BOER-ZIJN: Hoe lang nog een onbeschermd beroep Eind februari 60-jarig huwelijksfeest f 249- Middelhamis: Artistickc klcipoppeti te kijk bij juwelier Kern Zn. l AUTO-TIP eparatie Visser Baardenwedstrijd 700 jaar Grijsoord Garage KNÖPS B.V. Jaarvergadering VANDERVELDE Citroen-Hesselink AUTO PESCH Nieuwe Tonge Maassluis: hwbreéMse Vergadering Suiker Unie Kring Flaldcee YAMAHA Van wie is vastgebonden liond? Onze SHOWROOM A. J. V. Rumpt afd. Flakkee CBTB West van alle merken Ramoco b.v. Goeree-Overfial(l(ee Bijeenkomst „de Christenvrouw ZENDINGSAVOND 56e Jaargang VRUDAG 10 FEBRUARI 1984 No, 5269 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (0187Q) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Voor het uitoefenen van een bedrijf of beroep moet je doorgaans toestemming of een vergunning hebben. Het is merkwaardig dat iedereen zo maar een landbouwbedrijf mag starten. Het boer-zijn is nog altijd één van de weinige onbeschermde beroepen. De Nederlandse boeren praten al jaren lang over wettelijke regelingen die het boerenberoep moeten beschermen. De behoefte aan een wettelijke vestigings regeling voor de land en tuinbouw is een zeer omstreden onderwerp. Twee punten vallen daarbij op: boeren die erg gesteld zijn op hun vrijheid als ondernemer willen een overheidsmaatregel die nieuwvesti ging stuurt; dat zijn twee zaken die elkaar nauwelijks verdragen. Bij elk gesprek over een wettelijke vestigingsregeling blijkt het boerenkamp intern sterk verdeeld; er zijn voorstanders en ook fervente tegenstan ders van een vestigingswetgeving. Opmars van de mammoets Waarom hebben de boeren behoefte aan vestigingsregels? Vanouds bestaat de land en tuinbouw uit kleinere en middelgrote gezinsbedrijven, waar de band tussen het gezin en de inbreng van arbeid groot is. De laatste jaren tonen allerlei industriële on dernemingen meer belangstelling om agrarische zaken te doen. Daarmee zijn de agrarische mammoets in de land- en tuin bouw in opmars. De boeren en tuinders er/aren deze ontwikkeling als een regel rechte bedreiging. Behalve het mammoet verschijnsel is er nog het fenomeen van de hobby- of nevenboeren. Mensen met een dienstverband buiten de landbouw (niet- agrarische werknemers) pikken graag een graantje mee en voeren een of meer neven- aktiviteiten. Vooral in de varkens- en kippenhouderij kan zo'n avontuur aardig uitpakken. Die „uitstapjes" zijn meeste een doom in het echte boerenoog. Een derde verschijnsel heeft rechtstreeks te maken met de economische recessie en werkloosheid. Steeds meer werklozen en pas afgestudeerde scholieren, die afkom stig zijn van agrarische milieus, zoeken hun (voorlopige) toekomst in de boerderij. Het geeft immers werk, arbeidsvreugde en.... inkomsten. Boerenkamp is verdeeld Om de hierboven aangegeven ontwikke lingen tegen te houden of op zijn minst te sturen kan een vestigingsregeling een bruikbaar middel zijn. Landbouwminister Braks signaleerde bij de prestatie van de landbouwbegroting 1984 al: „Deze ont wikkeling baart ons zorgen. Een vesti gingswet zal een instrument kunnen le veren om hierin ordenend op te treden. Over een mogelijke opzet van zo'n wet, alsmede over en toepassingsbesluit in de intensieve veehouderij, is het landbpuw- bedrijfsleven nog bezig zich een oordeel te vormen. Het is duidelijk dat afweging tussen de zwaarte van het instrument en de gevolgen van de misschien tijdelijke toe stroom noodzakelijk is". In boerenkringen probeert men tot een standpunt over een vestigingswetgeving te komen. Een aantal boeren voelt helemaal niets voor een regeling en predikt on verkort de ,,vrijheid-blijheid" gedachte. Elke inmenging in de vrije ondernemings gewijze produktie is in hun ogen een vloek. De andere boerenstroming voelt wel voor een wettelijke bescherming van het boe renberoep, maar blijft tevens gereserveerd over de mate van overheidsinmenging. Als er geregeld moet worden, zal dit minimaal moeten blijven, aldus de rede nering uit het „welwillende" boerenfront. Lichte vestigingsregeling Waar denkt men aan als het agrarisch beroep wettelijk beschermd moet worden? Allereerst moet het beroep voorbehouden blijven aan mensen met een agrarische opleiding of met een meerjarige ervaring in het