EIIAt1DEI1-t1IEUW5 Dankzij de chip worden elel(tronisclie orgels goedkoper Koning Willem I prijs voor bedrijven GEMEENTE DIRKSLAND f A. J. VAN RUMPT STAD AAN T HARINGVUET Geld van de visserij voor sportliai in Ouddorp? HET '^KIJKVENSTER ter gelegenheid van de installatie van de Edelachtbare heer C. Oversier als burgemeester der gemeente Dirksland op maandag 16 januari 1984 De supersnelle fiets Opel voor de 15e maal nummer een in Nederland „Het fijnste voor de kleinste?" De knoflookwagon MEDISCHE DIENSTEN Schaken „De Zwarte Pion" 3e Blad VRUDAG 13 JANUARI 1984 No. 5261 blik op kerk "i? en samenleving Lj - Een enquête - De helft - Wat wil men eigenlijk? We zijn in ons goede land nogal sterk in het houden van enquêtes. Nu ja, we heb ben meer specialiteiten. Ik meen dat het Leonard Huizinga is geweest die geschre ven heeft dat onze nationale hobby was het plaatsen van bordjes met het opschrift „Verboden toegang". Maar dat is alweer erg lang geleden. Waar we ook erg goed in zijn is het schrijven van nota's en van rapporten. ledere vereni ging, stichting, organisatie, enz. enz. die zichzelf respecteert brengt van tijd tot tijd verslag uit over de werkzaamheden. En hoe zou dat anders moeten gebeuren dan door het opstellen van een nota of rapport? Zo worden duizenden en nogeens dui zenden bladzijden papier gedrukt of ge stencild die overigens niemand ooit leest Verreweg het grootste deel van die nota's en rapporten verdwijnt in een la of in de prullemand. Maar ik dwaal af.... Ik wilde het hebben over een enquête. Ik zal een lang verhaal kort houden. Trouwens, misschien hebt u het zelf in de krant gelezen. Een of ander bureau heeft 650 mensen ondervraagd naar, laat ik nu maar een beetje zakelijk zeggen, de „kwaliteit" van hun huwelijk. Van hen zeiden 325 personen dus de helft dat er nogal wat aan mankeerde. En van die helft had weer 20 procent weleens gelopen met de gedachte: we moesten er maar een punt achter zetten. Scheiden dus. De kranten hebben over deze enquête nogal paniekerig gedaan. We weten dat één op de vijf, misschien zelfs één op de vier huwelijken vandaag de dag stukloopt. Maar dat het in de helft van alle gevallen niet goed zat dat was nogal onthutsend. Nu is de uitslag van zo'n enquête altijd maar zeer betrekkelijk. Vormen die 650 ondervraagden werkelijk een dwarsdoor snede van de bevolking, zodat zij repre sentatief mogen worden geacht? En zo ja, wat verstaat men dan precies onder moei lijkheden binnen het huwelijk? Er zit nogal Wat verschil tussen of een man bijvoor beeld een ongeoorloofde relatie onder houdt met een derde, of dat man en vrouw eens verschil van mening hebben over het zout in de aardappels of over de stand van de thermostaat. Zelfs deze laatstgenoem de zaken kunnen bij heftige karakters uit groeien tot ordinaire ruzies en als je dan op zo'n moment de vraag moet beantwoor den of je huwelijk wel helemaal jè van hét is, wat komt er dan tevoorschijn? Elk jaar reikt de Koning Willem I Stich ting een of meer onderscheidingen uit aan een of meer Nederlandse bedrijven. In 1983 kregen vijf ondernemingen een Ko ning Willem I plaquette uitgereikt door Minister van Aardenne van Economische Zaken. De Stichting kende deze plaquettes toe voor bijzondere prestaties op onder delen van het ondernemerschap. Dit jaar zal de Stichting een prijs toe kennen voor een zeer goed algemeen ondernemerschap. Koning Willem I, aan wie de Stichting haar naam ontleend heeft, stond bekend als iemand die het belang van kreatief ondernemen zeker onderkende. De Koning Willem I prijs is dit jaar een bronzen afgietsel van' het enig bestaande ruiterstandbeeld van de vorst. Het origi neel ervan is in rijksmuseum Het Loo te bewonderen. De uitreiking vindt plaats op 19 juni a.s. in de Ridderzaal te Den Haag. Het aanmelden van bedrijven is nog moge lijk tot 1 maart 1984. Iedereen die meent dat een bepaalde onderneming voor de prijs in aanmerking komt, kan dit bedrijf schriftelijk aanmelden bij het secretariaat van de Stichting, p/a NIVE, Postbus 90730, 2509 LS DEN HAAG. