Bestrijding van vandaiisme vergt veel tijd en kreativiteit \a99r De vlaggen gingen uit op Ouddorp's gerestaureerde gemeentetoren Visser Mercedes 190 D VAN DER VELDE Nog ruimte voor beginners in Bedrijvencentrum St;eiiendam Garage KNÖPS B.V. "^-^Un hutbrecMse AUTO PESCH Onze SHOWROOM I Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee YAMAHA Citroen-Hesselink Ls\ WS V 56e Jaargang VRUDAG 27 JANUARI 1984 No. 5265 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Het Tijdschrift voor de Politie heeft onlangs een compleet nummer gewijd aan vandalisme. Dat is natuurlijk allerminst toevallig. Het onderwerp „vandalisme" is helaas actueler dan ooit. Overtredingen als straat schenderij en baldadigheid en een misdrijf als vernieling werden ook in vroegere tijden wel gepleegd, maar de onthutsende omvang van dit soort delicten en de toename daarvan gedurende de laatste tien jaar wekt grote bezorgdheid en verontwaardiging. Het aantal slachtoffers van ver nielingen aan privé-bezit stijgt ieder jaar aanzienlijk en ook het openbaar bezit is allerminst veilig voor de vandalen. Naar ruwe schatting wordt er in Nederland jaarlijks voor minstens een miljard gulden vernield. JAARLIJKS ÉÉN OP DE TIEN NEDERLANDERS SLACHTOFFER In 1970 kwamen 10.300 vernielingen ter kennis van de Nederlandse politie. In 1976 was dit aantal al tot 30.500 ge stegen. In 1980 werd aangifte gedaan van bijna 70.000 vernielingen, in 1981 van ruim 75.000! Tegenover 100 vernielingen in 1970 stonden er in 1981 733, een onthutsende toeneming. Vanzelfsprekend wordt een toenemend aantal burgers het slachtoffer van vernielingen. Blijkens de slachtofferenquêtes, die jaarlijks door de onderzoekafdeling van het Ministerie van Justitie worden gepubliceerd, werd in 1975 ongeveer 5 procent van de Neder landers boven de 15 jaar het slachtoffer van vernielingen aan hun privé-bezit. In 1980 was dat percentage al opgelopen tot 10,7! Eén op de tien Nederlanders on dervindt dus jaarlijks aan den lijve, wathet misdrijf vernieling betekent En dan te bedenken dat de slachtoffers- enquètes alleen gaan over vernielingen aan privé-bezit en niet over de vernie lingen aan openbaar bezit, die toch in de orde van grootte van enkele honderden miljoenen guldens per jaar lopen. Van die vernielingen aan het openbaar bezit onder vindt de gemiddelde burger ook vaak over last. Denkt u maar aan vernielde telefoon cellen, lantaarnpalen, sportaccomodaties, bussen, treinen, enz. DADERS ZÖN JONGEREN Het gros van de vemieUngen wordt door jongeren bedreven. De sociale geograaf drs. P. van Soomeren vermeldt in het Tijdschrift voor de PoUtie dat circa twee derde van de jongens en eenderde van de meisjes tussen 8 en 16 jaar wel eens ver nielingen pleegt. Pubers (12-16 jaar) ple gen daarbij over het algemeen zwaardere vernielingen dan kinderen beneden de 12 jaar. De zwaarste vernielers moeten ech ter in de groep van jongeren boven de 16 jaar gezocht worden. Vandalisme is dik wijls groepsgedrag. Jongeren hangen rond op straat en vervelen zich. Er is een sterke behoefte om stoer te doen en bovendien hunkert iedereen naar iets „spannends". Dat kan het pesten van voorbijgangers zijn, maar ook het plegen van een ver nieling. De criminoloog drs. H. J. Heijboer merkt in hetzelfde politietijdschrift op dat we niet moeten verwachten dat het lukraak kapotslaan van andermans za ken zo maar over gaat. De vernielers OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 beleven lust aan hun wandaden. Ze geven de vernieler een gevoel van macht over de dingen, z^ het een gemakkelijk en goedkoop te verkrijgen gevoel van macht. Naast verslavend, werkt deze vorm van agressiviteit ook in hoge mate besmettelijk, of beter aanstekelijk. Ver nielers weten al gauw kornuiten te vin den, die bereid zijn om mee te doen. JUSTITIEEL BELEID De autoriteiten peinzen zich suf in het bedenken van middelen om het toene mend vandalisme te beteugelen. In di verse woonwijken in de grote steden is men begonnen met aktiviteiten, die ten doel hebben de jeugd te wijzen op de ernstige gevolgen die vandalistisch gedrag voor de gemeenschap heeft. Deze pro- jekten blijken enig succes te hebben, in de betreffende wijken zou het aantal ver nielingen verminderd zijn. De justitie krijgt natuurlijk ook steeds meer met van dalisme te maken. „Strenger straffen", zo zullen velen zeggen. Maar de meeste vandalen zijn jonge tot zeer jonge mensen, veelal in de leeftijdsgroep 12-18 jaar en die stop je niet zomaar in de gevangenis. Bovendien zouden we dan gevangenissen tekort komen. Er wordt meer verwacht van een doelgericht