EIIAIIDEn-rilEUWS Op z'n flakkees gezeit: Anhangsel ^■IJ ^mmmmi^ê Geloven i (III; slot) Rekreatieve driekamp te Middelharnis i Ruzie over een bijbel in Angola Y.F.C.koffiebar Verkeerscontrole Landelijke ruilbeurs Graslandbemesting Abonneert U op Eilanden-Nieuws Een nieuwe Moulton-fiets 2e Blad DINSDAG 21 FEBRUARI 1984 Nó. 5272 Donderdag en vriedag, 29 en 30 sep tember, gienge we mit de femielje Hey- koop rieje, schreef ik in 't lese artikel van „Naer Paeterson". 'k Wil noe wat in biezonderheden trede omtrent die prachtige reis. We kwamme dan bie de Hudsonrivier an. An deze rivier is een hele historie ver- bonde. Henry Hudson, een Ingelsman, mar in dienst van de Oost Indische Compagnie, bereikende den 2den september 1609, den inham waerin de rivier, die later naer hem genoemd zou worden d'r waeteren uut- stortende. De „Halve Maan", zo hietende z'n schip, gieag gestaeg stroamopwaerts, het on bekende land binnen. „Een prachtige tocht moet het geweest zijn", schrijft mej. H. S. S. Kuyper, doch ter van Dr. A. Kuyper in haar boek: „Hendrick Hudson in Hollands dienst", in 1909 verschenen, in welk jaer Hudsons ontdekking wier herdacht. Omdat ik niet beter dan zij de pracht van 't landschap kan tekenen, en ik uut eigen anschouwing d'r woorden kan beaemen, oak voor 1983, zal ik heur noe citere. Schrijfster dezes heeft in dezelfde richting den Hudson opgevaren in het begin van oktober, dus ongeveer omstreeks den zelfden tijd. (Wiele zagge vlak vóór ok tober deze rivier, J.L.S.). De oevers zijn nu bebouwd, allerwege prijken villa's en monumenten, langs bre de wegen snorren treinen en automobielen en vele boten varen heen en weer op het brede water. Maar zelfs, bij al die zichtbare en hoor bare ontwijding, (dat is m.i. wel wat overdreven gezegd, J.L.S.), is de Hudson nog zo indrukwekkend schoon gebleven. Indrukwekkend schoon om dat brede, stromende water, om die hoge heuvels langs de oevers nog altijd begroeid met de dichte wouden (misschien iets minder noe, J.LK.S.), die Hudson in ongerepte schoonheid aanschouwd heeft. Ongerept en dan in het gulden pronk- kleed van de Amerikaanse herfst. De herfst is in deze streken zonnig en warm, (Men spreekt daer wel van 'n Indische zeumer, die wiele daer oak mochte mee- maeke: 7 oktober zatte we nog buten te eten! J.L. S.) en langer dan bij ons toeft het blad aan de takken. Warm rood en vurig purper prijken dan de wouden in tinten, die bij ons niet dari zelden gezien worden. Mijn vaart op den Hudson, breed uit en krachtig stromend tussen zijn gulden en purperen heuvels, in het warme licht van een zon nige herfstdag behoort tot de schoonste herinneringen van mijn Amerikaanse reis. Wat ik zag, was als een visioen van gloed en van kracht. Want de Hudson tooit zich in de herfst met zijn najaarspracht, zoals een koning zich siert met zijn purperen koningsmantel. Hoe hoger stroom-op, de Halve Maan zeilde, hoe schoner de natuur werd. De geweldige rotsmuur van de Palisades heft zich steil op uit het water, heuvelen volgen op heuvelen en zo ver het oog reikt prijken gouden en purperen wouden langs de glooiende hellingen. Op 24 september aanvaardde Hudson de terugtocht: de rivier werd verder noord-op te ondiep voor het schip. Deze „ontdekking" leidde tot koloni- saosje van uut Holland, langs de overs van de Hudson, die biegedroge heit an de vurming van de Noordamerikaonse repu bliek. Op de plekke waer we de Hudson be reikende, zagge we een groate brugge, een Manhatten dat van de Indianen gekocht wier voor een waarde van 60 gulden aan kraelen, bonte linten enz. Hier leit oak wat van het fort Lee is overgebleven. Het diende om de Amerikaonen tegen de Ingelsen te beschermen. In New Jersey woedde de revoluusje tegen de Ingelsen hevig. In een museum bij het fort Lee is er 't een en ander over dien vrieheidsoorlog te zieën. We