EIUVriDEtl-tllEUWS Maas en Scheldebode 12 en 19 januari 1894 zn Gebr. Buys Bakker bakt brood steeds bruiner Mussen haakt in op gedenkjaar S^. „DeGrevelingen Sportieve recreatie recreatieve sport (2) VERKOOPINGEN Schaken „De Zwarte Pion" Jubileum Ned. Bond van Piattelandsvrouwen afd. Midden Flaiclcee Verzorgende beroepen regio Flakkee 3e Blad VRUDAG 20 JANUARI 1984 No. 5263 PLAATSELUK NIEUWS OOLTGENSPLAAT Zeer vele personen zijn er in deze ge meente lijdende aan influenza. Heden werd de reeds lang verbeide nieu we klok in den herbouwden toren aan gebracht. Zij draagt het opschrift In na gedachtenis van A. van Weel Dz. en Mr. D. van Weel, Burgemeesters van Oolt- gensplaat is deze klok door Mr. A. J. C. van Weel geschonken aan deze gemeente, onder het bestuur van P. van Weel G.Gz. als Burgemeester 1893. Heiligerlee 1893. Gegoten door A. H. en W. J. van Bergen. HERKINGEN Tot leedwezen moet ik berichten dat het besluit tot oprichting eener zuivelfabriek een voorbarig bericht was, daarop vast te rekenen. Herkingen is klein en arm, en dus zeggen en willen is nog niet doen. Ge lukkig is de menschlievendheid nog niet geheel uit de wereld, althans om „de Een dracht" in hare onmacht en hulpbehoe vendheid tegemoet te komen, zullen eeni- ge Dirkslandsche kapitalisten het werk overnemen, door in Dirksland zulk een inrichting te stichten, en dan zullen onze boeren hunne inelk verwerkt kunnen krij gen, uit medelijden misschien wel, of het bestuur van „de Eendracht" dit zoo goed schiks goedkeuren zal, mag betwijfeld worden, aan de bestuurstafel tenminste, zitten de mannetjes niet om zich met een rammelaar te laten wegjagen. Er deden zich weer 3 gevallen van pokken voor, in 't geheel deden zich nu 17 ge vallen voor, waarvan 5 met doodelijken afloop. De opgerichte landbouwvereeniging doet tot nu toe haar naam eer aan. De vorige week werd in een door haar gehouden vergadering besloten om de heerschappij der musschen eenigszins te beperken. SOMMELSDIJK De zoo plotseling ingevallen vorst heeft alle gemeenschap met het vaste land ver broken. De post gaat gebrekkig. Zaterdag middag arriveerde de post van Donderdag avond. Geen kleine tijd! De omroeper der gemeente maakte Zater dagavond bekend, met bekkenslag, dat de bakkers weer konden bakken, daar er gist was bekomen. In het afgeloopen jaar zijn 5 personen naar Amerika en 1 naar Oost Indië vertrokken. DIRKSLAND F. Noordijk met echtgenoote en kinderen, die voor eenige jaren van hier naar Argen tinië vertrokken, zijn dinsdag alhier terug gekeerd. OUDDORP Onze Chr. Jongedochter vereeniging „On ze hulp staat in den naam des Heeren" mocht het voornemen genieten aan vele behoeftigen 125 verschillende kleeding- stukken uit te reiken. Hare toewijding aan den arbeid der liefde strekt velen tot beschaming, die hunne jeugdige krachten in kroegen en ijdele vermakingen op offeren. STAD AAN 'T HARINGVLIET Reeds nu doet gebrek aan steenkolen gevoelen en worden ze uit Middelharnis toegevoerd. BURGERLIJKE STAND GOEDEREEDE GEBOREN: Janz.v.H.C.BruggemanenC. Roos - Leentje d.v. T. Tanis en M. den Eerzamen - Leuntje d.v. P. Jansen en A. Roos - Christoffel z.v. D. Bruggeman en J. Bakelaar - Casparina d.v. W. Lokker en A. V. d. Houten. OVERLEDEN: Com. v. d. Wende, 27 jaar, echtgenoot van N. v. d. Wende - Gerard de Rooij, 74 jaar, weduwnaar van T. Jonker- Leentje Perrius, 75 jaar, weduwe van T. V. d. Wende. DEN BOMMEL GEBOREN: Jan z.v. W. Goemaat en M. Bakker. te^^m^r^Hff-^^^hg^r^mri^jak^r»» OUDE TONGE ONDERTROUWD: DanielLuyendijk, 20jaar en Anna C. Kooyman, 20 jaar. GEHUWD: Jacques Kardux, 30 jaar en Maatje van Kempen, 29 jaar. MELISSANT GEBOREN: Tijsje d.v. A. v. d. Werf en F. van Herken. SOMMELSDIJK GEBOREN: Cornelia d.v. Gerrit van Rix- oord en G. v. d. Hoek. ADVERTENTIËN Hedenavond te half negen ure, overleed tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen, onzen geliefden echtgenoot en vader JOHANNIS VAN DE GEVEL in den ouderdom van 70 jaar en ruim 10 maanden. er020Uit aller naam: wed. J. van de Gevel-van Es Melissant, 15 januari 1894 De tegenover den Notaris van Bergeijk te Middelharnis afgeslagen onroerende goe deren der erven Jb. de Graaff en T. v. d. Tol, hebben opgebracht alsvolgt: 1 e koop door Abr. v. d. Tol op f 2700,— 2e koop door KI. Gouswaart op f 2100,— 3 e koop door J. A. v. d. Broek op f 530,— 4e en 5 e koop door Ab. Schilperoord Jhz. op/580,—pergemet ƒ3383,— 6e en 7e koop door J. Zaayer Pz. op/415,—pergemet ƒ5070,— 8e koop door P. de Graaf op 575,per gemet 2269, 9e koop door Joh. Katz opƒ 600,—pergemet 1430,— 10e koop door Joh. Kastelein op 390,— 11e koop door Joh. Kastelein op 490,— VARIA Te Salfort (Engeland) is een man over leden die zich noemde „oudste onder daan van H. M. de Koningin". Werkelijk was William Hampson den 1 sten januari 1.1. 115 jaar oud geworden. Publikatie van de Vereniging Streelcmuseum Goeree-Overflai(l(ee Kerkstraat Sommelsdijk A. J. K. «<'^t<mj<r^iitf'^^rf|fcA^f'aiig^wrf|fcvtr'BtM'^ Camping en Caravanhandel Sunseeker en Muller Battenoord, NIEUWE TONGE Tel. 01875-1259/1895 Vroeger kwam wit brood in de meeste gezinnen pas op zon- en feestdagen op tafel en deed men het verder met rogge brood. Tairwe was in die dagen heel wat duurder dan rogge, zodat alleen rijke men sen zich wit brood konden permiteren. Toen de welvaart echter steeg begon ieder een zich te goed te doen aan wit brood, dat niet alleen wit genoeg kon zijn. Men ge bruikte in sommige bakkerijen zelfs dag- lichüampen om te beoordelen of het eigen wittebrood niet nog een tikje witter kon worden dan dat van de concurrent. Toen de bakkers dachten dat ze eindelijk hun doel bereikt hadden door een ideaal witte brood te produceren, begonnen hun klan ten echter te bedenken hoeveel gezonder bruin brood wel was. Men wilde weer fors de tanden in een boterham kunnen zetten en de vraag naar bruin brood steeg. Inder daad was het witte brood enigszins week en vettig geworden door alle pogingen om het maar zo wit mogelijk te laten zijn. Het werd dikwijls vergeleken met watten. Het gevolg van deze algemene klachten was dat de bakkers meer en meer bruin brood gingen bakken. Bij de warme bakkers kon een groot assortiment aan bruin brood worden gekocht, zoals tarwebrood, rogge brood en zelfs viergranenbrood. Daling broodverbruik Ondanks alle pogingen van de bakkers om een zo groot mogelijke sortering aan brood te bieden, daalde het broodverbruik flink. De gezinnen werden kleiner, de gewoonten van maaltijdgebruik verander den en zelfs de werkeloosheid in de bouw en metaalindustrie had invloed op het broodverbruik omdat er steeds minder mannen, die zware lichamelijke arbeid verrichtten, 's morgens met een groot pak boterhammen de deur uitgingen. In 1975 werden vele bakkerijen gesloten doordat er zo'n geringe belangstelling voor brood was. Vele bedrijven werdewn gesaneerd en gefuseerd. Het gebruik per hoofd van de bevolking per jaar was in 1975 gedaald tot 63 kilo gram, maar het dieptepunt van 57 a 58 kilogram werd in 1980 bereikt. Gelukkig is die daling van broodverbruik tot stil stand gebracht. Brood wordt weer popu lair. Brood-dieet Een arts in Sliedrecht heeft een dieet ontwikkeld, waarbij brood een belangrijke factor is. Om de andere dag mag uit sluitend volkorenbrood (en grote hoeveel heden water) worden gebruikt en als er niet wordt gesmokkeld vliegen de over tollige kilo's eraf. Binnenkort kan men dit dieet bij de bakker verkrijgen. Dus dat men dik zou worden van het eten van brood moet naar het rijk van de fabelen verwezen worden, aldus die arts in Slie drecht Overigens is het niet zo dat door de opkomst van het bruine brood het witte brood geheel