Over een nieuwe bursemeester, een nieuw raadslid en een nieuw scitooitioofd Havengeld in Middelharnis wellicht met 20% omhoog Democratie „Straks is de lege Vismijn als sportlial bescliiicbaar!" Politieberichten Raadsvergadering in Dirksland: De Watersnoodramp 1953 In protest tegen houw sporthal: Middelharnis Goedereede DINSDAG 31 JANUARI 1984 No. 5266 POSTBUS 8 3240 AA MIDDEl-HARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek, no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Een doorsnee raadsvergadering zo een waarin alles storeloos en zonder enige verrassing verloopt was het vorige week donderdagavond in Dirl(sland niet. Eén bijzonderheid was trouwens tevoren al bekend: voor het eerst zou nu de zopas geïnstalleerde burgemeester, de heer C. Oversier, optreden als president van de maandelijks vergaderende gemeenteraad. En gezegd moet worden dat hij zich opvallend kundig en beheerst van deze nieuwe taak kweet. Uw verslaggever heeft de stellige indruk dat het wel zal lukken tussen deze twee: de raad van Dirksland, als het hoofd van de gemeente èn burgervader Oversier als het hoofd van de raad. Van wederzijdse gewenningsproblemen was nauwelijks iets te merken. Of als zodanig moet worden getypeerd de opmerking van de heer Van Prooijen dat het niet nodig is dat de voorzitter zijn overigens erkende financiële deskundigheid zo nadrukkelijk etaleert. De burgemeester beloofde beterschap. Benoeming schoolhoofd Nee, des raads probleem was niet het functioneren van de nieuwe voorzitter. Ook het talrijke publiek was kennelijk niet vanwege de nieuwe burgemeester geko men, zoals deze in zijn openingswoord vragend veronderstelde. Dat bleek wel na de behandeling van agendapunt nummer 6 de benoeming van een hoofd over de openbare school te Dirksland toen de publieke tribune bijna helemaal leeg- stroomde.... Hoe was het ook al weer? Ook in de vorige vergadering was dit punt aan de orde. Het kwam toen echter niet tot een stemming. Op verzoek van de raad be legde het college onlangs een bijeenkomst van ouders, samen met de oudercom- missie. Het verschil van gevoelen omtrent de voordracht van kandidaten werd echter niet opgelost, zo bleek nu. De moeizame gang van zaken had er wel toe bijgedragen dat kandidaat nummer een, de heer L. J. van Heeren, zijn sollicitatie introk. In hun nieuwe voorstel aan de raad deelden bur gemeester en wethouders mee, dat zij afzagen van een nieuwe procedure. De lange duur van een en ander alsmede de zorgvuldigheid die tot heden was betracht, had het college doen besluiten de oor spronkelijke voordracht verder te volgen, aldus het voorstel. De voordracht luidde, in volgorde van gewenstheid: 1. de heer P. Keuker; 2. de heer N. C. Ehbel. De laatst genoemde is thans leerkracht aan de openbare school te Dirksland. Dat diens naam als laatste op de voordracht prijkte, was dè grote grief van een meer derheid der ouders. Een bezwaar waaraan naarmate de discussie van de raad vorderde door het publiek des te luid ruchtiger uitging werd gegeven. De heer Van Prooijen (PvdA) was een van de weinige woordvoerders binnen de raad die het gevoelen van de ouders deelde. Of. de li-in eigen wijze maakte hij In de a.s. donderdagavond te hou den raadsvergadering zal Middel harnis' gemeenteraad worden ge confronteerd met een tweetal voor stellen waarin de raad wordt ge vraagd het havengeld met 20% te verhogen en eenzelfde verhoging toe te passen op de huur van een aantal ligplaatsen. In de eerder ge houden commissievergadering is in middels gebleken dat het voorstel meerdere raadsleden