College Goedereede neemt handtekeningen In ontvangst AUTO-TIP Predikbeurten De stormramp Wie niet vooruit ziet, ziet niets Mercedes 190 D VAN DER VELDE Geslaagd voor doctoraalexamen OLIEBOLI.EN Vervolg van voorpagina: Borstvoeding Natuurlijk Sparta zaterdag weer thuis Onroerend Goedbelasting Goedereede Dam- en Scliaal(vereniging „Ontspanning" te Ouddorp Grijsoordse Schetsen: Kopieerautomaat Vrienden van de Hartstictiting Studievereniging S.G.P. Bladz. 2 ,EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 3 FEBRUARI 1984 Weth. L. Visser, voorstander van de bouw van sporthal/Ver. gebouw verklaar de de aktievoerders best respect te hebben voor de aktie en het resultaat daarvan, maar anderzijds maande hij ertegen te waken een en ander in de emotionele sfeer te trekken. Nadat hij de bouw van een sporthal alsnog had gepropageerd, mede terwille van de jeugd en de recreanten verklaarde dhr. Visser dat niet meer dan een bescheiden bijdrage uit de Visserij reserve zal worden aangewend als dat al nodig zal blijken te zijn. Sprekend over de noodzakelijkheid de vaargeul op diepte te houden wilde dhr. Visser daar zeker niet op afdingen maar wél wees hij op de verplichting van Rijkswaterstaat de geul op een diepte van 4 meter te houden. Op kosten van Goedereede werd de geul vorige zomer tot 4.50 meter uitgediept maar wanneer de gemeente Goedereede op eigen kosten nog verder, c. q. dieper zou gaan zou dat betekenen dat RWS zich van zijn verplichting ontheven zou kunnen achten. „Daarom willen we eerst een gedegen toezegging van RWS voor we verder gaan", liet dhr. Visser weten. Ook weth. van Dam (SGP) legde een korte verklaring af. Van hem was het overigens bekend dat hij had willen vol staan met de bouw van een gymzaal en, wanneer voor de keus gesteld, leek dhr. van Dam gevoelig te zijn geweest voor de bouw van een overdekt zwembad, menend dat dat zeker zo'n 70 a 80% van de bevolking het daarmee eens zou kuimen zijn. De vaargeul Burgemeester van Velzen had er ten slotte behoefte aan de idee weg te nemen dat het gemeentebestuur niet voldoende attent zou zijn op de belangen van de visserij. Wanneer het Gemeentebestuur nu plannen zou maken tot een verdere verdieping zou dat de studie doorkruisen waarvan de resultaten in mei bekend zul len zijn. Nu al kon de voorzitter de ver heugende mededeling toen dat na de uit dieping van vorige zomer van geen noe menswaardige verzanding sprake is. Dat mag aldus dhr. van Velzen inder daad een stimulans zijn de geul verder uit te diepen waarvoor dan een ontgrondings- vergunning nodig zal zijn. Het College hoopt nog immer op de mogelijkheid dat Rijkswaterstaat zand uit de vaargeul zal gebruiken voor de ophoging van het strand bij het Flaauwe werk. Vissers liever elders Er ontstond een overigens vriendelijk verschil van mening over het door dhr. Visser gebezigde citaat uit een schrijven van een aantal vissers. Zij zouden zo citeerde dhr. Visser liever een andere haven dan de eigen Goereese thuishaven verkiezen omdat ze dan dichter bij de vis- gronden zijn. „Natuurlijk komen ze veel liever naar huis.!" beweerde mevr. van Dam: „onze vissers vrezen dat ze er als ze elders verblijven ook als een Katwijker uit zullen gaan zien doordat ze dan aan hun schepen geen onderhoud meer kunnen plegen!" Dhr. John de Wit meende echter dat er aan de voorkeur voor een andere dan de Dhr. Ketting uit Goedereede biedt burg. van Velzen de handtekeningen aan thuishaven een ander argument ten grond slag ligt. De schepen kunnen vandaar de visweek enkele uren vroeger beginnen en later beëindigen dan vanuit Goedereede. Voor een kleine kotter zal dat weinig schelen maar voor een grote kotter scheelt elk uur duizend gulden. Het zal zo voorzag burg. van Velzen voor Goerees' gemeenteraad straks een principiële beslissing gaan worden óf met de geul niet dieper te gaan dan thans en daarmee de grotere schepen