EiiAnDEn-niEuws Maas en Scheldebode Stichting Goereese Gemeenscliap doet verzoeic goed Gratis verhuisblad speelt in op informatiebehoefte van ruim 400.000 oezinnen JIKKEMIEN 26 Januari en 2 Februari 1894 Abonneert U op Eilanden-Nieuws Tiener-naaikursus BOUWKNECHT M.b.t. verbod thuis-pellen: „De Vriend der Zieken" L. Cohen Jr., Dirksland De Stoomboot „Den Bommel" Oud-inwoners overleden Q-Qsij^^ Hulpprediker D. D. Konings overleden Nieuw: 2e Blad VRIJDAG 3 FEBRUARI 1984 No. 5267 PLAATSELUK NIEUWS STELLEND AM Het aantal lotelingen, geboren in het jaar 1875 bedraagt voor de lichting 1894, 12 personen, waarvan er 2 reden tot vrij stelling hebben. Tot koster in de Ned. Herv. Gem. is benoemd Bastiaan v. d. Ree in de plaats van Hendrik van Seters, die wegens hoo- gen ouderdom voor deze betrekking heeft bedankt. OUDDORP Verleden week is Krijn Berkenbosch uit Amerika gekomen die onlangs alleen van hier vertrokken is met het doel zijn huis gezin later over te laten komen maar door de armoede die thans in Amerika heerst kwam hij naar huis. Meer dan de helft der menschen worden in Amerika bedeeld. BURGERLIJKE STAND MELISSANT GEBOREN: Janz.v.C. van Oudenaren en J. Doomhein- Marinus z.v. A. v. d. Vliet en J. Buth - ComeUa d.v. B. Both en E. Grootenboer. STELLENDAM GEBOREN: Martha d.v. Joh. Bilkes en J. Keizer. OUDDORP GEBOREN: Comelia d.v. Krijn J. Spee en J. Voogd- Huigje d.v. Krijn v. d. Wende en G. van Santifort- Jacob z.v. Adrianus Westhoeve en E. de Ruiter - Elisabeth d.v. Jan van Splunter en P. van Wijk - Adrianus z.v. Pieter v. d. Linde en A. Wandemaker - Grietje d.v. Willem Emaus en E. Rijnbrand - Willempie d.v. Corn. Tanis W.M.z. en G. Voogd - Comelis z.v. Jacob van Koppen en K. Padmos. GETROUWD: Pieter Sperling, 21 jaar en Kaatje Nieman, 21 jaar. DIRKSLAND GEBOREN: Jan z.v. Jan van Rumph en S. van Bruinisse - Comelis z.v. Dingeman de Leeuw en M. Kieviet - Maria d.v. Com. V. d. Houten en M. Tamboer - Geertje Jannetje d.v. Huib den Hollander en A. Walsaven. MIDDELHARNIS GEBOREN: Simon z.v. Joh. van Groningen en A. de Leeuw - Nicolaas z.v. Com. van Wezel en A. E ssenbaggers - B astiaan z. v. Abraham Dubbeld en S. van Dalen - Maria d.v. Petms van Markensteijn en E. de Korte- Thomas z.v. Lourus Stapel en X. Volwerk- Jasper z.v. Willem Viskil en P. Hollaar- Hendrik z.v. Adrianus Viskil en A. J. de Wert. OVERLEDEN: Elisabeth Kardux, 69 jaar, echtgenote van Aren Braber - Engel Kleijn, 76 jaar, weduwnaar van J. Gre- venstuk en M. van Heukelen- Jannetje de Waard, weduwe van Jan Pas en Gerrit v. d. Nieuwendijk. SOMMELSDIJK GEBOREN: Gabriel z.v. Corn. Snoep en A. Wesdorp - Elisabeth d.v. Wouter Vijf- huizen en M. Knape - Joost z.v. Jacobus Nelis en C. v. d. Tol - Pieter z.v. Klaas KievietenC. Slui-Janz.v. KlaasZaayer en J. van Broeke - Jacobus z.v. Jakobus Wielhouwer en M. van Eesteren. ONDERTROUWD: Pieter Abraham de Korte, 24 jaar en M. Freen, 18 jaar. KERKNIEUWS Gereformeerde Kerken Stad a.h. Haringvliet, DenBommel, Oolt- gensplaat, Stellendam en Ouddorp: v.m. en 's avonds leeskgrk. Middelharnis, v.m., n.m. en's avonds dhr. Basoki van Delft. Den Bommel, donderdagavond 6 uur ds. W. Sieders van Vlaardingen, bevestiging van kerkeraad. Geref. Gem. onder 't kruis Dirksland, v.m. 9 uur, nam. 2 uur, 's avonds 6 uur en woensdagavond 6 uur ds. A. Mackenze. Het bestuur van de Stichting Goe reese Gemeenscliap heeft in een brief aan