Politieberichten Verbod op thuispellen van garnalen zou Stellendam lelijk treffen Politieberichten Abonneert U op Eilanden-Nieu ws Gem.toren Ouddorp morgen voltooid Kaderavond G.Z.B. te Middelharnis Gemeentebestuur gaat brief aan de Minister sturen Minister Brinkman spreekt in Stad aan 't Haringvliet De Oosterschelde Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten ^^Ll^ Betonvereniging organiseert voorlichtingsbijeenkomst Instituut Rhetorica start nieuwe cursussen Spreei(vaardigliei(l, Sneliezen en Veri(oopl(unde Oostflakkee Ir. van Rossum opent rullverkavelingskantoor Automatisch doorkoppelingssysteem van de groepsburo's op Goeree-Overflakkee Groene Kruisvereniging Middelharnis 56e Jaargang DINSDAG 24 JANUARI 1984 No. 5264 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief „Betonschade: preventie en herstel" Het bouwmateriaal beton is de laatste tijd enorm in de belangstelling komen te staan. Niet alleen door nieuwe ontwikke lingen en mogelijkheden die dit materiaal biedt, maar ook met name door de schade die is geconstateerd aan betonconstruc- ties van woongebouwen uit de jaren 1960, begin 1970. Voor degenen die met deze schade wor den geconfronteerd, zoals woningbouw verenigingen, huiseigenaren en beheer ders van woningcomplexen, is hierdoor een groot probleem ontstaan. Enerzijds omdat met de reparatie van betonconstructies aanzienlijke bedragen gemoeid zijn; anderzijds omdat men niet weet wat de oorzaak van de schade is en wat men moet doen om deze schade duurzaam te laten herstellen. De bouwtoezichten en onderhoudsaan- nemers, zoals b.v. schilders, worden in veel gevallen beroepsmatig betrokken bij schadeproblematiek en het eventuele her stel. Mede naar aanleiding van de vele ver zoeken om informatie over de oorzaken en het herstel van betonschade, heeft de Betonvereniging besloten een aantal voor- Uchtingsbijeenkomsten over dit onder werp te organiseren. Deze bijeenkomsten zullen verspreid over het land worden gehouden. De tweede bijeenkomst zal plaats vinden op: donderdag 9 februari 1984 - 14.00 uur in de Nieuwe Koninklijke Harmonie, Stationsstraat 26, Tilburg. Op het programma staan de volgende onderwerpen: - beton als bouwmateriaal - beoordeling schade aan betonconstruc ties en reparatie - beheer en onderhoud van betoncon structies - ter afsluiting een voordracht over de wijze waarop een goede kwaliteit kan worden gewaarborgd De toegang tot deze voorlichtingsbij eenkomsten is gratis op vertoon van een toegangskaart. Nadere inUchtingen en aanmelding bij het secretariaat van de Betonvereniging, Postbus 61, 2700 AB Zoetermeer. Tel. 079-21.93.13. Nog steeds blijken veel mensen moeite te hebben om precies te zeggen wat ze be doelen. Wat we „spreken in het open baar" kunnen noemen gaat een hoop mensen minder gladjes af, dan ze wel zouden willen. Instituut Rhetorica heeft speciaal voor hen de kursus „Spreekvaar digheid" ontwikkeld. Al zo'n 35 jaar helpen meer dan 130 docenten in het hele land mensen van hun spreekangst af Want wie moeite heeft om in het openbaar z'n woordjes te doen, heeft vaak te kampen met plankenkoorts, met de angst af te gaan. Daarom is 'n belangrijk deel van de kursus gericht op het ontwikkelen van meer zelfvertrouwen. Uiteraard leren de kursisten ook de nodige technieken om het spreken voor een gezelschap tot een groter succes te maken. Voor de kursus „Spreekvaardigheid" is geen vooropleiding vereist. Iedereen die een mond heeft en praten kan, is prima in staat om de kursus te volgen. De kursus bestaat uit 14 mondelinge lessen. In de week van 16 tot 21 januari 1984 is Instituut Rhetorica met de nieuwe kur- sussen in deze regio gestart, waarbij de honderdduizendste kursist wordt ver wacht. Eveneens begint de kursus Sneliezen, voor hen die een toenemende stroom van rapporten, memo's en vakliteratuur te ver werken hebben. Ook de kursus Verkoopkunde start die week. Een scherp op de praktijk gerichte kursus. Niet alleen nuttig voor beginners in het verkoopvak, ook