zien verdwijnen ófwel verder te gaan in de goede hoop dat ook de grote kotters dan weer naar de thuishaven komen. Het gemeentebestuur zou daarover te voren dan wél graag van de zijde van de vissers een toezegging hebben....! De aanbieders van de handtekeningen aan de raadstafel Duivensport: Het nieuwe seizoen dat aanstaande is, geeft ook weer nieuwe stof tot overpein zingen. Je moet al erg klein van ver trouwen zijn, wil je niet hopen op beter. Het is menselijk dat we zoeken naar wegen die leiden naar nog meer succes, naar succes als we het nog niet mochten smaken en naar opnieuw succes als het laatste seizoen zich niet van de beste zijde liet zien. Ik sta daarin niet alleen. We zoeken allemaal. Zowel die goed vlogen, als die het gewoontjes deden en ook die slecht presteerden. Vrijwel alle duiven- liefhebbers zijn in hun sportbeleving door lopend onderweg. En zo hoort dat ook. Wie niet zoekt en probeert, niet nadenkt en onderzoekt, staat stil. Maar liefhebbers let op. Zoek het bij uw pogen vooral in het beter doen, niet in het groter. Mensen die er een hok bij bouwen en dus met meer vogels gaan vliegen, moeten er rekening mee houden dat meer duiven bijna altijd gemiddeld minder resultaat geeft. Je vliegt gemakkelijker 50% prijs met tien duiven dan met twintig. Bovendien moet men voor meer duiven niet alleen meer plaats in zijn hokken hebben maar ook in het hoofd. We moeten ze allemaal kennen, begeleiden, koppelen, er de vorm van zien, enz. Mensen met te veel duiven zijn m.i.z. massa inkorvers. Vaak kennen ze hun duiven zo slecht dat ze niet zien als er wat te zien is of als er iets ontbreekt. Met het simpel vergroten van de duivenstapel zijn we er niet. Vele duivensport liefhebbers komen vaak tijd tekort om alles te zien op de hokken wat ze zien moeten. Natuurlijk kan het bouwen van nog een hok soms de oplossing zijn voor problemen, maar of het houden van veel meer duiven de oplossing zal bieden betwijfel ik. Als straks het kweekseizoen weer begint en vele jonge duiven onze hokken weer bevolken zullen we weer alles nodig hebben om het hele duiven sport gebeuren een goede begeleiding te geven, een begeleiding die onze sport toekomt. Sportvrienden veel succes in het komende kweek en vliegseizoen. J. W. S. Op dinsdagavond 7 februari is er weer moedergroepavondbij Lianne Steenhofin Ouddorp. Het thema voor deze avond zal zijn: Rond het kraambed. Hoe en wanneer wordt de baby voor het eerst aangelegd. Hoe vaak moet de baby gevoed worden enz. Indien deze avond de diaserie van de vereniging aanwezig is zal deze ook ver toond worden. Alle aanstaande of zogende moeders die belangstelling hebben zijn welkom. Wel graag even telefonisch opgeven: 01878 - 2511. Volleybal: A.s. zaterdag heeft Sparta weer zijn thuiswedstrijden. Heren 1 zal dan moeten bewijzen, dat het verlies van zaterdag j.l. tegen medekoploper DVO een vergissing was. Het te veel gespannen jonge team kon het niet maken tegen de ook niet beslist briljant spelende ploeg uit Oud Beijerland. Dames 1 heeft haar koppositie behouden, ondanks hun inzinking na de winterstop, en ontmoet zaterdag Mevo uit Zierikzee. Het programma van a.s. zaterdag: 15.30 uur: Meisjes Dl - Meisjes D2 Dames 1 - Mevo 2 16.15 uur: Jongens D-DDL 17.15 uur: Heren 1 - Spivo 4 Dames 2 - Apollo Jongens B - Spivo 19.00 uur: Heren 2 - Spivo 3 Meisjes B - Spivo Dames Kwiek - Spivo Uitslag van de grote verloting t.b.v. van P.V. „de Postduif' te M'harnis Ie prijslot no. 1847 2e prijslot no. 1251 3e prijslot no. 1566 4e prijslot no. 1419 5e prijslot no. 1442 6e prijs...lot no. 1979 7e prijslot no. 1951 8e prijslot no. 1854 9e prijslot no. 1775 10e prijslot no. 1630 Zondag 5 februari 1984 OUDDORP-Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur eerw. hr. G. Meuleman. Woens dag 8 februari: 19.00uurds.W.J.op 't Hof- Ger. Gem. 9.30 en 16.