Verzetsherdenkingskruis voor Arie HoUeman: „eindenjk gerechtigheid!" Visser Aanhoudende zorg i M%. Ramoco b.v. l tlonimiemaii Abonneert U op Eilanden-Nieuw s Garage KNÖPS B.V. ^6 - H^ Ik kwam iemand tegen 1. Uitbreiding Ouddorps museum Vier Amro lontoren distril(t Oud Beijerland een uur langer open Citroen- Hesselink *a A. J. V. Rumpt ALLEEN DEZE MAAND: Wachtmeester overgeplaatst Voorjaars-doelenconcerten „Deo Cantemus" Stofzuigers htubreéMse Dirksland: Opnieuw kledingaktie Goeree-Overfiakkee AUTO-SCHADE 56e Jaargang ^il^L^& VRUDAG 16 MAART 1984 No. 5279 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Hoofdartikel: Het onderwijs heeft de aanhoudende zorg van de regering. Terecht Wie de zorg voor de jeugd verwaarloost, breekt zijn eigen toekomst af. Op zich is het dus een goede zaak als de overheid zich perma nent bezint op de structuur van het onder wijs. Past die nog bij de eisen van de tijd? Kan de vereiste scholing gevolgd worden? Wat hoort bij de gezinsopvoeding en wat hoort op school? Sluiten onderwijs en de vraag vanuit het bedrijfsleven nog goed aan? Moet onderwijs wel zo beroepsge richt zijn of is het er met de doelstelling de „burger van morgen" goed te laten func tioneren in de maatschappij? Moetje met het onderwijs de verworvenheden van het verleden doorgeven? Mag het onderwijs een normenpatroon voorleggen? Gaat het om.Meer mensen mondig maken? Moe ten wij de leerlingen voorzeggen en voor leven of moeten zij leren zelf keuzen te maken. Schoolwerkplan Allemaal vragen. Er zijn er nog meer te bedenken. Ze kuimen stuk voor stuk lange verhandelingen oproepen. Er zijn over de antwoorden boeken geschreven. Maar daar gaat het nu niet om. De vragen zijn gesteld om nogmaals te onderstrepen dat onderwijs niet zomaar een zaak is van 1 1=2. Het gaat in het onderwijs ook om dingen die niet neutraal zijn. In het onderwijs straalt een bepaalde visie door. Nog anders gezegd: onderwijs en levens beschouwing horen bij elkaar. De discussie over het onderwijs die de laatste jaren gevoerd is heeft dat duidelijk bewezen. ledere onderwijsgevende brengt zijn of haar overtuiging mee. Als het goed is gaat de school als geheel uit van een bepaald scholingsconcept. Daarmee wordt bedoeld dat het onderwijs ingericht wordt vanuit een bepaalde visie op de mens, de maatschappij en het onderwijs. Dat komt allemaal in het schoolwerkplan te staan. Dat plan is weer het uitgangspunt voor de dagelijkse praktijk van het les geven. Dat het onderwijs niet neutraal kan zijn hebben onze voorouders in de vorige eeuw goed begrepen. Tottoenwaserde christe- Bjke staatsschool, althans voorzover er scholen waren. Onder invloed van de geest van het vrijzinnig denkend christen dom, maar ook van het opkomend libera lisme en socialisme is aan die christelijke inhoud getornd. Grofweg gezegd: de twee de tafel van de wet laten doorklinken in het onderwijs kon nog wel. De eerste tafel met haar dwingend „Ik ben de Heere, Uw God" was „giievend" voor andersden kenden en dat kon niet. Toen is de zo genoemde schoolstrijd gestreden. Eerst was er de vraag naar de staatsschool met de Bijbel, later het verlangen naar de „eigen" school met de Bijbel. Men vroeg en kreeg niet minder dan de mogelijkheid de eigen school te stichten en in te richten. We kunnen schrijven, in hedendaagse termen: elke school is vrij haar eigen schoolwerkplan te schrijven. Onderwijsvernieuwing In 1968 werd het voortgezet onderwijs opnieuw op poten gezet. Dat gebeurde in de zgn. Mammoetwet. Nu is het basis onderwijs aan de beurt Kleuteronderwijs en lager onderwijs gaan het basisonder wijs vormen of het is al gebeurd. Dat behelst meer dan het ineenschuiven van twee schooltypen. Er ligt dus een grote verantwoordelijkheid bij de bevoegde ge- zagen van de scholen; de (gemeente)- besturen. Die verantwoordelijkheid is er naar de inhoud van het schoolwerkplan, maar ook naar het benoemings- en toe latingsbeleid. Hernieuwde strijd? Tot op heden is er nog niet hard getornd aan het systeem