AID Inspecteurs toegang tot varkensstallen geweigerd Het Van Weel-Bethesda ziekenhuis te Diricsiand bestaat dit jaar een halve eeuw I 1"^ Citroen- Hesselink tiOfiimiemaii Garage KNÖPS B.V. Visser Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Gebroeders Brouwer komen naar Dirksland Dirksland: AUTO-SCHADE hudnedttse S6e Jaargang ■5 VRUDAG 20 JANUARI 1984 No. 5263 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Hoofdartikel: Andropov is ziek. Misschien acht u het overbodig om daar nu nog over te schrij ven. Dat is immers al sinds augustus zo. In het begin was het nog aardig of bittere noodzaak er politieke motieven achter te zoeken. Nu blijkt toch wel dat hij echt ziek is. Wat natuurlijk wel een vraag blijft is hoe het mogelijk is dat iemand zo lang op de achtergrond de macht kan houden. We weten dat er sprake is van een machts strijd in het Kremlin, maar kennelijk heeft de zieke toch nog de touwtjes in handen. We mogen er naar raden hoe dat werkt. Politiek Politiek heeft de ziekte van Andropov in ieder geval dit voordeel dat hij zich niet openlijk hoefde te uiten over de plaatsing van de kruisraketten door Amerika. De russische reactie zou zo hij in het publiek gesproken had veel definitiever geweest zijn. Is het taktiek om het westen in het ongewisse te laten? Staat de deur nog open of is hij potdicht? We kunnen er slechts naar raden. Verzoening President Reagan voelt zich nu sterk genoeg om verzoenend te spreken. Hij zal in het verkiezingsjaar wel moeten. Niet alleen Europa is kritisch, ook in eigen land neemt de vredesbeweging, neemt de roep om wapenbeheersing toe. Vandaar zijn toespraak waarin hij de bereidheid uitspreekt te willen praten. Weer luistert de wereld gespannen naar het antwoord. Is er nog een opening? Zo verloopt het spel der supermachten. Spel? Nee, het is bit tere ernst. Aan de ene kant wordt die macht verbeeld door de president, ge kozen door het volk. Zijn tegenspeler is de feitelijke leider van een politiek stelsel dat zich aan het volk opdringt. Hun verant woordelijkheid is groot, maar in hoeverre kunnen en willen ze nog verantwoording afleggen? Of wordt er zoveel macht bij één man gebracht dat hij zich oppermachtig waant? Wie met name de na-oorlogse de geschiedenis van Amerika nagaat be merkt dat de opeenvolgende presidenten bevoegdheden tot zich getrokken hebben. De oorlogstijd leende zich daar natuurlijk voor, maar het is doorgegaan. Volgens „kenners" spande president Nixon de kroon. Zij stellen dat hij een ondoor zichtig, ijzeren bewind voerde. We noe men nu dit voorbeeld, omdat het in het westen speelt, het is overbodig voor beelden te geven van autoritair 'w; v jn het oosten. Verslavend Wat ons schokte was dat macht kennelijk zo verslavend werkt dat men niet weet wanneer op te houden. Letteriijk zijn er soms zieken aan de macht. Soms kan ook de ziekte tot macht leiden. Van beide gevallen is te lezen in het boek „Zieken aan de Macht" van P. Accoce en P. Rentchnick. We hebben het weer tevoor schijn gehaald toen er de laatste tijd weer allerlei verhalen over de ziekte in 1953 van Churchill in de pers kwamen. Die ziekten werden verzwegen. Dat moest soms wel. Het zou een klap geweest zijn als in 1941 vlak voor een bespreking in Washington bekend gemaakt zou zijn dat de eerste minister een hartaanval had gehad. Ondertussen was het wel zo. Onthutsend is de geschiedenis van presi dent Roosevelt. Wie leest hoe deze oude zieke man in 1945 met Stalin en Churchill in Jalta de wereld verdeelde vraagt zich verbijsterd af hoe het er nu uitgezien zou hebben als er een gezonde president was geweest. Dit zijn zo maar een paar voorbeelden uit een boek vol, wat opvalt is dat er geen weg terug is. Wie macht geproefd heeft wil meer. Gaat soms tegen beter weten in door. Macht en almacht Voordat we daar een oordeel over vellen moeten we dat maar eens „vertalen" naar ons eigen niveau. We zeggen dikwijls dat we „ergens verantwoordelijk voor willen zijn", het ontaardt maar al te veel in macht, waarbij we de verantwoordings plicht van ons schuiven. En weten wij te stoppen op het juiste moment? Of gaan we tegen beter weten in door, omdat we macht hebben en willen houden? Dan geldt het volgende: We kunnen in ons wereldje, in onze wereld macht be geren, almachtig zullen we nooit zijn. Dat geldt voor een Ander Die regeert en Zijn almacht zal tonen, ook over de macht van koninen en vorsten; presidenten en partij functionarissen. Dat is voor machtelozen in zichzelf een troost, voor machtigen volgens zichzelf een verschrikking. Dirksland, 01877 - 1357 RENAULT-dealer voor Verkoop -I- Service 01871-1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Orgel en Trompet Samen met de bekende Sander van Marion hopen zij op 10 maart 1984 in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland een concert te geven. Gezien de te verwachten grote belang stelling voor dit unieke concert op ons eiland, zal er tz.t. kaartverkoop plaats vinden. De verkoopadressen worden nog nader bekend gemaakt. Er zal nog uitgebreide berichtgeving volgen. Noteer deze datum reeds nu OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 nUlAPUTKÜ RUMPTSTAD B.V. Tel. 01871-1202 De dreiging van een proces-verbaal heeft vader en zoon J. L. en S. C. Poortvliet te Dirlisland er j.l. woens dag niet van weerhouden tegenover de AID (Alg. Inspectie Dienst) een daad te stellen door twee Inspecteurs de toegang tot hun varkensstallen te ontzeggen. Die pertinente weigering had tot gevolg dat de Inspecteurs de politie te hulp riepen om onder haar bescherming de sloten te forceren. Ze deden dat met behulp van een koevoet bij het zien van welk attribuut dhr. Poortvliet Sr. dreigend waarschuwde dat die de volgende keer heel ergens anders op terecht zou kunnen komen. Met hun weigering bedoelden de heren Poortvliet duidelijk te maken fel gekant te zijn tegen de manier waarop op de na leving van de „identificatie en registratie regeling" controle wordt uitgeoefend. Zij waken er zo verklaarden zij angst vallig voor om de gevreesde varkenspest buiten de deur te houden waarom ze vrezen dat de Inspecteurs die dagelijks van stal tot stal trekken juist de besmetting zouden kunnen overbrengen! Derhalve gold hun absolute weigering de Inspec-' teurs tot de stallen met zeugen en biggen toe te laten. Temeer lieten de heren Poortvliet die weigering gelden omdat een van de In specteurs in Brabant woonachtig is, het gebied waar de varkenspest bij herhaling voorkomt. Inspectie op de aanwezigheid van het blikken oormerk vinden zij best maar dat zou volgens hen moeten ge beuren op het tijdstip dat de biggen ver voerd worden; vervoersbewijzen zouden dan ter meerdere controle zowel bij de leverancier als de ontvanger gecontro leerd kunnen worden. De heren Poortvliet voelden zich gesterkt in hun overtuiging door de waarschuwing van hun Organi- Een beeld uit de „onderhandelingsfase", de Inspecteurs (rechts) besloten evenwel hun opdracht onverkort uit te voeren satie om bezoek aan de stallen zoveel mogelijk te voorkomen. De Inspecteurs beriepen zich op hun bevoegdheid de stallen te betreden. Ze deden dat door de sloten te forceren waarbij dhr. Poortvliet hen nadrukkelijk op hun verantwoordelijkheid wees. De Inspecteurs droegen plastic over hun jas sen en laarzen. Ze troffen temidden van de vele enkele niet gemerkte zeugen aan van welke de heren Poortvliet verklaarden die voor eigen gebruik te houden. Van de weigering van Poortvliet is proces-verbaal opgemaakt, zoals dat kon worden ver wacht. Dhr. Poortvliet wil dat middel te baat nemen om zijn verzoek kracht bij te zetten dergelijk door hem genoemde „onzirmige" controles te voorkomen. Het pas begonnen jaar 1984 wordt voor de Stichting Het Van Weel- Bethesda ziekenhuis te Dirksland een feestelijk jubileumjaar. Dankbaar zal worden herdacht dat 50 jaar geleden het Ziekenhuis zijn voor Goeree- Overflakkee zo onontbeerlijke bestaan begon. Een speciaal daartoe ingestelde jubileumcommissie heeft een programma gereed gemaakt dat alle relaties van het ziekenhuis in de herdenking betrekt Een officiële herdenkingsdienst in Dirkslands Herv. Kerk voor genodigden en belang stellenden, twee symposiumdagen ter meerdere kennis voor de medici, een dag F.'sarop de patiënten extra zullen worden bedacht, een reünie voor alle medewerkers en oud-personeelsleden, een ontspannende dag voor het huidige personeel en de samenstelling van een herdenkingsboel^e door dokter Braber uit D reischor. De officiële herdenkingsdag is vastge steld op donderdag 14 maart In de Herv. Kerk van Dirksland wordt dan een her denkingsdienst gehouden die zal worden geleid door ds. H. N. van Hensbergen, die van 1966 tot 1978 voorzitter van het Stichtingsbestuur is geweest. De dienst zal ook worden bijgewoond door Staats secretaris van WVC drs. J. P. v.d. Reij- den. De Minister van dit Departement, dhr. Brinkman die zelf in het ziekenjhuis te Dirksland is geboren heeft i.v.m. ver plichtingen elders moeten laten weten de bijeenkomst niet te kunnen bezoeken. Na de herdenkingsdienst zal in de nieuwe sporthal een receptie worden gehouden waar zowel de genodigden als overige belangstellenden worden verwacht. Op deze dag zal voor