uit de gratie is geraakt. Niets is minder waar. De variatie aan kleine broodjes is bijzonder groot en ook de grote broden vertonen allerlei vormen, vaak voorzien van een laagje maanzaad of sesamzaad. Ook stokbrood wordt veel gegeten en men geeft bijna altijd de voor keur aan wit stokbrood. Brood-verjaarskalender Tot slot: in de meeste boekhandels is een verjaarskalender te koop, die ruim plaats biedt voor de jarigen eli van aardige teke ningen is voorzien ter begeleiding van recepten met allerlei soorten brood. SOMMELSDIJK Uitslagen van 16 januari: R.S.B, competitie: „De Zwarte Pion" 1 - „Pionier" 2 HellevoetsluisSVi-lVi Door deze overwinning blijft De Zwarte Pion ongeslagen en koploper in deze groep, temeer daar de grootste concurrent „SOF" (Oude Tonge) verloor. Hierdoor is promotie wel erg dichtbij gekomen. De overwinning kwam tot stand door overwinningen van M. Verolme, W. Pee- man, J. Boeter en Ant. Visser; remise kwamen overeen G. de Jager, C. J. Smit en W. Markwat. De enigste die verloor was M. v.d. Waal. Interne competitie groep 2: K. Verolme - J. Albrechts0-1 E. Bernard - E. Nijman1-0 N. van Bracht - Ad. Visser0-1 J. du Pree - J. Smallegange1-0 P. Lesuis - H. K. Smit1-0 P. van Zijp - J. L. Minnaar0-1 J. Noordijk-W. Tielemanafgebroken W. Tieleman - P. van ZijpVi-Vi J. L. Minnaar - C. Poortvliet^A-Vi Ingezonden: In aansluiting op ons schrijven, gepubli ceerd in de eerste week van januari 1984 in ditr blad, kunnen wij u mededelen dat de Stichting Sportraad Middelharnis in sa menwerking met de Stichting Spel en Sport 2 cursussen gaat organiseren en wel: a een ochtendcursus op woensdagmor gen van 09.00 - 11.30 uur. Data: februari 1, 8, 15, 22 en 29. b. een avondcursus op donderdag van 19.30-22.00 uur. Data: februari 16 en23; maart 1,8,15. Een 6 e avond besluit de beide cursussen. Beide cursussen worden gegeven in Mid delharnis en zijn GRATIS. Het voorlopige programma ziet er als volgt uit: Ie dag: Kennismakingsspelen; tikspelen; groepjes vormen. 2e dag: Kringspelen; overloopspelen; estafettevormen. 3e dag: Partijspelen; zelf ontwerpen. 4e dag: Grotere organisatievormen bv. levend ganzebord; levende lott. 5e dag: Circuitvormen, bv. spelcircuit; behendigheidscircuit; konditiecircuit. 6e dag: Gezelschapsspelen. Voor personen, die zich reeds hebben op gegeven, is het niet nodig nogmaals te Op 27 januari 1984 bestaat onze af deling 45 jaar, dat willen wij vieren. Daarom organiseren we een gezellige feestavond in „de Schakel" te Dirksland. Het programma bevat ondermeer een op treden van de Cabaretgroep „Capritho- len". Deze groep is samengesteld uit leden van de afdeling Tholen van onze Bond. Daarna zijn we gezellig samen waarbij levende muziek de avond luister bij zal zetten. Door de vrij hoge kosten van deze avond zijn wij genoodzaakt om van introducee's een bijdrage van 5,te vragen. In de pauze een kleine verloting. U wordt hartelijk uitgenodigd dit lustrum tot een onvergetelijk feest te maken; de avond begint om 8 uur. Op D.v. 25 januari hoopt Dr. Steysiger te spreken over: „De omgang met bejaar den in een bejaardenhuis en een verpleeg huis". Deze avond wordt gehouden in het verenigingsgebouw der Ger. Gem. te Dirksland. Aanvang half 8. Iedereen is hartelijk welkom. Je ziet ze en je ziet ze niet Je hoort ze en je hoort ze niet Hij zit op het dale hij vliegt op een tak Hij hipt op de grond met sprongetjes rond. Hij pikt en hij pikt hij trippetriptript slaat zijn vleugeltjes uit bij het minste geluid vliegt rap heen en weer en je ziet hem niet meer. Wie ziet de mus en hoort zijn lied? je merkt hem en je merkt hem niet. Wie was het ook Die sprak geen mus valt van 't dak als Ik het niet wil! Dat maakt me toch stil. Ik kijk naar de mussen ik weet het intussen ik wist het al lang toch ben ik vaak bang. God zorgt voor de mussen, Hij