van scholen naar richting. Er worden wel in toenemende mate vragen over gesteld. Dan is het „kosten plaatje" een goede ingang. Het klinkt zo onschuldig: ga nu eens na wat die verzuiling ons kost O, wee als het meer kost We zullen daar zeker nog over horen. Een andere zaak die steeds meer om de hoek komt kijken is het leerlingenaantal. Men spreekt soms alweer over een nieuwe schoolstrijd, die om de leerling. Die ene leerling zal je maar een leerkracht kosten. Toch moeten we ook dan eerlijk blijven. Diegenen die bij het openbaar onderwijs betrokken zijn zullen hun school niet mogen „verkopen" als neutraal onder wijs. Het bijzonder onderwijs moet zich voortdurend bezinnen op haar identiteit en daarvanuit haar toelatingsbeleid for muleren en uitvoeren. In beide gevallen zal dit klip en klaar in het schoolwerkplan staan. Bedrijfswagen tot 101. G.V.W. 01871 - 1553 Vert. C. Bakken 01877 -1589 Ingezonden: Soms maakt een mens merkwaardige dingen mee, die niet te verklaren zijn. Zo kom ik al jaren in een nabij gelegen dorp steeds iemand tegen die me altijd groet die ik vanzelfsprekend ook gedag zeg maar die ik van haam niet ken en met wie ik tot voor kort nooit had gesproken. Recent kwam ik hem weer tegen en ik wilde hem, gewoontegetrouw met hand opsteken passeren, maar daar kreeg ik de kans niet voor. Hij kwam naar me toe en vroeg met een spottende ondertoon, „hoe staat het met de nieuwe partij in Dirks- land?" Op dezelfde spottende wijze antwoordde ik: „een afdeling van de Centrumpartij is in wording". Zijn antwoord was raak:,dat lijkt me nauwelijks nodig, de bacterie van de C.P. heeft de politieke partijen in Dirksland al aangetast Jullie zijn een vreemd volkje; een frisse wind is daar hard nodig". „Vandaag is het een Jehovagetuige, mor gen een kleurling, dan een Jood of een kommunist als je niet uitkijkt zakje door de bodem, daar moet je wat aan doen", was zijn reaktie. Ik dankte hem voor zijn „medeleven" met Dirksland en beloofde te proberen de zieke geest die rondom ons waart, gezond te helpen maken. Toch ben ik geschrokken, een oudere flakkeënaar zegt je daar eventjes, dat Dirksland geen beste naam heeft gekregen door stommiteiten rondom de benoeming van de nieuwe hoofdonderwijzer. Ik weet wel, dat als je alles tot puin wilt maken wat rot en onrecht is, je dynamiet tekort kom. Maar toch blijft zo'n gesprek in je gedachten. Ik ben bijna 71 jaar, bijna aan het eind van de rit en wat nu? Een groot denker heeft eens gezegd: „wie de waarheid om de vrede zoekt ernstig zoekt zal ze vinden ondanks alles". Dus zolang het kan, gewoon doorgaan. T. van Prooyen (Discussie zeer beslist gesloten, red.) van uw leukste 24x36mm dia's kleurenfoto 10x15 cm tijdelijk voor UW FOTOGRAAF Jm Hobbemastr. 49 «I {s:r\ Middelharnis i^L^;!^ 01870-2461 Fotografisch het beste OOLTGENSPLAAT De wachtmeester der Rijkspolitie van de groep Oude Tonge met standplaats Oolt- gensplaat de heer W. Foppen is op eigen verzoek met ingang van 1 april a.s. over geplaatst naar de groep Ermelo, met als woonplaats Ermelo. Nog beperkt aantal kaarten voor zaterdagavond Het Chr. Gemengd Koor „Deo Cante- mus" organiseert vrijdag 6 en zaterdag 7 april a.s. voor de zevende achtereenvol gende maal een tweetal Voorjaarscon certen in de Doelen te Rotterdam. Naast het koor „Deo Cantemus" zullen aan deze concerten meewerken de sopraan Femmy van der Weg, de bas- bariton Arie van Enk, de organist Jan van Weelden en de pianist Loek van der Leeden. Tevens zal het Chr. Kamper Mannen koor D. E. V. een aantal werken ten gehore brengen, gedirigeerd door Klaas Jan Mul der en op het orgel begeleid door Henk van Putten. Het geheel staat onder leiding van Arie Pronk. Kaarten a 15,incl. programma boekje en garderobe, kunnen telefonisch worden aangevraagd bij de heer M. Jong ste, tel. 010 - 709148. De vrijdagavond is reeds uitverkocht Voor zaterdagavond zijn nog een beperkt aantal kaarten beschikbaar. Geadviseerd wordt deze per omgaande aan te vragen om teleurstelling te