Gemeente Dirksland Veiligheidsonderzoek Politieberichten MiMeihami. Koüiiiklijk Goud voor Emgo-teken„MePster*^ D. Peeman op Zuidhollandse Veehouderijbedrijven flomidi&naii Mercedes Benz 190 diesel Middelharnis E.H.B.O.-wedstrijd in Middelharnis A.S. moedercursus in Middelharnis Mercedes-Benz Tip Autobedrijf v.d. Velde Postduivententoonstelling in Dirksland Mannenkoor „Ons Koor" gaat papier verzamelen Oostflakkee bijt spits af: Projekt voor werklozen met behoud van uitkering DINSDAG 10 JANUARI 1984 No. 5260 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief In verband met de installatie van de Edelachtbare heer C. Oversier als burgemeester van de gemeente Dirksland wordt een kennismakingsreceptie gehouden op maandag 16 januari 1984, te weten te: Dirksland: in het verenigingsgebouw „De Schakel" van 16.00 -17.15 uur, Herkingen: in het verenigingsgebouw „Ons Huis" van 18.30 - 19.45 uur; Melissant: in het verenigingsgebouw „Melishof' van 20.15 - 21.30 uur, Gaarne stellen wij de inwoners vanDirksland en alle overige belangstellenden in de gelegenheid in de onderscheidene dorpen tussen de genoemde tijdstippen met burgemeester Oversier en zijn gezin kennis te maken. DIRKSLAND, 4 januari 1984 Burgemeester en Wethouders vanDirksland, de secretaris, de loco-burgemeester, C. Noorthoek. A. C. van Rossum. s Enige tijd geleden heeft de Gewestelijke Raad voor Zuid-Holland van het Land bouwschap, in samenwerking met Be drijfsontwikkeling (Landbouwvoorlich- tingsdienst) en Arbeidsinspektie, onder zoek gedaan naar veiligheidsaspekten die te maken hebben met het gebruik van trekkers en machines op veehouderij bedrijven. Van 139 aangeschreven vee houders is een ingevuld vragenformulier terug ontvangen dat hun onlangs was toegezonden. Tweeledig doel De vragenlijst was samengesteld om bij het Landbouwschap het inzicht te ver groten in zaken waarop bij verdere aktivi- teiten de nadruk gelegd moet worden be treffende het werk van de Veiligheids- kommissie. Er zijn nauwelijks statistische gegevens over ongevalsoorzaken bekend. Dit komt omdat de meeste veehouderij bedrijven eeimians- of gezinsbedrijven zijn ruim 80%. Van de persoon die daarin werkzaam zijn, komen ongevalsgegevens niet be schikbaar via de uitvoeringsorganen van bijvoorbeeld de Ziektewet. Een tweede bedoeling van de kommissie was om aan de hand van gerichte vragen, betrokkenen tot nadenken aan te zetten over risiko's, die door gewenning dikwijls niet onderkend worden. Uit de spontane opmerkingen op veel antwoordformulieren, blijkt dat de tweede opzet zeker geslaagd is. Deze konklusie laat zich het best samenvatten in de op merking van een inzender, die erop wijst dat er op een boerderij meer gevaren zijn dan alleen maar met trekkers of machines. Leerzame antwoorden B ijna de helft van de ondervraagden geeft aan wel eens bijna een ongeluk te hebben meegemaakt dat gelukkig nog goed afliep. Opmerkelijk is dat de meesten daarbij aantekenden dat er sprake was van eigen schuld. Dit is een bevestiging van de stelling dat menselijk gedrag een belangrijke (on)- veiligheidsfaktor is. Het is een kwestie van gedrag bijvoor beeld, dat men op een trekker stapt die niet met een kantelbeveiliging is uitgerust. Aan een kwart van alle trekkers ontbreekt deze voorziening. Hoewel het sinds 17 juli van ditjaar wettelijk verboden is, wordt dit voorschrift op ruim eenderde van de be drijven genegeerd. Dat het met de trekkerbeveiliging nog maar matig gesteld is, blijkt ook uit het ontbreken van beschermkappen bij de aftak-assen van trekkers. Dit komt voor bij twee van de vijf in gebruik zijnde trekkers. Hier past echter ook een verwijt in de richting van fabrikanten die deze onveilige konstruktie op de markt brengen. Op ruim eenderde van de bednjven wordt toegestaan dat jongeren onder de 18 jaar zonder rijbewijs een trekker besturen, hoe wel ook dit wettelijk verboden is. Op bijna de helft van de bedrijven wor den geen, of niet konsekwent mogelijk heden benut om gehoorbeschadiging te voorkomen, u.t veroorzaakt kan worden door trekkerrijden. 