boerenbedrijf Als de wildgroei van agrarische bedrijven tot ongewenste mi lieu-effecten leidt (kijk naar de toene mende concentraties van varkens- en kip- penbedrijven) zal langs de weg van de milieuwetgeving paal en perk gesteld moe ten worden. Men zou de mammoetbedrijven kunnen weren door v/ettelijke bedrijfsmaxima te introduceren. Daarmee beschermt men de gezinsbedrijven en voorkomt men on gewenste coiv iirrentie. Bovciial uiljii lici belangrijk om de boeren zoveel als mogelijk is in te schakelen bij een aanpak van het vestigingsvraagstuk. Het mag hoe dan ook geen bureau cratisch systeem zijn waarbij het vrije ondernemerschap volledig aan banden wordt gelegd. De bedrijfssector zal zijn eigen toekomst mogen en moeten bepalen. Een bevoogding verdraagt zich niet met de boerenstand. Wie de huidige (snelle) ontwikkelingen in de land- en tuinbouw gadeslaat en wie ervaart welke schadelijke neveneffecten (milieu, dierwelzijn, over- prooduktie, marktbederf, lage boeren- inkomens) die ontwikkelingen meebren gen, moet toegeven dat het boer-zijn op zijn minst enige bescherming behoeft. B. Schouwing D. V. 29 februari (schrikkeldag) zal het 60 jaar geleden zijn dat de heer A. van Vliet en toen nog mej. G. Gebraad in Nieuwe Tonge in het huwelijk traden. De familie van Vliet zal vooral aan de oude Nieuwe Tongenaars en ver daar buiten nog herinneringen oproepen. De heer van Vliet was destijds secretaris van de zgn. Kleine Landbouwvereniging „Ons aller belang" en werkte als voorman voor de commissionair Verseput en anderen. Het echtpaar dat intussen ook reeds de tachtig is gepasseerd geniet nog een goede gezondheid en is vooral nog jong van geest. De vele kennissen en familieleden zullen een uitnodiging ontvangen om op 29 februari de receptie in Maassluis (waar het echtpaar in de evacuatie van 1943 terecht is gekomen en na de oorlog is blijven wonen) bij te wonen. Wij wensen hen nog vele gezonde jaren toe. Als Uw programma- keus anders is! Nu extra voordelig NU uooraUe zdierheuf DIRKSLAND De Kring Flakkee van de Coöp. Ver eniging Suiker Unie heeft een ledenver gadering uitgeschreven tegen vrijdag 17 februari a.s. des voorm. 10.00 uur in het Verenigingsgebouw „De Schakel" te Dirksland. Na opening door de kringvoorzitter, de heer J. P. Jacobs zal door de voorzitter van de vereniging of dienst plaatsver vanger een inleiding worden gehouder^ over actuele zaken aangaande het ge voerde beleid van Suiker Unie. Vervol gens zal er een toelichting op de jaar cijfers van 1982 worden gegeven. Hier voor dient het in juni vorig jaar toege zonden jaarverslag te worden medege bracht. Ter vergadering zal het voorlopige resultaat betreffende boekjaar 1983 wor den uitgereikt. Over bovengenoemde punten volgt er een gedachtenwisseling. In 1984 zijn de volgende kringbestuursleden aftredend en herkiesbaar: de heren B. van Es te Nieuwe Tonge; C. J. de Rooy te Melissant en J. H. van Strien te Herkingen. De verkiezingen worden conform art. 47 der statuten schriftelijk gehouden. Als laatste punt voor de rondvraag is er de presentatie van de videofilm „Meer winst door hogere winbaarheid". Tijdens de pauze omstreeks 12.00 uur zullen een kop soep en broodjes worden geserveerd, terwijl na afloop van de ver gadering aan de bezoekers een presentje zal worden uitgereikt Hebben niet alle lieden die men op historische prenten tegenkomt een flinke snor en baard op hun facie? Dat nu hebben de organisatoren van het deze zomer te vierenjubileumfeest „700 jaar Grijsoord" zich ook gerealiseerd waarom hem hen lief zou zijn wanneer de mannelijke dorpe lingen vanaf nu tot na het grote feest (van 22 juni tot en met 7 juli) hun scheergerei onaangeroerd zouden laten teneinde de baardgroei kans te geven tot enige-, zo mogelijk zelfs volle wasdom te komen en bij te dragen aan de historische,outfit van de dragers ervan. Ze schreven een grote B aardwedstrijd uit voor drie categorieën, de sik/snor, de ringbaard en de volle baard. Meerderen hebben zich al aangemeld maar maandag avond 13 februari wordt de gelegenheid tot inschrijving nog eens herhaald, van 8 tot 9 uur 's avonds in de Sporthal. Het begroeisel dat zich zal vormen op kaken en bovenlip zal tijdens de feestelijkheden op decoratieve