bijzonder on welgevallig is wat óók geldt voor de Watersportvereniging wier voor zitter dhr. J. Dogterom in de com missievergadering het voorstel tot verhoging van het havengeld fel heeft bekritiseerd. Desniettemin acht het College geen re denen aanwezig om van een al eerder in het vooruitzicht gestelde 20% verhoging af te zien. Wel vindt het College dat de verhoging moet worden beperkt tot de binnenvaart en dat de economisch kwets bare groep van beroepsschippers moet worden ontzien. Het havengeld bedraagt thans per nacht 0,75 per strek kende meter van het vaartuig; jachteige- naren hebben veelal een jaarabonnement dat thans nog 12,50 per strekkende meter kost. Wanneer het voorstel van het College wordt gevolgd wordt dat 16,— per mtr. per jaar. B en W menen dat de motieven voor de verhoging nog onverkort gelden. Welis waar erkent het College dat de haven meerdere functies heeft, als voor de lozing van polderwater en tén dienste van de beroepsvaart terwijl ook het dorpsbeeld- bepalende karakter evenmin te onder schatten is, maar de primaire gebruikers zijn onmiskenbaar de watersporters waar om het College het reëel vindt dat deze categorie ook een redelijk deel van de kosten bijdraagt. De raad wordt een over zicht gegeven waaruit blijkt dat de in komsten de kosten aan de haven van Middelharnis slechts voor 30,4% dekken; in Stad aan 't Haringvliet is dat trouwens slechts voor 24,7% het geval. In het overzicht zijn nog niet de kosten betrokken die gemaakt zullen worden wan neer aan het verzoek zal worden voldaan van het Kon. Ned. Watersportverbond aan de haven sanitaire voorzieningen te treffen. „Goede voorzieningen mogen met een redelijk havengeldtarief samen gaan" vindt het College. Het voorstel tot verhoging wordt a.s. donderdagavond ge daan; het voorstel tot het aanbrengen van de sanitaire voorzieningen wordt door het College in het vooruitzicht gesteld. Ook zal het College voorstellen de huur van een 28-tal ligplaatsen voor jachten ook met 20% te verhogen waardoor het tarief van 20,per strekkende meter op 24,gebracht zal worden. B en W zien aanleiding tot die verhoging omdat de overige boxen die worden verhuurd aan de Watersportvereniging tegen een aan merkelijk hoger tarief zijn uitgegeven. De door de Watersportver. aan de gemeente te betalen vergoedingen voor de ligplaat sen blijven wat het College betreft on gewijzigd. dit dan ook kenbaar. Hij hekelde de op stelling van de oudercommissie als zijnde niet representatief voor de ouders. In spraak en medezeggenschap zijn niet meer dan mooie woorden, zo meende hij. Aan de zijde van de heer Van Prooijen schaarde zich de heer Van Dis (CDA). Niet ten aanzien van de typering van de benoemingsprocedure; wel in de verkla ring de kandidaat van de ouders, de heer Ehbel, te zullen stemmen. Nadat de voorzitter, die ook dit onder deel van de vergadering met vaste hand leidde, had benadrukt dat niet over personen kon worden gesproken dan in een besloten vergadering hiertoe werd niet overgegaan werden de stemmen uitgebracht. De heer Keuker ontving er negen, de heer Ehbel slechts vier, waarmee de eerstgenoemde be noemd werd verklaard. Nog voor de verkiezing dreigde Van Prooijen een benoeming van de heer Keuker bij de Kroon ter vernietiging voor te dragen. De voorzitter wees hem er evenwel op dat daarmee het belang van de school en de kinderen zeker niet gediend zal zijn. Na deze affaire is er rust nodig in de gelederen van ouders en leerkrachten. Jeugd- en jongerenwerk Een ander belangrijk agendapunt was de standpuntbepaling over de subsidiëring