beleid, dat probeert de oorzaken die 't.iden tot vandalistisch ge drag onder jongeren weg te nemen. Maar niet altijd zal zo'n aanpak succes hebben. Mr. M. A. A. van Capelle, offi cier van justitie te Utrecht, is blijkens een bijdrage in het Tijdschrift voor de Politie niet tegen een „alternatieve aanpak" van vandalen, maar hij denkt dan onder an dere aan de mogelijkheid om de schade door de vandalen te laten vergoeden, c.q. ze die schade zelf te laten herstellen. Slechts als zij daaraan willen meewerken, kan een strafvervolging, dus eventuele vrijheidsstraf achterwege blijven. De Utrechtse officier van justitie meent overigens dat het tegengaan of voor komen van vandalisme tot de verant woordelijkheid van de gehele samen leving van de gehele samenleving be hoort. Zo zou het publiek niet zo werk loos moeten toezien als er vernielingen worden gepleegd. Onmiddellijk de po litie waarschuwen is toch wel het minste wat men dient te doen. Slechts door een gezamenlijke, maatschappelijke inspan ning zal het probleem van het vanda lisme kunnen worden opgelost. Op het plaatselijke vlak vergt dit in het uit voerende vlak veel kreativiteit en over leg. Mr. Van Capelle erkent dat straf rechtelijke vervolging van de daders van vernielingen een instrument blijft in het kader van de vandalismebestrijding, maar hij wijst er nadrukkelijk op dat dit instrument geen toverkracht heeft. Mr. A. BRONSBERGEN Men vraagt meer naar kwaliteit. Dat bieden wij voordelig met nog extra zekerheid 3 jaar volledige GARANTIE incl. Boxen De nieuwe nu bij ons in de showroom Mercedes-Benz dealer: Telefoon 01870 - 4466 Dorpsweg 28-34, Sommelsdijk RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 FORD -TOVOTA Nieuw en Occasions Reparatie alle merken Buitenboordmotoren Beheersmij. G. A. van den Berg b.v. heeft dezer dagen aan mogelijk geïnteresseerden documentatie verspreid over de mogeiykheden van bedrijfsvestiging in het bedrijvencentrum te Stellendam. Er hebben zich al elf bedrijven in het centrum gevestigd maar er zijn nog een aantal ruimtes beschikbaar. Wie zich in het bedrijvencentrum vestigt loopt daarmee een aantal investeringen mis die in het centrum voor kollektief gebruik al aanwezig zijn. „Indien U een bedrijf op gang wilt brengen kunt U juist in de beginperiode veel kosten besparen, terwijl direct een efficiënt kantoor aanwezig is", zo wordt in de documentatie gepropageerd. Het gebouw is voorzien van tele fooninstallatie, centrale verwarming, een sprinklerinstallatie, brandkranen, luchtpersleiding, voldoende parkeerruimte buiten, terwijl er ook op mankracht een beroep kan worden gedaan, o.a. van de aanwezige typiste, de telefoniste, het secretariaat en de huismeester. Voorts kurmen de gevestigde bedrijven gebruik maken van de ontvangstruimte, de kantine en de toiletten waardoor men de gehuurde bedrijfsruimte ook volledig voor het beoogde doel kan gebruiken. Het adres voor het vragen van meer informatie van Van den Berg Beheersmij b.v. is Montenspark 14, Breda, tel. 076 - 65 05 18. „Nieuws" mag het nauwelyks meer heten dat Ouddorps' gemeen tetoren is gerestaureerd en weer is voorzien van een spits die sinds 1857 had ontbroken, maar des niettemin heeft het gemeentebestuur het gereedkomen van het werk, in clusief de sierbestrating aan de voet van de toren, toch willen markeren. Ze deed dat woensdagmiddag met een bijeenkomst waartoe alle bij het werk betrokkenen waren genodigd teneinde de zozeer verfraaide toren, het produkt van een gezamenlijke krachtsinspanning, officieel op nieuw in gebruik te nemen. Op de spits werd de driekleur, in twee voud, feestelijk uitgestoken. Vanuit restaurant 't Schouwtje oog in oog met de markante toren liet burg. van Velzen niet onvermeld dat de gemeente Goedereede een kleine miljoen gulden aan de restauratie heeft besteed, nog met geen cent geruggesteund door Monumen tenzorg, die in een vrijwel lege buidel tast Onverantwoord zou het zijn geweest in afwachting van een bijdrage de restauratie nog langer uit te stellen. Overigens be staat nog wel enige hoop dat er alsnog een bijdrage ontvangen zal worden en de aan wezige Gedeputeerde, mevr. Günther wakkerde met haar infonnatie dat vlam metje nog wat aan. Het was vorig jaar maart dat de ge meenteraad, aangespoord door zeer alar merende berichten over de technische staat van de toren, een krediet van 788.000,beschikbaar stelde, waarin een post van 180.000,— was opge nomen voor de herbouw van de bakstenen spits die in 1857 was gesloopt om plaats te maken voor een allereenvoudigst met pan nen bedekt houten kapje. Burgemeester van