EIIAIIDEfl-fHEIJWS Moeder de vrouw Waarom vangen de Zeehengelaars met meer techniek minder vis Tips voor een vijver in de tuin L Boer sluit vriendschap met computer De aanleg en het onderhoud „Kun je nog zingen zing dan mee' MEDISCHE DIENSTEN J Rode Kruis Wegenkaart Volksschilder-kursus 3e Blad VRUDAG 9 MAART 1984 No. 5277 De schoonm^akbacil waart al we ken rond. Hij leek aanvankelijk ons deurtje voorbij te gaan maar dat bleek een vrome wens. Sinds er bü de over buren wat beddegoed uit een boven raam wordt gedrapeerd, is er in de gehele straat geen houden meer aan. Huizen worden met bezemen gekeerd. De fabrikant van Allesreiniger vaart er wel bij. Ook de doe-het-zelf zaken. Wanden worden voorzien van steen- strip of grenen schrootjes. Ook wordt er druk gegranold. En waar dat alle maal nog niet in de gezinsplanning is opgenomen, wordt er als vanouds weer een behangetje geplakt en trekt de wit-roller frisse baantjes op het plafond. Daarvoor moeten wel alle levensruimten op stelten worden ge zet. Iedereen is alles kwijt. Je kan gerust zeggen dat de voorjaarsschoon maak een beste rimpel trekt in het dagelijkse ritme. Maar als die dan weer is gladgestreken en ook in het woonmilieu een nieuwe lente is be gonnen omdat alles glimt en lekker ruikt, krygt moeder-de-vrouw een ex tra bos rozen en gaan we weer over tot de orde van de dag. Laten we zeggen tot die van vandaag. Beginpunt is vanmorgen om zeven uur. Dan kraait er eerst een haan. Neen, geen echte want die gaan kraaien als de dage raad in aantocht is. In de meeste nieuwbouwwijken mag je geen kippen houden, laat staan een haan. Daarom staat er al jaren op ons nacht kastje een metalen haan: een klokradio. Een beste wekker hoor, maar dat ding is wel afhankelijk van het stopcontact De ingebouwde wekker van moeder is be trouwbaarder. Die werkt instinctmatig. Als dus even de stroom is uitgevallen, wat sporadisch voorkomt dank zij onze ijve rige energiemaatschappij, is haar eerste taak de medegezinsgenoten uit de om arming van morpheus te bevrijden. Dan spoedt ze zich naar beneden om een ontbijt klaar te maken. Ze zet het ook nog voor je neer op tafel. Een prima ser veerster. Tijdens het eten kan ze het niet laten de tafelgenoten te wijzen op de gevaren die hun straks kuimen omringen op weg naar werk of school. Ze is al jaren uit de kleine kinderen maar blijft toch opvoedster. Als onze dagtaak begint is zij al een uur aan de gang. En dat gaat onverminderd door totdat ze vanavond weer tussen de lakens kruipt. Het gezwabber van e^n stofdoek en het gezoem van een stofzuiger zeggen niet alleen dat het een propere werkster is. Ze bereikt er ook mee dat kleine kriebel beestjes geen kans krijgen een invasie leger te vormen. Ze verdelgt dus op milieu vriendelijke wijze het ongedierte als dat onverhoeds zou binnenvallen. We kunnen haar dus ook een hygiëniste noemen. Na de koffie, dat bekende ogenblikje voor haarzelf, gaat ze fourageren. Ge woon gezegd: boodschappen doen. Ze heeft de proviandering vooraf gepland. Dat kan voorkómen dat je in een super markt meer uit de overvloedige voorraad- bakken raapt dan strikt noodzakelijk is. In dat geval krijg je een acht voor inkoop gedrag. En is moeder dus een uitstekende inkoopster. Nu heeft ze ook prijsvergelij kende waren-kwaliteit in haar huishoud- beleid opgenomen. Dat betekent dat ze haar centjes zo economisch mogelijk uit geeft. Van ons mag ze best minister van financiën worden want haar huishoud boekje ziet er op dit moment rooskleuriger uit dan dat van 's lands schatbewaarder. Tijdens de middagpauze krijgen vader en zoon een beetje heibel. Ze moeten van avond allebei de auto hebben en er staat er maar één voor de deur. Moeder verzint een hst. Ze moet naar het rusthuis een bejaarde tante gaan bezoeken. Dat is dertig kilometer ver, dus.... De beide heren respecteren haar zorg voor de grijs-, heid. En vanavond gaat moeder als psy chologe op pad. Om vijf uur zit vader zijn dagtaak erop. Die van moeder niet Omdat