Woensdag en donderdag iedereen welkom Muziekuitvoering Apollo Nieuwe Tonge verrassend Ir. van Rossum opende-in Oude Tonge- uitvoeringsbureau van de Ruilverl(aveling Poiitiebericliten bij Gewasbeschermer v.d. Wal Melissant ttoniidi&naii 75-jarig bestaan Chr. Nat. School „'t Kompas" Vaten op strand aangespoeld Herdenking en Reünie Mogelijke beëindiging Wet Uitvoering Wegen zorgde voor 'n donkere wolk Middelharnis DINSDAG 14 FEBRUARI 1984 No. 5270 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) te!. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Nu de bedrijfsruimte van Gewasbescliermer K. G. v.d. Wal te Melissant met de aanbouw van een nieuwe loods meer dan verdubbeld is ten opziclite van de vorige situatie is dat voor dlir. v.d. Wal aanleiding die mijlpaal wat feestelijk te markeren. Hij doet dat met twee open dagen, woensdag en donderdag, op de eerste waarvan burg. Oversier van Dirksland de nieuwe bedrijfsruimte in gebruik zal stellen. De bouw van de nieuwe loods was nodig omdat een nieuwe poot aan het bedrijf, het vertegenwoordigerschap voor de fa. v.d. Have meer en meer succesvol blijkt. Het was de inmiddels overleden vertegenwoordiger dhr. Wout de Jong die enkele jaren geleden de eerste contacten daartoe legde. De fa. v.d. Have bouwt momenteel het eigen verkoopadres in Melissant af om de verkoop van zaaizaden successievelijk door de fa. v.d. Wal te doen plaats vinden. In de nieuwe loods zullen vooral de zaaizaden uien, granen, grassen en groenbemesters een plaats krijgen, samen met de plantenvoedingsstoffen, een vriendelijk nieuw woord voor kunstmeststoffen. Tijdens de beide open dagen zal de nieuwe hal echter voorzien zijn van een aantal stands waarin een zevental leveranciers van v.d. Wal op hun specifieke terrein voorlichting geven terwijl de fam. Kardux uit Dirksland die dagen uiensoep serveert. De teelt van de ui krijgt woensdag nogal wat belangsteUing maar het is zeker niet zo dat een bezoek voor anderen die buiten de uienteelt staan niet interessant zou zijn. Ook de dames zijn welkom. Niet alleen kunnen ze van de voorlichting over allerlei teelten kennis nemen, ook wacht hen een receptenboekje over het gebruik van uien. Huldiging van 5 majorettes, leidster/instruktrice en dirigent Afgelopen vrijdag gaf muziekver eniging Apollo uit Nieuwe Tonge weer haar jaarlijkse uitvoering. Een avond-vullend programma vol ver rassingen en huldiging van vijf ma jorettes, hun instructrice en diri gent welke allen tien jaar aan de vereniging verbonden waren. Om half acht opende de voorzitter dhr. H. Mackloet, de avond en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. „We hopen dit jaar ons 60-jarig jubileum te vieren wat overigens niet wil zeggen dat we in de VUT gaan. We trachten u vanavond dui delijk te maken dat we bruisen van ener gie en springlevend zijn", aldus de voor zitter die hierna een ieder die belang stelling heeft opriep om zich aan te melden als lid van deze aktieve vereniging. Hij bedankte de donateurs en begunstigers voor hun financiële steun en het gemeente bestuur voor de subsidieregeling. Ook richtte hij een dankwoord aan het anjer fonds welke een gift heeft toegezegd van 9200,— voor instrumenten en unifor men, wenste alle aanwezigen een prettige avond en gaf het woord aan de lady speaker, mevr. Gaasenbeek, die de rest van de avond het programma aankon digde. Als eerste zat klaar het fanfare korps 0.1.V. dirigent J. Dekkeren speelde achter eenvolgens; Sons of the Brave, een mars van T. Bidgood bewerkt door Willy Haut- vast, Rondo Festivo van Karel van Dijk, een stuk wat als vrij werk werd gespeeld op een concours in Over Asselt; Western Pictures, van Kees Vlak en besloten met De Globe Mars, van Jan de Winter. Nu werd op het podium het e.e.a. ver anderd. Zeven houtblazers (klarinetten) en een dwarsfluitiste namen plaats tussen het orkest en het begin van een Harmonie orkest zat klaar om kunnen te tonen. Na het spelen