voorkomen. Een voordelige schoonmaakster De merken: Miele Philips Holland Electro Erres r O O Q vanaf f b k «I Volgens de mening van het stichtings bestuur zeer zeker! Reeds enkele maan den zijn een aantal mensen in hun vrije tijd bezig de zolders van het museumgebouw geschikt te maken voor expositieruimte. Misschien wat optimistisch. Want hoe de nieuwe ruimte en de nog grotendeels lege vitrines te vullen? Daarvoor hebben we uw hulp nodig. Het is de bedoeling in de nieuwe ruimte voor werpen die betrekking hebben op een bepaald onderwerp tentoon te stellen, zoals de onderwerpen oorlog, oude am bachten, de school vroeger, kleding e.d. Wellicht komt u tijdens de voorjaars schoonmaak nog iets geschikts tegen. Denkt u vooral niet te snel: dit is toch niets. Wie kan ons helpen aan bv. oude school boekjes, lei, griffeldoos, een oude school bank en allerlei andere dingen die te maken hebben met onderwijs van vroeger. Ook zijn er vast nog wel mensen die ons kunnen helpen aan dingen uit de oorlog: bonkaarten, surrogaatartikelen, persoons- bevvijzen enz. Oude kledingstulfken, ge reedschappen, merklappen, foto's, an sichten, kortom al dat soort dingen zijn van harte welkom. Wie iets wil schenken of in bruikleen geven (dan blijft het toch altijd uw eigen dom) kan tel. 01878 - 1478 bellen of kontakt opnemen met een van de andere bestuursleden. nUMPTSTAB RUMPTSTAD B.V. De AMRO bank heeft de openingstijden van ca. 150 middelgrote kantoren ver ruimd. Deze service gold reeds voor alle districtskantoren van de bank. Cliënten kunnen voor alle diensten inclu sief kastransacties terecht tot vyf uur in plaats van tot vier uur voorheen. Dat geldt ook voor het kantoor te Middelhamis, Oostdijk 1Met de langere openingstijden haakt de bank in op de wens van een toenemend aantal cliënten. DIRKSLAND Mevr. Poortvliet Kaai 23 zal vanaf nu tot 31 maart graag weer gedragen kleding in ontvangst nemen om die door te geven aan de kledingaktie van (wijlen) zr. Haai- jer te Rotterdam. Gelukkig maar dat we anno 1984 leven en dat de afgelopen dinsdag er geen was uit het jaar 1944. De Duitsers zouden in dat geval een nadrukkelijke belangstelling heb ben gehad voor enkelen uit het gezelschap dat die middag in het verenigingsgebouw „De Schakel" aanwezig was: Arie Holleman, Leen Haeck, Han Osseweijer, C. L. van Seters en C. M. Vogelaar, mak kers uit het flakkees' verzet tegen de duitse onderdrukking. Byna veertig jaar na het eind van de oorlog waren ze weer bij elkaar, rondom de nu 78-jarige oud-beurtschippers- knecht Arie Holleman om gunnend getuige te zijn van de uitreiking aan dhr. Holleman van het Verzetsher denkingskruis én om vast te stellen dat aan hem nu eindelijk gerechtig heid was geschied...! Zich verantwoordelijk wetend voor vrouw en toen al acht bloedjes van kinderen én voor het schip van zijn baas, het beurtschip ,,Neeltje" had dhr. Holle man zich veilig in de achterhoede kunnen houden, maar hij bleek uit knoestiger hout gesneden. Burgemeester Oversier, aan wie „de eer en het genoegen" was hem het herdenkingskruis op te spelden verheelde dan ook niet zijn bewondering voor het feit dat dhr. Holleman de duitsers vele malen te slim was afgeweest door onder hun spiedende ogen met „de Neeltje" op de route Dirksland-Rotterdam illegale bla den, wapens, voedsel en zelfs gezochte personen mee te nemen en veUig af te leveren, wetend dat ontdekking de gang naar een concentratiekamp of zelfs de doodstraf had kunnen betekenen.... 