249- YMELDE 't Was Minister Brinkman, niet Sinterklaas die voor het CDA naar Stad kwam M Visser VERKOPING Garage KNÖPS B.V. hudneéMse I Onze SHOWROOM - AUTO PESCH Goeree-Overflakkee Bevolking Goedereede komt op voor visserman A.J.V. Rumpt Ophalen spullen rommelmarkt "WIJ BEHANDELEN UW AUTO ALSOF-IEYANONSISr Landelijke bijeenkomst van „Het Riclitsnoer" Ramoco b.v. Drugs raken uit de mode op scholen in VS Citroen-Hesselink 56e Jaargang VRUDAG 24 FEBRUARI 1984 No. 5273 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per min. Bij contract speciaal tarief Ingezonden: (aldus de op 16 februari 1984 huis aan huis verspreide folder) Wij willen in de kritische beschouwing ons beperken tot enkele halve waarheden en hele onwaarheden, die voorkomen in de huis aan huis verspreide folder, die zonder aanduiding, overigens kwalijk, te herkennen is als een afdruk van pagina 5 van de visserij editie van het reformato risch opinieblad „stuurboord" gevestigd teUrk. Zonder op de inhoud van de folder in te gaan, is de verspreiding op zich, een halve waarheid door het ontbreken van pagina 4 van dezelfde editie. In deze pagina 4 wordt namelijk de raad van Goedereede lof toegezwaaid voor de bouw van de twee aanleg- en reparatie- steigers in de buitenhaven van Stellendam (kosten/ 1.500.000,—). De halve waarheid In de folder staat, dat wethouder Visser het plan heeft voorbereid in opdracht van de PvdA, D'66, VVD en CDA. Dat is niet volledig. Het plan is voorbereid in opdracht van alle fracties, met uitzondering van de SGP tegen sportbeoefening en bevreesd voor verstoring zondagsrust), bij schrijven van 26 oktober 1982, waarin werd uitge sproken dat het raadsbesluit van mei 19 7 9 inzake de bouw van het complex, in principe, moest worden uitgevoerd. Hele onwaarheid In de folder (en eerdere publikaties) stelt men dat voor de bouw van het complex miljoenen uit de reserves van de visafslag zullen worden aangewend. Dat is een grove onwaarheid. Het geschatte exploitatietekort is reeds vanaf 1980 in de begroting opgenomen. Er verandert dus niets en er komt geen cent van welke bedrijfsreserve ook, aan te pas. Met deze simpele constatering vervalt in feite elke financiële grond aan het verzet tegen de bouw van een meervoudig func tioneel gebouw waarvan slechts ±1/3 deel als EXTRA sportaccommodatie is aan te merken (bouwkosten 1.500.000,-). Hoe moet het nu met al die handteke ningen, die onterechtzijn geplaatst. Want, „wie zijn handtekening op de lijst plaatste verklaarde daarmee de gelden van de vis mijn niet voor de sport, maar voor betere doeleinden te besteden. De keus was zogezegd tussen brood en spelen", aldus de folder. Een onware voorstelling van zaken, want geen enkel raadsbesluit of raadsvoor- nemen wijst erop dat zulks staat te ge beuren, dus.... Nu het financiële verweer geen hout snijdt, zelfs geen spaander, blijft over het principiële bezwaar tegen de sportbeoefe ning op ruimere schaal. In de raadsvergadering van december 1983 erkende de heer Van der Laan, dat de SGP principiële bezwaren heeft tegen een uitgebreide sportvoorziening als nu beoogd wordt. Dat is eerlijk en daarvoor hebben wij respect. Het Goereese Gat Over het Goereese Gat willen wij hier niet uitgebreid debatteren. Slechts dit: In juli 1984 (periode '83-'84) zal ons inziens blijken dat ondanks de uitdieping van de geul er nauwelijks één kotter méér in Stellendam zal hebben gelost dan in de periode '82-'83. Wij nodigen de voorzitter van de vissers- vereniging „Samenwerking" graag uit, daarover ter zijner tijd na te denken. GOEDEREEDE, 20 februari 1984 C. G. Reus K. Hoogenraad-van der Mark MELISSANT De vrouwenvereniging „Draagt elkan ders lasten" der Ger. Gemeente hoopt D.V. dinsdag 28 februari haar verkoping te houden in het zaaltje van de kerk, Beatrixlaan 2. De openingstijden zijn 's middags van 2.30 - 4.30 en 's avonds van 7 - 8.30 uur. Er zijn verschillende fraaie handwerken te koop, terwijl ook om de kinderen gedacht is. Komt u ook? Als Uw