EIÜVHDEII-tllEUWS Krediet voor verdere aanleg fietspad Rottenburgseweg gevoteerd JIKKEMIEN Snertwandeling VVV Oostvoorne Vervroegd pensioen voor Dienstkringleider dhr. E. Beket 500.000 Ford Sierra's Uitslag Ballonwedstrijd Raad Middelharnis: Dierenverblijf in Sommelsdijk-Zuid Jaarvergadering Vrijwillige Brandweer 14 januari 1984 P.T.T. dienstkringMiddelharnis opgeheven: MONOPOLYSPEL met C,P.J. 2e Blad DINSDAG 10 JANUARI 1984 No. 5260 HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling UZI 01870-3477 DD In zijn vergadering van donderdagmiddag heeft de raad van Middelharnis een krediet van 521.500,gevoteerd voor de aanleg van een fletspad langs de Rottenburgseweg, dat aan zal sluiten op het pad langs de Molenweg. Van het kapitale krediet zal na aftrek van de Prov. subsidie een bedrag van 140.900,ten laste van de gemeente blijven. Het voorstel werd door de raad toe gejuicht in de wetenschap dat de Rotten burgseweg een gevaariijke weg is waarop hard wordt gereden. Het was dan ook de vraag van dhr. Kemner (lijst Hoogzand) of het mogelijk is aldaar een snelheids beperking in te stellen. Weth. J. Th. M. Jacobs moest daarop ontkennend antwoorden omdat de weg buiten de bebouwde kom valt zodat de gemeente daartoe niet bevoegd is. Ge attendeerd op de gecompliceerdheid van de aansluiting op de Langeweg beloofde dhr. Jacobs dat zo zorgvuldig mogelijk zal worden gewerkt. Graag kreeg hij van dhr. Kemner een bruikbare suggestie maar dhr. Kemner bleek die evenmin op zak te hebben. Wel adviseerde hij advies in te winnen bij de ANWB en die de kruising te laten bezien. Thans is het zo zo had dhr. Kemner meermalen geconstateerd dat het verkeer op de parallelweg dikwijls géén voorrang krijgt terwijl het daar wel aanspraak op mag maken. Verbreding Dwarsweg Een eveneens kapitaal krediet van 1.393.800,werd beschikbaar gesteld voor de verbetering en verbreding van de Dwarsweg te Middelharnis ter ontsluiting van het industrieterrein „Oostplaat". In een eerder stadium had de raad al een krediet van 20.000,beschikbaar ge steld. Ook m.b.t. deze weg leefde bij de raad de angst dat er te hoge snelheden gemaakt zullen worden en dat terwijl het woonwagenkamp er zijn entree heeft en de achteringang van „Hernesseroord" op deze weg uitkomt. „Er zouden daar best eens pupillen van deze inrichting kunnen lopen" veronder stelde mevr. van Eek. De weg zal niet recht-toe recht-an lopen waarom weth. Jacobs hoopte dat dat de snelheid zal beperken. Promotie aktiviteiten Het College stelde de raad voor de akti viteiten die ondernomen worden om Mid delharnis meer bekendheid te geven, te „promoten" niet meer met afzonderlijke kredieten te financieren maar daartoe een egalisatie fonds in te stellen, 50.000, groot Met name van de zijde van de SGP fractie werden bedenkingen aangetekend. „Wij zijn er niet zo mee ingenomen" liet dhr. W. Villerius weten, terugziend op twee Havendagen en de presentatie van Middelharnis op een Rotterdamse beurs. Hij verklaarde zichbare resultaten te mis sen en daarom met de stichting van een egalisatiefonds niet in te kunnen stemmen: „gezien de ombuigingen die nodig zijn en onze krappe begroting kunnen we dat geld beter ergens anders aan besteden" meen de dhr. Villerius. De raadsvoorz. burg. van Welsenis meende tegen een dergelijke voorstelling van zaken met kracht stelling te moeten nemen: als er niks wordt gedaan weten we zeker dat er geen resultaten worden geboekt....!" wierp hij dan ook tegen: „er zal aldus de voorz. wat gedaan moeten worden om de naam-bekendheid van Middelharnis te vergroten. Het gerucht