REANIMATIE Honderd miljoen analfabeten meer in 2000 en niet alleen In Derde Wereld WN adviseert automobilisten: Vóór bocht gas terugnemen Van der Have Orgeiconcert te Sommeisdijic Predikbeurten TsntoonstBlIino I 9*^^^'^ Conditietraining - Dan op de fiets Fietsen in Zeeland Bejaarden C.V.B. Een pijler minder in stormvloedkering Grote verdiensten Vrouw redt het leven van haar man Vier maanden durende voorlichtingscampagne „van Vlas tot Linnen, vroeger en nu Suiicerbietenaraaal 1984 Koeltassen aan de fiets met Amerikaans bedrijf uitgebreid Op Flakkee werkloosheid 14,3% voor V.A.6. organisatie Bijeenkomst „de Cliristenvrouw Bladz. 2 EILANDEN NIEUWS VRIJDAG 20 JANUARI 1984 Maandag 16 januari 1984 kreeg een 39-jarige man in Oude Tonge een hartaanval. Zijn echtgenote was slechts één minuut uit de kamer weggeweest. Toen zij terug kwam was haar echtgenoot reeds onderuit gezakt en zij konstateerde een hartaanval. Zij begon onmiddellijk met hartmassage en na enkele minuten kwam haar man weer bij kennis. De patient is zo snel mogelijk per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Volgens de artsen in het ziekenhuis heeft de echtgenote dankzij de reanimatie die zij heeft toegepast, het leven van haar man gered. Beide echtlieden hadden een reanimatie kursus in Oude Tonge gevolgd onder deskundige leiding van de Nederlandse Hartpatiënten vereniging. U kunt uw medemens ook redden of indien u een hartaanval krijgt, is het voor u te hopen, dat er iemand in de buurt is die een reanimatie kursus gevolgd heeft. Birmenkort is er weer een kursus in Oude Tonge. De totale kursus duurt twee avonden en de kosten bedragen totaal 30,inklusief het lesmateriaal. De kursus staat onder leiding van de heer M. FievetvandeN.H.V. en is voor iedereen toegankelijk. U kunt zich opgeven bij: A. de Gast, Nieuwstraat 11 Oude Tonge, telefoon 01874 - 1366 H. D. Bijleveld, Mariniersweg 55, Oude Tonge, telefoon 01874 - 1861 Afhankelijk van het aantal kursisten, worden de kursusavonden nader bekend gemaakt. Sommige Brusselaars nemen steeds taxi's omdat ze niet wijs worden uit de aanwij zingsborden van het openbaar vervoer.... In Frankrijk begrijpt een man niet waar om niet alle liften op zijn verdieping stoppen; er staan aanduidingen „even" en „oneven" maar die zeggen hem niets.... Een vader van vier kinderen ziet geen kans zich ingeschreven te krijgen als werkloze doordat hij niet kan lezen.... Dat zijn een paar menselijke drama's achter de Unesco-statistieken in een spe ciaal naar aanleiding van de ABC-Dag geschreven stuk. Ze wijzen op schrik barende situaties. Volgens een onlangs bijgewerkte schatting waren er vorig jaar 22,5 miljoen analfabeten in Europa, de USSR, de VS, Canada, Zuid-Afrika, Is raël, Australië en Nieuw-Zeeland. In ont wikkelde industrielanden dus waar soms al meer dan een eeuw het lager onderwijs verplicht is. Onder deze mensen zijn er velen van boven de 44 jaar die door het net van de leerplicht zijn geslipt. Maar daarom is het niet een klein probleem dat zichzelf wel laat verdwijnen. Er is een groeiende groep die ondanks schoolbezoek tot ongeletterd heid vervalt doordat ze hun lees- en schrijf kunst niet gebruiken. Veelal treft men hen ook niet in de statistiek aan en de zorg om deze groep groeit. De moderne samen leving moedigt het schrijven niet erg aan; een telefoontjes is doorgaans gemakke lijker en goedkoper dan een brief, tv-kijken heeft de neiging tot lezen in boek en lü-ant verminderd en zoals sommigen aan voeren het onderwijs stimuleert bij de jeugd ook niet de lees- en schrijfkunst Het grote probleem in de industrielanden is volgens het Unesco-stuk niet het totale maar het functionele analfabetisme, een lees- en schrijfvermogen dat niet vol doende is om in de samenleving van de twintigste eeuw mee te kunnen komen. Naarmate een maatschappij zich ont wikkelt neemt het vereiste minimum aan lees- en schrijfvermogen toe. In de VS worden bij dergelijk onderzoek normen aangelegd die voor de Derde Wereld ongehoord zwaar klinken: uitrekenen hoe veel benzine een auto verbruikt, een