ze geruime tijd keukenprinses is geweest kan een iegelijk de inwendige mens versterken. Dan mag ze de afwas doen en voor ze op familiebezoek gaat de wasmachine nog inschakelen in de hoop dat die witte reus zijn werk goed zal doen. We kunnen wel kolommen lang aan de gang blijven met het opsommen wat ze allemaal doet. En dat ondanks of dankzij de al of niet doorgevoerde rolwisseUngen. Maar daar gaat het nu niet om. De mensen die haar omringen steken heus wel een hand uit Wel twee. Er is ook nog onzichtbaar werk. Dat komt wel eens bovendrijven in die scha mele ogenblikken als iedereen om de open haard zit, voor de gaskachel heeft plaats genomen of gewoon in het achterkamertje met een gezelschapsspelletje rond tafel. Bij het genot van een glas sherry mogen dan de beslommeringen van de dag de revue passeren om vervolgens voor een ogenblik uit het gezichtsveld te worden geschoven. En dan kan er wel eens wat wrevel naar boven komen dat anders maar wordt ingeslikt Vaak is het dan moeder die een geestelijke injectie toedient om ook dit deel van het gezinsmilieu harmo nieus te houden. Weer al een mijlpaal geleden prijkte haar huwelijksaankondiging ten gemeente- huize achter 't glas. De ambtenaar van de burgerlijke stand had nog wat personalia vermeld. Hij was ondermeer van mening dat ze „zonder beroep" door het leven zou gaan. Die grove onderwaardering hebben we nooit begrepen. En nu is het eigenlijk nog niet veel beter. Ze wordt weer gedegra deerd. Ze moet zich immers zien te ver lossen van het huishoudjuk. Ze zou zelfs onderdrukt worden, die arme uitslover. Weer een domper op het hoofd van de meest veelzijdige welzijnswerkster die op haar manier, als moeder-de-vrouw bij voorbeeld, dienend door het leven wil gaan. J. v. P. Er wordt niet alleen op grote schaal kunnen de bemanningen niet elk Er wordt niet alleen op grote schaal illegaal gevist binnen de 12 mijlszones; zeker zo schadelijk is het geknoei met illegaal opgevoerde motorkracht door kot ters, die zgn. slechts over 300 pk. motor kracht beschikken. Steeds meer motoren die worden in gebouwd, hebben een „variabele" motor- kracht, die van de officiële 300 pk. tot zelfs 600 pk. kan variëren. Bijzonder schadelijk voor de jonge platvis-stand in de 12 mijlszones, is ook het geleidelijk opvoeren van het aantal visuren door de kotters, die steeds grotere besommingen nodig hebben, om de sterk gestegen ex ploitatiekosten te betalen. Juist het maken van lange trekken van twee uur met het visnet, maakt de overlevingskansen voor de jonge kwetsbare platvisjes in deze netten, minimaal. Wat er na anderhalf tot twee uur slepen nog uit de netten over boord wordt gezet aan ondermaatse vis, is natuurlijk volslagen kansloos. Deze opsomming van gegevens is af komstig van weldenkende vissers en in gewijde biologen, die allemaal een water dichte controle op het handhaven van een nominaal motorvermogen van 300 pk. jjepleiten. Het wordt hoog tijd, dat de jonge schol en tong in de 12 mijlszones optimale bescherming krijgt, om de eco nomie van de totale Noordzee-visserij veilig te stellen. Het gaat om vele tien tallen miljoenen scholletjes en tongetjes, die in de 12 mijlszone domweg worden uitgemoord. Het zijn juist deze platvissen, die op hogere leeftijd op de Noordzee gevangen moeten worden. De knoeierijen met motorvermogens van zgn. kleine kotters heeft niets meer te maken met de goedbedoelde maatregelen om sociaal-economische redenen, de klei ne kottervissers (met de kleine schepen en weinig motorkracht), ook buiten de gar nalen-visserij nog een alternatief op plat- vis (en kabeljauw) te bieden. Met méér motorkracht gaan de schepen sneller va ren en kunnen ze sneller de zware netten trekken, dus veel grotere zeegebieden af- vissen. Omdat er langer gevist wordt om de hoge brandstofkosten te dekken en de hoge hypotheek-schulden af te lossen. kunnen de bemanningen niet elk uur de netten ophalen. Er worden dus lapge trekken van bijv. 2 uur of VA uur gemaakt De jonge