doorgewinterde professionals kunnen hun kennis uitbrei den. Individueel of in groepsverband. Alle kursussen, eventueel per branche of aan gepast aan het bedrijf. Om iedereen die belangstelling heeft in de gelegenheid te stellen nader kennis te maken met de kursussen, houdt Instituut Rhetorica vrijblijvende les-avonden in het gehele land. Morgen, woensdag 25 januari zal de gerestaureerde gemeentetoren te Oud dorp officieel weer in gebruik worden genomen. Het gezelschap dat genodigd is dit gebeuren bij te wonen, 's middags om half 3, zal een bezoek aan de fraaie toren brengen om daarna, in restaurant „'t Schouwtje" ;,amen te komen waar de ge pleegde wer''. zaamheden, waardoor de to ren aanzienlijk is verfraaid nog eens de reveu te laten passeren. - Diefstal- 1 uit auto's Dinsdag j.l. werd aangifte gedaan van twee diefstallen uit auto's welke gepar keerd stonden bij het busstation aan de Schaapsweg. Door het kapot slaan van zijruiten verkreeg men toegang tot de auto's waaruit de autoradio's met acces soires werden weggenomen. Totale scha de is ca. 1.000,— - Snelheidscontrole Met behulp van radarapparatuur werd j.l. donderdag snelheidscontrole gehouden op o.a. de Oostdijk in Oude Tonge. 3 automobilisten werden bekeurd voor snel heden liggend tussen de 65 en 70 km/u. Ir. H. van Rossum, 2e Kamerlid voor de SGP hoopt vrijdag 10 februari op uitnodi ging van de Plaatselijke Commissie voor de Ruilverkaveling naarFlakkee te komen om het Ruilverkavelingskantoor, op de hoek Capelleweg-Langeweg, officieel in gebruik te stellen. GOLTGENSPLAAT Gesprekskring Op woensdag 25 januari om 8 uur nam. komtD. V. o.l. v. ds. K. van Meijeren de gesprekskring weer bijeen in „Elthato". Gesproken zal wor den over: „Hoe zit het met de andere kerken?" Een vervolg uit de map. Met ingang van heden zijn de drie groeps- bureau's op Goeree-Overflakkee, Mid delhamis, Ouddorp en Oude Tonge, voor zien van apparatuur waardoor de burger die naar één van deze bureau's belt, altijd telefonische verbinding krijgt met, de po litie. Door dit systeem, A.T.D. genoemd (Automatische Telefoon Doorschakel- systeem) zijn de vroegere antwoordappa raten overbodig geworden. Een burger die naar één van die bureau' s belt krijgt dan of een op dat bureau dienstdoende politie- man/-vrouw aan de lijn of wanneer dat bureau niet bezet is, de centrale meld kamer in Dordrecht. Zoals bekend staat de meldkamer weer in mobilofonisch kon- takt met de surveillance-auto's zodat een aanzienlijk stuk verbetering van de service verlening bereikt is. Al vele jaren wordt er door het hoofd bestuurvan de Geref Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk (G.Z.B.) in diverse streken van het land z.g.n. kaderavonden georganiseerd. Op deze samenkomsten voor kerkeraden, zendingscommissies, korrespondenten, enz. wordt er door de sekretaris binnenland, de heer T. Eikel boom een lezing gehouden met als titel: „Eén is uw Meester". Verder is er een ruime plaats voor gedachtenwisseling en rondvraag. De avonden staan onder lei ding van een van de bestuursleden van de G.Z.B. Voor Flakkee en omgeving is deze avond vastgesteld op a.s. woensdag 25 januari des nam. 7.30 uur in het Herv. Vereni gingsgebouw „De Hoeksteen", Ring 13 te Middelharnis. Behalve bovengenoemde instanties zijn ook andere zendingsvrienden( innen) har telijk welkom. Deze samenkomst, die uiterlijk om 10 uur eindigt is dus niet beperkt en ruimte is er genoeg. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling nn 01870-3477 m DD OUDDORP De Kruisvereniging organiseert de cur sus voor a.s. moeders met informatieve praktische tips over o.a.: de zwanger schap, bevalling, verzorging en voeding van de baby, enz. De cursus bestaat uit vijf avonden waarvan de eerste start op 21 februari om 19.15 uur tot 21.15 uur. De kosten van de cursus bedragen ƒ15,Voor meer informatie en opgave kunt u bellen naar zr. Spuy, tel. 01878 - 1321 (tussen 13.00 en 14.00 uur). In Stad aan 't Haringvliet, de plaats waar hij als kind heeft gewoond toen zijn vader er het burgemeesterschap vervulde, hoopt Minister Brinkman van W.V.C, op woens dag 22 februari een spreekbeurt te hou den. De Minister doet dat op uitnodiging van de eilandelijke CDA kiesverenigin gen met het oog op de a.s. Europese Verkiezingen. MIDDELHARNIS op zaterdag 28 januari organiseert de jeugdvereniging een bijzondere avond, die in het teken zal staan van het gigantische werk rond de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde. Uitvoerig zal dit wor den toegelicht door rijkswaterstaat met behulp van diverse filmmaterialen. De avond begint om half 8 en de indeling hiervan is als volgt - Tekenfilm: „Nederland Deltaland". - Toelichting Deltaplan met dia's. - Pauze - Film „The Dutch Delta". - Gelegenheid tot vragen. - Film „Onder de vloedlijn". Menigeen zal verbaasd staan wat door menselijk vernuft kan worden gepresteerd. Het zal een leerzame avond worden waar in de gezelligheid niet ontbreekt. Jong en oud: Komt allen!!! Plaats: „De Hoeksteen". Het onheilspellende bericht dat per 1 mei a.s. het thuispellen van garnalen verboden zal worden is in een gemeenschap als de Stellendamse als een bom ingeslagen. Ook bij de man die ons verzekert dat het nog slechts drie weken geleden is dat inspecteurs van de Warenwet in het Goereese een honderdtal adressen inspecteerden die op twee kleine aanmerkingen na in orde bevonden. Tóch dreigt Stellendam ook te moeten boeten voor het feit dat het er elders maar waar? kennelijk minder hygiënisch toegaat tengevolge waarvan een partij garnalen uit een tropisch land met een baccil besmet zou zijn waardoor er in ons land veertien dodelijke slachtoffers vielen. Diep tragisch, géén Stellendammer zal dat ontkennen maar veeleer geven ze de Keuringsdienst de schuld dan dat zij met de hygiëne een loopje zouden nemen. „Je moest m'n vingers eens voelen, d'r zit al een hele ochtend geen gevoel meer in....!" zegt ons een Stellendamse pelster die al enkele uren bezig is aan een paar emmers garnalen met een temperatuur van vier graden onder nul.! Naarmate de dag vordert zal uiteraard de temperatuur van de garnalen stijgen maar die is niet meer dan 8 graden boven nul wanneer ze weer worden opgehaald om direct daarna gewassen en opnieuw de koeling in te gaan. De tafelbladen zijn glad en schoon, de temperatuur in de ruimte waarin wordt gepeld wordt matig gehouden en voor warme dagen is er de koelkast waarin de gepelde garnalen worden bewaard tot ze worden opgehaald. Naar verluidt bracht de gehouden inspectie geen andere zon den aan het licht dan dat een tafelblad wat gescheurd was en dat iemand een emmer lege „doppen" een nacht over had laten staan. De Goereese pellers en pelsters willen proper zijn, ook al om ongewenste geurtjes buiten de deur te houden, en laat niemand hen daarom zeggen dat zij tegen de regels van hygiëne handelen. Het dagelijks bestuur van de Gemeente is daar volstrekt van overtuigd en in de donderdagavond te houden raadsvergade ring zal de raad worden gevraagd zich te conformeren aan een schrijven dat aan de Minister van Landbouw en Visserij zal worden gericht. In dat schrijven zal de Minister erop gewezen worden dat het door hem bedongen verbod het beoogde doel voorbij zal schieten. Het zijn vooral de garnalen uit warme gebieden die bij het binnenkomen van ons land een strengere controle behoeven. Wanneer in eigen land op de thuispellerij een regelmatige con trole wordt uitgeoefend zal daaruit geen enkel onheil te verwachten zijn. In het schrijven van het Gemeente bestuur zal de minister op het grote econo mische belang van de Goereese thuis pellerij worden gewezen. In het Goereese zijn meer dan driehonderd thuispellers die samen jaarlijks 1,5 miljoen gulden binnen halen, gemiddeld derhalve vijfduizend gul den per gezin! Burgemeester van Velzen die het alleszins de moeite waard vindt om voor het behoud daarvan op de bres te springen neemt aan dat het verbod van de Minister veel van zijn dorpelingen in grote financiële moeilijkheden zal