de Staatssecretaris van Economische Zaleen uitdrukking ge geven aan zijn bezorgdheid over de consequenties van het dreigende verbod garnalen thuis te pellen. Het schrijven luidt aldus: „Het bestuur der stichting „Goereese Gemeenschap" geeft door middel van dit schrijven blijk van bevreemding over de door de Regering genomen maatregel n.l. het verbod op het tüuispellen van garnalen per 1 maart 1985, en de verontmsting die hierdoor is ontstaan bij een groot deel der bevolking ter plaatse over de gevolgen van deze verordening. Reeds vanaf het begin van deze eeuw werd in de drie woonkemen van de ge meente Goedereede bij voortduring de oorlogsjaren uitgezonderd op gamalen gevist, ook het thuispellen gaf in die lang durige periode nimmer aanleiding tot ge fundeerde klachten over behandeling en kwaliteit van het produkt door de consu ment, zowel in eigen land als daar buiten. Naast deze vorm van huiswerkzaamheid zijn gamalenverwerkende bedrijven ont staan die aan tal van arbeidskrachten ter plaatse werk geven. Bij een onverhoopt blijvend verbod ko men deze bedrijven zeker in financiële moeilijkheden en zal tot ontslag van be trokken personeel en sluiting van de ver werkende bedrijven moeten worden over gegaan. Het opteren van deze bron van in komsten, het z.g. pelloon, zal tal van gezinnen treffen in hun inkomen omdat rekening houdende met wegvallen van een vrij stabiel uitkeringspatroon aan pelloon vaak bij financieringsregeling aankopen zijn geïnvesteerd, die door het verdwijnen van dit basisloon veel gezinnen in grote geldelijke moeilijkheden zullen brengen. Een en ander overwegende dacht ons bestuur dat de voorgenomen ingrijpende maatregel, die onder de drang der omstan digheden wel erg voorbarig is genomen, tot niet voorziene consequenties aanlei ding zullen geven. Deze laatste opmerking wil niet zeggen dat wij de slachtoffers van deze tragische vergiftiging niet mede zouden betreuren, maar het lijkt ons onjuist en absurd het thuispellen van de Hollandse gamalen te verbieden, gezien de jarenlange ervaring terzake met pellen en verwerken, mede omdat elk verband tussen de Nederlandse en de verdachte tropische garnaal ten enenmale ontbreekt. Wij zijn bovendien van mening dat er genoeg argumenten aanwezig zijn om te gen het verbod van thuispellen te protes teren. ADVERTENTIËN Gevraagd per 1 maar a.s. een bekwame met groot werkend gezin bij M. van Eckj Jz., onder Middelharnis. GRATIS bekomt elke lezer van dit blad het niet alleen voor zieken maar ook voor ge zonden hoogst belangrijke en nuttige boek: Men schrijve een briefkaart aan Richters Boekhandel te Rotterdam. Magazijn van gemaakte Heeren en kinderkledingstukken In elke verlangde prijs en maat. Gekleurde en witte overhemden, boorden, dassen, manchetten enz. begint 1 febmari a.s. van Rotterdam te vertrekken des namiddags ten 1.45 in plaats van 1.30 uur. GEMENGD NIEUWS Te Melboume is de viermaster „Tra- folgar" onder bevel van den 18-jarigen kapitaal William Sheltouw aangekomen. De jongeman was als matroos aan boord, maar daar de kapitein en de overige offi cieren in den Indischen Archipel aan de koorts waren gestorven, werd hem de leiding van het schip toevertrouwd. In enkele deelen van Rusland heerschteen doordringende koude. Zoo in het goever- nement Kursk, ongeveer 300 mijl ten zuiden van Moskou waar de thermometer tot -36° F (68°) vorst daalde. In een bij