Scholieren brachten bezoek aan krant en drukkerij De kruisvereniging over vertellen Gehandicapten nu zelfstandig met vakantie JIKKEMIEN Is het wel zo veilig in en om ons huis? wil U daar meer Cursus Spaans voor de vakantie Jaarvergadering COMPETITIES ■ftf! Een van de trappen schijnt wat wankel te zijn.... Cursus voor vri|wllllger/ster Heren 1 Intermezzo twee maal onsuccesvol Good-Luck I Zaalkampioen 1983-1984 Unieke nieuwe hulpdienst: S.G.P. kiesvereniging Bladz. 2 ,EILANDEN-N1EUWS' DJNSD/v».. ii i-EBRUARI 1984 Leerlingen van de vierde klas(sen) van de Kon. Beatrix School met de Bijbel te Ouddorp, hebben vorige week een bezoek gebracht aan drukkerij Gebr. de Waal, waar ook Eilanden Nieuws wordt vervaardigd. De volgende dag hebben ze op school hun bevinden in opstellen en gedichten weergegeven en graag voldoen we aan het verzoek enkele van die penne- vruchten een plaats te geven: Een leuke middag De tocht erheen was erg leuk. We hebben best gelachen. Toen we aankwamen moesten we in een kamertje. Daar vertelde hij (hoe) wie de uitvonder was. En toen zijn we naar boven gegaan. Eerst naar de letters. Toen naar een oude machine. Daar deed hij op een soort typemachine waar letters tikken. Daarna werd er een staaf van gemaakt We zijn ook bij een computer gekomen. Zo'n computer kost wel 70.000 gulden. Hij heeft de binnenkant laten zien van de computer, die kan 250.000 geheugen ont houden. Toen zijn we naar de voorbeeld krant gegaan. Daarvan wordt de film gemaakt. We moesten door een deur, daarachter was een trap. Maar die trap wankelde verschrikkelijk toen we naar beneden moesten. Daar was de persmachine. Er gaan er 130 per minuut Er was nog iemand, die had oorkieppen aan. Dat was een lollig gezicht Als je erheen gaat neem dan oorkieppen mee, want het is beneden heel erge lawaai. Dit is het einde. AU van de Berg Eilandenieuws Wij gingen met auto's naar de kranten drukkerij in Middelhamis-Sommelsdijk. Toen wij er waren, moesten wij éérst naar een kamertje waar de redaktie in zat Toen gingen wij naar boven, en daar gingen wij weer een kamerve binnen met grote machine's. Er stond ook een oude machine (Ik vond het een ratelmachine), er was een soort typemachine ingebouwd. En toen gingen wij bij een computer kijken. Ik vond het erg ingewikkeld, vooral de motor. Toen gingen wij bij een voor beeld kijken van de krant Toen gingen wij via een andere trap naar beneden. De leuning zat niet zo stevig meer en ik vond het een lawaai van jewelste. Bij de filmrol ging het snel en de meneer zij dat per minuut 130 kranten worden ge drukt. Toen gingen wij bij een machine kijken die alles vouwde, allemaal kranten. Toen gingen wij naar huis met de auto's. Jan Klooster Bij de krant Wij zijn gisteren (16 februari) naar het Eilanden Nieuws geweest. Toen wij daar kwamen gingen wij naar binnen. Toen vertelde een meneer hoe het drukken is uitgevonden. Toen gingen wij naar boven. Daar zagen wij èen ouder wetse machine. Toen ging de meneer het voor doen hoe ze het vroeger deden. Eerst drukte hij toetsen in, toen kwamen er allerlei letters te voorschijn. De meneer drukte toen nog een toets in, en even later kwam er een staaf lood uit en daar stonden de letters in spiegelschrift op. Daarvoor had hij laten zien hoe het heel vroeger ging. Toen moesten alle letters met de hand gezet worden, zoals hij dat noemde. Toen gingen wij naar een computer. Daar zitten 250000 geheugen op. Een meneer zat daar te tikken, dat gaat heel vlug. Een eindje verderop