waarde geschat worden en dienovereenkomstig met een prijs worden gehonoreerd. Waimeer in Middelhamis' winkelcentrum een etalagewedstrijd zou worden gehouden zou juwelier Kern Zn. met zijn weivoorziene etalages stellig hoge ogen gooien-, maar ondanks die waarschijnlijkheid heeft de ondernemer de aan trekkelijkheid ervan nog eens extra opgevoerd. In de eigen branche was er nauwelijks mooier materiaal te bedenken dan het zilver en het goud dat er tóch al flonkert, maar een kontakt met Leslya Oostra (een niet-flakkeese) leverde het idee de etalages te verrijken met de aanwezigheid van een elftal artistieke kleipoppen, door vorengenoemde mevrouw met veel talent en ambitie gemaakt. Dat talent ontwikkelde ze in diverse cursussen die ze sinds een zestal jaren heeft gevolgd, overigens ook in andere genres dan het maken van poppen. Heel bedreven is ze ook in het spinnen, het weven en het macrameeën. De gemaakte karakterpoppen, inclusief de kleding die ze dragen zijn geheel aan de fantasie van mevr. Oostra ontsproten. Weliswaar vindt ze ze zelf prachtig wanneer ze gereed zijn en ze zou er zeker geen afstand meer van doen wanneer de kollektie niet zodanig uitgroeide dat ze nauwelijks meer plaats heeft om ze te bergen. Vandaar dat de bij de fa. Kern getoonde exclusieve poppen te koop zijn voor prijzen die variëren van 175,tot 200,^Van de opbrengst van de verkoop koopt ze weer nieuw materiaal, ook voor het maken van macramé wandkleden waarvan over enkele maanden fraaie voorbeelden in restaurant „de Hoge Heerlijkheid" zullen worden getoond. II 'IMj-lLjÉyLjliLt- J-ütl^ 'J-ilü-'- ""Il-i-LjfeiLljtj-I'l|P'" I'iiAmi 1*11 OUDDORP Beroepen Door de kerkeraad van de Herv. Gem. van Nieuw Lekkerland is een beroep uitgebracht op ds. W. J. op 't Hof, Herv. predikant alhier. FORD - TOYOTA Nieuw en Occasions Buitenboordmotoren Dhr. v.d. Berg, houder van het opvangasiel van de dierenbescher ming te Melissant, zou graag in kontakt komen met degene die maandagmiddag bij zijn woning aan de Westdijk een hond aan een drie meter lange ketting heeft ach tergelaten. Het dier is een grote langharige duitse herder, een reu. Wanneer de eigenaar van de hond zich niet bekend wil maken wordt hem/haar verzocht dan maar ano niem kontakt op te nemen (tel. 01877 - 1232) omdat het voor de verdere verzorging van de hond gewenst is dat dhr. v.d. Berg over meer informatie over het dier be schikt, o.a. zou hij graag willen weten welke inentingen de hond heeft gehad en of het (mooie) dier wellicht een stamboom heeft. De eigenaar hoeft, wanneer hij zich bekend maakt, daarvan geen conse quenties te vrezen. X is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS 01871 - 1553 Vert. C. Bakker 01877 - 1589 De afdeling Flakkee van de CBTB West Nederland hoopt volgende week vrijdag, 17 februari, zijn jaarvergadering te hou den in het Verenigingsgebouw „Onder de Wiek" te Dirksland, 's avonds om half acht. Spreker voor deze avond is drs. A. Stokker, alg. secretaris van de CBTB over het onderwerp: „De CBTB en het na tionale en Europese landbouwbeleid". j^r met garantie bij garage RENAULT-dealer voor Verkoop -l- Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 *»^^♦^n^*^^♦^nn^#♦J^*^^»^^*♦♦»»*»♦ OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 DIRKSLAND De afd. Dirksland van „de Christen vrouw" hoopt a.s. woensdag weer bijeen te komen voor het houden van de Jaar vergadering, om kwart voor 8 in Onder de Wiek". De leden worden verzocht i.v.m. het houden van een quiz een pen mee te brengen, ook wordt gevraagd het contributiegeld te voldoen. Telefoon 01870 - 4466 Dorpsweg 28-34, Sommelsdijk OUDDORP Donderdagavond 16 februari hoopt op uit nodiging van de Zendingskrans „Draagt elkan ders lasten" derGer. Gemeente, te spreken Zr. A. H. C. Visser, direktrice van de Bethesda Kliniek in Nigeria. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het verenigingsgebouw „Eben Haëzer", Preekhillaan 1, t.o. de bushalte en vangt aan om half 8. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Dirksland, 01877 - 1357 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS VINGERLING3-M1DOELHARNI5-TEL 01870-2518 ca e a ca ear^ a a ei 99

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1