che que invullen, iets vinden in een telefoon gids. Deze problemen zijn ernstig genoeg om de Britse en Amerikaanse overheden ertoe te brengen speciale campagnes in te luiden, maar vergeleken met de toestand in de Derde Wereld is dit nog niets. Er waren in 1981 over de hele wereld 824 miljoen analfabeten en in het jaar 2000 kunnen het er gemakkelijk 912 miljoen zijn. In percentages lijkt er heel wat voor uitgang; tussen 1970 en 1980 een daling van 32,9 tot 28,6. Maar in absolute cijfers is de toename nog steeds enorm. Op dit moment kunnen 114 miljoen kinderen tussen zes en twaalf jaar in de Derde Wereld niet naar school doordat hun land te arm is om zich een leerplicht te kunnen permitteren. Dit zijn de volwassen anal fabeten van de toekomst Overigens is armoede wel een maatstaf voor analfabe tisme, maar met uitzonderingen. In het doodarme Bangladesh kan 81,7 procent van de bevolking lezen en schrijven, maar hoewel het Saudiarabische inkomen per hoofd van de bevolking hoog is komt het analfabetisme er tot een percentage van 75,4. De onderscheidingen ter gelegenheid van ABC-Dag 1983 gingen naar Lesotho voor de „lange-afstands"-lessen, naar Kenia voor een groots opgezette cam pagne, naar Peru voor het vrijwilligers werk in sloppen en streken met grote achterstand, naar Birma voor een cam- pagne met het doel de dorpen grotendeels zelf hun analfabetisme te laten bestrijden. Op wegen buiten de bebouwde kom waar niet sneller mag worden gereden dan 80 kilometer per uur, gebeuren veel ongevallen, vooral in bochten. Oorzaak is vaak een te hoge snelheid. Van de auto-inzit tenden die in de jaren 1978 tot en met 1980 in ons land om het leven kwamen bij bocht-ongevallen, werd 70 procent gedood op 80 km-wegen. Dat gegeven is voor de Vereniging Veilig Verkeer Nederland aanlei ding de voorlichtingscampagne „Vóór bocht gas terug" te gaan voeren. Gedurende de eerste vier maanden van dit jaar zal automobilisten via radio- en televisiespots, affiches, raambiljetten en wandkranten duidelijk worden gemaakt, dat aanpassing van hun snelheid aan de wegsituatie dringend geboden is. TECHNISCHE STAAT Daarbij wordt er onder meer op gewezen dat bochten niet te snel genaderd mogen worden en dat vóór de bocht wat gas teruggenomen moet worden, waarbij zo nodig bijgeremd of teruggeschakeld moet worden. Dat voor goed bochtenwerk ook de tech nische staat van de auto optimaal dient te zijn, zal tijdens de campagne eveneens aandacht krijgen; het gaat hierbij met name om banden, schokdempers en stuur- inrichting. Omdat een andere veel voorkomende oorzaak van ongevallen op 80 km-wegen een foutieve inhaalmanoeuvre is, zal later in de campagneperiode ook dit onder werp aan de orde komen onder het motto „Bij twijfel niet inhalen". GROTERE ONGEVALSKANS Voor een automobilist is de kans om op 80 km-wegen buiten de bebouwde kom bij een verkeersongeval betrokken te raken, drie keer zo^^groot als op andere wegen; er gebeuren daar vier tot vijf maal zoveel dodelijk ongelukken als op wegen met een lagere snelheidslimiet dan 80 km per uur. Veel ongevallen op 80 km-wegen doen zich voor in bochten. Van de 695 auto inzittenden die in de periode 1978 tot en met 1980 in ons land omkwamen bij bocht-ongevallen dat is bijna een kwart van alle verongelukte auto-inzittenden I UlllUUIIOIUllllll| g^gg^g j^gg^ worden fietsen door de lucht Nederland telt een groot aantal Weef- kringen waarvan de leden zich bezig hou den met spinnen, verven en weven in al zijn facetten. Deze Weefkringen met een totaal van 2.500 leden zijn verenigd in de Federatie Landelijk Weefkontakt. De ze Federatie telt zes Regionale Vereni gingen. Onze Regio V omvat de pro vincies Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg; totaal 7 weefkringen met tesamen 500 leden. Voor 1984 heeft onze Regionale Ver eniging een tentoonstelling in voorberei ding, met als titel „van Vlas tot Linnen, vroeger en nu". Door de leden zullen werkstukken worden vervaardigd van vlas en linnen. Daarnaast zal de geschiedenis van het vlas in eigen streek worden bestu deerd. Diverse voorwerpen uit musea en particulier bezit zullen een beeld geven van de historische ontwikkeling van de vlasteelt en verwerking. Ook zal infor matie worden gegeven met betrekking tot de nieuwe ontwikkelingen in het vlas. De tentoonstelling zal daarna te zien zijn te GOES in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, Singelstraat 13 vanaf 3 maart t/m 5 april 1984, tel. 01100 - 28883. Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag van 10 tot 17 uur en zaterdag van 11 tot 17 uur. (zondag en maandag gesloten). Voor nadere informatie kunt u zich wen den tot de voorzitter van de Regionale Vereniging: Mevr. A. J. de Lange-Tim- merman, Bellinkstraat 23,4331 GV Mid delburg, tel. 01180 - 25210. Volgens prof dr. Erich Lang uit het Duitse Erlangen is fietsen een van de meest werkzame methoden om aan con ditietraining te doen en dan ook nog een prettige manier, die binnen het bereik van praktisch iedereen ligt Ongeoefende fiet sers kunnen volgens professor Lang be ginnen met driemaal per week twee kilo meter in tien minuten af te leggen. Dan het tempo opvoeren tot drie kilometer in tien minuten, dan drie keer per week vijf kilometer in twintig minuten en daarop aansluitend twee keer per week tien kilo meter in veertig minuten. Bepaald geen zware opgave, maar het doet je wel goed. Heb je dit eenmaal goed in de benen, dan kun je tempo en afstand opvoeren. Belang rijk bij dit alles is vooral datje met vaste regelmaat op de fiets stapt, tenminste tweemaal per week, maar liever vaker. De in 1984 met suikerbieten te betelen oppervlakte, zal evenals in 1983, dit jaar niet boven de 125.000 ha mogen komen. Weliswaar bracht deze oppervlakte niet zoveel suiker op, dat ook het B quotum ten volle kon worden benut, maar in 1982 was er een groot overschot, zodat men het areaal op 125.000 ha beperkt wil houden. Ditjaar zal de E.G. suikerproduktie plm. 11 miljoen ton bedragen 1983). In 1982 14 miljoen ton en in 1981 15 miljoen ton. In 1982 was het areaal met 10% in gekrompen. De opbrengst in Nederland van de bie tencampagne 1983 was 5.440.000 ton, het suikergehalte gemiddeld 15,5% en de opbrengsta gemiddeld 47.6 ton per ha. De campagne kon in 10 weken worden afgewerkt, wat natuurlijk een voordeel is voor de suikerfabrieken. In de serie „Ontdek Nederland op de fiets!" verscheen zojuist het boekje „Fiet sen in Zeeland". Hierin zijn elf verschil lende fietsrondritten opgenomen door en langs o.a. Middelburg, Vlissingen, Veere, Westkapelle, Domburg, Zierikzee, Goes, Axel, Hulst, Breskens, Cadzand, Bier vliet, Yerseke, Haamstede, Heinkens- zand, Tholen en Vrouwenpolder. Voor iedere route is een uitvoerige routebe schrijving opgenomen met een gedetail leerd routekaartje en toeristische infor matie. De routes hebben een gemiddelde lengte van 30 tot 40 kilometer en leiden langs fietspaden en andere voor fietsers geschikte wegen. Een goede handleiding om op de fiets de Zeeuwse eilanden te verkennen. „Fietsen in Zeeland" kan door overmaking van 8,80 op postgiro- rekening 234567, onder vermelding van bestelcode „Zee" worden aangevraagd bij stichting: fiets! in Amsterdam. In de serie „OntdekNederland op de fiets!" zijn nu eenentwintig deeltjes voor verschil lende delen van Nederland leverbaar. werden er 486 (ofwel 70 procent) gedood op 80 km-wegen. Voor het merendeel zijn het zogenaamde enkelvoudige bocht-ongevallen, waar be halve degene die het overkomt, geen an dere rijdende weggebruikers bij betrokken zijn. Het gaat hierbij om botsingen tegen een vast voorwerp dat zich links of rechts van de weg bevindt, dus een boom, lantaarn paal, lichtmast e.d. Uit de cijfers blijkt dat er meer jongere automobilisten 18 - 24 jaar) in bochten omkomen dan automobilisten boven de 24 jaar; minder rij-ervaring speelt hierbij een rol. Steeds meer worden fietsen door de lucht vervoerd. Verschillende luchtvaartmaat schappijen hebben hiertoe de laatste jaren de mogelijkheid opengesteld nu toeris tische fietsers naar andere landen graag hun eigen fiets meenemen om ver van huis te gaan rondtoeren. Air