dat door dhr. Kemner was opgevangen als zou er sprake zijn van de oprichting van een Stichting Promoting kon de voorz. ontkennen. Wel wordt er aan gedacht bepaalde aktiviteiten in het kader van de promoting in een Stichting te coördineren omdat het gemeentebestuur er niet voor voelt als organisator van die evenementen op te (blijven) treden. Verkoop ten behoeve van vestiging Wasserette De raad, minus de beide fractieleden van de lijst Hoogzand en dhr. G. C. Joppe stemde in met de verkoop van de berg plaats met bijbehorend terrein van de Gemeente aan de West Krakeelstraat te Sommelsdijk. Tot dusver werd de berg ruimte gebruikt voor de stalling van twee vuilnisauto's. Gegadigde bleek dhr. P. Peeman te Middelharnis die in het ge bouw een wasserette wil beginnen. De prijs was d.m. v. een taxatie van Gemeente werken gesteld op 26.500, Dhr. Kemner maakte duidelijk liever een verkoping bij inschrijving te willen omdat het hem bekend was dat er meerdere gegadigden zijn. Een openbare verkoping leek hem dan ook tegenover hen een juistere procedure. Binnen het College leefde evenwel een andere mening, die zowel door weth. Jacobs als door de voorz. werd vertolkt. Weliswaar wist dhr. Jacobs van de moge lijke interesse van een andere gegadigde maar omdat die inmiddels goedkeuring heeft ontvangen zijn bedrijf te vergroten leek het dhr. Jacobs toe dat voor hem de behoefte niet meer zo groot is. Zowel dhr. Jacobs als de voorz. wezen erop dat het gemeentebestuur voorstaat dat binnen de dorpskernen zich weer kleinschalige be drijven vestigen en precies dat is dhr. Peeman voornemens te doen. Verkoop aan de meest biedende zou de conse quentie in kunnen houden dat de ruimte wordt benut voor louter opslag terwijl er van enige aktiviteit geen zier terecht zou komen. Vooral om dat risico te vermijden leek het de voorz. gewenst de verkoop aan dhr. Peeman door te zetten. Weth. Jacobs nam nog de schijn weg als zou dhr. Peeman de schuur erg goedkoop in bezit krijgen, temeer omdat die in zijn huidige staat volstrekt ongeschikt is voor het toe komstige doel en daarom nog een grote aanpassing behoeft. ,,'t Is toch niet daverend wat we er voor vangen", weifelde dhr. Joppe, ook weinig gelukkig met de door het College voor gestane procedure. Recreatiecentrum De raad werd voorgesteld een voor- bereidingsbesluit te nemen t.b.v. een her ziening van het bestemmingsplan „de Staver". B en W willen daarmee de stich ting van een groot recreatiecentrum met zwembad, sporthal, tennisbal, enkele bowlingbanen, een vergaderruimte en een horecagedeelte, planologisch mogelijk maken. De daarvoor gedachte ruimte ligt vrij dicht in de buurt van Garage Knöps en derhalve niet meer achter de Exoduskerk waar men het centrum aanvankelijk had gepland. Namens de SGP fractie maakte dhr. v.d. Ketterij duidelijk niet met het voorstel in te stemmen. Een heel ander aspect werd aangesneden door dhr. Krijgsman (CDA). Hij wees erop dat de huurders van volkstuintjes in die omgeving gedupeerd raken wanneer ze hun tuintje af moeten staan. Het was de vraag van dhr. Krijgsman of het College dezen met voorrang aan een nieuwe tuin in de Oostplaat zal willen helpen. Het werd door de voorz. toegezegd, zelfs bleek het al geregeld, min of meer tot ongenoegen van dhr. A. Tiggelman die erop atten deerde dat meerdere anderen al lange tijd op een wachtlijst voorkomen en nu op nieuw zullen worden gepasseerd. Dierenverblijf in S'dijk-Zuid In het gebied nabij de Wildemanskreek, dat de bestemming „openbare groenvoor ziening" heeft gekregen zal een dieren verblijf worden gebouwd en