Kwijtschelding onroerendgoedbeiasting voor de minder draagkrachtigen NIEUWE BOEKEN Een waar verhaaltje over een woerd t Bietencampagne 1983 Eilanden-Nieuws 4e blad VRUDAG 20 JANUARI 1984 No. 5263 De R.P.F. fraktie in de gemeenteraad van Goedereede, bij monde van de heer J. van Gurp, stelt vragen aan het kollege. Aktueler dan ooit, is vandaag de dag het op niveau houden van de koopkracht van de burgers. Zeker ook de koopkracht van de minder draagkrachtigen, de zoge naamde minima. Iedereen levert in, dus ook de minima. Deze categorie ervaart dat inleveren echter pijnlijker dan vele anderen. Wat kunnen wij hier als gemeente aan doen? Veel, zo de wil daartoe aanwezig is. Met name kwijtschelding van belastingea Belastingaanslagen zijn niet populair. Ze ker voor de minima kan een belasting aanslag een echte „aanslag" zijn. Een aanslag op hun bestaan. Dit verhaal is bekend. Minder bekend is, dat mensen in nogal wat gevallen kwijtschelding van belastingen kunnen krijgen. Weinig men sen weten dat, omdat de overheid daar bewust weinig reclame voor maakt. Toch zijn er hier voor de overheid mogelijk heden. Ook voor de gemeentelijke over heid. De RPF heeft in het verleden al eens gevraagd om meer bekendheid te geven ta.v. dit punt naar de burgers toe. Vraag 1 Zegt u toe, dat u in het eerstkomende gemeenteblad een publikatie opneemt waarin alle mogelijkheden worden op gesomd ohi kwijtschelding onroerend goedbeiasting te verkrijgen voor de be lastingplichtigen Nu ligt de bevoegdheid ta.v. kwijtschel ding 0GB bij de direkteur Rijksbelas tingen. Dat laat m.i. onverlet, dat wij toch de morele plicht hebben om de burgers op deze mogelijkheden te wijzen. Deze direkteur heeft een beleid dat ge stoeld is op normbedragen. Ter verduide lijking zijn deze normbedragen alsmede een rekenvoorbeeld hierbij opgenomen. Bekend is dat deze gemeente eveneens een kwijtscheldingsbeleid hanteert. Ech ter, de normen die u hanteert, wijken af van de normen van de direkteur Rijks belastingen. Vraag 2 Bent u bereid een kwijtscheldingsbeleid te gaan hanteren dat gestoeld is op de normen van de direkteur der Rijksbelas tingen? Hierdoor kunnen meer mensen gebruik gaan maken van de mogelijkheid om in aanmerking te komen voor kwijtschelding gemeentelijke belastingen, zoals honden belasting, reinigings- en rioolrecht. Om een rechtsgelijkheid in dezen te verkrijgen, moet uw beleid geënt zijn op de normen van de direkteur Rijksbelastingen. Het is logisch als meer mensen gebruik gaan maken van deze mogelijkheid dat dit inkomensvermindering tot gevolg heeft voor de gemeente. T.a.v. de dekkings- middelen zou er een doorlichting kunnen plaats vinden van de begroting 1984 om na te gaan welke uitgaven in aanmerking kunnen komen voor een eventuele be perking of matiging ter tegemoetkoming aan de verminderde gemeentelijke in komsten. Echter, we moeten eerst maar eens af wachten wat de financiële gevolgen voor deze gemeente zullen zijn. Derhalve voor lopig nog geen dekkingsmiddelen aan wijzen c.q. zoeken. Vraag 3 Onderschrijft u mijn mening op dit punt Dus vooralsnog geen dekkingsmiddelen aanwijzen? De bedoeling is niet om een gemeente lijk inkomensbeleid vast te gaan stellen maar gewoon gebruik gaan maken van de wettelijke mogelijkheden. Belangrijkste doelstelling is om tegemoet te komen aan mensen, waar juist deyinancié/e klappen zo hard aankomen. Ik hoop hiermee een aanzet te hebben gegeven tot een ver andering van het gemeentelijk kwijtschel dingsbeleid en meer