m V isser 249- Eerste paal geslagen voor gemaal M iddelharnis Meneer de president Garage KNÖPS B.V. De Zwarte Pion I KAMPIOEN ,,Het dieptepunt van de economische recessie is gepasseerd'' Citroen-Hesselink Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee AUTO-SCHADE Bloemen in de Verenigde Arabisclie Emiraten A. J. V. Rumpt Ri]l(sverkeersinspectie hield landelijke controle op de naleving van de rijti]denbepallngen Nu extra voordelig Op vergadering Rode Kruis film over 50ü-jaar Sint Adolfsland Lezing bouwgeschiedenis en restauratie toren van Ouddorp Verkoping op kleuterschool „Benjamin" Voorz. Kamer van Koophandel: Lezing voor S.G.P. S6e Jaargang No. 5275 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Hoofdartikel: In 1773 namen de kolonies in Noord Amerika de wapens op tegen het moeder land Engeland. Ze moesten toen wel sa menwerken. Men sprak van de Unie. De gemeenschappelijke vijand bond samen, verder hielden de Staten hun eigen souve- reiniteit. Dat bleek wel na de overwinning. De Unie dreigde weer uiteen te vallen. De vrijheidsheld heeft toen een aantal man nen om zich heen verzameld om de Unie te handhaven. De Verenigde Staten wer den in 1783 onafhankelijk maar de staats vorm dateert dus eigenlijk pas uit 1787. Staatsinrichting Een van dé problemen van 1787 was hoe een centrale regering in te stellen. Het betekende dat de afzonderlijke Staten een flink deel van hun onafhankelijkheid moesten inleveren. De kleine Staten wa ren bang daarbij opgeslokt te zullen wor den door de grote. De laatsten waren weer beducht voor te veel macht van de kleine. Men vond de oplossing in een volksverte genwoordiging die uit twee lichamen be staat: de Senaat en het Huis van Af gevaardigden. In de Senaat hebben alle Staten twee afgevaardigden. Zij bemoeien zich in hoofdzaak met de Buitenlandse politiek. Dat is logisch, uit het conflict met buiten land was de Unie geboren. Het Huis van Afgevaardigden houdt zich meer bezig met de financiën en heeft een controlerende taak. Beide Huizen vormen het Congres en daarin bezitten ze de wet gevende taak. Een derde belangrijke factor is het Hoger Gerechtshof Dat toetst de wetten van de Staten aan die van de Unie. Dit Hof beoordeelt ook of de president zich houdt aan zijn bevoegdheden en het beslist in conflicten tussen Staten onderling. De leden van dit Hof worden benoemd door de president. De president De mannen van de Unie waren het er wel over eens dat er een staatshoofd moest zijn. De oorlog met Engeland en het feit dat veel munigianten tot de anïisien van Europa behoorden waren oorzaak vem een anti-monarchale of met vorstelijke praal gevoerde „hofhouding". Nee, het moest een president worden en zijn aanzien, zijn status wordt het best geschetst met zijn titel: mijnheer de president. In de praktijk is hij echter uitgegroeid tot een machtiger persoon dan zovelen van de verfoeide koningshuizen. Verkiezingen Dit jaar zijn er weer presidentsverkie zingen. Het gebeurt op de dinsdag na de eerste maandag in november. Eigenlijk is dat niet juist. Er worden dan zgn. kies mannen gekozen. De partijen stellen net zoveel kiesmannen kandidaat als er Senaatsleden (2) en afge vaardigden (de grootte van de Staat) zijn. De kiezer brengt zijn keus uit. De partij die wint levert alle kiesmannen van die Staat. De helft plus een vvordt dus honderd procent. Die dinsdag weten we dus hoe veel stemmen een kandidaat zal krijgen. De eigenlijke stemming zou pas op 4 maart daaropvolgend moeten plaats vin den. Er ontstond dus een voor de buitenlandse- en binnenlandse politiek gevaarlijke tussentijd, zonder echte presi dent. Vandaar dat de verkiezing nu in de eerste week van januari plaats vindt. Die dinsdag in november gebeurt er meer. Een derde van de Senaat (een derde om de twe jaar) en het Huis van