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g Afgezien van dat alles is voor mij de vraag: welkke kant wil men nu eigenlijk uit met zo'n enquête? Bewijzen dat het huwelijk toch ook niet alles is en de deur openzetten voor alternatieve samenlevingsvormen? Ik weet echt niet welk belang gediend wordt met de wetenschap dat er in de helft van alle huwelijken iets niet pluis zit... U moet denken: het zit ook een beetje in de lucht. Problemen in het huwelijk, ze zijn er zoveel, dan kunnen wij toch niet achter blijven? Neem maar rustig van me aan, dat het zeg maar 50 of 100 jaar geleden, ook niet altijd boterde tussen man en vrouw. Maar vandaag de dag komt er veel meer naar buiten dan vroeger. En als je vroeger ruzie had en één van beiden liep weg, waar moest je dan heen? Vandaag weten we die weg: naar maatschappelijk werk, naar de bijstand en naar de advocaat. En voor jou een ander. En wie denkt er nog aan het Woord van de Heere Jezus: „Ik zeg u, wie zijn vrouw verlaat anders dan om hoererij, die doet overspel....?" Waarnemer o-o-o-O-o-0-0 13.10 uur Ontvangst burgemeester C. Oversier en gezin aan grens gemeente door politie. 13.20 uur Aankomst en begroeting bij verenigings gebouw „De Schakel". Aanbieden bloemen door Nelleke van Nieu- wenhuijzen aan mevrouw Oversier. 13.30 uur Opening buitengewone raadsvergadering door loco-burgemeester en installatie bur gemeester C. Oversier. Toespraken door raadsleden en secretaris. Toespraak door burgemeester C. Oversier. Sluiting buitengewone raadsvergadering. 14.30 uur Pauze 14.45 uur 15.30 uur 16.00 -17.15 uur 18.30 -19.45 uur 20.15-21.30 uur Voortzetting bijeenkomst. Toespraken genodigden. Einde bijeenkomst. Receptie voor de bevolking van de woon kern Dirksland. Receptie in het verenigingsgebouw „Ons Huis" te Herkingen voor de bevolking van de woonkern Herkingen. Receptie in het verenigingsgebouw „Melis- hof te Melissant voor de bevolking van de woonkern Melissant. Aërodynamica speelt reeds tientallen jaren een belangrijke rol bij de vorm geving van o.a. vliegtuigen, auto's en motorfietsen. Hoe beter gestroomlijnd en hoe minder luchtweerstand er bij het rij den of vliegen ontstaat, hoe sneller men immers vooruit komt Het enige voor de lage landen toch belangrijke vervoermiddel dat een minder spectaculaire ontwikkeling heeft door gemaakt en dus ook weinig veranderde in de laatste honderd jaar, is de fiets. Vreernd zou je zeggen, want juist bij een dergelijk vervoermiddel wordt meer dan 80% van de totale tegenkracht die de fiets bij een snelheid van 30 km ondervindt, ver oorzaakt door luchtweerstand. Een van de redenen waarom de ont- wikkeUng van de fiets zo traag verliep is waarschijnlijk dat de Union Cycliste In ternationale, de internationale wielrijders- bond, in 1938 het aanbrengen van aërody namische toevoegingen op de fiets voor wedstrijden verbood. Gelukkig is de bond iü de laatste jaren wat minder streng ge worden, want beter gestroomlijnde onder delen worden toegestaan. Misschien ook hierdoor zijn sinds het begin van de zeven tigerjaren vele uitvindingen gedaan op het gebied van aërodynamische toevoegingen of veranderen voor fietsen. Er zijn nu zelfs modellen die harder rijden dan 90 km! (Uiteraard zijn deze fietsen niet geschikt voor het verkeer). Op het ogenblik is het snelst rijdende exemplaar, althans naar ons bekend, dat Vector Tandem. Een sierlijk gebouwd model voor twee personen. Er kunnen snelheden mee bereikt worden van maar liefst 102 km per uur! BUJFTUDUURRUDEN... /T\ OF KIEST U EEN MERCEDES-BENZ BEDRUFSWAGEN Ingezonden: Geachte redaktie, Met dit schrijven wil ik reageren op het besluit van de gemeenteraadsleden van Goedereede, over de te bouwen sporthal. Als men zijn oor te luisteren legt, hoort men het alom in de gemeente rommelen. Hebben de heren van de ééns gemaakte afspraak, toen de visserij ging draaien, in Stellendam niet gezegd: „deze pot