de patiënten zeker iets extra's worden gedaan. Het oudste gedeelte van het ziekenhuis Symposium Oncologie Op vrijdag 25 en zaterdag 26 mei zal een Symposium worden gehouden over het onderwerp „Oncologie" (leer der tu moren), gericht op de bijscholing van verpleegkundigen, wijkverpleegkundigen en huisartsen. Een en ander gebeurt in samenwerking met het Integraal Kanker Centrum te Rotterdam. Op zaterdag 15 september zal een reünie worden georganiseerd voor alle mede werkers en oud-medewerkers van het zie kenhuis. Dat belooft voor velen een fees telijke dag vol ontmoetingen te worden. Een van de eerste verpleegsters in het ziekenhuis was mevr. wed. Jansen-Schoof te Dirksland. In oktober volgen nóg enkele ontsparmingsmiddagen en -avonden die groepsgewijs zullen worden bezocht om dat ook in het jubileumjaar het werk toch door zal moeten gaan. Dokter Braber uit Dreischor is bezig met de samenstelling van een herdenkings boekje over 50 jaar van Weel-Bethesda. Terwijl dokter Braber voor de tekst zorgt, zorgt de fotoclub van het ziekenhuis personeel voor de illustraties. Het zal in de loop van het herdenkingsjaar gereed komen. Zó begon het In 1925 werd op Goeree en Overflakkee opgericht de Hervormd Diaconale Zie kenhuisvereniging „Bethesda" met het doel een ziekenhuis voor het eiland te stichten. Door gebrek aan middelen liet de verwezenlijking hiervan nog op zich wachten. Inmiddels was in 1926 te Dirksland overleden mejuffrouw Paulina Maria van Weel, die een legaat naliet van 500.000,aan de Gemeente Dirksland en 500.000,— aan de Herv. Kerk van Dirksland met de opdracht gezamenlijk voor dit legaat een ziekenhuis te bouwen voor de verzorging van de ,,on- en min vermogenden" in de gemeente Dirksland. Men besloot de krachten te bundelen, waardoor het „Gecombineerd Van Weel- en Bethesda Ziekenhuis" ontstond. In 1932 werd met de bouw een aanvang gemaakt; in 1934 werden de eerste pa- tienten opgenomen. Het ziekenhuis had toen een capaciteit van plm. 60 bedden. Na de tweede wereldoorlog werd ten behoeve van de T.B.C, patiënten het paviljoen op het terrein van het zieken huis gebouwd. Het heeft inmiddels een andere bestemming gekregen. Na de Watersnood van 1953 werd aan de Rddda Barnens Riksförbund uit Zwe den een gift ontvangen voor de bouw van een kinderafdeling. Aangezien er in het ziekenhuis inmiddels behoefte aan meer werkruimte was ontstaan werd door het bestuur besloten een gelijk bedrag uit te trekken, zodat behalve een kinderafdeling ook nieuwe poliklinieken, administratie ruimten etc. in de nieuwe vleugel konden worden ondergebracht. De sociale voorzieningen hadden tot gevolg, dat de oorspronkelijke doelstelling van de Stichting Van Weel in feite kwam te vervallen. Praktisch iedereen is inge volge de ziekenfondswet verzekerd, zodat de gratis verpleging niet meer een nood zaak was. Ter vereenvoudiging van de bestuursvorm werden de beide oorspron kelijke ziekenhuisverenigingen, namelijk „Van Weel" en „Bethesda", die tot nu toe in een combinatie hadden samengewerkt per 1 januari 1966 samengevoegd tot de Stichting Het Van Weel Bethesda Zieken huis. De vernieuwing Het herdenkingsjaar krijgt temeer een heugelijk cachet nu de verzekering is ge kregen dat in 1986 defenitief metdebouw van een nieuwe vleugel met 157 bedden kan worden begonnen. Het oudste ge deelte van het ziekenhuis zal dan voor de Men vraagt meer naar kwaliteit. Dat bieden wij voordelig met nog extra zelcerheid 3 jaar volledige GARANTIE Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 2222 MIDDELHARNIS J incl. Boxen verpleging geen functie meer hebben. Na dat het oude gedeelte nog een tijdelijke plaats zal hebben geboden aan een aantal afdelingen, in afwachting van het gereed komen van een voor hen nieuwe be huizing, zal het worden afgebroken en zal in het begin van de negentiger jaren bouwkundig althans niets meer aan het oude ziekenhuis herinneren. Het Dirkslandse ziekenhuis heeft niet alleen voor Goeree-Overflakkee-, maar vooral ook voor de bevolking van een deel van Voorne en Putten en Schouwen Duiveland een steeds grotere betekenis gekregen. PEUGEOT TALBOT A utobedrijf Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Macht )i.i$.>t.im.>t.im.im.i^4.im.if.im.>m.4.)m.im.4.4.it.it ca a ca a ca ca -gazonmaaiers HONDA -generatoren - pompen - frezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER -hogedrukreinigers KONGSKILDE -lucUlverhltters L.V. Poldersèdijkla Stad aan het Haringvliet vooralle zcfcerheui VINGEBUNG 3 - MIDDELHARNIS - TEL 01870-2518 Kastanjelaan 41-43

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1