platvis, die ongewild wordt mee- gevangen is dan allang in de netten dood gedrukt. Volgens Dr. Boddeke van het RIVO veroorzaken de garnalen-vissers in de 12 mijlszone weinig schade. Ze maken korte trekjes van een halfuur of iets langer. Via de gamalen-spoelsorteermachine kan tenminste een deel van de jonge platvis levend over boord worden gezet Als er met een zeefnet wordt gevist, is dat nog beter. Deze gamalenspecialist verzekert, dat er binnenkort nog aanvullende moge lijkheden komen om de garnalen-visserij zo „claen" mogelijk te maken. En dat wil volgens hem zeggen, dat bij de garnalen- vissers veel jonge platvis gespaard kan worden. Ook hij geeft de knoeierijen met motor kracht en andere feiten toe, maar wil er liever niet op ingaan. Hij wacht liever het antwoord van de minister af op de in dringende vragen van het tweede kameriid Konings over het grote aantal over tredingen binnen de 12 mijlszone. Ook de minister van Landbouw en Visserij en de Directie Visserij weten van wanten. Deze harde feiten zijn trouwens ook binnen de betrokken EEG-commissie, die de zorg voor de bescherming van de 12 mijlszone heeft, natuurlijk bekend. In die EEG commissie is al eerder gesteld, dat er een wachterdichte garantie moet komen voor het vissen met max. 300 pk. binnen de 12 mijlszone, die zowel kinderkamer als kraamkamer is voor de jonge platvis. Er moeten optimale garanties komen voor een doelmatige bevissing van die 12 mijlszone, die van enorm economisch- biologisch en zelfs sociaal belang is voor de hele bedrijfstak. De weldenkende vis- sermannen weten drommels goed wat er aan de hand is en wat er gebeuren moet, zegt deze bioloog, die alle vissers een goed stuk brood gunt Het wordt dus hoog tijd, dat de hengelsport-organisaties eens flink aan de bel trekken. Er wordt op schanda lige wijze gestroopt en geknoeid door het beroep. De bonafide weldenkende kotter- vissers niet te na gesproken. Er wordt op van zaterdag 10 maart tot maandag 12 maart 1984 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter van Kempen, tel. 01870 - 2710. Dokter van Kempen is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur heeft dienst dokter R. P. Boot, tel. 01877 - 1227, b.g.g. 1291. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter P. J. Bulthuis, tel. 01879- 1367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter G. C. A. M. van Hattem, tel. 01874 - 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van zaterdagmorgen 9.W uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter H. P. Maas, tel. 01871 - 1269. APOTHEEK „MENHEERSE" J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur en 17.00 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In overige uren via tel. of dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts J. G. Janssen, tel. 01870 - 2169 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441; L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870-2897. WUKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 - 1440 Den Bommel01871 -1312 Dirksland01877 -1500 Goedereede01879 -1267 Herkingen01876 - 224 Melissant01877 -1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Nieuwe Tonge01875-1390 Ooltgensplaat01873 -1310 Ouddorp01878 -1321 Oude Tonge01874 -1289 Stad a/h Haringvliet01871 - 2301 Stellendam01879 - 1296 HULP MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree - Overflakkee" S PREEKUREN OUDE TONGE: Julianastraat 9, 01874 - 1515. ma, di, wo, do, vr. van 9.00- 10.00 uur; ma, WO, vr. van 12.30 - 13.00 uur. MELISSANT: Plein 1, 01877 - 1592. ma, di, wo, do, vr. van 9.00 - 10.00 uur. OUDDORP: Molentienden 6, 01878 - 1810. ma, di, wo, do, vr. van 9.00 -10.00 uur; SOMMELSDIJK: St Joris Doel- straat 32, 01870 - 5305. ma, di, wo, do, vr. 9.00 - 10.00 uur. WEEKENDDIENST in geestelijke of sociale nood: Gelieve in het weekend 01874 - 1515 te bellen, u- hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELIS SANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.00 - 