Rentmeester f 249.- B en W Goedereede namen „met respect" handtekeningen tegen sportlial in ontvangst Visser Rabobanl( Ouddorp bood „de Vliedberg" een Scoota aan 8ste Hellevoetse wallenloop Garage KNÖPS B.V. Praatgroep voor ouders Min. Brinkman spreekt in Stad a.h. Haringvliet Citroen- Hesselink Uit de klas, op de kotter Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee hudnvdtise Alle aandacht voor de visserij bepleit AUTO-SCHADE 56e Jaargang VRUDAG 3 FEBRUARI 1984 No. 5267 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEFlEFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Hoofdartikel: De term rentmeester wordt nogal eens gebruikt. Met name de laatste jaren wordt er ook in de christelijke politiek gebruik van gemaakt. Dat wordt gedaan als het gaat over de plaats van de mens in de natuur, inhet milieu. Erwordt dan gezegd: de mens is rentmeester. Bedoeld wordt: wat de mens doet met de natuur is niet om het even. Hij moet de natuur bouwen en bewaren. Dat gaat natuurlijk niet zonder uitgangspunten, zonder normen. Welnu, met de uitspraak „de mens is rent meester" wordt de verantwoordelijkheid van de mens geschetst. Hij is niet bezig om zijn eigen hachje te redden, noch om er een pluk-de-dag festijn van te maken. Hij is bezig in de schepping met verschuldigde verantwoording aan de Schepper. Dit laatste wordt maar al te veel weg gelaten. U kunt raden waarom. Je zou dan namelijk door kunnen vragen. Als rent meesterschap verantwoording schuldig zijn inhoudt, tegenover de Schepper van hemel en aarde, hoe is dat dan gesteld met andere terreinen van het leven? We noe men nu alleen maar abortus en eutha nasie. Dan blijkt dat zelfbeschikking soms boven het rentmeesterschap gekozen wordt. Probleemstelling Met het bovenstaande is het probleem geschetst Wat is dat: rentmeesterschap en hoever reikt het? In zijn commentaar op de prachtige Psalm 8 spreekt Calvijn over de mens als onderkoning. Onderkoning bij de gratie Gods of slaaf van de zonde, van de eigen wil. Het is nogal een verschil. Welnu de onderkoning verzamelt en be heert voor zijn heer, maar hij deelt er ook van uit Wie denkt er dan niet aan de geschiedenis van Jozef in Egypte? Wie dus spreekt over rentmeesterschap spreekt over beheer, bewaren, maar ook over het uitdelen. Dat beheer enz. gaat in wezen over alle terreinen van het leven. Zo is de mens rentmeester, over de hem toegemeten tijd, over zijn lichaam, de aarde, het geld en goed. Het allerbelang rijkste is echter dat liij ook rentmeester is over het Woord van God. Dat is inmiers aan hem toevertrouwd. Pas als de mens dat goed beseft en ervaart kan hij werkelijk rentmeester zijn over de andere genoemde terreinen. Dat Woord spreekt hem van Wie alles is wat hij in bruikleen kreeg. D at Woord normeert zijn handelen. Het ver telt hem bovenal van zijn gebroken relatie tot de Schepper en de weg terug. De eis tot goed rentmeesterschap blijft, niemand is te verontschuldigen. Woord en daad Het voorgaande werd ingegeven door een boekje dat wij ontvingen. Het is een jubi- leumuitgave van de Stichting „Reforma torische Hulpaktie Woord en Daad". Die stichting vierde vorig jaar haar tien-jarig bestaan. Het was een goede gedachte deze mijlpaal aan te grijpen om zich te be zinnen op het werk. Het begin was aar zelend, klein van opzet In de loop der jaren is het werk gegroeid. Natuurlijk moet men zich dan afvragen: „waar zijn wij mee bezig?" Met erkentelijkheid heb ben we van de brochure kennis genomen. De titel inspireerde tot dit artikel. Hij luidt Rekenschap van ons Rentmeester schap. Ook op dit terrein, dat van de ontwikkelingssamenwerking, dus rent meesterschap. Niet alleen hoorders van het Woord zijn, maar ook daders. Men werkt vanuit het beginsel dat: „terwijl wij tijd hebben, laat ons goed doen aan allen, maar meest aan de huisgenoten des ge- loofs (Galaten 6 10). Recht vanuit het Woord bezig zijn leidt tot de daad van barmhartigheid en gerechtigheid. Dat daarbij aangehaakt wordt bij het werk van de christelijk kerk in het ontwikkelings land is correct Woord en Daad kan immers niet betekenen: zending bedrijven met daaraan gekoppeld