werd een voorbeeld van de krant gemaakt Toen gingen wij een schuifdeur door. Daar moesten we op een gammel steile grap naar beneden. Toen kwamen we bij een drukpers. Daar wor den ongeveer 130 kranten per minuut gedrukt. En als er dan iets fout gaat stopt de machine. Een eindje verderop daar wordt de krant gevouwen. Daar gaan veel kranten verloren. Het enige werk dat ze met de hand moeten doen is de losse bladen van de krant in elkaar duwen. Toen gingen we naar beneden en naar huis. Johan Grinwis Bij de krant We gingen naar Middelhamis-Sommels dijk. Want de school is rijk. Want in het taalboek gaat de les over de krant Dus niet over het strand. We rennen de schoolpoort uit Want meester de Winter is een guit De auto's stonden klaar en we gingen weg. Wij zaten in een oude eg. Maar we kregen geen pech onderweg. Toen we er waren hebben we de auto's geparkeerd. Maar dat was helemaal verkeerd. Toen gingen we naar boven, maar de trap was steil. Hij was wel een mijl. Alles ging er ongeveer machinaal. Er was geen behang dus was het kaal. Er was een oude machine. Maar die ging niet op kerosine. We gingen op een kraaktrap naar beneden. Maar we zijn nietnaar beneden gegleden. Toen gingen we naar de drukpers. Maar niet naar de Flakkee-Express. Einde. Theo Klijn Bij de krant Vroeger ging bijna alles met de hand. Al die letters bij elkaar. Dat waren er geen paar. Even later kwamen we bij de computer Jongens a-jongens, wat een getoeter. We gingen naar beneden, d We zijn niet van de trap gegleden. We kwamen bij de drukmachine. Die draaide niet op benzine. Maar op stroom. Dat is niet meer gewoon. Arnold Akershoek Een leuke middag We gingen er heen. Niet op de been. Wij kwamen er aan. En klopten aan. We wilden naar binnen. De mensen konden beginnen. Toen waren binnen de deur. En wij kregen een kleur. Wat ging dat vlug. Nog vlugger als een mug. We gingen op de trap. Die trap zei knap. De negatief. Was niet lief. Wie was de baas? Dat wist ik niet helaas. Janneke Grinwis Een leuke middag Klas 4a ging een kijkje nemen bij een oude machine van het eilanden nieuws, die machine werd vroeger gebruikt Vroeger werden er dan loden letters gebruikt die deed je dan op een lang ding en dan soort getiept en dan kreeg je een stale zin en toen gingen we een kijkje nemen bij de com puter, daar zat een man achter die zijn hoofd niet bewoog, niks bewoog, enkel zijn handen bewogen en die handen deden tiic, tik tik, dat was de komputer heet geworden, die vloog het raam uit weer 70000 gulden de mist in, dat beurt wel- eens meer, het was een grote miskoop. Toen de drukpers, die deed er 130 per minuut dat ging razend snel als een lel, ik heb gelijk het krantje gelezen en wat het gekke was er waren knikkers bij de vlak- pers, daar werden alle krantjes gevouwen, die werden opgestapeld en 9000 mensen lezen vandaag, vrijdag 17 februari 1984 de krant, dat was de krantengeschiedenis; o ja, dat zal ik bijna vergeten: de groeten van al het personeel van het eilanden nieuws. Jacob Grinwis Op woensdag 29 februari a.s. om 19.30 uur start een nieuwe groep voor de cursus vrijwilligers/sters in het gebouw van de Stichting Volwasseneneducatie, Kastan jelaan 3 te Middelhamis. Deze cursus is gratis en bedoeld voor mensen die op vrijwillige basis een bij drage leveren aan een vereniging, bestuur, oudercommissie, clubhuis, organisatie enz. De inhoud van de cursus wordt sterk bepaald door de vragen van de deel- nemers/sters zelf. De praktijk wijst uit dat dit veelal