9.30 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01873-1968 of033-620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel. 01879-1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlijk ledere 1 e dinsdagavond van de maand moedergroep bij Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878 - 2511 HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling C3 01870-3477 m DD deze wijze ook een stuk recreatie voor 1V2 miljoen sportvissers kapot gemaakt Het economisch belang van die sportvisserij; de grootste vorm van openlucht-recreatie, loopt in de 100 miljoen per jaar. Dat zijn harde feiten, die we eens aan de kaak moeten stellen. En we moeten er aan toe voegen, dat we ook tegen elke vorm van netjes-trekkerij met recreatie-bootjes zijn. Het heeft niets met sportvisserij te maken. Cor van Heugten, in „Deltavissers" maandblad van de bootvisver. „Zuid-West-Nederland" De gelukkige bezitters van een tuin gaan zich in deze tijd van het jaar weer bezighouden met het opknappen en zomerklaar maken van de tuin. Degene, die al een vijver hebben zullen weten dat zo'n watertje een tuin extra levendig en boeiend maakt Overweegt men om dit jaar een vijver aan te leggen, dan staan er veel tips in het maartnummer van Grasduinen: de „Vijvergids" met 10 pagina's informatie over de aanleg en het onderhoud en verder alles over geschikte planten en dieren, om daarmee een plasje of een moerasje te maken, waar kikkers, salamanders, libellen, waterlelies en fonteinkruid een plekje kuimen vinden. Hoe groot en hoe diep? Over het hele jaar genomen, valt er in ons zeeklimaat meer regen dan de zon weet te verdampen. Als een vijver groot en diep is, dan zal er het hele jaar door wel water in staan, zij het met wisselend peil. Is hij klein en oiidiep, dan is er de kans dat hij tijdelijk droog staat, als het lang warm en droog weer blijft Dat maakt een enorm verschil, want in het eerste geval kunnen er eventueel vissen in leven, in het tweede niet Ondergedoken waterplanten kunnen in een grote vijver wel groeien, maar in de kleine niet. De gele lis, en allerlei andere oeverplanten kurmen daaren tegen een poosje droogstand best verdragen. Het beste is dus om de vijver zo groot te maken als de tuin en het budget toelaten, want hoe groter de oppervlakte, hoe meer mogelijkheden. En denk bij de grootte dan niet alleen aan het open water oppervlak, want het zijn met name de „oevers" van een vijver waar de boeiendste leefgemeenschappen optreden. De beste vorm voor een vijver is die waarvan de bodem geleidelijk oploopt en die aan de kanten droge en vochtige plekken kent Natuurlijk is ook de bodem belangrijk. Wordt de vijver aangelegd en verder aan zijn lot overgelaten, dan brengt de natuur zelf een bodem aan met materiaal uit de omgeving. Maar men kan ook invloed uitoefenen en zelf grond aan brengen. De vijverbewoners De minerale rijkdom van de bodem al dan niet bemest is de sleutelfactor voor de bestaansmogelijkheden van de toe komstige bewoners. Soorten uit een voedselrijk miUeu kunnen niet leven in een voedselarm milieu en omgekeerd. Een vette laag klei bedekt met een dikke laag zand, is prima voor spectaculaire bloeiers als waterlelie, gele plomp en zwanebloem. Op die manier wordt een „boerensloot" ge creëerd, waarin wat visjes zich ook thuis zullen voelen. Niet te veel vis, want dat verstoort de biologische balans in het water. Reken op een pink-lang visje per m'. Vissen als zeelt, kroeskarper, blankvoom, baars en stekelbaars, voelen zich thuis in dit ondiepe water. Voer de vissen niet bij, want dat werkt verstorend. Verwacht niet direct boeiend natuurschoon Na aanleg van een vijver kan men niet direct een boeiend stuk natuurschoon verwachten. Hoewel een „boerensloot" vijver vrij snel te creëren is, omdat de planten snelle groeiers zijn, groeien de planten in een voedselarm milieu veel langzamer. Reken rustig een paar jaar, voordat het geheel er een beetje begint uit te zien. In die tijd hoeft men natuurlijk