën te ontwikke len, met name in de leer-, textiel-, papier-, cellulose en chemicaliënsector. Verder zal de ontwikkeling van nieuwe ijkme thoden worden gefinancierd evenals pro jecten om het natuurlijke milieu van be paalde diersoorten die nu ernstig bedreigd worden, te beschermen. De funktie van Dijkgraaf van het Waterschap Goeree Over- flakkee wordt sinds het overlijden van dhr. Joh. Koert 30 augustus vorig jaar waargenomen door de tweede waarnemend Dijkgraaf dhr. J. P. Warnaer, in afwachting van de benoeming van een nieuwe Dijkgraaf. In de vergadering die voor vrijdag 30 maart op het programma staat, 's middags om half 3 in „Oostdam" te Goedereede, zal de Verenigde Vergadering worden gevraagd tot die benoeming over te gaan. Door het College van Dijkgraaf en heemraden worden twee kandidaten voorgedragen, t.w. Ing. J. P. Warnaer, de huidige waarnemende dijkgraaf en dhr. H. L. van Kampenhout, heemraad voor het gebouwd. Om zelfs de schijn van voorkeur te vermijden zijn de namen nóch alfabetisch, nóch onder elkaar geplaatst maar prijken ze op de toelichting aan de Ver. Vergadering naast elkaar. „Wij zijn unaniem van mening dat beide interne kandidaten voor de funktie van Dijkgraaf geschikt zijn en derhalve een gelijke kans verdienen" zo laten Dijkgraaf en heemraden weten. De beide kandidaten werden geselecteerd uit de 10 sollicitaties die na de oproep van medio december vorig jaar werden ontvangen. Beiden maken deel uit van het dagelijks bestuur van het Waterschap. Na een sollicitatie gesprek met 4 van de sollicitanten is het dijkgraaf en heemraden en een commissie van hoofdingelanden duidelijk geworden dat de beide „in terne" kandidaten de voorkeur genieten boven de „externe" sollicitanten, o.m. op grond van hun gebleken bestuurlijke kwaliteiten, gedegen kermis van het gebied en de directe ervaring met het Waterschapswezen. Volledigheidshalve vermeldt de toelichting nog dat de beide voor gedragenen zich aan een medisch onderzoek hebben onderworpen. Bij geen van beiden zijn ziekten of afwijkingen gevonden die hen medisch ongeschikt zouden maken voor het vervullen van de functie van dijkgraaf. De Verenigde Vergadering wordt vrijdag 30 maart gevraagd de volgorde op de aanbevelingslijst vast te stellen. De Koninklijke benoeming zal vrijwel zeker conform de aanbeveling zijn. De beide kandidaten zullen spannende dagen tegemoet gaan. Dhr. Warnaer vertegenwoordigt in het Waterschapsbestuur het ongebouwd-, dhr. van Kampenhout het gebouwd. Beide categorieën zijn zowel in de Ver. Vergadering als in het dagelijks bestuur evenredig vertegenwoordigd. Politieberichten Middelharnis - Diefstal computer Eerst nu werd bekend dat men enige dagen geleden had ingebroken in een gebouw van de rijksscholengemeenschap te Mid delhamis. Er werd een schoolcomputer ter waarde van ca. 1000 gulden ont vreemd. - Vernieling ruiten Van de technische school te Middelhamis werden in het afgelopen weekend een aantal raiten vernield. Men gooide de miten in met een pmllebak die op het schoolplein aanwezig was. De schade zal ongeveer 250 gulden bedragen. - Fiets graveren Reeds nu kan worden medegedeeld dat binnenkort ook te Middelhamis fietsen kunnen worden gegraveerd. Allé inwo ners zullen in de gelegenheid worden gesteld aan de aktie deel te nemen. Bin nenkort zal nader uiteen worden gezet wanneer men met de fiets terecht kan. In alle woonkernen zal worden gewerkt. Het graveren is kosteloos en zal plaats vinden in de diverse brandweergarages. Het is goedkoop en levert werk op In München hebben werklozen een gat in de markt ontdekt en zijn bezig dat te vullen. Zij hebben een bodedienst met fietsdriewielers opgericht omdat bleek dat voor het bezorgen van kleine pakjes en bestellingen het gemotoriseerde vervoer te duur is. Daarom op de