Haarlem gelegen gemeente heeft zich voor de Nationale Militie een per soon opgegeven, wiens geboorte nimmer aangegeven is. Zijn vader weigerde een inschrijving in de geboorteregisters. Het gemeentebestuur zit nu met de vraag, daar hij een geboortebewijs dient te overleggen. LESSEN EN WENKEN Die van 't verzwege spijt heeft, heeft meer gelegenheid tot herstelling, dan die van 't gesprokene spijt heeft. Publikatie van de Vereniging Streeicmuseum Güeree-Overflal(l(ee Keri(straat Summelsdijic A. J. K. OOLTGENSPLAAT Zondag 22 januari j.l. overleed op de leeftijd van 76 jaar, mevrouw Leentje Breeman B.Kd., sinds 19 oktober 1974 weduwe van de heer Marinus Pieter van der Perk, wonende Zuidzijde 86 te Nieuw Beijerland. De begrafenis heeft plaats gehad donderdag 26 januari te Numans- dorp. Pas heden vernamen wij dat de vorige maand op de leeftijd van 79 jaar is over leden, de heer Marinus Leendert Dors man L.zn., echtgenoot van mevrouw A. van der Welle, wonende te Eindhoven. Als schilder vertrok hij in 1928 naar bovengenoemde stad, waar hij bij Philips in dienst trad. In de oorlog werd hij als ondergrondse werker opgepakt en ver bleef gedurende IVi jaar in het concen tratiekamp te Dachau. De heer Dorsman die in het St. Jozefziekenhuis te Eind hoven mim 4 weken werd verpleegd en aldaar overleed, werd gecremeerd in het crematorium te Heeze (N.Br.). In verband met de grote economische belangen die er voor de samenleving ter plaatse op 't spel staan, mogen wij u beleefd verzoeken geen maatregelen te nemen om het thuispellen te verbieden", zo eindigt het schrijven. ra ^-^ ^CC^'i^ PUTTEN - MIDDELHARNIS Dinsdag 24 januari j.l. overleed in het ziekenhuis te Harderwijk, alwaar hij zon dag daarvoor wegens een hartaanval werd opgenomen, de Eerw. Heer Dirk Daniël Konings, echtgenoot van mevrouw Jo hanna Kranse. De heer Konings, die de leeftijd van 72 jaar bereikte was drager van de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De over ledene werd geboren te Ooltgensplaat op het z.g.n. „Sluis", waar zijn vader werk zaam was op het landbouwbedrijf van de heer L. van den Tol. Nadat zijn vader, de heer Chr. Konings werd benoemd als bedrijfsleider bij het Landbouwbedrijf ,,Van Pallandtspolder" verhuisde het gezin naar Middelhamis. Aktief in het jeugdwerk, met name de jongelingsvereniging ter plaatse, zette de heer Konings zich aan de studie en be haalde de akte godsdienstonderwijzer in de Ned. Herv. Kerk. Op meerdere plaat sen van ons eiland heeft hij het Woord bediend. Grote belangstelling bij de begrafenis Op 14 oktober 1946 kreeg de heer Ko nings zijn aanstelling als hulpprediker van de Hervormde Gemeente te Putten(Gld.) Tot aan zijn emeritaat op 1 mei 1977 heeft hij deze gemeente met grote trouw en liefde gediend. Tijdens een dmk bezocht afscheid werd hem toen bovengenoemde onderscheiding verleend. Naast de kerkelijke arbeid was de heer Konings ook aktief op Maatschappelijk terrein. Voor de talrijke oorlogsweduwen in zijn woonplaats Putten heeft hij zich totaal ingezet. Zaterdag 28 januari had de teraardebe- stelling plaats op de Nieuwe Algemene Begraafplaats te Putten. Vooraf werd in de Oude Ned. Herv. Kerk en rouwdienst gehouden, die werd geleid door ds. W. Westland, de wijkpredikant, die sprak over Ps. 91 16b „....en Ik zal hem Mijn heil doen zien". Namens de centrale ker keraad sprak drs. C. van Bart en namens de Stichting