programma- keus anders is! Nu extra voordelig NU 01871 - 1553 Vert. C. Bakker 01877 - 1589 MELISSANT Op D.V. zaterdag 3 maart hopen wij bij u langs te komen. We beginnen om 9 uur bij de school. We hopen vele spullen op te halen voor de rommelmarkt, die op D.V. 18 en 19 mei a.s. naast de bazar zal worden gehouden. Dit alles ten bate van het te vieren 75- jarig jubileum van onze Chr. School. We hopen op uw medewerking. Degenen die op 3 maart willen helpen kunnen zich opgeven bij: B. Visbeen, tel. 2238 C. A. L. Leijdens, tel. 2397 SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 21 februari 1984 Uien, maat veertig opwaarts, klasse twee N.L. 73,40 - 74,00 Uien, drieUngen, maat vijf en dertig/veertig op waarts, klasse tweeN.L. 45,70-/46,80 Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer: 122 ton. TOYOTA De Prot. Chr. Vereniging „Het Richt snoer" hooptD.V. op 14 april 1984 inhet „Anne Frankcentrum", Jan van Bijnen- pad 5, te Waddinxveen (vlakbij station), een landelijke bijeenkomst te houden. Thema voor deze dag is „Verpleeg kundig beroep/Prot. Chr. Levensovertui ging; een plaats bepaling in historisch perspectief'. Met o.a. de volgende aandachtspunten: - Ontwikkelingen van de geschiedenis van de verpleegkunde. - Kunnen we professioneel werkzaam zijn binnen de gezondheidszorg met inachtneming van de bijbelse normen. - Hebben wij als christenwerkers nog ruimte te verwachten binnen de pa tiëntenzorg, voor wat betreft onze le vensbeschouwing. - Hoe dient de prot. chr. identiteit tot uiting te komen binnen een instelling van gezondheidszorg (bestuur, med. staf, verpleging en andere werkers). Inleider voor deze dag is drs. M. J. van Lieburg. De bijeenkomst begint om 10.00 uur en wordt om plm. 16.00 uur gesloten. 's Morgens zal er in groepen worden gediscussieerd, 's middags is er gelegen heid om vragen te stellen. De kosten verbonden aan deze dag zijn 12,50 per persoon. Hierbij zijn in begrepen alle consumpties en de brood maaltijd. Opgave schriftelijk aan het sec retariaat van de vereniging. Lotusstraat 30, 6674 BJ Herveld. is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS FORO - TOYOTA Nieuw en Occasions Buitenboordmotoren YAMAHA GOEDEREEDE Ophalen oud papier Morgen (zaterdag) wordt weer oud pa pier opgehaald in Goedereede, Oostdijk en Havenhoofd. Graag goed gebundeld gereed zetten s.v.p. RENAULT-dealer Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Onder de oudere leerlingen van het voort gezet onderwijs in de VS vermindert het gebruik van bijna alle soorten drugs, co caïne en marihuana inbegrepen. Dat blijkt uit de cijfers voor 1981 en 1982 die het National Institute on Drug Abuse heeft verzameld en die zouden kunnen duiden op een algemene tendens naar beneden voor de jaren tachtig. Het gebruik van valium en soortgelijke tranquilizers gaat al sinds 1975 omlaag. In 1977 rookte 29 procent dagelijks siga retten, in 1981 was dat percentage twin tig. Het instituut constateert dat in het land de maatschappelijke afkeuring van drugs groeit. Voor de Minister een cadeau van 15 miljoen Met belangstelling hebben we woensdagavond in het betoog van Minister Brinkman van WVC, Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, gepeurd naar andere uitspraken dan de gebruikelijke uit het Haags jargon, toezeggingen wellicht waarmee de flakkeese toehoorders blij huis-toe konden gaan. Dat zou móói geweest zijn van de Minister nu hij weer eens terug was in Stad aan 't Haringvliet, de plaats waar een deel van zijn jeugd als burgemeesters zoon ligt. Abusievelijk had hij op de heenweg in Den Bommel in plaats van in Stad naar zijn ouderlijk huis gezocht maar allerminst abusievelijk was het dat hij niet met beloften strooide, zomin als hij zich dat elders dan op 't hem nog zeer sympathieke Flakkee kan permitteren. Dat was de teneur van de boodschap die de Minister overbracht dat de tijd voorbij is dat de Overheid voor elke moeilijkheid een loket opent via welk hulp kan worden geboden. „Er zal meer eigen