brengen. Voor sommigen is het pelloon een ex traatje maar anderen hebben mede op basis daarvan investeringen gedaan. Met anderen gelooft burgemeester van Velzen er niet in dat er veel vrouwen dagelijks naar een pelcentrum zouden willen om daar, in loondienst, met als consequentie ook de betaling van hoge sociale premies, garnalen te pellen. Nu de vrouwen dat thuis kunnen doen kunnen ze zelf hun tijd indelen, maar een pelcentrum biedt die mogelijkheid niet. De huisvrouw kan nu de wasmachine laten werken en de kleine kinderen laten slapen of spelen terwijl zij haar werk doet Veel van de pellers en pelsters zijn ook te oud om dagelijks de tocht naar zo'n pel centrum te maken. Trouwens hebben de pelbazen al berekend dat een pelcentrum zeker zo'n vijfhonderd pelsters zou moe ten hebben om rendabel te kunnen worden Vanuit een schuur in Knorrenburg werden een zadel en enkele borstels ontvreemd welke eigendom waren van een jeugdige paardensportliefhebber. Op 11 januari 1984 werd er bij garage Knöps benzine op rekening getankt Daar er op 18 januari nog niet betaald was vertrouwde men het niet en werd de politie ingeschakeld. Bij onderzoek bleek dat de auto waarmee men aan de pomp was geweest gestolen was te Amsterdam. Tij dens het onderzoek bleek dat deze diefstal gepleegd was door L. A. F. welke op 18 januari 1984 door de Rijkspolitie Oud dorp werd aangehouden. In de nacht van 18 op 19 januari 1984 werd er ingebroken in het Diekhuus te Middelhamis. Men is het pand binnen gegaan door het inslaan van een ruit Totaal werd er ongeveer 350,ont vreemd. Op de Westdijk te Middelharnis werden 2 lantaarnpalen uit de grond getrokken door een drietal jongelui. De namen van de daders zijn bekend. Tegen hen wordt proces-verbaal opgemaakt. - Diefstal horloges Omstreeks 11.00 uur kwam er in de winkel van juwelier Briljant een man die geïnteresseerd was in gouden horloges. Thuispelster mevr. den Boer: „als dat verbod werkelijk van kracht wordt zal dat voor Stellendam een ramp betekenen" geëxploiteerd en waar zijn die te halen? De Minister veronderstelt dat pelma- chines het werk zouden kunnen over nemen maar zij die de pelmachines aan het werk hebben gezien lachen die moge lijkheid wat schamper weg. Ze hebben geen grote produktie terwijl zeker ook de hygiëne niet kan worden gewaarborgd. De wrange conclusie is dan ook dat het verbod van de Minister de doodsteek voor de pellerij maar ook voor de Neder landse garnalenvisserij betekent. Het pel len in een pelcentrum zou extra kosten met zich meebrengen waardoor de neder- landse garnaal, die toch al duurder is dan b.v. de duitse, zó ver in prijs zou stijgen dat ze voor handel en consument te duur gaat worden, hoe exclusief de garnalen, vooral de Stellendamse, dan ook mogen zijn. Er zal vanuit bestuurlijke- en commercieële kring alles aan gedaan worden om de Minister tijdig tot andere gedachten te brengen. Verondersteld wordt dat de be windsman zich heeft laten beïnvloeden door de keuringsdienst die het tragische gebeuren zou willen aangrijpen om het thuispellen, waartegen deze dienst al lan ger bedenkingen heeft, nu de genadeslag toe te dienen. STAD aan 't HARINGVLIET - woens dagavond 7.30 uur ds. D. Rietdijk, Middelburg-Z. OOLTGENSPLAAT- donderdagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop, Rotter dam-C. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Toen de verkoopster hem er enkele liet zien, griste hij 13 gouden horloges weg en reden de winkel uit. Hij verdween in een op het Spuiplein gereed staande auto, welke met hoge snelheid wegreed. - Inbraak „Harmonie" In de nacht van zaterdag op zondag is er ingebroken in het leegstaande café „De Harmonie" te Sommelsdijk. Of er iets ontvreemd is, is niet bekend. - Eenzijdig ongeval door sneeuwbalgooiende jeugd Op de Waterweg te Middelhamis vond een eenzijdig ongeval plaats, doordat de bestuurder schrok omdat men een sneeuw bal tegen zijn automit gooide. ^9 a ca O q^is e a o

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1