van de Eurovisie Mars van Holland, merkte de dirigent op „dat dit nog lang geen harmonie orkest is want dan moet deze houtsectie zeker ver-drie-vou- digd worden". Hij riep de aanwezigen op, het eens te proberen een instrument te bespelen. „U moet er wel enig geduld voor hebben maar na enige tijd krijgt u er zeker plezier in en heeft u spijt dat u er niet twintig jaar eerder mee begonnen bent". Hij sprak de wens uit deze avond zoveel aanmeldingen te krijgen dat zij volgend jaar niet meer op dit podium kunnen. Het programma werd afgewerkt met een com positie van Ted Huggens, Pavane in Blue; Sinfonia Italiano van Willy Hautvast. Voor dirigent Dekker zat het er wat hem betrof op, maar de voorzitter verzocht hem én zijn vrouw nog even op het po dium. Het was namelijk 10 jaar geleden datdhr. Dekker als dirigent van ApoUo in Nieuwe Tonge kwam en wilde dit heug lijke feit niet zomaar voorbij laten gaan. „Ik geloof niet dat u het bij ons beter naar uw zin heeft dan bij die andere vereni gingen. De weg bij ons was een moeilijke weg die beslist niet over rozen ging. Als het muzikaal goed ging vielen er muzi kanten weg door verhuizing, werk of an dere verplichtingen. Ik denk dan ook dat het de uitdaging is geweest waardoor u het bij ons 10 jaar volhield. Pionierswerk ligt u goed en ik hoop dan ook dat we samen mogen beleven, dat hetgeen u met onze vereniging voor ogen heeft werkelijkheid mag worden". Met deze woorden doelde de voorzitter op de omzetting naar harmo nie, waan.'ar. het begin concrete vormen begint aan te nemen en beslist niet on verdienstelijk klonk. Dhr. Dekker werd een herinneringsbord overhandigt als blijk van waardering voor zijn inzet en doorzettingsvermogen. Ook mevr. Dekker werd bedankt voor haar steun en het afstaan van haar man en kreeg een, met droogbloemen opgemaakte diri- geerstok aangebodea Ook Martine Hey- kamp uit Ridderkerk, die als gastfluitiste optrad, kreeg een woord van dank. De voorzitter sprak de hoopt uit, indien nodig, in de toekomst wellicht een beroep op haar te kunnen doen. Na dit gedeelte viel de drumband de eer te beurt hun prestatie's ten gehore te brengen. De oproep van verleden jaar tot het aanmelden van nieuwe leden heeft zijn vruchten afgeworpen. Deze toen vijf leden tellende drumband, is reeds uitgegroeid tot zeventien enthousiaste leden en brach ten werken als Variant van S. Egberts; Quick Slow Show, verwisselmars nr. 1 en 2 van A. van Veluwen. Instrukteur is Rienus Kievit en het geheel stond onder leiding van Job Mackloet. Na dit alles kwamen de majorettes voor het voetlicht en brachten zoals vanouds een zeer gevarieerd programma. Door het grote aantal leden was het onmogelijk om op het podium, wat niet groter is dan een royale huiskamer, allen tegelijk op te treden, dus moest het gesplitst worden in groepen van 5 a 6 meisjes. Met het gevolg dat het individuele optreden ten hoogste vijf minuten bedroeg. Als laatste groep kwamen vijf majorettes op de bühne, die een leuke show brachten op muziek van BZN. Na hun prestaties getoond te hebben, werden zij verzocht op het podium te blijven. Het waren miss majorette/in- structrice Nelleke Visser; Petra Kievit, Jacqelien van Wenen, Erika Hoogstrate en Diana van Zielst Ook zij waren tien jaar lid van de vereniging en zo ook van het overkoepelend orgaan, de Koninklijke Nederlands Federatie van muziekgezel schappen. De heer Kleinjan, secretaris van de af deling Zuid Holland, was in verband hiermee ook aanwezig en werd verzocht naar voren te komen. „Het is uniek wat hier vanavond gebeurt. Vijf majorettes tegelijk te mogen huldigen in verband met hun tienjarig lidmaatschap van deze ver eniging", aldus dhr. Kleinjan. Hij prees hen dat ze op zo'n mooie manier met hun hobby bezig waren. „Het doet mij dan ook genoegen om jullie namens de K.N.F, de zilveren speld en de daarbij behorende oorkonde te mogen overhandigen". De voorzitter voegde zijn felicitatie hier aan