verantwoor delijkheid en verantwoordelijkheid voor elkaar moeten worden gedemonstreerd", en hij zei dat allerminst in mineur: „Laten we elkaar niet aan laten praten dat ons land hierdoor ten onder zal gaan!! zo waarschuwde hij tegen een vorm van defaitisme. Sprekend over de noodzaak van bezuinigen benadrukte Min. Brink man dat de Nederlander thans netto 1,5 maal meer te besteden heeft dan in het midden van de zestiger jaren; „het is meer een psychologische klap die we te verwerken krijgen nu een deel van de gestelde verwachtingen wordt verbroken", aldus de Minister, daarmee staande hou dend dat het in ons land zo slecht nog niet is. „U en ik hebben vanaf deze geboorte grond de overtuiging meegekregen dat we niet alleen rechten-, maar zeker ook plich ten hebben", maande de Minister, duide lijk makend dat de omstandigheden ertoe leiden dat van Overheidswege zeker ook op het plichtsgevoel een appèl zal worden gedaan. Natuurlijk propageerde de Minister de rol van het CDA en de durf ook in deze tijd, waarin impopulaire maatregelen moe ten worden genomen, regeringsverant woordelijkheid te dragen. Met standvas tigheid en vastberadenheid dient het CDA zijn boodschap als een soort zendings drang uit te dragen, waarbij de Minister zijn gehoor maande dat niet maar alleen van de partij-top te verwachten maar daarmee ook zelf bezig te zijn. „Het CDA durft in deze tijd te regeren, dat maakt nauwelijks populair maar we durven de beslissingen te nemen die drin gend nodig zijn", benadrukte Minister Brinkman, verzekerend dat het met het CDA, alle negatieve propaganda ten spijt tóch de goeie kant uitgaat Burgemeester Oversier van Dirksland zag het èen beetje de verkeerde kant uit gaan, niet met het CDA, wél echter met het Verzorgingshuis dat Dirksland zo graag wil bouwen. Liet de Minister zich niet ontvallen dat er gigantische bedragen moeten worden betaald aan rente en af lossing van Staatsschuld terwijl met een deel daarvan best een Verzorgingshuis in Dirksland had kunnen worden gebouwd. Deed de Minister niet evenzeer geschokt over de kapitale pensionprijzen die be jaarden in Verzorgingshuizen moeten be talen, in sommige al 5 700,— per maand? Maakte hij niet zijn voornemen duidelijk dat soort kostenontwikkelingen terug te willen dringen en ligt er niet het besluit dat op de begrotingen van de verzorgings huizen 4,5% zal worden gekort waarover mevr. Visser, dir. van „Ebbe en Vloed" te Oude Tonge uitklaagde dat ze dan vol gend jaar een ton tekort zal komen, ver gezeld van haar vraag aan de Minister of hij dan maar wil aangeven waar ze die ton dan halen moest....? „Haal je de koekoek, dat zijn toch geen prijzen?" had dhr. Brinkman over de door hem gesignaleerde pensionprijzen gezegd. In de praktische bedrijfsvoering moeten bezuinigingen te vinden zijn, dacht de Minister en 't zal moeten, zo maakte hij duidelijk, omdat er aan het automatisme waarmee de Bijstand bijpaste toch ook een eind zal komen. Burgemeester Oversier van Dirksland bepleitte evenwel dat Dirksland zo'n voor ziening wenst uit noodzaak en niet omdat andere gemeenten óók een Verzorgings huis hebben. Spijt droop af van 's burge meesters woorden toen hij vaststelde dat alle bouw van vóór 1 januari gelegaliseerd is geworden terwijl Dirksland vorig jaar niet reageerde op de informele hint van GS de bouw te beginnen; het leek ons een burgerlijke ongehoorzaamheid om dat te doen....", gaf dhr. Oversier te kennen, alhoewel de bouwgrond aanwezig, het krediet beschikbaar en het plan besteks klaar gereed ligt. De Minister bleek Dirkslands verlangen te kennen maar hij verwees andermaal naar het Prov. bestuur waarvan hij wist dat de verlangens van Dirksland worden erkend. Dhr. Oversier was de laatste vraagsteller omdat de bijeenkomst op een redelijke tijd beëindigd moest worden: „laten we er zo nog maar even over praten" was 's ministers uitnodiging en misschien heeft dat toch nog wat pers pectief geopend? Veelvuldig en veelsoortig waren de vra gen waarmee de Minister