openheid in deze materie. De normbedragen van de direkteur der Rijksbelastingen zijn als volgt Voor: - Gehuwden1.320,- per maand 15.840,per jaar - Alleenstaanden met een eigen huishouding 860,- per maand 10.320,- per jaar - Onvolledige gezinnen1.165,- per maand 13.980,- per jaar Voor: - Kinderen die ten laste van de ouders komen: O t/m 5 jaar100,- per maand 1.200,- per jaar 6 t^m 12 jaar150,- per maand 1.800,- per jaar 13 t/m 15 jaar200,- per maand 2.400,- per jaar 16 jaar en ouder.250,- per maand 3.000,- per jaar Rekenvoorbeeld voor een gezin Inkomsten: Netto loon Vakantiegeld Kinderbijslag Huursubsidie 1.450,- per maand 90,- per maand 272,- per maand 305,- per maand Tot inkomsten.2.117,- Uitgaven: Norm geh Kind 15 jaar Kind 16 jaar Kale huur per maand 1.320,- per maand 200,- per maand 250,- per maand 550,- per maand Tot uitgaven2.320,- per maand Uitgaven2.320,- minus Inkomsten2.117,- negatief saldo203,- In dit rekenvoorbeeld zou men dus in aanmerking komen voor kwijtschelding, omdat men op negatief saldo uitkomt Eigenlijk betekent dit dus, dat men geen geld overhoudt om daarvan de belasting nog te betalen. Wanneer iemand maar enigszins in aan merking denkt te komen voor kwijtschel ding, dan moet men een brieQe schrijven naar de direkteur van de Rijksbelastingen. In dat briefje kunnen dan alle gegevens, zoals hierboven vermeld, worden opge geven. In de raadsvergadering van D.V. 26 januari 1984 zullen deze vragen met de beantwoording door B en W een punt van bespreking zijn. Enkele uitgevers zonden ons liun nieuw verschenen kinder- en jeugd boeken. Onderstaand een opsom ming van de titels met een korte weer gave van de inlioud. De leesboeken zijn alle geschreven vanuit een posi- tief-christelijk uitgangspunt. Lenie Ippel-Breedveld, Joekeltje. Geïll. doorRino Visser (4 jaar en ouder). Uitgeverij Den Hertog te Houten/Utrecht. 64 blz. Prijs f 7,25 Het verhaal van een hondje dat heel wat meemaakt voor hij zijn echte thuis heeft gevonden. Leuk geschreven. De illus traties zijn het bekijken waard. Karin Moret, Vader in het straf kamp. Geïll door Ada tenBrinke (8 jaar en ouder). Tweede druk. Uitgeverij Den Hertog te Houten/ Utrecht. 110 blz. Prijs f 9,75 Een levensecht verhaal van de christen vervolging in Sowjet-Rusland. Wegens zijn geloof wordt de vader van Pjotr en zijn zusjes gearresteerd en veroordeeld tot vijf jaar strafkamp. Het boek is gebaseerd op feitelijke gegevens. Sj. van Duinen, Het plan van Alex. Geïll door Joh. van Dongen (8 tot 12 jaar). Uitgeverij Den Hertog te Houten/Utrecht. 76 blz. Prijs f9,75 De tweeling Alex en Sandra gaat er op oudejaarsdag samen vandoor. Ze willen niet meer wonen bij hun tante Nel. Toch komt alles nog goed. L. Janse, Sikko en de oorlog. Geïll door Joh. van Dongen (8 tot 12 jaar). Uitgeverij Den Hertog te Houten/Utrecht 93 blz. Prijs f 8,95 Dit is het derde deeltje in de Sikko-serie. Het woonwagenjongetje Sikko schrikt als hij merkt dat er oorlog met de Duitsers is uitgebroken. Samen met zijn moeder en zussen helpt hij onderduikers. Ds. C. G. Vreugdenhil, Kinderen van het oerwoud. Geïll door Joh. Kollaard. (7 tot 12 jaar/10 tot 15 jaar). Uitgeverij Den Hertog te Houten/Utrecht. 