zorgt ook voor mij!! wat maakt mij dat vrolijk, wat maakt mij dat blij. LANERTA Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. KOPEÜ ONTTIMNCM Wij hebben een fraai koperen bord, maar de bovenzijde is om de één oj andere reden vertind. Kunnen we dat tin er afhalen, zodat de koperkleur zichtbaar is? Antwoord: Het is beter van niet. Dat vertinnen had een goede reden, want je kunt beter niet van koperen borden eten of drinken. Met name de erosie, het zg. kopergroen, is zwaar giftig voor het li chaam. Wilt u het bord echter aan de muur hangen, dan kan dat laagje tin gemist worden. Tin smelt al bij 231,9 graden en koper pas bij 1083 graden. Als u het bord flink verhit, zal het tin er dus afdruipen. Het bezwaar is evenwel, dat u dan zg. aanloopkleuren in het koper opwekt, die u niet meer weg kunt poetsen. Als u die wil vermijden, zou u het tin met zoutzuur en schuurpapier weg kunnen slijpen, maar dat is een gevaarlijk werkje voor uw handen en voor uw kleding en het kost heel veel tijd. Een derde mogelijkheid is het opweldcen van de zg. tinpest, door het bord beurtelings in de vrieskist en in de warme kamer te leggen. Maar ook dan duurt het vrij lang voor het tin verkruimelt en los laat. Het is echter de veiligste weg en het koper blijft er mooi bij. TJAKKS TJICN Bij het stamboomonderzoek kom ik in oude familiepapieren telkens voornamen tegen als Tjakke, Tjakyn, TJard, Tsjeard, Tsjerry en TJien. Wat is dat voor lands taal en wat hebben ze voor betekenis? Antwoord: Dat zijn allemaal afleidin gen van de zelfde voornaam die veel in Groningen voorkomt en met de vormen Teard, Teertse, Tjeert, Tsjeartsje enTjak- kienske enz. stammen van een tweestam- mige germaanse naam Thiad-ward. Het eerste deel komt van Thiad, dat volk betekende, en het tweede deel van het germaanse woord ward beschermen. Op analoge wijze is de voornaam Die- wertje gevormd. U ziet hieruit, hoe een voornaam door de twintig eeuwen heen kan veranderen. Dit is mede veroorzaakt omdat in vroeger tijden niet véél belang aan de wijze van spelling werd gehecht. Men schreef zoals men een woord hoorde en dat varieerde weer naar het dialect van de streek. MtLKPAPICJi Kun je lege melkpakken bij het oud papier voegen, of maakt 't plastic laagje aan de binnenkant dat ze niet verwerkt kunnen worden? Antwoord: U kunt die lege pakken er uitsluitend bij doen, als ze tevoren behoor lijk zijn uitgespoeld. Want als er melk- restjes overblijven, gaan ze rotten en stin ken. Het minieme laagje kunststof aan de binnenkant hindert niet. Er bevindt zich wel eens meer wat plastic tussen het oud papier. reageren. Zij krijgen namelijk bericht via de ambtenaar sportzaken van de ge meente Middelharnis. Indien anderen, na het lezen van dit stukje, alsnog belangstelling hebben, dan is opgave mogelijk bij de secretaris van de Stichting Sportraad Middelharnis p/a G. J. Barkel Rottenburgseweg 92 3241 XD Middelharnis Tel. 01870 - 3139. V iL^"^'"*/. KAT MCT 8LAUW OOG We kregen een poes en nu die wat ouder is, blijkt ze één normaal groen en een blauw oog te bezitten! Is dat een uniek verschijnsel of komt het méér voor dat een kat twee verschillende ogen heeft? Antwoord: De Engelsen noemen dat „odd-eyed", dat wil zeggen: oneven ogen, ogen van verschillende herkomst, niet bij elkaar behorende exemplaren, en die term wordt hier bij kattenkeuringen ook wel eens gebruikt. Dit toont aan, dat het vaker voorkomt. Het is namelijk mogelijk, dat een geslachtsrijpe poes door verschillende katers bevrucht wordt. Daarom moeten de beroepsfokkers hun gedekte raspoesen al tijd angstvallig één tot twee weken binnen houden, als er een uitgezochte kater bij is geweest, want het is natuurlijk een fman- ciële tegenvaller als in een nest metkost- pare persjes, siameesjes of chocolade bur- meesjes een stel cyperse straatkatjes