werd geconfron teerd zoals die klacht over de te geringe bezetting van Maatschappelijk Werk ten plattelande ten opzichte van die in de stedelijke gebieden. Door dhr. Vogelaar werd die verhouding scheef geacht maar dat werd door de Minister zeker niet recht streeks beaamd omdat z.i. de problemen die Maatschappelijk Werk in de stad treft heel andere zijn dan die in Stad.... „Maar als dan de mensen hier vastlopen is de aard ervan dikwijls veel erger", stelde dhr. Vogelaar daartegenover. Wat Dirksland, 01877 - 1357 OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 SINT ANNALAND Beroep Door de Gereformeerde Gemeente van Sint Annaland werd een beroep uitgebracht op ds. E. Venema uit Middelburg-Centrum. THOLEN Zangavond Bartimeiis De Chr. Ver. Bartimeüs uit Zeist organiseert zater dag 25 februari a.s. in de hervormde kerk te Tholen een zangavond met koren en samenzang. Ds. H. Verheul spreekt dan het openingswoord en het slotwoord. Me dewerking wordt verleend door het Chr. Mannenkoor Rehoboth uit Tholen en de hervormde gemengde zangvereniging Im- manuël uit Tholen. Een medewerker van het Steunfonds Bartimeüs zal voorts spre ken over het werk van de vereniging. De zangavond begint om 20.00 uur. Minister Brinkman op het Stadse podium hij bereikte is de toezegging van de Mi nister zich nog eens over de toegepaste verhouding te buigen. De Minister werd ook bestookt met de vraag of het nog past dat één gezin twee verdieners heeft; de vraagsteller leek daar best een eind aan te willen maken. Zo niet de Minister. Hij wil beiden het recht op ontplooiing geven al lijkt het hem wel juist dat er dan meer lasten gedragen worden. Cadeau van 15 miljoen...! Daar kreeg de Minister NB ook nog een cadeau van 15 miljoen, aangereikt door dokter van Rijswijk uit Stellendam. Heel kwalijk vindt dhr. van Rijswijk het dat van de apotheekhoudende huisartsen vorig jaar 100 en in het komende jaar opnieuw 40 a 50 apotheken zullen worden af gepakt. Dokter van Rijswijk legde de Minister voor dat een apotheekhoudend huisarts per verzekerde 50,per jaar goedkoper is. Wanneer een praktijk op 2000 patiënten gerekend wordt scheelt dat per praktijk 100.000,per jaar en berekend naar 150 praktijken zelfs 15 miljoen per jaar wat de Minister zich kan besparen. „Bovendien betekent de ver dwijning van de apotheek bij de eigen huisarts een stukje achteruitgang van de leefbaarheid in een dorp" waarschuwde dhr. van Rijswijk. - De Minister leek verrast: „als uw ver haal tot op de dag van vandaag opgaat zouden we wel gek zijn dat naast ons neer te leggen", begreep de Minister, dhr. van Rijswijk toezeggend er nader studie van te maken. Het ging in de discussie over een veel heid van zaken, over de pluriformiteit van de pers door de Minister gaarne voor gestaan en over de Medianota, de bezuiniging op Gezinszorg waarop vol gens de Minister juist niet gekort is en over de werkloosheid over welk laatste onder werp dhr. Brinkman een heel klein licht puntje kon laten schijnen: nog niet kan worden gezegd dat de werkloosheid al ver mindert, wél is vastgesteld dat het aantal arbeidsplaatsen in ons land niet verder afneemt, op zich al een constatering om gelukkig mee te zijn. Tegen half elf werd de avond in het Trefpunt beëindigd, met gebed waarmee dhr. van Kampenhout de avond ook be gonnen was. Als dank voor zijn aanwezig heid in Stad werd dhr. Brinkman een karton witlof van Flakkeese bodem en het boekje „Stad aan 't Haringvliet zoals het vroeger was", aangeboden. Op de foto op blz. 96 moet de Minister als Stadse school jongen te vinden zijn. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst Dinsdagavond half 8 hoopt voor de Ger. Gemeente voor te gaan ds. T. M. van Dijk van Rotterdam- Alexanderpolder. /- PEUGEOT TALBOT v_ Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS voor aDe zfifcerheul VINGERLING3-M1D0ELHARNIS-TEL O1870-251B Dorpsweg 28-34,018704466, Middelhamis. voor Fa C3 Q^^ C3 CJ a 1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1