112 blz. Prijs f 13,90 Dit boek bevat elf verhalen over het leven van de kinderen in de oerwouden van Irian Jaya, waar ds. Vreugdenhil zendingspre dikant is. Lenie Ippel-Breedveld, Een diefin de kerk. Geïll. doorRino Visser(9 tot 12 jaar). Uitgeverij Den Hertog te Houten/Utrecht 77 blz. Prijs f 8,25 Kasper wordt voortdurend geld afgeperst door zijn vroegere vriend Karel. Ten einde raad sluipt hij een kerkzaal binnen en steelt uit het geldkistje. Totdat hij betrapt wordt... M. Nijsse, Licht op de Archipel. Geïll. door Joh. Kollaard. Derde druk. Uitgeverij Den Hertog te Houten/Utrecht 116 blz. Prijs f 10,90 Een boeiend zendingsverhaal van de be kende dichter-schrijver Marinus Nijsse. In 1858 begon John Paton de Evangelie- prediking op de Stille-Zuidzeeëilanden. Dit boek vertelt van zijn gevaarlijke maar ook gezegende werk. y wwww 4» 4» 4» 4» 4» 4« 4» 4» 4« 4» 4» 4» 4» 4» 4» 4» Het was juni 1975 toen er zich in de kerkgracht van Dirksland onder het eendenbestand vr&selyke taferelen afspeelden. Men vond dat het aantal eenden 'm de gracht te talrgk werd. Er moest dus worden ingegrepen. Verscheidene nesten werden leeggeraapt met de bedoeling een rigoureuze geboortebeperking toe te passen. Vooral de aan de leg zijnde en de broedende eenden werden daardoor ernstig in de war gebracht en wisten zich te midden van alle andere eenden geen goede houding te geven. Enkele eendenparen hadden echter al jonge poelen en deze zwommen met de hele familie rustig in het rimpelende water van de mooie gracht Plotseling begaven zich ook de eenden waarvan zojuist de eieren waren weggeroofd, te water. De overigens waakzame ouders konden toch niet vermoeden wat hun nu zonder enig pardon door hun eigen soortgenoten zou worden aangedaan. Een hevig kabaal luidde een niet te stuiten aanval van de verongelijkte eenden in, en merkwaardig genoeg richtten zij de aanval op de donzige, snoezige jong geborenen.... Zij deden dit zo agressief dat een met de snavel gepakt jong eendje bijna geen kans had te ontvluchten. Tijdens het gevecht konden de ouderparen door de ontstane chaos maar enkele van hun kroost beschermen. De kleintjes werden gebeten en telkens onder gedompeld! Gebeurde dit uit jaloezie? Konden de eenden van de beroofde nesten het niet verdragen dat hun soortgenoten wel voor nakomelingen wisten te zorgen? Laten we er niet te diep op ingaan want de mens zal wel nooit de ware geheimen der natuur geheel en al weten te ontrafelen. Gered In elk geval zag een jongen uit Dirksland kans twee piepjonge eendjes, meer dood dan levend uit de gracht te halen om ze te bevrijden uit hun ontredderde positie. Eén hield hij zelf en de ander gaf hij aan de familie van Nimwegen, Groene Zoom 72 te Sommelsdijk. Daar werd het eendje in het gezinsleven opgenomen. Het zocht warmte en geborgenheid. In een doos kreeg het eendje een eigen plaatsje. Als voedsel werd Brinta gegeven waaraan vitaminedruppels werden toegevoegd. Later zou blijken dat het een jongen was, bij de eenden heet dat een WOERD. Voortaan luisterde hij naar de naam Snabbel. Hij mocht vrij over de parketvloer lopen en volgde voortdurend mevr. van Nimwegen waar zij ook heen ging. Zelfs met het luchten van de hond ging Snabbel mee. Het mag een wonder heten dat zij nimmer op het eendje heeft getrapt. De aanwezige hond en kat lieten het jonge beestje ongemoeid. Een paar weken later had echter de kat van de buren kans gezien om Snabbel te pakken te krijgen. Maar het gebeurde werd gelukkig door mevr. van Nimwegen bijtijds opgemerkt. De arme Snabbel werd nu al voor de tweede keer in zijn jonge leven van een wisse dood gered! Uit voorzorg werd het eendje apart van de hond en de kat gezet waimeer de familie van huis ging. Eén keer hadden ze dat vergeten en bij terugkeer in de woning bleek gelukkig dat