't Was steeds goed afgelopen en „pa", met het herdenkingskruis op de rever, werd nu geknuffeld door zijn dochters en de hand gedrukt door zijn zonen, het stel van wie hij geen afscheid had kunnen nemen. „U zult enorm veel angst hebben gekend", meende burgemeester Oversier te hebben begrepen uit wat hem over de akties van dhr. Holleman ter ore was gekomen: „maar u dééd het, niet om enig materieel gewin maar uit gedrevenheid tot het verzet". Wanneer dhr. Oversier zelf van na de oorlog dacht aan de risico's die goede vaderlanders bewust hadden genomen mevr. van Seters verborg gezochten in de kelder onder de boerderij en Holleman verscheepte ze drukte hij zijn spijt en verbazing uit over het feit dat de jonge generatie kennelijk zo snel vergeet doordat op de scholen nauwe lijks meer aandacht wordt besteed aan het recente verleden, het in die tijd door gestane leed en de daden van het verzet dat trachtte het leed zo klein mogelijk te maken. „We kunnen moeilijk doorgron den wat het verloop van de oorlog zou zijn geweest wanneer er geen verzet zou zijn gepleegd, maar er kan worden vastgesteld dat er veel menselijk leed is bespaard gebleven en dat de daden van het verzet de oorlog zeker hebben bekorfmocht de conclusie zijn. Het deed dhr. Oversier deugd dat de eerste Onderscheiding die hij als burgemeester uit mocht reiken een zo waardevolle als het Verzetsherdenkings kruis mocht zijn: „het is me een eer en een genoegen!" verzekerde hij dhr. Holleman. Ruwe klant met gouden hart Door dhr. C. M. Vogelaar, tijdens de oorlog wonend te MeUssant, nu in Bergen op Zoom, werd een gelukwens gesproken en een terugblik gegeven, mede namens de Ver. voormalig Verzet Zuid Holland. Burg. Oversier heeft de heer Holleman het welverdiende herinneringskruis opgespeld. Dhr. Vogelaar las daarbij een brief voor van oud-Herkenaar Han de Geus (nu te Roosendaal). In die brief herinnerde dhr. de Geus eraan dat het flakkees' verzet in 1944 bijna was gebroken en dat de meest gezochten een heenkomen moesten zoe ken waarbij een beroep op de beurt- schippers moest worden gedaan. De mees ten schrokken terug maar Holleman, „een ruwe klant met een gouden hart' 'deed mee en werd een vaste koerier die, wanneer de Duitsers hem te na kwamen hen met een kwinkslag om de tuin wist te leiden, zo las dhr. Vogelaar uit de brief die na erop te hebben gewezen dat dhr. Holleman het herdenkingskruis niet eerder dan op aan drang van zijn kinderen in ontvangst wilde nemen, besloot met de triomfantelijke uit roep dat aan hem nu eindelijk gerechtig heid is geschied! Ook uit eigen waarneming (en deelname) kon dhr. Vogelaar veel verhalen uit het verzet waarin was samengewerkt, los van rang of stand of van politieke overtuiging. „Zónder onderscheid vochten we tegen de vijand-, maar er was wel onderscheid in het leed dat men tengevolge van zijn verzetsaktiviteiten te dragen kreeg. Velen zijn gefusilleerd of naar concentratie kampen gevoerd en zij die terugkwamen kunnen het niet vergeten. „Ook de nieuwe generatie mag niet vergeten!" waarschuw de dhr. Vogelaar, met spijt vaststellend dat er van het na-oorlogse ideaal over een wereld "zr. gerechtigheid, vreds en vrij heid maar weinig terecht gekomen is. „We moeten wakiker en waakzaam blij ven tegen de gevaren die onze democratie, onze vrijheid bedreigen en ook de jeugd moet gewezen worden op de les die de geschiedenis ons heeft geleerd!" zo riep dhr. Vogelaar op. Voor Arie Holleman was er een stevige knuist.... Dhr. Helleman was gelukkig en ont roerd. Nee, hy meende maar niets meer te moeten zeggen. De oorlog was hy ook met zwijgen doorgekomen, zeker als fag met „de Neeltje" naar Rotterdam voer. Oude bekenden uit het flakkees' verzet: v.l.n.r. dia: Haeck, dhr. Vogelaar, dhr. Osseweijer en dhr Van Seters. Dirksland, 01877 - 1357 PEUGEOT TALBOT A utobedrijf Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS C M RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 -1662 J j Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 J OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS J hUcblonWi uooroOe zcfcerffieuf! VINGEBLING 3-MlDD£LHARNIS-TEL 01870-251B - gazonmaaiers HONDA -generatoren -pompen-frezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER - hogedrukreinigers KONGSKILDE -luchlverhitters L.V. Poldersèdijkla Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 M M Kastanjelaan 41-43 .f^4.it.im.im.^.>f.>m.)m.:f.^.^4.^.^.>t.it.im.>t^.im.^ ca B ca G3 Q ca a ca

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1