EIIAI1DEI1-niEUW5 EIIAI1DEI1-niEUW5 Kontaktavond N.C.R.V.-reizen Aandacht voor een stukje Aandacht voor een stukje 19e-eeuwse kerkgeschiedenis JIKKEMIEN goed Provinciale ieden- vergadering NCRV '^Sjkvenster Begrafeniso Begrafenisonderneming ,,VOORZORG" Diplomazwemmen Nieuwe uitgave met verbruikcijfers personenauto's HET Boekbespreking: Boekbespreking: ANWB-techno-karavaan Mini-scholen-volleybal- tournooi Sparta Hygiëa 2e Blad VRUDAG 2 MAART 1984 No. 5275 blik op kerk en samenleving c^ - Geldwerving - Is dat nodig? - Kan dat wel? Hoe kom je aan geld? Dat is in deze wereld en in deze maatschappij een belangrijke vraag. Moeder de vrouw moet geld heb ben om de wekelijkse inkopen voor het gezin te kunnen doen. De zakenman krijgt rekeningen die betaald moeten worden. En de overheid moet aan haar financiële verplichtingen voldoen. Zo zouden we nog wel een poosje door kunnen gaan. De geldwerving is ook een probleem voor de kerken en allerlei ideële instellingen. Ook in deze sektor stijgen de uitgaven en als het goed is moeten de ii^omsten daarmee gelijke tred houden. Dat laatste is lang niet altijd het geval. De kerk is blijkbaar voor een aantal mensen de sluit post van de begroting. Ik hoorde onlangs dat het herhaaldelijk voorkomt dat men sen weigeren hun vrijwillige bijdrage te betalen omdat ze werÜoos geworden zijn. Dan moet er bezuinigd worden en de kerk is de eerste instantie die eronder moet Ujden. Kerkbalans '84 is alweer een poosje ge leden van start gegaan. De gezamenlijke aktie van de grote kerken in ons land om het geld weer bij elkaar te krijgen. Als je ziet wat er nodig is, dan is het in deze tijd waarin zovelen „afhaken" nog een won der dat het er komt. Maar daar wilde ik het nu niet over hebben. Het stuit mij en velen met mij weleens tegen de borst dat er ook binnen de kerken zoveel tam-tam gemaakt moet worden om het geld binnen te halen. Een vrijwillige bijdrage, waarvoor zoveel men sen zoveel avonden op stap moeten en waarvoor zoveel reclame moet worden gemaakt, moest toch eigenlijk niet nodig zijn. Er zijn enkele gemeenten in ons land die tijdens de zondagse koliekten zoveel inzamelen dat het hele kerkelijk bedrijf erdoor in stand gehouden kan worden. Zo zou het overal moeten kunnen! Dat er altijd weer gebedeld en geschooid moet worden wil de kerk de eindjes aan elkaar kunnen knopen, is mijns inziens de kerk onwaardig. Dat geldt trouwens ook van allerlei akties die worden gevoerd. We zijn in de kerk bijzonder vindingrijk als het om akties gaat. Een bazar, een verkoping, een rom melmarkt, een slaatjes- en een stroop- wafelaktie, enzovoorts, enzovoorts. Na tuurlijk zit er ook een element van ge meenschapsvorming in. Maar het grote doel is toch altijd weer: geld! En uiteinde lijk komt dat geld steeds weer van een betrekkelijk gering aantal mensen. Tot deze overpeinzingen kwam ik eigen lijk door een vraag uit de lezerskring. Is het nu eigenlijk wel juist zo ongeveer luidde die vraag dat allerlei instellingen van alles en nog wat op touw moeten zetten om geld binnen te krijgen? De vraagsteller dacht voornamelijk aan de zending, de evangelisatie, „Woord enDaad", De On dergrondse Kerk. Voor deze en dergelijke doeleinden worden filmavonden, orgel concerten, zanguitvoeringen, enz. ge organiseerd, terwijl dan de opbrengst voor het betreffende doel wordt bestemd. Ja, we zouden wéér moeten zeggen: het kón anders! Maar als het nu op die andere manier niet gaat? Ik denk dat we dan van de nood maar een deugd moeten maken. WAARNEMER 2e Blad VRUDAG 2 MAART 1984 No. 5275 „....weshalve de ondergetekenden met dezen verklaren dat zij over eenkomstig het ampt aller gelovigen Art. 28 zich