de andere huisdieren Snabbel ongemoeid hadde gelaten. Een pak van het hart. Terug naar de kerkgracht En zó groeide het eendje voorspoedig op. Het werd echter met zijn uitwerpselen wel wat al te gek. Kon Snabbel eigenlijk zo wel gehandhaafd blijven? Was het niet beter om Snabbel zijn vrijheid terug te geven en hem de mogelijkheid te bieden naar eendevriendjes en -vriendinnetjes te gaan zoeken? In de.herfst van hetzelfde jaar werd Snabbel in een doos gestopt en samen met de familie ging hij in de auto, toevallig ook een Eend, naar.... de kerkgracht van Dirksland. Daar werd het eendje losgelaten en men vertrok. Uren en uren later ging de fam. van Nimwegen toch maar eens even in Dirksland kijken. Men had er toch eigenlijk geen vrede mee. Daar zat Snabbel moederziel alleen op het groene gras bij de kerk. Hij had nog geen kontakt opgenomen met wie dan ook van het eendenvolkje waar hij toch oorspronkelijk van afkomstig was. De andere eenden waren aktief bezig. De één bracht zijn verenkleed in orde, anderen grondelden in het water op zoek naar voedsel en weer anderen zwommen in hun sierlijke pracht, rustig en ongestoord door de kerkgracht. Mevr. van Nimwegen liep naar de plaats waar het armzalig ineengedoken schepseltje als het ware tegen de aarde zat aangedrukt. Op dat moment gingen zijn oogjes open en tot zijn grote vreugde zag hij zijn verzorgster, zijn moeder aankomen. Meteen sprong Snabbeltje op en waggelde in de richting van mevr. van Nimwegen en toen zij zijn naam riep was hij helemaal niet meer te houden. Hij reden haar zelfs voorbij en door het open staande portier van de Eend, welke ronkend in de Ring geparkeerd stond, wipte hij zonder aarzelen naar binnen. Toen iedereen van de familie in de auto zat, was Snabbel gewoonweg uitgelaten van plezier. Onderweg wilde hij met iedereen knuffelen alsof hij te kermen wilde geven, dat hij voortaan alleen maar bij hen in de Groene Zoom zich veilig thuis voelde. Van pure blijdschap kroelde hij met iedereen. Weeir iïiuis Thuis gekomen kreeg hij wat extra voer. Dat bestond niet meer uit Brinta, nee. Snabbel was al heel wat groter geworden! Zijn voer bestond (en bestaat nog) uit graan; tarwe, haver, gerst en mais en verder wat groenvoer. Snabbel lust geen brood en ook geen gekookte aardappelen. Hij heeft overigens wel concurrentie aan de dis want als mevr. van Nimwegen hem 's morgens voert dan komen ook nogal wat kleinere vogelvrienden er op af. Snabbel verjaagt deze niet. Soms, als zijn verzorgster het voeren even uitstelt dan komt hij naar de keukendeur en vraagt al kwakend om zijn ontbijt Die Snabbel! Mijnheer van Nimwegen heeft een hokje gemaakt en stro er in gelegd. Maar Snabbel gaat er nooit in. Nacht en dag vertoeft hij buiten. Ligt er sneeuw, regent het of stormt het. Snabbel ligt plat op de grond met zijn zwempoten onder het lichaam en zijn glanzende kop onder de veren. Denk niet, dat hij dan altijd slaapt. Want komen er mensen langs de achterkant van de woning of één van de familieleden komt thuis, dan laat Snabbel duidelijk horen dat hij er is. Hij waakt zodoende over zijn terrein. Over waakzaamheid bij ganzen en eenden zijn, zoals u weet, nog wel sterkere verhalen in omloop. Snabbel jaagt ook vreemde katten weg. Gebeurt het wel eens dat er een vreemde kat achter de woning komt, dan pikt Snabbel met zijn platte, maar scherpe bek waar hij maar kan, om de indringer te verjagen. Een grote kater van de buren komt na één keer „gepikt" te zijn geweest, niet meer terug! Zou