hao dat oak bezocht. Oak 'n soldoate-hut uut dien tied, primi tief ingericht, waerin 'n jonge man 'n leven leidt as 'n soldaot-van-toen, houdt de herinnering an die vrieheidsstried leven dig. Nae 'n uurtje daer deurgebrocht te haon, reed Heykoop mit ons voarder, langs Englenwood, 'n plekke waer van ouds heel wat welgestelde meansen weune, die in New York d'r zaeken hao, waer onder oak wel Joden, naer de staeten New York, Connecticut, Massachusetts en Vermont, wetende dat hoe noordelijker we kwamme, de boamen al meer verkleurende. Deze boamentocht had Heykoop ver vroegd, mar al viel die dan wat vroeger dan gewenst, we hao heel wat boEune pracht kenne bewondere. Donderdags dede we nog de Westpoint an de Hudson, an. Daer staet de Ameri- kaonse Militaire Akademie. Mej. Kuyper zegt in: Een half jaar in Amerika, 2de herziene druk, 1918 ver schenen: Op een heerlijk hooggelegen punt aan de Hudson, een kleine hoogvlakte met mooie vergezichten op de bergen, die de Hudson omgeven, staan in vrije ruimte, op grote grasvelden, tussen hoge bomen, de ge bouwen der Akademie. De kerk, hierbie bezochten we. Hier zieje ze: #1' k Cadet Chapel, U.S. Military Academy, West Point, N.Y. Als 'n muur van basalt rijzen de wonderlijlc gevormde Palisades omhoog Onberispelijke netheid heersende op het hele terrein. En de cadetten, die we om streeks twaolf ure zagge loape, maekende 'n keurige gedisciplineerde indruk. Vriedagsochends, nae een heerlijke rustin een motel, dat in een mooie bosrieke streek stieng, gienge we eerst nog an bie een eigenaerdige communiteit, van mean sen, die ongehuwd wille bluve, in in die weg, tot een vernieuwde maetschappij wille kbmme, wear liefde heerst. Daemae giengen we vaorder tot we in Vermont kwamme. Daer zagge we wel de moaiste boamen! Tegen de heuvels op. In een wienkel kochten we wat soevenirs, en giengen we huiswaerts. Om half vuve wiere we overvallen deur 'n geweldige regenbuje en droag wier het daemae niet meer dien dag. We mozze over de prachtige Washington- brugge: 'n beleving op zichzelve. Voldaen kwamme we in Clifton an, om half tiene. Sind we van maendag 3 oktober bie onze nichte en neef in Englewood warre, reje we nog eens de prachtige weg langs de Hudson, en toen onze nichte ons naer Kennedy-Airport brocht, donderdag 7 ok tober, zagge we nog heel veul opmerke lijks. Mar 't oage wordt niet verzaedigd van zien! En ik wil beslute mit wat mej. Kuyper zegt „Het grootste van den Hudson maakt, dat men eigenlijk eerst bij tweede of derde aanschouwing de schoonheid er van be gint te begrijpen. Het is er mee als met het hooggebergte. Bergen als de Jungfrau, de Montblanc, uitzichten als van Mürren en de Gomergrat moet men meer dan eens zien om er den overweldigenden indruk van meester te worden. De herinnering moet de aanschouwing te hulp komen". We kenne dat toepassen op al 't schoans dat we zagge. Bijvoegsel 1Piet Vuurens stierende ons twee foto' s van z'n huus. Achter op de éne stieng: ,,Ons huis in de zomer". De tweede is hun huis in de winter.. Hierdeur kan je 'n beeld kriege van het huis van de „geweune man". 2. Van de zeumer bezochte we de fe mielje De Bruyn-Klink. In noe beldea m'n, uut Swifterband, dhr. De Snayer op, dat 25 december z'n schoonzuster Maria Klink, was overleden. Ze kwam evenals mevr. De Snayer Helena Klink) uut Stellendam. In de krante sting 't volgende bericht: Maria de Bmyn HAWTHORNE Maria H. de Bruyn, 72, died Sunday at St. Joseph's Hospital and Medical Center, Pater- son. Born in The Netherlands, she lived in Prospect Park for many years before to moving to Hawthorne where she lived for 8 years. She was a member of the Midland Park Christian Reformed Church and the Ladies Esther Society of the church. Surviving are her husband, Hermanus; a son, Hans of Prospect Park; four brothers, Marinus Klink, Pieter Klinlc, and Leonard Klink, all of The Nether lands, and Cornells ofDecator, Ala.; a sister, Helena M. De Snayer of The Netherlands; and a granddaughter. Arrangements are by the J. H. Olthuis Funeral Home, 159 Godwin Ave., Midland Park. Piet Vuurens stierende m'n dit knipsel. As je zo iemand nog mar kort geleje bezocht heit, treft zo'n sterfgeval je wel in 't biezonder. 