ligt op het terrein van ver gaderen, je woordje kuimen doen, notu leren, hoe doe je dat vergaderstukken lezen, begrotingen maken, subsidie aan vragen enz. Inlichtingen en aanmelding, dagelijks tus sen 9.00 - 12.00 uur, tel. 01870 - 3927. Of U het wilt of niet iedere dag neemt U via de krant kennis van ernstige onge vallen. Vooral de verkeersongevallen krij gen veel aandacht Waar we veel minder van horen zijn de ongevallen in en om het huis. Er overlijden jaarlijks ongeveer 2.200 personen ten gevolge van een ver keersongeval, maar2.500 mensen sterven na een ongeval in of om het huis. Per jaar gebeuren naar schatting in totaal 2,3 mil joen ongevallen welke zo ernstig zijn dat doktershulp noodzakelijk is. In meer dan de helft van de gevallen is, voorkortere of langere tijd, behandeling in het ziekenhuis nodig. Jonge kinderen vor men de grootste groep slachtoffers. Allerlei situaties in huis zijn voor vol wassenen zo normaal, dat er niet beseft wordt dat ze voor kinderen levensgevaar lijk kunnen zijn. ledere ouder wil zijn of haar kind zo veilig mogelijk op laten groeien. Daarom is het voor alle ouders belangrijk te weten waar ze op moeten letten. Veel ongevallen kuimen worden voorkomen door extra oplettendheid en misschien door de inrichting van het huis aan te passen. Voor het begeleiden van een gezonde ontwikkeling van Uw kind, maakt U ge bruik van het consultatie-bureau van het Groene Kruis. Omdat de veiligheid in en om het huis evenzo belangrijk is voor Uw kind, organiseert het Groene Kruis een ongevallen-voorlichtingsavond. Op deze avond zal speciaal aandacht worden ge schonken aan al die kleine facetten van veiligheid, die U misschien tot nu toe over het hoofd ziet Veel gevaarlijke toestanden ontstaan sluipend, zonder dat U het zich bewust bent Een deskundige van het veiligheids instituut zal U vertellen waar U allemaal op moet letten om ongevallen te voor komen. ledere geïnteresseerde is van harte wel kom op donderdag 1 maart om 20.00 uur in het Groene Kruisgebouw, Langeweg 72. Een leuke middag Wij gingen een middag naar de krant, met auto's vol van stand. Wij hadden onderweg, gelukkig niet pech. Wij hadden allemaal lol, met hele auto's vol Toen wij er kwamen, zagen wij oude ramen. Wij gingen door een deur, met een rode kleur. Toen stonden wij in een hal, het leek net een oude stal De man zei: Ga maar na boven, misschien zaten er ook wel eens roven. Wij gingen naarde machine van vroeger, het leek wel een ploeger. De man tikte op een computer, toen hoorden wij buiten een scoeter. Carla Breen THOLEN Speelweek Buitenzorg De wijk- vereniging Buitenzorg wil evenals vorig jaar deze zomer weer een vakantiespeel- week voor de jeugd organiseren. In de vacature van de heer P. Wittenbols is tot secretaresse gekozen mevr. J. Wiering. Mevr. Dartels blijft bestuurslid, evenals de heer Wittenbols en de heer R. van Nij- natten als voorzitter. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening g 01870-3477 g MIDDELHARNIS Het eerste herenteam van Intermezzo speelde afgelopen weekend twee wed strijden. Vrijdag een inhaalwedstrijd tegen Sliedrecht Sport 2 (was gestaakt van wege de blessure van Jaap Driesse) en zaterdag waren ze op bezoek bij v. Win- den/Berkel. Beide wedstrijden werden met 3-1 verloren. Piet Bal's commentaar naar afloop van de wedstrijden was: „Geen enkele tegen stander is echt beter, alleen Heren 1 mist de mentaliteit om alles uit de kast te halen". Verder werden er veel individuele fouten gemaakt