echter puntje bij paaltje komen (b. v. in een noodtoestand) dan zal vermoedelijk de eend het van de kat wel verliezen, maar hier ligt toch weer zo'n raadselachtigheid van de natuur. En omdat hij overal naar pikt wat naar hem wordt toegeworpen, moet de fam. van Nimwegen tijdens de jaarwisseling erg oplettend zijn. Immers als er dan rotjes in de tuin gegooid zouden worden, zou Snabbel er onmiddellijk op af gaan en de gevolgen zouden niet te beschrijven zijn. Dan wordt hij, voor zijn eigen veiligheid, een poosje opgesloten. Verzorging Aan zijn verzorging behoeft niet zpveel aandacht te worden besteed. Snabbel kan zich baden en met zijn eigen snavel brengt hij, net als alle andere vogels, dagelijks zijn veren in gereedheid. Kam en spiegel heeft Snabbel daarbij niet nodig. Trouwens hij draagt zelf een spiegel met zich mee, die als een plek op de vleugel door de eigenaardige kleur en tekening van de armpennen, wordt gevormd. Vliegen kan Snabbel niet, want hij wordt zo nu en dan gekortwiekt. Dit gebeurt om te voorkomen dat hij naar de buren overvliegt bij wie hij dan aan de beplanting schade zou kurmen toebrengen. Normaal verliest de woerd ook wel veertjes, vooral in het voorjaar. Maar daar bewijst Snabbel zijn kleinere vogelvrienden als mussen en koolmezen een grote dienst mee. Deze pikken die veertjes dolgraag op en gebruiken ze tijdens het nestelen als bouwmateriaal, voornamelijk als binnenvoering van het te bouwen nestje. Voorts is het bekend dat vogelveren ook door mensen voor heel wat doeleinden worden gebruikt. Snabbel is ook al een paar keer met de kinderen naar school geweest. Dat was uiteraard met dierendag, op 4 oktober. Verder valt van hem nog te vertellen dat hij nog nooit ziek is geweest. Laten we hopen dat Snabbel zó gezond zal mogen blijven en dat tot in lengte van jaren. Van de zomer wordt dat al negen jaar! Met dank aan de redaktie. t-v tt j D. Hoogzand *i^C^e^i^C^^^i^i^i^i^ipif^i^i^if^i^C^if^i^i^i^i^i^C^C^i^i^i^C^if^C^Cf^i^i^C^C^i^C^C^i^Cf^i^i^i^i^if^^C^^^^i^ 4» 4» 4» 4» 4» Illustratie uit „Een diefin de kerk" A. Korpershoek-van Wendel de Joode, De schrik van de oceaan. Geïll. door Joh. Kollaard (vanaj 11 jaar). Uitgeverij Den Hertog te Houten/Utrecht. 93 blz. Prijs f 9,75 Met „de schrik van de oceaan" wordt de zeeheld Michiel Adiraanszn. de Ruyter aangeduid. Zijn leven wordt hier voor de kinderen beschreven. Sj. van Duinen, Toch komt het goed, Rianne. Geïll. door Rino Visser ,Tweede druk (vanaf 12 jaar). Uitgeverij Den Hertog te Houten/Utrecht. 195 blz. Prijs f 16,50 Rianne, een dertienjarig meisje, heeft het niet gemakkelijk. Haar moeder is ge storven; vader is zoveel mogelijk van huis en tracht te vergeten. Op een ongedachte wijze komt alles nog goed. Marian Schalk-Meijering, Jolan- de slaat zich erdoor. Geïll. door Joh. van Dongen (vanaf 12 jaar). Uitgeverij Den Hertog te Houten/ Utrecht 107 blz. Prijs f 11,90 Ook hier een tienermeisje met problemen. Jolande woont samen met haaf moeder. Haar vader heeft hen verlaten. Naast het verdriet is er ook vrolijkheid. Pleun R. Troost, De barbier van Piershil GeïlL door Joh. Kollaard (vanaf 14 jaar). Uitgeverij Den Hertog te Houten/Utrecht 148 blz. Prijs f 18,50 Zoals we van Pleun Troost bekend zijn: een verhaal met een historische kern. Dit speelt zich afrond het rampjaar 1672 (u weet wel: de Staten redeloos, de prins radeloos, het volk reddeloos). Willem Tichelaar, de barbier van Piershil, was de man die een aanklacht indiende tegen Cornells de