afscheiden van de gene die niet van de Kerk zijn, en dus geen gemeenschap meer te willen hebben, met de Nederlandsche Hervormde Kerk, tot dat deze terugkeert tot de waarachtige dienst des Heeren en verklaren tevens gemeenschap te willen uitoefenen met alle ware Gereformeerde ledematen, en zich te willen vereenigen met elke op Gods onfeilbaar woord gegronde vergadering, aan wat plaatze God dezelve ook vereenigd heeft...." Wie enigszins thuis is in de geschiedenis van de Nederlandse kerk zal bovenstaand fragment direct in verband brengen met het document waarvan het een onderdeel is. Op 13 oktober 1834 nu 150 jaar geleden dus scheidde de kerkeraad van Ulrum zich af van de „synodale Her vormde of liberale kerk" om „weder te keren tot de gronden onzer vaderen". De schriftelijke verklaring die door vrijwel de gehele gemeente werd ondertekend, staat bekend als „de Akte van Afscheiding of Wederkeering". Hoe het zover kon komen, is bekend. De achtergrond van de Afscheiding was de devaluatie van de gereformeerde belijde nis. Door het Algemeen Reglement, in 1816 uitgevaardigd door koning Willem I, werd de bestaande leervrijheid nog eens extra in de hand gewerkt. Noch in haar verkondiging, noch in haar organisatie was de Hervormde kerk meer voluit her vormd, gereformeerd. Maar of het nu werkelijk noodzakelijk was dat de Ul- rumse ds. Hendrik de Cock zich met zijn gemeente afscheidde...., of hij inderdaad van Godswege uit het „Hervormd genoot schap" werd uitgeleid....? Het werd (en wordt nog) door de één fel betwist, door de ander even hartstochtelijk verdedigd. Kerkelijke vergaderingen Niettegenstaande de publieke opinie èn de regeringsmaatregelen tegen hen, breidde de beweging zich gaandeweg uit De Cocks voorbeeld werd gevolg door Scholte (Doe veren), Brummelkamp (Hattem), Van Vel zen (Drogeham), Gezelle Meerburg Alm- kerk) en anderen. De Afscheiding werd een afscheidingsbeweging, en de bewe ging vormde zich tot kerk. Een kerk, niet alleen met ambtsdragers en gemeente leden, maar tevens met een kerkorde èn kerkelijke vergaderingen. Over de kerkelijke vergaderingen van de afgescheiden kerk in haar eerste 35 jaren verscheen onlangs een boek. Een heel lijvig boekwerk zelfs; het telt wel 1260 pagina's. Uitgeverij Den Hertog stuurde de redaktie van Eilanden-nieuws een exemplaar om het in onze krant aan te kondigen. Ik zeg het u gelijk: hier wordt u niet een in romanvorm gegoten verhaal over de „crisis der jeugd" geboden, even min een uitvoerige wetenschappelijke ver handeling over deze eerste jaren. Deze kloeke bundel bevat niet meer maar ook niet minder dan een complete uitgave van de „Handelingen en verslagen van de algemene synoden van de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde Kerk, 1836 -1869". Heel verdienstelijk en een bron van studie voor de liefhebbers! Zowel dit jaar als de komende jaren staan de afgescheiden kerken althans wat zich als erfgenaam daarvan beschouwt enkele jubilea te wachten. 1984 - 150 jaar Afscheiding; 1986 - 100 jaar Doleantie; 1992 - 100 jaar Vereniging (namelijk van Afscheiding en Doleantie, althans ge deeltelijk). Ter voorbereiding van dat alles is enige tijd geleden de „Commissie Herdenkin gen 1834 - 1886 - 1892" gevormd. De „werkgroep bronnenuitgaven" onder voorzitterschap van ds. M. Drayer te Hilversum heeft nu deze documentaire uitgave verzorgd. Het projekt werd finan cieel gesteund door de Theologische Hoge scholen te Kampen (geref en geref vrij gemaakt) en Apeldoorn (chr. geref.) en door de Theologische School te Rotter dam (ger. gem.). boeiend de van „handelingen en ver slagen" (laten we zeggen: notulen) van de diverse synoden kennis te