fiets. Het initiatief blijkt goed aan te slaan. Al naar gelang de afstand wordt een bedrag van twee tot acht D-mark in rekening ge bracht. Waterfietsen zijn natuurlijk geen echte fietsen, maar toch wel iets met de con ceptie van een fiets te maken. In een waterrijk land als Nederland maalct de waterfiets goede kansen. Wie een goed idee heeft, kan meedoen aan de ont werpwedstrijd „Het schip Utopia", uit geschreven door het Nederlands Scheep vaart Museum. Een goed bmikbare en originele waterfiets maakt kans in de prij zen te vallen. Voor inlichtingen kan men terecht bij het Nederlands Scheepvaart Museum, Kattenburgerplein 1, 1018 KK Amsterdam. „Het gezondste vervoermiddel is en blijft natuurlijk de fiets". Een uitspraak van de Duitse arts dr. K. A. Kass in zin zojuist bij uitgeverij De Driehoek in Amsterdam verschenen boek „Zo behandelt men met succes zenuwzwakte". Fietsen is volgens dr. Kass een probaat middel bij het be strijden en behandelen van zenuwzwakte (in de medische vaktaal neurasthenie) en dat vanwege de ontspannende en rast- gevende lichaamsbeweging die hierdoor wordt verkregen. Wie van de heilzame en versterkende werking van het fietsen wil profiteren, moet het vooral 's avonds doen; dan blijkt het effect op het zenuw- stelsl groter te zijn dan 's morgens. In de week van 26 maart tot 1 april a.s. organiseert de Stichting SAKOR de jaar lijkse kollekte ten behoeve van de Neder landse Kinderbescherming. Er zijn in ons land ongeveer 30.000 kinderen babies, kleuters en oudere jeugd aan wie hulp en steun wordt geboden, omdat er thuis iets dreigt mis te lopen en vanwege opvoedkundige situa ties de problemen niet meer te overzien zijn. De golf van bezuinigingen komt ook hard aan in de kinderbescherming en brengt een verantwoorde hulpverlening emstig in gevaar. Jeugd die aan de zorg van de kinderbescherming is toevertrouwd heeft evenals andere kinderen behoefte aan aandacht Dikwijls zelfs extra aandacht Deze kan worden gegeven in de vorm van een kleine attentie, „zomaar" een nieuw kleding stuk, eens naar de film of noemt u zelf maar op! Er zijn vele kinderen die het gehele jaar in een tehuis verblijven en nooit bij ouders of familie kunnen gaan logeren. Hen gunnen wij graag een korte kampeer- of fietsvakantie. Voor deze zo noodzakelijke extraatjes kollekteren de vele duizenden vrijwilligers en doen zij een beroep op de gehele Nederlandse be volking. DUS OOK OP U! Want.... het gaat om het Kind! SStii De 4,5 meter diepe onderbouw van het gemaal is al gereed. Wanneer het Spui, achter de Molendijk, maar vol staat lijkt het een idylle, omgeven door 't groene lover en zelfs een bedrijvig hertenkamp. Wee echter aller reukorgaan wanneer het water wordt afgelaten naar de haven en er een borrelende stinkende poel achterblijft van waaruit riekende dampen uitwaaieren over het dorp. In de directe omgeving moeten de ramen dicht en 't buiten zitten wordt onmogelijk, maar deze zomer zal het anders zijn; het Spui wordt schoon, leve het Spui....! Het is het Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden dat Ooltgensplaat van deze last bevrijdt Daartoe is enige tijd geleden aan de Molendijk, even voorbij de molenstomp, begonnen met de bouw van een rioolgemaal. Met een capaciteit van 205 m^ water per uur en een krachtige pomp zal het gemaal het rioolwater via een persleiding direct naar het buitenwater, het Volkerak stuwen. De leiding is al gelegd en het gemaal is in aanbouw; nog deze zomer zal het kunnen functioneren en zal het ongezuiverde rioolwater niet meer in het Spui terecht komen om bij laag water via de haven en het havenkanaal naar het buitenwater te worden gevoerd. Per gratie en met de beperking dat het niet langer dan tot 1987 door mag gaan heeft het Zuiveringsschap van Rijkswaterstaat toestemming