van de Stichting Jeugdwerk Goeree-O ver- fiakkee. Provincie en gemeenten zijn het al enige tijd oneens over de vraag op welk niveau subsidieverlening moet plaats vin den, gemeentelijk of provinciaal. Een uit voerige toelichting was aan de raad over gelegd. Menige spreker bekende niet alles geheel te doorzien. Ook de voorzitter verheelde zulks niet. Wel duidelijk was de eensgezinde conclusie: de bijdrage aan de Stichting moet ten laste van de provincie komen. Opvallend was het pleidooi van de heer Eshuis (PvdA) voor het goed recht van de (toch duidelijk identiteitsgebonden) Stich ting. Ook de voorzitter viel dit op. Hij stelde het standpunt van de Dirkslandse PvdA-fractie dan ook ten voorbeeld aan alle niet- confessionele raadsfracties op het eiland. De heer E shuis toonde zich beducht voor het tussen wal-en-schip gaan verkeren var, de Stichting, zodanig dat het voortbestaan gevaar loopt. Ook bij de andere woord voerders was deze vrees te beluisteren. De Stichting Jeugdwerk doet goed werk, en het zou te betreuren zijn als financiële redenen haar het werk onmogelijk zouden maken, zo meende men. Gelet op het karakter van de aktiviteiten behoort de financiering zonder meer bij de provincie thuis. Dit standpunt zal aldus het raadsbesluit ter kennis van het provin ciaal bestuur worden gebracht. Financiën De financiën van de gemeente kwamen bij onderscheidene agendapunten ter spra ke. De budgettaire ruimte voor 1984 is in werkelijkheid geringer dan de post „on voorziene uitgaven" doet vermoeden, zo had de burgemeester al geconstateerd. Naar aanleiding van een voorstel van de PvdA om het vakonderwijs op de lagere scholen minder te beknotten dan was voorgesteld, ging hij uitvoerig in op de precaire situatie van de gemeentelijke financiën. Het was deze uiteenzetting die de heer Van Prooijen tot zijn al genoemde „terechtwijzmg" bracht. Bij de begroting voor 1985 zal worden bezien of er vol doende ruimte is nog enig soelaas aan het vakonderwijs te bieden. Met de stemmen van de PvdA-fractie tegen werd besloten de rioolrechten met drie procent te verhogen. Liever zag de heer Van Prooijen een exttra dotatie uit de reserve toekomstige investeringen voor dit doel. De raad besloot gelijktijdig een krediet van ruim twee miljoen te voteren voor het uitvoeren van rioleringswerken in zoals werd genoemd de super-on rendabele gebieden. Gelet op de grootte- van dit krediet prezen de overige fracties zich gelukkig dat de aanpassing van de rioolrechten tot zo'n gering percentage kon worden beperkt. Ook werd besloten het voormalige win kelpand Molendijk 12 te Herkingen aan te kopen. Zowel planologische als verkeers technische motieven noopten daartoe, zo deelde het college de raad mee. Niet over het feit van de aankoop als wel de dekking van de kosten was enig verschil van me ning. Het voorstel luidde het fonds voor dorpsuitbreiding hiervoor aan te spreken. Alzo vond niet de raad. Op voorstel van de heer Van der Velde (CDA) besloot men de kapitaallasten op de normale wijze ten laste van de exploitatie te nemen. Vertegenwoordiging Twee agendapunten betroffen het func tioneren van de gemeenteraad zelf. In de vacature van de heer Struik (SGP), die wegens ziekte terugtrad, werd enige tijd geleden de heer P. Dijkgraaf benoemd. De beëdiging vond deze vergadering plaats. Na het tweemaal „Zo waarlijk helpe mij God almachtig" werd hem het reglement van orde uitgereikt. In zijn toespraakje wees de voorzitter het nieuwe raadslid o pzijn verantwoordelijkheid en zegde hem mede namens de ambtelijke stafalle nodige hulp