niet stil te zitten. Ieder jaar kan men planten aanbrengen die in het milieu thuishoren. Het is beter deze planten niet te poten, want dat verstoort de bodem, die juist tot rust moet komen. Uitzaaien en geduld hebben is de juiste methode. In navolging van Rode Kruis-akties in andere landen, waaronder België en Zwit serland, worden in de loop van maart, huis-aan-huis ruim 4.2 miljoen wegen kaarten van Nederland verspreid. Naast een exacte weergave van het hui dige wegennet in Nederland, zullen aller lei zaken die met de verkeersveiligheid te maken hebben, op de kaart staan vermeld. Hoewel de voorlichting hierover natuur lijk belangrijk is voor de ontvanger van de kaart, zit er voor het Rode Kruis ook nog een zeer positieve financiële kant aan de aktie. Aan de ontvangers van de kaart wordt n.l. een vrijblijvende bijdrage ge vraagd. Ervaringen in de andere landen hebben geleerd, dat het publiek dit ver zoek steeds ruimschoots heeft gehono reerd. Zo hield het Belgische Rode Kruis meer dan 3.5 miljoen gulden aan de aktie over. Het Nederlandse Rode Kruis hoopt, dat de aktie net zo'n succes zal worden als elders. Het spreekt vanzelf, dat het Rode Kruis altijd geld nodig heeft Op vele plaatsen staat de wereld in brand, heerst er hongersnood en worden volkeren geplaagd door epidemieën. Het Rode Kruis helpt waar het kan. Vandaar dat deze aktie zo belangrijk is voor het Rode Kruis en diegene die afliankelijkzijn van zijn hulp. Een zangfeest („Oostenrijk is feest Be- leef'tmee") van 19 tot27 mei voor koren, zangverenigingen en solisten behoort tot de toeristische attrakties van vier vakantie- plaatsen aan de Oostenrijkse Millstatter- see (Karinthië). De plaatselijke bevolking doet mee, maar vakantiegangers zijn ook welkom. Het zangfeest speelt zich af in de vier rond het meer gelegen plaatsen Spittal, Seeboden, Millstatt en Döbriach. Elke plaats biedt een eigen programma. In Spittal wordt een internationaal semi nar gehouden over de vorming van zang stemmen. In Seeboden kan iedereen te recht, die eens wil meemaken hoe het is om in een koor te zingen. Millstatt houdt vooral rekening met de zangwensen van senioren en Radenthein-Döbriach biedt koren en kleine zanggroepen de gelegen heid voor een intensieve studieweek. Tussen de bedrijven door is er veel gelegenheid om kennis te maken met de zangers en zangeressen van plaatselijke koren, óók om ervaringen uit te wisselen. Op de Millstattersee kunnen boottocht jes worden gemaakt Allerlei waterspor ten kunnen er worden beoefend. Zwem men is ook mogelijk, hoewel het water van de Millstattersee pas in de zomer de behaaglijke temperatuur van 26° C. be reikt Langs het op een hoogte van 588 meter gelegen meer (12 km lang en 1200 m breed) kunnen fijne wandelingen worden gemaakt. Ook de omringenden bergen (tot een hoogte van 2100 meter) zijn aan trekkelijk voor wandelaars. De computer maakt zijn entree in de land- en tuinbouw. Het boerenleven verandert en wordt ontdaan van de nostalgie die velen er overigens ten onrechte -- aan toeschrijven. Boeren en tuinders gaan op de automatiseringstoer. Dat geeft ongekende mogelijk heden aan de land- en tuinbouw. Bezoekers van grote land- en tuinbouw- beurzen of exposities worden gegrepen door de micro-electronica, de robots en andere automatiseringsinstrumenten. De computer „lacht" de boer toe, en wat nog frappanter is de agrarische onder nemer wordt er warm noch koud van. Het boerenbedrijf legt het aloude ambachtelijk en arbeidsintensief kleed af Het is indruk wekkend hoe de moderne apparatuur het boerenleven gaat beïnvloeden en zelfs beheersen. Opmars In feite heeft de tuinbouw voorop ge lopen met de computer. In menige tum- derskas wordt het klimaat (temperatuur, licht, vochtgehalte) geregeld door de com puter. Na deze eerste automatiserings fase zet nu een tweede ontwikkeling door: de agrarisch ondernemer past de auto matisering toe bij het bedrijfsbeheer en het management. Bedrijfsgegevens worden verzameld, geregistreerd, opgeslagen