Oorlogsslachtoffers ds. Rich ter uit Ladelund (Duitsland), waar velen van de weggevoerde mannen de dood vonden. De heer Konings was vanaf zijn pensio nering ambtenaar van de burgerlijke stand, wat mede resulteerde in het feit dat velen van het gemeentebestuur en personeel op de begrafenis aanwezig waren, o.a. ook burgemeesterBerkhout en de wethouders. Per jaar verhuizen in ons land mim 400.000 huishoudens. Meer dan vijftig procent van die huishoudens geeft in de periode van de verhuizing meer dan 5.000,uit aan vernieuwing van inventaris en verbouwing. Mede gezien de in beweging komende huizenmarkt, is dat een van de belangrijkste redenen geweest dat een jonge uitgeverij het initiatief heeft genomen om een nieuw tijdschrift op de markt te zetten: HET VERHUISBLAD. Dit tijdschrift biedt iedereen die naar een ander huis omzet een schat aan informatie. Over het kiezen van het huis dat het beste past, het achterhalen van een goede financiering en bijvoorbeeld het maken van een fijn interieur. Stap voor stap worden de mogelijkheden tegen elkaar afgewogen zodat op elk punt door de lezer een weloverwogen keus kan worden gemaakt. Het verhuisblad is een kleurrijk tijdschrift met goed gedocumenteerde informatie en veel ideeën die de lezer uiteindelijk veel geld kunnen besparen. Waar het om het kopen of huren van een huis gaat, het afspraken maken met de makelaar, maar ook waar het gaat om het kiezen van het meest geschikte verwarmingssysteem en de aannemer die betrouwbaar is. Vanzelfsprekend staat het tijdschrift boordevol verhuistips. Met prijsinformatie over de verschillende mogelijkheden van transport. Kortom alles wat interessant is om te weten voor iedereen die birmen afzienbare tijd van plan is te verhuizen. Er wordt zelfs een uitgebreid hoofdstuk gewijd aan de vraag hoe kamerplanten het best kunnen worden vervoerd. Door zijn volledigheid is het verhuisblad een uniek medium. Maar er is nóg een reden waarom dit 84 pagina's dikke kleurrijke tijdschrift heel bijzonder is. Het is GRATIS. Iedereen die de meer dan honderd adviezen van vaklieden over verhuizen wil lezen, kan het tijdschrift gratis ophalen bij alle NVM-makelaars en bij alle Erkende Verhuisbedrijven. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling C3 01870-3477 m DD Bij het graf bedankte de oudste zoon, de heer Chr. Konings uit Rijssen voor de be toonde belangstelling, die zowel in de kerk als op de begraafplaats zeer groot was. Hiemit sprak ook de waardering en de plaats die de overledene gedurende 30 jaar onder de bevolking van Putten heeft ingenomen. MIDDELHARNIS Stichting Wijkgroep „Middelhamis- Zuid" organiseert voor meisjes vanaf ca. 14 jaar een naaikursus. Bij voldoende deelname (6 personen) start deze kursus op woensdagmiddag 15 febmari of don derdagmiddag 16 febmari 1984 van 16.00 tot 17.30 uur in het Buurthuis aan de Meidoomstraat 10a te Middelhamis. Kosten 35,voor 8 lessen. Op woensdagmiddag 8 febmari is er een voorbespreking met de docente. Inlich tingen en/of opgave vóór 8 febmari 1984 bij: Mevr. M. v.d. Bos, tel. 01870 - 5834. VERVOLGVERHAAL door Dignate Robbertz G. F. Callenbach B.V. - Nijkerk 9 -------------------------------------- Jikkemien had met haastige steken, want er was nog zoveel te doen en tegen elven verwachtte ze de eerste wensers. Arend's rokje gemaakt. Nu dmkte hij zijn handen diep in de zakken en keek bezorgd of