wat trim- toestellen worden geplaatst. De raad stel de er een krediet van 35.200,voor beschikbaar. Met de wijkgroep „de Zwa luw" is overeengekomen dat vanwege deze groep de dieren verzorgd zullen worden. Mevr. van Eek (CDA) verklaarde zich wat beducht voor de „waterpartij" die er ten gerieve van de eendjes bij zal worden aangelegd en ze werd daarin niet helemaal gerustgesteld door weth. Jacobs toen deze verklaarde dat het water heel ondiep zal worden en de bodem maar zwak zal hellen. Dhr. Jacobs attendeerde trouwens op plaatsen die heel wat gevaarlijker zijn zoals de Wildeman en andere kreken. „Als we voorzieningen moeten treffen waardoor nooit meer een kind te waterkan raken dan kunnen we de waterpartij beter in 't geheel niet aanleggen" overwoog de heer Jacobs, maar zover wilde ook mevr. van Eek niet gaan. Op de vraag van dhr. v.d. Ketterij of ook andere kernen voor een dergelijke voor ziening in aanmerking zouden komen werd door dhr. Jacobs bevestigend geant woord. Het leek hem nauwelijks nodig, in Nieuwe Tonge is al een soorgelijke voor ziening, in Stad wordt het gedaan door een particulier en Middelharnis heeft de kin derboerderij van Hernesseroord. Hoofdleidster Tot hoofd van de openbare kleuterschool „Het Kwetternest" te Sommelsdijk werd mevr. T. M. van den Ouden te Ooltgens- plaat benoemd. Kwijtschelding belastingen Door mevr. Mouw (PvdA) werd ge wezen op een brief van Konsumenten Kontakt waarin wordt verzocht bij het heffen van belastingen met name de laag ste inkomens te ontzien door bijvoorbeeld te komen tot een kwijtscheldingsbeleid. Het leek mevr. Mouw goed de inhoud van deze brief over te nemen in het gemeente lijk mededelingenblad zodat meerderen op de mogelijkheid van kwijtschelding worden geattendeerd. Mevr. Mouw meende n.l. dat velen onbekend zijn met de mogelijkheid daartoe. Weth. L. C. Kievit leek dat te kunnen bevestigen; in 1981 werden in Middel harnis slechts 11 aanvragen gehonoreerd op 4500 a 5000 opgelegde aanslagen. Dhr. W. Villerius (SGP) meende uit hoofde van zijn functie bij de belastingen daar een heel ander licht op te kunnen werpen: „....er zijn enorme aantallen die niet ge honoreerd zijn", liet hij weten, om daar aan nog toe te voegen: „sommigen zijn zó brutaal dat ze een onbelast kapitaal pand van 150.000,hebben en tóch nog vrijstelling vragen!" POORTVLIET Beroepen De Geref. Gemeente heeft een beroep uitgebracht op ds. M. Mondria uit Waardenburg. Vereniging „De Cliristenvrouw" Afdeiing Middeiliarnis - Sommeisdijlf Hierbij worden alle leden en belang stellenden hartelijk uitgenodigd voor de vergadering op D.V. donderdag 12 januari a.s. in „de Hoeksteen", Ring 13 te Mid delharnis. Aanvang: 19.45 uur. Mevrouw Mastenbroek hoopt voor ons een lezing te houden over het onderwerp: „Medicijnen Allerlei". VERVOLGVERHAAL door Dignate Robbertz G. F. Callenbach B.V. Nijkerk Maar na acht dagen liep de boerin weer al over het hof en erreketekte cspee/de de baas) over het hele bedrijf. De eerste jaren bij de jonge boer ging het goed met Simen, maar toen vatte hij kou. Het duurde lang voor hij weer helemaal op de been was en nadien bleef hij altijd over zijn maag klagen. Die kouwe is 't er op vast bluuve zitten, zei Leune Schietekatte, die buure van hem was en iedere dag was komen kijken en allerlei raad gaf Een lapje mee reuzel- vet zal 't er wel uut trekke. Maar al smeerde Simen z'n maag in met vet en al had hij er 's nachts een doekje om, het hielp niet. Hij kon het zware werk op de duur niet volhouden. Janne keek be denkelijk toen Krijn Wisse voorstelde om Simen als vaste