Afgevaardigden worden gekozen. Daarnaast wordt er een nieuwe gouverneur voor de Staat en de beide huizen aldaar gekozen. Politiek kan er dus heel wat gebeuren. De race naar het Witte Huis is al be gonnen. President Reagan stelde zich be schikbaar. Binnen de partijen proberen de kandidaten de stemmen van hun kies mannen per Staat te veroveren. Op het partijcongres wordt de kandidaat met de meeste stemmen presidents-kandidaat. En dan begint het lieve leven opnieuw tot de dinsdag na.... Wegen Wij wegen liogal eens wat af. Met name Amerika komt dan op de weegschaal. Sommigen v-egen zelfs met Rusland in de andere schaal. Daarom is dit artikel ge schreven. Natuurlijk is er veel af te dingen op een heleboel zaken rond de presidents verkiezingen, maar een ding is duidelijk: de hele gang van zaken is wel open. Na de verkiezing kunt u weten wie er aan de macht kwam. Bedoeld wordt: we kennen hem dan ci kunnen hem volgen. W^eeg ücn. cciis af tegen een systeem waar macht alleen maar is af te lezen aan de leiding bij een begrafenis, de plaats in de stoet, de snelheid waarmee en door wie de opvolging wordt meegedeeld. De opvolging van Andropov heeft ons dat weer eens geleerd. Aan welke zijde slaat de balans dan door? Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS 1 Dirksland, 01877 - 1357 Früchte und Gemüse, 13-1-1984 Een tuinbouwbedrijf in de Verenigde Arabi sche Emiraten wil in de herfst van dit jaar beginnen met het kweken van bloemen, gladiolen, anjers, chrysanten en gera niums. Tot nu toe worden er enkel groen ten geteeld. Een oppervlakte van 30 ha wordt op dit moment beteeld. Het bedrijf moet uit groeien tot 160 ha. Water wordt ge trokken uit een ondergrondse stroom, die in het gebergte van Oman zijn oorsprong vindt. Er wordt druppelbevloeiing toe gepast. De produkten van dit bedrijf kunnen binnen 24 uur op de Europese markten geleverd worden. PEUGEOT TALBOT Au Kasta Tel. MIDI tobedrijf njelaan 41-43 )I870- 3094 )ELHARNIS Bedrijfswagen tot 101. G.V.W. 01871 - 1553 Vert. C. Bakker; 01877 -1589 De Rijksverkeersinspectie heeft bij een onlangs gehouden speciale controle-aktie op het wegvervoer 192 processen-verbaal opgemaakt wegens overtredingen van de bepalingen van de Rijtijdenwetgeving. Op een totaal van ruim 3000 voertuigen (vrachtauto's en autobussen) betekentdit, dat ongeveer 6,5 procent „in de fout" zat. De landelijke controle, waarvan nu de resultaten zijn verzameld, heeft in de maand december plaats gevonden. De controleurs die werden ingezet, hebben zowel overdag als 's nachts voertuigen aangehouden. Er werden 2500 Neder landse voertuigen gecontroleerd en daar bij moest in 123 gevallen proces-verbaal worden opgemaakt. In 69 gevallen bleek dat de dienst- en rusttijdnormen zodanig waren overtreden, dat werd overgegaan tot het opleggen van een rijverbod. Bij deze controle werden ook 688 buiten landse voertuigen aangehouden. Daarbij moest in 69 gevallen proces-verbaal wor den opgemaakt. In 38 gevallen werden de dienst- en rusttijdnormen zodanig over treden, dat werd overgegaan tot het op leggen van een rijverbod. Er werd 21 keer geconstateerd dat de diensttijd meer dan 20 uren had bedragen. In 23 gevallen bedroeg de dagelijkse rusttijd tussen twee diensttijden tninder dan 5 uren. Als Uw programma keus anders is! NU RENAULT-deaier voor Verkoop -I- Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Achthuizen-Den Bommel-Ooltgensplas! Het bestuur van de afdeling Ooltgens- plaat e.o. van het Ned. Rode Kruis heeft het echtpaar A. J. van Hassent-Lintveld te Pemis bereid gevonden enkele films te vertonen die de heer en mevrouw Van Hassent hebben gemaakt tijdens de vie ring „500-jarig bestaan St. Adolfsland" in 1981. Van alle drie de dorpen en om streken zijn opnamen gemaakt op diverse dagen van het feest. De vertoning