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. Bakker en 17.00 uur ds. J. de Kievit- Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. W. H. Kuipers, Rotterdam. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. Quist en 18.30 uur ds. M. Aangeenbrug; Ie koUekte Wereld- diakonaat. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur eerw. hr. K. Groenendijk en 18.00 uur ds. G. Mulder, Hasselt; extra koll. vrije zitplaatsen. Donderdag 9 fe bruari: 19.30 uur ds. H. Visser, Kat wijk aan Zee, jubileumdienstmannen- vereniging- Ger, Kerk 10.00 uur ds. J. de Kievit en 17.00 uur ds. G. Mink, Amemuiden. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr.; extra koll. vrije zitplaatsen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. K. S. Visser, Andel. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Dekker en 18.00 uur ds. M. van der Linden; 2e koUekte Werelddiako- naat- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Hoogerland. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. van der Linden, bevestiging ambtsdragers en 18.00 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen; extra koll. onder- houdsfonds - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. Kruijmer en 18.00 uur ds. J. T. Cazander; koUekte diakonie-Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. Ter Haar Romeny. LUKASKAPEL H.D.G. -10.15 uur ds. J. T. Cazander. MIDDELHARNIS-Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. de Jong en 18.00 uur ds. L. Quist, Heid. Catechismus Zondag 13 34; extra koUekte kerk - Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. A. Car- stens- Chr. Ger. Kerk 10.00 en 18.00 De nieuwe nu bij ons in de showroom Mercedes-Benz dealer: Telefoon 01870 - 4466 Dorpsweg 28-34, Sommelsdijk Ingezonden: Omdat ik hoorde dat het voor sommige mensen niet duidelijk was, wat bedoeld werd met die verhoging van 20% van de onroerend goedbelasting, heb ik infor matie ingewonnen. Als de OGB in 1985 met 20% verhoogd wordt, dan kan het volgende gesteld worden. Het huidige tarief is 5,— per 3000,— economische waarde. Het nieuwe tarief is 6,per 3000, economische waarde, stel, iemand heeft een woning waarvan de waarde nu is getaxeerd op 120.000, Dan betaalt die eigenaar/gebruiker 120.000,— 3000,— 40,— x 5,-= ƒ200,- Bij de verhoging zal dat worden 120.000,— 3000,— 40,— x 6,240,Een verhoging van ƒ40,- Voor een huurder van een woning ligt het iets anders. Die betaalt nu 2,per 3000,— Dat wordt dan 2,40 per 3000,Blijkens bovenstaand voor beeld betaalt die huurder nu 80,Met een verhoging wordt dat 96,Een verhoging van 16, Met dank voor plaatsing, Mevr. T. van Dam-Keijzer Eendrachtsweg 33 Stellendam Uitslagen van 30 januari 1984 Dammen K. Westhoeve - G. Tanis0-2 C. Akershoek - C. Mierop1-1 C. Tanis - P. van Dam1-1 A. Meijer - KI. Tanis0-2 3. ten Hove - J. Visbeen0-2 Schaken: M. Breen - J. Soeteman1-0 C. Wassenaar - J. Grinwis0-1 L. Jongkoen-P. J. Glerum(rect.).1 - O De heren Soeteman en Wassenaar blun derden op ongelooflijke wijze in de ope ning, hetgeen onmiddellijk werd afgestraft. De heer Breen verloor in de tweede ronde geen enkele partij en heeft nu de leiding van de heer Soeteman overgenomen. E. Santifort-Kr. van der Wende O -1 F.denBoer-N. A.L. vanDoom.- Vi J. Dijkstra - C. Orgers1-0 J. Tanis - J. Meijer1-0 P. Breve - Jac. van HeestVi-Vi SINT MAARTENSDIJK Bedrijfsverzamelgebouw Voor de bouw van een bedrijfsverzamelgebouw te Sint Maartensdijk zal gedeputeerde drs. R. C. Barbe 16 februari a.s. de eerste paal slaan. Het werk wordt uitgevoerd door Aann. Mij. Gebr. Uijttenwilligen uit Oud Vossemeer. uur ds. P. denButter- Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. v.d. Waal en 17.00 uur ds. J. Hage - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur lezen en 14.30 uur ds. B. Gratz. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. T. Wegman, St. Anthonie- polder en 18.00 uur ds. W. Verboom, Zegveld; Ie koUekte kerkvoogdij en 2e koUekte vrije zitplaatsen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. de Jager; extra koll. Werelddiakonaat - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. C. Klok, v.m. voorbereiding Heilig Avondmaal; extra mnd. koUekte - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Hage en 18.00 uur ds. J. Wilschut, Hellevoetsluis. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vos, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds, E. F. Vergunst; extra koU. Werelddiakonaat (project G.Z.B.) - Ger. Kerk 10.00 uur dhr. Lergner en 18.00 uur dhr. Hartkamp. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. K. van Meijeren, v.m. bediening Heüige Doop en nam. Heid. Catechismus Zondag 8; extra koll. Werelddiakonaat - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. J. H. Becker, bediening Heilig Avondmaal. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. P. C. Zorge; Ouderkerk aan den IJssgI SINT MAARTENSDIJK- Herv. Gem. 9.30 en 14.30uurds. J. G. vanLoon- Ger. Gem. in Ned. 3x lezen - Oud Ger. Gem. 3x lezen. YERSEKE - Ned. Hen'. Ger. Bond 14.30 en 18.30 uur ds. J. Blom, Rid derkerk. Vooral kinderen en jonge mensen kunnen zich geen voorstelling maken van de vroege zondagmorgen van 1 februari 1953. De mensen waren toen gezellig en huiselijk. Als je 's avonds door de straat gaat ligt de hele familie met open mond te kijken naar de televisie. Daar wordt getoond wat ze van hun hele leven nog nooit hebben gezien; b.v. een dubbele moord Al sliep je als kind in een zelfgetimmerd bedsteedje op zolder, onder de ouwe Hollandse pannen voelde je je gezellig beschut en thuis. Nu sliepen de mensen verleden week niet door dat de mooie en luxe pannen eraf waaiden of een hele nacht lagen te klapperen. Zaterdag- savonds zong moeder dan onder 't kousen stoppen: „Aan de muur van t oude kerkhof' en soms met vader samen: Waar in 't bronsgroen eiken hout". Die saamhorigheid die nimmer terug komt; die mooie tijd van vroeger We hadden een kleine radio. Even luisteren: Weerbericht voor zondag 1 februari 1953: Guur weer,wisselend bewolkt, nu en dan sneeuw of hagelbuien. Windkracht tot storm West-N oord-west. Dat weerbericht was gewoon voor de winterdagen, we gingen rustig slapen. Niemand van deze mensen vermoedden dat ze zouden worden mee gesleurd en zouden verdrinken in 't ijskoude zeewater dat met miljarden kubieke meters over de dijken stroomde, 'n Springtij en de wind die tot een orkaan aanwakkerde met metershoge golven beukten de muren van stallen en huizen in één. Vele dieren verdronken vastgebonden aan hun krib. Als het halve dak ging drijven vluchten daar de mensen op, toch sloegen veel van die vlotten om. Je kan 't niet voorstellen; half onder water klemden zich de mensen vast aan depanlatten. En aan die mensen klemden en beten zich vast grote bruine ratten. We zagen later de bloedige beten van die dieren, die zich ook trachtten te redden uit de kaken des doods. Toen werd er gebeden en geknield. Rooms en Protes tant; tesamen hun handen tot God opheffend. Samen stierven ze, ze werden samen ook begraven in ongewijde grond, een polderdijk. Toen werden beloften gedaan. Ikzal Uw Naam met dankerkentenis verheffen; Ual mijn geloften betalen in Uw heiligdom. En nu zie je ze er nooit meer afzeiden. Wat is dan de mens? Nog minder dan een dode hond; zei Salomo. Een verloren zoon; maar hij kwam terug. En wat heeft die vader dikwijls naar hem uitgezien op die heuvel. Als hij nog verre was...., Zag hem zijn Vader DEN BOMMEL - HARLINGEN Mej. Lieneke Jongeling J.Ad., geboren te Den Bommel, thans wonende D. Nieu- wenhuisstraat 70, 8862 WE Harlingen, slaagde op 24 januari j.l. aan de Rijks universiteit te Groningen, faculteit Let teren en Wijsbegeerte voor het doctoraal examen „Nederlands". De bul werd uit gereikt door Prof Dr. F. Lulofs. Drs. Jongeling is werkzaam