EHAIIDEfl-flIEUWS Olie van Teunisbloemen pareert premenstrueie spanningen Winterkweek Patiënten zijn ool( mensen DE EERSTE DMEMET VIERDEUREN - steeds meer op Flakkee geteeld - Sportieve recreatie Recreatieve sport Begrafenisonderneming „VOORZORG" Duivensport: A. J. VAN RUMPT STAD AAN T HARINGVUET Kampioenschap voor Z.C. „de Schotejil" De bijbel verschijnt in steeds meer talen Sport- of „strop"hal BMW MAAKT RIJDEN GEWEIDIG. Jongelui maakten schade in Nieuwjaarsnacht Proeven Rijicswaterstaat met materiaal voor bescherming pijlers üosterschelde-afsluiting „De pral(tijl( zal het leren" Wij nodigen u graag uit voor een kennismaking met de nieuwe vier-deurs uitvoeringvan de BMW3-serie. 3e Blad VRUDAG 6 JANUARI 1984 No. 5259 Bij 30 tot 40 procent van alle vrouwen is de week, voorafgaande aan de menstruatie, een periode vol narigheid. Algemene klachten zijn: geprikkeldheid, bezorgdheid, angst en depressies, om te zwijgen over hoofdpijn en zwellingen in buik en borsten: Bij één op de tien vrouwen is in die periode het dagelijkse leven danig in de war. De oorzaak daarvan moet worden gezocht in een tekort aan prostaglandines. Dat zijn stoffen, die onder andere de hormonale huishouding reguleren. Ze worden in het lichaam gevormd na een aantal omzettingen. Voorwaarde is dat er voldoende linolzuur aanwezig is. Van linolzuur is al langer bekend, dat het hart- en vaatziekten kan voorkomen en dat het cholesterol-gehalte wordt verlaagd. Linolzuur nu wordt als alles goed gaat onder meer omgezet in gamma-linoleenzuur en vandaar weer in prostaglandines. Maar als dat mechanisme wordt verstoord leidt een onvoldoende aanmaak van gamma-Unoleenzuur tot een tekort aan prostag landines. Dan ontstaan klachten, welke men aanduidt met PMS: het premenstrueie syndroom. Onderzoekingen in de gynaecologische afdeling van het St Thomas-ziekenhuis in Londen hebben uitgewezen, dat bij meer dan zestig procent van de behandelde vrouwen PMS geheel kon verdwijnen warmeer ze extra gamma-linoleenzuur kregen toegediend. Van de overgebleven groep kwam nog eens de helft af van PMS, nadat een drie maanden durende kuur werd gevolgd. Een en ander bevestigde de artsen in hun theorie, dat PMS een teken is van storingen in het stofwisselings proces: het lichaam maakt dan te weinig gamma-linoleenzuur aan. Ook al is er voldoende linolzuur opgenomen. Het probleem is echter, dat gamma-linoleenzuur in de natuur slechts in twee hoedanigheden voorkomt in de moedermelk en in het zaad van de teunisbloem, een plantje dat oorspronkelijk gevonden werd in Mexico en in Midden-Amerika. Alle andere plantaardige ohën zoals mais- of zoimebloemoUe overigens rijk aan onverzadigde vetzuren bevatten die stof niet. Ook melk van de koe niet. Recente onderzoekingen bevestigen bovendien, dat niet alleen PMS, maar ook de bekende klachten van overmatig alcoholgebruik met gamma-linoleenzuur sneller kunnen overgaan. Vast staat ook, dat alcohol de omzetting in prostaglandines kan blokkeren. Het vele onderzoek naar de werking van gamma-linoleenzuur en de rol van teunisbloemolie heeft er in Engeland toe geleid, dat men daar op zeker moment de olie uit dit plantje is gaan verwerken tot capsules. Die capsules, onder de naam Efamol zijn nu ook in ons land verkrijgbaar bij drogisten, apotheken en de betere reformwinkels. Importeur en distributeur is Pharmafood uit Putten. Voor zover nu al vaststaat hebben de meeste gebruiksters afdoende baat gevonden bij Efamol. Bovendien is het een veiliger en plantaardig alternatief voor allerlei hormoonkuren die tot voor kort als de enige remedie werden beschouwd. I Ingezonden: MIDDELHARNIS Aan de seniorenleden, vaders en moeders van de juniorenleden en alle andere belangstellende lezers Valt het u ook op, dat het steeds dezelfde mensen zijn in een vereniging, die het werk opknappen? Valt het u ook op, dat deze mensen dat werk altijd met veel plezier doen en vaak niet of slechts matig gewaardeerd worden? Kunt u het zich voorstellen, dat deze mensen ook wel eens „nee" willen zeggen als er iets gevraagd wordt? Als u op deze laatste