arbeider te nemen en een knecht erbij. Er was land gekocht en in de zomer moest hij toch altijd volk bijhuren. Zo kwam er een knecht op het Olmenhof, die op het zolder sliep en aan tafel mee-at. Janne was dadelijk op hem gesteld, want hij werkte hard, een kerel als een boom met handen die overal naar stonden. In het begin deed het Simen goed dat de vos geen stap van z'n plaats wilde als hij er niet bijkwam. Maar Jannis bleek een goeie kameraad te zijn, ze werkten dikwijls samen en Simen schikte zich tevreden in de omstandig heden. Jikkemien hing het laatste stukje goed over de haag, een onderbroekje van Arend. Het was hier en daar gescheurd. De jonge groeide er uit. Bovendien was hij een hele dag in beweging, klom op het varkenskot en in de wilgen. Hij was zo'n heel ander kind als Kee. Die leek op haar vader, maar de stugge geslotenheid had ze niet van hem, al was Simen wel altijd stil en een beetje teruggetrokken. Het water uit de tobbe liep klokkend in het gootje. Jikkemien keerde de emmers om en veegde het straatje af met de bezem. In het Westen zat werking in de lucht Kleine grijze wolkjes dreven voorbij de zon en maakten het even kil. In het buurhuis ging de deur open en Leune Schietekatte hin kelde met haar krepel been naar buiten. Jikkemien hoorde haar hardop praten. 't Is toch wat te zeiën, in gin weeke z'n bed geschud, wat een stiele.... (gewoonte) Ze had de boel opgeruimd, bij Max Wat- tèl, de naaste buur van Simen en Jikke mien. Een weinig spraakzame man, die buiteimissige dingen bedreef waar een ander niet aan zou durven denken. Een vinnig windje schoot achterom de schuur. Leune keek eens naar de lucht, veegde een paar keer langs haar grote kromme neus, schudde haar hoofd en riep dan: We kriege kwaed weer, buur- vrouwe. 't Zal nie schikke. Jikkemien was begonnen met de onderste takken van de wilgen af te kappen. Bij iedere slag ritselde een tak naar beneden, zakte aan de voet van de tronk af en gleed in de sloot Watertorren schoten onder het kroos door, dikke blauwe vliegen vlogen op en streken dadelijk weer neer in het gras, dat door het uitlopende gier van de Varkensloop zwartig week geworden was. Kiek is, Leune wees naar de dijk de kraaien vliege over 't kerkhof. We kriege vuul weer en d'r komme kwaeje diengen. Jikkemien klom op de ladder bij de hoge takken. Ze zag een troep kraaien voorbij de bomen van het Olmenhof scheren, ze wiekten om het dodenhuisje en dreven dan af, achter om de molen het land in. De punten van het kerkhof-hek kwamen even boven het Vrouwendijkje uit, maar als je beneden op de begane grond stond, Half-miljoenste naar het fonds „Red de Kinderen" In precies veertien maanden nadat de Ford Sierra ter verkoop in West-Europa verscheen, heeft Ford meer dan 500.000 van deze gezinswagens, die vele onder scheidingen won, gefabriceerd. Op de ochtend van dinsdag 13 december j. 1. is de half-miljoenste Sierra een witte 1.6 liter GL Stationwagon van de assemblagelijn in Dagenham (Engeland) gereden, één van de drie Europese Ford fabrieken waar de Sierra wordt geprodu ceerd. De half-miljoenste Ford Sierra is door Ford Engeland aan een goed doel ge schonken en is bestemd voor Oost-Euro pa, waar artsen en welzijnwerkers bezig zijn voor het fonds „Red de Kinderen". Op een speciale presentatie-bijeenkomst in Londen op 15 december 's middags, ontving de presidente van het fonds „Red de Kinderen", H.K. Hoogheid Prinses Anne, de Sierra Stationwagon ten be hoeve van het fonds uit handen van de voorzitter van de Raad van Bestuur en algemeen directeur van Ford Engeland, de heer Sam