nemen. Niet alleen boeiend, ook leerzaam. Als iets uit deze documenten blijkt dan wel de waar heid van de belijdenis dat „deze heilige Kerk wordt van God bewaard of staande gehouden" (art. 27 Ned. Geloofsbelijde nis). Waarlijk, dat de kerk er nog mag zijn, is in het geheel niet dankzij maar veeleer en veelmeer ondanks de bijdrage van mensen. En dat gold en geldt niet slechts de volkskerk, ook de afgescheiden kerken vallen onder dit oordeel. Wie deze les ter harte neemt, wordt bewaard voor kerke lijke hoogmoed. In de eerste jaren hadden de afgescheiden Gereformeerden met veel interne moei lijkheden te kampen. De kerken ver keerden in „diepten van ellende". Het scheen dat aan het scheiden en scheuren geen einde kwam. „De psalmen van Da- tiieen, de doop, lidmaatschap, het vragen van vrijheid, kerkorde, ambtsgewaad en nog veel meer, het waren dingen waarover men het maar niet eens kon worden" (Gispen). Dat duurde zo tot in de vijftiger jaren. Toen kwam geleidelijk een kentering in de troosteloze situatie. Langzamerhand ging men de dwaasheid en de zonde van het individualisme inzien. De gemeenten kwamen tot rust en het Woord kwam tot rijke vrucht. De jaren 1850 tot 1890 worden door velen dan ook als een bloei periode van de Afgescheiden kerk gezien. Een thema dat op de synodevergade ringen steeds weer terugkwam, was dat van verbond en doop. Al op de eerste synode in 1836 bleek er op dit punt verschil van gevoelen tussen De Cock en Scholte. En ook later, b.v. in 1857 en 1863, werd dit onderwerp uitvoerig ter synode besproken. De laatste maal n.a.v. een boekje van de predikanten Pieters en Kreulen over de kinderdoop. Gezegd moet worden dat de synode in dezen wijze uitspraken deed. Ze wees eenzijdigheden af, verklarend „dat er op dezen oogenblik geene roeping bestaat betrekkelijk de leer der Sacramenten iets meer te verklaren, dan in de formulieren verklaard is". In de komende maand houdt de NCRV weer haar jaarlijkse Provinciale Leden vergaderingen in het land. Tijdens deze vergaderingen (van 19.30 - 22.40 uur) kunnen de leden van de NCRV vragen stellen over het beleid van de NCRV en over de programma's en kiezen zij hun afgevaardigden voor de diverse bestuurs organen van de christelijke omroep. NCRV-voorzitter drs. Th. D. Jansen houdt een toespraak onder de titel „Een kracht voor ons leven". Na de pauze wordt het populaire spel „Zo vader, zo zoon" gespeeld o.l.v. Gerard van den Berg. In het panel zitten o.a. Dick Pas- schier en Eddy Becker. MIDDELHARNIS Op zaterdag 25 februari j.l. hebben de volgende leerlingen uit het Instructiebad van Middelharnis te Dirksland hun di ploma A of B gehaald. Ondanks het vroege uur (half acht) werd er netjes ge zwommen en slaagden alle 56 kandidaten. Diploma A Wim Both; Frans Braber; Lia den Boer; Frans van Heemst; Simon van Loon; Teunis Bakelaar, Annelies van Nieuwen- huizen; Come de Geus; BartoldGroenen dijk; William de Leeuw; Annemiek Slag- ter; Nadina Lei; Hilde Bruning; Jos Knuist; Barbara Witte; Johan Poortvliet; Babette van Steennis; Adriana Coolber- gen; Kasper van Antwerpen; Joost v.d. Velde; Leon van Heemst; Sandra Rijn; Ingrid Slagter, Mariska Koese; Jolanda Grinwis; Nico Groot; Jeroen v.d. Linde; Sylvia van Driel; Martijn Wielhouwer. Diploma B Dai v.d. Valk; Cornells Bakker; Henk de Leeuw; Martijn Groen; Carolien van Noort; Marco Troost; Trudy Peeman; Petra Quist; Martine Streefkerk; Sarine v.d. Baan; Hetty Tanis; Marco Hoek;; Marco v.c. Marel; Martin Admiraal; Nadja Maatkamp; Marco Arensman; Marijn Donkersloot; Mariëlle Polder; Piere Vroegindeweij; Comelis Boeter, Mary-Anne Sewell; Robbert Goeman; Paula Jelier, Angela Tanis; Ester Dirkx; Ferry