vraag ja zegt, wilt u deze mensen dan niet eens van hun over belaste taak verlossen? Kunt u niet een kleine beetje vrije tijd in de vereniging stoppen? Wat u kunt doen? In een vereniging is van alles te doen! Vraag het de besturen maar! Hebt u weleens gehoord van recreatieve sport of sportieve recreatie? De Stichting Sportraad Middelhamis organiseert in sa menwerking met de Stichting Spel en Sport (uit Amsterdam) een cursus van enkele middagen en/of avonden om se nioren, vaders en moeders en alle andere enthousiastelingen op weg te helpen op het gebied van het sportief bezig zijn. (In januari een middagcursus; in maart een avondcursus). Zegt u nu niet, dat is te moeilijk voor mij of wat zal dat wel niet kosten. Iedereen, dus ook u, kan meedoen en het kost niets. Enthousiasme is het enige dat u mee moet brengen! Het op de cursus geleerde (bijna alle maal praktijk) kunt u dan in praktijk brengen bij uw vereniging of in de vakantie van 1984. Wij zoeken namelijk ook nog mensen, die in de vakantie van 1984 (gedurende enkele dagen) de kinderen uit Middel- harnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge en Stad aan het Haringvliet een plezierige vakantieweek willen bezorgen. Nu werken de diverse dorpsgroepen nog alleen, maar wij willen proberen ook hen te ondersteunen in hun belangrijke werk en dan vooral in het vakantiewerk. Toont u belangstelling voor dit werk en wilt u graag meedoen? Bel of schrijf dan even naar: Stichting Sportraad Middel- harnis, secretariaat G. J. Barkel, Rotten- burgseweg92, 3241 XD Middelharnis. Tel. 01870-3139. Nogmaals: Inlichtingen en cursus zijn gratis! Eind 1983 besloten de duiven ook eens in de winter maand te koppelen. Een koude aangelegenheid, die we achteraf bezien, alleen moeten voorbehouden aan liefhebbers die verwarming op het hok hebben of zulk jong bruisend bloed, dat ze koud niet gevoelen als ze de wacht bij de altijd weer vechtende nieuwe koppels moeten betrekken. Bejaarde liefhebbers met een on verwarmd hok kunnen beter wachten tot het lengen der dagen als de natuur werkelijk gaat ontwaken. En is die winterkweek nu wel zo nodig? Er zijn voor- en tegenstanders. We spraken erover met de Gebroeders Somers te Hoogerheide, specialisten met jonge duiven en dit jaar trotse bezitters van de gouden crack van de Fondclub Zuid Nederland. Zij zijn geen winterkwekers en hebben zelfs de ervaring dat de in februari gekweekte jongen nog niet in prestatie benaderen, de in april geboren piepers. Rondom hen ziende beweren ze, dat er van de 's winters gekweekte jongen maar heel weinig overblijven, men vindt ze aan het eind van het seizoen nog slechts sporadisch terug op de hokken. Zeker als men zoals de Gebroeders puur op het schapje speelt is winterkweek niet aan te bevelen. Zeker niet als men net als Piet en Sjef Somers, de kunst niet machtig is om schraal te voederen. Want in december geboren jongen mogen niet in grote welvaart opgroeien want dan valt hun vederpak ook precies in de mooie vluchten met jonge duiven. Die mooie vluchten zijn voor Zuid Nederland Orleans, Bourges en Chateau- roux. Grote bondsvluchten met tienduizenden duiven, waarop vele vette prijzen zijn te verdienen en naam is te maken. De beste speler van Nederland met jonge duiven is ongetwijfeld slager Christ van de Pol uit Goirle. Die is het met voorgaande stelling helemaal niet eens. Zijn duivenkolonie is in de maand december gewoon een broedfabriek. Zijn favoriete duivinnen hebben in die maand al twee keer gelegd en rond de jaarwisseling zit hun partner weer met een andere duivin te broeden. Nauwelijks is het vuurwerk verleden tijd of zo'n 70 jongen hebben de ring al om. Allemaal bestemd voor de massale vluchten op de fondsafstanden voor jonge duiven. Jonge duiven die met volle bak op nest zitten en jonge weduwnaars. En wie denkt dat ze dan kapot gespeeld zijn heeft het helemaal mis. Vier van zijn jaarlingen blonken uit met kopprijzen op de bonds- fondvluchten. Voor hem is spel op het schapje met jonge duiven ondenkbaar. Er zullen altijd uitzonde ringen zijn, maar wie met de piepers