Bij de aanval ontbrak het inzicht om de taktische kansen te be nutten. De pass na opvang van de service stond ook op een laag peil. Bij de jeugd waren er optimistisere ge luiden, zo wonnen de jongens junioren hun wedstrijd in Den Briel van TOP, de num mer 3 op de ranglijst Intermezzo speelde weliswaar zonder de geschorste aanvoer der Johan Vogelaar, maar toch hadden ze weinig moeite met TOP. De setstanden waren: 13-15, 8-15 en 4-15. Overige uitslagen: Mevo'80 - Heren 33-1 TOP - Heren 43-1 TOP 2 - Heren 52-2 TOP 4 - Heren 63-0 TOP - Dames 11-3 TOP 2 - Dames 21-3 TOP 4 - Dames 32-2 TOP - Meisjes Al3-1 Vierpolders - Meisjes A23-0 TOP b - Jongens b2-2 TOP - Meisjes Cl2-2 TOP - Meisjes D3-0 Good-Luck I is na 2 degradatie's van de 2e naar de 4e klasse terug naar de 3 e klasse afd. Zuid West. Veel tegenstand is niet waargenomen in deze afd., vandaar dat het ook een on geslagen kampioenschap werd. Het is jammer dat dit kampioenschap niet volledig kon worden gevierd, daar Ditty Grootenboer met een ernstige knie blessure naar het ziekenhuis moest. Zij werd van daaruit naar huis gestuurd, met het been in het gips en is zeker voorlopig uitgeschakeld. De wedstrijd uit tegen Oranje-Zwart 2, deze stonden 2e in de rangschikking, deze moest gewormen of gelijkspel om kam pioen te worden. Dit is volledig gelukt. Na 3 min. nam Oranje-Zwart de leiding, gelijk daarop maakte Benny 1-1. Na weer een achter stand maakt Ditty weer gelijk, Wim zorg de voo r2-3, Oranje-Zwart kwam weer langszij, Ditty zorgde weer voor 3-4. En op het tijdwaamemingsbord met nog 8.59 min. te spelen viel Ditty uit met een oude knieblessure, en werd naar het ziekenhuis vervoerd. Petra Sprong viel voor Ditty in, en maakte gelijk 3-5En dat wel een lekker opsteker om door te gaan. Petra Ver meulen zorgde voor 3-6, het werd nog 4-6, maar Leo maakte een eindstand van 4-7, en het kampioenschap was een feit En over het gehele seizoen wel verdiend. Het kampioensteam is: Dames: Marjan Mastenbroek, Ditty Grootenboer^ (Petra Sprong), Petra Ver meulen en Ina v.d. Vliet. Heren: Hans Los (aanv.), Leo Grooten boer, Wim Huizer en Beimy Vis. Een uniek initiatief van een team des kundigen uit de gezondheidszorg en re validatie heeft geleid tot de oprichting van de Stichting Vakantie en Handicap, een organisatie die er voor gaat zorgen dat lichamelijk gehandicapten in de toekomst geheel zelfstandig met vakantie kunnen. De nieuwe stichting heeft zojuist in Puget- sur-Argens (nabij Fréjus/Saint Raphael) zijn eerste Hulpdienst „C6te d'Azur" ingericht. Daar staat per 1 maart 1984 ervaren personeel de gehandicapte va kantieganger met raad en daad terzijde. Gehandicaptenreizen in groepsverband bestonden reeds, maar die waren door de extra begeleidingskosten altijd vrij duur. Bovendien voelen de meeste gehandi capten helemaal niets voor groepsreizen met lotgenoten. Met de nieuwe hulpdienst kan de gehandicapte zelfstandig, indivi dueel, met familie of bekenden op reis gaan met het veilige gevoel altijd hulp in de buurt te hebben, op dezelfde wijze als hij of zij het thuis gewend is. Deze eerste hulppost in Frankrijk is dag en nacht zeven dagen per week, telefonisch be reikbaar (telefoon: 94 456095). Men be oordeelt daar hotels, pensions, restau rants, campings, stranden op toeganke lijkheid en mogelijkheden (sport, diëten etc). De gehandicapte vakantieganger kan daar alle informatie inwirmen; ver voer kan worden geregeld en contact met de Franse gezondheidszorg worden be geleid. Aangepaste caravans De Franse hulppost beschikt reeds over een eigen depot met o.m. rolstoelen, ac cu's, douchestoelen, spoel-units voor nier patiënten etc. Er wordt nu nog gebruik gemaakt van de bestaande vakantie-gelegenheden, maar in de toekomst wil men ook in speciale accomodaties voor gehandicapten gaan voorzien. Een eerste begin is hiertoe reeds gemaakt met de speciaal voor gehandi capten aangepaste caravans, die in samen werking met de Nederlandse fabrikant KipCaravansB.V.