en verwerkt. Boer en tuinder delegeert een stuk ondernemerschap aan de micro-elec tronica. Weldra zet de derde automati- seringstrap in, want de moderne land- en tuinbouw reikt als sector veel verder dan het boerenbedrijf of de tuinderskas. De producent heeft een uitgebreid dienst verlenend net achter zich. Dat net bestaat onder meer uit toeleverende, verwerkende en afnemende agrarische industrieën (men noemt ze wel de economische instel lingen), financieringsinstituten (Rabo bank), boekhoudbureaus en voorlichtings diensten. Deze agri-business levert in ons klein landje relatief veel werk en zorgt dat de op export gerichte land- en tuinbouw „bij de tijd" blijft Terug naar de automatisering: de micro-electronica legt allerlei verbin dingen tussen het agrarisch bedrijf en de dienstverlenende instituten. Boeren roe pen met hun beeldscherm allerlei tech nische en economische gegevens op, die „afgetapt" worden uit de voorraad bij coöperaties, banken, boekhoudbureaus of onderzoek- en voorlichtingsinstituten. Tuinders staan via de computer voort durend in contact met de proefstations en de veilingen. Het netwerk binnen de agra rische sector wordt steeds ingewikkelder maar ook fijnmazig. Computervriend Wie nog twijfelt aan de automatisering in de land- en tuinbouw, moet maar eens de boer opgaan. Hij raakt onder de indruk van de computerisering, de roboterisering en andere micro-electronische snufjes. Duizenden melkveebedrijven kennen een door de computer gestuurde voedersys teem. Alle melkkoeien krijgen een apart, uitgekiend voermenu voorgeschoteld. De computer rekent de lichaamsgesteldheid van het dier uit en bepaalt vervolgens het voederrantsoen. Zijn het louter techni sche grapjes? Welnee: de veehouder be reikt een optimale verhouding tussen voer kosten en melkproduktie: dat is economie en goede bedrijfsvoering. De akkerbou wers delen met behulp van de computer het bouwplan in. De juiste combinatie van allerlei ge wassen (granen, bieten, aardappelen) le vert de boer de beste resultaten. De tuin ders zijn al jaren vertrouwd met de klimaat regelaar, maar de computer kan meer en doet al veel meer voor de tuinbouw. Werkloosheid De automatisering zet in de land- en tuinbouw door. Alle pijlen worden gericht op kostenbewaking, kostenverlaging, ri sico-voorkóming en kwaliteitsverbetering. Dat moet trouwens want de boer mag niet meer de toch al te ver doorgeschoten produktie (overschotten!) verder opvoe ren. In dat geval blijft de rentabiliteits- en dus inkomensverbetering alleen te halen aan de kostenkant Leidt automatisering tot arbeidsuitstoot in de landbouw? De kans is erg klein omdat het doorsnee boeren bedrijf al uitgaat van de minimale, bijna ondeelbare, hoeveelheid arbeid. Op gezinsbedrijven kan de factor arbeid (als arbeidskracht) niet verder geredu ceerd worden. Automatisering betekent in dat geval betere produktie-organisatie, beter produktieklimaat en waarschijnlijk lagere kosten per eenheid produkt Het boerenleven zal veranderen en wellicht meer bij de tijdhopelijk ook prettiger worden. B. Schouwing OOSTFLAKKEE Diefstal van gereedschap Uit een schuur aan de Havendijk te Ooltgensplaat werd j.l. zaterdag gereed schap ontvreemd. Na onderzoek kon een uur later de 24-jarige P. v. G. uit Rotterdam worden aangehouden die de diefstal bekende. MIDDELHARNIS Stichting Wijkgroep „Middelhamis- Zuid" start bij voldoende deelname een kursus volks schilderen voor beginners, op maandagavond 19 maart 1984 in het Buurthuis „Pippeloentje" aan de Mei- doomstraat 10a, Middelharnis. Aanvang 19.30 uur tot 21.30 uur. Kosten 25,— voor 4 lessen (vervolg kursus mogelijk). De lesavonden zijn 1 maal in de veertien dagen. Inlichtingen/opgave: Mevr. M. v.d. Bos, tel. 01870-5834. De waterlelie als wildvorm is alleen geschikt voor grote vijvers. Maar er zijn kleinere kweekvormen, met naar keuze witte, gele, roze of rode bloemen. (Foto: Grasduinen) .99

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 9