los wil vliegen moet ze extra motivatie geven. Het zal dus in de duivensport wel zo zijn dat men geest en instelling moet hebben om aan winterkweek te doen, Ad Smeulders te Nuenen en zijn zoon, vele malen kampioen van de 147 verenigingen tellende afdeling Oost Brabant, pursang idealist, die alleen maar duiven verkoopt voor een liefdadig doel en een onzer grootste tuinarchitecten, ziet winterkweek ook niet zitten. Maar zijn grootste specialisme is midfond en dan liggen de kaarten toch weer anders. En zo zegt hij:Voor winterkweek moet men tijd vrij kunnen maken, wie de kweekperiode verlengt, verlengt ook de intensiteit van de duivenverzorging. wie het met aarzeling, tegenzin en niet vastberaden doet zal ongetwijfeld mislukken. Zeker is dat evenals weduwschap, winterkweek niet meer is weg te denken uit de sport al zullen er altijd wel voor- en tegenstanders blijven. Zieken zijn volwaardige mensen die het recht hebben te weten wat er met hen gebeurt en ook een stem in het kapittel moeten hebben. In het Europees Hand vest van de patiënt, dat door de commissie voor milieu, volksgezondheid en consu mentenbescherming van het Europees Parlement werd voorgesteld, worden de fundamentele rechten van de patiënt uit eengezet. Het rapport dat werd opgesteld door mevrouw Marie-Jane Pruvot, Frans af gevaardigde voor de liberale en democra tische fractie in het Europees Parlement, sluit aan op de verschillende morele codes die sinds 1945 het licht zagen: de Ge- neefse Verklaring van 1948, de Inter nationale Code van medische ethiek (Londen, 1949) en de Verklaring van de rechten van patiënten in de VS, daterend uit 1972. Als het Europees Handvest wordt goedgekeurd betekent dit volgens de commissie dat een leemte in de com munautaire wetgeving zal worden op gevuld. In de voorgestelde tekst wordt gesproken over het recht van iedere burger op een medische verzorging van goede kwaliteit en het recht te bepalen waar en door wie hij behandeld wordt. Wanneer de patiënt eeiunaal in een ziekenhuis is opgenomen heeft hij het recht te weten welke diagnose de behandelend geneesheer heeft gesteld en welke therapie gevolgd wordt. Verder heeft hij het recht zijn medisch dossier in te zien en is vooraf zijn toestemming nodig voor behandeling. Het medisch beroeps geheim is er volgens het Handvest om de patiënt te beschermen. Privé-leven en godsdienstige overtuiging dienen geres pecteerd te worden en de patiënt moet de gelegenheid hebben eventueel een beroep te doen op het rechtssysteem. Bovendien heeft elk individu het recht op een waar dige dood, aldus het Handvest dat het kunstmatig leven houden van patiënten veroordeelt. Toch kunnen zich in de praktijk proble men voordoen: er kunnen niet genoeg medische instrumenten aanwezig zijn, de financiële afhandeling kan op problemen stuiten wanneer de patiënt in het buiten land wordt verzorgd. In Denemarken, Nederland en het Verenigd Koninkrijk zijn ziekenfondspatiënten verplicht zich bij een arts in te schrijven en dient een bepaalde termijn in acht te worden ge nomen wanneer men van arts wil ver anderen. In dringende gevallen is de zieke niet altijd in staat toestemming te verlenen voor de behandeling. Ook aan het be roepsgeheim zitten verschillende aspec ten. Bepaalde medische gevallen zijn van groot belang voor de medische weten schap en publikatie van het dossier kan daarom zeer gewenst zijn. Mevrouw Marie-Jane Pruvot is daarom van mening dat alleen in bepaalde, zeer duidelijk omschreven gevallen, noodzake lijk kan zijn geen rekening te houden met de rechten van de patiënt, wanneer deze Molendijk 85, 3243 AL STAD AAN 'T HARINGVLIET Tel. 01871-15 53/15 30- Ingezonden: OOLTGENSPLAAT In de nacht van Oud en Nieuw hebben enkele lieden op de Slikdijk een glazen wassersladder meegenomen en hem ver volgens bij „het Tramstation" in de sloot gegooid. 'n Oplettende jongeman uit de Voor straat heeft de ladder meegenomen naar huis en heeft de politie in kennis gesteld. Onze hartelijke dank nogmaals. De ladder is nu weer bij de eigenaar en die ontdekte tot z'n grote schrik, dat een van de bomen gescheurd is. Hij moet nu naar de ladder maker en 'n nieuwe boom kost al gauw 125 a 150 gulden. Bedankt jongelui, die dat veroorzaakten! 