Velzen die dit verhaalde wist hoezeer de nieuwe spits de tongen in beweging had gebracht, niet vanwege de vorm, maar vanwege de rode kleur die herinnert aan de vroegere functie van de toren als baken voro de scheepvaart. De architecten had den restanten van deze kleur terugge vonden en het gedaan weten te krijgen die opnieuw aan te brengen. Aanvankelijk was dat tot schrik van velen maar in middels is er al een gewenning opgetreden. Dhr. van Velzen bekende overigens dat de kleur ook het gemeentebestuur aanvanke lijk niet zo mee was gevallen.... Op 22 juni 1982 had de aanbesteding plaats gevonden en twee dagen nadien werd het werk opgedragen aan de Ver. Aarmemers- en Steenhouwersbedrijven Van der Sluijs en Van Dijk b.v. te Har- dinxveld-Giessendam. Kon. Klokken gieterij Eijsbouts te Asten restaureerde het toren uurwerk dat nu naar alle vier de windrichtingen de tijd aangeeft en de elektrische installatie werd opgedragen aan de fa. J. M. Westhoeve te Ouddorp. Op 12 juli 1982 begon het werk; eerst werd het torenlichaam hersteld waarna de bakstenen spits kon worden opgebouwd, op 3 maart 1983 bekroond met het plaat sen van de met bladgoud bedekte toren haan. Het was burg. van Velzen die de haan op z'n plaats zette. De gerestaureerde toren zal weer dienst gaan doen als hoofdingang naar de Herv. Kerk zoals het van oudsher ook is ge weest In de muur van de kerk is een bijna geheel complete boog teruggevonden.- Een fraaie bestrating leidt naar de toren entree. Die moest wat hellend worden gemaakt omdat de omgeving van de toren, de Ring, door de eeuwen heen hoger en hoger is geworden. Die aanpassing heeft sinds december vorig jaar plaats gevonden in welke periode de restauratiewerkzaam heden beëindigd konden worden. De om geving van de toren werd aangepast door aannemingsbedrijf Bezuijen b.v. te Oud dorp en de plantsoenendienst van de ge meente. Aan het eind van zijn overzicht kon dhr. van Velzen besluiten met de constatering dat de restauratiekosten to taal 880.000,—hebben bedragen. Hier in zijn o.a. begrepen de bouwkundige restauratiekosten 648.000,het ver nieuwen van de elektrische installatie 10.600,het restaureren van de uur en luidwerkinstallatie 46.300,en het aanpassen van de omgeving 26.000, Bezoek aan de toren Nadat het gezelschap vanaf de begane grond getuige was geweest van het uit steken van de vlaggen werd een bezoek aan de toren gebracht Het was o.a. ar chitect Besemer die honderd-uit heeft ver teld over het gedane werk en over de ge schiedenis van de toren die het al in 1490 zwaar te verduren had gekregen en zwaar beschadigd werd. Al sinds die datum heeft de toren geen toegang tot de kerk meer gegeven. In de latere eeuwen deed de toren dienst als lichtbaken en.... als ge vangenis voor de soldaten van de kust wacht, getuige de inkepingen die in de houten balken zijn teruggevonden. Ook hadden zij er hun dagverblijf, kompleet met open haard. In het cachot in de toren hebben overigens niet alleen maar sol daten gezeten; het is bekend dat Doortje Grinwis de laatste „gevangene" in de toren is geweest toen hij werd ingesloten omdat hij er van werd verdacht spullen van een gestrand schip te hebben mee genomen, een verdenking die Doortje al tijd heeft ontkend. De toren is in een zo oorspronkelijk mogelijke staat terugge bracht, ook het zandstenen torenportaal werd met bestaand materiaal weer ge restaureerd. Het is de wens van de heer Besemer dat daarop de oorspronkelijke okerkleur nog zal worden aangebracht omdat het portaal nu, door de kleurver schillen, nog wat op een lappendeken lijkt Voor het overige was dhr. Besemer bij zonder te spreken over het verloop van de restauratie en hij wenste het gemeente bestuur en de Ouddorpse bevolking dan ook geluk met het bezit van zo'n fraaie toren die van verre als centraal punt van het dorp herkenbaar is. Dirksland, 01877- 1357 Door dhr. A. de Jong^ werd namens de Herv. kerkvoogdij dank gezegd voor het keurig opknappen van het kerkplein. Op de aanmerking van gedeputeerde mevr. Günther over de minder fraaie aanbouw van de kerk zei dhr. de Jong: „....wij hebben geleerd niet verder te springen dan onze polsstok lang is...." GOEDEREEDE Ophalen oud papier Morgen (zaterdag) wordt weer oud papier opgehaald in Goedereede, Haveiihoofd en Oostdijk. Wiltt u het s.v.p. tijdig, gebundeld aan de weg gereed zetten s.v.p.? PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS ca a ca ei O C3 VINGERLING 3-MiDDELHAfiMlS-TEL 01870-251B iH»***-»******************»*-» ♦J^^AHf»AHHHf»»»*»»»##*#»***»* M fed

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1