France biedt nu ook deze mogelijkheid. Fietsen kunnen gratis als bagage in het vliegtuig worden meegenomen, mits het totale bagagege wicht de twintig kilo niet overschrijdt Voor eventueel overgewicht moet extra worden betaald. Wie tijdens een fietstocht bij warm weer gekoelde dranken of fruit wil meenemen, kan gebruik maken van de in Duitsland door E. Zom Co (Hungen-Inheiden) ontwikkelde fietstassen, die tevens koel tas zijn. Deze koelfietstassen bestaan uit een dubbele tas die over de achterdrager kan worden gehangen. Door een rits sluiting kunnen beide tassen van elkaar worden losgemaakt, zodat je eventueel ook met één tas kunt volstaan. ledere koeltas heeft een inhoud van dertien liter. Het Kon. Kweek en zaaiveredelings- bedrijf en zaaizaadhandel D. J. van der Have te Kapelle (Z.) heeft de aktiviteiten van het Amerikaanse bedrijf Interstate Seed Company overgenomen. Interstate is gevestigd in North Dakota in de plaats Fargo, en bestrijkt de markt in de staten North Dakota South Dakota, Minnesota en Montana en in Canada de provincies Manitoba en Saskatchewan. Zonnebloemen zaden (hybriden) is het voornaamste produkt van Interstate Seed. Voor Van der Have betekent het naast de reeds bestaande divisies van grassen, sui kerbieten, mais en granen een in Neder land tamelijk onbekend teeltprodukt van hybride zonnebloemenzaden. Ongeveer 30% van de 1.6 miljoen ha die in genoemde gebieden wordt gekweekt is in handen van Interstate. MIDDELHARNIS Voor diegenen die opstaan voor een bezoek aan de koekjesfabriek Fa. Nipius te Stad aan 't Haringvliet; 26 januari is de datum. We worden om 10.00 uur 's mor gens verwacht Bij verhindering graag bericht Kosten 5,per persoon. Opstapplaatsen: Kantongerecht9.30 uur Muziektent, Zandpad9.35 uur Geref Kerk, hoekLangeweg.9.40 uur Dienstencentrum9.45 uur Aan de rand van het sluitgat Room pot in de Oosterscheldemonding zal één pijler voor de stormvloedkering minder worden geplaatst dan in de plannen was voorzien. Dit heeft mi nister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat besloten. Daarmee wordt de flexibiliteit van de planning bij het pijlerplaatsen vergroot en kan de uit voering worden bespoedigd. Dit le vert een voordeel op van tot 10 tot 15 miljoen gulden. Het niet plaatsen van een pijler betekent geen nadeel voor de grootte van het totale doorstroomprofiel van de stormvloedke ring. Bij het leggen van de funderings- matten in de sluitgaten bleek namelijk dat in het sluitgat Hammen slechts één en in het sluitgat Schaar geen tegelmatten nodig zijn. De funderingsmatten waarop de pij lers zijn en nog moeten worden geplaatst, bleken zo vlak te liggen nadat zij op de zeebodem waren afgerold, dat het leggen van tegelmatten daarop ter correctie van eventuele oneffenheden, praktisch overal achterwege gelaten kon worden. Doordat er veel minder tegelmatten no dig zijn dan voorzien, valt de totale door stromingsopening van de stormvloedke ring 20 O vierkante meter groter uit. Dat biedt de mogelijkheid aan de rand van de Roompot waar de stroomgeul ondieper is dan in het midden, één pijler minder te plaatsen. Daardoor wordt ook het aantal doorstroomopeningen van de keren met één verminderd, namelijk van 63 naar 62. Het totale doorstroomprofiel van de ge hele stormvloedkering blijft echter vrijwel gelijk; er wordt zelfs een netto winst van 20 vierkante meter geboekt Het niet plaatsen van de laatste pijler betekent, dat deze gedurende het gehele werk als reservepijler kan dienen. Het betreft hier de enige van de 66 pijlers, die met opzet niet was voltooid, opdat men hem tijdens de bouw van de stormvloed kering nog „op maat" kon maken voor de plaats waar hij eventueel moest worden neergezet. Indien zich geen calamiteiten voordoen zal deze pijler dus uiteindelijk niet worden geplaatst en behoeft hij ook niet te worden afgebouwd. Inmiddels zijn alle 16 pijlers in de stroom geul Hammen en vorige week nog twee pijlers in de stroomgeul Schaar geplaatst In de Roompot zullen in plaats van 33, nu 32 pijlers komen te staan. Op D.V. zaterdag 28 