(Hoogeveen) zijn ont worpen. Uit een recent onderzoek naar vakantie-behoefte onder gehandicapten is gebleken, dat kamperen bovenaan op het verlanglijstje staat Om op deze behoefte in te spelen heeft Kip in samenwerking met de ergo-therapeut van de stichting een unieke aangepaste caravan gebouwd, met onder meer een rolstoel-lift, een speciaal chemisch toilet, voldoende ruimte in het interieur voor het keren en wenden van een rolstoel en sanering voor CARA- patiënten. Het eerste exemplaar is voor het publiek van 23 t/m 27 februari a.s. in de Amsterdamse CAravan RAI (stands- nummer 102) te bezichtigen. Wie meer over deze nieuwe hulpverlening wil weten, kan bellen of schrijven naar de Stichting Vakantie en Handicap, Schario 47, 1815 CN Alkmaar, telefoon (072) 126942. De stichting is (nog) niet ge subsidieerd. Enige inkomsten verkrijgt men voorlopig nog alleen uit vergoeding van de kosten. Deze minimale bijdragen zijn echter nauwelijks kostendekkend. Giften of jaarlijkse donaties (aftrekbaar voor de belasting) zijn natuurlijk zeer welkom. Zij kunnen worden gestort op rekeningnummer 23.01.10.290 van de Nederlandse Crediet Bank te Alkmaar. Donateurs worden dan op de hoogte ge houden door middel van nieuwsbrieven. In samenwerking met en speciaal voorde Stichting Vakantie en Handicap heeftKip Caravans (Hoogeveen) deze caravan ontworpen, o.m. uitgerust met een rolstoel-lift, een speciaal chemisch toilet, voldoende ruimte voor het keren en wenden van de rolstoel en is gesaneerd voor CARA- patiënten. Deze bijzondere kampeerwagen is van 23 t/m 2 7februari 1984 op de Caravan RAI in Amsterdam te zien (standnummer 102). Veel mensen gaan met vakantie naar een Spaanstalig land. Zo'n vakantie eindigt nogal eens met het voornemen toch eens een cursus Spaans te gaan volgen maar in de praktijk loopt dat weleens anders dan men zich voorneemt Deze korte cursus, meer een kennisma kingscursus, wil nu mensen vóór de va kantie wat eenvoudige dingen leren waar mee men zich net iets meer kan redden. Bijvoorbeeld met boodschappen doen, in formatie vragen, bestellen in een restau rant enz. Ontdekt men in zo'n cursus dat het toch meevalt een andere taal te leren en men ook thuis de tijd wilt nemen om eraan te werken dan kan daarna een intensieve cursus worden gevolgd b.v. na de va kantie. De cursus start op donderdagavond 15 maart yan 20.30 - 22.00 uur in het gebouw van de Stichting Volwassenen educatie, Kastanjelaan 3 te Middelhamis. Informatie en aaimielding: tel. 01870 - 3927 tussen 9.00 - 12.00 uur. STELLENDAM De S.G.P.