Witt. De schrijver deed een uitgebreid onderzoek en legde zijn be vindingen in verhaalvorm vast. De bij uitgeverij Kok te Kampen verschijnende Lantaarn-reeks is be doeld voor kinderen van 8 tot 10 jaar. Het is een serie boeiende, informa tieve boekjes, gewijd aan interessante onderwerpen. Recent verschenen de deeltjes 92 tot en met 98, getiteld: Wat doet de A.N. W.B. door Jaap Cordia. Binnenscheepvaart door Johan van Maaren. Het carillon door Willem Kleijne. De klompenmaker door Klara Schreuder-Kerpel. Kinderen in Canada door William R. Rang. Het hart van de mens door Hans Werkman. Een Romeinse nederzetting door K. L. H. E. Elhorst Elk van de boekjes is in een stevig omslag gevat is rijk geïllustreerd, telt 25 tot 30 pagina's en kost 5,90 C. van Rijswijk, Luthers grote Leidsman. Geïllustreerd. Uitgeve rij Kool te Veenendaal 135 blz. Prijs f 15,95 Op eenvoudige wijze wordt het leven van Maarten Luther beschreven, kennelijk steeds weer een bron van inspiratie. Het verhaal is meer dan een objectief verslag en dat valt te waarderen. De illus traties zijn waarschijnlijk negentiende- eeuws. Onderstaande uitgaven zijn niet zo zeer kinder- of jeugdboeken; ze slui ten wel aan op deze opsomming. ArieTuinman, Gods zaad kiemt in de kloostertuin. Uitgeverij Kool te Veenendaal. 51 blz. Prijs f 6,95 Het verhaal van dit uitgaafle is gebaseerd op werkelijke gebeurtenissen. Het „oude heertje" laat een bijbel na aan de veertien jarige Nelis van Dort. De zegen daarvan strekt zich verder uit dan alleen voor hem. Een ongekunstelde vertelling van „de da den Gods". Joh. G. Veenhof, Vlucht uit de taiga. Uitgeverij Kool te Veenen daal. 335 blz. Prijs f 27,90 Veenhof is een gewaardeerd schrijver. Al veel boeken verschenen van zijn hand. Dit is het derde deel van een trilogie, met als voorgangers „Kruistocht naar Leningrad" en „Gevangenen in de taiga". Beschreven wordt en dat op een boeiende wijze de wanhopige strijd van enkele krijgs gevangenen tijdens en na de tweede we reldoorlog. Abonneert U op Suiker Unie een de twee Suikergiganten in ons land zal over de campagne 1983 aan aandeelhouders een bedrag van 125,- per ton geleverde suikerbieten uit keren, gerekend naar een suikergehalte van 16%. Dat is plm./16,50 meer dan de door de E.G. vastgestelde minimum prijs. De opbrengst van uit suikerbieten ver vaardigde suiker zal voor 1983 voor Ne derland ongeveer 725.000 ton bedragen. Hieraan wordt toegevoegd 48.000 ton C. suikeroverschot van vorig jaar, die als B. suiker voor de oogst 1983 mag worden aangemerkt omdat na toevoeging van deze 48.000 ton, het quota B. suiker dat Nederland volgens de E.G. bepalingen uit de bietne mag verwerken dan nog maar voor 45% zal zijn benut. C. suiker wordt aan de bieten telers vergoed tegen de wereldmarktprijs die veel lager is. Deze handeling komt dus aan de landbouwers ten goede. Vorig jaar was de oogst zo groot dat naast de A. en B. quota die helemaal vol waren er nog een aanmerkelijk overschot aan C. suiker was. Voor Suiker Unie zijn de cijfers 450.000 ton suiker uit 3.375.000 ton bieten plus 30.000 ton uit bovenaangehaalde trans- aktie op papier met de overjarige C. suiker. Het A. quotum voro Suiker Unie is 431.250 ton, hetB. quotum 112.598 ton. Onbenut blijft dus 63.848 ton B. suiker. De pulpproduktie bij Suiker Unie wordt geschat op 137.000 ton gedroogde en 270.000 ton perspulp. De schuimaarde produktie zal plm. 224.000 ton bedragen. BBEL 41 4»

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 13