Blok; Corine v.d. Doel. VERVOLGVERHAAL door Dignate Robbertz G. F. Callenbach B.V. Nykerk 17 ------------------------------------- In de suizelende regen zongen de vogels in de kastanjebomen voor het timmermans- huis en stapte Simen naar het Olmenhof. Hij was later dan gewoonlijk, vannacht had Jikkemien het niet gemaldcelijk gehad, vooral met de benauwde hitte in de bed stee en het onweer. Gae gerust naer je werk, ik zal 't we rooie, had ze gezegd en was dadelijk na hem ook op de vloer gestapt. Hoe het kwam wist Simen niet, maar hij was bang. Jikkemien had het gemerkt en een beetje gelachen. Ebbe ik soms Kee en Arend nie goed gekrege, wat zou d'r dan noe aepere, ik bin net zo gezond as jie. Halverwegen het pad keerde hij zich om en ging naar het huis van Max. Die zat met alleen een hemd en een pilowbroek aan zijn boterham te eten. Hui.... buur man.... is 't er ietewat? Dadelijk kwam hij buiten, toen Simen op HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling nn 01870-3477 m ÖD S Vanaf 13 maart 1984 rijdt er een AN WB- techno-karavaan door Zuid-West-Neder land die gedurende drie weken een aantal steden zal aandoen om daar kennis te laten maken met de nieuwe ontwikke lingen op het gebied van de technocentra. Bij die gelegenheid zal tevens een gratis verlichtingsaktie worden gehouden. De agenda van de karavaan is als volgt: 13 en 14 maart Dordrecht 15 eri 16 maart Roosendaal 20 en 21 maart Goes 22 en 23 maart Temeuzen 27 en 28 maart Zierikzee 29 en 30 maart Brielle In die periode zullen tevens op de We genwachtstations Rhoon, Breda en Ka- pelle (Z-H) verlichtingsakties worden ge houden en wel op 14, 21 en 28 maart. Van 27 t/m 30 maart zal bovendien een verlichtingsaktie worden georganiseerd in Hoogvliet. de achterstraat stapte en een beetje be dremmeld de klink lichtte. Ik weet't zó nie....mer as je m'n vrouwe glad nie buuten ziet... ikbedoele.... zou je dan is even wille kieke, buurman? Max hield de kom thee halverwegen z'n mond en de tafel en zei: Zou ik dan de baker moeten aele za'k mer zegge.... ik ebbe gin verstand van zuk soort bezig heden.... Koba is gister geweest en ze kom vandaege weer is an.... mer 't kan zó ineens an de gank gae.... Ze keken elkaar beteuterd aan, dan kwam er een brede lach op het gezicht van Max. Hij sneed nog een reepje spek, sloeg het plat op zijn brood met het mes en zei vrolijk: Ik zal 't doe.... as ze dan maer aesum trug kan geê as ik roepe.... Ons bin ook o op de waereld moete komme, buurman. As 't weer een joen is, drienke we d'r dadelik op. Simen bedankte en moest zich haasten om niet te laat op het hof te komen. Max zat een lange tijd stil bij het raam en hield de deur van Jikkemien in de gaten. Die bleef potdicht. De lucht begon op te klaren en na elven scheen de zon sprankelend in de plassen en was het of de hagen vol hingen met zilveren steiren. Max rekte zijn benen, die stijf waren van De Ned. Chr. Reis Vereniging afd. Rot terdam organiseert voor leden en andere belangstellenden weer haar jaarlijkse Pro- paganda-kontaktavond op woensdag 7 maart a.s. om 19.30 uur in het Diensten centrum, Doetinchemsestraat 27 te Mid delharnis. Op deze avond zullen films vertoond worden van Oostenrük en Zwitserland, terwijl ook dia's vertoond zullen worden van de in 1983 gehouden dagtochten en meerdaagse reis van de regio Goeree- Overflakkee. Tevens worden de dag tochten van 1984 besproken. Ook is het mogelijk om reisinformatie over N.C.R.V. reizen te verkrijgen. Deze avond wordt georganiseerd in samen werking met Reisbureau Buysse, het boe kingskantoor van de N.C.R.V. Iedereen die belangstelling heeft voor onze dagtochten of meerdaagse reizen