gekregen het ongezuiverde water op het Volkerak te lozen. Dat verplicht het Zuiveringsschap om tegen die tijd een rioolwaterzuiveringsinstallatie gereed te hebben waarvoor de plannen al in ontwikkeling zijn. De zuiveringsinstallatie zal worden gebouwd aan de Rode Sluisweg, vlak onder de buitendijk. Met de bouw daarvan zal een bedrag van ca. 1,5 miljoen gemoeid zijn. De bouw van het rioolgemaal waaraan thans wordt gewerkt en de aanleg van de persleiding van daar naar het buitenwater vergt een investering van 763.000,Zowel gemaal als persleiding zullen t.z.t deel blijven uitmaken van het circuit dat naar de zuiveringsinstallatie voert. Vooral de omwonenden van het Spui zullen de bedrijvigheid met voldoening aanzien. Wanneer het Spui „schoon" zal zijn zal deze waterpartij een prachtig stuk dorpsschoon zijn waarlangs het goed verpozen is. Wanneer het Spui niet langer veroordeeld is de riolering uit het dorp op te slokken zal de stinkende brij, waaruit nu de bodem bestaat, worden verwijderd, zodat het weer een fris water zal worden. Het Spui zal zich die schone tijd nauwelijks heugen.... We moeten ons al sterk vergissen als de Platenaren ditjaarniet wélgemoed hun Zuiveringsheffing betalen. Ze krijgen waar voor hun geld....! GOEDEREEDE Zaterdagavond 24 maart worden de jon geren van 16 jaar en ouder weer verwacht in „De Open Deur" te Goedereede. Volop ontspanning deze keer door o.a. het spel: „Wie van de 3". Het is de bedoeling dat jullie d.m.v. vragen erachter komt wie van de 3 in werkelijkheid het beroep uitoefend. Er zullen 3 rondes worden gespeeld, waarbij de aanwezigen in de zaal, ver deeld in 6 a 7 groepen, het parmei vormt dat de vragen stelt. Jullie kunnenje alvast voorbereiden door nu al vragen te bedenken die je wilt stellen. De beroepen die achtereenvolgens aan de orde komen zijn: Godsdienstleraar Verpleegkundige Boomkweker Er zijn 9, onbekende personen, bereid gevonden dit spel te spelen. Vóór en na het spelprogramma, is er volop gelegenheid bij te praten. „De Open Deur" is te vinden in „De Ark". De zaal is open om 19.30 uur. De toegang is vrij. MIDDELHARNIS Het mag een wonder heten dat de 31- jarige Adrie Vroegindeweij, de jongste van de firmanten van loonbedrijf T. Vroeg indeweij Zn. te Middelharnis, het onge luk dat hem overkwam heeft overleefd. Van een zich ontspannende mpsspanner, een zeer krachtige veer, kreeg hij een klap tegen het hoofd die gemakkelijk dodelijk had kunnen zijn. De veer sloeg een breuk in de beide oogkassen van Vroegindeweij, zijn neusbeen en kaken braken en hij liep ene schedelbasisfractuur op. Na het ongeluk lag hij een dag lang in coma, maar zijn toestand heeft zich in middels gunstig ontwikkeld. Het slacht offer werkte donderdag in de werkplaats aan de West Achterweg aan de demon tage van de veer. Het ongeluk gebeurde toen Vroegindeweij bezig was met het wegslijpen van de las waarmee een moer extra was geborgd. De moer schoot over de schroefdraad waardoor de veer vrij kwam. Het slachtoffer werd naar het Dijk- zigtziekenhuis te Rotterdam overgebracht. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Onder de merknaam Bast is een fietsbel m de handel gebracht met een niet af neembare schaal, waardoor de levensduur van de bel wordt verlengd omdat in het binnenwerk geen roestvorming kan op treden. Een draaibel, die in werking wordt gezet door een draai aan de bel te geven. Ook een veilige bel omdat er geen uit stekende delen zijn. Kerknieuws Ger. Gemeenten HERKINGEN De door de kerkeraad van de Ger. Gemeente beroepen kand. M. Burggraaf te Rotterdam, heeft voor dit beroep bedankt. DIRKSLAND Ds. A. Hoogeriand, pred. van de Ger. Gemeente, ontving een beroep van de Ger. Gemeente van Barne- veld. ca B G3 a ei C3 ca a ci

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1