-kiesvereniging te Stellendam hoopt haar jaarvergadering te houden op D.V. vrijdag 24 februari a.s. in het Her vormd Verenigingsgebouw „De Rank". Aanvang 19.30 uur. Na het huishoudelijk gedeelte hoopt het lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland Ir. H. E. J. Boon te spreken over „Pro vinciale Politiek". Slotwoord en Sluiting door de weleerw. heer A. van Herk. MIDDELHARNIS De Werkgroep Mensen Zonder Werk organiseert op donderdag 23 februari een tafeltennis en biljartcompetitie. Er zijn leuke prijzen te wiimen. Inschrijving vanaf 13.30 uur in Het Diekhuus. Aanvang: 2 uur. Inschrijfgeld: 1 gulden. VERVOLGVERHAAL door Dignate Robbertz G. F. Callenbach B.V. Nijkerk ----- 14 ------------------------------------- 't Is nog levendig out, 't zal nie best brande.... en Arend speelt 't er ieleken dag.... wat ebbe de guus anders?.... Ze kleedde Arend uit en trok de wollen deken hoog over hem heen toen hij in de bedstee lag. Ik sluute 't geitekot nog even, Simea' Het was droog geworden. Een harde wind woei van de landzijde. De maan schoof langs de schoongeveegde lucht en scheen op de houtstapel van de timmerman. Dik droog hout! Jikkemien kon de mutserds tellen, ze lagen op het klieftiout, van dat harde, dat zo goed tegenhield in de haard. De geit mikkerde toen de riengel op de deur werd geschoven en het sleuteltje in het hangslot omdraaide. De wilgen ston den als wachters naast het vondertje, dat droog en wit was in het maanlicht. Ze ging er naar toe en keek omhoog naar de geknotte kronen. Over enkele weken zou den ze weer uitbotten. Ze verbeeldde zich dat ze de knoppen al kon onderscheiden. Simen was al half ontkleed toen ze terug in huis kwam. Ze begon de kolen vuur in de haard bij elkaar te halen en trok dan het klokgewicht op. D' r zit al nieuw leven in de lucht, zei ze dromerig. 't Is anders nog vee koud, meende Simen en dook diep onder de deken. De nachtwind suizelde om het huis. Jikke mien stond bij de tafel en genoot de rust die het hele huis vulde. Arend bewoog en keerde zich om in zijn slaap. Ze zag zijn donker haar tegen het witte kussen en duwde de bedsteemuurtjes verder dicht Dan haalden haar bezige handen de luur- benne (luiermand) van het bovenste boord uit het kammenet Het was ruim zes jaar geleden, dat ze alles er in gelegd had, gestreken en gevouwen. Met een keper bandje mat ze de lengte van de hemdjes. Er ware nieuwe nodig en de doopjurk die ze voor Kee gekocht had, ^s geel ge worden. Ze streek de verkreukelde kant glad; er zaten kleine gaatjes ia Ze wist nu nog hoeveel ze had moeten sparen opin om het jurkje te kunnen kopen. Leune Schietekatte, die Kee voor de doop ge kleed had, was er van in de weer geweest Ik ebbe eêl wat guusjes zie doope, mer zukke mooie jurkjes waere d'r nie vee bie. En de witte wollen sokjes, die ze van de boerin gekregen had, waar ze uitgetrouwd was. De koordjes had ze er zelf in gehaakt, want Kee had zulke kleine voeten, dat ze telkens afvielen. Op de bank onder de wilgen had ze er aan zitten prutsen, haar handen stonden averechts voor zulk werk. Met de kinderkleertjes in haar schoot, viel Jikkemien in slaap. Haar handen lagen moe, met afgebrokte nagels, in de kant van het doopjurkje. Soms knikte haar hoofd. In haar magere hals speelde de scha duwen van het lamplicht Simen keek van achter de gordijnen en zag haar zitten. Jikkemien.... Ze schrok wakker en greep de beime en het stapeltje luuren. Dan lachten ze alle bei en iiegon ze haastig het goedje weg te ruimen. Ik docht dat jie sliep, zei ze. Hij gaf geen antwoord, maar keek hoe ze de haard klaarlegde voor de volgende ochtend en de blauwe kofïiebus gereed- zette. Voor ze bij hem kwam, was hij al weer ingedonnmeld. Zijn verwerkte hand hing over de bedsteeplank en tekende een gril lige schaduw op de blauw geschilderde vloer. Leune Schietekatte had de boel bij Max eens flink uitgehaald. Schone gordijnen voor de ramen gehangen, de plavuizen geschuurd