januari a.s. hoopt de bekende organist Bram Beekman, een orgelbespeling te verzorgen in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk. In deze kerk, die dankzij de recente restauratie akous- tisch zeer verbeterd is, klinkt het his torische— in 1821 door Abraham Meere gebouwde orgel mooier als ooit tevoren. Bram Beekman werd in 1949 te Vlis singen geboren. Hij studeerde aan het Brabants Conservatorium te Tilburg bij Louis Toebosch. In 1972 behaalde hij, naast de akte schoolmuziek, zijn solisten- diploma cum laude, met de aantekening improvisatie. Hij studeerde verder bij An ton Heilier in Wenen. In 1975 behaalde hij de Prix d'Excellence, en ook was hij prijswinnaar van orgelconcoursen in Brug ge (1973) en Bologna (1975). Naast vele concerten in West Europa en voor de Nederlandse radio-omroep, verzorgde Bram Beekman diverse plaatopnamen. Als docent hoofdvak orgel en improvisatie is hij verbonden aan het Brabants Conser vatorium te Tilburg. Het programma voor dit orgelconcert wordt geopend met een Praeambulum (voorspel) en Canzon (polyfone compo sitie van vocale origine) van Heinrich Scheidemann (1596 - 1633) die als leer ling van J, P. Sweelinck één van de grootste organisten van zijn tijd was. Van J. S. Bach kunt u de Pastorale in F en het Allabreve in D. beluisteren. Ter verduidelijking: Pastorale is de naam van instrumentale stukken met een landelijk herderlijk karakter(pastor= herder). Oude voorbeelden van Italiaanse meesters zijn meestal gebaseerd op werkelijk bestaande herdersliederen, die veelal in 6/8 of 12/8 maat staan. De kerstgeschiedenis, met het tafereel van de herders bij de kribbe, maakte het gebruikelijk om in kerst-orato- ria en cantates een pastorale op te nemen. Allabreve is een compositie in 2/2 maat. Van twee onbekende componisten uit de klassiek-romantische periode die corres pondeert met de bouwstijl van het Meere orgel speelt Bram Beekman prachtige ga- lante muziek, we noemen u van J. H. Knecht „Thema mit 4 V-eranderungen" en van C. H. Rinck „Konzert in F dur". Zondag 22 januari 1984 OUDDORP-Herv. Gem. 9.30 en 18.30 ds. W. J. op 't Hof Woensdag 25 januari: 19.00uurds. W. J.op'tHof- Ger. Gem. 9.30 (bediening Heilig Avondmaal) en 18.30 uur ds. A. Hoo- gerland- Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. J. J. van Noord (bediening HeiUge Doop) en 17.00 uur ds. Z. C. Versluis - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur dhr. W. Tanis. GOEDEREEDE-Herv. Gem. 10.00 en 18.30 uur ds. M. Aangeenbrug; Ie kollekte verenigingsgebouw. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uurkand. A. van Herken 18.30 uur ds. J. Blom, Ridderkerk- Ger. Kerk 10.00 uur kand. G. M. Francke en 17.00 uur ds. A. J. J. van Noord. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr.; extra koU. vrije zitplaatsen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen-Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. M. v.d. Werff, Voorhout DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Dekkeren 18.00 uur ds. A. Vos; 2e koU. onderhoud kerkgebouw- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uureerw. hr. A. H. Veldhuizen; extra kollekte chr. belangen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur eerw. hr. K. Groenendijk en 18.00 uur ds. L. Kruijmer, Heid. Catechis mus Zondag 30; extra koll. restauratie fonds-Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. H. van Waveren uit Haarlem. LUKASKAPELH.D.G.-10.15 uur ds. L. Kruijmer. MIDDELHARNIS-Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. de Jong en 18.00 uur ds. L. Quist, Heid. Catechismus Zondag 13 a; extra kollekte kerk. Vrijdag 27 januari: 18.30 uur ds. G. C. de Jong, huwelijksbevestiging Arris Haalboom en Elza Verhage - Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. A. Carstens-Chr. Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen-Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. v.d. Waal en 17.00 uur ds. J. Hage - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur lezen en 14.30 uur ds. E. Meijer. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. van den Bom, Heid. Catechismus Zondag 23; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte bouwfonds - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen i.v.m. ziekte van ds. H. Ligtenberg. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. de Jager en 18.00 uur ds. F. Wijnhorst, Dussen- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. C. Klok-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen-Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. Hage. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vos, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. D. Dekker - Ger. Kerk 10.00 uur drs. J. H. Becker en 18.00 uur drs. H. A. Speelman, Krabbendijke. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Plomp, Barendrecht en 18.00 uur ds. K. van Meijeren, Heid. Catechismus; extra koll. ondergrondse kerk - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 uur ds. A. M. Het hoofdstuk koraalbewerkingen is Bram Beekman allerminst vergeten, zoals de trouwe concertbezoeker zal bemerken. Hoog-Romantiek is te horen in een drietal koraalvoorspelen van Brahms en Reger. Daar het orgel in Sommelsdijk bij uit nemendheid geschikt is voor de gemeente- zangbegeleiding, is in het programma ruim plaats gemaakt voor improvisatie. Wij willen u vragen ongeveer 20 minuten voor aanvang van het concert liederen van uw keuze op te geven of thema's in te leveren. Bram Beekman zal er dan over improviseren, terwijl ook de samenzang niet vergeten wordt U begrijpt natuurlijk wel dat voor een goede „gemeentezang" er behoorlijk wat mensen nodig zijn, u zou dit misschien een „stille wenk" kunnen noemen. Het concert begint om 20.00 uur, kerk open 19.30 uur. De toegangsprijs be draagt 4,voor volwassenen en 2,50 voor scholieren, CJP-houders en65-l-. De organisatie berust bij de Stichting Kerk- concerten Goeree-Overflakkee. Van harte aanbevolen! De werkloosheid op Goeree Overflak- kee bedroeg eind december 14,3%. Eind november was het 12,7%. Er kwamen in de decembermaand 182 mnl. werklozen en 11 vrl. werklozen bij. Het werklozen- tal (mannen en vrouwen) bedraagt thans 1707. De stijging wordt vnl. veroorzaakt door het werkloos worden van 92 bouwvak kers, ook vermeerderde het werklozental met 50 man uit de landbouw, bij de dames met een viertal kapsters en 3 uit overige beroepen. Op de opgave van het Gewestelijk Ar beidsbureau is een specificatie per ge meente gemaakt In de gemeente Goedereede zijn werk loos 252 mannen, 94 vrouwen; totaal 346 of 11% van de beroepsbevolking. In Dirksland: 199 mannen en 80 vrou wen, samen 279 of 14,4%. In de gemeente Middelhamis: 433 man nen eh 144 vrouwen, totaal 5 7 7 of 13,4%. In Oostflakkee: 376 mannen en 129 vrou wen, samen 505 of 18,7% van de beroeps bevolking. STELLEND AM De magazijnchef van Garage Joop van Geest, Volkswagen en Audi-dealer, dhr. F. van Oostenbrugge heeft van de VAG organisatie een gouden speld gekregen. Die werd hem, samen met een aantal andere verdienstelijken uitgereikt tijdens een bijeenkomst in het Kurhaus te Sche- veningen. De speld wordt toegekend aan die medewerkers uit de dealerorganisatie aan wie bijzondere verdiensten kunnen worden toegekend. De dag waarop de spelden worden toe gekend wordt „de dag der waardering" genoemd. DIRKSLAND Op woensdag 25 januari a.s. hoopt „de Christenvrouw" te vergaderen in „Onder de Wiek". Aanvang kwart voor 8. Mej. Joke Voortman hoopt te vertellen over „Zending in Kenya". Om 6 uur wordt een gezamenlijke broodmaaltijd gehouden. Gelegenheid tot het betalen der contri butie ad. 32,50 Brouwer, schipperspredikant Krimpen a.d. IJssel en 18.00 uur dhr. Huizer, Strijen. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur eerw. hr. A. Hey, Krimpen a/d IJssel SINT MAARTENSDIJK- Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon- Ger. Gem. in Ned. 3x lezen - Oud Ger. Gem. 3x lezen. YERSEKE - Ned. Herv. Ger. Bond 14.30 uur ds. P. de Jager en 18.30 uur ds. G. H. van Kooten. ^^^^^^^^^^^^^^t^^^ 99

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 2