toe. Ingezonden: We zijn weer een ervaring rijker ge worden in ons goede dorp Dirksland. Ik ga me toch afvragen of Pleun Vijfhuizen gelijk had toen hij tegen me zei, „Dirks land is ziek, de burgers worden beschouwd als negers, discriminatie is aan de orde van de dag". Nederland staat in de wereld bekend om zijn tolerantie en vrijheden van zijn bur gers. Vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst en ga zo maar verder. Dit alles is gebaseerd op de democratische Speh-egels. Democratie is demos-kratos oftewel volkskracht, volksregering. Het volk be paalt dus, in gebonden vrijheid, wat men wil en daar moet de overheid rekening mee houden. Dit kan via verkiezingen maar ook door inspraak en medezeggenschap. Zover zijn we nog niet in Dirksland, het blijken m de praktijk kreten te zijn. Tegen de meerderheid van de ouders, plm. 85%, wordt onderwijzer Ehbel door de raad van Dirksland niet benoemd om- reden deze onderwijzer Jehova getuige is en de minderheid van de ouders en de meerderheid van de raad geen hoofd van de school wensen die deze richting aan hangt. Over discriminatie en negers gesproken. De CDA fraktie stemde met twee van de drie leden voor de heer Ehbel, een com pliment hiervoor is zeker op zijn plaats. De houding van de WD fraktie en 50% van de PvdA fraktie, was onvoorstelbaar, de WD fraktie discrimineerde in zijn geheel en van de PvdA fraktie stemden voor de heer Ehbel de heren Robijn en Van Prooijen, de heren de Berg en Eshuis discrimineerden. Beide partijen de WD en de PvdA voeren het woord democratie in hun vanen. Hoe deze heren hun kiezers in de toe komst tegemoet moeten treden is voor mij een raadsel. Er gaan geruchten over het oprichten van een politieke groep gemeentebelangen, dit zou de oplossing kunnen zijn, anders moeten we bij de raadsverkiezing uit ar moede op het CDA stemmen. Is de burgemeester de baas? De burgemeester van Dirksland heeft aan het begin van de eerste raadsvergade ring die onder zijn leiding werd gehouden de indruk gewekt dat hij korte metten maakt met burgers en democratie. In het reglement van orde van de Raad staat dat de bevoegdheid tot het verlenen van spreekrecht berust bij de Raad. Een Dirkslander heeft voor de aanvang van de raadsvergadering schriftelijk toestem ming gevraagd een verklaring te mogen afleggen namens een groep burgers van Dirksland. De burgemeester heeft dit ver zoek niet ingewilligd. De burgemeester heeft daarin de Raad totaal niet gekend. Kennelijk is inDirksland voortaan alleen de burgemeester de baas. Wie zich daar tegen laat horen kan maar beter maken dat hij weg komt of hij kan verwijderd worden door de suppoosten (uitsmijters). T. van Prooijen „De Open Deur" Het Open Jeugdwerk te Goedereede, „De Open Deur'', houdt zaterdag 4 fe bruari a.s. haar deuren weer geopend voor de jeugd van 16 jaar en ouder. Op 1 februari jl. was het 31 jaar geleden dat op veel plaatsen langs de kust van Zeeland en Zuid-Holland de dijken het begaven. Met groot geweld overspoelde het zilte water het land. Het heeft toen een diep spoor achtergelaten van vernieling en leed. Ruim 1800 personen hebben hierbij het leven verloren. Voor de jongeren betekent „de Ramp" in 1984 niet meer dan een jaartal uit het geschiedenisboekje. Je leert op school dat de overstroming van toen de doorbraak is geweest voor de uitvoering van de ver maarde Delta Werken. Zaterdagavond herleeft het verleden, er wordt nl. een film vertoond van „de Ramp". Tevens zal dhr. L. Visser uit Stellendam over zijn belevenissen van toen vertellen. De „Open Deur" is te vinden