ontwikkelings- werL We komen daar nog op terug. Motieven Er zijn vele iotieven om te geven aan dit soort organisaties. Er zijn economische drijfveren. De markt van de rijke landen zou er mee gebaat zijn. Aan de andere kant hoort men wel spreken over het goed maken van koloniale schuld. Ten diepste is er natuurlijk maar één motief het juiste. De daad als vrucht van de hartvernieuwende kracht van het Woord. Als de liefde tot de naaste geen op zichzelf staand gegeven is (alsof dat kan). Nee, zij moet gekoppeld zijn aan de liefde tot God. Hij is het Die ons geeft, wij beheren en delen uit, geven van Zijn gaven door. Zo al eens rentmeester geweest? Nog een opmerking. Het rentmeester schap uitnioiiciend in deelname aan ont wikkelingssamenwerking kan leiden tot een rentmeesterschap per (accept) giro kaart We zullen het wel eens zijn dat dat nooit een waar beleven is van onze roeping als we onze nooddruftige buur man niet kennen. Heeft u al een antwoord op de vraag: „geef rekenschap van uw rentmeesterschap?" Als Uw programma keus anders is! Nu extra voordelig NU voortdle iStetheid OUDDORP De kruisvereniging organiseert een praat groep voor ouders van zuigelingen op vier (donderdag)avonden. De aanvangsdatum is donderdag 23 februari om 20.00 uur. Voor opgave en informatie kunt u kontakt opnemen met zr. de Vlieger op tel.nr. 01878 - 1321, dagelijks tussen 13.00 en 14.00 uur. DEN BOMMEL Nieuwe direkteur Rabo Ban^ M.i.v. 1 mei 1984istotdirekteurvande Bank benoemd de heer J. de Looff uit Colijnsplaat. Hij is de opvolger van de heer A. Braber, welke per 1 maart a.s. als direkteur in dienst treedt van de Rabo bank te Ouddorp. De heer de Looff is 38 jaar, gehuwd en thans stafmedewerker van de Rabobank Noord Beveland. Al in ons nummer van j.l. dinsdag schreven we over de oogst van 3460 (en inmiddels aanzienlijk méér) handtekeningen tegen het besluit van Goe- rees' gemeenteraad in Ouddorp een sporthal annex nieuw Ver.gebouw te bouwen, van welk complex de jaarlijkse exploitatielast op meer dan 300.000,wordt becijferd. Dinsdagmorgen zat de groep van zes verontrusten aan de raadstafel om het College het pakket handtekeningen aan te bieden; ze werden geaccepteerd door burg. van Velzen die de groep overigens niet gelijk genoegdoening kan verschaffen. Niet méér kon dhr. van Velzen toezeggen dan dat de handtekeningen ter kennis van de gemeenteraad zullen worden gebracht, naar de regels van het demo cratisch spel niet vergezeld gaand van een voorstel van het College om het genomen raadsbesluit nu maar te herzien.... nodig blijken om de toegangsgeul naar Stellendam aan te passen aan de diepgang van de tien grootste kotters!" zo advi- De bedenkingen tegen het raadsbesluit bleken meerderlei maar vooral gericht tegen de geopperde mogelijkheid het eer ste exploitatiejaar 1986 met een dotatie van een half a één miljoen uit de Visafslagreserve te verlichten. Ook zal de Onroerend Goed-belasting dienen te wor den verhoogd, twee waarschijnlijkheden die bij een deel van de gemeenschap kwaad bloed hadden gezet Bij de aan bieding van dinsdagmorgen klonken aan het adres van het gemeentebestuur ern stige waarschuwing tegen het ontnemen van een deel aan de Visserijreserves voor een ander doel dan de Visserij omdat deze bedrijfstak zelf alle aandacht verdient om niet voor Goedereede verloren te gaan tengevolge van de verzanding van het Goereese Gat De vertogen die werden gehouden door dhr. Ketting uit Goedereede en mevr. van Dam uit Stellendam werden nog aan gevuld met een verzoek van de drie plaat selijke Visserijverenigingen geen geld uit de Visserijreserve te halen anders dan voor investeringen ten gerieve van de visserij en voornamelijk de uitdieping van de vaargeul, nog déze zomer tot 5 meter diep. Thans is de diepte 4,50 mtr. maar dhr. L. Koese, die als voorzitter van „Ons B elang" de wens van de vissers naar voren bracht waarschuwde dat er in 1983 al drie schepen in de vaart zijn gekomen met een diepgang van 5 meter welke derhalve de thuishaven niet kunnen bereiken en op een andere aanvoerhaven zijn aangewezen. Voteer op korte termijn de miljoenen die seerde