Toy. In de veertien maanden dat de Sierra in Europa wordt verkocht, is dit model de absolute best-seller in zijn klasse en stond voortdurend in de toptien van de Euro pese verkopen. De laatste verkoopstatis tieken tonen aan dat de Sierra 3.8 procent van de totale Europese personenwagen- markt voor haar rekening neemt Hij is nummer één in zijn klasse in Noorwegen, staat op de tweede plaats na de Escort als best- seller in Engeland en is leider van zijn klasse in Ierland, Denemarken en Zwit serland. De Sierra is het meest onderscheiden Ford model aller tijden en heeft 15 on afhankelijke nationale en internationale prijzen gewonnen. OOLTGENSPLAAT De jaarvergadering van het Vrijwillige Brandweerkorps „Ooltgensplaat" zal ge houden worden vrijdag 13 j anuari a. s. des nam. 8 uur in het Verenigingsgebouw „'t Centrum". Voor de pauze komen de jaarverslagen aan de orde. Na de pauze wordt de reis voor 1984 besproken en is er een be- stuursverkiezing. Aftredend en herkies baar is de heer Kr. Braber Czn. Hierna volgt de rondvraag. Op zaterdag 14 januari kunnen de wan delaars alweer voor de tweede maal dit seizoen op stap in Oostvoorne met na afloop een stevige kom snert. Tussen 10.00 en 12.00 uur kan men zich melden bij het VW-kantoor aan de Sta tionsweg. Van daaruit wordt men ver wezen naar het startpunt van de wande ling. Er is een korte route van zes kilo meter en een langere van de dubbele afstand uitgezet Wie alleen aan de wandeling deelneemt betaalt 1,50 en degenen die na afloop de erwtensoep willen nuttigen betalen 4,50 Meer informatie krijgt men bij het WV- kantoor in Oostvoorne, tel. 01815 - 2749. De volgende en laatste wandeling van dit seizoen vindt plaats op 11 februari. De opheffing van de PTT dienst kring Middelharnis per 14 nov. vorig jaar - met de gelijktijdige onderbrenging daarvan in de regio Zuid-West - heeft geleid tot de vervroegde pensionering van de dienstkring-leider dhr. E. Beket. Per genoemde datum werd dhr. Beket vrygesteld van dienst en per 1 juni '84 gaat hij, dan 61 jaar, in de VUT. De beslissing die geno men werd had dhr. Beket graag nog wat uitgesteld en vrijdagmid dag heeft hij dan ook „node" af scheid genomen van zijn werk en medewerkers. De Flakkeese periode voor dhr. Be ket - geboren in Rotterdam, maar uit Flakkeese ouders - begon met zijn benoeming in januari 1946. Zijn op leiding aan de Technische school tot instrumentmaker heeft wellicht tot zijn plaatsing als adspirant-vakwerkman bij de PTT bijgedragen. De candidaten werden verondersteld accoord te gaan met de standplaats waarheen ze ge stuurd werden. Voor dhr. Beket werd het Middelharnis en beter had hij het na,uwelijks kunnen treffen omdat eerst de fam. Driesse en later zijn grootmoe der hem een kosthuis bood. Uit die beginperiode herinnert dhr. Beket zich dat Middelharnis nog slechts enkele honderdtallen telefoons telde; in de Flakkeese dorpen waren gemiddeld zo'n vijftig aansluitingen maar die aantallen zouden heel snel stiojgen. In de oorlog waren de meeste telefoons door de bezetters gevorderd om na de oorlog weer met wagens tegelijk terug te worden gebracht. In Middelharnis werden ze waar nodig hersteld en schoongemaakt zodat ze weer opnieuw konden worden geïnstal leerd. De vraag naar een telefoonaan sluiting is na die jaren nauwelijks meer verminderd; op Flakkee ligt het aan sluitingspercentage dan ook boven de 90%. Terwijl dhr. Beket over het hele eiland zijn technische werk deed be kwaamde hij zich verder via bedrijfs opleidingen. Goede herirmeringen be waart hij aan de installatie van grotere telefooninstallaties