Ontwikkelings samenwerking Visser Echtpaar Hermans-Kornet te Den Bommel a.s. dinsdag 70 jaar getrouwd Opnieuw muzikaal hoogtepunt Herv. Kerk Dirksland Garage KNÖPS BV. ^-^Uj huüneéMse Regionale bijeenkomst van het C.D.A. Goeree-Overfial(l(ee Tijdelijke woning voor burg. Oversier ijsclub Citroen - Hesselink Ramoco b.v. Goeree-Overflaldcee AUTO-SCHADE Nogmaals lezing C. v.d. Bok over de geschiedenis van Ouddorp A. J. V. Rumpt S6e Jaargang No. 5271 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Hoofdartikel: Motieven Vragen Kanttekeningen PEUGEOT TALBOT Autobedrijf MIDDELHARNIS Men vraagt meer naar kwaliteit. Dat bieden wij voordeiig met nog extra zeiceriieid Bedrijfswagen tot 101. G.V.W. 01871 - 1553 Vert, C. Bakker; 01877 -1589 In zijn jonge jaren mag de bijna 91-jarige Leendert Hermans uit Den Bommel dan wel te horen heb ben gekregen dat hij wegens plat voeten voor militaire dienst werd afgekeurd; als man en vader heeft hij daarentegen aller goedkeuring gekregen! Volgende week dinsdag zal het 70 jaar geleden zijn dat hij in het huwelijk werd verbonden met de eveneens Bommelse jongedoch- ter Anna Kornet (89). Samen z^n ze oud geworden, nog in 't ge lukkige bezit van alle 8 hun kin deren van wie de oudste dit jaar 70 jaar hoopt te worden. Gebroeders Brouwer - trompet Sander van Marion - orgel PüMPrSWD HONDA RUMPTSTAD B.V. OUDDORP (Z.H.) Tel, (01878) 1612-2120 Chr. Vrouwenbond op excursie gaat schaatsen op donderdag 23 februari bij voldoende deelname Opgave 20 februari: W. VLIETLAND Wilhelminaweg 13 Dirksland, 01877 - 1357 RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten VRUDAG 17 FEBRUARI 1984 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN In het vorige hoofdartikel gingen we in op het begrip rentmeesterschap. De aanlei ding daartoe was de jubileumuitgave van de Stichting „Reformatorische Hulpaktie Woord en Daad". Deze Stichting,draagt een mooie naam. Hij is toch een beetje verwarrend. Professor W. H. Velema heeft dat in zijn lustrumlezing voor „Woord en Daad" gesignaleerd. Wat wordt bedoeld: Bij het Woord hoort altijd de Daad als vrucht? of moet gelezen worden: Met het Woord brengen wij de daad. Het eerste zal de bedoeling zijn, immers de tweede uitleg brengt de Stichting in conflict met de zending. Overigens, nu kunnen we het probleem gelijk omkeren: als de zending naast het Woord in toe nemende mate de daad hanteert of als ze de daad als bedding voor het Woord ge bruikt, wordt er dan ook geen grens over schreden? Om het dan nog ingewikkelder te maken: er is een derde grootheid: het diaconaat. Heeft dat ook een opdracht over de grenzen? Het is in ieder geval duidelijk dat hier vragen te over zijn, dat op dit terrein diverse sporen elkaar krui sen. Reden genoeg om het hier nog eens te noemen. Dat daarbij dankbaar gebruik gemaakt werd van de al genoemde bro chure mag een aansporing zijn die zelf te lezen. Allereerst kunnen we ons afvragen waar om we meedoen aan ontwikkelingssamen werking. Daar zijn meerdere motieven voor te noemen. We noemen er een paar. Allereerst de economische. Een wel varende handelspartner steunt de econo mie van het westen. Daarbij levert hij ook nog grondstoffen en goedkoop werk. Waar honger en ontevredenheid is treft men haarden van onrust. Die onrust kan intern of van buitenaf gebruikt worden in het spel der machten. Soms kan zij de wereldvrede bedreigen. Ontwikkelingssamenwerking zou gericht moeten zijn op het wegnemen van alle onrust, op de politieke bewustwording van het land, op de wereldvrede. Soms v^ordt beweerd dat schuldgevoel de drijfveer is. Veel ontwikkelingslanden zou den als gevolg van het koloniale tijdperk achterop geraakt zijn. Dat is zeker niet altijd zo. Het land waar Woord en Daad werkt kent bv. geen koloniaal verleden en is toch ontwikkelingsland. Weer een andere motivatie is: armoede bestrijden, steun verlenen aan het streven van ontwikkelingslanden dat gericht is op een