hiervan zal plaats vinden op de Algemene Ledenvergadering die gehouden zal worden op dinsdag 6 maart a.s. des nam. 7.30 uur in het Verenigings gebouw „'t Centrum" te Ooltgensplaat. Op deze vergadering komen eerst enkele huishoudelijke zaken aan de orde, waar over u wordt geïnformeerd via een huis- aan-huis-circulaire. Vanaf 7 uur is er in de hal van „'t Centrum" bezichtiging en verkoop van Welfare-artikelen. Het beloofd een interessante avond te worden, waarop ook de uitreiking van Landsteinerpenningen zal plaats vinden. Op donderdag 8 maart zal Ing. J. W. C. Bezemer een lezing houden over de bouw geschiedenis en de restauratie van de toren van Ouddorp. Dit zal gebeuren in de voormalige raadszaal van het Museum „Ouddorps Raad- en Polderhuis", Raad huisstraat 4. De heer Besemer was als restauratie- architekt van Monumentenzorg nauw be trokken bij de restauratie van de Oud- dorpse toren. Hij zal zijn verhaal toe lichten met dia's. Het belooft een interes sante lezing te worden. Aanvangstijd: 19.45 uur. Toegangsprijs 2,50 In de pauze wordt gratis koffie verstrekt. Wie een plaats wil reserveren kan op dinsdag 6 maart bellen naar tel. 01878 - 1303. PüMPriTAD RUMPTSTAD B.V. Tel. 01871-1202 Woensdagmiddag is zonder enig officieel vertoon de echt allereerste paal geslagen voor het gemaal Middelhamis, onder aan de dijk in de polder Martina Cornelia, de directe „buurvrouw" van de van Pallandtpolder te Middelhamis. De bouw zal worden gerealiseerd door het aannemingsbedrijf A. V.K. te Oude Tonge, welk bedrijf er medio 1985 mee gereed hoopt te zijn. Het gebouw zal worden onderheid met 44 betonnen palen van 17 meter lang en elk meer dan drie ton zwaar. De heiïnstallatie heeft op weg naar het karwei een dag vertraging opgelopen doordat bij Oude Tonge enkele banden van de dieplader onder de dmk bezweken waardoor de dieplegger muurvast kwam te staan. Wanneer het gemaal Middelhamis gereed is zal het de bemaling gaan verzorgen van de Stadse polder, de Menheerse polder en de Sommelsdijkse polder. In de tweede helft van dit jaar zal begonnen worden met het graven van de Hoofdwatergang die vanaf het gemaal zal lopen tot aan de Oudelandsedijk, meer bekend als de Lorredijk. Rectificatie NIEUWE TONGE De Chr. Kleuterschool „Benjamin" houdt vanavond (vrijdag 2 maart) van 6.00 - 7.30 uur een tentoonstelling van werkjes over het projekt „Voeding" en alles wat daarmee samenhangt. Ook worden er voedingsmiddelen ver kocht door de kleuters. De opbrengst hiervan komt ten goede aan de school. Iedereen is van harte welkom. Schaken: Met een IVi - Vi overwirming op SOF (Oude Tonge) is De Zwarte Pion I kam pioen geworden van groep Illa van de RSBMet nog één wedstrijd te spelen is dit achttal onbereikbaar geworden voor de concurrentie. Uitslagen: (De eerstgenoemde is speler van DZP). M. Verolme - J. den Hollander 1 - O W. Peeman - A. van Maurik1-0 J. Boeter - L. HoUeman^A-Vi C. J. Smit - J. Hagens1-0 W. Markwat - W. v.d. Hoog1-0 M. v.d. Waal - C. de Waal1-0 E. Verbeek - K. Wijnands1-0 A. Douw - W. van Strien1-0 Voor de onderlinge competitie werden de volgende partijen gespeeld: 20 februari: Groep 1: J. Boeter - Ant. Visser1 - O W. Peeman - C. J. Smit1-0 E. Verbeek - M. v.d. Waal0-1 G. de Jager - A. Douw1-0 Groep 2: H. K. Smit - N. van BrachtVi-'^A K. Verolme - J. du Pree0-1 Ad. Visser - C. Groenendijk1-0 C. Poortvliet - P. Lesuis1-0 W. Tieleman - E. Bernard1-0 J. Noordijk - J. L. MinnaarVi-Vi 27 februari: Groep 2: J. du Pree - J. Albrechts1-0 J. L. Minnaar-A. de Vosafgebroken C. Poortvliet - E. Nijman.afgebroken C. Groenendijk - H. K. Smit0-1 Ad. Visser - J. NoordijkVi-Vi E. Bernard - P. Lesuis1-0 W. Tieleman - J. Smallegange0-1 Ing. J. Kraaijeveld van Hemert, heeft als voorzitter van de Kamer van Koophandel te Dordt in zyn jaarrede een constatering