zoals in het zieken huis en b.v. gemeentehuizen. Waar anderen geen wijs zouden kunnen uit de veelheid van gekleurde draadjes was juist dat hem tot een hobby gewor den. In 1966 evenwel werd zijn uit voerende taak naar een leidinggevende verlegd i.v.m. zijn benoeming als dienstkringleider. Had hij tot dusver voornamelijk met de handen kunnen werken, voortaan zou het „hoofd werk" worden, maar ook daarin heeft dhr. Beket zich uitstekend ontplooid. Hij bouwde onderling en tussen de technische dienst en het pubHek een prima verstandhouding op: „we heb ben zoveel mogelijk good-will ge kweekt en het publiek steeds be schouwd als klanten met wie je zorg zaam om moet gaan" vertelt dhr. Beket „Het is steeds ons beleid geweest het publiek op zijn vragen te bedienen en ze van die installaties te voorzien waarmee ze in hun omstandigheden het best geholpen waren; dat heeft steeds tot een uitstekende verhouding geleid." Dhr. Beket geeft er niet zo onomwon den uitdrukking aan maar een goed verstaander beluistert grote spijt over de verstoring van de prima functione rende Dienstkring. De PTT heeft als argument voor deze- en meerdere dienstkring-opheffïngen gebruikt dat de dienstverlening aan het publiek daardoor zou verbeteren maar op Flakkee was dat al voortreffelijk gere geld. Meerdere personeelsleden moes ten naar Rotterdam afvloeien en er blijven er in Middelharnis slechts en kele werkzaam. Voor hén en voor zichzelf had dhr. Beket het graag anders gezien. Even heeft hij het moeten verwerken maar mmiddels heeft hij geleerd er maar in te berusten temeer omdat hij kan zeggen dat het in Middelharnis allemaal naar genoegen is geweest In dit nieuwe jaar een uitnodiging voor alle jongeren v.a. 16 jr. om op vrijdag 13 jan. om 20.00 uur in het Dienstencentrum te komen (Middelharnis). We hebben dit keer een spel-discussie- avond d.m.v. een Monopolyspel met als onderwerp „crisis". Wil je weten hoe het eruit gaat zien? Kom! en breng vrienden mee! Tot ziens op 13 januari! Het bestuur v.d. Chr. Plattelands Jongeren. Tot uw dienst op Scliouwen en Flakkee: Schoonmaakbedrijf l£)(^ J SINT MAARTENSDIJK Munitie gevonden Op de slikken in de Noord (Oosterschelde) werd dezer dagen munitie gevonden. De vinders brachten de projectielen naar het politie bureau, waar men de Opruimingsdienst in kennis stelde van de vondst DIRKSLAND Ter gelegenheid van de Culturele dag bij de opening van de Sporthal op 12 no vember 1983 werd er door de Midden standvereniging Dirksland en de gezamen lijke Blusgroepen van de Vrijwillige Brandweer Dirksland een Ballonwed strijd georganiseerd. De ballon, welke de grootste afstand heeft afgelegd kwam terecht in Bologna (Italië). Prijswinnaars: 1Purdey Kroon - Sliedrecht 2. Elisabeth van Es - Melissant 3. Niels Goedegebuure - Dirksland 4. Dennis en Jeroen Noteboom - Dirksland 5. Nhiên v.d. Veer- Herkingen. De prijzen worden thuisbezorgd! Jongelui, welke hun ingeleverde gele wed strijdkaartje willen terug hebben, kunnen dit de eerstvolgende dinsdagavond van 19.00 tot 20.00 uur ophalen bij de Brand weerkazerne in Dirksland, Herkingen of Melissant kon je daar niks van zien. Even keek ze rond over het land, voor ze weer begon te kappen. Ver, tot waar de bossen van Zeeduin begonnen, wuifde het graan, hier en daar werd het al geel en goudachtig. Een brede strook klavers lag er donker groen tussenin. Aan de andere kant, uit lopend tegen het Vrouwendijkje, dat de vronen (weiden) van het bouwland scheidde, waren de akkers aardappels en de suiker peeën. De zon was nu helemaal door nevels overgleden. Van de