is van harte welkom. De entree bedraagt 3,50 p.p. incl. koffie. Aan het einde van de avond vindt een gratis verloting plaats. Voorverkoop kaarten: Reisbureau Buysse, Middelharnis. Tel. 01870-2853. Op maandag 5 maart a.s. organiseert Sparta-Hygiëa voor de vierde keer een mini-scholen-volleybaltoumooi in de Olympiahal te Middelharnis. Dit toumooi is bedoeld om leerlingen van de derde t/m de zesde klassen van de lagere scholen op Goeree-Overflakkee kennis te laten maken met de volleybal- sport Dat het toumooi in een behoefte voorziet mag blijken uit het feit dat dit j aar maar liefst 38 teams deelnemen. De wedstrijden zijn van 9.00 tot 16.00 uut. Belangstellenden zijn van harte wel kom. Begin maart zal de nieuwe editie van het boelge „Brandstofverbruikcijfers van per sonenauto's verkrijgbaar zijn. In deze uit gave zijn nu vrijwel alle personenauto's opgenomen, die in Nederland te koop zijn. Ook de gegevens van de zogenoernde micro-busjes zijn in de nieuwe editie te lezen. Een vergelijking met eerdere uitgaven laat zien, dat de fabrikanten thans auto's produceren, die zuiniger zijn dan voor heen. Vele fabrikanten hebben de EG^ afspraak om tussen 1978 en 1985 een besparing van vijftien procent te bereiken, nu reeds gehaald. Zij hebben dit onder meer bereikt met zuiniger motoren, de toevoeging van een vijfde versnelling of een verbeterd ontwerp. De nieuwe bro chure kan ook dienen als vergelijkings materiaal om bij de aanschaf van een nieuwe auto het verbruik te toetsen. In de praktijk kan het verbruik afwijken van de cijfers, die in het boekje zijn genoemd. Dit wordt veroorzaakt door tal van factoren, waarvan de rijstijl tot de belangrijkste behoort. Onderling kunnen zij echter worden ver geleken, omdat de cijfers alle afkomstig zijn van metingen, die volgens precies dezelfde normen zijn verricht. De uitgave van „Brandstofverbruikcij fers voor personenauto's" is gratis ver krijgbaar bij de ANWB-kantoren. Voorts kan de brochure per briefkaart worden aangevraagd bij SVEN, Postbus 503, 7300 AM Apeldoorn. Op dit adres is ook het boekje „Auto-tips" met wenken voor een zuinige rijstijl verkrijgbaar. Tenslotte ligt de uitgave over verbruikcijfers nog ter inzage bij de meeste autodealers. het zitten en ging de konijnenvellen in specteren die aan de schuur te drogen Mngen. Daarna drentelde hij wat op en neer tussen de haag en het vondertje. Er was nog altijd geen beweging te bemerken in het huisje van Simen Joosse. Hij spuwde in zijn handen en stapte flink naar het hekje, maar op het stoepje bleef hij staan en lichtte de klink niet. Op slag van twaalven kwam Simen thuis. Smakelijk! wenste Max en ging in zijn bakkeet om de kouwe aardappels van gisteren op te warmen. Hij had ineens honger gekregen. Een beetje beverig stak hij het stel aan en begon de aardappels in schijven te snijden. Het vet spetterde in de pan. Toen de deur van Simen lawaai maakte draafde hij naar het raam en zag dat Koba over de durpel stapte. Het vet was gloeiend heet geworden en vulde de uuze met damp. Max duwde de middendeur open en zag Leune door het hoQe hinkelen. Zenuwachtig wenkte hij en gebaarde druk met z'n armen. Moe jie nog ete? informeerde ze dade lijk. En loop je in je emde, wat een maniere as 't er een vrommes over den vloer komt Stil, mensch.... zei hij gewichtig.... Koba is 't er.... Leune's mond zakte open van verbazing. Welzö, is Koba d'r. Leerzaam Toegegeven, het kost enige moeite dit boekwerk bladzij na bladzij te lezen. Voor dat doel werd het, dunkt me, niet in de eerste plaats samengesteld. Ik wil niet verhelen, dat ikzelf het ook niet op deze wijze doornam. Toch is het uitermate Waer bemoei jie je n'eige mee? Een mans persoon ei mee zukke diengen niks te maeken. Ja mar.... 