economische-, sociale- en culturele verzelfstandiging op grond van door die landen zelf gemaakte keuzen. Met name de laatste drijfveer boeit. Er is een land, een ontwikkelingsland. Er wordt samengewerkt om.... Het is echter de vraag of het altijd zo gaat. Is het werkelijk een keuze van het volk, van het proleta riaat, van de ontheemden, de hongerigen? Of is het de keuze van een bovenlaag? en als de belangen van de heersende laag nu eens haaks staan op alle van degenen èie geholpen worden? Als de ontwikkelings samenwerking nu eens wordt toegelaten om rust in het land te houden, zodat de gevestigde orde bestendigd blijft? Moet een organisatie dan afhaicen? Zijn een politiek stelsel; is hoe verschrikkelijk ook schending van de mensenrechten dan een reden om te stoppen? Brandende vragen. Er is meer. Het werk van zo'n hulpverlenende organisatie kan onbe doeld het neveneffect van (politieke) be wustwording krijgen. Hoe speelt men daarop in? Hierboven schetsten we motieven om tot ontwikkelingssamenwerking te komen. Daarna formuleerden we een aantal vra gen. Hieronder besluiten we met een tweetal kanttekeningen. In de eerste plaats noemen we ook het rentmeester schap als drijfveer voor ontwikkelings hulp. Wie weet wat het betekent: „Wat hebt ge dat ge niet hebt ontvangen?" weet dat hij leeft van geleend goed. Die kent zijn roeping. In de tweede plaats willen we stellen dat de vragen beantwoord dienen te worden. Van dat antwoord hangt veel af. Het wordt in ieder geval bepaald door de uitgangs punten van de hulpverlenende organisatie. Leest u ze nog maar eens na en u zult het met ons eens zijn dat zo'n organisatie dan veel kan maken en breken. Is het dan een wonder dat we onze voorkeur uitspreken voor de ontwikkelingssamenwerkings- daad vanuit het Woord en gekoppeld aan het werk van de christelijke kerk in het betreffende land? Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 3 jaar volledige GARANTIE Boxen voor oOe zefcerheui VINGERLiNG 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 Voor de onlangs gehouden lezing door de heer C. v.d. Bok bleek zoveel belang stelling te bestaan, dat een groot aantal mensen teleurgesteld moest worden we gens plaatsgebrek. De heer Van der Bok is daarom bereid gevonden zijn lezing nog maals te houden op donderdag 23 februari in de voormalige raadszaal van het mu seum „Ouddorps Raad- en Polderhuis", Raadhuisstraat 4. De aanvangstijd is 19.45 uur. De toe gangsprijs bedraagt 2,50 Wie zich van een plaats wil verzekeren, belle op dins dag 21 februari, tel. (01878) 1303. A.s. dinsdag is er derhalve alle aan leiding tot een dankbaar gedenken; niet tot het ontvangen van gasten waarom het heugelijke feit in betrekkelijke stilte zal worden herdacht. De gezondheidstoe stand van mevr. Hermans is sinds een inzinking vorig jaar wat zorgelijk ge worden waarom ze, in tegenstelling tot haar man, geen drukte meer zou kunnen verdragen. „Het is toch al een wonder dat ze nog bij ons is", vinden zij die haar dagelijks met zorg omringen. Vorig jaar, op haar 88ste kwam ze vrijwel voor het eerst in het ziekenhuis terecht na welke ingreep ze niet meer de oude is geworden. Vader Hermans daarentegen praat nog honderd uit, en met gemak, puttend uit een waterdicht geheugen. Met een glimlach vertelt' ie dat hij voor militaire dienst werd afgekeurd wegens platvoeten, maar dat die voeten hem niet hebben belet „kaoi- gast" te zijn. Hij loste scheepjes kunst mest, grind en kolen waarbij het werk al's nachts om drie uur begon en doorging tot 's middags rond vijven. Moeder Hermans was dan al 's morgens om 6 uur met koffie aan de „kaoie" en ze weet er nog van dat ze wel eens stevig heeft meegeholpen. „Vader heeft altijd op het puntje van z'n stoel zijn brood opgegeten" laten zijn kinderen weten. Dat kwam omdat hij altijd wel wat te doen vond. Hij verkocht vis, was dorpsomroeper, werkte als koeie- wachter a 2,per week, aan 't eind van de week een dubbeltje extra als het alle maal goed was verlopen en 's avonds waren er voor de koeiewachter de „koffie- stikken" enkele goed belegde boterham men waarvan dhr. Hermans zich heriimert dat de boerin die met zoete melk gebakken had. Wanneer hij bij vorst zijn handen niet kon laten gaan trok dhr. Hermans met een heel provisorisch tentje van een lap zeil doek naar het ijs om daar de schaatsers .