3. Bie Clifton's kearke ontmoettende ik, zoas ik schreef, 'n Ingeltje, dochter van Neeltje Visbeen, kleindochter van In geltje Struuk, de vrouwe van Arjaon Visbeen, die an den Bouwdiek wen nende. En noe kreeg ik van Piet Vuurens oak 'n overliejensbericht van Engeltje d'r man: Peter Moen, geboren 1903, en 17 december 1983 overleden. Ik herinner me nog hoe op 't graf bie het ouwe Ingeltje Struuk, gezonge wier „Mar 't vrome volk in U verheugd. Zal huppelen van zielevreugd. Daar zij hun wens verlcrijgen. (Ps. 682) Het was 'n uutzondering as er vroeger op 't graf gezonge wier, in zo'n op gewekt vers as dit, was iets heel bij zonders. 4. 'k Hoa nog geschreve van 'n foto: 'n kind in de wiege, mit de Amerikaonse vlagge d'r bie. 'k Hao noe dit foto gekrege, mar 't was geen wiege waerin het kind lag. De foto sting in een foto album van Maria van Herken. Op zaterdag 18 februari werd in het In structiebad te Middelharnis de Ie wed strijd van een rekreatieve driekamp ge zwommen. De deelnemende verenigingen waren de Duck uit Brielle, de Kempvis uit Spijke- nisse en de Schotejil uit Middelharnis. Van elke vereniging waren er 50 deelnemers zodat het bad aardig vol was. Het was een sportieve wedstrijd waarbij de spanning tot het laatste nummer, een estafette, gehandhaafd bleef. Deze esta fette moest de beslissing brengen omdat er bijna.geen verschil was tussen de Kemp- vis en de Schotejil. Einduitslag Ie wedstrijd: 1. de Schotejilmet 54 punten 2. de Kempvismet 52 punten 3. de Duckmet 36 punten Alle deelnemers kregen een herinnerings vaantje en de ploegen een beker. De 2e wedstrijd voor deze driekamp is op 24 maart a.s. te Brielle. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 03 DD PREDIKBEURTEN ZEELAND Hervormde Gemeenten Tholen op zondag 26 februari 1984 THOLEN - 9.30 en 18.30 uur ds. E. M. Bakker uit Nijkerk. POORTVLIET- 10.00 en 18.00 uur ds. Tj. de Jong. SCHERPENISSE - 9.30 en 14.30 uur ds. T. Wegman uit Sint Anthoniepolder. SINT MAARTENSDIJK- 9.30 uur ds. M. D. Geuze en 14.30 uur ds. J. van Loon. STAVENISSE - 10.00 uur ds. H. Ver heul en 18.00 uur ds. B. den Butter. SINT ANNALAND - 10.00 uur ds. J. van Loon en 18.00 uur ds. M. D. Geuze. OUD VOSSEMEER- 10.00 en 18.30 uur ds. Th. v.d. Heijden. SINT PHILIPSLAND - 9.30 en 14.30 uur kand. P. Zeedijk. 5. Piet Vuurens schreef me nog, dat Flip Touw en 2 Visbeen-en getrouwd warre mit drie zusters Van Oostenbrugge, en deze in Paterson wennende (In de telefoongids zie ik 9 Van Ostenbrid- ge's). Oakk dat de kearke in Paterson, 22ste Street en 22ste ave, oak, van Flakkeese meansen was begonne". Breen, Keyzer, Goedegebuur, of Huy- zer, en Hans de Korte van Sommels- diek (Hie noemde oak nog De B oer van Texel). Ammar kreeg ik meer be- wiezen dat er zoveul Flakkeeënaers in Paterson saemenschoolden. 6. Tenslotte: Pas noe vernam ik dat m'n oud-oom Arjaon Struik, die ik ten onrechte had beschouwd as de Mayor van Prospect Park, gesturve is in Mus kegon, an het Michigan-meer. Eindelijk dan es iemand van Flakkee, die naer de streek vertrok, waer heen ds. Van Raalte en Ds. Van der Meulen van te voren heen trokke. Ik wist wel dat-en in 1867 inNew York ankwam, mar in het archief van de Genealogische Vereniging las ik niet dat z'n eindbestemming Paterson was. Hie stieng daer vermeld as Herbergier, wat-en in Bommenee, bie Zonnemaire oak was. As ik geen nieuwe gegevens meer kriege, zal ik voorloapig over 't onderwerp, in m' n stikjes onder de titels: „Naer Paterson", „Nae onze Patersonse reize", en „An hangsel", niet meer schrieve. Wel houd ik me anbevole voor meer gegevens. Ik kan nog vermelde dat mevr. J. J. van 't Geloof-Verbrugge van Ouddorp me schreef, dat ze nae 20 jaer 'n antwoord brief van 'n vriendin uit Wayne had ont vangen, an wie ze had kenne schrieve, naedat ik voor 'n adres had kerme zurge. Meugelijk kenne er nog wat meer con tacten geoefend worre tussen „Flakkeeë naers in de verstroaiing". J. L. STRUIK Davenschot 37 8141 BB Heine (Ov.) Telefoon 05729 - 2244 Geloven is uit handen geven mijn angsten zorgen al mijn leed. Geheel dit moeitevolle leven aan Hem die alles ziet en weet. Geloven is het met Hem wagen ook als het door het donker moet. Op Hem vertrouwen en niet vragen komt het in 't leven ooit wel goed? Geloven is in pijn en lijden bij Hem steeds halen moed en kracht \i want HIJ alleen kan ons bevrijden g van al wat drukt bij dag en nacht. S Geloven is mijzelf verzaken Hem vragen hoe ik leven moet. Het oog op Hem dan zal Hij maken dat ik mij steeds verwonderen moet. LANERTA De Britse ontwerper Alexander Moul- ton, die in 1959 met zijn revolutionaire vouwfiets sterk de aandacht trok en hier mee een nieuw tijdperk voor de fiets inluidde, is met een nieuwe Moulton-fiets gekomen. Een deelbare fiets van opnieuw opmerkelijke vormgeving, met een frame uit opvallend dunne Reynolds 531 buisjes en 17 inch wielen. Evenals de eerste Moulton-fiets heeft ook de nieuwe fiets vering en zijn stijfheid van het frame en het rij-comfort vergelijkbaar met die van hoogwaardige lichtgewicht fietsen. Moulton gokt hiermee duidelijk op de groeiende markt van sportieve fietsers, vandaar ook de uitrusting met racestuur en versnellingen. De prijs van deze goed ogende nieuwe fiets zal in de buurt van de tweeduizend gulden komen te liggen. THOLEN Biddag Op het eiland Tholen en op Sint Philipsland wordt er woensdag 29 februari a.s. de jaarlijkse Biddag gehou den. De enige manier om Angola te voorzien van bijbels is via de lucht. De vliegmaat schappij Angolan Airways neemt weke lijks duizend Portugese bijbels mee uit Lissabon. De bijbels die 's morgens arri veren zijn 's avonds al uitverkocht. Een maand geleden vlogen twee jonge mensen elkaar in de haren over de laatste aanwezige bijbel. Geen van beiden wilde de ander laten voorgaan. Uiteindelijk stelden ze voor de bijbel maar in tweeën te delen, dan hadden ze allebei tenminste iets. Ten einde raad verkocht de secretaris van het bijbelgenootschap toen zijn eigen bijbel maar, die hij op kantoor gebruikte. Het gevolg was dat hij een bijbel moest lenen toen de staf de volgende morgen bijeenkwam voor de gezamenlijke dag opening. Het Ned. Bijbel Genootschap zou, ge zien de enorme vraag, gaarne het ver spreiden van de bijbel willen opvoeren. Het hoopt daartoe door alle bijbellezers in de gelegenheid te worden gesteld bijvoor beeld door een lidmaatschap ad 12,50 per jaar. of meer. Postbus 620, 2003 RP Haarlem. Ingezonden: Zaterdag 25 februari a.s. houden we weer een koffiebaravond waarbij een ieder welkom is. Deze avond hebben we „folkmuziek met een glimlach", wat wordt verzorgd door Rob Favier. De koffie staat klaar! Tijd: 20.00 uur. Plaats: Oostdijk 33, Sommelsdijk. Toegang vrij Y.F.C. Goeree Overflakkee THOLEN Voor het rijden onder invloed van alco hol kreegP. uit SintMaartensdijk een pro ces-verbaal. Voor het rijden met een lekke uitlaat werd C. uit Sint Maartensdijk op de Postweg onder Tholen aangehouden. Een autobestuurder uit Epe reed op de Lange- weg te Scherpenisse zonder goede ver- Uchting. J. D. reed op de Thoolse brug zonder verlichting. Bij aanhouding bleek hij te verkeren onder invloed van alcohol. De rijkspolitie betrapte O. uit Bergen op Zoom voor het pierensteken op verboden terrein onder Strijen bij Poortvliet. SINT ANNALAND Nu velen