't Is Jikkemien.... 't is buur- vrouwe meen ik... Hij pikte een aardappel uit de pan en likte zijn kin af. Ik bedoele.... 't is gin vreemden.... Nee, nee, kakelde Leune.... dat weet ik ook. Max at weinig, schoofde pan van zich af en trok de bak met snijgereedschap van onder de tafel. Kiek! as deze stok klaer is, dan ebbe ze mien ier den langsten tied gezie.... Waer gae je dan naer toe? vroeg ze ineens veel vriendelijker. Zó as de wind waait lachte hij en begon met een beiteltje een der figuren Ijij te werken. Jie bin glad gekk.... in je n'oód. As ik d'r nie meer bin om voor je te zurgen, zal je d'r over dienke. Je bin een ondankbaer beest... ZE snufte en veegde haar neus af Jie moch mien in uus neme.... ik bin een ongelukkige stumper. Nu huilde ze werke lijk grote tranen. Max zat sprakeloos naar haar te kijken. Zou Eine Knuut dan toch gelijk hebben, dat Leune een goed oogje op hem had? Noe.... noe.... suste hij, maek je nie overstier. Voor de tweede keer mien laete zitte. 't Bin diengen die gin daglicht kunne ver- drage. De menschen ebbe genoegt over me gepraat 't is schande.... Wat schande? Ma? ging staan, een dikke rimpel dreigde tussen zijn ogen. Noe moe je nie te vee leutere, eb ikje soms gerope? Een ander ad m'n boel ook kunne doe en zonder gemieter an m'n kop. Een zielig hoopje mens, hing ze tegen de tafel en huilde zachtjes. Ineens begon hij te lachen. En dan wou je zeker bie me in de bedstee slape, Leune? Maer ik kan gin wuuven gebruuke, zet die zottigheid noe uut je n'oód, dan bluuve ons de beste vrienden. Hij draaide de be sneden stok een paar keer door zijn han den. Hij moest weg, vóór het naj aar kwam. As jie gin wuuven gebruuke kan, wat doe jie dan mee die rxieide-rienk, viel Leime onverwacht uit Ze wees naar de spinde, waar het roodgelakte doosje stond te blinken. Het bloed trok naar zijn gezicht D'r uut... dadelijk en nooit meer d'r in. Zijn arm schoot naar voren, maar ze bleef staan, genietend van zijn verwarring. Jae.... jae.... ik weet meer as joe lief is.... Hij smeet zijn stoel opzij, haalde met een woeste greep het doosje uit de kast en hield het tegen zich aan. Wat bliksooren.... maek dat je weg- Helaas blijkt in deze synodeverslagen Weinig of niets van een uitzien naar herstel van de Hervormde kerk. Deernis met het gruis is in deze stukken nauwelijks te bespeuren. De kerk der vaderen im mers in de Akte van Afscheiding ge typeerd als de valse kerk is al snel achter de horizon verdwenen. Wellicht hebben de spanningen in en de opbouw van het eigen kerkelijke leven alle aan dacht opgeëist Kruisgemeenten Gedurende ongeveer een dertigtal jaren leefde naast de Christelijk Afgescheidene Gereformeerde Kerk de Gereformeerde Kerk onder het Kruis. De laatste groep gemeenten had zich afzonderlijk gegroe peerd, voornamelijk vanwege het bezwaar dat de afgescheidenen erkenning van over heidswege hadden aangevraagd. Daar mee zouden dezen in de ogen van de Kruisgemeenten hun pretentie de ware voortzetting van de kerk der vaderen te zijn, hebben opgegeven. Deswege bleven de Kruisgemeenten vele jaren het geweten van de afgescheidenen. Na één generatie echter heeft men elkaar weer gevonden. In 1869 herenigden de afgescheidenen met de Kruisgemeenten. Het was een goede gedachte van de heer C. M. Kwantes een gefingeerd kerkelijk jaarboekje van de Kruisgemeenten samen te stellen. Hij deed zulks aan de hand van ■gegevens uit notulen en door nauwkeurig archiefonderzoek. Hij koos voor het jaar 1869, namelijk de positie van het tijdstip van vereniging met de afgescheidenen. Het boekske bevat overzichten van