de versleten stof het niet weer begaf. Kee trok haar doek straf om haar lijf en stapte flink aan. Arend's korte beentjes dribbelden bedrijvig mee. De dikke das- doek van Simen stond tegen zijn rooie oortjes. Er waren meer kinderen op de been, hier en daar hakkelde een dun beverig stem metje, een donkere jongensstem, die beter durfde, klonk er boven uit. Het wensen bij de arbeiders aan de Noord- dijk was gauw afgelopen. Arend had nau welijks tijd om een kom hete anijsmelk te drinken, hij verslikte zich, morste over zijn rok en brandde zijn vingers. Bedillerig pakte Kee de kom uit zijn handen en veegde de rok af Dan gingen ze op een drisje temg naar het dorp. Voor de herberg van Eine Knuut bleef Kee staan, ze hapte naar adem en lachte tegen Arend, die stond te trappelen en zijn gloeiende oren vasthield. Er werd harmonica gespeeld in de gelag kamer. Ze luisterden met nog een paar kinders. Van het dorp kwam Sam Wisse met twee boerenjongens. Wat doen julder ier? vroeg hij. Luustere, vinnigde Kee dadelijk, dat zie je toch. Sam zei iets over de grote dasdoek van Arend, de jongens begonnen te lachen en te spotten. Dasdoek, waer moe je mee die joen naer toe? Uutscheê, gebood Kee, lillike slik- boeren. Sam zette zich breed voor haar. Bin ons slikboeren? Je moch wille dat je dat ook was. As mien vader dien van joe wegstiert ebbe je gin eten. Jie roenk mer wat, mziede ze, jie bin een mispunt. Hij kwam dichterbij en stompte in haarzij. Joe vader kan nie is mee de paeren rieë, is dat een errebeier. Dat kun un wel, stoof Kee op. Maer ie mag 't niet van de dokter. Nu lachte Sam luid. Oore julder dat, joengers? De dokter.... die kom bie julder nie is, dat kun je nie betaele. Arend werd bang van de grote schreeu wende jongen. Maar Kee vloog op hem af en sloeg midden in zijn gezicht Ze had haar overdoek tot de schouders opge slagen. D aer, ik bin glad niet bange van je. Sam.... Sam.... vet lam. Een troepje kinderen kwam uit een zijweg en begon het spotliedje op de dikke boeren jongen te zingen. Kee zon dadelijk mee. Sant.... Sam.... vet lam die van 't vet nie loope kan.... De jongen werd donkerrood. Hij maaide wild met z'n armen m 't rond. De kleintjes gingen opzij, maar de groteren stonden te trantelen om de beledigingen, die ze dage lijks van de Olmehof- enDuinvlietjongens moesten ondergaan, nu eens temg te be talen. Kee moedigde met een paar meisjes het gevecht aan. Toe maer, Koo, nie bange weze.... Vlee weeke gooide un joe nog mee slik.... Trek z'n jas uut. Pier! Klompen en petten rolden opzij in de slootkant. De twee jongens van Duinvliet waren sterk en lenig, ze wisten zich best te verdedigen, maar de dikke Sam Wisse lag onder. Hij krijste moord en brand, maar Pier Knuut stopte z'n rooie zakdoek in de wijd open mond. Zwiege.... mannetje, noe praate ons is. Hij zat dwars over Sam heen en lachte spottend. Neè joengers... nie slae as z'n niks tmg kan doe, dat is flauw, weerde hij af Noe ei jie gin praas ee.... boertje! Sam werkte wanhopig om vanonder de zware Pier te komen. Noe moe jie nie zó friemele, grijnsde die, je moet is ner me kieke, as je 't arte eit. Ineens hield het geschreeuw op. De deur van de herberg zwaaide open en de Padde stapte buiten. De veldwachter, werd er geroepen. De helft van de kinders sloeg op de vlucht, maar Kee bleef staan en keek de schom melende veldwachter van beneden tot boven aan. Wat is