in „de Ark" te Goedereede. De zaal is open om 19.30 uur. Aanvang 20.00 uur. De toe gang is vrij!! Uit onvrede met het feit dat zij niet in het college van B en W is vertegenwoordigd, heeft de PvdA-fractie zich tot dusver gedistantieerd van het raadscommissie- werk. Aan deze alom betreurde houding kwam deze vergadering gelukkig een einde. Nu afgevaardigde Robijn is voorgedra gen als commissaris van de Emgo kennelijk beschouwd als een testcase van goede wil wilde de PvdA weer ver tegenwoordigd zijn in de commissies. Alle benoemingen vonden bij acclamatie, dus met algemene stemmen, plaats. En dat geeft hoop voor de toekomst Een groot deel van Goerees' gemeentenaren is allerminst voor nemens om méér belasting te gaan betalen terwille van de bouw van een Sporthal annex Verenigingsgebouw te Ouddorp. Van hen plaatsten 3460 stemgerechtigden hun handtekening op een lijst waarmee ze tegen het raadsbesluit protest aantekenen. By de vorige raadsverkiezingen werd door 5890 gemeentenaren gestemd zodat de aktievoerders ervan uitgaan dat 59% van de stemgerechtigden aan hun kant staat. Wanneer het draaiboek heeft geklopt zullen van morgen om half elf de handtekeningen aan het College van B en W zgn aangeboden, voorzien van het nodige commentaar waarin o.a. mevr. van Dam-Keijzer uit Stellendam fel van zich afbeet....! Als echtgenote van een zeevisser haalde ze scherp uit tegen de geopperde mogelijkheid dat voor het dekken van de te verwachten nadelige exploitatiesaldi op de hal een deel van de rente van de Visserijreserves zou kimnen worden gebruikt. Ook is het waarschijnlijk dat de Onroerend Goed belasting bij het realiseren van de hal omhoog zal moeten: „bagger liever het Goereese Gat uit op de goede diepte en houdt het op diepte!!" zo drong ze er in haar commentaar bij het Gemeentebestuur op aan, de heren erbij bepalend dat het de gemeentelijke visafslag wekelijks vele tonnen scheelt (waarvan 3% voor de gemeente) wanneer kotters hun vangsten naar andere havens brengen. „Als er steeds meer schepen naar een andere haven gaan hoeft u over een tijdje geen sporthal meer te bouwen want dan staat de visafslag levensgroot leeg!" zo waarschuwde ze tegen veronachtzaming van de belangen van de Visserij. „Breng de vaargeul op diepte, al kost het 4 miljoen, het geld komt terug!!" was haar vaste overtuiging. Gram haalde mevr. van Dam ook uit naar D'66 en Hans Grinwis die bij het nemen van het raadsbesluit had gepocht op 2000 handtekeningen van vóór standers. Mevr. Van Dam kon er nauwelijks in geloven temeer omdat de voorstanders in de raad juist die leden zijn die zeggen de belangen te behartigen van de mensen met de laagste inkomens. „Ouddorp zelf vraagt niet om een sporthal, tenminste het grootste gedeelte niet Het lijkt ons meer een prestige Iwestie omdat andere gemeenten er ook een hebben. Warmeer U uw raadsbesluit terugneemt, zo richtte ze zich over de Collegehoofden tot de voorstanders in de raad, dan zult u bij de grootste groep van de bevolking in achting stijgen!" In het schrijven dat samen met de handtekeningen werd aangeboden werd met klem tegen het genomen raadsbesluit geprotesteerd: „de mensen met een minimum inkomen zullen de dupe worden van de belastingverhoging" zo werd in het schrijven gemsand; hun koopki-acht en die van anderen zal verminderen, v/at ook weer doorwerkt naar de middenstand". In het begeleiddend schrijven wordt de hoogste prioriteit gelegd op de uitdieping van de vaargeul zodat alle kotters weer de haven kunnen bereiken zonder het risico te lopen dat ze, zoals de GO 30 overkwam