ge meenten naar classes, gegevens van dienst doende predikanten, een necrologie, etc. Het geheel werd een mooie docxmientatie in originele vorm. Onder de classis Zeeland komt ook de kruisgemeente van Middelharnis voor. Voorganger was, zo lezen we, ds. J. W. A. Notten. Plaats van samenkomst: kerkgebouw aan het Kerkepad. De ge meente werd voorheen bediend door oefenaar W. C. Huyser. Het zielental bedroeg 330. Niet in het jaarboekje opgenomen is het adres van ds. Notten. Het is de woning die tegenwoordig wordt aangeduid met Voorstraat 44. Nog minder verwachtte ik in dit boekje het rijmpje waarmee deze voorganger in 1868 te Middelharnis werd verwel komd. Volgens overlevering luidde het: „Dominee Notten wat zijt gij toch van zotten, om te komen hier/ in zulk een woest getier.... N.a.v. Handelingen en verslagen van de algemene synoden van de Christelijk Afgescheidene Gereformeerde Kerk. 1260 blz., gebonden. Prijs f 80.— Jaarboekje van de Gereformeerde Kerk onder het kruis voor het jaar 1869. 48 blz., geniet Prijs f 7,90. Prijs samen f 84,90 Uitgeverij Den Hertog b. v., i Maar ook 's middags zijn NCRV-leden al van harte welkom. Vanaf 16.00 uur wordt een „Open Huis" gehouden, waar iedereen een indruk kan krijgen van het reilen en zeilen van de omroep. Een goede gelegenheid om kennis te maken met NCRV-medewerkers. Er zijn in het „Open Huis" diverse stands te bezoeken. Men kan meedoen aan een luisterspel en aan het „Stokkenvangen" uit de Ted-show. Er zijn diverse video-presentaties en men kan zelf voor omroeper/ster spelen. Ook voor de jeugd is er iets te beleven. Er is een speciale Familie Knots-stand en een vi deo-presentatie van de 500e LOSVAST uitzending, waaraan tientallen artiesten meewerkten. Eveneens kan men uitge breid kennis maken met het nieuwe me dium Teletekst. De vergadering voor de provincie Zuid- Holland-Zuid wordt gehouden op maan dag 12 maart in de Doelen te Rotterdam. De toegang is gratis. komt, ik begaen een ongeluk.... Leune schommelde naarde bakkeet, waar ze ver schrikt haar klompen zocht Toen ze weg was, deed hij het doosje open. Alles was er nog in zoals hij het had meegenomen bij zijn vertrek uit Rosalie's dorp. Maar Leune's graaiende vingers hadden ze geschonden, de goede herinne ringen. Stommen ond.... schold hij zichzelf.... om 't in spinde te zetten. Met de pook haalde hij een paar stenen uit de haard, zette het doosje in het gat en maakte het weer zorgvuldig dicht Een schep as er over en er was niets meer van te zien. Hij zat nog bij de vuurplaat geknield toen Koba haar hoofd achterom de deur stak Hui.... Max.... wil jie de guus is af- wachte, as ze uut schoole komme en ze bie Leune brienge, die weet 't er van. Ze wachtte niet op antwoord, maar verdween dadelijk in het huis van Jikkemien. Van heel ver verstond Max haar woorden, hij bukte zich over de vensterbank en keek naar de blauwende duinen. Vliegen en muggen dansten langs zijn verhit gezicht. Zijn ogen heten de hoge toppen achter Duinvliet niet meer los, het was of ze dichterbij kwamen. (wordt vervolgd) ^^^^^^^i^^^^^^^,^^^^^^^^^^,^^^j^,^^^,^^^i^^,^^^.^.^.^^^^^.^.^^^.^,^^.^.,^:^i^:f.^.^.^.^^^^.^.^^i^j^^ Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroegindeweij, Emmalaan 18, Middelharnis Tel. 01870-2996 Houten/Utrecht. x^ heel voorzichtig pal<l<en ze alle glazen in heel handig halen ze die grote antieke kast uit elkaar heel gemakkelijk nemen ze de vloerbedekking op heel rustig vervoeren ze de piano heel behendig nemen ze de moeilijkste bochten in de gangen heel erg goed die jongens van flakkee expresse flakkee expresse 01870-2188 middelharnis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 5