toe. „Jullie hebben bewezen uit het goede hout gesneden te zijn. Ik ben in de gelukkige omstandigheid geweest alle suc- ccessen van jullie bij te wonen. Als op de concoursen de uitslag kwam stroomden de vreugdetranen rijkelijk en dat mag ook als je ergens met hart en ziel mee bezig bent" Hij riep de ouders op om vooral achter hun kinderen te staan en begrip te hebben voor de moeilijkheden die een leider of OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Vereniging „De Cliristenvrouw" Afd. Middeiliarnis-Sommelsdijli Alle leden worden hartelijk uitgenodigd de jaarvergadering opD.V. donderdag 16 februari a.s. bij te wonen in „De Hoek steen". Aanvang: 19.30 uur. DEN BOMMEL In verband met het 75-jarig bestaan van de CNS te Den Bommel, organiseert het bestuur in samenwerking met de ouder- commissie en de leerkrachten op zpt^rdag 19 mei een reünie voor oud-leerlingen, leerkrachten en bestuursleden. Tevens wordt die dag een herdenkingssamen komst gehouden in het verenigingsgebouw „Bommelstee". Er zal gelegenheid zijn aan een broodmaaltijd deel te nemen. Alle oud-leerlingen worden hartelijk uit genodigd, en zij die buiten Goeree Over- flakkee wonen zullen voor zover de adres sen bekend zijn, hiervan een, uitnodiging ontvangen. Het comité vraagt begrip van het feit, dat niet alle namen en adressen te achterhalen zijn door hen en doet een beroep op familie en vrienden, zoveel mogelijk namen en adressen van oud-leerlingen buiten Flak- kee door te geven (evt. met foto's van de foto-expositie). Het contactadres hiervan is: Mevr. J. Rosmolen-v.d. Doel Tilsedijk 2 3258 LT Den Bommel Tel. 01871 - 1576 Tevens wordt een vriendelijk beroep gedaan op alle medewerking voor de school op de herdenkingsdag een blijvend aandenken te geven. Bijdragen zijn harte lijk welkom op nummer 30.89.06.241; Jubileum Comité Rabobank Den Bom mel. leidster vaak moet doorstaan in de om gang met de z.g. pubers". Door de mini- rettes werden zij naniens de vereniging een boeket bloemen aangeboden. Natuurlijk moest er iemand zijn die ze dit allemaal geleerd had en mevr. Brugge- man-de Bonte werd verzocht naar voren te komen. Ook zij was tien jaar aan de vereniging verbonden en werd door dhr. Kleinjan de zilveren speld overhandigd, met de daarbij behorende oorkonde als blijk van waardering voor bewezen dien sten aan deze vereniging en daardoor aan de Nederlandse amateur muziek en in het bijzonder aan de majorette. Dhr. Kleinjan: „Nu zou ik eigenlijk klaar moeten staan, maar uw prestaties zijn ook op landelijk niveau bij de K.N.F, niet onopgemerkt gebleven. Het doet mij dan ook bijzonder veel genoegen u namens de KNF dit herinneringsbord te overhan digen. Het is slechts de tweede keer dat in de afdeling Zuid Holland een dergelijk exemplaar is toebedeeld wegens bijzon dere verdienste op landelijk niveau". Vervolg op achterzijde van dit blad Wederom bleek er een buitenboordmotor te zijn ontvreemd vanaf een kajuitboot, liggende in de haven van Battenoord te Nieuwe Tonge. De dader( s) vernielden de ketting en het slot waarmee de motor aan de boot was vastgemaakt. De schade bedraagt ca. 4000 gulden. Een nog onbekende vrachtautochauffeur reed met zijn voertuig tegen de voorgevel van het Diekhuus aan het Kerkepad te Middelharnis. Er ontstond een aanzien lijke schade aan de voorpui. In de nacht van 12 februari j.l. werd een steen door de ruit van een winkel op de Westdijk gegooid. De ruit werd vernield. Door omstanders werd de vermoedelijke dader aangehouden. De politie stelt een ander onderzoek in. Op de Provinciale weg onder Melissant werd zondagavond de bestuurder van een personenauto, een jongeman uit Ouddorp, een stopteken gegeven. Hij negeerde het teken en reed gewoon door. Even verder kon die bestuurder tot stoppen worden gedwongen. Hij bleek alcohol te hebben genuttigd. Van hem werd een bloedproef genomen. Bij de officiële opening vrijdag middag van het Bureau van uit voering van de