wordt geboren.... En het zaad van de ver schillende katers kan gelijktijdig de eitjes in een poesebaarmoeder bevruchten. Al lerlei bastaardvormen ontstaan daardoor bij onze huis-, tuin- en keukendieren. SRANDWeen CN VEJtZeKERING Mijn man wil zélf zijn schoorsteen vegen. Maar moet er niet een kwitantie zijn voor brandweer en brandverzeke ring? Antwoord: In de meeste gemeenten verlangt de brandweer overlegging van een kwitantie als bewijs dat een schoor steen die brand veroorzaakte, niet langer dan een jaar geleden door een erkend vakman is geveegd. Kan dit bewijs niet worden getoond, dan kurmen de kosten van de brandbestrijding wel eens voor rekening van de nalatige komen. Bij de brandverzekeringsmaatschappijen be schikt men over schade-inspecteurs die ter plekke de schade moeten vaststellen en zij zijn meestal wel in staat om ook de oorzaak te bepalen. De kwitantie van de erkende schoorsteenveger speelt bij hen een minder belangrijke rol. Als er in een gemeente geen schoorsteenveger (meer) komt, zullen veel bewoners het werk wel zelf moeten doen. Zorg dan, dat hét des kundig geschiedt of dat er iemand van de brandweer als getuige bij is, als dat vereist is. HYPOTHEEK NODIG? makefaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 DD Ter gelegenheid van het feit, dat het 400 jaar geleden is, dat Willem van Oranje, de grond legger van ons Koninklijk Huis, overleed, is binnen de vele aktiviteiten rond deze viering, een nieuwe wijn op de markt gebracht afkomstig uit het vorstendom Orange, in de Rhóne-vallei. Deze wijn wordt door W. van der Linden Co. te Rotterdam, makelaardij en agenturen in wij nen, onder de naam Vin d'Orange op de markt gebracht. Het is een gezamenlijk initiatief van de Rotterdamse importeur en Wijnkoperij W. van der Ven uit D elft. In dit gedenkjaar voor de Vader des Vaderlands zullen tal van aktiviteiten plaats vinden. Daarop hebben beide initiatiefnemers ingehaakt. Voor het eerst werd de wijn ge schonken tijdens de onlangs gehouden nieuw jaarsreceptie van de gemeente Delft. Met opzet is gekozen voor een wijn uit Orange. In 1544 erfde Willem I, na het overlijden van zijn neef René de Chalon, het vorstendom Orange, dat hedentendage een uniek klein wijnbouw- gebied is ten noorden van Chateauneuf-du-Pape in de Rhónevallei, met een eigen geografische herkomstbenaming, tw.: Vin de Pays de la Principauté d'Orange. Deze gegevens waren voor ons belangrijk. De geschetste uitgangs punten over Willem van Orange en het wijn- bouwgebied werden met elkaar verbonden. Het resultaat is geworden het op de markt brengen van een Willem van Orange-wijn oftewel Vin d'Orange. «l«8SK tó«w<aWiüTÉet»aK; De opbrengst van dit kleine „wijn"-vorstendom is beperkt en de cuvées van 1983 zijn zonder meer van een voortreffelijke uitgebalanceerde kwaliteit. Er wordt uitsluitend rode wijn ge maakt. De smaak van deze Vin d'Orange is vol fruitig met een echt warm Rhóne-karakter. De eerste wijn is gebotteld door de burgemeester van Delft, die de eerste flessen onmiddellijk voor zich opeiste. Deze werden op de Nieuwjaars receptie van de gemeente op 2 januari 1984 uit- geschonken. Het ligt in de bedoeling dat de Vin d' Orange nog op tal van dit soort bijeenkomsten zal worden genuttigd. De verkoopprijs van de wijn zal 5,95 per fles zijn en de wijn is landelijk verkrijgbaar. Bijzonder is dat Vin d'Orange vooralsnog ëén jaar op de markt zal zijn. Elke fles krijgt zijn eigen nummer! Het is een aangename rode wijn, die een breed publiek zal aanspreken en door zijn herkomstbenaming „Vin de Pays de la Principauté d'Orange" ongetwijfeld zijn weg naar het publiek zal vinden. Off. dealer van stacaravans Verkoop van gebruikte sta- en toercaravans Permanente show - Ruime keuze ym, >i. Vin d^ Orange

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 9