over veel vrije tijd beschikken, houdt men er een hobby op na. Men heeft hiervoor dan ook ruimschoots de tijd. Velen knutselen en maken diverse kunst voorwerpen, waar ze hun vrije tijd in steken en er ook van genieten. Weer anderen doen aan sport, zoals voetbal, volleybal, korfbal en andere sporten. Maar er zijn ook hobbies op het gebied van verzamelen. Zo zijn er die munten, post zegels, stikkers, molenkaarten en suiker zakjes sparen. Maar er is ook een groot aantal personen, die kerkkaarten en kerk- foto's verzamelen. Er is zelfs een lande lijke groep, die voor een luttel bedrag die „Kontaktbrief voor kerkenverzamelaars" lezen, waarin diverse aanbiedingen en adressen voorkomen van kerken en kerk- kaartenverzamelaars. Door middel van deze brief worden er kontakten gelegd en kan men zijn eigen verzameling door rui ling uitbreiden. In de afgelopen jaren werden er ruilbeursdagen gehouden onder anderen in Castricum, Rijnsburg, Gorin- chem en in Enschede, waar vele ver zamelaars elkaar ontmoetten om hun dub bele exemplaren van eigenaar te doen ver wisselen. Nu zal er op zaterdag 25 februari a.s. ook zo'n landelijke ruilbeursdag gehouden worden en wel in het Hervormd Ver enigingsgebouw aan de Kerkring in Sint Annaland, waar men van 10.00 uur tot 17.00 uur terecht kan, om eikaars ver zameling te bewonderen en met elkaar te ruilen om zodoende de eigen verzameling uit te breiden. Er staat in dit gebouw een kollektebus ter bestrijding van de on kosten. Gehoopt wordt, dat velen deze ruilbeursdag zullen bezoeken. Het is zeer zeker dan ook de moeite ten volle waard! Wanneer in het voorjaar de temperatuur- som (T-som) van 200° is bereikt, staat de start van de grasgroei voor de deur. Het is het sein om de eerste stikstof te strooien. Maar het gras heeft niet alleen stikstof nodig, ook andere mineralen moeten de basis leggen voor een goede grasgroei. Bovendien moet de bemesting afgestemd zijn op het gewenste mineralenpatroon van het ruwvoer. Als stikstofmest verdient daarbij Magnesamon de voorkeur. Want met deze meststof wordt naast stikstof ook magnesium en kalk gegeven. Wanneer voor een aantal sneden Magnesamon wordt gebruikt, blijft daardoor de magne sium- en kalktoestand van de grond op peil. Voor een eerste gift is voor weiden 350 kg Magnesamon per ha een goed advies. Wordt de eerste snede gemaaid, dan kan met 500 kg Magnesamon worden vol staan. Vereniging van Varkensliouders „Zuid Hollandse Eilanden" Volgende week dinsdag 28 februari wordt het winterprogramma besloten met een speciale voorlichtingsavond. De „fir ma Henkei" uit Nieuwegein zal dan de hele avond verzorgen met als onderwerp: „Hygiëne op Varkenshouderijbedrij- ven". Een en ander zal met dia's en/of kleurenfilms worden verduidelijkt. Belangstellenden zijn ook van harte wel kom, 's avonds om half acht in café De Kok te Sommelsdijk THOLEN Zr. Schot 25 jaar Groene Kruis Wijkverpleegkundige mevrouw J. Schot- Uil, ontving dezer dagen uit handen van de provinciale voorzitter van het Groene Kruis, de heer De Kam, de zilveren speld wegens haar 25-jarig dienstverband. In het dorpshuis 't Ouwe Raed'uus te Poort- vliet werd in het bijzijn van familieleden, personeel en bestuur van het Groene Kruis Tholen/Sint Philipsland door re gionale voorzitter M. C. Noorthoek haar een envelop met inhoud en een bloemstuk aangeboden. Voorts werd de zilveren zus ter toegesproken door dokter H. Menger uit Sint Philipsland en werd zij toege zongen door haar collega's wijkverpleeg- sters. Tank leeg Van de in de Machteld van Gebrastraat geparkeerde auto van de heer M. G. werd door onbekenden alle benzine uit de tank gepompt. Kerkdiensten in „Ten Anker" Woensdag 21 februari nam. ds. H. Ver heul en woensdag 29 februari geen dienst. Vi It'lff' *.:.x.:.x.:.:.:.x.w

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 5