ruilverkaveling Flakkee, aan de Capelleweg te Oude Tonge, was er letterlijk ge sproken nauwelijks een wolkje aan de lucht, maar in figuurlijke zin werden er „donkere wolken" gesig naleerd. Die waarneming werd ver richt door o.a. de voorz. van de plaatselijke commissie, dhr. P. C. H. Noordermeer zowel als door de wnd. dijkgraaf van het Waterschap Goeree Overflakkee, dhr. J. P. War- naer welke laatste de dreigende bui verantwoording stelde voor de mogelijkheid dat het Waterschap de toegezegde bijdrage van 4 mil joen wellicht zal moeten herover wegen. „Als er geen duidelijkheid komt zal het Waterschap zich he laas genoodzaakt zien de geraamde bijdrage in te trekken", liet dhr. Warnaer uit onvrede met de on duidelijkheid over de sanering van het wegenbeheer weten. Het zal dhr. Warnaer voor de leden van de Plaatselijke Commissie zeker gespeten hebben deze uitspraak te hebben moeten doen omdat zij niet anders dan van goeden wille zijn en het evenmin kunnen helpen dat een wijziging c.q. beëindiging van de Wet Uitkering Wegen wil dat de quar taire- en niet planwegen voortaan niet meer bij de Waterschappen-, maar bij de Gemeenten in beheer zullen zijn. Voorals nog bestaat de grootste onduidelijkheid of de wijziging doorgang zal vinden en uit de mond van een van de woordvoerders deze middag, burg. van Welsenis van Middel hamis noteerden we de vaststelling dat deze onzekerheid niet zomaar een han dicap-, maar een serieuze hinderpaal gaat worden voor enige voortgang van de ruil verkaveling....! Tweede Kamerlid Ir. H. van Rossum die deze middag aanwezig was om het nieuwe kantoor officieel te openen met het hijsen van de ruilverkavelings vlag werd welis waar gevraagd „medewerking te verlenen in de oplossing van het probleem" maar eerlijkheidshalve moest dhr. van Rossum erkennen als „eenvoudig Kamerlid" niet over de sleutel op dat slot te beschikken. „In de Kamer hebben alle partijen de vinger aan de pols, maar zelf staan we machteloos zolang er geen beslissing is", moest dhr. van Rossum laten weten. Ech ter meende hij de Plaatselijke Commissie toch nog wat troost te kunnen bieden „Het is altijd beter de uitvoering van de waterbeheersingswerken, met veel grond- vervoer, aan de wegenverbetering vooraf te laten gaan; de wegen worden dan niet stuk gereden en „het geeft u enige tijd speling!" aldus dhr. van Rossimi, overi gens best de urgentie van het probleem beseffend maar dhr. van Rossum liet er zijn vreugd over de aanpak van de ruil- verkaveUng niet door overschaduwen te meer omdat hij erin gelooft dat de om schakeling als die plaatsvindt budgettair neutraal zal gaan verlopen zoals de Mi nister zich dat voorstelt. Burg. van Welsenis die namens de ge meenten sprak was daarop juist niet ge rust. Juist omdat financiële garanties ont breken hebben de flakkéese gemeente besturen in een motie aan de Minister laten weten niet in staat te zijn de finan ciële gevolgen van de beoogde overdracht te kunnen dragen. „De gemeentebesturen van Flakkee zijn overigens niet van me ning dat de wijze waarop het wegbeheer op Flakkee plaats vindt op zichzelf enige aanleiding zou geven tot verandering", aldus dhr. van Welsenis. Er waren zoals bovengeschetste ontwik keling om wat zorgelijk over te zijn, er waren er ook die een heel wat plezieriger stemming verwekten. „De uitvoering is goed op gang gekomen!" liet dhr. Noor dermeer weten: ,,in de omgeving van Middelharnis is een aanvang gemaakt met de uitvoering van waterbeheersingswer ken, met name een gemaal in de Martina Comeliapolder en de in de toeleidende hoofdwatergang gelegen kunstwerken. Verder is een aantal bestekken in voor bereiding genomen, o.a. van de toelei dende watergang naar het gemaal, nóg een tweetal gemalen en watergangen met kunstwerken"', bij welke opsomming door Noordermeer een tevreden voor zitter leek. Temeer gold die tevredenheid over de ingebruikname van het nieuwe kantoor. Het was sprekers grondige hoop dat de