^^^^>.^^^*^^^.^^^.^^t.^^^.^H^l(<^^^^^^.^>»^^^(.^^^.^%^^>^^ Zaterdagavond 10 maart, 20.00 uur is het zover! Dan zal er weer een bijzonder concert plaats vinden in de Herv. Kerk te Dirksland. De bekende trom pettisten, de Gebroeders Brouwer, bijna voor ieder- eeii wel bekend en de niet minder bekende organist Sander van Marion, hopen voor u een zeer aan trekkelijk en hoogstaand muzikaal programma te brengen. U kunt er wel op rekenen dat de trompetten met of zonder orgel enorm zullen klinken door de akoetische ruimte van deze kerk. Ook samenzang zal niet ontbreken op deze avond. Als organiserend comité, zijn we er best wel trots op dat deze bekende musici op ons eiland een concert zullen verzorgen. Het unieke van dit concert is het feit dat de Gebroeders Brouwer voor het eerst hun trompet zullen laten klinken op Goeree-Overflakkee. Velen hebben het reeds eerder ervaren dat deze kerk zich uitstekend leent voor concerten zoals juist ook dit concert. Door de grote ruimte van deze eeuwenoude kerk, zal het ten gehore gebrachte goed tot zijn recht komen. Velen onder u zullen zich het vorige concert van Sander van Marion met Fred Mann nog goed herinneren. Daar was geen plaats meer onbezet en er werd enorm genoten van dit concert. De reakties daarna waren zeer positief. Het bleek ook dat men van heinde en verre was gekomen. Dit geeft aan dat er veel belangstelling voor dit soort concerten is. Bij menig muziekliefhebber gaat het hart sneller kloppen als men hoort van de Gebroeders Brouwer. Wat deze beide heren voor klanken uit hun instrument halen is zeer bijzonder. Juist hun samenspel, het elkaar feilloos aan voelen en het goed harmoniëren van het geheel is heerlijk om te mogen ervaren. De beide heren Brouwer zijn van oorsprong klassiek geschoold. Het spelen in een orkest was eerst hun dagelijks werk. Opvallend bleek al spoedig hun enorm talent. Hun samenspel viel zo op, dat al spoedig diverse uitnodigingen kwamen voor hun beiden. AI snel traden zij op voor radio en T.V. Dit gaf een grote bekend heid (inmiddels 12!^ jaar geleden). Ook werden hun uitvoeringen op grammofoonplaten vastgelegd. De vele concerten die zij brengen onderscheiden zich door het geestelijk lied en vele klassieke werken. Over.enkele maanden hopen zij te vertrekken voor een tournee door Amerika. Vele concerten staan daar op het programma. De veel gevraagde Sander van Marion zal het prachtige orgel weer bespelen. Zoals bekend heeft deze organist een geheel eigen stijl en een knap improvisatietalent waarin hij alle mogelijkheden van het orgel en van zichzelf verwerkt. Deze organist maakte talrijke succesvolle concertreizen naar o.a. België, Duitsland, Engeland, Schotland, Ame rika en Canada. Sander zal zeker de luisteraars ook mee laten voelen door b. v. verstillend te mediteren op het orgel. Ook de jubel breekt door in zijn spel waar dit van toepassing mag zijn. Juist nu, door het concert, samen met de Gebroeders Brouwer op hun gouden trompetten, zal deze jubel zeker een hoogtepunt bereiken. Deze drie heren zijn meesters op hun instrument en hebben een geweldige onderlinge af stemming. Het programma bevat werken van o.a. J. S. Bach, M. E. Bossi, BMarcello, H. Crackel en van Sander van Marion zelf. Het geestelijk lied heeft zeker een plaats in dit totale programma. Dit zal ook meerdere malen door de Ge broeders Brouwer en Sander van Marion ten gehore worden gebracht. Verschillende bewerkingen zullen te beluisteren zijn. U denkt misschien hierbij aan trompet geschal. Dat is juist, maar een trompet