20% van de onder vraagden geeft aan niet met dit risiko bekend te zijn. „Nooit van gehoord?" „Wat zegt U?" Aangedreven werktuigen Gemiddeld zijn er op de ondervraagde bedrijven 6 werktuigen in gebruik die aangedreven worden met een tussen-as die aan de trekker gekoppeld is. Er blijken op de 139 bedrijven nog 200 van deze tussen-assen gebruikt te worden zonder, of met een beschadigde beschermkoker. Het is uitgesloten dat dit in alle gevallen goed afloopt! Ook kettingen, V-snaren en tandwielen die niet zijn afgeschermd, ko men nog voor op eenderde van de be drijven. Als redenen voor het ontbreken wordt veelvuldig opgegeven: Heeft er nooit opgezeten, niet meer bruik baar, na reparatie niet meer gemonteerd. Arbeidsomstandighedenwet (ARBO) Een opmerkelijke konklusie valt te trek ken uit het inventariseren van de arbeids organisatie op de ondervraagde bedrijven. Hoewel ruim 80% van de ondernemers aangeeft geen personeel in dienst te heb ben, blijkt toch dat vrijwel elke onder nemer op enig moment aangemerkt moet worden als „werkgever" in de betekenis die de Arbowet daaraan geeft. Dit doet zich voor als gebruik gemaakt wordt van loonwerkers, burenhulp, bedrijfsverzor- gingsdiensten, uitzendbureaus, meewer kende gezinsleden, stagiaires, vakantie werk, enzovoort. Veel werk aan de winkel dus voor de organisaties die zich ten doel gesteld heb ben om de agrarische beroepsbevolking met de geest van deze vernieuwde wet geving vertrouwd te maken. Een voorlich tingsbrochure kan gratis opgevraagd worden bij het Landbouwschap, Bedrijfs ontwikkeling en Arbeidsinspektie. Kom a.s. weekend proefrijden met de nieuwe bij: Telefoon 01870 - 4466 Dorpsweg 28-34, Sommelsdijk - Inbraak In de nacht van 6 januari j.l. vond er een inbraak plaats in een woning te Middel harnis. Ontvreemd werd een filmcamera, bijbehorende lenzen, een flitser, een film- plakpers, alsmede wat geld. - Baldadigheid In de nacht van 7 januari j.l. meenden vier jongelui met stenen vernielingen te kun nen aanrichten op het Zandpad te Middel hamis. Men plaatste verder een verkeers bord dwars op de weg en aan de Hoflaan brak men een lantaarnpaal stuk. Tegen het viertal zal proces-verbaal worden op gemaakt. - Bootje gevonden In het Haringvliet ter hoogte van de ma- rinesteiger werd een klein bootje onbe heerd aangetroffen. Het bootje heeft een lengte van ca. 2.5 meter en een breedte van ca. 1.5 meter. Het is bruin geschil derd. De eigenaar kan zich bij de politie melden om zijn eigendom terug te be komen. - Diefstal Door de gemeentepoUtie Rotterdam werd een inwoner van Middelharnis aangehou den terzake diefstal uit de havens. Bij huiszoeking werden een aantal van haven- diefstal afkomstige goederen aangetroffen. - Deel III bevestigen De tijd nadert snel dat men als auto bezitter weer een nieuw deel III van het kentekenbewijs achter de voorruit moet hebben. Indien men nog niet in het bezit is van dat deel III dan wordt geadviseerd naar het postkantoor te gaan of contact op te nemen met de rijksdienst voor het weg verkeer te Veendam. Wel wordt geadvi seerd dat zo snel mogelijk te doen om problemen te voorkomen. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g Op vrijdag 13 en zaterdag 14 januari a.s. houdt de postduivenvereniging „DE Snel- post" te Dirksland haar jaarlijkse ten toonstelling. De tentoonstelling vindt plaats in het clubgebouw aan de Spuikolk te Dirksland. Werd de tentoonstelling voorgaande ja ren in de vorm van een hokkenshow gehouden. Nu is er gekozen voor een andere opzet met de bedoeling ook lief hebbers van buiten de vereniging te laten deelnemen. Elke liefliebber zet 4 duiven in, van jong en oud elk een doffer en een duivin. De duiven worden zoveel mo gelijk op vliegwaarde gekeurd. Voor de keurmeesters Wim Peeman uit Middel harnis en Frans van Peperstraten uit Oude Tonge zal het geen gemakkelijke opgave worden, want op Flakkee wonen een flink aantal gelijkwaardige, hardspelende dui- venliefliebbers. Door de ligging van ons eiland is er door de jaren heen een strenge natuurlijke selektie op het flakkeese dui- venbestand geweest Tijdens de tentoonstelling zullen vanpro- minente liefhebbers zogenaamde bonnen worden gekocht Een bon geeft recht op een jonge duif van deze liefhebber, meest al vrij uit te zoeken op zijn hok, en geeft dus een goede gelegenheid om voor een redelijke prijs de kwaliteit van het duiven- bestand van koper te verhogen. Er zijn o. a. bonnen te koop van Bakker v.d. Merwe uit Dordrecht, de Comb. Krouwel-Polman uit Tiel en van M. Pieterse uit Wemel- dinge en verder van de volledige flakkeese top. Voor de bezoekers worden tal van ver lotingen etc. georganiseerd, zodat het ook voor de niet-duivenkenners zeker de moei te waard is de tentoonstelling te bezoeken. Het korps van Emgo'ers die zich een Koninklijke onderscheiding waardig hebben gemaakt is sinds vrijdagmiddag opnieuw uitgebreid. Toen was het dhr. D. Peeman, Hoofd van de tekenkamer, die zich, met Koninklijk Goud getooid in de gelederen van deze verdienstelyken kon scharen. De Onderscheiding werd hem opgespeld door burg. van Welsenis van Middelharnis tijdens de jubileum-bijeenkomst die dhr. Peeman t.g.v. zijn 40-jarig jubi leum bij het bedrijf geboden werd. Dhr. van Welsenis herkende in dhr. Peeman een typische flakkeeër; op het eiland geboren en getogen, in zijn ge boorteplaats Middelharnis schoolgegaan, van „onder op" het vak geleerd en er carrière gemaakt zonder het eiland on trouw te zijn geworden.... behoudens de twee jaren die hij in Indië verbleef Het was dhr. van Welsenis duidelijk geworden dat de voorbije 40 jaar zowel voor de Emgo als voor dhr. Peeman enerverende jaren zijn geweest Na de oorlog was het de electrificatie van Oost- flakkee en het herstel van de oorlogs schade die de aandacht vroegen. In 1953 volgde de ramp met een desastreuze scha de, waarna in 1970 de ftisie met de Gas- centrale en vervolgens de komst van het aardgas volgde. ,,Er was zo stelde de heer van Welsenis vast altijd wel iets nieuws te beleven!" Als tekenaar, sinds 1977 hoofd van de tekenkamer en de bouwkundige afdeling, was dhr. Peeman bij dat alles ten nauwste betrokken en dhr. van Welsenis maakte zijn waardering ken baar voor de wijze waarop dhr. Peeman is meegegroeid met het aanvankelijke kleine electriciteitsbedrijf tot het „totale energie- gebeuren" waarvan thans bij de Emgo sprake is. Niet alleen binnen het bedrijf-, ook bin nen de gemeenschap bleek dhr. Peeman zich verdienstelijk te hebben gemaakt o.a. door het lidmaatschap van de leden raad van de woningbouwver. en het be- stuurslidmaatschap van de voetbalvere niging Flakkee" in welke kwaliteit hij destijds metterdaad had deelgenomen aan de bouw van de accomodatie. Het deed dhr. van Welsenis goed dhr. Peeman me dedeling te kunnen doen van de Konin klijke waardering en hem de Gouden Eremedaille op te mogen spelden. Opbrengst voor 50-jarig bestaan in 1985 Het Mannenkoor „Ons Koor" gaat van af februari oud papier ophalen. Het koor hoopt in 1985 haar 50-jarig bestaan te vieren, wat met verschillende aktiviteiten gepaard zal gaan. Men wil