als docente Ne derlands en is con-rector aan de Rijks scholen Gemeenschap te Leeuwarden. HERKINGEN De zendingskrans der Ger. Gem. te Herkingen hoopt op D.V. 7 februari weer een olieboUendag te houden. U kunt ze afhalen bij de fam. Chr. Huizer, Jan Deugtstraat 6, Herkingen. U kunt ze ook per telefoon bestellen; 01876 - 294 en 01876 - 575, ze worden dan bij u thuisbezorgd. TE KOOP Océ 1250 Prijs 750,— Tel. 01870 - 2288 Werkgroep Middelharnis-Sommelsdijk „Als elke seconde telt".... De laatste tijd melden de kranten weer enkele geslaagde pogingen om bij een plotselinge hartstilstand onze medemens hulp te verienen. Een tiental personen hebben op 23 en 30 januari 1.1. met succes een dergelijke cursus gevolgd. Bedenk dat een goede gerichte hulpver lening bestaande uit beademing in combi natie met hartmassage het leven van uw medemens kan redden. Wij roepen u op een dergelijke cursus te volgen. Duur cursus 2 avonden van 2% a 3 uur. Kosten 25,— p.p. Onderstaande personen slaagden. Zij beseften dat elke seconde telt!!! Mej. M. Campfens, Middelhamis; mevr. N. Dekker-van Putten, Sommelsdijk; mevr. Chr. v.d. Doel-v.d. Broek, Som melsdijk; mej. K. Goedegebuur, Dirks- land; de heer J. Jacobs, Nieuwe Tonge; mevr. N. Kruijmer-van Rijn, Sommels dijk; mej. J. Slappendel, Middelhamis; de heer W. P. Verolme, Middelhamis; mevr. J. Vogelaar-Thoutenhoofd, Sommelsdijk; mevr. S. Mourik-Witvliet, Middelhamis. Bij voldoende deelname wordt er binnen kort weer met een cursus gestart. Aan melden kan geschieden bij: Mevr. C. Kroos-Vijfhuize, Marietjespad 21, Mid delhamis (tel. 01870 - 4849); mej. J. Joppe, Hoflaan 69, Middelhamis (tel. 01870 - 2318); de heer L. Dijkgraaf, Pr. Beatrixlaan 5, MiddeUiarais (tel. 01870 - 3311). In Dirksland is op 14 en 21 november 1983 ook een reanimatie cursus geweest voor de wijkverpleegkundigen. De geslaagden zijn: Mevr. L. M. Bakelaar-Ras, Achthuizen; mevr. J. P. van Dam-v.d. Welle, Oolt- gensplaat; mej. J. van Eesteren, Middel- harnis; mej. M. de Leeuw, Sommelsdijk; mej. A. van Lenten, Herkingen; mej. A. Schonenberg, Nieuwe Tonge; mej. L. Ter- maaten, Stellendam; mevr. C. Timmer- man-Heuvehnan, Ooltgensplaat; mevr. A. H. Zoon-Stolk, Dirksland. Met grote verslagenheid namen wij kennis dat plotseling is overleden, ons bestuurslid en sportvriend WILLEM DE GEUS Wij wensen zijn vrouw en kinderen en verdere familie de kracht toe dit smartelijk verlies te dragen. Namens het Ie elftal met trainer en verzorger 'V.V.H.'55 Herkingen, 2 febraari 1984 Heden heeft de Heere van leven en dood tot ozne diepe droefheid van ons weggenomen onze lieve opa KLAAS BLOKLAND Zij die hem van nabij gekend heb ben zullen beseffen wat wij in hem verliezen. Erik en Ingrid Arie Klaas Caroline Martine en Gert Anton Leendert Leon Karl Christiaan Cees Melissant, 2 febmari 1984 Tot onze diepe droefheid overleed heden mijn lieve man, onze vader, schoonvader en opa HERMANUS WILHELMUS VAN HOUT echtgenoot van Jacoba van Loon op de leeftijd van 84 jaar. Dirksland: J. van Hout-van Loon Vinaroz (Spanje): H. van Hout W. C. van Hout-Bar en kleinkinderen 1 febmari 1984 Bosdreef 2 3247 XD Dirksland De uitvaartdienst heeft plaats op zaterdag 4 februari a.s. om 10.00 uur in de Parochiekerk van Maria ten Hemelopneming te Middelhar- nis waarna de begrafenis zal plaats vinden op het R.K. Kerkhof te Mid delhamis. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het R.K. Jeugdge- bouw naast de kerk. MELISSANT Gevonden Zwarte dameshand schoen. Inl. Marijkelaan 43, tel. 01877 - 1947. DIRKSLAND De studievereniging der S.G.P. belegt in samenwerking met de jeugdvereniging der Ger. Gemeente hedenavond een geza menlijke bijeenkomst, aanvang 8.00 uur in „Rehoboth". Spreker is de heer A. v.d. Jagt over het onderwerp „Israël, nog steeds het volk Gods". Belangstellenden zijn hartelijk welkom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 2