gedaan die iedereen zeker nog niet opge vallen zal zijn: „het dieptepunt van de economische recessie is gepas seerd!" Dhr. Kraaijeveld van Hemert putte die informatie uit de uitslag van de enquête Regionale Bedrijfsontwikkeling over 1983. Daarin wordt vastgesteld dat het aantal bedrijven dat zijn bedrijfsecono mische situatie in 1983 nog verder zag verslechteren duidelijk is afgenomen en dat in het algemeen de ontwikkeling qua omzet, export en investeringen bij de grote bedrijven iets beter verliep dan bij de kleine ondernemingen. Helaas toonde de werkgelegenheid weinig verbetering t.o.v. 1982 zodat de arbeidsmarktsituatie in de regio van de kamer zorgwekkend blijft. „Voor 1984 aldus de voorz. duiden de verwachtingen in alle bedrijfstakken op een (verdergaande) verbetering van de economische situatie zoals dat blijkt uit de forse daling van het aantal bedrijven dat een vermindering van omzet/bedrijfsre sultaat verwacht". Dhr. Kraaijeveld van Hemert meende dan ook te mogen constateren dat de basis voor een structureel herstel van het regio naal bedrijfsleven lijkt te zijn gelegd, waarbij echter de meest conjunctuur gevoelige bedrijfstakken als bouwnijver heid en aanverwante industrie, detail handel en transport, vooralsnog achter blijven. Problemen en wensen De gehouden enquête regionale Bedrijfs ontwikkeling bracht ook een groot aantal problemen en wensen van het bedrijfs leven aan het licht. Het bleken o.a. de hoge kosten van de Hinderwetvergun ningen en die van Milieubeschermende maatregelen en voorzieningen, de lange gemeentelijke procedures, de ingewik kelde en tijdrovende ontslagprocedures, de exportfmanciering, het ontbreken van financiële middelen bij noodzakelijk ge achte investeringen en o.a. parkeerpro blemen en hoge huisvestingskosten bij de detailhandel. Op het gebied van de energie en de kosten daarvan zijn vorig jaar twee onder zoeken gedaan. Het resultaat daarvan zal er toe leiden dat de Kamer bij de be trokken instanties nadere voorstellen zal doen voor het in de hand houden en wellicht het verlagen van de regionale electriciteitsvoorzieningen. Splitsing Aan de Minister van Binnenlandse Za ken heeft de Kamer duidelijk gemaakt dat een ingreep in de territoriale begrenzing van het district, i.v.m. de voorgenomen splitsing van Zuid Holland voor het func tioneren van de Kamer catastrofale ge volgen zou hebben. De Tweede Kamer zal zich vóór het zomerreces over de splitsing uitspreken. De samenwerkende Kamers van Koop handel in Zuid Holland hebben zich al eerder uitgesproken voor als het dan al moet! de nieuw te vormen Provincie Rijnmond of wat de naam ook moge zijn, inclusief het gehele district van de Kamer, met inbegrip van Goeree Overflakkee. Problemen De Kamer heeft ook aandacht voor de garnalenpellers in Goedereede die zo zegt dhr. Kraa^eveld van Hemert zonder meer met hun minder zuidelüke collega's in de tropen op één hoop worden gegooid en wier bestaan be dreigd wordt OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 OOLTGENSPLAAT f 1.000- voor bejaardenwerk De oliebollenverkoop voor het bejaar denwerk heeft 1.000,- netto opgebracht. Alle medewerkers hartelijk dank. BRUINISSE D.V. woensdagavond 7 maart, om half acht in het kerkgebouw van de Ger. Gem. in Nederland, Schoolstraat 13, hoopt dhr L. M. P. Scholten uit Capelle aan de IJssel een tijdrede te houden voor de kies vereniging Bruinisse van de SGP. Belangstellenden zijn er hartelijk welkom. i^ ■N y *)n^>^■l^>^^.l^lt■l(.l^l^lt.^.^^.4.^.^.lt.^.,^.l^^.lt.l^l^4.\ - gazonmaaiers HONDA - generatoren - pompen - frezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER - hogedrukreinigers KONGSKILDE -luchtverhltters L.V, Poldersèdijkla Stad aan het Haringvliet ca ea G3 q ca a C3

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1