zeezijde kwam een kille trek, onderbroken door warme zuch ten, die uit het koren schenen op te komen. Er waren gedempte geluiden van een kakelend hoen, een vrouwenstem of het snelle kleppen van klompen. Jikkemien voelde zich slaperig boven op de ladder, met haar rug tegen een uitstekend gedeelte van de stam. Beneden stond Leune nog tussen de groentebedden. Ze stak haar spitse kin vooruit, bewoog haar armen in drukke gebaren en keerde zich dan haastig om naar haar huisje, waar de kater miau wend bij de deur zat. Achter de hoge elzenhaag, die bij de schuur van Max Wattèl al begon, was het scheve huisje van Leune nauwelijks te zien. Ze woonde daar al, sinds ze was opgehouden met bakeren, om nu eindelijk, zoals ze zeide d'r beênen ook is onder een eige taefel te steken. Jarenlang had Leune Schietekatte door het eiland ge trokken van het ene dorp naar het andere, ze kende elke boerderij en ieder arbeiders huisje. En nu verdiende ze haar kost met jakken naaien en mutsen opdoen en het huishouden van Max Wattèl te onder houden. Niemand had Leune ooit anders gekend dan krom, hinkelend en vinnig met de tong. Het jonge volk stak de gek met haar. Ze geloofde aan spoken en weerwolven en zou voor geen geld 's avonds langs de Vrouwendijk gegaan zijn. Het deugde daar niet, trouwens het was altijd gevaarlijk bij nacht en ontij langs een kerkhof te lopen. Als ze daar over sprak, schommelde haar wonderlijk groot hoofd heen en weer tussen haar scheve schou ders en rinkelden de gouden strikken met waaiers tegen de zware krullen. Want Leune was groós. Zondag en door de week droeg ze goud, een dubbele rij kroon- spelden in haar ondermuts, het brede snoer bloedkoralen hing slap om haar rimpelige hals. Als ze naar de kerk ging, had ze de brede ouderwetse schoenen aan, die volgens haar zeggen nog van haar moeder waren. De dikke zilveren gespen glommen van onder haar blauw en bont gestreepte greinen keuzen, (mkken) Ik dienke dat 't mee Max nog is bekaaid afloopt, buure, zei ze ineens ie zwalkt eêle nachten deur den duune, 't is een werk dat gin daglicht verdraegt... De laatste tak viel van de stam. Jikkemien klom naar beneden. Ze vond dat de boom er nu uitzag als de marskramer zonder armen, die een paar keer per jaar door het dorp kwam en met z'n knie zijn bakje openstootte. De witte plekken leken won den, ze streek er langs, het voelde zijig zacht en rook rinzig. Och, zei ze, je moe je over Max niet zó over-oop elpe, ie zal wezelik in gin zeven duiven gliek loope. Leune giebelde even, haar scherpe oogjes gluurden vanachter de gouden waaiers. Ze stak haar vinger in de hoogte en zei ernstig: Jie weet toch waer of un geboren is....? En ie durf strikken te zetten tussen de graeven.... 't is schande.... AUa, Leune, je moe niet zè verzinne, zulke diengen doe Max nie. De donkere lucht was dichterbij gedreven. Leune sloeg de schort over haar muts voor de eerste grote druppels, die begonnen te vallen. Ze hinkelde onder het afdakje naast de houtstapel. Windvlagen suisden door de struiken en brachten koelte. Jikkemien zocht Arend, die met een paar kakkerlakken speelde. (wordt vervolgd) »^n^♦^^♦^^♦^l^l^l^^*^^^l^Hl*^l^nl^^4l^l^n^^nl^l♦^n^»^n^^tJH^♦^l^^^l^l^^^,^l^l,^^^.^.^^I^4l^^.^.^^.^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ ------ 2 ----------------------------------------------- C^ MULTI-SERVICE „VAN HUIS UIT SCHONER' 4307 BP Oosterland Dr. Schutterstraat 42 Telefoon (01114) 1813 SCHOONMAKEN EN ONDERHOUD - REINIGEN - RAAMBEWASSING TAPIJTREINIGING - SCHOORSTEENVEGEN

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 5