dhr. Koese het gemeentebestuur, erop wijzend dat overige visafslagen in den lande vorig jaar qua omzet sterk zijn gestegen terwijl de groei van de Goereese visafslag maar 300.000,bedroeg. Bij dat kapitale belang van de Visserij leek het bezwaar tegen een verhoging van de On roerend goed belasting wat op de achter grond te geraken, toch klonk het onver minderd door dat een groot deel van de Ouddorpse bevolking geen enkele be hoefte heeft aan een Sporthal die de gemeenschap veel geld zal gaan kosten. Het speet de groep aktievoerenden dat het te bewerkelijk was de benaderde stem gerechtigden voor de keuze van één van de alternatieven te stellen, b.v. óf alleen een sporthal, óf een Verenigingsgebouw, een gymzaal of een overdekt zwembad. Voor dat laatste zou zo dacht dhr. Henk Mastenbroek in Ouddorp best een meerderheid te vinden zijn geweest de exploitatielasten daarvan zouden ook aan merkelijk gunstiger zijn. Aan 't verkeerde adres Burgemeester van Velzen bedoelde het tegenover de aanbieders allerminst on vriendelijk-, maar hij meende hen de op merking niet te kunnen onthouden dat ze bij het College eigenlijk aan het verkeerde adres zijn. Beter en effectiever ware het geweest wanneer tijdig met de plaatselijke kiesverenigingen was gesproken omdat deze hun raadsleden een duidelijk man daat mee hadden kunnen geven. De raads- besUssing had daar te beïnvloeden ge weest In het huidige stadium, nu het raadsbesluit democratisch tot stand is gekomen kon de raadsvoorzitter niet meer toezeggen dan dat de handtekeningen ter kennis van de raad zullen worden ge bracht Vervolg pagina 2, Ie kolom HELLEVOETSLUIS Traditiegetrouw zal Hellevoetsluis op de 2e zaterdag in februari weer in de ban zijn van zo'n 1000 joggers, trimmers en pres tatielopers. Voor de 8 ste keer in successie organi seert sportvereniging KDO dan nl. de Hellevoetse Wallenloop. Een prestatie loop op en rond de Hellevoetse Vesting wallen. Om 13.45 uur wordt het startschot gelost voor de 4 km loop om 14.45 uur gevolgd door de 8 km loop. ledere deelnemers die de gekozen af stand binnen de tijdslimiet aflegt (resp. 45 min. (4 km) en 60 min. (8 km) ontvangt een medaille alsmede een kaartje met de gelopen tijd. Ook het traditionele bekertje warme ranja ontbreekt niet bij de finish. Start en finish zijn binnen de vesting bij de v.m. Mavoschool aan de Opzomer- laan. Kleedgelegenheid is aanwezig. Evt. inlichtingen kunnen verkregen worden bij: Leo de Jong, Helmstraat 5, Hellevoet sluis, tel. 01883 - 15491. En öf ouderen nog kunnen lachen] Woensdagmorgen hebben ze dat laten horen in de recreatiezaal van „de Vliedberg" te Ouddorp toen hun medebewoonster mevr. Berin- ger op een electrisch aangedreven stoel door hun r^en zoefde. Ze maakte een veelbelovende proefrit op deze „Scoota" die juist door de Ouddorpse Rabobank was aange boden; ramde links en rechts stoe ien, maakte een onverwachte sla lom waarbij ze een wandelstok weg- mikte om vervolgens, achteruit snel lend een bejaarde medebewoonster op de hielen te zitten tot dat direc teur Meijer het stalen ros tot stil stand kreeg, pffiffI Het „prachtige cadeau, de schitterende gift", zo waardeerde dhr. Meijer, had al bij de eerste effectieve meters voor veel ple zier gezorgd, maar de werkelijke waarde is uiteraard een andere. Dhr. Meijer ver haalde hoe mevr. Beringer, om zich te kunnen verplaatsen, aan zo'n stoel grote behoefte heeft De aanvrage werd bij gebrek aan middelen echter afgewezen en door haar, zowel als door de directie van „de Vliedberg" werd dat bijzonder be treurd. Gelukkig hoorden de bestuurderen van de Rabobank van die teleurstelling. Dhr. Meijer beleefde een moment waarop hij „met de oren klapperde" toen er van de Bank bericht kwam dat de Scoota gekocht kon worden en dat de RABO bank de rekening zou voldoen. „Wij accepteren hem met een groot gevoel van dankbaar heid", aldus dhr. Meijer het op grote waarde schattend dat in de gemeenschap zo met „de Vliedberg" en haar bewoners wordt meegeleefd. De Rabo-bestuurders van wie de voorz. dhr. Joh. Tanis de Scoota overhandigde waren getuige van de eerste onzekere rit die mevr. Beringer maakte. Het