ruilverkaveling binnen een redelijk tijds bestek zal kunnen worden uitgevoerd, óók omdat er door het al gereed zijn van „de Stelle" in Goedereede door het gebied een scheiding loopt die zo snel mogelijk dient te worden opgeheven. Het was daarom dat dhr. Noordermeer vroeg om een vol doende bemanning, toe te wijzen door de Centrale Directie omdat een te geringe bezetting zowel schadelijk zou zijn voor de uitvoering als voor de mensen die met te weinigen het werk zouden moeten doen. Met graagte verklaarde Ir. van Rossimi flakkeeër van geboorte aan de opening van het kantoor zijn medewerking te verlenen, overigens hechtend aan het gezegde dat,een profeet in eigen land niet wordt geëerd. De strubbelingen met de Wet Uitkering Wegen ten spijt verklaarde dhr. van Rossum de ruilverkaveling een goed plan dat een eind zal maken aan de waterhuishoudkundige gebreken en de landbouwkundige tekortkomingen van het gebied. „De uitvoering ligt thans voor u en dat zal veel van uw inzet, uw overredings kracht, inventiviteit en tact vragen om tegengestelde belangen van landbouw en landschap, van gemeente en waterschap, van privé belang en algemeen belang zo goed mogelijk in overeenstemming te brengen", zo bereidde dhr. van Rossum de leden van de Plaatselijke Commissie voor. Een goed en doelmatig kantoor achtte spr. daartoe een onmisbaar attri buut en na uitvoerig stil te hebben gestaan bij o.a. de vroegere situatie die hij uiter mate goed had gekend en zijn visie had gegeven op het hete hangijzer, de moge lijke beëindiging van de Wet Uitkering wegen ging dhr. van Rossum aan het hoofd van de genodigden naar buiten om daar samen met dhr. Noordermeer de Ruilver- kavelingsvlag te hijsen. „Ik wens U Gods zegen op uw zeer omvangrijke arbeid die U in en buiten dit gebouw in het belang van de bevolking mag verrichten" zo luidden de openingswoorden van dhr. van Rossum. Stulge historie Na de officiële opening bestond de ge legenheid tot het uitspreken van een geluk wens waarvan dhr. Menting, inspecteur van de Landinrichting gebruik maakte, gevolgd door dhr. Hey, dir. van het ka daster Zuid Holland. Dhr. Hey liet het niet alleen bij de vermelding dat zijn dienst 23000 dagen aan de ruilverkavehng zal gaan besteden. Hij gaf ook een historische terugblik op het stukje grond waarop het ruilverkavelingskantoor is verrezen, eer tijds eigendom van de Oude Tongse beurt- schipper Oomens en door deze, bij legaat vermaakt aan de RK kerk ter plaatse. De erflater bepaalde wel dat er uit de reve nuen betaald gedurende vijftig jaar lang jaarlijks twaalf missen moesten worden gelezen, elk met het branden van een kaars van zestig cent Ook moest er een zwart misgewaad worden gedragen, zo was be paald. Tot 1943 werd aan het verzoek voldaan, in dat jaar waren de vijftig missen volgemaakt en had de RK kerk de vrije beschikking over de grond. Overigens sprekers die een gelukwens uitspraken waren dhr. L. Visser te Stellen- dam en dhr. v.d. Berg van de Heidemy. De afgelopen week zijn er meerdere vaten op het strand in de gemeente Goede reede aangespoeld. Het betrof hier o.m.: plastic vaten, rond van vorm en blauw van kleur en plastic vaten, vierkant van vorm en zwart van kleur. De inhoud van de vaten bedroeg ongeveer 30 liter. Op som mige vaten zijn de etiketten geheel of gedeeltelijk aanwezig met daarop o.m. het opschrift: „vloeibaar/brandbaar gas", „bijtende stof' en„acido acettico" (azijn zuur). Dit azijnzuur wordt bij stijging van de temperatuur vloeibaar en dan erg brandbaar. Tevens zijn er enkele metalen vaten aangespoeld met vermoedelijk land- bouwvergif De politie versioekt u dringend om bij aantreffen van deze vaten, de vaten op het strand achter te laten en onmiddellijk de politie te waarschuwen, waarna de vaten van het strand worden verwijderd. Ir. van Rossum (links) bezig met het hijsen van de vlag, geassisteerd door dhr. P. Noordermeer

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1