en zijn bed ge lucht Nu bekeek ze haar werk nog eens met de handen op haar heupen en mop perde als ze nog een houtkrulletje bij de haard ontdekte. Maar ze had toch be wondering voor het snijwerk van Max. Vooral de tabakspot waarin hij een pijpe- kop in een krans van blaren gesneden had en het schenkblad met de rozen vond ze mooi. Het warme zonnetje scheen over de glad- geschuurde tafel en de gebloemde kom men op de schouw, waar ze een hele tijd aan had moeten wrijven voor de smook er af was. In de ruitjes van de spinde spie gelden de zes borrelglazen, het theeser vies en de grote borden. Leune begreep niet wat Max met dat spinde-goed moest doen. Hij dronk altijd uit een ronde kom en als er onverslags iemand kwam, spoelde hij die schoon in de aker en presenteerde koffie, a As ik uut den tied bin, dan kan jie 't erve, had hij gezegd toen Leune meende dat het servies veel beter tot z'n recht zou komen in haar kast Leune draaide de deur in 't slot en legde de sleutel onder de steen naast de regenbak voor ze naar Jikkemien hinkelde. Bel, bel.... ik ebben 't er werm van, zuchtte ze en ging in de kruk van Simen zitten. Ik docht buurvrouwe zal wel een bakje drienken vor mien ebbe. Jikkemien zette de kommen van het blad en roerde de thee om. En kan Arendje nogal wenne op schole? vroeg Leune, terwijl ze smakelijk haar thee slurpte en op een babbelaar zoog. Och dat schikt, d'eèste daegen wou 't nie erg. Leune knikte een paar keer met haar hoofd en tipte een suikerkruimel van de tafel. Ei jie d'r ook al van g'oore, begon ze bijna fluisterend, d'r bin twee kal- vers verzoope op Berkenbosch. Dat komt 't er van as de menschen tevee van die nieuwermoose diengen anschaffe. Ze wil le daer noe een masien gekoope, om te dossen zó as ik oorde zegge. Jikkemien gaf geen antwoord, ze roerde in haar kommetje en keek nadenkend naar buiten. 't Menschdom is boos, muirmielde Leune weer, verscheie boeren ier in de gejegente (bmn) gaen kunstmis gebruuke, wien ei 't er ooit van g'oore. 't Is den lieven eere verzoeken, die laet de vruchten toch groeie.... Met een ferme greep nam ze de theepot en schonk nog eens in. D'r kom toch een eleboel verbete- rienge, meende Jikkemien. Leune snoof verontwaardigd. 't Gaet al ier om.... ze maakte een beweging met haar duim. eige pookes-gezond-eid en anders nie. Waerom kan een mensch nie mee z'n anden werke en op z'n twee beènen over de waereld loope? Ze bin d'r vor gegee.... Jae.... Jikkemien was opgestaan om de deur dicht te doen, die Leune open had laten staan. D'r komme een berg vlie gen naer binnen. Dat is waer, buurvrouwe.... Leune nam Jikkemien scherp op. Ze knipperde een paar keer met haar kleine oogjes en zei dan triomfantelijk: En wanneer verwacht je 't, buure? Jikkemien kleurde tot in haar hals. Dat ei den tied nog. Jae, jae, lachte Leune, ik bin nie vor niet baker geweest Ik zien 't dadelijk as je gespaere. Ze werkte zich uit de armstoel. Ik gae d'r weer is vandeur, de thee is op, zien ik. Jikkemien bleef stil zitten tot het klap hekje dichtgevallen was, dan liep ze lang zaam naar buiten. De kronen van de wilgen waren weer gegroeid en legden hun brede schaduwen over het bankje. De bennewagen zou er weer kunnen staan en over een paar jaar een nieuw gezichtje in het schommeltje. (wordt vervolgd) ♦♦♦♦^f♦♦♦♦♦♦#♦♦♦♦^^»♦♦♦»^^l^♦^^♦J^.,^^^l^^^^^l^^^^^^^^l^l^»^^^^^l^^l^^^^^^,^^,^^^^^^^»l^^^J^^^l^l^^^^^^^^l^l^^^,^^^J^^^^^^^^^^l^l^^^;^,^^J^^^^^^^^^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 2