kan ook fluisteren. Zo zal öok b.v. het bekende Israëlische lied Yeruchalaim Idinken in samenspel van trompetten en orgel, waarbij er een gescheiden opstelling zal zijn van de Gebroeders Brouwer, t.w. voor en achter in deze lange kerk. Dit zal zeer zeker geweldig klinken. Ook van meerdere improvi saties van Sander van Marion is ruimschoots te genieten. Het overige van het programma en zeker de finale, zal verder een verrassing zijn. Het programma, tevens toegangsbewijs is reeds NU verkrijgbaar bij onderstaande adressen. Door de grote belangstelling, (bg het vorig concert van 5 februari 1983) leek dit ons noodzakelijk. Vandaar dat nu ruim voor het concert de verkoop van toegangsbewijzen plaats vindt. Dit voorkomt misschien teleurstelling. De toegangsprijs voor dit concert bedraagt slechts ƒ5,- en voor 65-plussers en scholieren 3,50 De deuren van de kerk zijn vanaf 19.15 uur geopend. Dus lief hebbers van orgel/trompet en het geestelijk lied, kom D.V. zaterdag 10 maart naar de Herv. Kerk in Dirks land. De aanvang is 20.00 uur. U zult er beslist geen spijt van hebben. Op onderstaande adressen zijn de toegangsbewijzen (te vens volledig programma) verkrijgbaar: Boekhandel Vroegindeweij C. van Wijk Westdijk 48, Middelhamis Boekhandel Poortvliet Sint Joris Doelstraat 13, Sommelsdijk Boekhandel Verweij Kerkring 34, Oude Tonge (Huishoudelijke artikelen) S Markt 6, Goedereede Boekhandel „De Luifel" Zomerstraat 6, Dirksland 5 van warme chocolademelk te voorzieii. De melk werd thuis gewarmd en vrouw en kinderen verzorgden het vervoer. Zo voor uitstrevend was „zoetelaar" Hermans dat hij een oude grammofoon mee naar het ijs had genomen om voor een muziekje te zorgen. Het geluid was van een zo be denkelijke kwaliteit dat burgemeester Brinkman die bij hem op bezoek kwam meende dat er een fluitketel rauw stond te fluiten.... Wanneer de verdiensten hele maal stil lagen kon dhr. Hermans een beroep doen voor maximaal 6 weken a 7,op de Chr. Bond waaivaii hij lid was. De jaarlijkse contributie bedroeg overigens 26,zodat men maar goed een eigen geldje terug kreeg. Op de jubileumdag a. s. dinsdag zullen de gedachten zich vermenigvuldigen. De kin deren zullen vader en moeder deze dag zeker wUlen gelukwensen; één, de in Ame rika wonende dochter zal ontbreken om dat zij vorig jaar op bezoek is geweest toen de toestand van moeder ernstig leek. De hoogbejaarde bruidegom legt bescher mend zijn arm om haar heen met wie hij, zijn leven al zo lang delen mocht. Moge hen dat aog langer gegeveu zijn iü hun huisje Emmastraat 66 in Den Bommel. Op woensdag 22 februari 1984 organi seert het campagne-team van de C.D.A. Statenkring Ridderkerk een regionale bij eenkomst. Spreker: Min. Drs. L. C. Brinkman. Plaats: HetTrefpunt, Oranjelaan 14, Stad aan het Haringvliet. Aanvang: 20.00 uur. Onderwerp: Gezondheidszorg en Al gemene Politiek. gazonmaaiers generatoren - pompen - frezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER -hogedrukreinigers KONGSKILDE -luchtverhltlers L.V. Poldersèdijk la Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 DIRKSLAND De nog in Lissè woonachtige burg. C. Oversier sinds maandag 16'januari eerste burger van Dirksland is erin geslaagd zijn woning in Lisse te verkopen. Als conditie gold o. a. dat de woning per 16 maart leeg moet worden opgeleverd wat de burg. met spoed naar een vervangende woonruimte deed zoeken. In afwachting van een definitieve huisvesting zal het burgemeestersgezin op of omstreeks 8 maart zijn mtrek nemen in de woning Winterstraat 2 te Dirksland. B CS ca Q^ea a ea et MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK De opstapplaatsen op dinsdag 21 februari naar de koekjesfabriek in Stad aan 't Haring vliet zijn: Kantongerecht9.30 uur Muziektent9.35 uur Geref. Kerk9.40 uur Dienstencentrum9.45 uur ^^0 H^t^^^^m JJ" LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS V

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1