ook proberen in het jubileumjaar in het nieuw gekleed te gaan. Voor deze aktiviteiten zullen verschil lende akties gehouden worden, waarvan de oudpapieraktie de eerste is die van start gaat Nu de restauratiecommissie van de Herv. Kerkte Sommelsdijk is gestoptmet papier op te halen, wil het Mannenkoor deze traditie in Sonmielsdijk gaan voortzetten. Er zal iedere eerste zaterdag van de maand worden rondgegaan in geheel Som melsdijk. De eerste keer is dat op 4 februari a.s. Het Mannenkoor hoopt dat velen hun papier willen bewaren voor Zaterdag 14 januari 1984 is er een vriendschappelijke E.H.B.O.-wedstrijd in de aula van de Rijksscholengemeenschap, Burg. Mijslaan 5 in Middelhamis. Hier aan werken mee 12 E.H.B.O.-ploegen van het eiland, de LOTUS-groep Flakkee zorgt voor slachtoffers. Dit alles onder supervisie van een des kundigejury. Het zal opnieuw een boeien de en leerzame middag worden. Ieder die belangstelling heeft wordt uit genodigd te komen kijken om getuige te zijn van het E.H.B.O.-werk en misschien te worden opgewekt om óók eens een cursus te gaan volgen. De toegang is gratis. Aanvang van de wedstrijd is 14.00 uur. deze aktie en niet in de minicontainer terecht komt De leden van het Mannenkoor zijn tus sendoor ook altijd bereid papier bij u op te halen. Burg. van Welsenis (r) biedt dhr. en mevr. Peeman zijn gelukwensen aan. Links de 87-jarige moeder van dhr. Peemqn. Voor vrouwen die in verwachting zijn wordt er een cursus georganiseerd in het Groene Kruis gebouw aan de Langeweg 72 te Middelhamis. De eerste bijeenkomst is op donderdag avond 2 februari a.s. en begint om 19.30 uur. Tijdens 5 cursusavonden kunnen er varingen en kennis uitgewisseld worden omtrent zaken over de zwangerschap en de bevalling. Er wordt door 2 wijkverpleegkundigen, M. de Leeuw en L. Termaaten o.a. in formatie gegeven over bijvoorbeeld de voeding en verzorging van zowel de baby als de a.s. moeder, de baby-uitzet, de bevalling en de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van de baby tijdens de eerste 3 levensmaanden. Het cursusgeld be draagt 12, Voor verdere informatie en opgave kunt u bellen naar M. de Leeuw, tel. 01870 - 3374 of naar het Groene Kmisgebouw, tel. 01870-2300. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 In de donderdagavond te houden raadsvergadering zal Oostflakkee's gemeenteraad worden gevraagd d.m.v. de beschikbaarstelling van een krediet in te stemmen met het starten van een projekt door werklozen met behoud van uitkering. Bij de behandeling van de gemeente begroting in de decembervergadering stel den B en W de mogelijkheid van zo'n projekt in het vooruitzicht om het slechts enkele weken nadien de raad al voor te leggen. De regionale Commissie van wie voor een dergelijk project toestemming nodig is heeft d.d. 26 november al in gestemd. Het is de bedoeling het recreatie- bos van de Stichting LOS een goede opknapbeurt te geven. De werkzaam heden zullen bestaan uit het verwijderen van het dode hout, het uitdunnen van de houtopstand en het aanplanten van nieu we bomen. De raad wordt een krediet van 17.000,- gevraagd waarvan naar schatting 2000,- terag zal komen uit de verkoop van het gehakte hout. Het onderhoudskarwei zal aan 10 men sen die daartoe inmiddels al zijn geselec teerd gedurende de maanden febraari en maart werk bieden. Zij blijven in het genot van hun uitkering en ontvangen daaren boven van de gemeente een kleine ver goeding waarvan ze ook hun reiskosten moeten betalen. In de post van 17.000,- is ook een krediet voor de aanplant van nieuwe bomen opgenomen. ^^^V^M,^\t^\'.i^^^^t^^^i-^^*4^V^^t^^\^^i.^V^^K^V.^V^^t.^V^^*^^^*^'H,^\i^^ni^V.^'»^iK^V^Iil^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1