een dag lang vast komen te zitten met een ton schade als gevolg. De vrees op een lege Deltahaven in de toekomst wordt dan ook verwoord met als gevolg geen inkomsten uit de visserij, werklozen bij het Visafslagbedrijf en alle toeleverings- en reparatiebedrijven waarbij ook nog eens komt dat het thuispellen van garnalen verboden gaat worden waardoor ook die bron van inkomsten komt te vervallen. „Van de bouw van een sporthal zullen we allemaal de rekening gepresenteerd krijgen. Wij denken aan de toekomst van ons gemeente en naar ons inzien zal een sporthal daar weinig aan bij kunnen dragen", zo wordt in het schrijven betoogd: „we zullen de rekening gepresenteerd krijgen en de sporthal zal een strophal blijken te zijn", zo wordt het verzoek om de sporthal niet te bouwen onderstreept - Steekpartijtje Vorige week dinsdag werd een ongeveer 15-jarige scholier in de bus van de Z.W.N, na wat onenigheid met een mes in de achterzijde van zijn dijbeen gestoken. De dader bleek te zijn een 14-jarige mede scholier uit Ooltgensplaat Het was als geintje bedoeld geweest maar de steek was wat te hard aangekomen. - Diefstal in Goedereede Terwijl de bewoonster lag te slapen werd uit een woning in Goedereede een geld kistje ontvreem4 inhoudende administra tieve bescheiden. Benadeelden waren de heer en mevr. V. - Diefstal vanaf auto Zondag werd vanaf een personenauto staande op het terrein van de Z.W.N. ontvreemd: een achterruit spoiler en een 27 MC antenne, benadeelde de heer F. te Stad aan het Haringvliet - Binnenbrandje Zondag vond een binnenbrandje plaats in perceel Oostdijk 15 te Middelhamis. Eige naar is de heer Gerris, die niet aanwezig was. De brandweer was ter plaatse, maar behoefde niet veel te blussen, daar er alleen veel rookontwikkeling was, ver moedelijk ontstaan door kortsluiting in de radio-installatie. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 DIRKSLAND Uitslag verloting PV Je Snelpost" 1nr. 1312 6nr. 0126 2nr. 0175 7nr. 0353 3nr. 1154 8nr. 0897 4nr. 0816 9nr. 0284 5nr. 0496 10nr. 0251 Prijzen afhalen bij J. Zoon-Mosselman. - Inbraken bekend Door de gemeentepolitie Rotterdam wer den twee mannen aangehouden terzake diverse inbraken. De daders, woonachtig in Rotterdam en Spijkenisse bekenden o.m. enkele woninginbraken te Goede reede en Ouddorp, welke medio juli 1983 waren gepleegd. - Inbraak Op 27 januari werd er ingebroken in een woning aan de Venkelstraat te Goede reede. De bewoners waren op dat tijdstip niet thuis. De daders verschaften zich de toegang door een raam open te breken. Uit de woning werden meerdere sieraden ont vreemd. Mochten er mensen zijn, die op deze avond iets verdachts hebben waar genomen, dan worden zij verzocht om met de politie contact op te nemen. - Brand De brandweer is zondagmorgen rond half 10 uitgerukt naar het bungalowpark „de Maraat" aan de Oude Nieuwlandsedijk. De eigenaar van een bungalow, inwoner van Zeist, ontdekte dat op diverse plaat sen rook uit de houten gevel kwam terwijl de open haard al de vorige avond gedoofd was. Toen de brandweer wat platen had weggebroken bleek de isolatie en bleken enkele balken te schroeien tengevolge van oververhitting. Extra kerkdienst Ger. Gemeenten OUDE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. A. Hoogerland, herdenking Wa tersnoodramp 1953. MELISSANT Ophalen oud papier Morgen (woensdag) avond wordt weer oud papier opgehaald. Graag goed gebundeld, tijdig gereed zetten s.v.p. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M IZU ca ca C3 a C3

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1