deed dhr. Tanis deugd als Bank er weer eens blijk van te kunnen geven dat niet alleen maar de geldelijke belangen van de cliënten worden gediend maar dat er zeker ook oog is voor andere behoeften aan de leniging waarvan de Bank in dit geval graag heeft meegewerkt. „Wetend dat zo'n stoel hier op z'n plaats zou zijn hebben we spontaan onze instemming gegeven" liet dlü. Tanis weten. OUDDORP (Z.H,) Tel. (01878) 1612 - 2120 Een van de momenten waarop Mevr. Beringer het roer aardig recht houdt De Scoota wordt aangedreven door een klein electromotortje op het voorwiel. De motor wordt gevoed door stroom uit de accu die onder de zitting is bevestigd. De mobiele stoel is uitermate wendbaar en kan voor- en achteruit Ook kan de zitting worden gedraaid^at de op- en afstap ver gemakkelijkt De Scoota staat in „de Vliedberg" ter beschikking van hen die moeilijk ter been zijn voor gebruik in het gebouw en wanneer straks het weer toe laat ook in de tuin. SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 31 januari 1984 Uien, maat veertig opwaarts, Klasse twee N.L./65,70-ƒ67,30 Uien, drieUngen, maat vijf en dertig/veertig oi>- waarts, klasse tweeN.L. 38,30-/38,80 Uienprijsper honderd kilogram. Aanvoer honderd en twee en zestig ton. PüMPrSTAD HONDA RUMPTSTAD B.V. Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Het Permanent Organisatie Campagne team (P.O.C.T.) van het C.D.A.-Staten kringverband Ridderkerk belegt op woensdag, 22 februari 1984, in samen werking met de C.D.A. afdelingen van Goeree-Overflakkee een regionale bijeen komst in gebouw „Het Trefpunt" te Stad aan 't Haringvliet Als spreker is uitge nodigd minister Brinkman van het Minis terie van W.V.C. (Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur). Het onderwerp van de spreekbeurt is: „Gezondheidszorg en algemene poli tiek". De komst van de minister is vooral van belang voor o.a. de vele diverse instellingen van gezondheidszorg, maat schappelijk werk, welzijnswerk, cultureel werk en het bibliotheekwezen in onze regio. Door de aanwezigen kunnen vragen wor den gesteld naar aanleiding van het ge noemde onderwerp. Het adres van „Het Trefpunt" is Oranjelaan 14 te Stad aan 't Haringvliet „Het Trefpunt" zal geopend zijn om 19.00 uur en de bijeenkomst begint om 20.00 uur. Natuurlijk is iedere geïnteresseerde welkom. Dirksland, 01877 - 1357 De afsluiting van de Grevelingen, waar de Bruinisser mosselkwekers hun per celen hadden, samen met het zoals toen werd aangenomen zekere perspectief, dat ook de Oosterschelde in 1978 dicht zou zijn, deed diverse mosselkwekers beslui ten hun bedrijf te beëindigen en de Delta schade te incasseren. Anderen besloten wel door te gaan, maar hun opgroeiende zonen niet meer in het toch ten dode gedoemde bedrijf op te nemen, maar hen te laten studeren. Tot de laatste categorie behoorde ook de heer Joh. de Waal Jacz., die besloot dat zoon Jacob maar onderwijzer moest wor den, hij zou dan zijn bedrijf beëindigen als de Oosterscheldedam, schelpdierencul- tuur in Zeeland ormiogelijk zou maken. En dat zou dan betekenen, dat een meer dan 300 jaar oud mossel en oester kweek bedrijf niet meer zou bestaan. Zoon Ja cob werd onderwijzer en kreeg een plaats in het Zuid Hollandse Rijnsburg. Maar mosselcultuur bleef wel mogelijk. Ge dachtig aan het spreekwoord „Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald" besloot Jacob echter in 1983 per 1 fe bruari 1984 zijn onderwijzersloopbaan op te geven en op de Bru 25 te stappen. Een niet alledaagse, maar naar het ons voor komt verstandige omschakeling. Onze wens is, dat het oude familiebedrijf, nog enkele honderden jaren mag voortbestaan. RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 -1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS VIMGERLING 3 - MIDDELHARNIS -TEL 01870-2518 19 B a - gazonmaaiers •generatoren - pompen - (rezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER -hogedrukreinigers KONGSKILDE -luchtverhltlers L.V. Poldersèdijkla Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 4««4^«1^4^^«4t#J»]^*«^««4^4^J^*«.<F4^««« at- L

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1