is van de vissers vóór de vissers?" nu moet er zo nodig 2 miljoen uit de pot voor een sport hal, die van zijn levensdagen nooit op winst-, maar op verlies gaat draaien!! Sport is voor jonge en ook oudere men sen een goed iets maar met een sporthal in Hellevoetsluis, en een spUntemieuwe in Dirksland kunnen alle sportclubs op hun beurt terecht. Een zaal huren mevrouw en heren van de raad kost geen 30 of 35 gulden per uur, maar 55 tot 60 gulden per uur, welke vereniging kan dat constant betalen? En dan het stemgedrag van de heren die de belangen zeggen te bepleiten van de mensen met de laagste inkomens, die zullen óók moeten gaan bijdragen in een verhoogde belasting. Hebben deze mensen wel geld, om de sport van hun eigen kinderen te betalen?? Tegenwoordig hebben velen een auto die om beurten gereden wordt, men geeft een kleine vergoeding, dat kost tenminste geen 2 miljoen! Een sporthal voor de badgasten in Ouddorp en omgeving, dacht u, dat wie met vakantie komt en constant in eigen grotere gemeenten, een heel jaar in eigen sporthal kan, lust heeft om die paar weken dat ze hier zijn, in een sporthal door te brengen? De vissers vragen al jaren om nieuwe steigers in de buitenhaven, hoefje geen uren voor de schutsluis op maandagnacht, want eens in de veertien dagen, als de heren van de raad naar bed gaan 's zon dagsavonds, gaan de vissers in hun werk- plunje even 12 uur 's nachts naar zee, dan draaien ze constant 100 tot 120 uur per week, komen afgedraaid thuis. Wil de gemeenteraad ook soms eens een week mee, dan kunnen ze zien onder welke Unieke mijlpaal: OPEL is in Nederland voor de 15e achtereenvolgende maal op de eerste plaats geëindigd, waarmede het verkoop succes van het uitgebreide modelpro gramma voortduurt. In de maand december werden er 10.614 nieuwe Opeis verkocht, hetgeen een nieuw verkoop maandrecord betekent. Voorlopige berekeningen leren, dat Opel over het gehele jaar 1983 een marktper- centage heeft gereahseerd van 17.1%. Ook dit jaarcijfer is het hoogste in de geschiedenis van Opel in Nederland. In de rangschikking van best verkochte mo dellen staat wederom de Opel Kadett op de eerste plaats, de Opel Corsa is de meest gekochte auto in zijn klasse, terwijl de Seantor/Monza verkopen werden ver drievoudigd. Managing Director J. G. Duim: „Met de ruim 10.000 verkopen in december heb ben wij onze doelstelling voor 1983 ge realiseerd. Voor het komende jaar zijn de verwachtingen hoog gespannen, omdat 1984 het eerste volledige jaar is dat Opel het uitgebreide modelprogramma aan kan bieden". T)din ook Qtn ^i^n geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keus uit ons nieuwe modellenboek! Drukkerij Gebrs. DE WAAL i SOMMELSDIJK i§ soms moeilijke omstandigheden, dit be roep wordt uitgeoefend. Terwijl er ge vraagd wordt, om een nieuwe koelcel, daar de oude heel niet deugt en veel te klein is, zeker 's zomers, is die er nog steeds niet. Over enkele jaren moeten de havens overgenomen worden, wie betaalt dat? Als er dan dit en dan dat uit die makkelijke pot gaat, zal dat de visserman wel weer ettelijke duizenden guldens kos ten, want dan kan de pot wel eens leeg zijn. Van het vaargeul dan nog maar niet ge sproken, hoeveel daar al over gesproken en gedebatteerd is, maar dat kost zeker te veel. Moeten al die nieuwe schepen, zich stampend naar buiten of naar binnen begeven dan ga je naar een andere vis- afslag, en dat zullen er meer gaan doen. Heeft die andere haven wel mooi de percenten van deze schepen, is dit op bouwen? Neen, dat is afbreken. Een zeker raadslid suggereerde dat ze dan maar even een aanvoerhaven in Europoort aan moe ten leggen; het gevolg daarvan kon wel eens zijn, dat Rotterdam de procenten neemt die de visserman nu af moet staan. Heren, kunnen die procenten per week" niet wat omlaag, dan heeft de visserman ook nog een mevallertje, maar dat kan allemaal niet. Weet u wat u moet doen, dame en heren van de raad, een enquête houden onder de plaatselijke bevolking! Misschien