dat? Pier bleef mstig bovenop de boerenjongen zitten. Ga d'r af, gebood de Padde, schaem je, op den eesten dag van 't jaer. Sam is begonne om kleine guus te judassen, dat kan un laete, zei Pier, maar hij maakte zijn greep toch losser, ons schelde ook nie. Ie verheel z'n eige eêl wat, zo'n netige luuskop. Ik zal Castor roepe, zei de veldwachter grimmig en floot op z'n vingers. Castor lag achter de plattebuis. Hij geeuwde een paar keer, rekte zich uit en drentelde naar de deur, waar hij op de durpel bleef staan. Toen Eine Knuut hem een duwtje gaf, sukkelde hij met zijn oude stijve poten naar buiten en ging met zijn snoet op de hevig tegenwerkende Sam liggen. Zie je wel, dat 't orn joe te doen is, grinnikte Pier, jie bin 't mannetje van de rekenienge. De Padde gebaarde dmk met zijn rechter arm en hield de andere tegen zijn sabel gedmkt. Uut de wegt, vechtè doen we ier niet. Pier Knuut kwam overeind, gaf Sam nog een fikse trap tegen z'n achterwerk en bleef dan aan de kant staan kijken, hoe de boerenjongen overeind krabbelde en het vuil van zijn mooi lakens buis sloeg. Hij stak zijn vuist nog op en liep dan achter de Duinvlietjongens aan. Maar in zijn vaart stootte hij tegen Arend, die benauwd tegen het hekje van Knuut z'n groentenhof stond. De kleine jongen viel om en bleef met zijn rok in het prikkeldraad hangen. Een paar grote handen tilden hem op.... Wat is dat noe. Arend.... Hij keek in het lachende, behaarde gezicht van Max. Die was langs het geitenpaadje uit de duinen gekomen en had nog net de kans gehad om Sam een geweldige draai om z'n oren te geven. Je zit glad onder de slik, ei je gevochte? Arend huilde en schudde van nee. Zijn grote halsdoek hing los over zijn mg, in de rok was een flinke winkelhaak en zijn handen en gezicht waren besmeurd met modder en rotte blaren. Gae mer is mee, m'n ventje. Aan de hand van Max stapte hij de herberg in, Kee kwam stil achteraan. Ze moest tel kens naar de scheur in het rokje kijken. Als zij Sam die klap niet had gegeven, zou er niks gebeurd zijn. Koba Knuut stond achter de tapkast. Haar breed gezicht glom van de warmte. De potkachel stond gloeiend en ze had zeker al een paar glaasjes naar binnen geslagen op het nieuwe jaar. Want Koba kon goed tappen, ze schonk nooit iets voor ze zelf de smaak gekeurd had. Ze nam de kinders mee naar achter en Max zette zich op zijn vaste plaats aan het hoektafeltje. Al wat wenschelijk is, menschen, groette hij joviaal de mannen die zaten te kaarten. Ze mompelden hun wens temg en kruisjasten bij een glaasje brandewijn en een sigaar verder. De Padde zat weer bij het blaart en Castor lag weer achter de kachel. Wat dienk je? vroeg Eine Knuut en zette zich met één bil op het biljart, zou d'r vost komme? De Padde zweeg, roerde in zijn koffie en keek strak voor zich. (wordt vervolgd) de heldere jongens van flakkee expresse met groot gemak dragen ze die zware wasautomaat naar buiten en tillen hem in de verhuiswagen ze zetten hem in het nieuwe huis weer op zijn plaats sluiten hem even handig weer aan weten ook nog waar de vuile was was wijzen u nog even op het aangebroken pak met zeepmiddel zelf moet u de knop indrukken flakkee expresse 01870-2188 middelharnis 4■'^'^4■^■^.^.^.^.^.^.l^l^l^^.^.4.^^.^.4.^.l^l^4.^.l^l|.4■^■>^**'^^■^■*4■*4■'^>^^■4■^■'^^■^■^■^■*4■^■>^*■'^4■^■*'^4■^■^^'^'^^■^■'^*

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 5