'n Glazenwassersladder is nu eenmaal geen keukentrapje, waar je mee gaat lopen gooien, maar 'n stuk gereedschap, dat altijd voorzichtig behandeld moet worden, want per slot van rekening kan het iemand z'n leven kosten, als er 'n boom of sport breekt. Dus: voortaan met je tengels afblijven van spullen die niet van jullie zijn. Je kunt toch wel lol maken, zonder andermans bezittingen te beschadigen, lijkt mij! Het zou sportief zijn als jullie eventueel anoniem 'n deel van de schade op je zouden nemen. Tenslotte iedereen nog 'n voorspoedig en gezond 1984. En jongens, doe het vol gende jaar 'n beetje rustig aan, hè! Vriendelijke groeten, Jan en An Steentjes Slikdijk Ooitgensplaat MIDDELHARNIS Z.C. ,,de Schotejil" is als kampioen geëindigd in de E-afdeling van de Z.R.O.- competitie. Op 3 december j.I. hadden zij de laatste wedstrijd gezwommen, en moes ten wachten op de officieële uitslag die ze deze week kregen toegestuurd. Er werden in totaal 6 wedstrijden gezwommen, waar van er 5 door leden van de Schotejil gewonnen werden. Diverse zwemslagen werden er door de leden gezwommen in verschillende leef tijdsklasse, waar ze in totaal 13 gouden, 18 zilveren en 10 bronzen medailles be haalden. Daar dit het eerste jaar was dat zij deelnamen in een competitie is het een goede prestatie te noemen om op de eerste plaats te eindigen, wat tevens inhoud dat ze promoveren naar de D-afdeling. Totaal namen er 15 ploegen deel. Eind uitslag: I. de Schotejil10.169.8 pnt. 2. L.A.C. 210.581.5 pnt. 3. Merwede 210.687.4 pnt. 4. A.C.Z. 210.709.4 pnt. 5. D.W.F. 211.014.1 pnt. 6. deGooye211.091.3 pnt. 7. Z.P.B. Unico11.132.6 pnt. 8. Nautulus 311.645.0 pnt. 9. S.V.011.722.2 pnt. 10. R.Z. en P.C12.002.9 pnL II. Z.P.C12.034.2 pnt 12. R.W.V12.504.6 pnt 13. de Seuters12.565.9 pnt. 14. Kikvorst12.780.8 pnt. 15. Rijnmond 212.804.1 pnt. In Schelphoek, een der werkhavens in gebruik bij de Oosterschelde afsluiting wordt geprobeerd een betere en zo men wil goedkopere methode te vinden voor bescherming van de pijlers van de Ooster schelde stormvloedkering. Aanvankelijk was gedacht om rond die pijlers eer de steenbestorting daar rond aangebracht wordt te beschermen met asfalt en zand in zakken (asfaltzak). Men heeft nu in het beton en zandmeng- sel aangevuld met grind een betere me thode gevonden. Het grote stuk beton dat men heeft verkregen door beton, grind en zand te laten samenklonteren vermengd met Oosterscheldewater wil men door explosieven uit elkaar laten springen en de dan verkregen stukken in een zak doen, die dan vervolgens langs de pijlers worden gedropt. niet stroken met het algemeen belang. Kinderen en geestelijk gehandicapten vor men volgens de commissie een aparte groep waarvoor een speciaal Handvest nodig is. Hoe vaak het gezegde „de praktijk zal het leren" ons allemaal is voorgehouden weten we niet Eén ding is zeker, het is voor velen een leefregel geworden. Zo ook redeneren vele fabrikanten, wanneer zij hun nieuwe produkten laten testen door een groep geselecteerde mensen. Zij rap porteren na een dergelijke testperiode dan hun ervaringen met het nieuwe produkt en geven aan waar het verbetering behoeft. Bij de ontwikkeling van motorbanden werkt de Italiaanse fabrikant Pirelli bij voorbeeld nauw samen met de wereldtop van de motorcoureurs. Zij gebruikt in dit geval de wedstrijdsport als een zwaar test- laboratorium. De op- en aanmerkingen van de rijders, die tijdens de races voor het Wereldkampioenschap de prototypes van de nieuwe banden testen, worden gecom bineerd met technologische kennis. Zodra een optimale band voor bepaalde om standigheden is ontwikkeld en het bewijs is geleverd tijdens belangrijke races, wordt de band in verdere produktie genomen. De exemplaren die dan uiteindelijk in de handel komen zijn dan ook gelijk aan de banden die tijdens de wedstrijden succes vol bleken te zijn. Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroegindeweij, Emmalaan 18, Middelharnis Tel. 01870-2996 Minimaal één bijbelboek is al uitgegeven in 1.763 talen. Maar de volledige bijbel is pas vertaald in 279 talen. Het ziet er echter naar uit dat dit laatste getal snel zal toenemen. Overal ter wereld wordt op het ogenblik gewerkt aan de vertaling van het oude testament, vertelde dr. Ulrich Fick, de algemeen secretaris van de Wereld bond van Bijbelgenootschappen. In de jaren zeventig verscheen het nieu we testament voor het eerst in 140 talen. Daarna begonnen de vertalers in de mees te van die talen meteen het oude testament te vertalen. Dit is volgens dr. Pick een nieuwe ont wikkeling. In de vorige eeuw lag tussen de verschijning van het nieuwe testament en de volledige bijbel vaak vijftig jaar of meer. Steeds beter beginnen de kerken van Afrika en Azië te beseffen dat zij het nieuwe testament niet goed kunnen be grijpen zonder het oude testament. Ook de gewoonte om eerst het nieuwe testament volledig te vertalen en dan pas aan het oude testament te beginnen wordt doorbroken. Vooral Afrikanen blijken veel waarde te hechten aan oudtestamen tische boeken. Als de eerste boeken van het nieuwe testament verschenen zijn be ginnen sommige vertaalcommissies nu al boeken van het oude testament te ver talen. Oudtestamentische boeken die Afri kanen sterk aanspreken zijn Ruth, Psal men, Jesaja en Jona. Ingezonden: GOEDEREEDE De Gemeenteraad van Goedereede heeft toch besloten met 8 tegen 6 stemmen om de bouw van de sporthal in Ouddorp te verwezenlijken. Maar als ik dan lees in de krant van vrijdag 30 december 1983 waar men het geld vandaan wil halen, kan ik een gevoel van onbehagen niet onderdrukken en zie in mijn gedachte het woord sport in „strop" veranderen. Immers, nu wil men al geld onttrekken aan de reserves van de Gem. Visafslag en de onroerendgoedbelasting verhogen. Maar wat gaat er weer verhoogd worden als blijkt dat deze hal niet rendabel is? Want dat er elk jaar geld bij moet, is volgens mij een duidelijke zaak. Dan de reserves van de Gem.. Visafslag. Op zichzelf behoeft het niet bezwaarlijk te zijn als een gedeelte gebruikt wordt ten gunste van de gehele Gemeente, maar de vissers die toch uiteindelijk dat geld binnen brengen schreeuwen al geruime tijd om verbreding en uitdieping van de vaargeul. Nu al blijven er ongeveer 10 schepen in IJmuiden of Scheveningen. Geloof me mijne heren, in de toekomst zullen er dat nog meer worden. Een een voudige conclusie daaruit is, dat er dus steeds minder geld via de Gem. Visafslag binnen komt Als over enkele jaren geen enkele kotter hier meer zal afmeren, dan kan men deze bron van inkomsten hele maal vergeten. Zowel de haven van Goe dereede als die van het Havenhoofd zijn bewoond door eenden. Alleen de Delta- haven vertoont nog bedrijvigheid van kot ters in het weekend. Maar wat zullen wij daar over enkele jaren zien? Laten wij hopen dat er dan nog enige bedrijvigheid van betekenis is. Over verhoging van onroerendgoed belasting wordt naar mijn mening veel te gemakkelijk gedacht. Het wordt gebruikt als elastiek, rekken - rekken en nog eens rekken, maar EENS zal het knappen! Derhalve zal de Gemeente zelf moeten zorgen dat de toegang tot de Deltahaven bevaarbaar blijft, want een geul van 200 meter breed is vooral met slecht weer een verschrikkelijk klein „gaatje". Maar als een deel van het geld aan andere'objecten wordt besteed bestaat de kans dat de geul nooit breder en dieper wordt. De visserij zal naar elders ver huizen en de inkomsten hieruit zullen wegblijven. Vandaar dat ik het woord sporthal als „strop"hal zie, waardoor elke inwoner van onze Gemeente de rekening gepresen teerd krijgt in de vorm van verhoging van onroerendgoedbelasting; ja misschien zelfs over een paarjaar, als de vissers weg zijn, een visserijbelasting". Men zegt wel eens „bezint eer u begint", maar of dat in dit geval gebeurd is betwijfel ik. Met dank voor plaatsing in uw blad, wens ik een ieder een voorspoedig 1984. Hoogachtend, C. Ketting Nieuwstraat 11 3252 BG Goedereede

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 9