kunnen de boeren, die ook een goeie pot met geld hebben, ook hun deksel eens lichten, dan is niet alles alleen voor de visserman die dag en nacht werkt. Gemeenteraad, bezint eer gij begint. Met dank voor de plaatsing, Mevr. van Dam Eendrachtsweg 33 32S1 AH Stellendam Tel. 01879 - 1538 Niet-roker coupe's of compartimenten in treinen zijn talrijk. Het aantal passagiers dat er vooral in de spitsuren gebruik van maakt is verhoudingsgewijs echter niet zo groot Het valt vaak op dat het rokers gedeelte afgeladen vol zit, terwijl de com partimenten voor niet-rokers een zee van rust en stilte uitstralen. Is het eigenlijk wel goed verdeeld allemaal? Bij de bouw van nieuwe treinstellen passen de Nederlandse Spoorwegen een verdeelsleutel toe van 1 staat tot 2. Dat wil zeggen dat er per rokerswagon twee wa gons voor niet-rokers worden ingescha keld. Men is er bij deze verdeling van uit gegaan dat ongeveer eenderde van de Nederlandse bevolking (kinderen en ba- bies meegeteld) niet rookt. Maar 's och tends en 's avonds, wanneer het woon/ werk verkeer hoogtij viert en de meeste passagiers vervoerd moeten worden, ma ken weinig niet rokende babies en kin deren gebruik van de trein. Met als ge volg: te krappe rokers-compartimenten. Echt lekker ruiken doet sigarettenrook natuurlijk niet, maar dat doet knoflook ook niet. Misschien krijgen we straks wel knoflook- enniet-knoflookwagons. Welke verdeelsleutel er dan zou worden toe gepast, zou leuk zijn om te weten. Het moderne elektronische orgel heeft nogal wat bijzondere voorzieningen voor verrassende speelmogelijkheden en opvallende klanken. Een ingewikkeld stuk elektronica is er voor verantwoordelijk. Maar ondanks het toenemen van al die mogelijkheden zijn de prijzen van elektronische orgels nauwelijks gestegen. Belangrijkste oor zaak: moderne geïntegreerde schake lingen en microcompressoren. Er zijn in ons land meer dan 300 verschillende elektronische orgels en keyboards te koop. Stuk voor stuk ver schillend. Soms in details, vaak in klank kleur en mogelijkheden. Niet voor niets is er onlangs eennieuwe: „Welke-?"gids Elektronische orgels en Keyboards op de markt gekomen. Wie een nieuw elektronisch toetseninstrument wil ko pen, vindt er alle informatie in om een juiste keuze te kunnen maken. Veel elektronische orgels die in de han del zijn, zijn in de eerste plaats geschikt voor het üpt;:tï êai populaire muziek. Dergelijke orgels blinken veelal uit door hun extra's, zoals effecten, ritmeschake lingen en andere specifieke mogelijkheden. Ritme-apparaten vinden we zeker bij het zogenoemde keyboard, een variant op het elektronische orgel, maar in een bijzonder eigentijdse uitvoering. Het is een plat toetsenbord. Vaak met meer mogelijkheden dan het elektronisch orgel. Zo zijn er keyboards met een microcomputer die ervoor zorgen dat een eenvingerig gespeelde melodie van een passende begeleiding wordt voorzien. Dan zijn er apparaten met een geheugen waarin complete melodieën kunnen worden opgeslagen. Daarmee is het keyboard voor de beginnende toetsenist en de professionele die zich ook aan componeren waagt een uitgelezen instrument In de nieuwe Welke-gids Elektronische orgels en Keyboards komen niet alleen alle aspecten van deze instrumenten aan bod. Er worden ook koopadviezen gegeven waaruit precies valt op te maken wat het instrument dat bij uw wensen past, kost Verder vanzelfsprekend een volledig overzicht van het aanbod, met merken, leveranciers en prijzen. De nieuwe Welke-gids Elektronische orgels en Keyboards is bij de meeste tijdschriftenwinkels te koop voor 4,95. van zaterdag 14 januari tot maandag 16 januari 1984 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter van Kempen, tel. 01870 - 2710. Dokter van Kempen is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur heeft dienst dokter R. P. Boot, tel. 01877 - 1227, bg.g. 1291. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft rfienst dokter van Rijswijk, tel. 01879- 1207. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter W. Westra,teL 01874- 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - OoItgensplaat: van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Janssen, tel 01871 - 1306. APOTHEEK „MENHEERSE" J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur en 17.00 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In overige uren via tel. of dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Buth, teL 01877 - 1183 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441 L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870-2897. WIJKVERPLEEGSTERS Ouddorp - Goedereede - Stellendam - Melissant: Dienst heeft zr. H. Polder, teL 01877 - 1978. Middelharnis - Sommelsdijk: van vrijdagavond 6.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur heeft dienst zr. W. G. Eygenraam, teL 01870 - 4804. Nieuwe Tonge - Oude Tonge - Herkingen - Dirksland: van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur heeft dienst zr. M. Jon ker, teL 01874 - 2715. Achthu.izen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - OoItgensplaat: Dienstheeftzr. A. Vrij, tel. 01871 -1534. HULP MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree - Overflakkee" SPREEKUREN OUDE TONGE: Julianastraat 9, 01874- 1515. ma, di, wo, do, vr. van 9.00 -10.00 uur; ma, wo, vr. van 12.30 - 13.00 uur. MELISSANT: Plein 1, 01877 - 1592. ma, di, wo, do, vr. van 9.00-10.00 uur. OUDDORP: Molentienden 6, 01878 - 1810. ma, di, wo, do, vr. van 9.00 -10.00 uur; SOMMELSDIJK: St Joris Doel- straat 32, 01870 - 5305. ma, di, wo, do, vr. 9.00 - 10.00 uur. WEEKENDDIENST in geestelijke of sociale nood: Gelieve in het weekend 01874 - 1515 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft. Uitslagen 2 januari 1984: Groep 1: C. J. Smit - Ant Visser1-0 W. Markwat - E. VerbeekO r 1 M. Verolme - M. v.d. Waal1-0 W. Peeman - G. de Jagerafgebr. Groep 2: J. L. Miimaar - C. Poortvlietafgebr. P. van Zijp - E. Bernard0-1 C. Groenendijk - W. Tieleman 1 - O A. de Vos - P. Lesuis1-0 J. Smallegange - C. v.d. Groef.1 - O Uitslagen 9 januari 1984: Groep 1: M. Verolme - J. Boeter0-1 G. de Jager - E. VerbeekVi-Vi W. Peeman - M. v.d. Waal1-0 W. Markwat - Ant Visser0-1 C. J. Smit - A. Douwafgebr. Groep 2: E. Bernard - N. van Bracht0-1 J. L. Minnaar - E. Nijman1-0 J. Smallegange - K. Verolme1-0 J. du Pree - H. K. Smit1-0 C. v.d. Groef- J. Noordijk0-1 A. de Vos - J. AlbrechtsVi-Vi P. Lesuis - C. GroenendijkVi-Vi W. Tieleman - P. van Zijpafgebr. DIERENBESCHERMING Aan komen vliegen Gele kanarie, met iets wit aan de staart Mevr. Hermans, ds. Wentinckstraat 15 a, Nieuwe Tonge, tel. 01875-2105. SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 10 januari 1984 Uien, maat veertig opwaarts, klasse twee N.L. 5 9.10 - 60,10 Uien, drielingen, maat vijf en dertig opwaarts, klasse twee N.L. 38,30 - 41,00 Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer 179 ton. PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 15 januari 1984 SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. D. Geuze en 18.00 uur ds. A. B. Cysouw van Sint Philips- land-Ger. Gem. 9.30,14.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.00 - 9.30 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01873-1968 of 033-620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel.01879- 1815 H: H: Programma ^^t"<9^'-^'^^'-^^(^^"-'i5^'^-<5^'-<5^*--^'''^^v^'-^^^-tf^<-^ï'^ EROP OF ERONDER Niet afwachten maar doen is ons parool. En datbetettento.a. investeren. Bijvoorbeeld in bedrijfswagens. Een Mercedes-Benz bedrijfs wagen is een belegging zonder risiko. Dankzij ondermeer de lage km-prijs, de lage afschrijving en de hoge inruilwaarde. Telt u daarbij de kwali teiten van de Mercedes-Benz dealer, dan ligt de volgende konklusie voor de hand: kiezen voor Mercedes-Benz betekent kiezen voor uw bedrijf. Molendijk 85, 3243 AL STAD AAN 'T HARINGVLIET Tel. 01871-15 53/15 30

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 9